z NIEUWS UIT ZEELAND marktberichten WISSEL BEVELANDEN ZUID-BEVELAND Vier betrouwbare middelen in 1 labiel Chefarine 4 BIJBELTENTOONSTELLING IN GOES GEOPEND WOENSDAG 22 OCTOBER 1952 PROVINCIALE Z EEUW SE COURANT Bezwaren van de steden tegen Wegschap Walcheren normen voor kosten verdeling onjuist? Omtrent de ^vergadering van Wal- cherse gemeentebesturen over de consequenties van het voorstel van Ged. Staten tot het oprichten van een Wegschap Walcheren, vernemen wij nog nader, dat ter vergadering bleek, dat Middelburg en Vlissingen beslist niet accoord kunnen gaan met- hot voorstel, zoals dit er thans ligt. De bezwaren richten zich met name tegen de normen voor de verdeling van de kosten. Het inwonertal bijv. is in beide steden het grootst, terwijl zij slechts weinig lengte aan wegen buiten de centra bezitten. Vlissingen geeft op het ogenblik voor de buiten wegen, niet meer dan 1500 uit, welk bedrag volgens het voorstel wellicht tot 24.000 zou stijgen. Wanneer Vlissingen dus wèl bereid zou zijn medewerking te geven, dan houdt dit toch in, dat het in elk geval an dere normen toegepast wenst te zien. Middelburg stelt zich op het stand punt, dat de gemeente geheel in staat is zelf voor de wegen te zor gen en dat zij dus geen behoefte heeft aan een wegschap. De discussies lieten overigens ook duidelijk blijken, dat men de finan ciële consequenties van het voorstel vreest. Men achtte het in elk geval raadzaam de kwestie eerst te bezien in het kader van de te verwachten nieuwe financiële regeling tussen Rijk en gemeenten, waarbij de ge meenten een zodanige uitkering zou den moeten krijgen, dat het verzor- gingspeil in geen geval omlaag gaat door de hoge lasten voor het weg schap. Een straat- of wegenbelas ting zou tot elke prijs voorkomen moeten worden. Als gevolg van het hoge dijkgeschot zijn de gronden toch reeds duur. Ten slotte werden ook bezwaren naar voren gebracht tegen het in stellen van een speciale technische dienst, welke hoge kosten met zich zou Goes LEDEN VERGADERING A ,R. -KIES VERENIGIN G. De A.R. Kiesvereniging „Voor Nederland en Oranje" te Goes, hield Maandagc^jnd in het C.J.M.V.-ge- bouw een goed bezochte ledenver gadering, onder leiding van de voor zitter, drs. J. J. Knibbe. De heer R. Zuidema gaf een na beschouwing op de jongste Kamer verkiezingen. Hij somde een aantal factoren op, die mogelijk oorzaak kunnen zijn van het stemmenverlies dat de A.R. partij heeft geleden. Zo zou het program van actie niet tot het' hart van het volle hebben ge sproken. De hier en daar geleverde critiek op de candidatenlijst, kon spr. echter niet ondersteunen. Ook de plaatselijke stemmings uitslag werd onder de loupe geno men. Hoewel het verlies in Goes in procenten aanmerkelijk minder is dan over het gehele land, wekte spr. zijn gehoor op om te trachten, dit bij de volgende verkiezingen weer in te halen. Op deze inleiding volgde een vrij levendige discussie. Na de pauze besprak de heer T. Schouten het rapport van de com- missie-Donner over de invoering van het passief Vrouwenkiesrecht voor de A.R.-partij. Op een volgend jaar te houden Centralen-Convent Deputatenvergadering zal over dit recht moeten worden beslist. Het was daarom goed, thans de mening van de plaatselijke afdeling te pei len. Het rapport» komt tot de con clusie dat er geen Bijbelse gronden zijn aan te voeren om dit recht aan de vrouw te onthouden. Het is slechts een kwestie van doelmatig heid e.d. of het passief Vrouwen kiesrecht al dan niet ingevoerd dient te worden. Er ontspon zich .een'brede discussie over het voor en tegen, doch de meerderheid van de vergadering sprak zich uit vóór een voorzichtig gebruik van het passief Vrouwenkiesrecht. RESERVE-POLITTE Dezer dagen is bij de Goese ge meentepolitie weer een nieuwe 3- maand. cursus voor reserve-politie begonnen. Het benodigde aantal re servisten is thans bijna bereikt. Er kunnen nog enkele mannen geplaatst worden. Wolfaartsdijk GESLAAGDE BAZAR „ADVENDO" Na weken van voorbereiding, waar bij het muziekkorps „Advendo" o.m. twee Zaterdagen achtereen onder vrolijke tonen door de gemeente trok om loten te verkopen, heeft Vrijdag en Zaterdag j.l. dit korps te Wol- faartsdijk een bazar gehouden, welke zeer druk bezocht was. De bazar werd geopend door de voorzitter van „Advendo", de heer L. P. Pieterse, die dank bracht aan de bevolking van Wolfaartsdijk voor de vele gaven in natura, die voor het houden van de ba zar belangeloos beschikbaar werden gesteld. Vooral op Zaterdagavond was. mede door het mooie weer de belangstelling voor de bazar zó groot, dat alle bezoekers slechts met moeite een plaatsje in het gebouw Tavenue vonden. Naar schatting bedraagt de netto-winst van de bazar f 1000. Kapelle GEVONDEN VOORWERPEN. Bij de postcommandant der Rijks politie te Kapelle zijn inlichtingen te bekomen betreffende de volgende ge vonden voorwerpen: één paar glacé handschoenen, een vulpen en een rubberlaars. Waar zijn onze schepen 'i Amstelstad 21 te Amsterdam, Amstelvaart 21 te Port Amelia. Aalsum 21 te Aden. Bloemfontein 21 te Amsterdam. Baud 20 te Djakarta. Congostroom 21 te Lagos. Dalerdijk 21 te San Francisco, Dido 21 te Napels. Elmina 21 te Monrovia. Gaasterkerk 21 te Genua. Garoet 20 van Genua. Hestia 21 te Amsterdam, Jagersfontein 21 te Durban. J. v. Old'ebarnevelt p. 21 Malta n. A'dam. Loosdrecht 21 te Port Said. Loenerkerk 20 te Rotterdam. Lieve Vrouwekerk 21 te Kuweit. Lissekerk 21 te Londen. Manoeran 21 te Suez. Mapia 21 te Alexandrië. Nero 21 te Cadiz Pr. Joh Willem Friso 21 te Montreal. Pr. Fred, Hendrik 21 te Montreal. Prins Willem V 20 te Antwerpen. Rijnkerk 21 te Aden. Ruys 21 te Singapore. Straat Soenda 21 te Singapore. Saparoea 21 te Suez. Tjimenteng 21 te Mombassa. Teiresias 21 te Port Soedan. Telamon 2 lte Philadelphia. Triton 21 te La Guaira. Willemstad 21 van West-Indië. Winterswijk 20 te New Vork (heeft brand in het stookruim gehad 1. „de vrolijke tippelaars" De onlangs opgerichte wandel- sportvereniging te Kapelle kwam Maandagavond in het verenigingsge bouw „Obadja" bijeen om een defini tief bestuur te kiezen. Het bestuur werd als volgt samengesteld: voor zitter de heer Joh. Leendertse, secre taris de heer M. v. d. Wejjde, pen- ningmeesteresse mej. Gath. Lepoeter. De vereniging zal'de naam dragen van „De Vrolijke Tippelaars". Voorts werd besloten toe te treden tot de kring Zeeland van de N.W.B. De vereniging telt thans 29 leden. Tot marsleider werd benoemd de heer Joh. Leendertse, WALCHEREN Middelburg het grondwerk voor het nieuv^e zwembad. Deze week zullen de militairen van de School Mechanische Uitrusting te Wezep waarschijnlijk hun graafwerk zaamheden ten behoeve van 't nieuwe zwembad te Middelburg- voltooien. Er is al een grote hoeveelheid grond verzet en inmiddels is ook een graaf machine op het werkterrein versche nen. De militairen zijn momenteel bezig met het graven van het grote basin en het afwerken van het kleine, de z.g. pierebak. De raad vergadert De gemeenteraad van Middelburg- komt Dinsdag 28 October in open bare vergadering bijeen. Ondermeer komt de gemeentebegroting voor 1953 in behandeling. R.K. dienst voor de jeugd in de bedrijven in tilburg opgericht, ook voor zeeuwsch-vlaanderen Te Tilburg is een R.K. dienst voor de jeugd in de bedrijven opgericht, die haar werkterrein heeft over ge heel Brabant, Zeeuwsch-Vlaanieren, het Land van Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen. Dr. A. Knaapen uit Tilburg is met de leiding belast. Deze dienst zal bemoeienis hebben met de jeugdige arbeidsters en ar beiders tussen de 14 en 20 jaar, waarvan Tilburg alleen er ;eeds 15.300 telt. Het werkterrein is verdeeld in ver schillende districten De districtslei ding heeft voornamelijk ten doel het vormingswerk onder de arbeidende jeugd te organiseren. De dienst heeft zich ook tot taak gesteid contacten te leggen tussen de bedrijven en de jeugdorganisaties, terwijl in op dracht van de diocesane jeugdbestu- ren de vorming van leiders en leid sters bevorderd wordt. Voor dit werk hebben de Prov. Staten van Noord-Brabant een subsi die toegekend van 25.000 en de ge meenten Tilburg een bedrag van 15.000 per jaar, speciaal voor het districts-orgaan. Vele bedrijven heb ben reeds een bijdrage gestort van 2.50 per jaar voor iedere in het bedrijf werkzame jonge arbeider De dienst zal ook stimulerend en adviserend optreden bij het oplossen van het vraagstuk der jeugdwerk loosheid. in dier voege, dat men zal trachten voor de gedupeerde jonge ren werkobjecten te vinden. BEVELANDSE BURGEMEESTERS EN SECRETARISSEN VERGADERDEN. Dinsdagmiddag kwam de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland in „De Korenbeurs" te Goes bijeen onder voorzitterschap van mi', dr. A. J. J. M. Mes. Nadat de periodiek aftredende be stuursleden, de heren S. J. van Dijke te Kapelle en burgemeester C. F. A. M. van Horsigh te 's-Heerenhoek wa ren herbenoemd, werd de rekening over 1951 vastgesteld. Nu de gemeenschappelijke regeling voor het streekziekenhuis door Ged. Staten is goedgekeurd, werd ook ge sproken over de uitvoering van deze regeling. Alle gemeenten zullen een afvaardiging moeten zenden naar de vergadering, die een commissie voor toezicht op de uitvoering van de re geling'zal moeten benoemen. Voorts werd nog op de wenselijk heid gewezen, dat de gemeenten een overzicht krijgen van het werk van de schooltandverzorgingsdienst. Tenslotte gaf de voorzitter een uit voerige toelichting over het doei van de Zeeuwse collecte, waarbij hij allen opwekte hieraan medewerking te ver lenen. De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden door dok toren in de hele wereld aan hun patiënten voorgeschreven.Ze zijn volkomen betrouwbaar en heb ben millioenen mensen baat ge bracht bij pijnen en griep. - 'n doet wonderen! „HET ALTIJD NIEUWE BOEK" Nieuwe vertaling vergde 26 jaar arbeid In de Grote Kerk te Goes wordt de Bevelandse bevolking' tot en met Vrijdagavond de unieke gelegenheid geboden, op een modern opgezette expositie kennis te nemen van de vele èn minutieuze arbeid, welke de Ne derlandse bijbelvertalers in 26 jaren hebben moeten verrichten om de nieuwe Bijbelvertaling gereed te krijgen. Daarnaast geven verschillende andere stands een goede indruk van het werk van de Nederlandse en buitenlandse bijbelgenootschappen om de volkeren in alle delen der aarde in hun eigen taal de rijke inhoud van het „altijd nieuwe boek" te brengen. Zoals wq bij de opening van de- zélfde tentoonstelling te Middelburg vorige week reeds uitvoerig schreven, is zeer veel aandacht gewijd aan de nieuwe vertaling. De proefvertalm- gen in de diverse stadia laten zien hoe nauwkeurig te werk is gegaan, om aan de hand van de oudst beken de bronnen een juiste vertaling te ge ven in de voor deze tijd meest begrij pelijke bewoordingen. Naast stands over de bijbels in de grondtaal en over de Statenvertaling van 1637, vindt men verder verschillende thans wel zeer zeldzaam geworden exem plaren, als bijv. de eerste in Neder land gedrukte Bijbel uit 1477 en de deux-aasbijbel uit 1579, die zijn naam ontleent aan een hierin opgenomen kanttekening. Voorts trekken o.m. nog de bijzon dere aandacht de eerste bijbel voor het zendingswerk, daterend uit 1685, een door Jacob Wels in 17081711 geschreven bijbel en een door de Utrechtenaar Thomas Pauw geschre ven exemplaar. Deze in 1796 om po litieke redenen ontslagen vendumees ter, wendde zijn werklust aan om in negen maanden en drie dagen de Bijbel over te schrijven. Om slechts eén greep te doen uit het vele tentoongestelde, moge ver der nog de aandacht worden geves tigd op een vitrine met enkele mis salen, in bruikleen afgestaan dooi de gemeente Goes. Deze missalen werden in 1588 bij de beeldenstorm uit de Maria Magdalenakerk gered en berusten thans in het gemeente archief. Ook vindt men er een aantal maquettes en voorwerpen uit het Heilige Land, eigendom van de Herv. gemeente van Wemeldinge, die er toe kunnen bijdragen de Bijbel beter te begrijpen. Op deze buitengewoon leerzame tentoonstelling wordt elke middag en avond een korte causerie door Beve landse predikanten gehouden en een filmstrook vertoond. OFFICIëLE OPENING Dinsdagavond had in tegenwoor digheid van vele vertegenwoordigers der verschillende kerken en scholen de officiële opening plaats. De voor zitter van het tentoonstellingscomité, ds J. Karelse uit Goes, las een kort Schriftgedeelte, waarna hij de ver schillende instanties en personen dank bracht, die uan de voorbereidin gen voor deze expositie hun mede werking hebben verleend. Voorts wees de predikant in een toespraak op de gi'ote waarde van de Bijbel, het altijd „actuele" boek. Nadat Gez. 152 was gezongen, ging ds Karelse voor in gebed. Hierna maakten de genodigden, on der leiding van ds F. Visser, secreta ris Binnenland van het Ned. Bijbel genootschap, een rondgang over de tentoonstelling. VAN "TOT WIN IJPE" Het R. K Zeeuwsen Vlaamse Toneel voerde onder regie van dTs. L. Lockefeer in de „Graanbeurs" te Hulst het toneel stuk „De Brave Moordenaar" op. De uit voering, waarbij de hoofdrol werd ver tolkt door de heer J. de Block uit Clinge viel bij de talrijke aanwezigen zeer in de smaak. Dinsdag was het in de Axelse haven op de Sassing vrij druk. Er lagen dertien schepen te laden of te lossen. Hieronder waren twee beurtvaarders. De oveiigen waren bestemd voor silo- of bietenver- voer. Enkele grote Rijn-aken moesten vanwege de grote diepgang in het mid den van het kanaal blijven liggen. In het gehucht Ramonshoek bij Over slag werd ter gelegenheid van liet na' jaarsfeest een schietwedstrijd gehouden met 133 deelnemers. De uitslag luidde hoogvogel: De Munster; zij vogel: De Rid der. Alle 85 vogels werden neergehaald De collecte voor de reclassering te Kat- tendijke heeft f 10.60 opgebracht, Te Ovezande was de opbrengst van een zendingscolfecte f 30.15, dezelfde collecte bracht te Driewegen f 44.10 op. Voor het ere-fonds voor oud-verpleeg sters werd in Waarde f341,75 bijeenge bracht. een zeer hoge bijdrage in een ge meente van maar 1100 inwoners. De te Kapelle, Biezellnge en Scliorc gehouden collecte voor de Gezamenlijke Militaire Fondsen heeft opgebracht f 75.85. Op de Maandagmorgen te Borssele ge houden stierenkeuring werden acht stie ren aangevoerd. Goedgekeurd werden de stieren van P. Dekker Sr., Joh. Dekker. M. Vermue, C. Boone en Gebr. de Win ter. Drie stieren voldeden niet aan de gestelde eisen. LEZERS SCHRIJVEN ZELFSTANDIGEN II De „Souburgse zelfstandige" (ru briek Lezers Schrijven 15 Oct. jl.) schijnt door zelfmedelijden gedreven te zijn tot het schrijven van zijn pennevrucht. Hij denkt misschien, dat zijn categorie de enige is, die door vele belastingen gekweld wordt Niets is natuurlijk minder waar. De ze offers zijn nu eenmaal een natio nale plicht voor iedereen. Misschien wordt door hem ook uit het oog ver loren. dat de kinderbijslag en wat hij noemt „nog veel meer beloften van de regering", die de zelfstandigen zouden zijn gedaan, dan toch weer bekostigd moeten worden uit (hoge re?) belastingen. Misschien is het de Souburgse zelfstandige ook niet bekend, dat de door hem tweemaal aangehaalde omzetbelasting een al gemene verbruiksbelasting is, welke in de verkoopprijs van de goederen is begrepen en die dus uiteindelijk betaald wordt uit de huishoudporte- monnaie van moeder de vrouw. Als de omzetbelasting voor kleinhande laren er af "gaat, zullen zijn prijzen enigszins moeten zakken en wordt zqn brüto-wjnst lager. Wat betreft het emigreren naar het buitenland kan ik opmerken, dat het mij ook vergund is geweest om in enige delen van de wereld (ook in Amerika) een kijkje te mogen ne men. Na wat ik gezien en ervaren heb, kom ik tot de conclusie, dat het voor mij nergens beter is dan thuis in ons "eigën land. Maar ja, ik be hoor dan ook -tot diegenen, die hoogst tevreden zijn met slechts één radiotoestel W. SCHOUT Souburg Burgerlijke Stand YERSEKE. Ondertrouwd: J. Koster. 32 j. en J. J, d'e Waal. 25 j. Bevallen: J. VermastSmit, z.; C. Hen- driksenvan der Maas. z.: N. Boone—^Mi- chieJsen, d. BAARLAND. Bevallen: J. G. A. de VriendDronkers, Ondertrouwd: J. Beulens. 39 j. en M. M. Steenbergen, 37 j. Getrouwd: L; Lavooij, 49 j. en A. Haas donk, 51 j. BOKSEN Olympische boksers naar Middelburg Voor de eerste bokswedstrijden wel ke Zaterdag 25 October in het Schut tershof te Middelburg zullen worden gehouden op initiatief van de Vlis- singse boksclub „D.O.S.", bestaat grote belangstelling. Behalve de 10 wedstrijden, welke zullen worden ge bokst tussen, leden van D.O.S., bok sers uit Rotterdam en Den Haag, staat nog een wedstrijd op het pro gramma tussen twee leerlingen van Theo Huizenaar, Leen Jansen en Piet van Klaveren, die beiden deelnamen aan de bokswedstrijden op de Olympi sche Spelen te Helsinki. Zowel de wedstrijden in de A-klasse als die in de B-klasse beloven een spannende strijd. De'partij tussen Jansen en van Klaveren kan een waardig slot van deze sportieve ontmoeting worden. VEILING ZUID-BEVELAND GOES 21 October. Fruit voor export: Goud- reinetten AAA 32. Idem A 13,20—18,50 Idem BC 14.30. Idem I grof 17,70—18.10. Idem I 12,10—12,40. Idem II 6,80. Cox Orange Pippin AA 51. Idem A 47. Idem BC 42,30. Idem I grof 47,10. Idem I 39,90. Idem II 12. Zure Bellefleur A 12,50. Idem BC 8,20. Idem I grof 11. Idem I 6,70. Idem II 3.10. Sterappels A 30.35. Idem BC 14.40. Idem I grof 16. Idem I 12.20—12,70. Idem II 4,70. Jonathan A 30.25. Idem BC 24. Idem AAA 31—31.50. Idem I grof 30,35. Idem 115—17,50. Idem II 8. AHlngton Pip. pin A 18—21. Idem BC 14, Idem II G. No tarisappel A 17,70. Idem BC 13. Iatem I grof 15. Idem I 12. Idem II 7,50. Pater v. d. Eisen AA 18.60. Idem A 16.80. Idem BC 13,70.. Idem I grof 14,90. Idem I 10. Idem II 7.50. Bramley Seedling I grof 5,40. Idem I 5. Idem II 4, Bouwmans Relnette A 11. Idem BC 9. Idem I 6. Idem II 3. Doyenne du Comlce BC 35. Idem I grof 43,70. Icïem I 39,90. Idem II 26. Zwijn- drechtse Wijnpeer A 14,60. Idem BC 10,70. Idem I grof 12. Idem I 9,80. Idem II 4,50 Nouveau Poiteau I grof 7,20, Idem I 6,60 Idem II 3. Beurré Alex. Lucas A 33,40. Idem BC 31. Idem I grof 31,90. Idem 1 30,60. Idem II 8,50. Emile d' Heyst A 13. Idem BC 10,G5. Idem I grof 13 Idem I 10,50. Idem II 4,50. Soldat Laboureur A 16. Idem BC 11. Idem I grof 17. Idem I 11. Pondsperen 1 grof 9. Idem I 9,20, Idem II 7,90, Saint Remy I grof 10,40. Idem I 9.60. Idem II 8,60. Gieser Wilde man I grof 27. Idem I 22. Idem II 12, alles per 100 kg. Verpakt fruit: @ox Orange Pippin AAA 5255. Idem AA 4953. Idem A 4849. Jonathan AAA 3339. Idem AA 3330. Idem A 30—33. Idem B 29. Goudi'elnetten AAA 32—34. Mem AA 33—35. Idem A 30—31. Glorie van Holland AA 29. Idem A 25. Légipont AA 30. Idem A 30. William Duchesse I 30, alles per 100 kg. Gewone veiling: Goudreinetten keuken 10,30—10.45. Idem fabr. 5,50—5,70. Idem gesorteerde val 4.805. Cox Orange Pip pin 8—39. Glorie van Holland 514. Lax- ton Superbe 7—20. Jonathan 5—19. Ster appel 313 Court Pendu 35. Zure Bel lefleur 3—8. Groninger Kroon 4—18. Pom- me d' Oranje 8—18. Tuinzoet 10—22. Zoete Ermgaard 11—28. Zoete Campagner 11— 17. Doyenne du Comlce 17—37. Comtesse de 'Paris 4,50—13. Beurré Hardy 10—30. Zwyndrechtse Wijnpeer 6—9. Beurré Alex. Lucas 416. Nouveau Poiteau 49. Emile d' Heyst 4171. Bonne Louise 9— 18. William Duchesse 516. Pondsperen 59. Gieser Wildeman 1017. Saint Remy 59. Black Alicante I 7686. Idem II 64 —71, alles per 100 kg. Noten 1.30 per 100 stuks. VEILING KRABBENDIJKE, 21 October. Exportveiling: Sterappel A 16.40. Idem BC 12,20. Idem H II 4,70. Cox Orange Pippin AAA 45.20, Idem AA 45,70. Idem A 46,20. Idem BC 40.10. Idem H I grof 46.20 Idem II I fijn 37.80. Beurré Alex. Lucas H I grof 31,70. Emile d' Heyst H 1 grof 15.40 Idem H I fijn 12,10. Nou veau Poiteau H I grof 7.20. Idem H I fijn 6,60. Gewone veiling: Jonathan 3.20—9. Goua- reinette 3—16. Cox Orange Pippin 12—36 Ellisons Orange 14—19. Golden Delicious 38. Sterappel 4 Beurré Alex. Lucas 6 14. Nouveau Poiteau 37. Emile d'Heyst 46. Doyenne du Cornice 21. Comtesse de Paris 3, E1ERVEILING GOES. 21 October Prijs voor veise kippen eieren f3.13 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 cent per stuk minder uitbetaald. Bericht van handelaren: Kipeïeren 16'/3 cent. Poelje-eieren 12 cent. Eendeieren 10 cent. Kalkoeneieren 20 cent, Gans eieren 25 cent. VISMIJN TE VEERE. 21 October. Aangevoerd: 977 kg. ex port garnalen 60—65. 2076 kg. handels gar nalen 49—60. 203 kg. schar 40—50. 112 kg. bot 4149. 95 kg. vrij ting 3945 3 kg. tong (middel) 1.95—2,19. 180 kg. rog 60- 70. 37 kg. ongesorteerde vis 4043. 6 kg. wulken 21. SCHAATSEN Broekman reeds op het ijs Kees Broekman heeft dit seizoen voor de eerste maal op het ijs ge staan. In gezelschap van de oude Pe ter Sinnerud en diens zoon Arve wer den de Noren aangetrokken. Broek man voelt zich reeds in goede conditie en in vergelijking met het vorig jaar is zijn gewicht afgenomen. Het is nog niet beslist, wanneer Broekman naar Nederland komt om deel te ne men aan de centrale training te Over- veen. MlCUWS in een ^tefeclop Hoewel minister-president E. de Va lera zeer verlangend was naar Eire terug te keren deed een onderzoek op het laatste ogenblik het verstandig voorkomen het vertrek uit het ooglyders gasthuis te Utrecht nog enige tijd uit te stellen. Vermoedelijk zal het verblijf in het gasthuis nog met enige dagen worden ver. lengd. H. M. keizerin Nam Phuong van Viet nam heeft zich bereid verklaard op Dins dag 28 October a.s. het dubbelschroef mo torschip „Ville de Saigon" te water te la ten. dat in aanbouw-is bij de N.V. Haar- lemsche Scheepsbouw Maatschappij te Haarlem. Wij brachten reeds het bericht, dat het veelbesproken jacht „President Robert'' in Southampton te koop ligt. Naar thans wordt gemeld bevindt zich alleen nog de familie Lombert aan boord. Notaris Quaedvlieg en de aalmoezenier hebben het schip verlaten. Naar het AJMJP. verneemt bestaat hex voornemen, dat minister Mansholt in 1953 een bezoek zal brengen aan Surina me. Het bezoek zou voornamelijk verband houden met de uitvoering van het tienja renplan voor Suriname. Door de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" is tezamen met Van Nie- velt, Goudriaan en Co's Stoomvaart Maat schappij opgericht de N.V. Verenigde Ne derlandse Tank vaartrederij, te Den Haag. welke zich zal bezighouden met het ver voer van vloeibare lading over zee. De recferij is voornemens een tweetal tankers te laten bouwen. Toen een 23-jarige kantoorbediende op een rijdende tram sprong bij het Wester- scheldeplein te Amsterdam, stapte hij' mis en kwam met een bons op het achterbal- con terecht. De conducteur schrok zo erg, dat hij onwel werd en naar een zie kenhuis moest worden overgebracht. Hij lijdt vermoedelijk aan shock. Twee volwassenen, die een minderja rig meisje aan de over haar gestelde voog dij van Hulp voor Onbehuisden te Am sterdam hadden onttrokken, zijn tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld, moeder, die drie keer is gescheiden, was reeds 17 jaar geleden, toen het meisje nog 'n baby was, uit de ouderlijke macht ontzet. In September is in Nederland voor een bedrag van f 168,3 millioen aan nieuwe verzekeringen afgesloten. Het comité van protest tegen gratie verlening aan Lages Is te Amsterdam bij een geweest om „nieuwe plannen te be ramen". Besloten werd het Nederlandse volk op te roepen tot medewerking aan „ëen nationale petitie voor het verkrijgen van de wettelijke garantie, dat oorlogs misdadigers als Lages nimmer voor straf vermindering of -verzachting in aanmer king zullen kómen. De Belgische natuurkundige Max Co- sijns en zijn medewerkers koesteren het voornemen in Augustus 1953 hun explo ratie van de grot Leplneux te Pierre St. Martin in Zuid-Frankrijk voort te zet ten. Cosijns zal o.a. de radio-activiteit der rotsen onderzoeken. VISMIJN TE BRESKENS. 21 October. Aangevoerd: 3663 kg. expost garnalen 60. 80 kg. handeL», garnalen 60. 168 kg. bot 40—51. 201 kg. schol 62—67. 12 kg. wijting 18—37. 4 kg. tong (middel) 2.00—2,48. VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 20 October. Fruit: Druiven 6684. Ap pelen export: Gr. Kroon A cn AA 30; AH. P. A en AA 30; Cox AA 47; Goudïelnet A en AA 30. Appelen binnenland: Cox Oran ge P. 25—50; Glorie van Holland 12—26; Jonathan 14—33; Goudreinet 14—17; Lax- ton S. 21—25; Ellison O. 24—27; Notaris 13 —22; All. P. 15—22; Gr. Kroon 9—20; Ster- appel 1424. Peren binnenland: Legipont 16—21 Zw. Wijnperen 5—10; B. CJairgeau 15—23; Conference 13—17, alles per kg. Groenten; Bloemkool 1356; Snijbonen 89—1.27; Stamprinccssen 39—55Kroten 7—14; Rode kool 10—23; Gele kool 5—11: Waspeen 14—18; Grote peen 6—13; Prei 12—17; Andijvie 8—20; Groene kool 6—13: Selderij 4.404.50, per 100 bos; Knolselde rij 14—16; Stoofsla 10—37; Sla 5.70—15 per 100 krop; Spinazie 1443; Spruiten 30— 52; Tomaten A 2530; idem B 27: Idem C 22 Uien 7—10; Witlof 52—53, alles per bos. per kg., of per stuk. V.N-assemblée aanvaardde „Pools vredesplan" De Assemblee der Verenigde Na ties heeft de besluiten van haar agendacommissie, om het Poolse vredesplan en het Amerikaanse voor stel voor het zenden van een onpar tijdige commissie naar Korea voor het instellen van een onderzoek naar de beweringen van communistische zijde, volgens welke de geallieerden in Ko rea zich met een bacteriologische oor logvoering zouden hebben bezig ge houden, bekrachtigd. Het punt „Pools vredesplan" is zonder debat of tegenkanting aan vaard. Het voorstel om vertegenwoordi gers van Noord-Korea en communis tisch China te horen, werd verwor pen. Waffen SS presenteert zich Als de voorloper van het Europese leger De Waffen S.S= is tijdens een bijeen komst van vroegere S.S.-ers in de Beierse stad KuJmbach aangediend ais de voorloper van het Europese leger. De voormalige commandant van de S.S.-divisie „Viking", generaal Gille, heeft in een rede voor de organisatie van veteranen der S.S. onder meer gezegd: „Wij bieden ons aan niemand aan, het allerminst wel aan diegenen die zo weinig achting voor onze sol- dateneer hebben gehad. Maar wij ma ken, er in alle bescheidenheid op op merkzaam, dat de oprichting van een Europees leger, zoals dit thans ho pelijk nog niet te laat door de po litici der Westelijke mogendheden wordt geëist, in onze gelederen' reeds met het beste succes is beproefd. Het waren idealisten, die reeds meer dan 10 jaren geleden hebben ingezien, dat Europa slechts gemeenschappelijk te gen het bolsjewisme kan worden ver dedigd. Porter beschuldigd var; communistische neigingen De „Waakhondencommissie"" van de Amerikaanse senaat heeft Paul Porter, plaatsvervangend M.S.A.-di- recteur in Europa voor economische aangelegenheden, er van beschuldigd pro-communistische neigingen te hebben. Porter zal naar Washington te rugkeren, om zich tegen deze be schuldiging te verweren. Geen ontslag voor huwende ambtenares na 30-jarige leeftijd De door de minister van binnen landse zaken in 1949 ingestelde com missie heeft rapport uitgebracht. Eén van de voornaamste conclusies hier uit betreft de tot nu toe geldende re gel, dat de huwende ambtenares slechts wordt ontslagen, wanneer zij jonger is dan 45 jaar. Volgens het i*ap- port zou de ontslagbepaling gewijzigd moeten worden en wel als volgt; „De vrouwelijke ambtenaar, die in het huwelijk treedt, wordt met In gang van de dag, volgende op die van haar huwelijk eervol ontslagen, tenzij zij de leeftijd van 30 jaar heeft be reikt, zonder wezenlijke onderbi-efcing een diensttijd van tien jaren heeft vervuld, of de rang van commies dan wel een soortgelijke of hogere rang bekleedt", Als verdei-e uitzonderingen zouden buiten de nu geldende kunnen worden aangenomen: bijzondere pei-soonlijke vex-plichtingen of. omstandigheden of het belang van de dienst. Hagenaars terug van Afrika-reis per motor Twee Hagenaars, de heren F. Wii- lemse en W. Paling, kunnen zich er op beroemen vermoedelijk de eerste Ne derlanders te zijn geweest, die met een motor met zijspan een tocht van 16.500 km„ waai-van 4500 km. dooi de Sahara hebben volbracht. Zij vertrokken op 29 Februan van dit jaar met opdrachten tot het leve ren van levende dieren voor hel die renpark Wassenaar;, tot het verzame len van praehïstorische steenwerken en het leveren van geprepareei-de hui den van vogels en diersoorten voor het zoölogisch museum te Amster dam. De onderaemende jongelui zijn Dinsdagmiddag in Den Haag gearri veerd met een unieke collectie vogel huiden, honderden insecten en een aantal praehistorische gesteenten. Zij hebben net plan opgevat een volgende reis naar Angola te maken. Het koelhuis Amerika van de N.V. Blaauwhoedenveem Vriesseveem aan de Oostelijke Handelskade te Amsterdam, dat «nlge jaren geleden door brand werd ver woest, zal worden herbouwd. De bouwkos ten zullen f 2.328DOO.bedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9