COEBËRGH'S NIEUW ONTVANGERSKANTOOR TE MIDDELBURG IN GEBRUIK Zeeuwse Almanak De heer M. v. d. flimst uit Goes tot Eerste Kamer toegelaten VERTEGENWOORDIGER EIGENDE ZICH GROOT BEDRAG TOE EEN NIEUWE BESTEMMING VOOR MIDDELBURGS GASFABRIEK ABDIJSIROOP Jhr. W. J. H. B. Sandberg sprak in IJzendijke PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 22 OCTOBER 1952 OMZWERVINGEN TEN EINDE Op 3 November is het gehele stadhuiscomplex „bewoond" Ten langen leste heeft ook het gemeentelijk ontvangerskantoor van Middelburg een definitieve huisvesting gekregen; Dinsdagmorgen heeft deze dienst het nieuwe kantoorgebouw, dat deel uitmaakt van het stad huiscomplex, in gebruik genomen. Het is' gelegen aan de Stadhuisstraat, in het verlengde van de nieuwe vleugel, welke Maandag 3 November door de dienst voor de maatschappelijke zorg wordt betrokken en is door de charmante booggalerjj* verbonden met de secretarie. AS TUSSEN HET PUIN. Het thans betrokken kantoor steekt wel zeer gunstig af bij de on derkomens, waarmede men de afge lopen twaalf jaar achtereenvolgens genoegen heeft moeten nemen. De ontvanger beschikt nu over een ge zellige, ruime werkkamer, terwijl ook het bureau van de ambtenaren gezien mag worden. Verder is er een royaal wachtvertrek voor het pu bliek, compleet met een mooie zit bank, er werd een grote kluis ge bouwd, terwijl ook in dit deel van het complex voor moderne toiletten zorg werd gedragen. Bergruimte is er voldoende en dat is ook wel nodig bij een zo omvang rijke administratie als een ontvan gerskantoor voert. Deze ging bij de brand van Middelburg geheel verlo ren. doch is sindsdien weer volledig opgebouwd. De ontvanger kon in 1940 slechts de telstroken van de vo rige dag, die in een muurkast waren opgeborgen, redden en was daardoor in staat althans zijn kas te recon strueren. Van alle overige bescheiden was slechts as overgebleven „Wij kennen onze weelde niet", vertelde de ontvanger, de heer S. A. van Leverinlc. „Na de ramp van 17 Mei 1940 moesten wij zo dikwijls ver kassen, dat ik nu toch hoop mijn verdere dienstperiode in dit gebouw te mogen doorbrengen Ook vóór 1940 was het ontvan gerskantoor in het stadhuis onder gebracht. Toen dit was afgebrand kreeg de dienst de beschikking over een kamertje in het tehuis „De Grif fioen", waar men zich enige tijd zo goed en zo kwaad als het ging heeft beholpen. Daarna nam men zyn in trek in de C.O.A.K.-school aan de Zuidsingel, waar de gemeen te-secre tarie, zoals bekend, nog enige tijd ge huisvest is geweest. Ook aan die tijd bewaren de ambtenaren van het ont vangerskantoor minder aangename herinneringen: zy hebben er 's win ters kou geleden, omdat er geen ko len waren, In „De gouden poórte", waar de secretarie na de terugkeer van het garnizoen naar Middelburg gevestigd werd, was voor de heer Van Leve- rink en zyn personeel geen plaats en daaróm werd het ontvangerskantoor verplaatst naar de Wal, waar vlak bij de wassery ruimte beschikbaar kwam in een noodgebouwtje. Men was er goed mee geholpen, maar de laatste tijd bleek deze huisvesting toch opk met bepaald ideaal meer te zijn. By de vordering van de bouwwerkzaamheden in de onmid dellijke omgeving werd het gebouw tje langzaam maar zeker geheel in gesloten en bovendien schalde de hele dag radiomuziek uit dé wassery, zo dat men bij mooi weer nauwelijks de ramen kon openen. Het noodgebouw tje zal nu zo spoedig mogelijk wor den afgebroken, dat wil zeggen, wanneer het gezin, dat er nog woon ruimte bezit, verhuisd is. Veel belangstelling voor solistenconcours te Hulst. Het comité voor Kunst en Cultuur te Hulst, waarin zitting hebben de heren II. Metsers. A. Eggermont, drs. L. Lockefeer, M. Groen, L. Ver- wilghen, A. Eeckhout en G. Eeelc hout, legt met de organisatie van hel solistenconcours, -dat-op Zaterdag en Zondag a.s. te Hulst zal worden ge houden, veel eer in. Reeds nu bestaat in brede kring voor dit muzikale eve nement veel belangstelling en tal van bekende musici zullen er aan deelnemen. In de concertzaal van het St. Joseph Patronaat komen meer dan 50 solisten bijeen om elkaar de eer te betwisten. In de ere-afdeling komen o.a. uit de heren G. Dumolin uit Aardenburg, G. Engels, Temsché (B.) en C. van Kouwenberg, Schoon- dijke, allen met accordeon. Verder E. de Looff uit Zierikzee met fluit, J. v. d. Kelen uit Clinge met piston en J. de Koeijer uit Sluiskil met clarinet. In de super-ere-af deling zullen spelen de heren A. v. d. Kelen, Clinge, piston; A. v. d. Branden, Clinge, tu ba; A. van Meurs, Axel, trombone; P. Scheffers, Wemeldinge, piston; A. Verhage, Vlissingen, tuba en C. Me- liefste, Oost-Souburg, tuba. Op Zaterdagavond treedt op de heer W. F. Laros uit Roosendaal, deelnemer aan het wereldsolistencon- cours te Amsterdam, met de sonate van L. van Beethoven vóór klavier en hoorn. Hierna zal een ere-wed- strijd worden gehouden. De Zondag sal de heer Laros nogmaals optre den vóór de ere-wedstrijd, waaraan de heer J. Meyers uit Terneuzen bui ten mededinging zal deelnemen, met het nummer „Fantaisie de Concert" voor sax-soprano van Leon Wettge, In de jury voor de afdeling blaasin strumenten hebben zitting de heren J. van Beelchoven, toonkunstenaar te Amsterdam en W. Roussel uit Den Haag. De jury voor de afdeling ac cordeons bestaat uit de heren Jos. nan Landeghem, dirigent te St. Ni- Jlaas en EmJel Eeckhout, dirigent te Hulst. Als concouxspianist treedt op de heer Aug. Eeckhout uit Hulst. Advertentie. Voor een sne! herstel van krachten is Ovomaltine het verster kingsmiddel Ovomaltine issmakelijk, licht verteerbaar krachtvoedsel, uit de beste natuurlijke voedings middelen bereid NÓG HOGER.... Voor het kërkconcert, dat onlangs in een der Zeeuwse steden werd gege ven, bestond goede belangstelling en dat. was geen wonder, want de solist genoot een zekere vermaardheid. Zijn spel was meeslepend en werd onder ademloze stilte beluisterd. Hij hield de toehoorders gevangen in de ban van zijn kunst en het scheen, alsof niets die ban zou kunnen verbreken. Hetgeen onjuist bleek. Want op een zeker moment ont stond er enige beweging in een bank, waarop een vijftal dames had plaats genomen. Plotseling bukte de eerste dame zich schichtig, een tweede volg de en binnen enkele seconden bevon den zich alle vijf dames in gebukte houding. Het was ongetwijfeld een situatie, welke getuigde van eerbied voor de kunst, maar helaas had de kunst er weinig mee van doen De oorzaak lag nóg hoger! Zoals bleek, toen de dames zich even later weer om beurten oprichtten. Ze staarden angstig omhoog en een ogenblik later, was het wéér mis Een voor een neigden ze weer de voot de hoofden, als volbrachten ze tezamen een geheimzinnig ritueel En eerst toen de vleermuis want die was de oorzaakzich een defi nitieve hangplaats had gekozen, keer de de rust onder de dames weer. In de Dinsdagmiddag gehouden ver gadering van de Eerste Kamer is be sloten tot toelating van de heer M. van der Himst (K/V.P.) te Goes «lie benoemd is verklaard in de vacature, ontstaan door het ontslag van de heer A. C. de Bruyn, die minister werd. Nadat de heer Van der Himst de voorgeschreven eden had afgelegd, nam hij, na een gelukwens van de voorzitter, zyn plaats in. GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het candidaatsexamen geneeskunde, mej. J. A. M. de Nijs te Terneuzen. HIJSKRAAN IN DE SLOOT. Maandagmiddag geraakte te Wol- phaartsdijk een hijskraan, waarmede men op weg was naar de haven, in een langs het Baarnsewegje gele gen sloot. Eerst na veel moeite slaag de men er in het gevaarte weer op de weg te krijgen en intussen ont stond enige stagnatie by het laden en lossen van suikerbieten, waarvoor de kraan bestemd was. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK Bedankt voor Hilversum: (vacatu re J. van der Velde)W. L. Tukker te Delft. Bedankt voor Sllvolde; B F. C. de Groot te Amerongen. GEREF. KERKEN Bedankt voor Woudsend: EL Dou- ma te Ureterp. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te 's-Gravenhage: D. L. Aangeenbrug te Terneuzen. DS. A. P. WAGNER. Ds. A. P. Wagner, wiens overlij den wij gisteren meldden, stond in de jaren 1920—1941 niet in Yerse- ke, maar in Nieuwdorp. SYNODE GEREF. KERKEN SPRAK OVER SUBSIDIE VRAAGSTUK- De generale synode der Geref. ker ken heeft Dinsdagmorgen het subsi- dievraagstuk behandeld. Prof. K. Djjk verzette zich tegen de aanvaar ding van subsidie, omdat, zo zeide hy, de Kerk voor haar eigen onderhoud heeft te zorgen. Prof. Dijk was bang voor curatele van de overheid en vreesde allerlei moeilijkheden. Ds. de Vries zeide namens de deputaten bang te zijn, dat de overheid een vin ger- in de pap krijgt, maar wees er tevens op, dat de overheid alleen maar voorwaarden van financiële controle stelde en daartegen kan men toch geen bezwaar maken, aldus ds. de Vries. Spr. zeide dat men dank baar moest zijn, dat de overheid de kerk gelegenheid geeft om de nood zakelijke arbeid te verrichten door middel van subsidie. Het 850-jarig bestaan van Middelburg BESPREKING MET DE PROVINCIE. Naar wy vernemen zyn de plannen voor de organisatie van een evene ment ln 1953 het jaar, waarin Mid delburg, zoals bekend, 850 jaar be staat nog steeds niet geheel van de baan: eerdaags wordt over deze kwestie een bespreking gevoerd met de provincie. Het ziet er echter niet naar uit, dat er van de oorspronke lijke plannen nog iets terecht komt. Zoals men zich zal herinneren werd destijds besloten in 1953 te Middel burg een algemene Zeeuwse tentoon stelling te organiseren, waaraan ver bonden een aantal demonstraties. In de afgelopen jaren werd een garan tiefonds gevormd, dank zij de mede werking van Middelburg en de ande re gemeenten, de provincie de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden en de Stichting voor de Landbouw in Zeeland. Helaas trok de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen zich terug. Toen bleek, dét uit dit deel van de provincie geen medewerking was te verwachten, is nog overwogen om niet alleen ln Middelburg, doch ook in en kele andere plaatsen evenementen te organiseren. Ook dit plan heeft men echter laten varen, ondermeer omdat het in verband met de Z.L.M.-tentoon- stelling in Zierikzee weinig zin had in Goes eveneens een manifestatie op agrarisch gebied te houden. De ttjd is thans te ver heen om nog de organisatie van een Zeeuwse ten toonstelling, zoals men zich die oor spronkelijk had gedacht, mogelijk te maken. Deze zou trouwens ook geen volledig beeld van de provincie geven, indien de Zeeuwsch-Vlaamse Indus trie niet was gerepresenteerd. Herstel Middelburgse molen in gevaar Enige tijd geleden werd de in zeer desolate toestand ïiit de oorlog te voorschijn gekomen molen op het Seisbolwerk te Middelburg door een inwoner van Middelburg aangekocht met de bedoeling hiérvan een woning- te maken. De nieuwe eigenaar was bereid een derde déél van de restau ratiekosten voor zijn rekening te ne men en het rijk, de provincie en de f emeente deden de toezegging, dat zij e overige kosten zouden dragen. Inmiddels is de nieuwe eigenaar te ruggekomen op zijn besluitom de molen als woning te gebruiken. Wel heeft hij aangeboden nog êen bepaald i bedrag ln de restauratiekosten te be talen'n aanbod, dat slechts 'n ze kere tijd geldt doch hij .is niet meer genegen een derde deel als zijn aandeel te beschouwen. Dit betekent dus, dat het herstel van de molen alleen kan doorgaan, indien de sub sidies worden verhoogd of wanneer er van andere zijde hulp wordt ge boden. Het herstel van de eveneens ge deeltelijk verwoeste molen op hét Vlissings bolwerk gaat in elk gevist door. Hiervoor worden reeds voorbe reidende werkzaamheden verricht. BESSEN JENEVER &e feesfafra/tAr Oostsluis te Hansweert gestremd Maandagmiddag bleek er een de fect te zyn ontstaan aan de binnen- roldeur van de Oostsluis te Hans- weert, zodat deze niet meer verder open of dicht kon. Na een onderzoek door de technische dienst van de Rijkswaterstaat; bleek een der assen te zijn gebroken. Er zal nu een nieu we deur geplaatst worden, zodat de sluis voor ongeveer een week zal zijn gestremd. Middelburgse inbreker maakte 500 buit De politie te Middelburg is er in geslaagd de dader aan te houden van een brutale diefstal met braak. De man, zekere C. van de K. uit Middel burg, verschafte zich toegang tot een huis, waarvan de bewoners afwezig- waren, door een raampje te vernielen. Hij maakte een bedrag van vijfhon derd gulden buit. Directeur Middelburgs Muziekcorps benoemd. De heer Adr. Kousemaker te Goes is met ingang van 1 October a.s. benoemd tot directeur van het Middelburgs Mu ziekcorps. Man mishandelde zijn vrouw Tragisch echtelijk conflict te Wolfaartsdijk Maandagmiddag omstreeks drie uur drong zekere V.. laatstelijk te Grijps- kerke woonachtig, de woning van de landbouwer Z. aan de Veerweg te Wolfaartsdijk binnen. Zijn vrouw, de 34-jarige G„ van wie hij de laatste tijd gescheiden leefde, was daar als huishoudster werkzaam. V. heeft de vrouw, die alleen thuis was. zodanig mishandeld, dat zij in ernstige toe stand in het ziekenhuis Oostwal te Goes moest worden opgenomen. De 30-jarige dader, die de vlucht had ge nomen, is Dinsdag door de politie te Terneuzenaangehouden. Sedert enkele maanden had de vrouw met haar kind intrek genomen bij de landbouwer Z., waar zij het huishou den verzorgde voor de bejaarde man en zijn zoon. Maandagmiddag kreeg zij onver wacht bezoek van V.. met wien zij in een echtscheidingsprocedure is ge wikkeld. De man drong de woning binnen en ging de vrouw te lijf. Zij liep hierbij vooral ernstige verwon dingen aan het hoofd op. Nadat de onverlaat zijn slachtoffer bloedend had achtergelaten, kon de vrouw la ter de buren waarschuwen, die politie en dokter van het gebeurde in ken nis stelden. De dader, die geen brandschoon ver leden heeft, wordt ook door de poli tie te Middelburg gezocht, verdacht van verduistering van een radiotoestel. Hij is thans naar Middelburg overge bracht. VOOR DE POLITIERECHTER Schoenmakersknecht nam zwijggeld van inbreker aan De politierechter te Middelburg ver- 1 De schoenmakersknecht M. M. te oordeelde Dinsdag de Middelburgse Middelburg had ontdekt, dat zekere vertegenwoordiger B. J. de G., die H. de G. zich aan minde- eerlijke zich aan verduistering schuldig had1 practijken schuldig maakte. Op een gemaakt, tot drie maanden gevange- avond was deze man zelfs bij hem ^.„4- ,jrie jjmr binnengekomen met een flinke buit aan bankbiljetten (tot een totaal van 5400) en had hem 500 zwijggeld gegeven. Verdachte kon die som goed gebruiken, maar toen De G. na de zo veelste inbraak werd gegrepen, kreeg ook hij bezoek van de politie. Óp ver zoek van de officier van justitie werd de zaak voor onbepaalde tijd aange houden, opdat een voorlichtingsrap port kan worden uitgebracht Nadat het Finse schip „Ariana" op de Westerschelde was gezonken, von den de opvarenden onderdak in Ter neuzen. Eén hunner, een olieman uit Helsinki toonde weinig dankbaarheid: nadat hij zich bedronken had en dooi de politie uit een café was verwijderd, ging hij zonder enige aanleiding een ijzerhandelaar te lijf en mishandelde deze man op zeer ernstige wijze. By verstek werd dit heerschap tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld. nisstraf voorwaardelijk met proeftijd en de bijzondere voorwaarde, dat binnen een jaar een bedrag van f 400 aan de benadeelde wordt terug betaald. Verdachte had de bevoegdheid voor zyn firma bij opkopers oude metalen op te kopen. Na verloop van tijd bleek, dat de administratie niet klop te en werd De G. ontslagen. Toen kwam aan het licht, dat hij ten na dele van de firma P. ongeveer 1300 had verduisterd. De man kon volgens zijn zeggen van zijn salaris niet rond komen en eigende zich geld toe, waar na hij al spoedig gedwongen was het ene gat met het andere te stoppen. Nu betaalt hij geregeld iets terug om het tekort aan te zuiveren. De zeeloods W. L. te Vlissingen had een oorlam gepakt en reed met een auto tegen de muziektent in het Bel- lamypark De schade aan zijn eigen voertuig bedroeg 200 en die aan de tent plm. 50, welke hij uiteraard moet vergoeden. Voorts werd hij ver oordeeld tot een boete van 200 of één maand hechtenis en drie maanden ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen. Advertentie. 1 BLOEDSOMLOOP Als de verkoudheidsldemen zich vast zetten. raken uw ademhalingsorganen verstopt. Het natuurlijke afweermiddel, de bloedsomloop, raakt in de knel. U krijgt het benauwdde besmetting woe kert voort. Geef de microben geen kans. Ga ze te lijf met MENTHO-REX. Wrijf borat, keel en rug er flink mee in en de 8 genees krachtige oliën van MENTHO-REX ja gen hei bloed weer door de weefsels. MENTHO REX verdrijft de kou via de bloedsoml' op, zonder dat u iets hoeft ln te nemen. Grote pot Monthp-Rex f, 1,25. Zestig jaar getrouwd In de met vlaggen versierde Braam straat te Souburg vierde het eeht- 1 P. Barentsen— iaar J. Barentsen Marijs zijn 60-jarige echtvereniging, Het heeft deze krasse oudjes niet aan belangstelling ontbroken. Tot de ve len, die het echtpaar kwamen geluk wensen, behoorden o.a. burgemeester en mevr. Stemerding, en ds. en mevr De Stoppelaar. Des avonds bracht de muziékver. „Vlyt en Volharding" een serenade. Beide oudjes genieten nog een uit stekende gezondheid; de man is 88 jaar en de vrouw 81. ALS HET AFSTANDSGAS KOMT Wasserijbedrijf bereid tot aankoop van terrein en gebouwen Het gemeentebestuur van Middelburg heeft de C.V. Wasserij „Zeeland" bereid gevonden de terreinen, gebouwen en roerende goederen van de gas fabriek, waaraan men by de levering vdn het afstandsgas uit Sluiskil geen behoefte meer heeft, aan te kopen voor de totale prys van 72.500. De C.V. Wassery „Zeeland" is nog steeds gehuisvest in een noodgebouw bij de Wal. Reeds lange tyd is onder handeld over herbouw van de in de oorlog verwoeste bedrijfsgebouwen, welke lagen aan de hoek Langeviele- singelKoudekerkseweg. Tot voor kort was het de bedoeling de nieuw bouw te realiseren op een terrein bij de melkfabriek. Hiertegen werd door bewoners uit de omgeving bezwaar gemaakt, omdat zij vreesden overlast van de rook te zullen ondervinden. Thans is een betere oplossing ge vonden. Naar wij vernemen zyn de onderhandelingen óver verkoop van terreinen en gebouwen van de gasfa briek nu in het stadium gekomen, dat B. en W. een voorstel aan de raad kunnen doen. Uiteraard zal dè" ver koop eerst tot stand komen, wanneer de gemeente deze terreinen, gebou wen (de machinekamer, de stokery en de opslagplaats) en roerende goe deren niet meer nódig zal hebben. Officieel wordt nog altijd aange nomen, dat de levering van het af standsgas aan Middelburg op. 1 Januari a.s. begint, doch wy ver nemen, dat dit vermoedelijk niet vóór Maart a.s. het geval zal kun nen zyn. Teneinde de koper in zijn financie ring tegemoet te komen, hebben B. en W. behoudens het besluit van de raad en de goedkeuring door Ged. Staten een eerste hypotheek ten bedrage van de koopsom aangeboden op het terrein en de daarop staande gebouwen tegen een rentevergoeding Gents actiecomité over de sluis Terneuzen Het actiecomité ter bevordering van de Gentse havenbelangen heeft, naar aanleiding van de bijeenkomst der Beneluxministèrs te Knokke een telegram gezonden aan de Belgische eerste minister Van Houtte en aan de minister van buitenlandse zaken Van Zeeland. In dit telegram vestigt het comité nogmaals de aandacht van d© mi nisters op de kwestie van de sluis te Terneuzen. Niet alleen voor Gent, aldus het telegram, maar ook voor de omliggende Vlaamse gewesten en het Waalse achterland, zijn hiermee levensbelangen gemoeid. Het actie comité verzoekt de ministers met na druk de Beneluxlanden te willen wij zen op het dringend karakter van een oplossing en hen aan> te sporen tot matiging van hun overdreven eisen in zake tegenprestaties. Van Neder land wordt geen liefdadigheid ge vraagd, doch alleen de vervulling van een door Nederland aangegane for mele verbintenis in het raam van de overeenkomst van 1895. Advertentie. Roei- en zeilwedstrijden voor marine-personeel OOK VLISSINGERS NAAR AMSTERDAM. Vrijdag en Zaterdag zal voor het personeel der Koninklijke Marine be neden de 30 jaar van alle marine-in richtingen uit het gehele land te Am sterdam de zg. „aanmoedigingswed strijden" worden gehouden. Dit zijn roei- en zeilwedstrijden met B 2-sloe- pen. Vrijdagmorgen 12 uur starten de deelnemers voor de zeilwedstrijden op het Buiten-Y te Amsterdam. Za terdagmorgen om 10 uur starten de roeiers voor het marinecomplex aan de Prins Hendrikkade. Voor deze wedstrijden hebben 21 zeil- en 26 roeiploegen ingeschreven, waaronder enkele uit Vlissingen. Geen etalagewedstrijd in Middelburg Naar wy vernemen heeft het be stuur van de vereniging „Handelsbe lang" te Middelburg besloten geen uitvoering te geven aan het door eni ge leden in de laatstgehouden verga dering geopperde denkbeeld om ter gelegenheid van het aanstaande 65- jarig bestaan een etalagewedstrijd te organiseren. Dit besluit is genomen in verband met de korte tijd van voorbereiding en uit de overweging, dat. bij een 55-jarig bestaan eigenlijk niet van een jubileum kan worden gesproken. KméeitkoMt- Bedenk, dat uit een onver- zorgde kinderhoest een zwakke borst kan over- blijven. Bescherm Uw kleine met AKKER'S 's werelds beste hoestsiroop RAADSSTUKKEN GOES. Bakkers en opticiens willen geen halve dag-siuiting. B. en W. van Goes stellen aan de raad voor hedenavond te besluiten, dat behalve voor de fotografen en fotohandelaren alsmede de cliocula- teriezaken, ook voor de bakkers en opticiens geen halve dagsluiting wordt voorgeschreven. De Goesse Bakkerspatroonsvereni- ging ,,Eensgezindheidf' heeft name lijk in een adres verzocht onthef-, fmg van de verplichte Maandag morgensluiting te verlenen. De afle vering van brood aan het publiek rechtstreeks vanuit de winkel, zou volgens adressanten onoverkomelijke bezwaren met zich brengen. De zgn. buurtverkoop en de wens, vers brood vóór 12 uur, door een gedeelte van het publiek, zijn van dien aard, dat sluiting niet wel mogelijk Ss, ook al is bezorging van brood ge durende de sluiting wèl toegestaan. Het adres is ondertekend door èen 18-tal belanghebbenden. De onderafdeling Goes van de Ned. Organisatie van opticiens verzocht eveneens, ontheffing. Als argument wordt aangevoerd, dat het van grüot belang ls, dat patiënten van de Oog arts hun recepten direct kunnen af geven en laten verwerken. Hierbij kunnen zich gevallen voordoen, waarbij grote spoed gewenst is. Ook reparaties van brillen kunnen der mate urgent zijn, dat men er op wachten moet. Bovendien zijn van de vier ter plaatse gevestigde opti ciens er twee tevens fotohandelaar, die dus niet in sluiting worden be- trolclcen. van 4% per jaar, af te lossen in 20 gelijke jaarlijkse termijnen. De even tueel op dit terrein nog op te richten gebouwen zullen eveneens in deze hy potheek zijn begrepen. De koper wenst van dit aanbod gaarne gebruik te maken. Op het terrein van de gasfabriek is heden een begin gemaakt met de voorbereidingen voor de bouw van het voor de levering van het afstandsgas noodzakelijke distributiegebouwtje. Het perceel, waarop dit gebouwtje zal verrijzen, wordt thans uitgezet. Advertentie. Sanapirm 3 goede geneesmiddelen in elk tablet. Niet méér, want overdaad schaadt. Geest en lichaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen Toelichting op expositie van werken uit de Romantische school „Kunst is voor iedereen anders". Tót deze slotsom kwam jhr W. J. H. B. Sandberg, directeur van het Ste delijk Museum te Amsterdam, in zijn Dinsdagmiddag in het raadhuis van IJzendijke gehouden toelichting op de aldaar geëxposeerde werken van meesters uit de Nederlandse Roman tische School. Op uitnodiging van 't gemeentebe stuur van IJzendijke was gistermid dag een aantal autoriteiten in het raadhuis by een om te luisteren naar een uiteenzetting van jhr Sandberg en om de tentoonstelling te bezichti-. gen. De burgemeester van IJzendijke, jhr L. E. D. S. von Bönninghausen, richtte zich in zyn welkomstwoord in het bijzonder tot de Commissaris der Koningin in de provincie Zee land, jhr mr A. F. C. de Casembroot, tot diens echtgenote en tot de heer en mevr. Sandberg. Spr. dankte de heren Sandberg en O. Meyer, conser vator van het Stedelijk Museum, voor de betoonde medewerking bij het tot stand brengen van deze expositie en zeide verder, dat de tentoonstelling - veel belangstelling trok, vooral van Belgische zijde. Vervolgens was het woord aan de heer Sandberg, die o.m. betoogde, dat de kunst van de schilders uit de Ro mantische School niet veel uitleg vergde. Spr. achtte haar begrijpe lijk en herinnerde er aan, hoe het jonge geslacht na de Napoleontische tijd een menselijker, gewoner richting koos, waarmede het zijn tijdgenoten min of meer choqueerde. Dit laatste zag dë heer Sandberg als een wezens kenmerk van de kunst. Hij wees er op, dat kunst voor iedereen anders is en dat men zich ten opzichte van de kunst „geen geweld moest aan doen". Het streven om kunst te „be grijpen", achtte de heer Sandberg Nadat jhr Von Bönninghausen de heer Sandberg dank had gebracht voor diens uiteenzetting, bezichtigde men de expositie, waar wy reeds eer der over schreven. Tot besluit bezocht men de onlangs gerestaureerde Hervormde kerk. In 't gezelschap bevonden zich o.m. de heer H. A. E. Hamelinck, consul van Nederland in Gent, kapitein ter zee F. J. E. Krips, directeur van het Loodswezen te Vlissingen, kapitein ter zee J. G. Broekhuyzen, Comman dant Maritieme Middelen te Vlissin gen. ir R. Diks, directeur van het te lefoondistrict Breda, ir Th. Heijblom, hoofdingenieur-directeur van Rijks waterstaat in Zeeland, majoor J. Potteboom, commandant van de C.O. A.K. te Middelburg, mr F. S. K. J. Graaf van Randwijck, burgemeester van Nieuw- en St. Joosland, de heer F. G. Sprenger, burgemeester van Oostkapelle, drs M. C. Verburg, di recteur van het Econ. Techn. Insti tuut voor Zeeland, en de heer L. van Dijk, directeur van de Riikslandbouw- winterschool te Schoondïjke. Raadslid M. J. Corveleijri uit Vlissingen naar Indonesië BENOEMING TE DJAKARTA. Naar wij vernemen zal de heer M. J. Corveieijn, lid van de gemeeente- raad te Vlissingen voor de K.V.P., binnenkort naar Indonesië vertrek ken. H$j ls benoemd als assistent-ac countant bjj het ministerie van fi nanciën te Djakarta. Naar alle waarschijnlijkheid zal de heer Corve ieijn, wiens, gezin voorlopig in Vlis singen blijft, op 27 November a.s. met het m.s. „Oranje" naar Indone sië vertrekken. Zijn opvolger als raadslid op de K.VTP -lijst is de heer W. L. M. Grof- fen, die echter voor het raadslid maatschap heeft bedankt. Voor benoeming komt thans in aanmerking de heer M. de Baar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2