z NIEUWS UIT ZEELAND H WISSEL SCHOUWEN THOLEN EN ST. PHILIPSLAND Vier betrouwbare middelen in 1 tablet (hefarine .4 MARKTBERICHTEN BIJBELTENTOONSTELLING IN GOES GEOPEND ^fefe«lo|» WOENSDAG 22 OCTOBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bezwaren van de steden tegen Wegschap Walcheren NORMEN VOOR KOSTEN VERDELING ONJUIST? Omtrent de vergadering van Wal- cher.se gemeentebesturen over de consequenties van het voorstel van Ged. Staten tot het oprichten van een Wegschap Walcheren, vernemen wij nog nader, dat ter vergadering bleek, dat Middelburg en Vlissingen beslist niet accoord kunnen gaan met het voorstel, zoals dit er thans ligt. De bezwaren richten zich met name tegen de normen voor de verdeling van de kosten. Het inwonertal bijv. is in beide steden het grootst, terwijl zij slechts weinig lengte aan wegen buiten de centra bezitten. Vlissingen geeft op het ogenblik voor de buiten wegen niet meer dan 1500 uit, welk bedrag volgens het voorstel wellicht tot 24.000 zou stijgen. Wanneer Vlissingen dus wèl bereid zou zijn medewerking te geven, dan houdt dit toch in, dat het in elk geval an dere normen toegepast wenst te zien. Middelburg stelt zich op het stand punt, dat de gemeente geheel in staat is zelf voor de wegen te zor gen en dat zij dus geen behoefte heeft aan een wegschap. De discussies lieten overigens ook duidelijk blijken, dat men de finan ciële consequenties van het voorstel vreest. Men achtte het in elk geval raadzaam de kwestie eerst te bezien in het kader van de te verwachten nieuwe financiële regeling tussen Rjjk en gemeenten, waarbij de ge meenten een zodanige uitkering zou den moeten krijgen, dat het verzor- gingspeil in geen geval omlaag gaat door de hoge lasten voor het weg schap. Een straat- of wegenbelas ting zou tot elke prijs voorkomen moeten worden. Als gevolg van het hoge dijkgeschot zijn de gronden toch reeds duur. Ten slotte werden ook bezwaren naar voren gebracht tegen het in stellen van een speciale technische dienst, welke hoge kosten met zich zou brengen. Scherpenisse COLLECTEOPBRENGST. De leden van de Ned. Herv. gemeente te Scherpenisse droegen door een collecte f 60.bij voor het aanbrengen van een centrale verwarming in het kerkgebouw. St. Annaland COLLECTE-OPBRENGST. Te Sint Annaland bracht een collecte ten bate van de reclassering f 22,35 op. De oogstcollecte welke in de Ned. Herv. Kerk werd gehouden leverde het fantas tisch hoge bedrag van f2128.22 op, het vorige jaar was de opbrengst f 2138,07. Oud-Vossemeer BENOEMING. In de plaats van mej. P. J. Anthonisse, onderwijzeres aan de School met de Bij bel te Oud-Vossemeer, die te Souburg als onderwijzeres werd benoemcï, komt thans mej. Kesteloo, tot nu toe werk zaam als onderwijzeres aan een lagere school te Rotterdam. Scheepvaartberichten SCHEEPVAART DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. Gepasseerd op 20 October. Sauternes, Jansen. Johanna, v. d. Linde. Cotes Ro tjes, v. d. Ende. Jenny, Klop. Willem Hen drik, Oudshoom. Neckar, Beekman. An dre, Pijl. Telegraaf 6, v. d'. Ouden. Marjo, Luiken. Telegraaf 12, de Jonge. Chatèau Palmer. Schladt. Corton, Berths. Unitas 12, Geveling. Chateau Chalon, Walch. Re- voir, Meeusen. Flod, Houterman. Catalo nia, Driessen. Butania 2 .Zwartbol, allen naar Rotterdam. Stad Amsterdam 10, Sponselee. Stad Amsterdam 6, Been. Ita lia, Emans, Vertrouwen, van Denderen. Hoop op Zegen, Osterhof. Amstel 6. Schreuders. Amstel 7, Dhondt, allen naar Amsterdam. Elisabeth, van Dijke,naar Zwolle. Alex, Kloeck, naar Rossum. Cis Rhenan, v. d. Bussche, naar Kekerdom. Max, Flikweert, naar Hansweert. Gerjo, Dubbeldam, naar Alkmaar. San Antonio, Snijders, naar Gennep. Hermina, Oló'e- kamp, naar Gaasp. Fiat, Steenbergen, naar Leeuwarden. Lyac, Lindhout, naar Ouddorp. Wilcor, Oudshoom, naar Gen nep. Joco, van Parijs, naar Weert. Ver trouwen, de Korte, naar Zwijndrecht. Morgenstond, Pancras, naar Wemeldinge. Machiensteen 21. de Bruijn, naar Dordrecht 3 Gebroeders, Struyck, naar Eindhoven. De Hoop, Theunisse, naar Utrecht. Vivat, Scholten. Villars, Wieringa. Adrna, Ste- vense, allen naar Rotterdam. Raab Kar- cher 44, Opfer. Rijn Schelde 20. Burssens. Arne, Snijders. Stad Namen, Kraus, Olie. vos 3, Cornet. Risico, Smit. Rogier, v. d. Wiel. Emma, Janssen. Normandië, Smul ders. Huka, van Asperen. Jeanto, Huy- gens. .Volstreven, Schilperoord. Johanna, v. d. Linde. L' Avenir, de Veriman. Ho- gendorp, de Svyart. WTAG 169, Schwarz, allen naar Duitsland. Ticino, Stüting. Louis, Haems. Neska 5, v. d. Berg. 3 Ge zusters. Wigman. Alpina, Wasser. Silva- plana. Blank. Landquart. Weishaupt. Gau guin, v. d. Berg. Daumier, Vowinkel. Ba sel, Kromenius. Carl Geldner. Riemens. Jungfrau, Menheere. Piz Roseg, Fried- mann. Oranje, van Lopik. Westwijk, Val kenburg. Rijswijk, Sprong. Nelly 2, van Oosten. Fraternite 2, Bakker. Aareland. Gebuis. Navex 7, Maresch. Tarnhelm, Huyssen. Henvir, van Tilborg. Rijn Schel de 10, Verhagen, allen naar Basel. Hansa 1, Ruthe. Tunisie, Marecli. ^Ib'erich, Du- chenne. Grippa, v. d'. Berg. Express 101, Terschüre. Tessin, Keck. Rude, Meijer Ascoha, Harmsen. Gerardus, Suuroverste. Rhenus 147, Koch. Rhenus 87, Probst. Airam', Cobbaut. Telegraaf 5, Staal. Haut Brion, Kleinman. Amstel 8, Heijboer. An- jo, van Fessem. Telegraaf 16, Hoek. Liza, .van Lopik. Chateau Cantemerle, Hermann. Toiler 5, van Geest. Maagdeburg, Ha- nusch. Luctor et Emergo, van Rooyen. Abcyr, Hellebosch. WTAG 139, Hartzman. Trijntje, Pleket, Scheldezonen, de Ko ning. Amstel 9, Akkerman. Vrijheid, v. d. Wijgerd. Raymond, v. d. Guchte. Rotondo, de Bruijn. Montbasillac, van Rijk. Wilcor, Van Meel.Leendert Pieter, van Groezen. Nova Cura, Boerman. Allegonda 2, Ro- meynders. Johanna v. d. Haar. Coöpe ratieve 2, van Dijk. Acidum, Keuvëlaar. Sani 2, Ceulemans. Patria, Feenstra. Lis, Kranenburg. Anja, van Vijven. Leentje van Yzerlooy Maria, v .d. Linden. Onder, neming, de Waal. Noordfried, Meeter. Lin- quenda, Versluis. Christina, de Koning. Energie, Kuipers. Joukje, Terwisga. Fry- ltela. Jager. Elisabeth, Hubers. Verdun, v. Weyt, CEM 2, Joele. Gerda Louise, Zwartjes. Butania 3, Vredeborg. 5 Ge broeders, Mulders. Stad Amsterdam 12, Zaal. Stad Amsterdam 4, Schouwenaar. Aeolus, van Dijke. Margaretha Helena. Boeree. Eben Haëzer, Molenaar. Confidb. Touwslager. Jacoba Cornelia, v. d. Heu vel. Spes Salutis, Grin wis. Everdina. Buitjers. Paty, Leeuwenstein. Entreprise, de Jonge. Verandering, Rijkers. Birsfel- den. Verstraten. 3 Gebroeders, Stolk, Luc tor, Lindhout. Verandering, de Koning Gans. Hendrika, Rijkers. Avifauna, Van Oosten Stad Amsterdam 8. Kooy. Verwis seling, Baas. Tiberia, van Brussel, Avan ce 2, van Suylekom, allen naar België. St. PhilÏDsland BIJBELONDERRICHT. Deze week zullen de catechisaties van de Oud Geref. Gemeente te St. Philips- land weer aanvangen. Op Woensdagen zullên de ouderen Bijbelonderricht krijgen en des Zaterdags is de beurt aan de jon gere schoolkinderen. ZUID-BEVELAND Goes RESERVE-POLITIE Dezer dagen is bij de Goese ge meentepolitie weer een nieuwe 3- maand. cursus voor reserve-politie begonnen. Het benodigde aantal re servisten is thans bijna bereikt. Er kunnen nog enkele mapnen geplaatst worden. R.K. dienst voor de jeugd in de bedrijven IN TILBURG OPGERICHT, OOK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Te Tilburg is een R.K. dienst voor de jeugd in de bedrijven opgericht, die haar werkterrein heeft over ge heel Brabant, Zeeuwsch-Vlaanderen, het Land van Maas en Waal en. het Rijk van Nijmegen. Dr. A. Knaapen uit Tilburg is met de leiding belast. Deze dienst zal bemoeienis hebben met de jeugdige arbeidsters en ar beiders tussen de 14 en 20 jaar, waarvan Tilburg alleen er reeds 15.300 telt. Het werkterrein is verdeeld in ver schillende districten. De districtslei ding heeft voornamelijk ten doel het vormingswerk onder de arbeidende jeugd te organiseren. De dienst heeft zich ook tot taak gesteld contacten te leggen tussen de bedrijven en de jeugdorganisaties, terwijl in op dracht van de diocesane jeugdbestu- ren de vorming van leiders en leid- ster£ bevorderd wordt. Voor dit werk hebben de Prov. Staten van Noord-Brabant een subsi die toegekend van 25.000 en de ge meenten Tilburg een bedrag van 15.000 per jaar, speciaal voor het districts-orgaan. Vele bedrijven heb ben reeds een bijdrage gestort van 2.50 per jaar voor iedere in het bedrijf werkzame jonge arbeider De dienst zal ook stimulerend en adviserend optreden bij het oplossen van het vraagstuk der jeugdwerk loosheid, in dier voege, dat men zal trachten voor de gedupeerde jonge ren werk objecten te vinden. De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden door dok toren in de Hele wereld aan hun patiënten voorgeschreven.Ze zijn volkomen betrouwbaar en heb ben millioenen mensen baat ge bracht bij pijnen en griep. Kapelie GEVONDEN VOORWERPEN. Bij de postcommandant der Rijks politie te Kapelie zijn inlichtingen te bekomen betreffénde de volgende ge vonden voorwerpen: één paar glacé handschoenen, een vulpen en een rubberlaars. „HET ALTIJD NIEUWE BOEK" Nieuwe vertaling vergde 26 jaar arbeid In de Grote Kerk te Goes wordt de Bevelandse bevolking tot en met Vrijdagavond de unieke gelegenheid geboden, op een modern opgezette expositie kennis te nemen van de vele en minutieuze arbeid, welke de Ne derlandse bijbelvertalers in 26 jaren hebben moeten verrichten om de nieuwe Bijbelvertaling gereed te krijgen. Daarnaast geven verschillende andere stands een goede indruk van liet werk van de Nederlandse, en buitenlandse bijbelgenootschappen om de volkeren in alle delen der aarde in hun eigen taal de rijke inhoud van het „altijd nieuwe boek" te brengen.- Zoals wij bij de opening van de zelfde tentoonstelling te Middelburg vorige week reeds uitvoerig schreven, is zeer veel aandacht gewijd aan de nieuwe vertaling. De proefvertalin- gen in de diverse stadia laten zien hoe nauwkeurig te werk is gegaan, om aan de hand van de oudst beken de bronnen een juiste vertaling te ge ven in de voor deze tijd meest begrij pelijke bewoordingen. Naast stands over debijbels in de grondtaal en over de Statenvertaling van 1637, vindt men verder verschillende thans wel zeer zeldzaam geworden exem plaren, a-ls bijv. de eerste in Neder land gedrukte Bijbel uit 1477 en de deux-aasbijbel uit 1579, die zijn naam ontleent aan een hierin opgenomen kanttekening. Voorts trekken o.m. nog de bijzon dere aandacht de eerste bijbel voor het zendingswerk, daterend uit 1685, een door Jacob Wels in 17081711 geschreven bijbel en een door de Utrechtenaar Thomas Pauw geschre ven exemplaar. Deze in 1796 om po litieke redenen ontslagen vendumees ter, wendde zijn werklust aan om in negen maanden en drie dagen de Bijbel over te schrijven. VAN "TOT WIN. IJPE" De oogstcollecte m de Oud-Gerefor meerde Gemeente te St. Philipsland, ten bate van de diaconie, bracht f 874.77 op. Het R. K. Zeeuwsch Vlaamse Toneel voerde onder regie van dïs. L. Lockel'eer in ,de „Graanbeurs" te Hulst het toneel stuk „De Brave Moordenaar" op. De uit voering, waarbij de hoofdrol werd ver tolkt door de heer J. de Block uif Clinge viel bij de talrijke aanwezigen zeer in de smaalt. Dinsdag was het in de Axelse haven op de Sassing wij druk. Er lagen dertien schepen te laden of te lossen. Hieronder waren twee beurtvaarders. De overigen waren bestemd voor silo- of bietenver- voer. Enkele grote Rijn-aken moesten vanwege de grote diepgang in het mid den van het kanaal blijven liggen. In het gehucht Ramonshoek bij Over slag werd ter gelegenheid van het na jaarsfeest een schietwedstrijd gehouden met 133 deelnemers. De uitslag luidde hoogvogel: De Munster; zijvogel: De Rid der. Alle 85 vogels werden neergehaald. De collecte voor de reclassering te Kat tendijke heeft f 10.60 opgebracht. Te Ovezande was de opbrengst van een zendingscollecte f 30.15, dezelfde collecte bracht te Driewegen f 44.10 op. Voor het ere-fonds voor oud-verpleeg sters werd" in Waarde f 341,75 bijeenge bracht, een zeer hoge bijdrage in een ge meente van maar 1100 inwoners. Op de Maandagmorgen te Borssele ge. houden stierenkeuring werden acht stie ren aangevoerd. Goedgekeurd' werden de stieren van P. Dekker Sr.. Joh. Dekker. M. Vermue, C. Boone en Gebr. de Win ter. Drie stieren voldeden niet aan de gestelde eisen. De te Kapelie, Biezelinge en Schore gehouden collecte voor de Gezamenlijke Militaire Fondsen heeft opgebracht f 75. Om slechts een greep te doen uit het vele tentoongestelde, moge ver der nog de aandacht worden geves tigd op een vitrine met enkele mis salen, in bruikleen afgestaan door de gemeente Goes. Deze missalen werden in 1588 bij dc beeldenstorm uit de Maria Magdalenakerk gered en berusten thans in het gemeente archief. Ook vindt men er een aantal maquettes en voorwerpen uit het Heilige Land, eigendom van de Herv. gemeente van Wemeldinge, die ér toe kunnen bijdragen de Bijbel beter te begrijpen. Op deze buitengewoon leerzame tentoonstelling wordt elke middag en avond een korte causerie door Beve landse predikanten gehouden en een filmstrook vertoond. OFFICIëLE OPENING Dinsdagavond had in tegenwoor digheid van vele vertegenwoordigers der verschillende kerken en scholen de officiële opening plaats. Dé voor zitter van liet tentoonstellingscomité, ds J. Karelse uit Goes, las een kort Schriftgedeelte, waarna hij de ver schillende instanties en personen dank bracht, die aan de voorbereidin gen voor deze expositie hun mede werking hebben verleend. Voorts wees de predikant in een toespraak op de grote waarde van de Bijbel, het altijd „actuele" boek. Nadat Gez. 152 was gezongen, ging ds Karelse voor in gebed. Hierna maakten de genodigden, on der leiding van ds F. Visser, secreta ris Binnenland van het Ned. Bijbel genootschap, een rondgang over dé tentoonstelling. BOKSEN Olympische boksers naar Middelburg Voor de eerste bokswedstrijden wel ke Zaterdag 25 October in het Schut tershof te Middelburg zullen worden gehouden op initiatief van de Vlis- singse boksclub „D.O.S.", bestaat grote belangstelling. Behalve de 10 wedstrijden, welke zullen worden ge bokst tussen leden van D.O.S., bok sers uit Rotterdam en Den Haag, staat nog een wedstrijd op het pro- framma tussen twee leerlingen van heo Huizenaar, Leen Jansen en Piet van Klaveren, die beiden deelnamen aan de bokswedstrijden op de Olympi sche Spelen te Helsinki. Zowel de wedstrijden in de A-klasse als die in de B-klasse beloven een spannende strijd. De partij tussen Jansen en van Klaveren kan een waardig slot van deze sportieve ontmoeting worden. SCHAATSEN Broekman reeds op het i|S Kees Broekman heeft dit seizoen voor de eerste maal op het ijs ge staan. In gezelschap van de oude Pe ter Sinnerud en diens zoon Arve wer den de Noren aangetrokken. Broek man voelt zich reeds in goede conditie en in vergelijking met het vorig jaar is zqn gewicht afgenomen. Het is nog niet beslist, wanneer Broekman naar Nederland komt om deel te ne men aan de centrale training te Over- LEZERS SCHRIJVEN ZELFSTANDIGEN II De „Souburgse zelfstandige" t ru briek Lezers Schrijven 15 Oct. jl.) schijnt door zelfmedelijden gedreven te zijn tot het schrijven van zijn pennevrucht. Hij denkt misschien, dat. zijn categorie de enige is, die door vele belastingen gekweld wordt. Niets is natuurlijk minder waar. De ze offers zijn nu eenmaal een natio nale plicht voor iedereen. Misschien wordt door hem ook uit het oog ver loren, dat de kinderbijslag en wat hij noemt „nog veel meer 'beloften van de regering", die de zelfstandigen zouden zijn gedaan dan toch weer bekostigd moeten worden uit (hoge re?) belastingen. Misschien is het de Souburgse zelfstandige ook niet bekend, dat de door hem tweemaal aangehaalde omzetbelasting een al gemene verbruiksbelasting is. welke in de verkoopprijs van de goederen is begrepen en die dus uiteindelijk betaald wordt uit de huishoudporte- monnaie van moeder de vrouw. Als de omzetbelasting voor kleinhande laren er af gaat, zullen zijn prijzen enigszins moeten zakken en wordt zijn bruto-winst lager. Wat betreft het emigreren naar! het buitenland kan ik opmerken, dat het mij ook vergund is geweest om in enige delen van de wereld (ook in Amerika) een kijkje te mogen ne men. Na wat ik gezien en ervaren heb, kom ik tot de conclusie, dai het voor mij. nergens beter is dan thuis in ons eigen iand. Maar ja, ik be hoor dan ook tot d egenen, die hoogst tevreden zijn met slechts één radiotoestel W. SCHOUT Souburg Burgerlijke Stand ZIERIKZEE. Bevallen: T. E. L. ConstanciseBeun. z.; II. HansmaKonings, z. Getrouwd: M( P. Ravia. 23 j. en C. Snij ders, 18 j. Overleden: J. Hack, 84 j.. weduwnaar van W. Jaspers. THOLEN. Bevallen: N. J. BijlVermaas, d.: P. G. GeiJingsv. d. Velde, z., S. v. d. Sande— Moeliker. z.; A, M. OeleWoutersen, z.; J. VogelpoelJansen. z.; D. J. Roukema— Bergers, z. Getrouwd: C. A. Geuze, 28 j. en J. W. Geluk, 21 j.; J. Westerveld. 26 j. en M. I Hoek. 29 j.;. C, van den Aarssen. 36 j. en A. Kwist. 24 j. Bevallen: A. Krijgsman—van Oeveren, d.; F. M. KlosinskiLagace, d.-. J. S. M. MinderhoudBrasser, z.; A. J. Kamer mansWildschut, z.; C. H. de Leeuw- van Barneveld, z.; A. van de Ketterijvan Belzen. z.; J. Pieper—Brouwer, d.; C. E. SmitSnoep, z.; G. A. Hoendervangerv. Splunder, z. Waar zijn onze schepen Amstelstad 21 te Amsterdam. Amstel vaart 21 te Port Amelia. Aalsum 21 te Aden. Bloemfontein 21 te Amsterdam. Baud 20 te Djakarta. Congostroom 21 te Lagos. Dalerdijk 21 te San Francisco. Dido 21 te Napels. Elmina 21 te Monrovia. Gaasterkerk 21 te Genua. Garoet 20 van Genua. Hestia 21 te Amsterdam. Jagersfontein 21 te Durban. J. v. Olö'ebarnevelt p. 21 Malta n. A'dam. Loosdrecht 21 te Port Said. Loenerkerlï 20 te Rotterdam- VEILING ZUID-BEVELAND GOES 21 October. Fruit voor export: Goud- reinetten AAA 32. Idem A 18,2018,50. Idem BC 14.30. Idem I grof 17,70—18,10. Idem I 12,10—12,40. Idem II 6,80. Cox Orange Pippin AA 51. Idem A 47. Idem BC 42.30. Idem I grof 47.10. Idem I 39,90. Idem II 12. Zure Bellefleur A 12.50. Idem BC 8.20. Idem I grof 11. Idem I 6,70. Idem II 3,10. Sterappels A 30,35. Idem BC 14.40. Idem I grof 16. Idem I 12,20—12,70. Idem II 4.70. Jonathan A 30,25. Idem BC 24. Idem AAA 31—31,50. Idem I grof 30,35. Idem I 15—17.50. Idem II 8. AUington Pip. pin A 18—21. Idem BC 14. Idem II G. No- tarisappcl A 17,70. Idem BC 13. Idem I grof 15. Idem I 12. Idem II 7.50. Pater v. d. Eisen AA 18,60. Idem A 16,80, Idem BC 13.70. Idem I grof 14.90. idem I 10. Idem II 7,50. Bramlcy Seedling I grof 5.40. Idem 1 5, Idem II 4. Bouwmans Reinette A 11. Idem BC 9. Idem 1 G. Idem II 3. Doyenne du Cornice BC 35. Idem I grof 43.70. Idem I 39,90. Idem II 26. Zwijn- dicchtse Wijnpeer A 14,60. Idem BC 10,70. Idem I grof 12. Idem I 9,80. Idem II 4,50. Nouveau Poiteau I grof 7,20. Idem I 6,60 Idem II 3. Beurré Alex. Lucas A 33,40. Idem BC 31. Idem I grof 31.90. Idem I 30,60. Idem II 8.50. Emile d'IIeyst A 13. Idem BC 10.65. Idem I grof 13. Idem I 10,50. Idem II 4.50. Soldat Laboureur A 16. Idem BC 11. Idem I grof 17. Idem I 11. Po'ndsperen I grof 9, Idem I 9,20. Idem II 7,'JO. Saint Remy I grof 10,40 Idem I 9.60. Idem II 8.60. Gieser Wilde man I grof 27. Idem I 22. Idem II 12, alles per 100 kg. Verpakt fruit: Cox Orange Pippin AAA 5255, Idem AA 4953. Idem A 4849. Jonathan AAA 33—39. Idem AA .3336. Idem A 30—33. Idem B 29. Goudreinetten AAA 3234. Idem AA 3335. Idëm A 30—31. Glorie van Holland AA 29. Idem A 25. Légipont AA 30. Wem A 30. William Duchesse I 30. alles per 100 kg. Gewone veiling: Goudreinetten keuken 10.3010.45. Idem fabr. 5,505.70. Idem gesorteerde val 4.80—5, Cox Orange Pip pin 8—39. Glorie van Holland 5—14. Lax- lon 'Superbe 7—20. Jonathan 519. Ster appel 3—13. Court Pendu 3—5. Zure Bel lefleur 38. Groninger Kroon 418. Pom- me d" Oranje 818. Tuinzoet 1022. Zoete Ermgaard 11—28. Zoete Campagner 11— 17. Doyenne, du Cornice 17—37. Comtesse de Paris 4,5013. Beurré Hardy 1030. Zwijndrechtse Wijnpeer 6—9. Beurré Alex. Lucas 416.-Nouveau Poiteau 49. Emile d'Heyst 4171. Bonne Louise 9— 18. William Duchesse 516. Pond'speren 59. Gieser Wildeman 1017." Saint Remy 59. Black Alicante I 76—86. Idem II 64 71. alles per 100 leg. Noten 1.30 per 100 stuks. VEILING KKABBENDIJKE. 21 October. Exportveiling: Sterappel A 16,40. Idem BC 12,20. Idem H II 4.70. Cox Orange Pippin AAA 45,20. Idem AA 45,70. Idem A 46.20. Idem BC 40,10. Idem H I grof 46,20. Idem H I fijn 37,80. Beurré Alex. Lucas H I grof 31,70. Emile d' Heyst H I grof 15,40. Idem H I fijn 12,10. Nou veau Poiteau H I grof 7,20. Idem H I fijn 6,60. Gewone veiling: Jonathan 3,20—9. Góud'- reïuette 3—16. Cox Orange Pippin 12—36- Ellisons Orange 1419. Golden Delicious 3—8. Sterappel -1. Beurré Alex. Lucas 6 —14. Nouveau Poiteau 3—7. Emile d'Heyst 4—6. Doyenne du Cornice 21. Comtesse de Paris 3. VEILING THOLEN. 21 October. Uien bonken 19,50. Idem gewone 20,15. Idem drielingen 23,30. Idem picklers 28,31. Aanvoer 43 ton. VEILING SINT MAARTENSDIJK. 21 October. Uien gewone 20,08—20,10. Idem bonken 19,74. Idem drielingen 23,30. Idem picklers 28,20. Idem stek 4.84. Aan voel 50 ton. Aardappelen: Koopmans blauwe 11,12. Lieve Vrouwekerlc 21 te Kuweit. Lissekerk 21 te Londen. Manoeran 21 te Suez. Mapia 21 te Alexandrië. Nero 21 te Cadiz. Pr. Joh. Willem Friso 21 te Montreal. Pr. Fred. Hendrik 21 te Montreal. Prins Willem V 20 te Antwerpen. Rijnkerk 21 te Aden. Ruys 21 te Singapore. Straat Soenda 21 te Singapore. Saparoea 21 te Suez. Tjibodas 21 te Djakarta. Tjimenteng 21 te Mombassa Teiresias 21 te Port Soedan. Telamon 2 Ite Philadelphia. Triton 21 te La Guaira. Van Heutz 20 te Hongkong. Willemstad 21 van West-Indië. Winterswijk 20 te New York (heeft brand in het stookruim gehad). ai* een 9 Hoewel minister-president E. de Va lera zeer verlangend was naar Eire terug te keren deed een onderzoek op het laatste ogenblik- het verstandig voorkomen het vertrek uit het ooglijders gasthuis te Utrecht nog enige tijd uit te stellen. Vermoedelijk zal het verblijf in het gasthuis nog met enige dagen worden ver. lengd. 9 H. M. keizerin Nam Phuong van Viet nam heeft zich bereid verklaard op Dins dag 28 October a.s. het dubbelschroef mo torschip „Ville de Saigon" te water te la ten, dat in aanbouw is bij de N.V. Haar- lemsche Scheepsbouw Maatschappij te Haarlem. 9 Wij brachten reeds het bericht, dat het veelbesproken jacht „President Robert" in Southampton te koop ligt. Naar thans wordt gemeld bevindt zich alleen nog de familie Lombert aan boord. Notaris Quaedvlieg en de aalmoezenier hebben het schip verlaten. 9 Naar het A.N.P. verneemt bestaat het voornemen, dat minister Mansholt in 1953 een bezoek zal brengen aan Surina me. Het bezoek zou voornamelijk verband houden met de uitvoering van het tienja renplan voor Suriname. O Door de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" is tezamen met Van Nie- velt, Goudriaan en Co's Stoomvaart Maat schappij opgericht de N.V. Verenigde Ne derlandse Tankvaartrederij, te Den Haag. welke zich zal bezighouden met het ver voer van vloeibare lading over zee. De rederij is voornemens een tweetal tankers te laten bouwen. Toen een 23-jarige kantoorbediende op een rijdende tram sprong bjj het Wester- seheldeplein te Amsterdam, stapte hy mis en kwam met een bons op het achterbal- con ter-echt. De conducteur schrok zo erg, dat hij onwel werd en naar een zie kenhuis moest worden overgebracht. Hij lijdt vermoedeiyk aan shock. Twee volwassenen, die een minderja rig meisje aan de over haar gestelde voog dij van Hulp voor Onbehuisden te Am sterdam hadden onttrokken, zijn tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld. De moeder, die drie keer is gescheiden, was reeds 17 jaar geleden, toen het meisje nog 'li baby was, uit de ouderlijke, macht ontzet. In September is in Nederland voor een bedrag van f 168,3 millioen aart nieuwe verzekeringen afgesloten. 9 Het comité van protest tegen gratie verlening aan Lages is te Amsterdam bij een geweest om „nieuwe plannen te be ramen". Besloten werd het Nederlandse volk op te roepen tot medewerking aan „een nationale petitie voor het verkrijgen van d'e wettelijke garantie, dat oorlogs misdadigers als Lages nimmer voor straf vermindering of -verzachting in aanmer king zullen komen. 9 De Belgische natuurkundige Max Co sijns en zijn medewerkers koesteren het voornemen in Augustus 1953 hun explo ratie van de grot Lepineux te Pierre St. Martin in Zuid-Frankryk voort te zet ten. Cosijns zal o.a. de radio-activiteit der rotsen onderzoeken. EIERVEILING GOES. 21 October. Prijs voor verse kippen eieren f3,13 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 cent per stuk minder uitbetaald. Bericht van handelaren: Klpeieren 16', cent. Poelje-eieren 12*cent. Eendeieren 10 cent. Kalkoeneicrc-n 20 cent. Gans- eieren 25 cent. VEILING SINT ANNALAND. 21 October. Uien middelsoort 19.96 1.04. Idem bonken 1931Idem drielingen 23.08. Idem picklers 28.31. Idem stek 4.23. Aanvoer 10 ton. VEILING SCHERPENISSE. 21 October. Uien middelsoort 19,80—20. Idem bonken 19.51.' Idem drielingen 22,51. Idem picklers 28.20. Idem stek 4.17. Aan voer 38 ton. VISMIJN TE VKEKE. 21 October. Aangevoerd: 977 kg. ex port garnalen 60—65. 2076 kg. hanocls gar nalen 49—60. 203 kg. schar 40—30. 112 kg, bot 4149. 95 kg. wyting 39—15. 3 kg. tong (middel) 1,952,19. 180 kg. rog 60— 70. 37 kg. ongesorteerde via 4043. 0 kg. wulken 21. VISMIJN TE BRES KENS. 21 October. Aangevoerd: 3663 kg. export garnalen 60. 80 kg. handels garnalen 60. 168 kg. bot 4051. 201 kg. schol 5267. 124 kg. wijting 1837. 4 kg. tong (middel) 2,00—2,48. VEILING ZUIU-HOLL. EILANDEN. 20 October. Fruit: Druiven 6684. Ap pelen export: Gr. Kroon A en AA 30; AU. P. A en AA 30; Cox AA 47; Goutfreinet A en AA 30. Appelen binnènlandCox Oran ge P. 25—50; Glorie van Holland 12-26; Jonathan 1433; Goudreinet 14—17; Lax- ton S. 21—25; Ellison O. 24—27; Notaris 13 —22; All. P. 15—22; Gr. Kroon- 9—20; Ster appel 1424. Peren binnenland. Legipont 1621 Zw. Wijnperen 5—10; B. Clairgeau 1523; Conference 1317. alles per kg. Groenten: Bloemkool 1356; Snijbonen 891.27; Stamprineessen 3955; Kroten 7—14; Rode kool 10—23; Gele kool 5—11; Waspeen 1413; Grote peen 611; Prei 12—17; Andijvie 820: Groene kool 613; Selderij 4.404.50, per 100 bos; Knolselde rij 14—16; Stoof sla 10—37; Sla 5.70—15 per 100 krop; Spinazie 1443; Spruiten 30— 52; Tomaten A 25—30; idem B 27; idem C 22 Uien 719; Witlof 5258. alles per bos. per kg. of per stuk. V.N-assemblée aanvaardde „Pools vredesplan" De Assemblee der Verenigde JN'ci ties heeft de besluiten van haar agendacommissie, om het Poolse vredesplan en het Amerikaanse voor stel voor het zenden van een onpar tijdige commissie naar Korea voor het instellen van een onderzoek naar de beweringen van communistische zijde, volgens welke de geallieerden in Ko rea zich met een bacteriologische oor logvoering zouden hebben bezig ge houden, bekrachtigd. Het punt „Pools vredesplan" is zonder debat of tegenkanting aan vaard. Het voorstel om vertegenwoordi gers van Noord-Korea en communis tisch China te horen, werd verwor- Waffen SS presenteert zich Als de voorloper van hei Europese leger De Waffen S.S. is tijdens een bijeen komst van vroegere S.S.-ers in de Beierse stad Kulmbach aangediend als de voorloper van het Europese leger. De voormalige commandant van de S.S.-divisie „Viking", generaal Gille, heeft in een rede voor de organisatie van veteranen der S.S. onder meer gezegd: „Wij bieden ons aan niemand aan, het allerminst wel aan diegenen die zo weinig achting voor onze sol- dateneer hebben gehad. Maar wij ma ken er in alle bescheidenheid op op merkzaam, dat de oprichting van een Europees leger, zoals dit thans ho pelijk nog niet te laat door de po litici der Westelijke, mogendheden wordt geëist, in onze gelederen reeds met het beste succes is beproefd. Het waren idealisten, die reeds meer dan 10 jaren geleden hebben ingezien, dat Europa slechts gemeenschappelijk te gen het bolsjewisme kan worden ver dedigd. Porter beschuldigd van communistische neigingen De „Waakhondencommissie" van de Amerikaanse senaat heeft Paul Porter, plaatsvervangend M.S.A.-di- recteur in Europa voor economische aangelegenheden, er van beschuldigd pro-communistische neigingen te hebben. Porter zal naar Washington te rugkeren, om zich tegen deze be schuldiging te verweren. Geen ontslag voor huwende ambtenares na 30-jarige leeftijd De door de minister van binnen landse zaken in 1949 ingestelde com missie heeft rapport uitgebracht. Een van de voornaamste conclusies hier uit betreft de tot nu toe geldende re gel, dat de huwende ambtenares slechts wordt ontslagen, wanneer zij jonger is dan 45 jaar. Volgens het rap port zou de ontslagbepaling gewijzigd moeten worden en wel als volgt: „De vrouwelijke ambtenaar, die in het huwelijk treedt, wordt met in gang van de dag, volgende op die van haar huwelijk eervol ontslagen, tenzij zij de leeftijd van 30 jaar heeft be reikt, zonder wezenlijke onderbreking een diensttijd van tien jaren heeft vervuld, of de rang van commies dan wel een soortgelijke of hogere rang bekleedt". Als verdere uitzonderingen zouden buiten de nu geldende kunnen worden aangenomen: bijzondere persoonlijke verplichtingen of omstandigheden of het belang van de dienst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13