z NIEUWS UIT ZEELAND (War'nif 4 NScutvs in een ^©fed©|j ZEEUWSCH-VLAANDEREN Vier betrouwbare middelen in 1 tablet MARKTBERICHTEN Wissel Zeeuws-Vlaanderen WOENSDAG 22 OCTOBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bezwaren van de steden tegen Wegschap Walcheren NORMEN VOOR KOSTEN VERDELING ONJUIST Omtrent de vergadering van Wal- cherse gemeentebesturen over de consequenties van het voorstel van Ged. Staten tot het oprichten van een Wegschap Walcheren, vernemen wij. nog nader, dat ter vergadering bleek, dat Middelburg en Vlissingen beslist niet accoord kunnen gaan met het voorstel, zoals dit er thans ligt. De bezwaren richten zich met name tegen de normen voor de verdeling van de kosten. Het inwonertal bqv. is in beide steden het grootst, terwijl zij slechts weinig lengte aan wegen buiten de centra bezitten. Vlissingen geeft op het ogenblik voor de buiten wegen niet meer dan 1500 uit, welk bedrag volgens het voorstel wellicht tot 24.000 zou stijgen. Wanneer Vlissingen dus wèl bereid zou zijn medewei'king te geven, dan houdt dit toch in, dat het in elk geval an dere normen toegepast wenst te zien. Middelburg stelt zich op het stand punt, dat de gemeente geheel in staat is zelf voor de wegen te zor gen en dat zij dus geen behoefte heeft aan een wegschap. De discussies lieten overigens ook duidelijk blijken, dat men de finan ciële consequenties van het voorstel vreest. Men achtte het in elk geval raadzaam de kwestie eerst te bezien in het kader van de te verwachten nieywe financiële regeling tussen Rijk en gemeenten, waarbij de ge meenten een zodanige uitkering zou den moeten krqgen, dat het verzor- gingspeil in geen geval omlaag gaat door de hoge lasten voor het weg schap. Een straat- of wegenbelas ting zou tot elke prijs voorkomen moeten worden. Als gevolg van het hoge dijkgescliot zijn de gronden toch reeds duur. Ten slotte werden ook bezwaren' naar voren gebracht tegen het in stellen van een speciale technische dienst, welke hoge kosten met zich zou brengen. Vergadering Z. Vlaamse muziekvereni gin gen. VOLGEND JAAR KORPSENCONCOURS IN j. ZAAMSLAG? In café „De Zwaan" te Philippine werd onder voorzitterschap van de heer P. A. Ocké uit Hoek een verga dering gehouden van de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch- Vlaanderen, welke werd bijgewoond door afgevaardigden van IV vereni gingen. Na behandelingen van ver schillende ingekomen stukken en de notulen kwam een schrijven ter sprake van een der medeoprichters van de bond, de heer A. G. Calon uit IJzendijke, waarin deze mededeelde, dat hij niet langer als bestuurslid werkzaam kon blijven, in verband met drukke werkzaamheden. De voorz. wees op 't werk 'dat de heer Calon in de loop der jaren voor de bond had verricht en roemde zijn grote activiteit. Na behandeling van diverse huishoudelijke zaken bracht de penningmeester, de heer C. B. Jansen "uit Biervliet, verslag uit van de beide bondsconcoursen in 1952. Het \bleek, dat het solistenconcours eennadelig saldo had opgeleverd van 53.het korpsenconcours te Biervliet leverde echter een batig slot op van 471,60, met aan inkom sten 2015,09 en aan uitgaven 1543,49, een resultaat^ dat de vol ledige instemming van devergade ring kréég. Hierna kregen de afge vaardigden gelegenheid om vragen te stellen en verschillende voorstellen naar voren te brengen in verband met in de toekomst te organiseren concoursen. Vóór 1 November a.s. zal door het bestuur van de bond wor den besloten, waar het volgende so listenconcours in West-Zeeuwsch Vlaanderen zal worden gehouden. Er blijkt voor dit concuors grote belangstelling te bestaan. Een keus moet worden gemaakt uit Schoon- dijke, Breskens en Oostburg onder uitdrukkelijke bepaling, dat. Oost burg pas aan de beurt komt, wan neer in de beide andere plaatsen niet voor 'n behoorlijke accommodatie kan worden gezorgd. Door de muziekvere niging „De Volharding" te Zaamslag was een schriftelijk verzoek inge diend om met Hemelvaartsdag 1953 een korpsenconcours te mogen orga niseren. Over dit vei'zoek zal tijdens de jaarvergadering in Januari 1953 definitief worden Deslist. Men staat echter wel sympathiek tegenover dit denkbeeld, zodat naar alle waar schijnlijkheid het concours zal door gaan- In deze jaarvergadering zul len verder nog diverse kwesties wor den besproken, waarover het bestuur advies moet uitbrengen. Jaarvergadering C.B.T.B. De afdeling Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren van de C.B.T.B. hield haar jaar vergadering in de Chr. Landbouw school te Axel. In zijn openingswoord bracht de voorzitter, de heer C. de Putter, dank aan God voor de rijke oogst. De heer C, A. de Kraker wens te hem namens de leden hartelijk geluk met de hem verleende konink lijke onderscheiding. De heer De Putter deelde mede, dat de kwestie van de aansprakelijkheid voor leden zonder bedrijf nader ge regeld zal worden. Op de volgende ledenvergadering wordt een voorstel ingediend. Tevens verzocht hij dè le den om contribuant te worden voor de Chr. landbouwscholen in Zeeland. Tot dusver werd uit de kas een bij drage van 500 per jaar verleend, maar het bestuur acht het beter, wan neer de steun van de leden uitgaat. Verder werd de aandacht gevraagd voor een actie tot vorming van een reservefonds voor de Zeeuwse C.B.T. B. De secretaris, de heer C. A. Dees, die deze functie zeven jaar vervulde en 16 jaar bestuurslid is geweest, stelde zich niet herkiesbaar. In zijn plaats werd de heer W. Dieleman be noemd. De aftredende bestuursleden, de heren Jac. Dieleman en C. A. de Kraker, werden herkozen. In de rondvraag werd met klem aangedrongen pp vereenvoudiging van de administratie, welke het ge volg is van de sociale maatregelen. „Ook aan het geduld van de boer komt een einde", zo werd gezegd Men besloot af te wachten of de be spreking tussen de Stichting voor de Landbouw en de ministers van Finan ciën en Sociale zaken over deze mate rie resultaten zal opleveren. Als dit niet het geval is, zullen verdere stap pen worden ondernomen. AANBESTEDING. De Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en gemeentewerken te Terneuzen besteedde Dinsdag na mens burgemeester en wethouders van de gemeente Clinge in het open baar aan het leggen van een riolering met bijkomende werken in de Graven straat te Clinge. Er werd als volgt ingeschreven: P. A. Rammeloo, Phi lippine, 25.000; fa. Gebr. de Bolcx, Terneuzen, 23.380; P. Bilommaert, St. Jansteen, 20.900; K. Lucasse en G. Sponzelee, Walsoorden, 19.870; J. en K. P. den Oude, Biervliet, 19.500; M. P. Hol, Kloosterzande, ƒ18.890. De gunning is aangehouden. GEEN VUUR, MAAR WEL ROOK Nader vernemen wij, dat in de Z.V. T.M.-bus tussen Hoofdplaat en Bres kens, die Zondag een ogenblik de reis moest onderbreken, nog geen sprake is geweest van een brandje, doch slechts van een sterke brandlucht, welke uit de motor kwam en ook van enige rookontwikkeling. Na een on derzoek door de chauffeur, kon de reis worden voortgezet. Oostburg GECOMBINEERDE VERGADERING „GERES" EN PLATTELANDSVROUWEN Dinsdagmiddag werd in hotel Ma- besoone te Oostburg een gecombi neerde vergadering gehouden van de Bond van Plattelandsvrouwen, afd. West Zeeuwsch-Vlaanderen, en de vereniging „Ceres". Mevr. E. van CruijningenErasmus opende en deed een beroep op de leden, mede te werken aan de collecte voor Zeeland, die in diverse plaatsen gehouden zal worden. Daarna gaf spr. het woord aan mévr. HuismanGriep, presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland. Mevr. Huisman hield een boeiende lezing over het. boek „Robbert" van Nynatten Doffegnies, welke door de zeer talrijk opgeko men dames aandachtig gevolgd werd. Na de pauze deelde mevr. Van Cruijningen mede, dat zich 80 deel neemsters opgegeven hebben voor liet bezoek aan de stichting Rozenoord te Sluis op 30 October a.s. De heer C. M. van den Broecke zal hier een uit eenzetting geven en mevr. Van den BroeckeDe Man zal declameren. Mej. Huisse zal een kantkloscursus geven in Schoondijke. In Oostburg zal gestart worden met een cursus Engels per linguaphone. Daarna sprak mevr. Huijsman een propagandistisch woord voor de Bond van Plattelandsvrouwen, die in Ne derland 36.00.0 leden telt. Zeeland, ongeveer even groot als Drente, heeft maar 1250 leden, tegen Drente 5000. Gelukkig stijgt het ledental de laatste tijd, waarvan spr. verschillen de voorbeelden gaf. In West Zeeuwsch-Vlaanderen bestaat de ver eniging „Ceres" al 40 jaar. Maar toch verdient het aanbeveling zich aan te sluiten bij de Bond van Plat telandsvrouwen, waardoor men niet alleen nationaal, maar ook internatio naal verenigd is in een bond van ruim 5 millioen leden. Volgend jaar zal een internationaal congres ge houden worden in Toronto. Om de reis van twee afgevaardigden moge lijk te maken, worden zegels en Kerstkaarten verkocht. Mevr. Van Crurningen deelde nog mede, dat West-Zeeuwsch-Vlaanderen nu 123 leden telt en sloot daarna met een woord van dank. RAAD ST. JANSTEEN. Bijbel tentoonstelling in Goes geopend Na Middelburg, heeft thans Goes het. voorrecht de bekende bijbeltentoon stelling binnen zijn muren te mogen ontvangen. Gisteravond is deze expo sitie in de Grote Kerk onder grote belangstelling geopend. De voorzitter van het tentoonstellingscomité, ds. J. Karelse uit Goes, dankte allen, die aan de voorbereiding hun medewer king verleenden, en wees in een korte toespraak op de betekenis van het „al tijd nieuwe boek". Vorige week gaven wij reeds een uitvoerige beschrijving van deze fraaie tentoonstelling, waaraan ook enkele inzendingen uit Goes en Wemeldinge zijn toegevoegd. R.K. dienst voor de jeugd in de bedrijven IN TILBURG OPGERICHT, OOK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Te Tilburg is een R.K. dienst voor de jeugd in de bedrijven opgericht, die haar werkterrein heeft over ge heel Brabant, Zeeuwsch-Vlaanaeren, het Land van Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen. Dr. A. Knaapen uit Tilburg is met de leiding belast. Deze dienst zal bemoeienis hebben met de jeugdige, arbeidsters en ar beiders tussen de 14 en 20 jaar, waarvan Tilburg alleen er -eeds 15,300 telt. Het werkterrein is verdeeld in ver schillende districten. De districtslei ding heeft voornamelijk tpn doel het vormingswerk onder de arbeidende jeugd te organiseren. De dienst heeft zich ook tot taak: g'esteid contacten te leggen tussen de bedrijven en de jeugdorganisaties, terwijl in op dracht van de diocesane jeugdbestu- ren de vorming van leiders en leid sters bevorderd wordt. Voor dit werk hebben de Prov. Staten van Noord-Brabant een subsi die toegekend van 25.000 en de ge meenten Tilbui;g een bedrag van 15.000 per jaar, speciaal voor het districts-orgaan. Vele bedrijven heb ben reeds een bijdrage gestort van 2.50 per jaar voor iedere in het. bedrijf werkzame jonge arbeider De dienst zal ook stimulerend en adviserend optreden bjj het oplossen van het vraagstuk der jeugdwerk loosheid, in dier voege, dat men zal trachten voor de gedupeerde jonge ren werkobjecten re vinden. Vaste lening aangegaan. In de jongste vergadering van de raad te St. Jansteen werd besloten om ter financiëring en consolidatie van verschillende kapitaalswerken met de N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten een vaste lening aan te Êaan ten bedrage van f 205.000. >e rente van de lening, welke een looptijd zal hebben van 30 jaar, zal 4'/i bedragen. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd werd'aan dokter van Lierop uit Hulst met ingang van 1 Septem ber 1.1. eervol ontslag verleend uit zijn functie van gemeentegeneesheer te St. Jansteen. Bij de rondvraag spraken de heren G. L. Martinet en P. Stevens over de toestand van de Nieuwe Ellestraat en over de afwer king van de huizen aan de Beatrix- straat. Sluis LEDENVERGADERING K.V.P. In de laatste ledenvergadering van de K.V.P. afd. Sluis werd het bestuur van de afdeling gewijzigd. Het is thans als volgt samengesteld: Ch. Bukkens, voorzitter; J. de Broek, secretaris; M. van Winsber- ghe, penningmeester; L. A. J. van Dongen en'A. Breyaert, leden. Aardenburg De voorzitter van de Oostburgse V.A.R.A.-afdeling, tevens districts vertegenwoordiger, heeft te Aarden burg een afdeling van de arbeiders- omroep opgericht. Het voorlopig bestuur bestaat uit de heren P. Nieskens, voorzitter; L. de Klerk, secretaris; W. den Hol lander, penningmeester, terwijl de héren S. Kenbeek en A. S. Comme- lin als commissarissen in dit be stuur fungeren. Hulst KERKELIJKE BENOEMINGEN. Kapelaan van Lierop uit Hulst, is benoemd tot kapelaan te Koewacht. Kapelaan Van Wezel te Koewacht is benoemd te Heerle (L.). Axel VERGADERING VAN „HET XED. TREKPAARD" Dinsdagmiddag vergaderde de kring Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van de koninklijke vereniging „Het Ned. Trekpaard" onder voorzitterschap van de heer P. A. Stallaert in het bio scoopgebouw „Het Centrum" te Axel. De voorzitter deelde de 93 opgèko- men leden mee, dat dit de laatste vergadering was, die hij presideerde, daar hij in verband met zijn hoge leeftijd wenste af te treden. Naar aanleiding van de moeilijk heden der laatste maanden had het provinciaal bestuur besloten in zijn geheel af te treden. Met de heer Stal laert traden dus als kring vertegen woordigers af de heren J. de Putter uit Axel en B. C. Puijlaert uit Zuid- dorpe. Besloten werd voor iedere functie apart te stemmen voor het rayon Sas van Gent, Axel en Kloos terzande. Bij de eerste stemming werd herkozen irle heer Puijlaert uit Zuiddorpe met 65 stemmen. Voor het rayon Axel werd na herstemming tussen de heren J. de Putter, aftre dend en A. Haak uit Zaamslag, de heer De Putter niet 47 stemmen ge kozen. De heer Haak kreeg 45 stem men. Voor het rayon Kloosterzande waren drie candidaten nl- de heren A. L. Stallaert, C. Steijaert van Grauw en A. Serrarens te Ossenisse. Na herstemming tussen de heren Stallaert en Steijaert, werd laatstge noemde met 56 stemmen in de vaca ture van de voorzitter gekozen. De heer Stallaert kreeg 34 stemmen. De vanwege de middengroep ge stelde candidaten voor het hoofdbe stuur, de heren Groenewege en de Buck, werden door de kring Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen overgenomen. De afvaardiging naar de provinciale algemene vergadering te Goes werd als volgt samengesteld: de lieren A. Serrarens uit Ossenisse, A. L. Stal laert uit Kloosterzande, Joh. de Feij- ter en W. Koster uit Axel, A. van Waeg en A. Goethals uit Zuiddorpe. VAN "TOT WIN IJPE" De vier geneesmiddelen van Chefaritte „4" worden door dok toren in de hele wereld aan hun patiënten voorgeschreven. Ze zijn volkomen betrouwbaar en heb ben millioenen mensen baat ge bracht bij pijnen en griep. DOKTER Z. C. SALOMÉ VERLAAT AXEL. Met ingang van 1 November a.s. zal dokter Z. C. Salomé Axel verlaten als militair arts met standplaats Utrecht, Zijn praktijk wordt overgenomen door dokter A. Kats, thans te Fijnaart (N.-Br.). De populaire dokter Salomé, die dé belangen van sport- en pad vindersverenigingen bevorderde en o.a. vele kinderen liet uitzenden naar het Bio-vacantieoord. ziet men slechts ongaarne uit Axel vertrekken. VERKOPING. Candidaat-notaris B. Langenhorst te Axel verkocht in hotel „Het Gulden Vlies" te Axel in het publiek een per ceel bouwland op verzoek van de er ven van J. P de Visser. Koper van dit perceel, gelegen in de gemeente Vo gelwaarde, werd de heer L. de Feijter te St. Jansteen voor de som van f 85,30. EIERVEIL1NG GOES. 21 October. Prijs voor verse kippen eieren f3,13 per kg..Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 cent per stuk minder uitbetaald. Bericht van handelaren: Kipeleren 16'/2 cent. Poelje-eieren 12 cent. Eendeleren 10 cent, Kalkoeneieren 20 cent. Gans eieren 25 cent. VEILING SINT ANNALAND. 21 October. Uien middelsoort 19,96 20,04. Idem bonken 19,51. Idem drielingen 23,08. Idem pïcklers 28.31. Idem stek 4.23. Aanvoer 10 ton. VEILING SCHERPENISSE. 21 October. Uien middelsoort 19,80—20 I Idem bonken 19,51. Idem drielingen 22,51. Idem picklers 28,20. Idem stek 4,47. Aan voer 38 ton. VISMIJN TE VEERE. 21 October. Aangevoerd; 977 kg. ex port garnalen" 00—65. 2076 kg. hand'els gar nalen 49—60. 203 kg, schar 40—50. 112 kg. bot 41—49. 95 kg. wijting 3945. 3 kg. tong (middel) 1.95—2,19. 180 kg. rog GO TO. 37 kg, ongesorteerde vis 4043. 6 kg, wulken 21. Burgerlijke Stand SCHOON DUKE, Bevallen; E. R. Steijaertvan Limmen. d.; C. S. Verhèrbmgge^de Jonge. z.; C. J. M. Uitde,wilUgen§r?Vercra'eyez. Getrouwd: W. TTazelaar, 31 j. en M. Dekker, 24 j.; J.G. Malkus, 25 j. en M. van den Broeke, 22",i. BRESKENS. Bevallen: A. M; du-Bolsde Poorter, D.' A. MookhoekRoofack, z.: J. H. Neele jansens, z.; S. E. van-de VeldeBril, z.; C. J. Brugge—Provoost, z.; H. A. Obrie— Oberhausêr, Getrouwd: H. J. Sehelslraete, 23 j. en M. M. du Bois, 20 j. Overleden: F. H. Ie Brun, 30 j-, echtgen. van Ten Moy Boen; P. J. M. Vermeulen, Het R. K Zeeuwsen Vlaamse Toneel voerde onder regie van'd'rs. L. Lockefeer in' de „Graanbeurs" te Hulst het toneel stuk „De Brave Moordenaar" op. De uit voering, waarbij de hoofdrol werd ver tolkt door dc heer J. de Block uit Clinge viel bij de talrijke aanwezigen zeer in de smaak. Dinsdag was het in de Axclse haven op de Sassing vrij druk. Er lagen dertien schepen te laden of te lossen. Hieronder waren twee beurtvaarders. De overigen waren bestemd voor silo- of bietenver- voer. Enkele grote Rijn-aken moesten vanwege de grote diepgang in het mid den van het kanaal blijven liggen. In het gehucht Ramonshoek bij Over slag werd ter gelegenheid van het na jaarsfeest een schietwedstrijd gehouden met 133 deelnemers. De uitslag luidde hoogvogel; De Munster; zijvogel: De Rid der. Alle 85 vogels wei-den neergehaald, De collecte voor de reclassering te Kat- tendijke heeft f 10.60 opgebracht. Te Ovezande 'was de opbrengst van een zendingscollecte f 30.15, dezelfde collecte bracht te Driewegen f 44.10 op. Voor het ere_fonds voor oud-verpleeg sters werd! in Waarde f 341,75 bijeenge bracht. een zeer hoge bijdrage in een ge meente van maar 1100 inwoners., De te Kapelle, Biezelinge en Schore gehouden collecte voor de Gezamenlijke Militaire Fondsen heeft opgebracht f 75,85. BOKSEN Olympische boksers naar Middelburg Voor de eerste bokswedstrijden wel ke Zaterdag 25 October in hét Schut tershof te Middelburg zuilen worden gehouden op initiatief van de Vlis- singse boksclub „D.O.S.", bestaat grote belangstelling. Behalve de wedstrijden, welke zullen worden ge bokst tussen leden van D.O.S., bok sers uit Rotterdam en Den Haag, staat nog een wedstrijd op het pro gramma tussen 'twee leerlingen van Theo Huizenaar, Leen Jansen en Piet van Klaveren, die beiden deelnamen aan de bokswedstrijden op de Olympi sche Spelen te Helsinki. Zowel de wedstrijden in de A-klasse als die in de B-klasse beloven een spannende strrjd. De partij'tussen Jansen en van Klaveren kan een waardig slot van deze sportieve-ontmoeting worden. SCHAATSEN Broekman reeds op het ijs Kees Broekman heeft dit seizoen voor de' eerste maal op het ijs ge staan. In gezelschap van de oude Pe ter Sinnerud en diens zoon Arve wer den de Noren aangetrokken. Broek man voelt zich reeds in goede conditie en in vergelijking met het vorig jaar is zijn gewicht afgenomen. Hét is nog niet beslist, wanneer Broekman naar Nederland komt om deel te ne- men aan de centrale training te Over- veen. LEZERS SCHRIJVEN... ZELFSTANDIGEN II De „Souburgse zelfstandige" (ru briek Lezers Schrijven 15 Oct, jl.) schijnt door zelfmedelijden gedreven te zijn tot het schrijven van zijn pennevrucht. Hij denkt misschien, dat zijn categorie de enige is, die door vele belastingen gekweld wordt Niets is natuurlijk minder waar. De ze offers zijn nu eenmaal een natio nale plicht voor iedereen. Misschien wordt.door hem ook uit het oog ver loren, dat de kinderbijslag en wat hij noemt „nog veel meer beloften van de regering", die de zelfstandigen zouden zijn gedaan, dan toch weer bekostigd moeten worden uit (hoge. re?) bélastingen. Misschien is het de Souburgse zelfstandige ook niet bekend, dat de door hem tweemaal aangehaalde omzetbelasting een al gemene verbruiksbelasting is. welke in de verkoopprijs van de goederen is begrepen en die dus uiteindelijk betaald wordt uit de huishoudporte. monnaie van moeder de vrouw. Als de omzetbelasting voor kleinhande laren er af gaat, zullen zijn prijzen enigszins moeten zakken en wordt zijn bruto-winst lager. Wat betreft het emigreren naar het buitenland kan ik opmerken, dat het mij ook vergund is geweest om in enige delen van de wereld (ook in Amerika) een kijkje te mogen ne men. Na wat ik gezien en ervaren heb, kom ik tot de conclusie, dat het voor mij nergens beter is dan thuis in ons eigen land. Maar ja, ik be hoor dan ook tot d'egenen, die hoogst tevreden zijn met slechts één radiotoestel W. SCHOUT Souburg VISMIJN TE BRESKENS. 21 October. Aangevoerd: 3663 kg. export garnalen 60. 80 kg. handels garnalen 60 168 kg. bot 40—51. 201 kg. schol 52-«. 124 kg. wijting 18—37. 4 kg. tong (afleideri 2,00—2,43. VEILING ZUID-IIOLL. EILANDEN. 0 October. Fruit: Druiven 06—84. Ap pelen ex-port: Gr. Kroon A en AA 3(J; All. P, A en AA 30; Cox AA 47; GouaVeinet A en AA 30. Appelen binnenland: Cox Orar. ge P. 25—50; Glorie van Holland 12—2t: Jonathan 14^-33; Goudreinet 14—17: Lax- ton S. 21—25; Ellison O. 24—27; Notaris 13 -22; All. P. 15—22; Gr. Kroon 9—20; Ster appél 14—24. Peren binnenland: Lcgipont 1621 Zw„ Wijnperen 5—10; B. Clairgeau 15—23: Conference 13—17, alles per kg. Groenten: Bloemkool 1356; Snijbonen 1.27; Stamprincessen 3955; Kroten -14; Rode kool 10—23; Gele kool 5—11; Waspeen 14—18; Grote peen G—11: Prei 1217; Andijvie'8—20; Groene kool 6—3 3: Selderij 4.40—4.50, per 100 bos; Knolscldc rij 14—16; Stoofslp 10—37; Sla 5.70—15 p< i 100 krop: Spinazie 14—43; Spruiten 30 52; Tomaten A 25—30: Idem B 27; idem C 22 Uien 719; Witlof 52—58, alles por bos. per kg. of per stuk. Waar zijn onze schepen 'i Amstelstad 21 te Amsterdam. Amstelvaart 21 te Port Amelia. Aalsum 21 te Aden. Bloemfontein 21 te Amsterdam. Eaud 20 te Djakarta. Congostroom 21 te Lagos. Dalerdijk 21 te San Francisco, Dióo 21 te Napels. Elmina 21 te Monrovia. Gaasterkerk 21 te Genua. Garoet 20 van Genua, Hestia 21 te Amsterdam. Jagersfontein 21 te Durban. J. v. Ola'ebarnevelt p. 21 Malta n. A'dam. Loosdrecht 21 te Port Said. Loenerkerk 20 te Rotterdam. Lieve Vrouwekerk 21 te Kuweit. Lissekerk 21 te Londen. Manoeran 21 te Suez. Mapia 21 te Alexandrië. Nero 21 te Cadiz Pr. Joh Willem Friso 21 te Montreal. Pr. Fred. Hendrik 21 te Montreal. Prins Willem V 20 te Antwerpen. Rijnkerk 21 te" Aden, Ruys 21 te Singapore. Straat Soenda 21 te Singapore. Saparoea 21 te Suez. Tjibodas 21 te Djakarta, Tjimenteng 21 te Mombassa. Teiresias 21 te Port Soedan. Telamon 2 Ite Philadelphia. Triton 21 te La Guaira. Van Heutz 20 te Hongkong. Willemstad 21 van West-Indië. Winterswijk 20 te New York (heeft brand in het stookruim gehad). 9 Hoewel minister-president E. de Va lera zeer verlangend was'naar Eive terug te keren deed een onderzoek op het laatste ogenblik het verstandig voorkomen het vertrek rilt het ooglijders gasthuis te Utrecht nog enige tijd uit te stellen. Vermoedelijk zal het verblijf in het gasthuis nog met enige dagen worden ver lengd. 9 H. M. keizerin Nam Phuong van Viet nam heeft zich bereid verklaard op Dins dag 23 October a.s, het dubbelschroef mo torschip „Ville de Saigon" te water te la ten, dat in aanbouw is bij dc N.V. Haar- lemsclie Scheepsbouw Maatschappij te Haarlem. 9 Wij brachten reeds het bericht, dat het •veelbesproken jacht „President Robert" in Southampton te koop ligt. Naar thans wordt gemeld bevindt: zich alleen nog de familie Lombert aan boord. Notaris Quaedvlieg en de aalmoezenier hebben het schip verlaten. 9 Naar het A.N.P. verneemt bestaat hei voornemen, dat minister Mansholt in 1953 een bezoek zal brengen aan Surina me. Het bezoek zou voornamelijk verband houden met de uitvoering van het tienja renplan voor Suriname. 9 Door de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" is tezamen met Van Nie- velt, Goudviaan en Co's Stoomvaart Maat schappij opgericht de N.V. Verenigde Ne derlandse Tankvaartrederij, te Den Haag, welke zich zal bezighouden met het ver voer van vloeibare lading over zee. De rederij is voornemens een tweetal tankers te laten bouwen. 9 Toen een 23-jarige kantoorbediende op een rijdende tram sprong bij het Wester- scheldeplein te Amsterdam, stapte hij mis en kwam met een bons op het achterbal- con terecht. De conducteur schrok zo erg, dat hij onwel werd en naar een zie kenhuis moest worden overgebracht. Hij lijdt vermoedelijk aan shock. Twee volwassenen, die een minderja rig meisje aan de over haar gestelde voog dij van Hulp voor Onbehuisden te Am sterdam hadden onttrokken, zijn tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld. De moeder, die drie keer is gescheiden, was reeds 17 jaar geleden, toen het meisje nog 'n baby was, uit de ouderlijke macht ontzet. 9 hi September is in Nederland voor een bedrag van f 168,3 millioen aan nieuwe verzekeringen afgesloten. Het comité van protest tegen gratie verlening aan Lages is te Amsterdam bij een geweest om „nieuwe plannen te be ramen". Besloten werd het Nederlandse volk op te roepen tot medewerking aan „een nationale petitie voor het verkrijgen van d'e wettelijke garantie, dat oorlogs misdadigers als Lages nimmer voor straf vermindering -of -verzachting in aanmer king zullen komen. 9 De Belgische natuurkundige Max Co sijns en zijn medewerkers koesteren het voornemen in Augustus 1953 hun explo ratie van de grot Lepineux te Pierre St. Martin in Zuid-Frankrijk voort te zet ten. Cosïjns zal o.a. de radio-activiteit der rotsen onderzoeken. V.N-assemblée aanvaardde „Pools vredesplan" De Assembleé der Verenigde Na ties heeft de besluiten van haar agendacommissie, om het Poolse vredesplan en liet Amerikaanse voor stel voor het zenden van een onpar tijdige commissie naar Korea voor hel instellen van een onderzoek naar dc beweringen van communistische zijde, volgens welke de geallieerden in Ko- rea zich met een bacteriologische oor logvoering zouden hebben bezig ge houden, bekrachtigd. Het punt „Pools vredesplan" is zonder debat of tegenkanting aan vaard. Het voorstel om vertegenwoordi gers van Noord-Korea en communis tisch China te horen, werd verwor pen. Waffen SS presenteert zich Als de voorloper van het Europese leger De Waffen S.S. is tijdens eén bijeen komst van vroegere S.S.-ers in de Beierse stad Kulmbach aangediend als de voorloper van het Europese leger, De voormalige commandant van de S.S.-divisie „Viking", generaal Gilles heeft in een rede voor de organisatie van veteranen der S.S. onder meer gezegd: „Wij bieden ons aan niemand aan, het allerminst wel aan diegenen die zo weinig achting voor onze soi- dateneer hebben gehad. Maar wij ma ken er in alle bescheidenheid op op merkzaam, dat de oprichting van een Europees leger, zoals dit thans ho pelijk nog niet te laat door de po litici der Westelijke mogendheden wordt geëist, in onze gelederen reeds met het beste succes is beproefd. Het waren idealisten, 'die reeds meer dan 10 jaren geleden hebben ingezien, dat Europa slechts gemeenschappelijk te gen het bolsjewisme kan worden ver dedigd. Porter beschuldigd van communistische neigingen De „Waakhondencommissie" van de Amerikaanse senaat heeft Paul Porter, plaatsvci-vangend M.S.A.-di- recteur in Europa voor economische aangelegenheden, er van beschuldigd pro-communistische neigingen te hebben. Porter zal naar Washington te rugkeren, om zich tegen deze be schuldiging te verweren. Geen ontslag, voor huwende ambtenares na 3ö-jarige leeftijd De door de minister van' binnen landse zaken in 1949 ingestelde com missie heeft rapport uitgebracht. Een van de voornaamste conclusies hier- uit betreft de tot nu toe geldende re- gel, dat de huwende ambtenares slechts wordt ontslagen, wanneer zij jonger is dan 45 jaar. Volgens het rap port zou de ontslagbepaling gewijzigd moeten worden en wel als volgt: „De vrouwelijke ambtenaar, die in het huwelijk treedt, wordt met in gang van de dag, volgende op die van haar huwelijk eervol ontslagen, tenzij zij de leeftijd van 30 jaar heeft be reikt, zonder wezenlijke onderbreking een diensttijd van tien jaren heeft vervuld, of de rang van commies dan wel een soortgelijke of hogere rang bekleedt". Als verdere uitzonderingen zouden buiten de nu geldende kunnen worden aangenomen: bijzondere persoonlijke verplichtingen of omstandigheden of het belang van de dienst. Hagenaars terug van Afrika-reis per motor Twee Hagenaars, de heren F. Wil- lemse en W, Paling, kunnen zich er op beroemen vermoedelijk de eerste Ne derlanders te zijn geweest., die met een motor met zijspan een tocht van 16.500 km., waarvan 4500 km. dooi de Sahara hebben volbracht. Zij vertrokken op 29 Februari van dit jaar met opdrachten tot het leve ren van levende dieren voor het die renpark Wassenaar, tot het verzame len van praehistorische steenwerke» en het leveren van geprepareerde hui den van vogels en diersoorten voor het zoölogisch museum te Amster dam. De ondernemende jongelui zijn Dinsdagmiddag in Den Haag gearri veerd met een unieke collectie vogel- huiden, honderden insecten en een aantal praehistorische gesteenten. Zij hebben net plan opgevat een volgende reis naar Angola te maken. Het koelhuis Amerika van de N.V. Blaauwhoedenveem Vriesseveem san de Oostelijke Handelskade te Amsterdam, dat -nige jaren geleden door brand werd ver woest, zal worden herbouwd. De bouwkos ten zullen f 2.328.000.— bedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11