PROVIMCIALE ZEEUWSE COURANT Mau Mau-moorden brengen geheel Kenya in onrust De restauratie van Aardenburgs Sint Bavo nadert voltooiing BILT Kantlijn RUSLAND HEEFT NIETS TE VREZEN VAN PAC1FIC-VERDRAG VOOR SPANJE IS GEEN PLAATS IN DE V.N.. ZEGT PAUL SPAAK Vandaag 195e Jaargang-No. 248 Dagblad uitgave van de ürma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B den Boer Adj W de Pagter Hoofdred. G Ballintyn PI verv.: W Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.45 p kw fr. p p. f 5 70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 21 Oct. 1952 ADVERTENTIEPRIJS <2 ct per mm Minimum p advertentie t 3.— Ing mededelingen drwmn tarief Kleine advertenties tmax 8 regels 1 van 1—5 regels t i - Iedere regei meet 20 cent ..Brieven ol adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 350300 P Z C Middelburg Bur. Vüssingen Walstr 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2 Middelburg. Markt 51, telef. 3841. Goes. Lange Vorststraat 63. telef 2475 (b.g.g 2228). Oostburg Finlandstraat 2. telef. 16 Terneuzen Brouwerijstr. 2. Zlerikzee N Bogerdsti C 16" telet 26 GEEST VAN HET OERWOUD HERLEEFDE Britse troepen per vliegtuig naar Nairobi gezonden Een ernstige toestand is ontstaan in het Britse protectoraat Kenya (Oost- Afrika). Onder de stam der Kikoejoes zy telt ongeveer een millioen zie- len bestaat sedert enige maanden een geheim genootschap om tegen de blanken te stryden. Dit genootschap heet de Mau Mau en het is een bloed- broedersehap in de oude Afrikaanse oerwoudstijl. Er komt een inwijding aan te pas, waarby geitenbloed wordt gebruikt; de leden zyn verplicht elk aar by te staan met inzet van het eigen leven. De Mau Mau predikt niet alleen verzet tegen de blanken, maar wil ook, dat de blanken geen grond bezitten in Kenya. Zoals bekend is het aantal Europese plantages in het hoogland van Kenya na 1945 beduidend toege nomen en daarover is men ontsticht. Bovendien bedreigt de Mau Mau alle stamleden van de Kikoejoes met de dood, wanneer zij bereid zijn met de blanken samen te werken. Vorige week werden een aantal moorden en aanslagen gerapporteerd. Zondagavond hebben de leden van de Mau Mau de gebouwen van de po loclub te Nairobi in brand gestoken. Deze gebouwen brandden totaal af. Ook een stuk weidegrond, dat aan blanken toebehoorde, werd zoveel mo gelijk schoongebrand. Tien leden van dé Kikoejoe-stam werden aangehou den. Bovendien werden 41 personen, onder wie enkele vrouwen, aangehou den. omdat ze deelnamen aan een Mau-Mau-ceremonie. In Noord Kenya werd het lijk van een vermoorde inheemse politieman gevonden. Drie Kikoejoes werden ge arresteerd in verband met de moord en 27 Mau-Mau-leden werden aange houden, omdat ze hadden deelgeno men aan de plechtigheid, die aan de moord voorafging. Maandag is voor geheel Kenya de noodtoestand afgekondigd. Deze maatregel is genomen om de poli tie in .staat te stellen de personen te arresteren, die zij aansorakelyk acht voor de wanordelijkheden. Reeds zyn meer dan 130 verdach ten aangehouden. Intussen heeft de regering van Kenya de hulp van Engeland ingeroe pen tegen de Mau Mau. Sir Èvelvn Baring, die sinds een maand gouverneur van Kenya is, noemde de toestand „uiterst ernstig". Het Britse ministerie van koloniën besloot een Brits bataljon per vlieg tuig naar Kenya over te brengen. Maandagmorgen arriveerden reeds de eerste troepen in Nairobï. Het batal jon is afkomstig uit de Suezkanaal- zöne en in Nairobi ziet men het be sluit om een geheel bataljon ver een afstand van 4000 km. door de lucht aan te voeren als een bewijs hoezeer de toestand is verergerd. Vrywel alle hulzen van blanken gelijken thans op forten en ieder, Het is merkwaardig, hoe regelma tig Nederland, los van Indone sië op een zeer weinig belang rijke unie na, geconfronteerd wordt met het Indonesische probleem. De relletjes in Djakarta, waarbij van verscheidene gebouwen de Neder landse vlag werd neergehaald, waren intussen wel buitengewoon pijnlijk. Tussen beschaafde volkeren is het gewoonte, dat men elkanders vlag als nationaal symbool ontziet en be schermt. In Indonesië heeft men daar geen kans toe gezien. Het is zeer wel mogelijk, dat het niet de vooropgezette bedoeling is geweest om speciaal Nederland te treffen, dat, zoals het Vrije Volk het uitdrukt, men tegen het eigen, Indo nesische parlement demonstreerde, en „en passant" ook een paai' Ne derlandse vlaggen naar beneden haalde. Maar het is goed, dat men van Nederlandse zijde onmiddellijk krach tig geprotesteerd heeft. Want de In donesische regering ziet blijkbaar geen kans de orde op het juiste mo ment te handhaven en een protest kan een prikkel zijn om beter te let ten op plaatsen, waar nog Neder landse vlaggen waaien. Een andere zijde van het Indone sisch probleem blijft de aanwe zigheid der Ambonezen in Ne derland. Wat de hoofdleider der 50 Ambonezen-kamp en dezer dagen over de houding der Ambonezen me dedeelde, is weinig bemoedigend. De moeilijkheden nemen toe inplaats van af. Er dreigt een totaal afglij den op moreel gebied. Geen prettig vooruitzicht Ten slotte is er de aanwezigheid in ons land der uit Indonesië ge- repatrieerden. Wie gemeend mocht hebben, dat het mogelijk zou zijn deze mensen in te schakelen in het Nederlandse arbeidsproces, moet constateren, dat dit een illusie is ge weest. Van 1 Mei 1951 tot September 1952 zyn nog geen 500 gerepatrieerden met middelbare of hogere schoolop leiding geplaatst. Vaak vormt hun andere huidskleur al een belemme ring. Bovendien heeft men in Neder land niet voldoende waardering voor de diploma's, die in Indonesië be haald werden. Emigratie zal voor deze mensen dus redding moeten brengen. Maar.... aan kantoormensen heeft men noch in Westerse landen, noch in Amerika of Australië behoefte, noch in de overzeese gebiedsdelen van andere landen. Men wil daar mensen, die de handen uit de mouwen steken! En juist die zijn onder de gere patrieerden uit Indonesië gering in aantal. die daartoe in staat is, draagt dag en nacht wapens. De Britse kruiser „Kenya" is van Colombo op weg naar de Oost-Afri kaanse haven Mombasa. In totaal zyn in Kenya de laatste tijd meer dan 40 moorden gepleegd, waarvan 13 in de afgelopen vijf we ken. Voorts hebben talrijke personen bij aanslagen verwondingen opgelo- Een en hebben zich gevallen van randstichting voorgedaan. Een-en-twintig doden bij treinongeluk in Zuid-Af rika Bij Heavitree'in Natal, Zuid-Af rika, zijn Zondagavond 21 reizigers bij een treinontsporing om het leven geko men. Van de personentrein ontspoor den tien rytuigen. Tientallen passa- giei's werden gewond, maar men vreest, dat onder de brokstukken nog meer slachtoffers liggen. De meeste slachtoffers zijn inheemsen, die in houten rytuigen zaten. Franse politie roept hulp in van Scotland Yard Nieuwe arrestatie in moordzaak- Drummond De Franse politie heeft de hulp van Scotland Yard ingeroepen bij het on derzoek naar de moord op sir Jack Drummond, diens vrouw en dochter, te Lurs in Zuid-Frankrijk. De Franse politie wenst met name bijzonderhe den te Weten te komen over een auto van gelijk type als die van de familie Drummond, welke eveneens met als inzittenden een man, vrouw en meisje, rond het tijdstip van de moord in de omgeving van de plaats van de mis daad gezien zou zijn. De politie denkt namelijk aan de mogelijkheid, dat de moordenaar(s) zich in de identiteit van de slachtoffers vergist zou (den) hebben. De Franse politie heeft Maandag avond Pierre Maillet, een van de drie gebroeders Maillet, wier namen vaak zijn genoemd bij het onderzoek naar de moord op de Drummonds. aange houden. Frans-Vietnamese troepen trekken verder terug FransVietnamese strijdkrachten hebben Maandag onder zware druk van de Vietminh een post op 15 km. ten Noord-Westen van Nghialo ont ruimd. Het garnizoen slaagde er in door de linies der opstandelingen te breken en de Franse troepen te Tule op 25 km. ten Noord-Westen van Nghialo te bereiken. De Franse opper bevelhebber in Indo-China, Salan en de minister voor de verbonden Indo- Chinese staten, Letourneau, sloegen de terugtocht van het garnizoen naar Tu le vanuit een vliegtuig gade. CASEY STELT WYSJ1NSK Y GERUST Nieuw plan van Peru voor oplossing k westi e-krij gs gevangenen De Australische minister van buitenlandse zaken, Casey, heeft Maan dag in de assemblee van de Ver. Naties te New York Wysjinsky geant woord op diens uitlating, dat het kortgeleden door de V. S., Australië en Nieuvv-Zeeland gesloten verdedigingsverdrag voor de Stille Oceaan een „agressief bondgenootschap" was. Casey zeide daarover, dat de Sowjet- Unie niets van het Pacific-verdrag behoefde te vrezen. Over Korea ver klaarde Casey, dat Australië volledig vertrouwen heeft in de geallieerde onderhandelaars voor het sluiten van een wapenstilstand. Over koloniale vraagstukken spre kend, zei minister Casey, dat som mige landen, die critiek oefenen op het zgn. „kolonialisme" met het maatschappelijke werk in hun eigen land ver ten achter zijn, bij hetgeen op dit gebied in bepaalde „beheerde gebieden" wordt gepresteerd. Casey verklaarde: „De Sowjet-Unie heeft de andere landen nimmer hulp gebo den, behalve in die gevallen, waarby zy er in bepaalde gebieden een uitge sproken politiek belang bij had om zulks te doen". Hij zeide voorts, dat Wysjinsky „er een zekere voldoening in schijnt te scheppen, dat er in de wereld een tekort aan levensmiddelen is" en dat de Sowjet-Unie van ouds belang heeft bij het bestaan van on tevredenheid. De Sowjet-Russische delegatie heeft bij de assemblee een memoran dum ingediend over beweerde „bac teriologische oorlogsvoering door de Verbondenen in Korea en China". VOORSTEL VAN PERU De Peruriaanse afgevaardigde, dr Belaunde, heeft een nieuw plan voor gesteld om de impasse bij de bespre kingen te Pan Moen Djon over het vraagstuk van de uitwisseling der krijgsgevangenen te doorbreken. Peru wil alle krijgsgevangenen in een spe- George Brennan terug naar Amerika George Edward Brennan, de New Yorkse buschauffeur, die een maand lang in Amersfoort de plaats heeft ingenomen van Jan van Gent, is Maandagavond per K.L.M.-toestel naar zijn land teruggekeerd. Hij reist in gezelschap van de heer Geesink, directeur van Geesinks filmproductie „Dollywood". Jan van Gent. keert de zer dagen uit Amerika terug. Grap van de dag per telefoon Binnenkort zal men in de Oostenrijkse hoofdstad, waar kinderen nu al per telefoon sprookjes kunnen horen en waar men langs dezelfde weg binnen enkele minuten ant woord krijgt op alle vragen op het gebied van kunst en weten schap, ook de „gramofoonplaat van de week" en de „grap van de dag" per telefoon kunnen horen. ciale zone overbrengen, waar zij on der bescherming der Verenigde Na ties moeten staan. VOORLOPIG GESLOTEN Het algemeen debat van de Assem blee is thans voorlopig gesloten en zal, naar verwacht wordt, niet eerder dan na de Amerikaanse verkiezingen her vat worden. school in Stockholm doet zich het volgende vreemde geval voor: 11 tweelingen en een drieling zlt- ir in dezelfde klos. een merkwaardig feit, dat zeker vermeldenswaard i». Hier ziet U de 25 leerlingen in hun banken; voor de drielingen is de bank werkelijk te klein! Kruis: Spanjs wel in N.A.T.0, Generaal ziet in West-Duitse inschakeling geen gevaar De landstrijdkrachten van het Wes ten behoeven dringend een reorgani satie. Spanje dient in de NATO te worden opgenomen. Thans reeds moet een militair en een politiek orgaan worden ingesteld, dat sneller tot be sluiten kan Komen dan de NATO-or- ganen. Tot deze conclusie komt de voormalige chef van de generale staf, generaal Kruis, in zijn boek „Oorlog of Vrede", dat de volgende maand zal verschijnen. Generaal Kruis zegt in zijn boek, dat het Russische communisme op de duur zonder wereldoverheersing geen stand kan houden. Hij verwacht, dat Rusland door middel van satel lieten gewapende conflicten zal uit lokken, vooral in het Verre Oosten. Generaal Kruis acht voorts de opna me van Spanje in de NATO noodza kelijk wegens de strategische ligging van het schiereiland. Slechts indien Franco's regering een onaanvaard bare hoge eis zou vragen voor haar medewerking in Westers verband, zou het verantwoord zijn, daarvan af te zien. Ten aanzien van de door hem toegejuichte inschakeling van Wesl- Duitsland zegt de generaal, dat er uit militair oogpunt geen reden is bm het Duitse gevaar al te zeer te vre zen. De schrijver betoogt verder, dat het noodzakelijk is thans reeds het verzet voor te bereiden in die landen, die in geval van oorlog met een be zetting moeten rekening houden. Voor de bewapening van het verzet dienen de geregelde troepen na de strijd hun bewapening te laten on derduiken. Koninklijk paar weer ïhuis Prins Bernhard heeft Maandagoch tend te Parijs een toespraak gehouden tot het defensiecollege van de orga nisatie van het Atlantisch Pact. Hij gaf daarbij een „volledig ovefzicht van 't Nederlands aandeel in de N.A.T.O.". De prins had tevens een onderhoud met de Franse admiraal Lemonier, het hoofd van het defensiecollege. Maandagmiddag is het koninklijk paar weer per regerings-Dakota naar Nederland teruggekeerd. CONGRES SOCIALISTISCHE Vorrink: „Wrijving tussen Amerika en Europa moet vermeden worden" Op het congres van de socialistische internationale, dat te Milaan wordt gehouden, is Maandag het onderwerp „Verenigde Naties" aan de orde ge komen, waarby vooral het vetorecht onder de loupe werd genomen. De Noorse vertegenwoordiger vroeg ach af, of ook Spanje tot de organisatie moest worden toegelaten. Deze suggestie stuitte op veel verzet. Paul Henri Spaak verklaarde: „Zelfs indien men van mening is, dat de Ver. Naties universeel moeten zyn, moet ieder land toch nog aan de voor waarden van het handvest voldoen. Voor Franco-Spanje is in de V. N. geen plaats". De vergadering besloot een com missie, waarin de socialistische par tijen uit elf landen zijn vertegenwoor digd, te benoemen om het standpunt van de internationale tegenover de Ver. Naties te bepalen. De voorzitter van de Nederlandse 200.000 Amerikaanse mijnwerkers staken Ruim de helft van de 375.000 Ame rikaanse mijnwerkers, die zijn aange sloten bij de onder leiding van John Lewis staande mijnwerkersunie, heb ben Maandag aan het reeds aangekon digde voornemen tot staking gevolg gegeven. John Lewis had contracten met de mijndirecties afgesloten, die voorza gen in een loonsverhoging voor de mijnwerkers van 1,90 dollar per dag. De regeringsraad voor de stabilisatie der lonen bepaalde Zaterdag j.L even wel dat de loonsverhoging niet meer dan anderhalve dollar per dag zou mo gen bedragen. De meeste mijnwerkers zijn thans van mening dat hierdoor de afgesloten contracten zijn komen te vervallen. HET VOLGEND JAAR GEREED De Ned. Hervormde Gemeente kreeg een eigen kwartier" Acht jaren is het geleden, dat de oorlog zijn verwoestende klauwen uitstrekte naar Aardenburgs St. Baafskerk, maar byna duizend jaren is het geleden, dat diezelfde St. Baafskerk werd gebouwd en wat duizend jaren heeft stand gehouden, vernietigt men niet in enkele weken Het bouwwerk werd wel zwaar gehavend, en toen 28 December 1945 de trotse, maar ondermijnde toren neerstortte, scheen de ramp volkomen. De St, Baaf had echter meerdere rampen doorstaan in de voorafgaande tien eeuwen, waarvan ook de sporen werden uitgewist en zouden de twin tigste eeuwers niet kunnen, wat hun voorvaderen deden? Nóg ryzen de eeuwenoude wanden ten dele geschonden op; nóg jaagt de wind door de hoge, van ruiten beroofde boogramen, maar gestaag vinden de restauratie-werkzaamheden voortgang en in de loop van het volgend jaar hoopt men de Sint Bavo weer geheel in gebruik te nemen. „Het volgend jaar in gebruik". Het moet de leek wel ongeloofwaardig voorkomen, wanneer hij via een nood- deur het kerkgebouw betreedt. Want hoewel voorkerk, consistoriekamer en de Zuidbeuk van de achterkerk ge reed kwamen: de middenbeuk en de Noordbeuk (thans noodkerk) vormen nog het terrein van de handwerks lieden en in de middenbeuk hebben regen en wind vrij spel. In tegen stelling tot de haast al weer gewijde sfeer in de overige ruimten, ademt dit gedeelte de onrust van de arbeid, verricht door de mens voor zijn dage lijks broodIn het gereed geko men gedeelte echter, waarvan de wanden reeds weer gedekt zijn door de streng-witte kleur, eisen de eeu wen hun rechten. Hoe nietig wordt een mensengestalte in deze inmense ruimte, tegen deze metershoge zuilen, die eeuw na eeuw geschraagd hebben dit eens in den jare 959 ter ere Gods opgerichte bouwwerk. Vaak belaagd, veelal verwoest, maar immer weer herrezen. IS HET EEN WONDER. Is het een wonder, dat de Neder lands Hervormde predikant van Aar denburg. de nog jeugdige dominee Blom, veerkrachtig door „zijn" kerk schrijdt; dat hij opgewekt een stich telijk bed neuriet en verheugd uit roept: „Merkt u de acoustiek?" Hij heeft het volste vertrouwen in de weder-oprichting van het Gods huis en wijst ons waar straks de kan sel zal komen, waéir het orgel en waór de Avondmaalstafel. Daar, waar nu nog slechts wat armzalige steigerpalen oprijzen in een holle, lege ruimte. Voor dominee Blom is die ruimte echter niet hol, niet leeg meer. Hjj ziet haar reeds gevuld met het stenen podium, waarop de vaste Avondmaalstafel en de doopvont, met links daarvan de preekstoel en rechts, op de galery, het orgel. Met achter de Avondmaalstafel nog een gedeelte over, waar kleinere diensten gehou den zullen kunnen worden, eenvou dig doordat de predikant zich dan aan de andere zijde van het podium zal opstellen. Met een gebrandschilderd raam, waarin gesymboliseerd zal worden, dat het YVoord in de Protestantse ere dienst centraal is. Dit alles lééft reeds voor de pre dikant. die met Pinksteren 1948 naar Aardenburg kwam en terstond zijn hart verpandde aan gemeente en kerk en die nu dan ook met vuur en verve weet te verhalen uit de rijke historie van Aardenburg en zijn ker ken. Het verleden heeft zijn inte resse, zijn liefde, zeker, maar het he den niet minder! EEN BIJZONDERHEID. Sinds enkele jaren gaan de her vormde Aardenburgers ter kerke in de tot noodkerkje ingerichte Noord- beuk van de grote St. Baaf. Binnen kort zal men de Noordbeuk evenwel verwisselen voor de inmiddels geres taureerde Zuidbeuk en wanneer de fehele restauratie voltooid zal zjjn, oopt men ook de gehele kerk weer in gebruik te nemen, hetgeen voor de St. Baaf een bijzonderheid is. In het verleden werden voor- en achterkerk steeds afzonderlijk ge bruikt; het ene gedeelte als wandel- kerk, het andere als „waarlijk" kerk gebouw. waarin de diensten werden gehouden. Deze situatie zal na het herstel niet terugkeren. (Vervolg op pagina 2) Partij van de Arbeid, Vorrink, heeft op het congres van de socialistische internationale te Milaan gewaar schuwd tegen anti-Amerikaanse ge volgtrekkingen, die zouden kunnen voortvloeien uit een verslag van jhr mr M. van der Goes van Naters, be stuurslid van de P. v. d. A., dat Maandag tijdens het besloten debat van het congres over Europese een heid is besproken. Vorrink zou hebben verklaard, dat de „Amerikanen bondgenoten tot in de dood" zyn en dat tot elke prijs wrijving tussen Europa en de Ver enigde Staten moest worden ver meden. In zyn verslag had Van der Goes van Naters gewezen op de noodzaak van een politieke stem. die krachtig genoeg zou zijn om met de Amerika nen, die Europa's grote vrienden moeten blijven, te spreken. Bewaker van Boesman ballon dronk een kopje thee De heer J. Boesman, zijn echtgenote mevrouw Boesman-Visscher en de heer C. de Vos Klootwijk hebben weer een avontuur aan hun loopbaan als ballonvaarders toegevoegd. Zoals be kend zou de „Henri Dunant" vorige week in Dublin worden opgelaten ter gelegenheid van de Ierse „week van de thee" Tengevolge van een mis plaatste grap kon de ballon evenwel niet worden bemand. Een Ier. die de verankerde ballon des nachts bewaak te. was even een kopje thee gaan drin ken. Tijdens zijn afwezigheid hebben onbekenden de ballon van de veilige ankerplaats losgemaakt. Zaterdag werd de ballon in de richting van Galway teruggevonden. De ballon is inmiddels geborgen. Het geweten sprak. Een predikant heeft op een poli tiepost te 's-Gravenhage een meta len damesarmband-horloge met: dito band gedeponeerd. Dit voorwerp was hem door een vrouw ter hand gesteld. Deze vrouw had het in Juli 1950 in de Snelliusstraat opgeraapt, toen zy zag dat een wielrydster het verloor. Zij deed daar nimmer aangifte van bij de politie. .viert Narriman Sadek, ex-ko ningin van Egypte, haar 19e verjaardag; ...wordt in Engeland de slag bij Trafalgar herdacht, waarin de 3ngelse vloot onder Nelson de ?rans-Spaaiise vloot versloeg. DE VERWACHT: AAN1IUuEND KOUL>. Half tot zwaar bewolkt met voor namelijk in de Zuid-Oostelyke helft van het land tijdelijk regen. Matige tot krachtige Noord-Oostelijke wind Koud weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1