„vergeten hoek" Woningnood spookt in stadje in de Hoge onderscheidingen bij de stapelloop van de „Kimgsholm^ Zeeuwse Almanak DeTwentsche Bank n.v. GROENE KRUIS-AFDELINGEN BETALEN MEER CONTRIBUTIE 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 20 OCTOBER 1952 TOESPRAKEN TIJDENS ONTVANGST EN BANKET De verbondenheid van Zweden en Nederland Direct na de tewaterlating van de „Kungsholm", verzamelden zich Zater dag de belangrijkste gasten in het directiekantoor van „De Schelde", waar ln tegenwoordigheid van H.K.H. Prinses Sibylla door de Zweedse gezant in ons land, de heer J. Lagerberg, en door de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, korte, maar treffende toespraken werden gehouden, tijdens welke mededeling werd gedaan van enige koninklijke onderschei dingen. De president-commissaris van ,,De Schelde" bleek benoemd te zijn tot commandeur in de Orde van de Poolster, de directeur, de heer J. W. Hup- kes, en de hoofdingenieur scheepsbouw, de heer E. Niemeyer, beiden tot of ficier in de Orde van Wasa, Prinses Sibylla reikte persoonlijk de bij deze onderscheidingen behorende versierselen uit. De president-commissaris van de Zweden-Amerlka-Hjn, de heer T. E. Broström, werd door H.M. de Ko ningin benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau, de beide di recteuren, de heren E. Wijk en E. Th. Chrlstlansson, tot officier in deze or de. den. Het welkomstwoord werd ge sproken door de vertegenwoordiger van de president-commissaris van „De Schelde", dr L. G. Kortenhorst, die als tafelpresident fungeerde. Dr Kortenhorst gaf in het bijzon der uiting aan zijn dankbaarheid voor het feit, dat de Prinses doop en te waterlating heeft willen verrichten en zeide, dat dit ook voor het gehele Nederlandse volk een reden tot grote voldoening is. Spr. wees er op,, dat de beschaving het nest gediend kan worden door de vrede, doch dit beide landen er niet van mag weerhouden hun heiligste goederen zo nodig zij aan zij met de andere volkeren te verdedigen. In het bijzonder stond spr. stil bij de rechts ontwikkeling, waartoe ook Zweden belangrijke bijdragen heeft geleverd, de vrijheid van zeevaart en handel, die door beide landen werd verdedigd, en de bijdragen van Zweden in het verleden tot behoud of herstel van de vrede. Ons Nederlanders, aldus dr Kortenhorst, moet het schaamrood wel even naar de kaken stijgèn, wan neer wij ons herinneren, dat de arbeid van onze Hugo de Groot eerder werd geapprecieerd door de Zweedse Koningin Christina dan door eigen landgenoten. Na het verbijf van de Zweedse ge leerde Linnaeus in ons land gememo reerd te hebben die in 1752 door De Zweedse gezant getuigde in zijn toespraak van het uitstekende Vak manschap, dat „De Schelde" als scheepswerf wereldbekendheid heeft gegeven en zag deze voorspoedige te waterlating, welke hij een gelukkige „eerste stap in het water" noemde, als een gunstig teken voor de toe komst. Spr. toonde zich bijzonder vei'heugd over de aanwezigheid vein Prinses Sibylla en haar daadwerke lijke medewerking en wees, alvorens hij tot het bekend maken van de Zweedse onderscheidingen overging, op de banden, die Zeeland en geheel Nederland met Zweden verbinden. Ook minister Luns wees op deze goede betrekkingen en zeide, dat de betekenis van deze dag om verschil lende redenen ver boven de normale uitgaat: de aanwezigheid van Prinses Sibylla; de tewaterlating van een vlaggeschip voor de Zweedse rederij; het feit, dat het hier om de grootste opdracht gaat, welke „De Schelde" ooit voor buitenlandse rekening kreeg uit te voeren en de omstandigheid, dat dit schip zal gaan varen op een wereldbekende lijn, die Zweden met de Ver. Staten verbindt. De minister herinnerde er aan, dat reeds in de tiende eeuw scheepvaart betrekkingen tussen Zweden en Ne derland bestonden en dat deze door de eeuwen heen zijn bestendigd, ook al zijn de Nederlandse en de Zweedse marine wel eens in botsing geweest. Maar het was dan weer karakteris tiek voor de geest van het Zweedse volk en zijn leiders, dat b.v. toen de zeeheld Witte de With tegen de Zweden in de slag in de Sont was gesneuveld, Koning Karei X persoon lijk aan de kust eerbewijzen bracht aan het stoffelijk overschot van de gevallen tegenstander, toen dit naar diens vaderland werd teruggebracht. Minister Luns zeide te vertrouwen, dat de Zweeds-Nederlandse samen werking ook in de toekomst een vre- desfactor van betekenis zal zijn en zal bijdragen tot de bescherming van culturele waarden, welke beide vol ken zo dierbaar zijn. Nadat erewfln was geserveerd, het directiekantoor en in de hall van het hoofdgebouw, waar de tientallen gasten na afloop van de stapelloop werden ontvangen, vertrok Prinses Sibylla met haar gevolg weer naar het Wooldhuis. De velen, die buiten op haar terugkomst hadden gewacht, juichten de Prinses weer hartelijk toe. Later in de middag reed de Prinses opnieuw uit, nu om op „Steenhove" te Koudekerke, ten huize van de heer en mevrouw Hupkes, de thee te ge bruiken. Het Gala-banket 's Avonds zat Prinses Sibylla met ongeveer 170 gasten aan aan een gala-banket in de Burgerzaal van het Middelburgse Stadhuis. Zeer vele Middelburgers sloegen de aankomst van de gasten op de Markt gade. Toen de Prinses het bordes besteeg, werd zij hartelyk toegejuicht. Wie een kykje zou hebben lctinnen nemen in de luisterrijke zalen van het Stadhuis, zou daar het ongemeen boeiende schouwspel hebben kunnen bewonderen, dat de vele kostbare avondtoiletten hier boden. Het was een schouwspel, zoals er in Middel burg maar hoogst zelden een te be leven valt. Tijdens dit banket werden even eens enkele toespraken gehouden en toasts uitgebracht op H.M. Koningin Juliana en Z.M. de Koning van Zwe- WANT Maanden achtereen werd het stads beeld van Vlissingen grotendeels be heerst door het in aanbouw zijnde, trotse Zweedse zeekasteel, dat hoog en onverzettelijk uitrees boven de hui zen. Het was een vertrouwd beeld ge worden, even vertrouwd welhaast als een monument, dat jaren en jaren een vaste plaats inneemt. Veel meer echter dan 'n monument, dat de herinnering moet levend hou den aan hetgeen voorbij ging, was het zeekasteel een monument voor het geen worden ging; een merkwaardig monument, dat van dag tot dag dan luister en waarde won, een monument, dat lééfde en getuigde van noeste werkkracht. Dit monument is nu Zaterdag „ont huld" en voor Vlissingen heeft zich het enigszins vreemde feit voltrokken, dat mét de onthulling het monument aan het oog onttrokken werd Na maandenlang gedomineerd te hebben in de Scheldestad, zag de me nigte het immense bouwwerk plotse ling wegglijden. In enkele minuten verdween het machtige monument, niets nalatend dan een leegte, waarin de nu nóg groter lijkende kranen wat doelloos achterbleven...... Maar nauwelijks was Vlissingen van zijn monument „beroofd", of reeds werd weer het fundament gelegd voor een ander bouwwerk. Op dezelfde plaats. Want het werk gaat door.»^». KOSTBAAR GESCHENK VOOR DE PRINSES De heer J. W. Hupkes sprak na mens de directie van „De Schelde", daarby zijn grote voldoening uitspre kende over deze belangrijke Zweedse opdracht. Er aan herinnerende, dat in Vlissingen reeds in de 14e eeuw schepen werden gebouwd, getuigde de heer Hupkes van de verbonden heid tussen Vlissingen en de zeevaart en vooral ook van zyn dankbaarheid voor de komst van Prinses Sibylla naar Vlissingen. Naar oude traditie bood spr. vervol gens de Prinses een fraai souvenir aan, n.l. een clips, voorstellende een zeemeermin, uitgevoerd met diaman ten en smaragden, gevat in zilver en goud. Het door de Prinses gaarne aanvaarde geschenk vormde een by- zonder fraai voorbeeld van de Neder landse juwelierskunst. Tot slot bracht de heer Hupkes een dronk uit op de „Kungsholm". Laatste spreker was de Zweedse gezant, Z.Exc. J. Lagerberg, die na mens alle Zweedse gasten dank zeg de voor de gastvrije ontvangst, ook aan dit feestbanket. Spr. herinnerde aan de grote invloed, welke van Ne derland is uitgegaan op de Zweedse cultuur en wees er in dit verband o.a. op, dat namen als Skagerak (Dam rak!) en Kattegat van Nederlandse origine zijn. DE PRINSES DANSTE Na afloop trok de Prinses zich eerst terug in de kamer van B. en W., waar enkele hoge gasten nog aan haar werden voorgesteld. De overige gasten begaven zich naar de hall, waarin intussen een dansvloer was gelegd en waar men nog zeer gerui me tijd bijeen bleef. Later mengde ook Prinses Sibylla zich hier onder de gasten. Verschillende malen nam zy daarbij aan het dansen deel. Tegen één uur verliet de hoge gaste Middelburg om zich weer naar het Wooldhuis in Vlissingen te be geven, vanwaar zij Zondagmorgen weer via Utrecht haar haar vader land is vertrokken. De lunch werd onderweg in Vught gébruikt. Voor de grote taptoe, welke de Ma rinierskapel onder leiding van haar Hangar te Stavenisse afgebrand Te Stavenisse brak Zaterdagmid dag bij de heer J. Stoutjesdijk in de Nieuwepolder brand uit in een han gar, waarin blokken stro en los stro waren opgeslagen. Het vuur greep snel om zich heen, zodat niet kon worden verhinderd, dat de hangar geheel afbrandde. De boerderij van de heer Stoutjesdijk liep geen gevaar, terwijl enkele vaten olie, die in de nabijheid van de hangar lagen, in veiligheid gebracht konden worden. De oorzaak van de brand is waar schijnlijk gelegen in het met lucifers spelen door kinderen. Pseudo-vogelpest in Hulsl Op het bedrijf van de heer P. de K. te Hulst werd pseudo-vogelpest ge constateerd. Alle voorzorgsmaatre gelen werden getroffen. Het gemeen tebestuur vaardigde een verbod uit voor het los laten lopen van honden en katten. land, vroeger in de avond op de Mid1 deiburgse Markt uitvoerde, bestond zeer veel belangstelling. de Vlissingse Maatschappij der We- I directeur, kapitein Gijsbert Niéuw* tenschappen tot doctor honoris causa 1 J 'J J_ werd benoemd gewaagde dr Kor tenhorst van de grote betekenis van de door de Zweed Alfred Nobel ge stichte Nobelprijzen, om ten slotte met grote erkentelijkheid te herinne ren aan de daadwerkelijke hulp van Zweden na de beruchte hongerwinter van 19441945 ook aan Nederland betoond. Deze hulp zal in Nederland nimmer wórden vergeten. Spr. bracht een dronk uit op 't volk van Zweden. De president-commissaris van dé Zweden-Amerika-lijn, de heer T. E. Broström, dankte de Prinses voor haar bereidwilligheid om op deze dag naar Vlissingen te komen en herin nerde er aan, dat zijn maatschappij reeds in de jaren 19141915 een Ne derlands schip kreeg toen zij de „Potsdam" overnam. Dit schip werd toen de eerste „Stockholm" van de Zweedse rederij. Spr. bracht een com pliment aan „De Schelde" voor de wijze, waarop zy de opdracht uitvoert en verzocht ten slotte zijn landgeno ten enige „Zweedse cheers" op de werf uit te brengen, aan welk ver zoek spontaan werd voldaan. Motorrijder door vrachtauto meegesleurd DIJBEEN GEBROKEN. Zaterdagavond vond op het kruis punt AxelsestraatJulianastraat te Terneuzen een botsing plaats tussen een vrachtauto, bestuurd door A. J. V. té'Terneuzen en een motorrijwiel, bestuurd door' de 22-jarige C. J. van R. uit Axel. De vrachtauto sloeg links af de Julianastraat in, juist op het ogenblik dat de achterop komen de motorrijder deze wilde passeren. De motorrijder trachtte nog, door eveneens de Julianastraat in te rij den, een botsing te voorkomen, doch dit gelukte niet en na tegen het voorwiel van de auto te zijn gebotst, werden motorrijwiel en bestuurder enige meters meegesleurd, waarna beiden door een der achterwielen werden overreden. Met een gebroken dijbeen werd de bestuurder van het motorrijwiel in het ziekenhuis opge nomen. Het motorrijwiel werd zwaar beschadigd. Recrutendag te Goes Op Maandag 3 November zal te Goes weer een Zeeuwse Recrutendag worden gehouden, ditmaal in de Ge reformeerde kerk te Goes. Alle jon gelieden, die op 11 November onder de wapenen komen èn zij die tussen 11 Novembr en 1 April in dienst moe ten, worden in Goes verwacht. Spre kers zijn ds. O. Riphagen, dr. P. C. Kraan uit Vlissingen en een officier en een onderofficier, die voorlichting zullen geven over militaire aangele genheden. Een termijndeposito met rentevergoeding over het volle bedrag vormt door het ontbreken van elk koersrisico een zeer veilige belegging voor spaargelden en reserve fondsen van bedrijven en instellingen. Kapitaal en fejerre» f. 61.300.000.* Goes, Tel. 2041 en Terneuzen, Tel. 2751 HET IS „MAAR" THOLEN Geen bouwvolume, geen carillon, geen badhuis ,,Het is een cirkel, waar we niet uitkomen", zegt de burgemeester van Tholen, mr. A. J. van der Hoeven, „industrie kunnen we niet aantrekken, omdat we geen woningen hebben en woningen lcrygen we niet omdat er geen industrie is!" Deze klacht hoort men in meer gemeenten, maar in Tholen is zij toch wel zeer gegrond. „We wonen in de vergeten hoek"...... zeiden ons enkele Thoolse passagiers in de bus van Bergen op Zoom naar het eiland en ze haalden de schouders op. „Zo is het eenmaal en we z\jn er aan gewoon geworden". Burgemeester Van der Hoeven liet zich min of meer in dezelfde geest uit („Zeeland hangt er landelijk maar zo'n beetje by en in Zeeland is Tholen weer het stiefkind"), maar hij werkt er onafge broken voor om daarin verandering te brengen. Reeds kort na de oorlog verzocht hij aan het E.T.I. een rapport op te stellen, over datgene wat er in zyn stad gebeuren moest, welk verzoek later werd uitgebreid tot het gehele eiland. Het E.T.I. had echter drin gende opdrachten, die voorgingen, zo dat het rapport niet verscheen. En nu zal de onlangs geïnstalleerde Stu die-commissie voor het eiland deze moeilyke kwestie aanvatten. „De problemen van de stad Tholen zyn weliswaar niet geheel gelijk aan die van het eiland, maar we kunnen ons niet meer permitteren deze zaken in ons eigen kleine kringetje te bezien. We moeten deze zaak eilandelvjk aan pakken". Wanneer in de loop van het ge sprek, dat we dezer dagen met mr. van der Hoeven mochten voeren, en kele vraagstukken naar voren ko men, die typisch voor de stad Tholen zyn, blijkt dat vooral de woningnood hiér onplezierig rondspookt. Bouw volume is voor de eerste jaren niet aanwezig, zodat er absoluut niet ge bouwd kan worden: „Ik heb zeventien mensen, die een huis willen zetten, die niets anders willen dan de beken de premieBouwgrond hebben We, maar juist de volume ontbreekt!" Er zijn, zoals was te verwachten, dit huizengebrek en de burgemeester noemt daarvan een voorbeeld: op zyn spreekuur was onlangs een jon ge moeder gekomen met het verzoek een ander huis ter beschikking te stelien. In de slaapkamer van haar en haar man, sliep behalve de baby ook nog haar jonger zusje HET CARILLON. Naast de woningnood zyn er nog tal van andere zaken, waarover zich de burgemeester het hoofd breekt, al raken ze misschien in mindere mate het gemeenschapsleven van zyn stad dan de woningnood. Daar is by- voorbeeld het carillon, of liever ge zegd: daar is bijvoorbeeld het caril lon niet, want dit klokkenspel hangt nog steeds niet in de stadhuistoren. In Den Haag kon de burgemeester onlangs bij de betreffende instanties niet te weten komen, hoeveel de ver goeding oorlogsschade zou zijn, ja men kon hem zelfs op geen stufeken na vertellen wanneer en of er uitke ring gedaan zou worden...... Och, Tholen is immers maar een vergeten hoek! Dan is er verder het aardige stad huisje, dat tekenen van verval begint te vertonen. Reeds acht en twintig jaar geleden diende mr. v. d. Hoeven ongewenste toestanden ontstaan door een restauratieplan bij de raad in, dat echter niet werd aangenomen. Later is er in gedeelten aan het fraaie ge bouw gewerkt, doch nu zich weer verschijnselen voorgedaan hebben, VERGADERING IN MIDDELBURG Binnenkort Sociale Werkster voor de rheumabestrijding De provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis", die Zaterdag, middag byeenkwam in het Nederlands koffiehuis te Middelburg onder lei. ding van jhr. R. J. H. Q. Röell uit Haamstede, besloot het quorum, dat jaarlijks door de plaatselyke afdelingen aan de provinciale en algemene vereniging wordt afgedragen, te verhogen. Allereerst werden de statuten van Steil weg uit Yerseke tot districts- de provinciale Vereniging behandeld, die in concept aan de plaatselyke af delingen waren toegezonden en waar op veel amendementen en wijzigings voorstellen waren ingekomen. Ver schillende amendementen werden door het bestuur overgenomen; van andere werd de aanneming op ver schillende gronden ontraden. Ten slotte werden de statuten na artikels- gewijze behandeling met algemene stemmen aanvaard. Daarna kwam het quotum, dat jaarlyks door de plaatselijke vereni gingen aan de provinciale en algeme ne vereniging wordt afgedragen, in bespreking. Dc vaststelling hiervan werd op de algemene vergadering op 25 Juli j.l. te Goes aangehouden. Het quotum bedroeg tot dusver nog steeds, evenals vóór 1940, 10 cent per lid en per jaar, maar diende volgens 't bestuur verhoogd te worden. Ook de Geneeskundig inspecteur der Volks gezondheid adviseerde dringend tot verhoging over te gaan. Het bestuur stelde de volgende re geling voor: met ingang van 1 Janu ari 1952 15 cent, per 1 Januari 1953 20 cent en per 1 Januari 1954 25 cent per- lid .'.per jaar. De afgevaardigde van Krabbendijke stelde voor om over 1952, niét meer te verhogen, maar om het quotum per 1 Januari 1953 direct op f 0.25 te brengen. Dit voorstel werd verworpen met 48 tegen 57 stemmen, waarna het voorstel van het bestuur met 72 tegen 32 stemmen werd aangenomen. De begroting voor 1953 werd ver volgens vastgesteld op een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 18.950. Bij de besprekingen naar aanleiding van deze begroting werd o.a. medege deeld, dat het in de bedoeling ligt om zo spoedig mogelijk te komen tot de benoeming van een sociale werkster by de dienst der rheuma-hestrijding en tot aanstelling van een psychiater voor de dienst der Geestelylte Volks gezondheid. De volgende algemene vergadering zalwaarschijnlijk op Schouwen-Dui- veland worden gehouden. De voorzitter deed vervolgens me dedeling van de benoeming van zuster Weg HulstPaal wordt op 15 November geopend De officiële opening en ingebruik neming van de Hulst-Paalweg, waar bij de Commissaris der Koningin, het nr> wiizen Hit mi Hp duur ieti u'J ue *JU"umssaris uer tvonmgm, net eLurenziindeeerste- zier colie?e van Ged- Staten, de raadsle- ,ebeul en, zijn de eeiste zeel den vm Hulst m Graaui, en de 00m. missie van Beheer en Onderhoud van de weg Hulst-Paal tegenwoordig zul len zijn, is thans bepaald op Zaterdag 15 November, 's Middags om drie uur komt het gezelschap bijeen in het stadhuis te Hulst, waarna een rit over de weg gemaakt wordt. moet gel voorlopige stappen ondernomen, om te zien of uiteindelijk restauratie mogelijk is; BADHUIS. Een badhuis heeft Tholen niet: wel is er in deze. richting gewei-let en op de vorige begroting was er een post voor uitgetrokken, die echter latei- moest komen te vervallen. Bij de nieuwe begroting heeft men nu op nieuw deze post er op gebracht; zodat er een vage hoop bij de Tholenaren leeft, dat het misschien nog wel eens tot een badhuis komt HAVEN. Als een van de zaken, die het drin gendst moeten worden aangepakt., noemde mr. Van der Hoeven het ha venherstel. Ook hier echter doen zich vele moeilijkheden gelden, want de betekenis van de haven is de laatste jaren sterk achteruitgegaan. Het vrachtvervoer geschiedt steeds meer per as, terwijl het aantal visserssche pen is teruggelopen. Dat betekent dus geringere opbrengsten aan ha vengelden, terwijl hieruit in de eerste plaats de herstelkosten bestreden moeten worden. Men heeft wel eens hét plan geop perd om de haven te verkleinen, maar daartegen heeft de burgemees. ter zich steeds ten sterkste verzet: „Men weet nooit, hoe zich de kanalen- kwestie met België zal ontwikkelen en welke rol daarin aan de Eendracht wordt toebedeeld". DE RONDWEG. Gelukkig heeft de burgemeester niet alleen sombere dingen in zijn ge meente, maar zyn er ook nog pretti ge feiten, byv. de werkzaamheden aan de nieuwe Rondweg. Het gereed komen van deze weg beteltent een grote verbetering uit verkeertech- nisch oogpunt, hoewel het de vraag is of bepaalde groepen van de Thoolse bevolking hierbij baat zullen hebben. Sommige weggebruikers zul len het stadje misschien nu laten lig gen, terwijl ze er vroeger doorgingen om inkopen e.d. te doen. Verkeers technisch gezien evenwel is de Rond weg een grote verbetering, omdat Advertentie'' „Vatbare" Kinderen...? Moeder sukkel coch niet langet met .altijd verkouden" kinderenBestrijd do het zware verkeer de nauwe Thoolse straatjes niet behoeft te passeren. Tenminstevoor een deel, want de Rondweg is slechts een gedeelte lijke doorbraak. Nog altijd moet men na de brug door een smalle pijp langs de z.g. Oud-Vossemeerse poort. Wil men tot een volledige oplossing ko men, dan zal de weg ook hier moeten worden doorgetrokken. De beslissing over deze kwestie berust echter niet alleen bij de gemeente Tholen De provincie Detaalt namelijk het grootste deel van de kosten. Zo heeft Tholen met menig pro bleem te worstelen en moet men er dikwijls genoegen nemen met halve oplossingen, omdat het „maar" Tho len isHet gemeentebestuur ech ter doet wat zijn hand vindt om te doen. Wie weet zal dit streven nog eens tot gevolg hebben, dat Tholen een stadje wordt met een levendige in dustrie, met een bedrijvige haven, met een fraai gerestaureerd stadhuis, niet een model van een badhuis, met een geheel doorgetrokken Rondweg, met voldoende woningen en met een carillon in de toren. Wie weet Aan burgemeester Van der Hoeven zal het niet liggen. verpleegster voor de kinderhygiëne en dankte zuster Fuykschot voor de waarneming van deze dienst tijdens de vacature in Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen. Dokter J. R. van den Borgh. genees kundig inspecteur der Volksgezond heid, zegde zyn medewerking toe by de oplossing van een kwestie inzake het Consultatiebureau in het wykge- bouw te Ellewoutsdijk. Advertentie. Nii mei de éérste "tandpasta in Nederland De gehele dag een Irisse mond en landen wonderwil. N.V.V.-Vrouwenbond hield vergadering in Oostburg De afdeling Zeeland van de N.V.V.- vrouwenbond hield in Oostburg haar streekvergadering, welkke o.a. werd bijgewoond door de algemeen voor zitster, mevrouw N. Kranenburg uit Rotterdam en door 't hoofdbestuurs lid, mevrouw C. Dekker uit Arnhem. In 'n bijeenkomst voor de bestuurs leden van de afdelingen in Zeeland, wees mevrouw Kranenburg o.m. op de grote moeilijkheden van de afde lingen, vooral op het platteland, waar het onderhouden van de contacten belemmerd wordt. Het ligt in de bedoeling om eens per jaar een streekvergadering te houden, naast het tweejaarlijks con gres en de jaarlijkse landdag in Vier houten. Spreekster deelde mede, dat het ledental is gestegen tot ruim 11000. Op de avond van de eerste dag werd door een groepje vrouwen uit West Zeeuwsch-Vlaanderen het spel „Der Vrouwen Strijd" van Jan H. de Groot opgevoerd, mevrouw Kranen burg hield een rede en mevrouw A. Sligting-Schreuder declameerde. De toneelgroep van de arbeiderszangver eniging „De Volksstem" uit Middel burg bracht de première van „Een raar stelletje mensen". Op de tweede dag werd onder lei- iing van mevrouw Kranenburg het ,velvaartsplan van het N.V.V. bespro ken, waarna de heer J. op den Akker uit Middelburg, sprak over beroeps keuze. Zijn betoog werd geïllustreerd door een filmpje, afgestaan door het departement van sociale zaken. Voor deze streek bijeenkomst be stond een goede belangstelling. Begroting Kamer van Koophandel en Fabrieken De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwse Eilanden komt, zoals gemeld, a.s. Woensdag in „De Korenbeurs" te Goes bijeen ter behandeling van een agenda, waarop o.a. de begroting voor het jaar 1953 Voorkomt. Deze begroting sluit op een totaal bedrag van 64.070. Aan jaarlijkse bijdragen is dit jaar een bedrag van 48.000 geraamd (v. j, 44.000). Opening nieuwe B.L.O.-schoo! te Hulst Op 23 October zal de nieuwe B.L. O.-school (de St. Jansschool) te Hulst officieel geopend worden. Des namiddags om 2 uur zal de school door deken J. Plasschaert ingezegend worden. Bij' de opening zal ook de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, aanwezig zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2