NIEUWS UIT ZEELAND SCHOUWEN EN DUIVELAND NIEUWDORP NAM EEN PUNTJE MEE UIT KRABBENDIJKE WISSEL SCHOUWEN MAANDAG 20 OCTOBER 1952 PROVINC1 ALE ZEEUWSE COURANT Federatie Zeeland Volksonderwijs NAJAARSVERGADERING TE GOES Zaterdagmiddag kwamen afgevaar digden uit de gehele provincie te Goes in „De Prins van Oranje" bij een voor de najaarsvergadering van de Federatie Zeeland van Volksonder wijs, die onder voorzitterschap van de heer J. v. d. Woude uit Goes werd gehouden. Deze vergadering was belegd ter bespreking van de agenda van het Jaarcongres, dat ditmaal gehouden zal worden op Vrijdag 14 November a.s. te Rotterdam. Bovendien werd de propaganda voor het komende sei zoen geregeld. Een belangrijk punt voor de con gres-agenda, nl. contributie-verho ging werd ingeleid door de vertegen woordiger van het hoofdbestuur de heer J. Duiker te Amsterdam. De verhoging vond algemene instem ming by de vergadering, omdat iaar- mee de propaganda gediend zal zyn, de verschijning van een vergroot or gaan „Volksonderwijs", mogelijk ge maakt wordt en de behoefte aan dit vergrote orgaan sterk gevoeld wordt. Mede werd na enige discussie aan vaard een voorstel van het bestuur een vrijwillige bijdrage van 5 ct per lid per jaar uit de afdelingsltassen aan het Federatiebestuur af te staan, ter bestrijding van de kosten, verbon den aan de uitgave van het provin ciale Contact Orgaan. Als afgevaardigden naar het Jaar congres werden benoemd de heren J. v. d. Woude, H. v. d. Veen, Nieu- wenburg en J. Cysouw; als plaats vervangers de heren G. Boon en I. J. Luteyn. v De voorstellen van het bestuur voor de propaganda werden na breed- voeirge discussie goedgekeurd. Met een krachtig opwekkend woord sloot ten slotte de voorzitter deze geani meerde en welgeslaagde bijeenkomst. Mulo-onderwijzers over nieuwe kweekschoolwet Zaterdagmiddag hield de afdeling Zeeland van de vereniging voor M. U.L.O. (Ulo-groep van de Ned. On derwijzers Vereniging) een goed be zochte ledenvergadering in hotel Centraal te Goes. De leiding berustte by de voorzitter, de heer J. Velthuy- zen uit Terneuzen. Na enkele mededelingen, hield de heer A. de Jonge, directeur van de Rijkskweekschool te Middelburg, een inleiding over de nieuwe Kweek schoolwet. Op duidelijke wijze zette spreker de inhoud van deze wet uit een, vooral ook voor zover dit betrek king heeft op het Ulo-onderwhs. Na de interessante inleiding werd een druk gebruik gemaakt van de gele genheid om vragen te stellen. De heer A. I. Catsman gehuldigd Te Aardenburg is in het Gerefor meerd Verenigingsgebouw de heer A. I. Catsman gehuldigd in verband met het feit, dat deze dertig jaar lang bestuurslid was van de A.R.-kiesver- eniging te Aardenburg, waarvan vijf en twintig iaar voorzitter. Voorts werd het zilveren jubileum van de heer Catsman als raadslid gevierd, alsmede het( dertigjarig bestaan van de plaatselijke kiesvereniging. De heer A. Schout uit Vlissingen, lid van Ged. Staten, dankte de heer Catsman namens het provinciaal co mité van A.R.-kiesverenigingen voor zijn vele werk, dat hg voor de A.R. beginselen heeft verzet. Talrijke sprekers voerden nog het woord, waarbij enkele geschenken werden aangeboden. De heer Catsman sprak een dankwoord, waarin hij God de eer bracht. GESLAAGD. De heer E. de Gier uit Hulst slaag de te Amsterdam voor het semi-arts examen. Zierikzee LEZING OVER DE NEDERLANDSE ANTILLEN. Te Zierikzee werd in de koffieka mer van de Concertzaal de derde voordracht gehouden in de lezingen cyclus „De West". De heer Utermarck sprak over de economische positie van de Nederlandse Antillen. Spreker wees op de grote tegenstelling tussen de welvarende eilanden Aruba en Cu rasao enerzijds en Bonaire en de drie bovenwindse eilanden anderzijds. Op Aruba en Curasao beheerst de petro leumindustrie het economisch beeld, welke industrie tot een enorme ont wikkeling is gekomen. Zo werd ge durende de tweede wereldoorlog 80 procent van de geallieerde stookolie op dit Nederlands gebied getankt. De ze ontwikkeling is mede een gevolg van de gunstige ligging. Dr. Plesman begon er reeds voor de tweede we reldoorlog mede om Curasao een knooppunt van luchtwe gen te maken. Nu landen op het vlieg veld Hato dagelijks tientallen vlieg- tuigén uit alle delen van Amerika en Europa. Spreker behandelde voorts het grote probleem van deze eilanden, namelijk de watervoorziening en wees er op, dat het welvaartspeil op Aruba en Curasao zeer hoog is, mede omdat in de petroleumindustrie de hoogste lonen worden betaald. Bonaire, dat wel eens het stiefzusje wordt genoemd, heeft geen petroleum industrie, zodat de welvaart is weg gebleven. De bedoeling is thans om THOLEN St. Maartensdijk DS. DE BRES MET EMERITAAT. Daar ds. Joh. de Bres, Ned. Herv. predikant te St. Maartensdijk, per 1 Mei 1953 met emeritaat de gemeente verlaat heeft de Ned. Herv. kerke- raad besloten om per 1 Jan. a.s. reeds toezeggingen van beroep uit te brengen. Tholen VERGADERING VOETBALVERENIGING. De voetbalvereniging „Tholense Boys" te Tholen hield haar jaarlijkse vergadering onder voorzitterschap van de heer M. C. Meerman. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat het nadelig saldo van het vori ge jaar, dat toen 600,- bedroeg plus betaling van de pacht, terug gebracht is tot 299,87, terwijl de pacht dit jaar betaald is. De heer Joh Deurloo werd als be stuurslid herkozen. Het ligt in het voornemen deze winter twee toneel uitvoeringen te geven. Bij de rondvraag kwam 't gesprek op het tekort aan shirts. Besloten werd deze kwestie op te lossen, doch gezien de financiële toestand van de vereniging zal het nog wel even du ren voor aat elke speler van een goed shirt is voorzien. BEVOLKINGSONDERZOEK T.B.C. Van vandaag tot en met Zaterdag zal de bevolking van Tholen in het voormai'ge distributie-lokaal onder zocht worden op t.b.c. DE BOTVISSERLJ. De botvissers te Tholen waren vo rige week reeds vroeg binnen, het geen een gevolg was van de slechte vangsten. Ook de kuilvisserij op bliek leverde niet veel op. De mos selexport echter was aan de hoge kant, terwy'l de kwaliteit uitstekend EVANGELISATIECOMMISSIES BELEGGEN VERGADERING. Door de Evangelisatiecommissies uit de classis Tholen zal op Woens dag 22 October a.s. des avonds om 7.30 uur in de Gereformeerde Kerk te Bergen op Zoom een vergadering gehouden worden. Spreker is ds. W. A. Wiersinga Evangelisatiepredikant in algemene dienst. van dit mooie eiland een toeristenge bied te maken. Tenslotte behandelde de heer Uter marck de bovenwindse eilanden. Er valt hier meer regen, zodat er vee teelt mogelijk is, terwijl ook de kreef tenvangst van belang is. Spreker ver telde nog enige bijzonderheden van Saba, een uitgedoofde vulkaan, die door rijke Amerikanen met hun jach ten graag wordt bezocht. Terwijl er op Curasao 5400 auto's rondrijden, is er op Saba slechts éénHet auto nummer is dan ook No. 1. De heer Utermarck besloot zijn voor dracht met er op te wijzen dat het voor belang van Nederland is. dat de Nederlandse driekleur in deze gebie den blijft waaien. BENOEMING. Bij besch'kking van de. minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is voor de cursus 1952 1953 benoemd tot tijdelijk lerares aan de afdeling R.H.B.S van het Open baar Lyceum te Zierikzee mej. Ch. Prinsen Geerligs, wonende te Aerden- hout. CONTACTAVOND NED. CHR. BLINDENBOND. Te Zterikzee werd in het Ned- Herv. Verenigingsgebouw een Contact avond gehouden door de Ned. Chr. Blindenbond. Ds. M. van der Klis sprak een inleidend woord en wees er op, dat blinden geen medelijden vragen, doch naastenliefde. Nadat de gezamenlijke kerkkoren van de Ned. Herv., Gerefromeerde en Christelijk Gerefoimeerde Kerk on der leiding van de heer J. A. de Kra mer enkele liederen hadden gezon gen, voerde de vertegenwoordiger van de bond, de heer Van Wijk het woord. Spreker schetste in een hi storisch overzicht de ontwikkeling van de blindenzorg, waarbij hij die per inging op het werk van de Ned Chr. Blindenbond. Hierna werden enkele films ver- toond, o.a. de tweedelige „Uit het lichtloze land", waaruit bleek, dat blinden op velerlei terrein tot uitste kende prestaties in staat zijn. Nadat de heer Van Wijk nog een korte toe lichting op het braiile-alphabet had gegeven, zongen de koren nog twee liederen. Met het gezamenlijk zingen van gezang 94 en dankgebed door hulpprediker H. Bakker, eindigde deze bijeenkomst. Van onze adverteerders. Te Zierikzee is de zaak van de heer S. P. Wijsman in luxe- en huishoude lijke artikelen geheel gemoderni seerd. De diverse artikelen zijn thans op smaakvolle en overzichtelijke wij ze uitgestald, terwijl de doelmatige verlichting, alsmede de lichte kleuri ge tinten, waarin het geheel is ge schilderd, het interieur een vriende lijke sfeer geven. VOORLICHTINGSBIJEENKOMST OVER EMIGRATIE. In de zaal van het Hof van Hol land te Tholen werd een voorlich tingsbijeenkomst gehouden over emi gratie onder leiding van ir M. A. Geuze. Het woord tijdens deze bijeen komst werd gevoerd door dra. N. A. Vaandrager, die het emigratievraag- stuk van diverse zijden belichtte. Hij wees op de grote noodzakelijkheid, dat diegenen, die emigreren willen, zich afvragen, of hun emigratie wel verantwoord is. Gebrek aan vakbe kwaamheid, aan werklust enz. leiden ook in het nieuwe land tot werkloos heid. Goed geschoolde arbeiders kun nen altijd rekenen op een tegemoet koming van de regering in de reis kosten. Niet genoeg kan er op gewe zen worden, dat men Engels leert, wanneer men het plan heeft om naar Engels sprekende landen te vertrek- ken. Drs. Vaandrager behandelde ver der de emigratie-mogelijkheden in de diverse landen. Ir. Geuze sprak een dankwoord, waarbij hij het werkloosheidspro bleem op Tholen ter sprake bracht. Ten slotte werden enkele interes sante films over N.-Zeeland, Canada en Australië vertoond. Secretaris Voogdijraad benoemd Tot secretaris van de Voogdijraad te Middelburg werd met ingang van 1 October benoemd, mr. P. van der Woude, voorheen plaatsvervangend secretaris van de Voogdijraad te Am sterdam. R.K. onderwijzers te Goes bijeen In het Slot Ostende te Goes kwam Zaterdag de afdeling Zeeland van de R.K. onderwijzersvereniging „St. Augustinus" in algemene vergadering bijeen. De goed bezochte byeenkomst stond onder leiding van de voorzit ter, de heer P. J. W. v. d. Dries uit Goes. Besloten werd volgend jaar een excursie te organiseren naar de vo gelbroedplaatsen op Schouwen. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature mej. A. Berkvens uit Vlissingen, voorzien door de benoe ming van de heer H. v. d. Ploeg te Vlissingen. De heer C. Verbeem uit 's-Heerenhoek werd als bestuurslid herkozen. Nadat de heer L. J. Favejee uit 's-Heerenhoek nog verslag hao uit gebracht van de 56e algemene dio cesane vergadering te Haarlem in April jl., werd met de rondvraag de huishoudelijke ochtendvergadering besloten. In de middagbijeenkomst hield de geestelijk adviseur van de afdeling, pastoor Rouw uit Yerseke, een lezing met lichtbeelden over Z.H. Paus Pius X. BENOEMING. De heer D. Weststrate, vroeger te Terneuzen, thans eerste stuurman by de Stoomvaartmaatschappij Neder land, is benoemd tot inspecteur van de havendienst te Amsterdam. Nieuwerkerk INSTALLATIE PRIJZENCOMMISSIE. In het gemeentehuis te Nieuwer kerk werd door burgemeester A. A. van Eeten een prijzencomm'ssie ge ïnstalleerd, bestaande uit de heren W. Flikweert, M. Krabbe, J. de Bruin. M. de Rijke, N, Bom en A. Sies. Êen secretaris zal nog aan deze commissie toegevoegd. De taak van de commissie zal zijn, door bemidde lend op te treden, 't vertrouwen tus sen middenstanders en consumenten te versterken. De terugbetaalde be dragen voor te hoge prijzen van goe. deren, diensten en huren, bewerkstel, ligd door prijzencommissies in ande re gemeenten in Nederland, zijn in drukwekkend. Even belangrijk zyn echter de gevallen, waarin werd aan getoond, dat ingediende klachten on gegrond waren. Bovendien is de pre ventieve werking, die van zulk een commissie uitgaat, van belang. Oosterland MIDDENSTANDSVERENIGING OPGERICHT. In de raadszaal te Oosterland werd een drukbezochte bijeenkomst gehou den om te komen tot de oprichting van een midöenslandsvereüiging. De ver gadering stond onder leiding van de voorlopige voorzitter, de heer B. Bol le. die in zijn openingswoord in het bijzonder welkom heette burgemeester S. W. A. Laurense van Oosterland en vertegenwoordigers van de midden standsvereniging te Bruinisse. Na een toelichtend woord van de burgemees ter en een uiteenzetting over de werk wijze van een dergelijke vereniging door de voorzitter der vereniging te Bruinisse, de heer A. de Koning, be sloot men tot oprichting van de ver eniging. waarvoor zich direct 33 le den opgaven. Met 29 tegen 4 stemmen besloot men verder zich aan te slui ten bij een neutrale organisatie in- plaats van bij een christelijke. In het bestuur kregen zitting de heren: B. Bolle, voorzitter; C. Stouten van 't Hoff, secretaris; P. W. van Stappen, penningmeester en J. G. Boot. Beslo ten werd verder, de kwestie van een te houden winkelweek nog nader té bezien, aangezien de meningen hier over nogal verdeeld waren. Tenslotte werd op voorstel van de voorzitter burgemeester Laurense tot ere-voor- zitter van de vereniging benoemd. ZUID-BEVELAND Goes PLUIMVEE- EN KONIJNEXFOKKERSVER. Zaterdagmiddag vergaderde de Goese Pluimvee- en konijnenfokkers- vereniging „Zeelandia" in Slot Os tende, onder leiding van de wnd. voorzitter, de heer J. H. van Strien. De opkomst van de leden had béter kunnen zrjn. Besproken werd het col lectief ver-zenden naar verschillende tentoonstellingen, waarna de door de vereniging tijdens de feestdagen te houden provinciale tentoonstelling 'n punt van bespreking uitmaakte. PARTIJ VAN DE ARBEID VERGADERDE De afdelmg Goes van de Party van de Arbeid kwam Vrijdagavond in le denvergadering bijeen in „De Prins van Oranje". Na ballotage van enkele nieuwe leden werd uitvoerig gedis cussieerd o\'er het instellen van een verkiezingsfonds voor de gemeente raadsverkiezingen. Het bestuur zal een en ander voor bereiden. Verder werd het winter werk besproken. Besloten werd in het a.s. seizoen enkele avonden te orga niseren, waar het raadswerk en be langrijke nationale en internationale problemen aan de orde worden ge steld. Ook zullen enige gezellige avon den gehouden worden voor leden Tenslotte werd aandacht geschon ken aan de a.s. gewestelijke verga dering. Kapelle VERGADERING N.C.V.B. De afd. Kapelle van de Ned. Chris telijke Vrouwen Bond kwam een de zer dagen in vergadering bijeen, on der voorzitterschap van mevr. Ze- gersKielen. Na afdoening van het huishoude lijk gedeelte trad als spreekster op mevr. BogaardsLoen uit Yerseke, vice-presidente van het gewest Zee land, welke sprak over het onder werp „Is ons leven belangrijk". Dit interessante onderwerp leverde veel stof tot het stellen van vragen welke allen op een duidelijke wijze werden beantwoord. 's Heer-Arendskerke PRIJZEN BALLONWEDSTRÏJD. Aan vijf leerlingen van de openba re school te 's-Heer Arendskerke zijn prijzen uitgereikt voor de ballonwéd- strijd van 30 Augustus. Deze prijzen waren voor A. de Vos (1ste), N. Leenderse (2de), J. Kouwer (3de), W. van Oosten (4de) en A. van de Berge 5de). RAAD HEINKENSZAND Geldlening voor burge meesterswoning gaat niet door De raad van Heinkenszand kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van de loco-burge meester, wethouder C. Nijsse Gzn. Deze vroeg de medewerking van de raadsleden en de secretaris om de ge meentezaken tijdens de periode, dat het burgemeesterschap vacant is, toch vlot te laten verlopen. In behan deling kwam een voorstel tot het aan gaan van een geldlening voor even tuele aankoop van het perceel Clara's Pad B 56 om woonruimte voor de nieuwe burgemeester te verkregen. Het voorstel werd in besloten zitting nader toegelicht. Na de heropening van de openbare zitting, deelde de voorzitter mede, dat het voorstel werd teruggenomen omdat van aan koop in verband met de hoge vraag prijs moest worden afgezien. Naar aanleiding van een vraag van de heer M. C. de Leeuw (A.R.) gaf de secretaris op verzoek van de voor zitter een uiteenzetting van de thans geldende regeling in verband met de nieuwe Winkelsluitingswet. Naar aanleiding van een andere vraag van de heer de Leeuw, deelde de voorzitter mede, dat de putten in de bestrating in de Dorpsstraat her steld zullen worden. KONIJNEN DOODGEBETEN. Zeven konijnen van de heer J. N. in de Westerstraat te Heinkenszand zijn vorige week door een hond dood gebeten. Vooral omdat het tentoon- stellingsdieren waren, was het voor de eigenaar een ernstige schadepost. Eigenaars van honden worden er nog eens op gewezen, dat het verboden is deze dieren 's nachts vrij te laten rondlopen. De oogsteollecte in de Ned. Herv. kerk te St. Maartensdijk bracht het formidabe le bedrag van f 1011,95 op. Dit is nog f84.20 meer dan het vorige jaar. Van 18 tot en met 25 October wordt te Aardenburg een winkelweek gehouden, waaraan medewerking wordt verleend door de Koninklijke Aardenburgse Fan faren. Verder zal een lampionoptocht wor den gehouden. Natuurlijk zijn voor de kopers verschillende prijzen beschikbaar gesteld. In de maand September bracht eon collecte voor het adoptieplan in de Ned. Herv. Kerk te Wolfaartsdijk f88.98 op. de collecte ten bate van de diaconie leverde f 236.75 op en de opbrengst van de collec te voor de inwendige zending was f 122,50. De collecte ten bate van het „Ere- fonds voor Oud-Verpleegsters" heeft in de vier dorpen der gemeente 's Heer Arends kerke opgebracht een bedrag van: f 1044.95. t.w. te 's Heer Hendrikskinderen f 71.10, te 's Heer Arendskerke (dorp) f 279.15, te Lewedorp f 241.20 en te Nieuwdorp f 453.50. In Den Haag slaagde mej. C. A van de Berge P.d., lerares aan de huishoud school te Haamstede, voor de akte (fraaie handwerken). Te Amsterdam slaagde de heer J. Lig- tendag uit Sint Philipsland voor het examen ondernemer burgerlijke- en uti liteitsbouw. Te Dreischor bracht de collecte voor de oorlogsgravenstichting f24.75 op. Twintig vlassers uit Dreischor hebben met hun echtgenoten deelgenomen aan het vlascongres te Breda, uitgaande van de Nederlandse federatie van vlasver enigingen. De heer M. v. d. Zande. besteller P. T.T. te Tholen, die tot kantoorhouder te Oud.Vossemeer is benoemd, zal op 1 No vember als zodanig in functie treden. —Te- Sint Annaland werd de Jaarlijkse verkoopavond' gehouden van de Dames zendingskrans. De totale opbrengst was f475,80. hetwelk ten goede komt aan de Gereformeerde Zendingsbond. De biljartclub „Ons Genoegen" te Sint Annaland speelde een wedstrijd in de zaal van de heer Rijnberg tegen Borg- vliet en won met 12—6. De collecte voor „Valkenheide" heeft te Axel in het derde kwartaaal f 25,41 op gebracht. Marktberichten VEILING ZUID-HOLLANDSE EILANDEN. 18 October. Druiven 63—1.38. Appelen binnenland: Jonathan 20—30. Laxton Su perbe 10—25. Lemoonappel 12—18. Glorie van Holland 11—25. Goudreinette 15—27. Cox Orange Pippin 37—54. Sterappel 18 25 AUington Pippin 2126. Notaris appel 10—23. Ellison Orange 26. Cox Po mona 21—27. Peren binnenland: Légipont 12—27. Conference 8—21. Beurré Clair geau 12—21. Emlle d'Heyst 10—13. Soldat Laboureur 18—21. Doyenne du Comice 19—40. Groenten: Bloemkool 19—56. Snijbonen 851,23. Stamprlncessen 351,38. Pronk- bonen 34—61. Komkommers 1343. Kro- ZATERDAGVOETBAL-COMPETITIE Zaamslag profiteert van het gelijke spel tussen Terneuzense Boys en Spui. Kapelle, dat in het begin van de competitie zulke goede resultaten boekte, zag zich nu de voet dwars gezet door Mevo (45). Rillandia kwam weer op de eerste plaats terecht door een zege op hekkensluiter Wemeldlnge (64). Krabbendijke had het, zoals verwacht, niet gemakke lijk tegen Nieuwdorp. Het werd een puntenverdeling (2—2). Colijnsplaatse Boys kon een kleine overwinning bewerkstelligen op VCK (34). De stand is nu: Rillandia I 6 4 119 19—19 Krabbendijke I 6 3 2 1 8 20 Kloetinge I 5 4 0 1 8 2310 Nieuwdorp I 6 3 1 2 7 2013 ColijnspL Boys I 6 3 1 2 7 1515 Mevo I 6 3 0 3 6 1922 Kapelle I 6 2 1 3 5 17—19 Arnemuiden I 412144—4 VCK I 5 1 0 4 2 13—16 Wemeldinge I 6 0 0 6 0 10—33 Veere I heeft het inderdaad tot een overwinning weten te brengen tegen Serooskerke (34). 's-Heer Arends kerke II had ook weinig moeite met 's-Heer Hendrikskinderen (41) en Bevelanders werkte zich Iets uit de gevaarlijke zone door Cortgene II te kloppen (30). Wolfaartsdijk I 5 5 0 0 10 24— Veere I 6 4 0 2 8 21—18 's-H. Arendskerke II 5 3 0 2 6 17- Yerseke III Serooskerke I Bevelanders I Kats I 's-H. H.kinderen I Cortgene II 5 3 0 2 6 3 0 3 5 2 0 3 4 2 0 2 5 10 4 1512 6 18—14 4 11- 4 10—12 2 8—20 5 0 0 5 0 7—2 Serooskerke n maakte in IIB korte metten met Veere II (110). Oost- kapelle behaalde de eerste winst op Wolfaartsdijk II (22), tegen welke uitslag Oostkapelle protest heeft aan getekend. Meeuwen verdrong Nieuw- land van de tweede plaats (53). VSC I kwam op de onderste plaats terecht door een 32 nederlaag tegen VCK IH, zodat de clubs hier als volgt ge klasseerd zijn: RCS V Meeuwen I Serooskerke II Nieuwland I VCK III Middelburg VI EMM IV Veere II Wolfaartsdijk II Oostkapelle I VSC I 4 3 1 0 7 35—11 5 3 1 1 7 21—17 4 3 1 0 6 21—10 5 3 0 2 6 18—22 3 2 1 0 5 9- 2 110 3 10— 3 2 10 12 7—5 5 1 0 4 2 12—31 3 0 12 1 4- 5 0 14 1 6—32 2 0 0 2 0 6- Rillandia n kwam tegen Wemeldin ge II toch aan de winst, al was de overwinning klein (12). Kloetinge won zoals verwacht van Mevo n (3 2). Een verrassing was echter de 42 zege van ColijnspL Boys II op de VC K-reserves. Daarmede was Arnemui den H, dat van Kapelle II met 51 won, weer gebaat. Een goed resultaat was ook de 13 overwinning van Nieuwdorp II pp Krabbendijke n. Arnemuiden n 5 5 0 0 10 26- Nieuwdorp II 5 3 117 1914 VCK II 6 3 1 2 7 17—13 Krabbendijke II 6 2 2 2 6 2013 Kloetinge II 4 3 0 1 6 11— 9 Rillandia H 4 12 14 8 Kapelle II 5 2 0 3 4 8—18 Mevo n 5 1 0 4 2 13—20 ColijnspL Boys II 4 1 0 3 2 716 Wemeldinge II 6 1 0 5 2 1122 Van het gelijke spel in 13 D tussen Tern. Boys en Spui (11) profiteerde Zaamslag, dat na de overwinning op SVD (21) weer op de troon kwam, getuige de stand: Zaamslag I 5 4 0 1 8 15— 9 Spui I 4 3 1 0 7 11— 3 Tern. Boys I 4 2 2 0 6 10— 5 Hoek I 4 2 0 2 4 11— 8 SVD I 5 1 1 3 3 5—9 Driewegen I 4 0 2 2 2 5—15 AZW I 3 0 0 3 0 2—10 Driewegen zet de opmars voort, waarvan AZW II nu het slachtoffer werd (15). Tern. Boys II schoof van de vierde naar de derde plaats op door de overwinning op Spui II (4 6). SVD II kreeg ook nu geen kans; Zaamslag II won met 71. Beren HANDBAL Hellas behaalde ruime overwinning op Woensel In de le klasse Zuid van het NU. V. bracht Woensel een bezoek aan de eerste elftallen van Hellas te Goes. De Goese heren behaalden met 114 een overtuigende zege. De dames brachten het tot een 99 gelijkspel. In de 2e klasse Zuid werden de To- nido-dames met een 71 nederlaag naar huis gestuurd en E.M3L werd door het bezoekende Marathon met 94 onder de voet gelopen. By de heren nam Tonido door een 82 overwinning op E.M.M. de beide pun tjes mee naar Goes. De wedstrijd MarathonHellas 2 werd door de straf- en protestcommissie uitgesteld omdat Marathon tegen het afspelen van een wedstrijd, die enige tijd ge leden wegens regen na 20 minuten was gestaakt, had geprotesteerd. In de afdeling Zeeland ie klasse werd de dameswedstryd Walcheren Volharding uitgesteld wegens dispen- satie-moeilykheden bij Volharding en de herenwedstryd Marathon 2—Hel las 3 werd eveneens afgelast. Het Goese Volharding bracht zyn stadge noot Tonido een gevoelige 162 ne derlaag toe. Vriendschappeiyk werden nog ge speeld dames: Walcheren—Olympus, 23; meisjes B: De Zeeuwen—Mara thon, 1—2. ten 6—13. Rode kool 6—11. Gele kool 8— 10. Bospeen 1617. Waspeen 8—19. Grote peen 10—12. Prei 12—22. Andijvie 5—14. Groene kool 6—11. Selderij 2.20—6.90. Knolselderij 9-15. Stoofsla 10-15. Sla 2.20 —8.40. Spinazie 3044. Spruiten 23—62 (exp.). Tomaten A 2464, exp. 71. Idem B 37—56. exp. 45. Idem C 2549, exp. 65. Idem CC 16—27. exp. 18. Uien 6—18. Wit lof 57—85. Sjalotten 21,30. zakte een eind door de nederlaag te gen Hoek H (1—3). De stand is hier: Driewegen II Spui n Tern. Boys II Zaamslag II Hoek II Beren I AZW II svd n 5 4 1 0 9 15— 4 5 2 1 2 5 24—17 4 2 115 16—13 3 2 0 1 4 14— 8 4 12 14 9—10 4 112 3 14—14 4 1 0 3 2 7—14 3 0 0 3 0 2—21 DE UITSLAGEN. Ie klasse: Kapelle I—Mevo I 45; Rillandia IWemeldinge I 34; VCK IColijnspL Boys I 34; Nieuwdorp 1Krabbendijke I 22. 2e klasse A: Bevelanders ICort gene II 3—0: 's-Heer Arendskerke II 's-Heer Hendrikskinderen I 41; Serooskerke IVeere I 34. 2e klasse B: EMM IV—Middelburg VI afg.; Oostkapelle I—Wolfaartsdijk II 22 o.p.w Oostkapelle; Veere H Serooskerke H 110; VSC I—VCK Hl 23; Meeuwen I—Nieuwland I 5—3. 2e klasse C: Kloetinge II—Mevo II 32; Wemeldinge IIRillandia II 1 2; ColijnspL Boys II—VCK II 4—2; Krabbendijke II—Nieuwdorp II 1—3; Arnemuiden IIKapelle II 5L 2e klasse D: Tern. Boys I—Spui I 22; Zaamslag ISVD I 21. 2e klasse E: AZW IIDriewegen II 1—5; Beren I—Hoek n 1—3; Spui n Tern. Boys H 46; SVD II—Zaamslag n 1—7. AFDELINGSVOETBAL. Res. le klasse B: Vlissingen IH Middelburg III 18. 2e klasse A: Zeelandia ÜI—Middel burg IV 0—4; Vlissingen IVRCS III afg. 3e klasse C: Zeelandia IVMiddel burg V 5—5; EMM IIIVlissingen V afg. VOETBAL Frankrijk won in Wenen HONGAREN KLOPTEN TSJECHEN De te Wenen gespeelde voetbal wedstrijd tussen Oostenrijk en Frank rijk eindigde in een 21 overwinning voor Frankrijk. Bij de rust was de stand 20 voor het Franse elftal. Het Oostenrijkse doelpunt werd in de tweede helft uit een strafschop ge maakt door Walzhofer. De Franse doelpunten werden gemaakt door Ba- rette en Penverne. Frankrijk B speelde in Bordeaux tegen het Oostenrykse B-elftal. Ook hier werd het een Franse zege. De eindstand 10 was reeds by de rust verkregen. Te Kopenhagen werd voor 39.000 toeschouwers de interlandwedstrijd tussen Denemarken en Noorwegen gespeeld. De uitslag werd 31 voor Noorwegen, nadat bij de rust dit elf tal met 10 de leiding had. Dene marken B won met 40 van Noor wegen. Twaafduizend Luxemburgers zagen hun land met 11 gelykspelen tegen België. De ruststand van deze in Luxemburg gespeelde wedstrijd was 10 voor België. In Cardiff eindigde de wedstryd WalesSchotland in een 2—1 zege voor de Schotten. Hongarije stuurde Tsjecho-Slowa- kye met een grote 50 nederlaag huistoe. De B-elftallen speelden ge- lyk (1—1). wandelsport WANDELPROGR AMMA 1953 VASTGESTELD Zaterdagmiddag vergaderde in Goes de kring Zeeland van de afde ling BrabantZeeland van de Ne derlandse Wandelsportbond. Na een kort openingswoord door de voorzitter, de heer Joziasse uit Middelburg, maakte de secretaris, de heer J. de Bruyn uit Nieuwerkerk, in zyn jaarverslag gewag van een toe nemende belangstelling voor de wan delsport in onze provincie. Zo namen b.v. in 1952 aan de avondvierdaagse in Zeeland 706 personen deel. Het wandelprogramma voor 1953 werd als volgt samengesteld: 25 April: Kringtocht in Zierikzee; 2 Mei: De Schelaetippelaars, Kloos- terzande Mei: Welaadieheidstocht N.W.B.; 9 Mei: Bloesem tocht Goes; 16 Mei: Medioburgum, Middelburg; 6 Juni: Zeeuws Dagblad, Middelburg; 1720 Juni: N W.B. Avondvierdaag se (10e maal); 4 Juli; Nachttocnt Medioburgum, Middelburg; 11 Juli: Kringtocht Zeeuwsch-Vlaanderen; 22 Aug.: Jubileumtocht, W.S.V. Krui- ningen; 5 Sept.: Zeeuws Dagblad, Goes. Sport pick-upjes Bij het nemen van een sloot is de 42_jarige Franse kampioen-jockey. Ro bert Bates, dodelijk verongelukt, tijdens een race om de Prix de Saumur op dc baan van Auteull te Parijs. Een Brit se leerling-jockey kwam bij een race te Londen te vallen, doordat het paard te gen de dwarsbalk van een hindernis aan stootte. De ongelukkige ruiter overleed op weg naar het ziekenhuis. In het Oosterpark te Groningen werd Zaterdag een lichtwedstrijd tussen voetbalelftallen uit Groningen en Friesland gespeeld. Friesland won met 42. f- Zondag werd de nationale Patrialoop te Amstelveen ge houden. Winnaars werden: In de A-klas se Mars (Zaanland1) in 12.53.8 min. Klasse B: Van Gerven (Oss '20). Klasse C: Cal- laara (D.W.S.). Klasse D: Kortekaas (Warmunda). Klasse E: 3 km.: Goos (Zaandam) in 8.35.6 min. In het Brus selse sportpaleis heeft de Zwitser Plan ner Zaterdagavond de grote sprintwed strijd wielrennen gewonnen. In het eindklassement werd hij eerste met 8 pun ten. Van Vliet werd derde met 10 punten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11