Een Zeeuw verdient gemiddeld f797 J BOSCH De N.V. „Toffe jongees?? levert de gevaarlijkste filmstunts GEMIDDELD INKOMEN VOOR DE ZEEUWSE GEMEENTEN j( n n M 1( f (l RESTAURATIE GASTHUSSKERK MIDDELBURG DRINGEND NODIG SCHATTEN OP ZEEBODEM BIJ HELGOLAND c SINT ANNA TER MUIDEN NA DE „VREDE VAN PARIJS" PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 18 OCTOBER 1952 BELANGWEKKENDE STATISTIEK. Zeeland klom van zevende tot vierde plaats Enige lijd geleden hebben vvy in onze kolommen aandacht gewijd aan de Intelligentie van de Zeeuw, die op de ranglyst der Nederlandse provin cies met Groningen do vierde plaats deelde. Op die vierde plaats blijkt Zeeland erg gesteld té zijn. Want nu het Centraal Bureau voor de Statistiek gegevens heeft gepubliceerd betreffende de inkomensverdeling in 1946 zijn het ook hier slechts Noord Holland, Zuid Holland en Utrecht die een hogere plaats innemen. De lezer zal opmerken dat 1946 reeds zes jaar achter ons ligt en dan moet men toegeven dat intus sen veel is veranderd. Helaas zijn recentere cijfers nog niet beschik baar. Maar men mag aannemen dat ondanks het toenemen van het Ne derlandse inkomen de verhoudingen niet in ons nadeel gewijzigd zijn. In tegendeel, wanneer men de gegevens, die per gemeente zijn opgenomen, na loopt, blijkt dat b.v. Walcheren zeer ongunstig uit de bus komt ten ge volge van de oorlogsverwoestingen. Wij vermoeden dan ook dat voctr de latere jaren Zeeland de provincie Utrecht sterk zal benaderen. De landbouw-economische politiek, die er op uit is de prijzen der land bouwproducten in een redelijker verhouding tot de industriële pro ducten te brengen dan voor 1940 liet geval was, zal hierop een ex tra gunstige invloed hebben. Zo stond in 1941 b.v. het Zeeuwse inkomen nog maar op de zevende plaats, doordat toen ook Limburg, Gronin gen en Noord-Brabant een gunstiger beeld vertoonden. Men kan gerust zeggen dat eindelijk aan onze land bouw recht wordt wedervaren, waar natuurlijk geheel Zeeland van pro fiteert. De cijfers waarop wij boven doel den geven het totaal aan van de in 1946 betaalde loon- en inkomsten belasting. Geheel juist wordt hiermee het totale inkomen van een gebied niet benaderd, omdat dit ook nog door andere inkomensbronnen wordt bepaald. Maar een duidelijke aan wijzing zit er ongetwijfeld in. Het gemiddelde inkomen per inwo ner dus jong en oud bedroeg nu in 1946 voor Nederland f 817, voor Zeeland 797, voor Noord Holland 980 (het hoogst), voor Drenthe 595 (het laagst). Het to tale inkomens-bedrag voor Zeeland beliep in 1946 203.500.000 of wel 2,64 van het Nederlandse inko men. Daar de gegevens per gemeente zijn vermeld is het mogelijk om de verhoudingen binnen onze provincie eens na te gaan. Daarbij moet men wel bedenken dat vooral in kleine gemeenten de invloed van één hoog inkomen het beeld scheef trekt. Is dit de verklaring van het hoge cijfer van Renesse dat n.l1141 per in woner haalt en in Zeeland aan de top staat? Misschien hangt het samen met de grootte van' de landbouwbedrij ven, die hier zeer omvangrylt is? Op de tweede plaats komt Ritthem. Breskens met 1062 komt op de derde plaats. De verklaring van dit hoge cijfer is gelegen in de veelzij dige en welvarende economi van deze nijvere gemeente. Eveneens boven de 1000 liggen Oostburg, een be langrijke centrum gemeente, St. Lau rens waarvan vele bewoners in Mid delburg werken. Kapelle met zijn omvangrijke fruitteelt als voornaam ste inkomensbron en Domburg als recreatie-gemeente, waarin boven dien het grootste percentage van dé inwoners tot dé aangeslagenen be hoort. Oudelande met 977 heeft vrij veel tuinbouw. Middelburg als ambtenaren-, handels, en industrie centrum ligt met 957 nog juist bo ven Vlissingen als de grootste in dustrie-stad. Weliswaar ligt het ver- diende inkomen per aangeslagene in de Scheldestad nogal laag, maar het aantal aangeslagenen daarentegen is er zeer hoog (bijna 50 van de in woners). 28 gemeenten in Zeeland liggen beneden een inkomensgemiddelde van 700. Hieronder bevinden zich alleen al 8' van de 19 Walcherse ge meenten. Dit hangt voornamelijk samen met de oorlogsschade, die in 1946 nog niet was hersteld. Boven dien hebben op Walcheren altyd de kleine boeren overwogen. In deze situatie heeft de herverkaveling een wijziging ten gunste van het grote re bedrijf gebracht. Het Walcherse inkomen zal sedert 1946 zeker zijn gestegen, mede ten profijte van de centrumstad Middelburg. 5 van de 7 Thoolse gemeenten hebben een ge middelde van 700 of minder aar. inkomen per inwoner. Stavenisse heeft met 474 zelfs het laagste cijfer van heel Zeeland. Deze vrij ongunstige cijfers zullen wel ver band houden met het werkloosheids probleem op Tholen. Ook Oost- Zeeuwscli-Vlaanderen telt vrij veel gemeenten in de laagste groep. Het zijn merkwaardigerwijs vooral de Rooms Katholieke gemeenten die hierbij behoren. (Graauw, Hontenis- se, Overslag, Philippine, St. Jan steen. Vogelwaarde en Zuiddorpe). Van de nog niet vermelde indu strie-gemeenten noemen wij, Axel, Clinge, Sas van Gent en Terneuzen die allen het Vrij lage cijfer van rond 740 hebben. Relatief het gun stigste eiland is wel Schouwen-Dui- Advertentie Laat uw breiwerk geen prooi rj& van de motten /V - worden. Koop uitsluitend geMITINiseerde motvrlje wol. veland en direct hierna komen Zuid- Beveland en West Zeeuwsch-Vlaan deren, di'ie zeer welvarende land bouwstreken. In totaal gezien is het beeld van Zeeland in dit opzicht dan ook gunstig te noemen. De besproken publicatie bevat veel leerzaam materiaal, waarvan men echter de achtergrond moet leren kennen voor het gaat spreken. Op vallend is over het gehele land de parallel die de inkomenscijfers ver tonen met de intelligentie-verhou dingen. Een bewijs te meer, dat de welstand zijn invloed op de ontwik keling doet gelden en omgekeerd. Een nader onderzoek van deze wel stand is dus van belang, vooral voor gemeentebesturen en met het oog op de marktanalyse ook voor han- deldrijvenden en neringdoenden El ders in dit nummer publiceren wij een lijst met de inkomensbedragen per gemeente. dgidm&i FIETSLAMP /16.51 'met zwarte kap met verchroomde kap 19.- Verkrijgbaar bij de Erkende Rijwielhandel n.v. Willem van Rijn Amsterdam (W) V.S. willen Nieuw-Guinea kwestie niet in Ver. Naties zien De kwestie Westelijk Nieuw-Gui nea is een aangelegenheid, die alleen Nederland en Indonesië aangaat. Dit verklaarde de Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken Malli- son te Djakarta. Amex-ika, dat op een spoedige overeenkomst tussen beide landen hoopt, wil deze kwestie dus liever niet behandeld zien in de al gemene vergadering der Ver. Naties. Gemiddeld inkomen per inwoner in 1946 voor de Zeeuwse gemeenten (bron: gegevens per gemeente betreffende de inkomensverdeling, Centraal Bureau voor de Statistiek). 1 Renesse 2 Ritthem 3 Breskens 4 St. Laurens 5 Kapelle 6 Domburg 7 Oostburg 8 Oudelande 9 Middelburg 10 Vlissingen 11 Noordwelle 12 Duivendijke 13 Schcsndijke 14 Seroosk. (Sch, 15 IJzendijke 16 Biervliet 17 Cadzand 18 Yerseke 19 Zierikzee 20 Goes 21 Kortgené 22 Waterlandk. 23 Zuidzande 24 Nieuwvliet 25 Scherpenisse 26 Dreischor 27 Ellemeet 28 Kerkwerve 29 Ellewoutsdyk 30 Zonnemaire 31 Noord gouwe 32 O. en W, Soub. 33 Waarde 34 Eikerzee 1141 35 Wissekerke 793 1125 36 Aarden burg 792 1062 37 Koewacht 781 1051 38 Ovezande 781 1041 19 Krabbendijke 778 1022 40 Hulst <74 1010 41 Bruinisse 768 977 42 Wemeldinge 765 957 43 Groede 762 951 44 Vrouwenp. 759 939 45 Koudekerke 754 936 46 Nièuwei'k. 754 930 47 Veere 752 922 48 Hoek 751 904 49 Terneuzen 748 903 50 Sluis 747 901 51 Tholen 746 896 52 Hoofdplaat 744 891 53 Axel 742 873 54 Clinge 741 871 55 Sas van Gent 736 867 56 Heinkenszand 730 841 57 Nisse 727 837 58 Oosterland 727 827 >9 's-H. Arendsk. 726 821 30 N. en St. Joosl. 725 814 61 Riliand-Bath 725 814 82 Zaamslag 722 809 Haamstede 720 807 84 Retranchem. 712 802 65 WeStdorpe 712 799 66 Kloe tinge 710 j, 796 67 Kruiningen 709 793 68 Hoedekensk. 708 69 St. Philipsl. 708 70 Driewegen 708 71 Boi'ssele 707 72 Baai'land - 70b 73 St. Annaland 700 74 's-Gravenp. 696 75 Brouwersh 693 76 Zoxitelande 692 77 St. Jansteen 688 78 Grijpskerke 681 79 Aagtekerke 679 80 Ouwerkerk 677 81 St. Maartensd 669 82 Zuiddorpe 657 83 Ai-nemuiden 656 84 's-H. Abtsk. 6f; i 85 Kattendijke 656 86 Hontenisse 654 87 Seroosk. (W.) 654 88 Wolfaartsd. 653 89 Vogelwaarde 651 90 Biggekei'ke 685 91 Ooslkapelle 646 92 Gi'aauw en L. 640 93 'sHeerenhoek 639 94 Westkapelle 626 95 Poortvliet 613 96 Overslag 609 97 Oud-Vossem. 602 98 Philippine 584 99 Meliskei'ke 547 100 Burg 546 101 Stavenisse 474 ONHOUDBARE TOESTAND. Rijksdienst voor Monumentenzorg wil niet met noodherstel volstaan. Eén van Middelburgs historische kerkgebouwen, de kleine en intieme, nagenoeg geheel achter de huizen aan de Lange Delft en de Nieuvvstraat verborgen Gasthuiskerk, verkeert in een zodanig slechte staat, dat het herstel geen langer uitstel kan gedogen. De plannen daartoe zijn reeds enkele jaren oud; wy vernemen thans, dat de Rijksdienst voor Monumen tenzorg het kerkje, eigendom van de Chr. Gereformeerde gemeente, Icomt voor op de monumentenlijst niet met noodherstel wil volstaan, doch een volledige restauratie wenst. Men hoopt, dat daarmee binnen af zienbare tijd een begin gemaakt kan worden. De plannen voor deze vrij ingrij pende restauratie, welke in opdracht van het kerkbestuur zijn ontworpen door de Middelburgse architect ir. H. de Lussanet de la Sablonière, zijn ter goedkeuring aan Monumentenzorg voor-gelegd. Het rijk heeft in principe reeds een subsidie toegezegd en op de begroting voor 1953 is reèds een bedrag van 24.000 uitgetrokken. Een provinciaal subsidie is aange vraagd én dit zal zeker verleend worden, nu ook het rijk een deel van de kosten op zich neemt. In middels is tevens een verzoek om subsidie aan het gemeentebestuur gezonden Volgens een globale be groting zullen de kosten van de res tauratie rond 80.000 bedragen. De oorspronkelijke Gasthuiskerk, waarvan voor het eerst melding wordt gemaakt in de stadsrekening van 1396/97, bevond zich, zoals de naam reeds aanduidt, big het aan Onze Lieve Vrouw gewijde ziekenhuis aan de Lange Delft. Toen het bedehuis in 1867, gelijktijdig met vrijwel alle an dere gebouwen van het gasthuis, werd afgebroken, was het reeds lan ge tijd aan de publieke eredienst ont trokken. De Middelburgers kenden dit gebouw als de Opperkerlc, ter on- derschéiding van de in de jaren 1493 1494 schuin achter dit bedehuis gebouwde St. Barbarakapel, die dé Nederkerk werd genoemd en die wij nu nog kennen als de Gasthuiskerk. Van 1568 tot 1579 verving zy de afgebrande Abdijkerk, daarna was zij gedurende tien jaar verhuurd aan Engelse kooplieden, vex-volgens werd het gebouw aan de Hervormden toe gewezen. die het in 1798 weer aan de Rooms-Katholieken overdeden. Om streeks 1845 ging de kerk over aan de „Afgescheiden gemeente" en tot 1934 kerkten de Gereformeerden er, in welk jaar het publiek verkocht werd aan de heer K. van Loo. Twee jaar later kocht de inmiddels geïnsti tueerde Chi: Gereformeerde Kerk de voormalige fc>c~. Barbarakapel. VELE GEBREKEN. Vooral de laatste jaren zijn de tal- VALLEN VAN EEN KASTEELMUUR In de nog niet zo lang geleden voltooide film „Ivanhoe" komt ook zo'n angstaanjagende scène voor. Een figurant in volle wapenuitrus ting valt achterover van een 25-me- ter-hoge kasteelmuur. Zijn tuime ling jaagt het publiek de stuipen PLATO LEIDDE HEM Duits geleerde ontdekt nieuw spoor van het verzonken Atlantis Van het verloren Atlantis, zo uitvoerig door Plato beschreven, zijn over de gehele wereld „sporen gevonden". Thans heeft een Duits geestelijke in een rapport beschreven, hoe hij opnieuw overblijfselen heeft ontdekt. Deze keer in de Noordzee. Kort geleden vertrok een vissersboot uit de Duitse haven Husum. Aan boord bevond zich de geleerde Jtirgen Spanuth, herder van de Lutherse Kerk in Oost Bordelum, een klein dorpje achter de Noordzee.dijken. Verder waren er een duiker aan boord, een steno graaf en een uitgelezen wetenschappelijke bemanning. Het tripje kostte ds. Spanuth 150 mark p^r dag en zou een groot deel van zijn spaardui- ten vergen, maar hy meende, dat de uitgaven verantwoord zouden zyn De boot maakte een bocht om Helgo land, het rotsachtige eiland en vroe- gérè vesting, 28 mijlen van de Slees- wijk-Holstemse kust. Onder leiding van ds. Spanuth voer zij naar de kust en gooide het anker uit op 5,7 mijl van Helgoland. De duiker sprong over boord en wandelde over de zan derige bodem, 10 meter onder de zeespiegel. „Wat zie je?", vroeg ds, Spanuth hem via de telefoon. „Ik zie een muur', antwoordde de dui ker. Terwijl de stenograaf het op schreef, leunde ds. Spanuth tegen de railing, zichtbaar aangedaan. Wilt U een handgevecht of prefereert U een schietpartij? (Van onze correspondent) LONDEN, October In Walt Disney's film „Robin Hood" komt een scène voor, waarin Richard Todd de gracht van een burcht probeert over te zwemmen. Een pijl, afkomstig van een boogschutter, die nog geen dertig meter verder achter de kantélen verborgen staat, treft de film ster met volle kracht in de rug. Het is een echte pjjl met een stalen punt, die zwiepend in een dunne plaat beukenhout blyft staan, vveilte het lin kerschouderblad van Todd beschermt. Tocli heeft de filmster zich geen moment ongerust gemaakt. Hy wist namelijk, dat de pyi zou worden af geschoten door een man, die in de Engelse film-wereld een „Tough Guy" wordt genoemd. op 't ljjf, te meer daar hij met een geweldige klap in een tamelijk on diepe ringgracht terecht komt. Maar ook hier is, naar men zegt. weinig gevaar bij geweest. Want ook deze zo roekeloos lijkende stunter be hoort tot de „Tough Guys". De firma, die deze en nog vele an dere „Toffe jongens" in dienst heeft, heet hoe kan het bjjna anders „Tough Guys Ltd". Haar kantoren zijn in de rommelige filmbuurt ach ter Leicester Square te vinden en er is geen filmmaatschappij op de we reld, die haar adres niet kent. Voor elke stunt, 't kan niet schelen hoe apart of gevaarlijk zij is, wordt „Tough Guys Ltd" ingeschakeld. De firma levert vrouwen, die zich by de haren van een trap laten slin geren, mannen, die een auto met een vaart van tachtig kilometer per uur tegen een boom ryden, straat vechters, ruitenspringers, kracht patsers etc. DE DIRECTEVR De directeur van „Tough Guys Ltd" is de 53-jarige Micky Wood. Deze kleine, breed-geschouderde man, die bereid is alle stunts aan z'n medewerkers voor te doen, kan men beslist niet aanzien, dat hy eens een zwakke, ziekelijke jongen is geweest. Toen Micky namelijk tien jaar oud was, sloeg z'n broer tje hem met de gesp van een riem op het hoofd, waardoor z'n schedel In de vier volgende dagen van dui ken en aantekeningen maken, ont dekte, Spanuth, dat deze muur éen ovale plaats omsloot, 921 meter lang en 298 meter breed. Binnenin vertoon de de bodem oneffenheden, die zeer Afrika en Klein Azië samen en vol- wel de ruïnes van gebouwen zonden kunnen zyn, die reeds lang door het zand zyn bedekt. Spanuth is er van overtuigd, dat één van deze gebou wen het paleis van de Koningen van Atlantis zal blyken te zyn. Weinig geleerden willen de theorie van Spanuth zonder meer accepteren. De meesten geloven dat, toen Plato Atlantis beschreef (in de samenspra ken Timaeus en Critias)hy meer een politiek pamflet heeft geschreven over een rantasiestaat. GOUD -IN HET ZAND Zoals Atlantis door Plato is be schreven, lijkt het niet veel op wat ds. Spanuth vond. Atlantis was een zeer breed eiland, zo groot als N.- gens Plato zou het buiten „de zuilen van Hercules" (de straat van Gibral tar) liggen. Het land had hoge ber gen, laagvlakten en een netwerk van bréde kanalen. De grote tempels wa ren belegd met zilver en goud. Ne gen duizend jaar voor Plato's tyd zonk het in de zee. Maar ds. Spanuth ziet kans zulke kleine verschillen weg te redeneren. „Plato", zei hy, „was niet onfeilbaar", Plato kreeg zijn in. lichtingen echter op een nogal indi recte wyze, via Egyptische priesters en nooit werden zy gecontroleerd op wetenschappeiyke juistheid. Ds. Spanuth heeft voorlopig geen nieuwe plannen voor duikerstochtjes, omdat hy" er geen geld mëer vnnv heeft. Hij is reeds tevreden, dat hij Atlantis heeft gevonden. ernstig werd beschadigd. De chirur gen gaven hem een zilveren schedel plaat, maar toen de genezing niet wilde vlotten, moest Micky, op ad vies van zijn dokter, gymnastische oefeningen doen. Vijf jaar later ging hy, tegen het advies van zijn ouders door L. VAN BRUGGEN, in, worstel-lessen volgen en in 1920 speelde hij het klaar de Engelse amateurstitel lichtgewicht worste len te veroveren. FILMCARRIèRE Micky's film-carrière is eigenlijk pas na de tweede wereldoorlog be gonnen. Een filmmaatschappij, die van zyn succesvolle loopbaan als in structeur handvechten in het Engel se en Amerikaanse leger had ge hoord, vroeg zijn opinie over een straatgevecht, dat in George Form- by's comédie „George in Civvy Street" zou voorkomen. Micky ver telde zonder veel omhaal dat hij een hèel wat betëre „show" kon ge ven. Hij trommelde een paar van „z'n jongens" bij elkaar, die elkaar op zulk een spectaculaire wyze af rosten, dat ze direct geëngageerd werden. Op het ogenblik houdt Micky zich hoofdzakelyk met voorbereidende werkzaamheden bezig. Komt er een opdracht voor een handgevecht, een auto-ongeluk of een schietparty binnen, dan gaat hy achter zijn te kenbord zitten om de zaak tot in de détails te calculeren. Elke stap of handbeweging moet nauwkeurig ge- .planned" worden. Eén kleine fout kau fataal voor zijn medewerkers zijn, of hen in het ziekenhuis doen belanden. Voor het uitwerken en de super visie van een handgevecht berekent Micky een som van ongeveer drie duizend gulden. Zyn medewerkers verdienen 75 tot 125 gulden per dag als ze tenminste het normale routi ne-werk doen. Voor uitzonderlijke staaltjes en stunts, waarby nogal wat risico wordt gelopen, krygen de „Tough Guys" èen van te voren overeengekomen bedrag uitbetaald. De man, die zich in de film „Ivan hoe" achterover van een kasteel muur laat vallen, heeft bijvoorbeeld duizend gulden ontvangen. En dege nen, die zich in de film „Robin Hood" door een (echte) pijl laten raken, hebben een extraatje van vijftig gulden, gekregen. (Nadxoik verboden) Departement van oorlog zond een vragenlijst Op 30 Mei 1814 kwain de eerste „Vrede van Parys" tot stand. Napoleou zat veilig gevangen op het eiland Elba (dat dacht men tenminste) en de overwinnaars schaarden zich aan de ronde tafel om over het lot van het overwonnen Frankryk te beslissen. Nederland en België werden verenigd „intime et complette" (innig en volkomen) en zo men boven de grote ri vieren deze hereniging niet zo innig gevoeld moet hebben, in het Zuiden, langs de tegenwoordige grens, lagen de kaarten anders. Het gehele Zuiden van de Noordelyke Nederlanden, d.w.z. Limburg, Brabant en Zeeuwsch-Vla anderen, was geen „generaliteitsland" meer, maar volwaardig onderdeel van de Nederlandse gemeenschap. Het laatste werd na de hereniging met België ingedeeld bij de provincie Zeeland. Üit een vragenlijst, die het departement van oorlog aan alle ge meenten in Zeeland zond, kunnen we iets reconstrueren over het Sint An na in het begin der 19e eeuw. Deze lyst dateert van 16 Augustus 1815, dus na Napoleons nederlaag by Wa terloo. Blijkbaar wilde men de onder vonden narigheden van de vooraf gaande decennia vermijden. De bevolking bestond uit 200 zie len, het getal woonhuizen bedroeg 35, hieronder begrepen de buitenplaatsen onder de gemeente. Byzondere buiten plaatsen of bijzondere gestichten, hetzij kastelen, kloosters e.a. waren niet aanwezig, evenmin als publieke febouwen, welke desnoods zouden unnen worden geoccupeerd voor ma gazijnen, kazernen of hospitalen. Er bevonden zich voorts 4 grote boerde- ryen 7 kleine en 15 „keuters" of ar beiderswoningen. Volgensschatting van de schout konden o" in tijd van nood 50 man schappen wg-'kivartierd worden „ge rekend dat de meestvermogenden met zes en de minstvermogenden met één man „bezwaard" zouden wor den Op een vraag hoeveel paarden er gestald konden worden, luidde het antwoord „geene"; ieder landbouwer rijke gebreken van dit oude gebouw wel overduidelyk aan het licht geko men. De ondereinden der spanten zijn in vroeger tyd ingekort en op klossen geplaatst, waardoor een ge ringere samenhang met de trekbal- ,ken is ontstaan. De einden van deze trekbaiken en van de sleutelstukken zijn bovendien gedeeltelijk vermolmd, evenals de muürplaten. Het gevolg is, dat een zijwaartse buiging van het metselwerk onder de goot optreedt. Het muurwerk is ook aan de Zuid oostelijke zijde van het gebouw en aan de Westgevel slecht, terwij] zo wel de Noord- als de Zuidwand ver zwakt zijn ter hoogte van de gaande rijen door het uithakken van een ge deelte der muren om zitbanken te kunnen plaatsen. Het hoge dak zal geheel vernieuwd moeten worden en het op zichzelf aardige torentje be hoeft ook dringend voorziening. Aan de Zuidelijke gevel tenslotte ont breekt één van de steunberen. Het is in ieder geval de bedoeling een nieuw leien dak te maken en de muren, voor wat betreft het bovenste gedeelte, eveneens te vernieuwen. De toestand van de kerk is momen teel zodanig, dat met noodherstel niet veel meer kan worden bereikt. Bij harde regen en Noordenwind lekt het geducht in het gebouw, waarvan de constructie voortdurend slechter wordt, zodat het gevaar van instor ten op den duur niet denkbeeldig zou zyn. Binnenkort weer overname van baconvarkens Het ministerie van Landbouw, Vis- sery en Voedselvoorziening zal de ge legenheid weer openstellen tot over neming van bacon, aanvangende met bacon, afkomstig van varkens, ge slacht in de week van 20 tot 27 Octo ber a.s., zo vernemen wij. Tengevolge van deze maatregel zal dus de tydelijk onderbroken uit voer van bacon kunnen worden her vat. De besprekingen hierover zullen op korte termijn met de Engelse autoriteiten worden voortgezet. Haags speelhuis opgerold De recherche in Den Haag heeft een speelhuis in de Fahrenheitstraat „opgerold". Toen de recherche aan belde, werd niet direct opengedaan en de deur werd geforceerd. Men trof vjjf mannen en vier vrouwen aan, die net met spelen waren begonnen. heeft zijne stallingen voor zijn eigen paarden benodigd. Schrikt u niet, St. Anne kende in die dagen twee civiele gevangenissen, dewelke geschikt waren voor vier ge vangenen. Er waren „1 timmerman, 1 hoefsmid. 1 kleédermaker 20 wa gens met 2 paarden, 6 driëwielsche karren". Jaarlijks werden er voor slachtvee geleverd 10 ossen en 10 koeyen. Een koornwindmolen zorg de voor het malen der- geteelde ge wassen. De polders dier dagen wa ren: Wateringe van Grevenninge, Robbemoreel, Gouverneur. Zoutepan- nepolder, Brugsche Polder en Polder van Waesberghe, welke gemiddeld 2 ft voeten beneden A.P.-lagen. (Men sprak van „beneden de ordinaire zee vloeden")., De grondverdeling was: 436 gemeten bouwland, 150 gemeten weyland. Het bouwland werd gebruikt voor tarwe (100 gemet), gerst (80), paar- debonen (90), rogge (20), vlas (10), klaver (40), koolzaad (35). Dus nog geen suikerbieten en aard appelen. De opbrengst bedroeg: tax*- we (783 mudden), gerst (1242). paar- debonen (567), rogge (135), vlas of lijnzaad (50), koolzaad (324) en hooi (40 voer) Op een vraag over de verbindings wegen haar de naburige gemeenten was het antwoord: Een weg naar Westkapelle en een naar Sluis; gedu rende het winterseizoen zijn deze we gen bijna onbruikbaar gezien de boosaardige aard der kleigronden. Communicatie te water was ook toen niet meer mogelyk. Ook stelde men ten departemente een vraag naar de hoogste vloed, die men had gekend. (St. Anne had een smalle strook grond aan zee in die dagen) en het antwoord luidde: „Men berekend dat de vloed van den 14-15 January 1808, als zijnde de hoogste, die alhier ze- derd onlieugelyke tijden heeft plaats gehad tot 5 voeten boven de ordinai re vloeden is geweest". Royaal waren de St. Anna-bewoners stellig Voor de nagelaten betrekkin gen van gesneuvelden bij Quatre Bras en Waterloo haalde men op vijfhon derd drie-en-twintig Gulden en elf stuivers, voor die tyd, toen een gul den 10 maal zo veel waard was als nu, een zeer hoog bedx'ag!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 8