PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Prinses Sibylla van Zweden in Vlissingen aangekomen Demonstratie en relletjes in Indonesische hoofdstad BILT Kantlijn Vandaag Z.-AFRIKAANSE RASSENKWESTIE OP AGENDA VAN DE V.N. VERWACHT: 195e Jaargang-No. 246 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter Hoofdred. G. Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. t 5.45 p. kw.. fr. p p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 18 Oct. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 42 ct. per mm Minimum p advertentie t 3.— Ing. mededelingen drlemaa tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels t 1—- Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 PZC. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 50—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg. Markt 51, telef. 3841. GoeB, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2229). Oostburg: Finlandstraat 2, telef. 16. Terneuzen: Brouwerljstr. 2. Zlerikzee: N. Bogerdstr C 160. teleTJS. MET SPEREN EN HOOFDDOEKEN. Nederlandse vlag vernield voor Hoge Commissariaat Vrijdagochtend hebben ongeveer 5000 personen te Djakarta gedemon streerd om ontbinding van het parlement te eisen. Zy droegen spandoeken en vlaggen mee, tenvjjl oen aantal lieden gewapend was met bamboesperen. Des ochtends waren gedrukte en geschreven pamfletten waarin parle- mentsontbinding werd geëist, aangeplakt op vele gebouwen, bruggen, in de trams enz. De betogers begaven zich naar het parlementsgebouw, waar jongelieden, die rode doeken om het hoofd hadden gebonden, wanordelijkheden aan richtten en de stoelen in de zittingszaal dooreen wierpen. Omstreeks acht uur des ochtends hield een der leiders een toespraak, waarin hij een tocht naar het paleis van Soekarno aankondigde. Intussen nam de politie veiligheids maatregelen. Ook werd de hulp van het leger ingeroepen. WANDADEN. De 5000 demonstranten trokken van het parlementsgebouw naar het paleis, maar onderweg werden nog wandaden bedreven. In het gebouw van het ministerie van buitenlandse zaken werden lichte beschadigingen aangericht, voor de ambtswoning van de Nederlandse hoge commissaris werd de Nederlandse vlag neerge haald en tenslotte werden vlaggen omlaaggehaald bij de kantoren van de Rott. Lloyd en de Stoomvaart Mij. Nederland. Te kwart over negen arriveerde de stoet voor het paleis van president Soekarno. Vijf afgevaardigden van wie er drie een roodwitte vlag en twee een bamboespeer droegen wer- toegelaten tot het paleis. Zij Degenen, die verwacht mochten iieooen, dat het werkbezoek van Z.K.H. Prins Bernharü aan Zeeuwsch Vlaanderen eigenlijk niet meer zou worden dan een Beleefd heidsbezoek, zijn gelukkig in deze verwachting bedrogen uitgekomen. Prins Bernnard is in ijltempo langs de slechte wegen van dit deel van Zeeland gesneld, maar nauwelijks kwamen de auto's tot rust, of er was plotseling tijd in overvloed om rustig verschillende bedrijven te bekijken en diepgaand tal van noden en pro- blemen onder de loupe te nemen. Het had natuurlijk anders kunnen zijn: veel tijd langs de wegen en weinig tijd voor mensen en dingen. Er is re den tot dankbaarheid voor het feit, dat het tegendeel het geval was. Prins Bernhard heeft zich in de letterlijke zin van het woord geen ogenblik rust gegund. De journalis ten, die de tocht van begin tot einde hebben medegemaakt en dat wa ren er heel wat hebben zich hier van persoonlijk kunnen overtuigen. Zy waren in Terneuzen, toen de Prins Willem I de Zeeuwsch Vlaamse oevers verliet, even vermoeid als de Prins zelf, maar bovendien: vervuld van belangstelling voor tal van pro blemen, die voor velen nieuw bleken te zyn. Omgekeerd is er reden om dank baar te zijn, dat het provinciaal bestuur en de Kamer van Koop handel voor Zeeuwsch Vlaanderen de ze tweedaagse rondreis met buiten gewone zorg en met een zeer juist begrip voor hetgeen, een mensenkina in twee dagen kan verwerken, hadden gearrangeerd en getimed. Er bleet gelegenheid om aan dit bezoek een feestelijk karakter te geven, om de bevolking in staat te stellen uiting te geven aan haar gevoelens van aan hankelijkheid, maar het werk domi neerde en zo behoorde het ook. Van buitengewone waarde is het gebleken, dat de Zeeuwsch Vla mingen, die gelegenheid kregen om zich met Prins Bernhard te on derhouden, over alle vereiste kwali teiten beschikten. Zij maakten zich niet nerveus, zij hadden zich zonder uitzondering rekenschap gegeven van wat zij onder de aandacht van de ho ge gast wensten te brengen en had den er naar gestreefd, dit kort en krachtig te doen. Prins Bernhard bleek dit hogelijk te waarderen. Er opende zich hierdoor de mogelijkheid om ook eens een gesprek te voeren, dat nu eens niet uitsluitend betrek king had op noden en zorgen en on oplosbare problemen, maar een veel persoonlijker tintje droeg. Dit was onder meer het geval In de Azote te Sluiskil, waar, toen het woningprobleem ter sprake kwam, Prins Bernhard zich plotseling tot de leden van de fabriekscommissie per soonlijk richtte en informeerde waar zij woonden. Het bleek in Terneuzen, in Sas van Gent, in Hoek, in Huist, in Axel te zijn, maar zelden in Sluis kil en Prins Bernhard zat er even verbaasd van te kijken. Uitdrukkelijk heeft de Prins ver klaard, dat hij geen enkele be lofte Icon doen ten aanzien van de vervulling van de Zeeuwsch Vlaamse wensen. Niemand zal ook verwacht hebben, dat na het bezoek van Z.K.H. nu eensklaps vette jaren voor Zuid Zeeland zullen aanbreken. Wel houdt Zeeland zich er van overtuigd, dat in sterkere mate dan tot dusver de problemen en noden van Zeeuwsch Vlaanderen in het nog altijd verre Den Haag de aandacht zullen hebben van degenen, wier taak liet is landelijk te besturen. Daarvoor kan Zeeland slechts dankbaar zijn. En de uitdrukkelijke belofte het daarheen te zullen leiden heeft Prins Bernhard wel degelijk ge daan. Een ander voordeel van dit bezoek is geweest, dat de landelijke dagbladen eigen verslaggevers hadden gestuurd om deze tweedaagse reis mede te maken. De stem van de Zeeuwse pers wordt niet altijd in Den Haag gehoord, hoewel menigmaal blijkt dat er weinig aan de Haagse aandacht ontsnapt. Ditmaal zijn de noden van Zeeuwsch Vlaanderen ech ter niet alleen in de Zeeuwse pers, maar ook in de landelijke tot belang rijk nieuws geworden en de belang stelling, waarmede men kennis nam van de Zeeuwse problemen was zo groot, dat met de vertegenwoordiger van de regeringsvoorlichtingsdienst de mogelijkheid werd besproken om nog eens terug te komen en rustiger van de Zeeuwse belangen kennis te nemen. Van de zijde van het Provinciaal Bestuur werd ogenblikkelijk alle mo gelijke medewerking toegezegd voor de organisatie van een daartoe strek kende studiedag. Voor Zeeland is het van belang, dat het zo enigszins mo- den v overhandigden een brief bestemd voor de vice-president Moh. Hatta. In de brief werd aangedrongen op parle- mentsontbindïng. Intussen was rond het paleis een sterke bewaking geplaatst van gewo ne en militaire politie. REDE SOEKARNO. Te ongeveer half tien verscheen president Soekarno op het bordes. Hy hield er waren inmiddels twee ra diowagens met loudspeakers enz. van de voorlichtingsdienst gearriveerd een toespraak van anderhalf uur. Daarin zette hy uiteen, dat een par- is het 150 jaar gele .en, dat orins Napoleon Karei, de oud ste zoon van koning Lodewijk Napoleon werd geboren. Napo leon I had hem voorbestemd om •ceizer van Frankrijk te wor sen, maar de jonge prins over bed reeds op vierjarige leef tijd. MORGEN wordt Auguste Lumière, lie met zijn broer Louis in L895 in Parijs de eerste film voorstelling gaf, 90 jaar. lement onmisbaar is in een democra tische staat. Zo spoedig mogelijk zul len verkiezingen gehouden worden. Na een betoog over de Nieuw-Gui- nea-kwestie en de eisen, die in dit op zicht aan Nederland worden gesteld, drong hij aan op handhaving van de binnenlandse veiligheid. De menigte ging tenslotte rustig uiteen. VERONTSCHULDIGING. De Indonesische regering heeft on middellijk haar excuus aangeboden voor het neerhalen van de vlag bij het Nederlandse hoge commissariaat. Een nieuwe vlag werd direct gehesen en daarbn werd politiebewaking ge plaatst. Ook te 's-Gravenhage werden na mens de Indonesische regering ver ontschuldigingen aangeboden aan de Nederlandse regering, die de hoop uitsprak, dat gewaakt zou worden te- £en herhaling van deze ernstige ge beurtenis. Vrijdagochtend kwam een aantal Indonesische parlementsleden in het parlementsgebouw bijeen. Zij deelden aan de Indonesische regering mede, dat het parlement in verband met de gespannen toestand een kabinetscrisis ongewenst acht. Gevraagd werd of het kabinet tezamen met het parle ment een verklaring zou willen afleg gen om de spanning te verminderen. STAGNATIE. In verband met de onrust te Dja karta was des ochtends gedurende enige uren het telefoon- en telegraaf- verkeer geblokkeerd. Een K.L.M.-toe- stel dat van Nederland op weg was naar Djakarta, keerde terug naar Singapore. Het toestel, dat op Kemajoran (Djakarta) gereed stond voor vertrek naar Nederland, zal zyn reis eerst 24 uur later aanvangen. De beurs te Batavia was Vrijdag gesloten in verband met de verkeers- stagnatie, welke de demonstranten veroorzaakten. KABINET BIJEEN. Vrijdagmorgen werd een zitting gehouden van het Indonesische kabi net. Premier Wilopo verliet deze zit ting om zich naar het paleis te bege ven. Toen hij terugkeerde weigerde hij een verklaring voor de pers af te leggen. Des aVonds was alles rustig in Dja karta. Bij sommige gebouwen was nog extra-bewaking. Het verkeer was normaal. Met ingang van Vrijdagmid dag twaalf uur werden alle vergade ringen van meer dan vijf personen verboden. DE ACHTERGROND. Mededelingen over de politieke ach tergrond van deze demonstratie zijn nog niet verstrekt. Uit het meedragen van bamboesperen door de demon stranten zou afgeleid kunnen worden dat oud-guerillastrijders van Boeng Tomo en communistische elementen (de rode hoofddoeken) hebben sa mengewerkt bij het organiseren van de demonstratie. Prinses Sibylla van Zweden, die vandaag de tewaterlating van het vlaggescliip van de Svenska-Amerika-lijn te Vlissingen zal verrichten, kwam Vrijdag in ons land aan. Zy begaf zich van het Centraal Station te Utrecht, ivaar haar treinrytuig was afgehaakt van de Scandinavië-Express, naar Socstdijk, waar zij met II. M. de Ko ningin de lunch zou gebruiken. Van rechts naar iinks: H. M. Koningin Juliana, H.K.H. Prinses Wilhclmina, H.K.II. Prinses Sibylla van Zweden en Z.K.H. Prins Bernhard, in de bibliotheek van Paleis Soestdijk. NEDERLAND ONTHIELD ZICH VAN STEMMING Vandaag rede van Wysjinsky in Asserablée. De assemblee heeft Vrydag besloten de Zuid-Afrikaanse apartheids politiek op haar agenda te plaatsen. Er waren 45 landen, die voor opne ming van deze kwestie stemden, zes landen stemden tegen en acht, waarby Nederland, onthielden zich van stemming. Een resolutie der Zuid-Afrikaanse delegatie, waarin gezegd wordt, dat de vergadering niet gerechtigd is de kwestie in behandeling te nemen, werd verworpen. Jooste, de leider van deze delegatie, beriep zich op het hand vest, dat, zo zei hy, nadrukkelijk bepaalt, dat de Ver. Naties zich niet zui len mengen in zaken, die in hoofdzaak binnen de binnenlandse rechtsbe voegdheid van een staat vallen. Jooste noemde opvattingen, dat de apartheidspolitiek een bedreiging vormt voor de internationale vrede .geheel ongegrond en ongerijmd". Ook Sir Gladwyn Jebb, de permanen te Britse vertegenwoordiger achtte de vergadering niet bevoegd de kwestie in behandeling te nemen. Slechts een bedreiging van de internationale vre de zou volgens hem tussenkomst van de V. N. rechtvaardigen. Tegen opneming van de apartheids politiek op de agenda stemden Aus tralië, Columbia, Frankrijk, Nieuw- Zeeland, Zuid-Afrika en Groot-Brit- tannië. België, Nederland, Luxem- VÓÓR DE GROTE DAG. Vele hoge gasten bij tewaterlating van haai nieuw schip Precies tien minuten voor zeven arriveerde H.K.H. Prinses Sibylla van Zweden gisteravond by het Wooldhuis te Vlissingen, waar enige honderden Vlïssingers, die reeds zeer geruime tyd hadden staan wachten om dit plechtige moment mee te maken, haar hartelijk toejuichten. De Prinses, die 's morgens tegen half tien met de Scandinavië-express in Utrecht was aangekomen, had ten paleize Soestdyk de lunch gebruikt met de koninklijke familie en H.K.H. Prinses Wilhelmina. Tegen drie uur vertrok Prinses Sibylla met haar klein gevolg van Soestdyk naar Vlissingen, waar zij van daag de tewaterlating van het nieuwe vlaggeschip van de Zweden-Ameri- kaljjn zal verrichten. Op het bordes van het Wooldhuis werd de Prinses, die gekleed was in een bruine bontmantel met een kleine bordeaux-rode hoed, begroet door de Zweedse gezant in ons land, Z. Exc. J. Lagerberg, die direct daarop de heer J. W Hupkes, directeur van „De Schelde" aan haai' voorstelde. Bege leid door de heer Hupkes betrad de Prinses daarop het bordes en begaf zij zich naar binnen, waar n de ont vangstsalon enkele autoriteiten te harer begroeting aanwezigen waren: burgemeester mr. B. Kolff van Vlis- gelijk daartoe inderdaad komt. Aan dacht voor Zeeland in de landelijke pers kan niet anders dan hogelijk ge waardeerd worden. Er is na dit bezoek reden tot dank baarheid en voldoening. Voldoening over de goede organisatie en het voortreffelijk verloop. Dankbaarheid voor de intense aandacht, die alles wat ter sprake kwam bij Prins Bern hard mocht ondervinden. Deze nieuwe ontmoeting tussen Prins Bernhard en Zeeuwsch Vlaan deren is een gebeurtenis voor Zee land geworden, die in de toekomst goede vruchten af kan werpen. singen, de Commandant Maritieme Middelen, kapitein ter zee J. G. Broekhuyzen, de Zweedse marine-at taché commodore Thermaenius, de vice-consul van Zweden, de heer J. E. Boonstra en ook de echtgenoten van de burgemeester en van ae heer Hup kes. Nadat de Prinses zich gedurende enige tyd met de aanwezigen had on derhouden, trok zij zich terug in de voor haar in gereedheid gebrachte vertrekken. Later in de avond dineer de zij met een klein Zweeds gezel schap. De wacht voor het Wooldhuis was betrokken door de Kon. Maréchaus see. Zoals reeds gemeld, kwam de Prinses per Scandinavië-express in Utrecht aan. Hier werd haar speciale rijtuig van de trein gehaakt. De Prin ses bleef op het Utrechtse station, waar zij door verschillende autoritei ten was verwelkomd o.a. door de Zweedse gezant, door Ritmeester W. F. K. Bisschoff van Heemskerck, ad judant van H. M. de Koningin en door de hoofdinspecteur W. G. H. Rambon- net namens de directie van de Ned. Spoorwegen nog geruime tijd in haar rijtuig, waarna zij per hofauto naar het Paleis Soestdyk reed. Het gevolg van Prinses Sybilla be staat uit baronesse Brita Cederström, hofdame, en C. R, baron von Essen, hofmaarschalk. DE EREWACHT. De erewacht van de Kon. Marine bij het bezoek van H.K.H. Prinses Si bylla zal bestaan uit een compagnie, die gevormd wordt door vier pelotons Deze erewacht, die onder commando zal staan van de luitenant ter zee 1ste klasse D. van Bergeyk, wordt op de werf opgesteld bij de opgang naar de officiële tribune. Ook de Mariniers kapel, die onder leiding van haar di recteur, kapitein Gysbert Nieuwland, naar Vlissingen komt krijgt hier aan de Noordzijde van het schip een plaats. De Kon. Harmonie „Ons Genoe gen", directeur de heer P. de Rooij, zal aan de Zuidzijde van het schip worden opgesteld om aan die zijde haar medewerking tot opluistering van de plechtigheid te geven. Naar wij vernemen, zal Prinses Si bylla vanmiddag na haar terugkeer van de tewaterlating in het Woold huis nog uitrijden om op „Steenhove" in Koudekerke, ten huize van de heer J. W. Hupkes, directeur van „De Schelde", de thee te gaan gebruiken. (Vervolg op pagina 2) Onbewaakte eist weer een slachtoffer. Bij de onbewaakte spoorwegover gang te Marienberg bij Vroomshoop, is Vrijdagavond een auto gegrepen door de trein, die uit Almelo kwam. De bestuurder, de heer W. Meule- man uit Kampen, werd op slag ge dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen. De auto werd totaal vernield. burg, Nicaragua, Turkije, Argentinië, Canada en de Dominicaanse republiek onthielden zich van stemming Vandaag zal de Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Wy3jinsky, in de assemblee spreken. Arnhem's bruidje zei „neen". Vrijdag heeft zich in de Arn hemse trouwzaal een niet al ledaags voorwal afgespeeld, toen een in het wit getooid bruidje op de bekende vraag van de ambtenaar van de bur gerlijke stand of zij de man, die aan haar zijde stond tot echtgenoot wilde nemen, be antwoordde met een ferm „neen". Vanzelfsprekend ont stond grote consternatie on der de belangstellende^ in de trouwzaal. De bruidegom be greep er niets van, evenmin als de anderen en hij stelde zich tegen dit „neen" reso luut te weer. Maar het bleek, dat de familie van de bruid zich tegen dit huwelijk ver zette. Er kwamen zelfs twee politiemannen ten tonele om de bruid in de beschermende sfeer van het ouderlijk huis terug te brengen, in plaats dat de bruidsmeisjes de ge lukkige bruid huiswaarts voerden. De ambtenaar van de burgerlijke stand hield zijn speech over „het pad vol ro zen met hier en daar een en kel doorntje" in petto, voor het volgende paar" dat meer trouwlust toonde. Regeringscrisis in Finland De premier van Finland, Kekko nen, die tot de agrarische partij behoort, heeft Vrijdag het ontslag van zijn kabinet aangeboden aan president Paasikivi. De sociaal democratische ministers uit het co alitiekabinet waren reeds eerder op de dag afgetreden. De crisis is ontstaan tengevolge van een meningsverschil tussen de agrarische partij en de socialisten over het plan der regering om de huren te verhogen. De socialisten wensten deze verhoging samen te doen gaan met een loonstabilisatie in de landbouw. Hiertegen voerde de agrarische partij aan, dat de huurverhoging louter een aangele genheid van de steden is en dat hier om een koppeling van de twee kwes ties onnodig was. In Korea gesneuveld De Nederlandse regering maakt be kend dat tot haar leedwezen tijdens acties in Korea op 10 October 1952 is gesneuveld korporaal J. Rijs. Kor poraal Rijs werd op 25 Februari 1920 geboren. Hij was ongehuwd en af komstig uit Amsterdam. Hij behoorde tot het regiment stoottroepen. Totaal verdedigingsplan wordt voorbereid. Binnenkort is de instelling te ver nachten van een interdepartementa le commissie, die zal worden belast met de samenbundeling van de krachtsinspanningen op het gebied van de burgerlijke verdediging in ruime zin met de maatregelen in de militaire sector. Een en ander als voorbereiding van een totaal verdedigingsplan. Dit werd Vrijdagavond in Den Haag medegedeeld door mr. O. W. S. Josephus Jitta, de secretaris van de algemene verdedigingsraad, tij dens een iezing voor de vereniging ter beoefening van de krijgsweten schap. Eisenhower voorspelt rode agitatie in het Westen. Generaal Eisenhower heeft Don derdag in een toespraak te New York verklaard, dat een nieuw „verdeel-en-heers"-plan van het Russische communistische partijcon gres in Moskou een „dodelijke uit daging van de vrije wereld" was. Hij voorspelde een grootscheepse campagne van communistische agi tatie in de Westelijke landen. KORTE PREDICATIE TER OVERDENKING. Gezinsv)eek 1952. „Eert uw vader en uw moeder Ex. 20 8. De God van de Bijbel, en daarin van de tien geboden, wil maar één ding: onze werkelijke vrijheid! Aan het ge bod „Gij zultgaat dan ook voor af: Ik ben uw Bevrijder! En alle geboden hebben stuk voor stuk deze bedoeling: dat wij deze vrijheid niet weer verspelen en in de een of andere slavernij vervallen. Daarom: Gij zult geen andere goden naast Mij dienen, want al wat zich als „god" aandient en ook „als god" gedraagt, tyranniseert uw leven; blijf vrij, blijf bij Mij! Zo als een vogel in de lucht, een boom in de grond, zo kunt gij, o mens, alleen „bij Mij" waarlijk vrij zijn, d.wx. uw bestemming bereiken, tot volle was dom uitgroeien. Ook het vijfde gebod, het eerste dat om de verhouding de naaste han delt, bedoelt onze vrijheid! Eert uw ouders, want waar het gezin z'n hecht heid verliest.daar breekt- de daemo- nie los, daar breekt het leven stuk, daar heeft een volk geen toekomst meer. Vandaar de belofte: „opdat uw dagen verlengt worden!" Alleen waar de gezinnen gezond zijn, heeft een volk bestand, worden U de dagen ver lengd". Wanneer is een gezin gezond? De bijbel spreekt hier van eren, niet van liefhebben. Omdat het laatste als vanzelfsprekend wordt gedacht? In ieder geval: eren is méér dan liefheb ben; het is liefde en ontzag; het bete kent: de andere erkennen als „plaats vervanger Gods". Dat legt een gewel dige verantwoordelijkheid op de ouders: hun „gezag" moet transparant zijn tot op God toe: in dié zin „geeste lijk", dat elke tyrannie er vreemd aan zij! Op de ouders valt een goddelijk licht; daarom heet het; Eeer hen.' Daarom ook is ouder-zijn zo verant woordelijk: dat licht brengt alle schijn-gezag aan de dag; het vraagt dat „geestelijke" gezag uit te oefenen, waarin een kind waarlijk vrij kan zijn! Middelburg, E. Sneller. DE DROOU WEER. In de ochtend plaatselijk mist, overigens droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit Ooste lijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1