Scherpe Britse nota aan de Perzische regering overhandigd BOEK STALIN RICHTTE ZICH TOT BUITENLANDSE COMMUNISTEN BENELUX-MINISTERS KOMEN OVER 6 WEKEN WEER BIJEEN G DONDERDAG 16 OCTOBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONREDELIJK EN ONAANVAARDBAAR. Perzische nota's waren onduidelijk en gaven verkeerde voorstelling Minister Anthony Eden heeft in het Britse Lagerhuis de inhoud medege. deeld van de nota, die de Britse regering Dinsdag richtte tot de regering van Perzië als antwoord op de eisen, welke de Perzische premier dr. Mossa- deq aan Engeland had gesteld. De Perzische eis tot betaling van 49 millioen pond sterling ter gedeelte lijke regeling van het oliegeschil en tot het zenden van een Britse delegatie naar Teheran, werden zonder meer van de hand gewezen. Eden vatte het Britse antwoord in de volgende vijf punten samen 1. De Britse regering en de „Anglo- Iranian" aanvaax-den de nationalisa tie van de Perzische olie-industrie als voldongen feit, doch. eisen een billij ke vei'goeding. 2. De omvang van deze schadeloos stelling moet door het internationale gerechtshof te Den Haag worden vastgesteld. 3. De Blitse regering eist voorts, dat de „Anglo-Iranian" schadeloos wordt gesteld voor het eenzijdig op zeggen van het olie-accoord van 1933 door Perzië. 4. De Britse i-egering, noch de „Anglo-Iranian" streeft er naar de toestand, zoals deze was onder de overeenkomst van 1933, te herstellen. 5. De „Anglo-Iranian" is bereid on derhandelingen te openen, zodra de Perzische regering zich er mee ac- coord verklaart de vaststelling van de schadevergoeding aan arbitrage te onderwerpen. Naar Reuter meldt worden de jong ste voorstellen van premier Mossadeq in de Britse nota „onredelyk en on aanvaardbaar" genoemd. In een tegelijk door het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken uit gegeven verklaring wordt o.m. ge zegd, dat de Perzische regering wel iswaar in haar nota van 24 Septem ber, de hoop uitsprak op „ontwikke ling van vriendschappelijke betrek kingen tussen beide landen", maar dat deze wens moeilijk met het op treden van Perzië in overeenstem ming kan worden gebracht. In dit verband wordt herinnerd aan de slui ting van Britse consulaten in Perzië. Voorts wordt de Perzische rege- Wanneer we vertellen dal sommige dieren door 'n sterke innerlijke drang gedreven, een dodentrek ondernemen, een trek dus, die geen ander doel heeft dan de dood te vinden, klinkt dit weinig aannemelijk. Toch zijn hiervan verschillende voorbeelden be kend en het meest klassieke hiervan is wellicht de ■plotselinge en periodie ke massa-trek van de lemming, een woelmuis in Scandinavië. Deze dieren verenigen zich in bepaalde perioden tot geweldige scharen en begeven zich op reis. Een reis, die altijd in de rich ting van de kust gaat, onverschillig in ivelke hemelrichtïng die gelegen is. Overdag rusten zij dan in moeilijk toegankelijke schuilplaatsen, en des nachts trekken zij verder. Onweer staanbaar worden alle hindernissen genomen en overwonnen, want on voorwaardelijk volgen zij de koplo pers, die hen naar dood en zelfver nietiging zullen leiden. Is de steile kust bereikt, dan stort de hele schare zich als een waterval hals-over-kop van de loodrechte klippen, waardoor een groot deel hunner te pletter valt in de diepte. De overigen storten zich in het water, klimmen over ijsschot- sen om opnieuw het water in te dui ken en weldra is van de massale horde lemmingen geen enkel meer in leven. Dit is een dodentrek, zoals die bij insecten, bijv. bij sprinkhanen, vaker voorkomt. Maar ook andere dieren kunnen plotseling door de drang der zelfvernietiging bevangen worden en ter dodentrek gaan. Zo verscheen in de buurt van Krasnojarks, in Siberië, eens een massale horde van duizen den en duizenden eekhorentjes die zich pardoes in de snel stromende Jenissei stortten en allen zonder uit zondering omkwamen. En de geoloog Walther was er getuige van hoe mil- lioenen zoetwatervissen vanuit de Wolga de Kaspische zee introkken om daar in het zoute water te gronde te gaan. Hoewel we ervoor moeten waken de oorzaken van dergelijke processies van ter-dood-gewijden te generalise ren, zo is het toch waarschijnlijk dat een dergelijke dodentrek een gevolg is van 'n mysterieuze innerlijke drang, welke optreedt na bepaalde vruchtbare jaren. Zo werpt de lemming normaliter een of tweemaal per jaar jongen, doch in sommige jaren brengt zij wel tienmaal jongen ter wereld. Deze ge weldige vermeerdering moet eindigen tn een massale dood en dat schijnen sommige dieren (onbewust) te weten. Want er bestaan bijv. insecten die in tijden van massale toename hun eigen eieren en poppen opeten om zodoende overbevolking te voorkomen. En een oepaame mot in N. en O. Europa brengt na een periode van massa-ver meerdering als laatste generatie bijna uitsluitend mannetjes voort, waardoor de moeilijkheden van het bevolkings vraagstuk eveneens zijn opgelost. Maar vraagt U niet, hoe de innerlijke drijf veer bij deze dieren werkt, want daar weet niemand een steek van. Het klinkt wat cynisch, doch na overweging van het voorafgaande, moeten we de rampen en catastrophen welke m de afgelopen 2000 jaar over Europa zijn gekomen, prijzen. Want indien de menselijke bevolkingstoena me sedert het begin van onze jaartel ling van dezelfde orde zou zijn ge weest als thans het geval is, zou ons werelddeel momenteel 10 millioen maal zo dicht bevolkt zijn! U. Pëtülon. ring er van beschuldigd, in haar no ta's onduidelijk te zijn geweest en een verkeerde voorstelling van zaken te hebben gegeven. In het Britse Lagerhuis verklaarde Herbert Morrison (Labour) dat de oppositie het eens was met het rege ringsbeleid. Minister Eden kondigde aan, dat de Britse regering over de betrekkingen met Perzië een witboek zal uitgeven. Senaatslid doet boekje open over Mossadeq. Het Perzische Senaatslid genei'aal Zahedi, die er van beschuldigd wordt in een complot tegen de Perzische re gering te zitten, heeft dat gerucht Dinsdag tegengesproken. Maar tegelijk heeft hij een boekje opengedaan over dr. Mossadeq, de Perzische premier. Hij zei, dat premier Mossadeq mo rele en materiële chaos in het land had veroorzaakt, doordat hy „een zuiver interne kwestie tussen Perzië en de Anglo-Iranian Oil Company tot een internationale kwestie had ge maakt". Dit had er toe geleid, dat buiten landse mogendheden zich in Perzi sche aangelegenheden wilden men gen. Ook zou Mossadeq de tegenstelling tussen de landeigenaren en de land arbeiders verscherpt hebben. Tot zover de generaal. Mossadeq heelt tegen Donderdag net parlement bijeengeroepen. Hij wil een verklaring afleggen over de olie besprekingen met Engeland. Men verwacht, dat Perzië de diplo matieke betrekkingen met Engeland zal verbreken. Er is intussen een bij zondere wet aangenomen, waarbij bijzonder zware straffen voor sabota gedaden op olieterreinen wox'den vastgesteld. Geen bekroonde novelle voor Boekenweek 1953 Ook dit jaar heeft de commissie voor de propaganda van het Neder landse boek weer een novelleprijs vraag uitgeschreven met de bedoe ling de bekroonde novelle tijdens de Boekenweek 1953 als geschenk aan het Nederlandse publiek aan te bie den. Dertien manuscripten werden inge zonden, maar de jury, bestaande uit Anna Blaman, C. J. Kelk, A. Koss- mann, Michel van der Plas, F. J. Du- pont, Chr. Leeflang en W. J. Schou ten heeft geen van de inzendingen bekroond. In haar verslag aan de commissie schrijft de jury o.m.: „Hoezeer ook bezield van de vurige wens u in deze een voorstel in positieve zin te kun nen doen. hoe lan°; wy ons ook heb ben beraden of door een eventuele wijziging alsnog een der beste inzen dingen tot mogelyk geschenkboek kon worden omgewerkt, wij hebben er tenslotte geen kans toe gezien deze toekenning met ons geweten in overeenstemming te brengen". De commissie kon niet afzien van het traditionele geschenk en heeft daarom prof dr. N. A. Donkersloot uitgenodigd een bundel samen te stel len van een aantal, zoals de commis sie zegt „ten oni'echte weinig beken de" reeds geschreven korte verhalen van levende Nederlandse auteurs. „Dreigend gevaar voor V.N." Nederlandse vertegenwoordiger beducht voor splitsing in „blank" en „bruin". Het werk van de Nederlandse de legatie by de zevende assemblee der Ver. Naties zal in de eerste plaats gericht zyn op liet helpen verzachten van de internationale tegenstellingen in de wereld. Dit heeft de Nederland se vertegenwoordiger bij de V. N., de lieer D. J. von Balluseck, Woensdag in New York verklaard. Hij wees op een gevaar, dat de V. N. zou kunnen gaan bedreigen, namelijk het ont- staan van een scheidslijn tussen de blanke en gekleurde volkeren. Dit zou kunnen gebeuren als gevolg van de kwesties om Tunis, Marokko en de rassenpolitiek in Zuid-Afrika, die alle op de voorlopige agenda van de assemblee voorkomen en gemakke lijk zouden kunnen leiden tot een splitsing van de V. N. in „blanke" en „bruine" groeperingen, aldus Von Balluseck. Op de tweede dag van de assem blee der Vei\ Naties verzette Gromy- ko zich tegen het plaatsen van het Oostenrijkse probleem op de agenda, omdat naar hij zeide, dit probleem uitsluitend valt onder de bevoegdheid van de ministers van buitenlandse za ken van de vier grote mogendheden. Zonder bespreking werd besloten het Koreaanse probleem op de agenda der assemblee te plaatsen. Ook de Tunesische en de Marokkaanse kwes tie werden op de agenda geplaatst, ondanks de protesten van de Franse afgevaardigden. De rassenpolitiek in Zuid-Afrika zal eveneens worden be sproken. De Ierse Minister-President, De Valera, heeft Dinsdag in het Ooglijders- gasthuLs te Utrecht, waar hij door prof. dr. H. J. M. Weve voor een oog. aandoening wordt behandeld, zyn zeventigste verjaardag gevierd. De Valera bekykt een hem geschonken taart, voorstellende een kaart van Ierland. Makelaar zet flatbewoners in de kou. Vier en twintig huurders van een blok flatwoningen aan de Parnassus- weg te Amsterdam zitten, aldus ..Het Parool al twee weken in de kou als gevolg van een conflict van een gedeelte der bewoners met de makelaar, die de woningen in beheer heeft. Men is het namelijk niet eens over de hoogte van de in de huur inbegrepen bijdrage voor de stook kosten der centrale verwarming. En kele huurders menen een teveel aan stookbijdrage te hebben betaald en willen nu om het verschil aan te zuiveren, deze keer niet betalen. Zij hebben in kort geding een uitspraak gevraagd door de Amsterdamse rechtbank Na afloop van de conferentie werd een regeringsverklaring ter beschik king van de pers gesteld. De verklaring omvatte vyf punten. Eerst herhalen de regeringen van Ne derland, België en Luxemburg, de vroegere verklaring, dat de volledige economische unie pas kan worden verwezenlijkt, nadat de te grote ver schillen tussen de economieën dei- deelnemende landen zijn opgeheven. Vele belemmeringen, die voortkwa men uit de onevenwichtigheid der be talingsbalansen en de subsidiepolitiek zijn thans verdwenen. Het verschil in loonpeil is echter niet voldoende opgeheven en zelfs, ondanks de verwachting, nog toege nomen. De regeringen namen er kennis van, dat op het ogenblik naar het DE WARE PATRIOTTEN Eerste openbare rede van Joseph in vier en een half jaar Van alle dictators^ die de wereld in deze eeuw gekend heeft, was Mus solini de meest praatzieke en Joseph Stalin de zwygzaamste. Tijdens de slotzitting van het jongste communistische partycongres te Moskou heeft hy nu voor het eerst in vier en een half jaar, een openbare rede gehouden! Men begroette de 72-jarige met uitbundig applaus. Wat hy zei was voornamelijk gericht tot de buitenlandse delegaties op het congres. „Onze partij en ons land hebben altijd nodig gehad en zullen altijd nodig hebben de sympathie en de steun van oroedex-volkeren in het bui tenland" zo betoogde hij. Stalin herinnerde er aan hoe in 1918 en 1919, toen de bom-geoisie het communisme in Rusland wilde neer slaan, de Britse arbeiders zich daar tegen verklaarden onder de leuze „handen af van Rusland". Hij ging daarna iets dieper in op de stryd, die arbeiders- en boeren partijen in het buitenland te voeren hebben, waar men nog onder het juk van de bourgeoisie zucht. In het verleden verdedigde de bour geoisie de rechten en de onafhanke lijkheid der naties. Dit vaandel van de burgerlijke democx-atische vrijhe den is haar ontvallen. „Dit vaandel moet door U worden opgenomen, indien gij ware patriot ten van uw landen zijt", zo riep Sta lin uit en daarop volgde een storm achtig applaus. Na Stalins toespraak werd het con gres, dat negen dagen geduurd heeft, officieel gesloten. Het congi-es koos op de laatste zit- VERSCHIL IN LOONPEIL TE GROOT Soulaas voor de klagende Belgische industriëlen De Benelux-ministers-conferentie te Le Zoute (Knokke), die Dinsdag tot voorbij middernacht duurde, heeft volgens een verklaring van minister president dr. W. Drees goede resultaten opgeleverd. „Wij hebben andere moeilijkheden gevonden dan vroeger liet geval was. Toen «as het gemis aan evenwicht in onze handelsbalans het grootste bezwaar. Wy zijn er thans beter aan toe. De Belgische industrie ondervindt echter op het ogen blik bepaalde moeilijkheden, die toegeschreven worden aan de Nederland se concurrentie. Wij hebben gemeend zo snel mogelyk in overleg te moe ten treden met het bedrijfsleven zelf". schy'nt de lonen in Nederland een lichte neiging tot stijging vertonen, waarbij genoemd kan worden de ver hoging van lonen en sociale lasten ingevolge de wet van 1 Juli 1952 en de a.s. verhoging van de huishuren. Op korte termijn zal aan de Soci aal-economische Raad in Nederland advies gevraagd worden over de loon vorming, welke in de toekomst zal worden toegepast. De regeringen waren het er over eens, dat vei*hoging van de kosten voor levensonderhoud met alle moge lijke middelen beperkt dient te wor den. LOON- EN PRIJSPOLITIEK. In punt twee van de verklaring wordt dan aangekondigd de vorming van een speciale commissie door de drie regeringen. De commissie zal on der leiding staan van de ministers van economische zaken en arbeid (so ciale zaken) en deel daarvan zullen uitmaken de meest representatieve beroepsorganisaties der diie landen. De commissie zal de samenstellende factoren en de voorwaarden van de loon- en prijspolitiek nagaan. INDUSTRIËLE CONCURRENTIE. In punt drie van de verklaring wordt medegedeeld, dat voor enkele Belgische industriële bedrijfstakken (tabak, leder, papier, meubelen, ka chels en haarden en emaille-waren). die moeilijkheden ondervinden. welke worden toegeschreven aan concurren tie op de Beneluxmarkt speciale commissies per bedrijfstak onder ambtelijke leiding ingesteld zullen worden om gemeenschappelijke rege lingen te bevorderen tussen de be trokken producenten met medewer king van de officiële instanties. In- die geen minnelijke schikkingen be- reikt kunnen worden, zullen de rege ringen ingrijpen. De drie regeringen zullen na zes weken opnieuw bijeenkomen om de resultaten van het werk dezer speci ale commissies te beoordelen. Tenslotte wordt in punt vyf van de verklaring nog medegedeeld dat de drie regeringen hebben beslo ten: een permanente ministeriële groep in te stellen, welke belast is met de taak daadwerkelijke toenade- x-ing te verzekeren in belangrjjke re geringsbeslissingen op economisch gebied: de Nederlandse Bank en de Nationale Bank van België uit te no digen nauwe contacten tussen hen in te stellen in tegenwoordigheid van de respectieve regeringscommissarissen, welke moeten leiden tot samenwer king op het gebied van hun mone tair-, valuta- en credietbeleid, bene vens op het gebied van de valutacon- tröle en tenslotte de nauwe samen werking op het gebied van hun bui tenlandse handelspolitiek te verster ken ten opzichte van de O.E.E.S., het dollargebied en derde landen, zoals deze werd vastgesteld op grond van het protocol van Oostende van 31 Juli 1950 tingsdag het grootste centrale comi té in de geschiedenis van de partij: 125 leden en 110 plaatsvervangers. Elf der leden, onder wie Stalin, maakten tevoren deel uit van het Politbureau. RUIM VIJFTIG LANDEN VERTEGENWOORDIGD. Waarnemers vinden het belangrijk dat Stalin deze maal heeft verkozen de vertegenwoordigers der niet-Rus- sische communistische partijen op het congres zelf toe te spreken. Zrj brengen in herinnering dat op het vorige congres der Russische com munistische partij geen vertegen woordigers van buitenlandse commu nistische partijen het woord hebben gevoerd. Het aantal leden van niet-Russi- sche partijen, die op het party-con gres te Moskou waren vertegen woordigd of groeten zonden, be draagt volgens waarnemers 25 30 millioen. Ruim vijftig landen waren op het partij-congres te Moskou vertegen woordigd. meer dan veertig buiten landse communistische afgevaardig den hebben toespraken gehouden. De Mau-Mau-moorden in Westelijk Afrika. De geheime Mau-Mau-organisatie van de negers in Kenya (West-Afri- ka), die zich willen verzetten tegen het afstaan van gronden voor plan tages en tegen de vestiging van blan ken, is nog steeds actief. De gouverneur van Kenya kreeg een dreigbrief. Intussen is het aan de politie gelukt twee leden van de stam der Kikijoes te arresteren. Zij worden er van verdacht als leden van de Mau-Mau betrokken geweest te zijn bij de moord op het opperhoofd van hun stam. Dat opperhoofd werk te met de blanken samen. Hij maakte de arrestatie van 27 personen mogelijk, die waarschijnlijk lid van de Mau-Mau zijn. Voorzover men kan nagaan heeft de Mau-Mau beweging zich nog niet ver buiten de stam van de Kikijoes verspreid. Deze stam telt ongeveer een mil lioen zielen. De Mau-Mau houdt er een bijzonder inwijdingsritueel op na en de leden moeten een eed afleggen, waarbij ze zich verplichten alle ter- roristische opdrachten uit te voeren, welke zij krijgen. Tot dit terrorisme behoort moord, mishandeling enz. Er kwamen reeds verscheidene moor den voor. Aantal doden bij Harrow-ramp nu 111 Met het overlijden van een der ge wonde slachtoffers van de spoorweg- ramp te Harrow, is het aantal doden tot 111 gestegen. 74 slachtoffers be vinden zich nog in het ziekenhuis. Woensdag is het officiële onder zoek naar de ramp begonnen. Dertig spoorweglieden zijn als getuigen op geroepen Sneeuw voor de deur in de Noord-Eifel heeft het Woensdag op nog geen veertig km. afstand van het Drielan denpunt bij Vaals reeds enkele uren lang gesneeuwd. Dat voorspelt een strenge winter, zo zegt men in de Eifel. Oorlogskruisdragers in Duitsland bijeen. Ongeveer 900 dragers van het rid derkruis van het Uzeren Kruis, de bekende Duitse oorlogs-onderschei- ding, hebben het plan van 22 tot 24 November te Bad Homburg in de om geving van Frankfort bijeen te ko men. De voorzitter van het „Genootschap van dragers van het ridderkruis" ko lonel Dickfeld, verklaarde dat af vaardigingen van oud-strijders uit Canada, de Vei-. Staten, Groot-Brit- tannië en Joego-Slavië zijn uitgeno digd. Op de bijeenkomst zouden de Duit se oud-soldaten spreken over hun houding ten opzichte van deelneming van West-Duitsland aan de verdedi ging van Europa. Dickfeld, eertijds commandant van de bekende „Richthofen" jachtgroep. zei dat de bijeenkomst eveneens ae houding ten opzichte van de deelne mers aan de samenzwering tegen Hitler van 20 Juli 1944 zou bespre ken. Het Amerikaanse State Department heeft medegedeeld, dat de Ver. Staten het recht, van Rusland tot bezeting van het eiland Joeri niet erkennen. Joeri ligt 30 km, ten Noorden van het noordelijkste eiland van Japan. Hokkaido. EEN VAN: GEORGES SIMENON De boeken van Georges Simenon, in het bijzonder die uit de bekende Maigret-serie, genieten ook in Ne derland een grote populariteit. En niet ten onrechte, want Simenon slaagt er telkens weer in eeu goed opgezette detective-story uit te wer ken op een wijze, die meer biedt dan alleen wat min of meer romantische sensatie. Zijn boeken geven een uit stekende tekening van karakters en milieu en kenmerken zich in de re gel door een typisch Parijse sfeer, welke het lezen tot een prettige ont spanning maken. Ook de nieuwste Maigret-roman („Chez Maigret") is daarvan weer een uitstekend voorbeeld. Het is een vlot en goed geschreven verhaal, waarvan Dick Bruna een goede ver taling leverde. De uitgave (als „Boek van de maand") is van de fa. A. W. Bruna Zoon te Utrecht. Het Wereldgebeuren. Middellandse Zee root was het nieuws, waarmee Anthony Eden, de Engelse mi nister van buitenlanuse zaken, kort geleden uit hel land van Tito terugkeerde: de dictator was voor de derde maal in het huwelijk getre den. Vol charme had de nieuwe dicta torsvrouw Eden ontvangen; ook het Politbureau van Joego-Siavië gal ter ere van Eden en Engeland een mach tig feest. Toch heeft dat alles Anthony Eden maar weinig bevredigd, want hy had ander nieuws willen meenemen naar Londen. Er moet rondom de Middellandse Zee zo een en ander glad gestreken worden, wil men er komen tot een gemeenschappelijke verdediging van üit gebied in oorlogstijd. En die gladstrijKerij was ook no dig voor het land van Tito. Was daar met de erfenis Van D" Anunzio, de .Italiaanse dichter en luidruchtige pa triot, die zijn leven wilde geven voor een Italiaans TriëstDie erfe nis vormt nog altyd een twistpunt tussen Italië en Joego-Slavië; zij kun nen het niet eens worden over het beheer van Triëst. Het noodlot heeft gewild, dat de Verenigde Staten en Engeland zelf na 1945, toen Tito nog de Moskou- Tito was, meewerkten aan de gelei delijke verdrijving van de Joego- Slaven uit Triëst. Maar nu is Tito dollar-Tito gewor den en hij eist een gemeenschappe lijk Italiaans—Joego-Slavisch be stuur ovei de stad. De Italiaanse premier Alcide de Gasperi denkt daar niet over. Dat plooitje moest Eden even gladstrij ken, want er dient samenwerking te komen tussen Italië en Joego-Slavië. Welnu, net is hem niet gelukt. Er viel met'Tito niet te praten. De con troverse ItaliëJoego-Slavië bleef. Een tweede plooi, waaraan Eden werkt, is de verhouding tot Turkije. De Turkse minister-president en de minister van buitenlandse zaken kwamen enkele dagen geleden naar Londen. Men was destijds in Turkije nog al gefroisseerd over Engelands aanvan kelijke weigering om Turkije toe te laten tot de Noord-Atlantische Ver- dragsorgan i sat i e. Toch slaagde Engeland er in deze bittere pil voor de Turken na het slikken!! nog te vergulden en een sfeer van samenwerking te scheppen. Aangenomen mag worden, dat de beide Turkse gasten nu in Londen praten over een gemeenschappelijk Midden-Oosten-commando, waarbij ook Griekenland en Joego-Slavië in geschakeld zouden worden. De Turken wilden met deze mili taire samenwerking wachten, totdat het EgyptischEngels conflict is opgelost." Het gaat er voor Eden thans om de Turken tot het inzicht te brengen, dat wachten weinig zin heeft nu in Egypte een revolutie in volle bloei staat. Dat is dan de tweede plooi. De derde plooi is heel wat moeilij ker glad té strijken. Zij betreft de voor Engeland en Frankrijk zo moeilyk aanvaard bare Amerikaanse politieke ac tiviteiten rond de Middellandse Zee. Men luistert rond die zee niet meer zo grif naar de adviezen van Enge land en Frankrijk; men luistert meer naar de Verenigde Staten. Amerika houdt bases bezet in N. Afrika en het houdt met zijn vloot een grote vinger in de pap. Tegelijk ageert het tegen de mogèndheden, die deze gebieden besturen. Amerika toont sympathie voor het Afrikaan se streven naar onafhankelijkheid, ook wanneer dat streven niet vol ledig wordt gedeeld door de rege ringen, waaronder deze gebieden ressorteren. Hoe zal het dan mogelyk zijn voor Engeland, hetzij alleen, hetzij in sa menwerking met Frankrijk een ze kere sfeer van rust en militair-mari tieme samenwerking rond de Middel landse Zee te scheppen? Dat schijnt vrijwel uitgesloten! Zou Eden de Amerikanen kunnen be wegen zich wat minder geïnteres seerd te tonen in de Middellandse Zee-vraagstukken, dan zou al heel wat gewonnen zijn. Hoe aantrekke lijk zou het zijn als Amerika bij de conflicten en conflictjes vond de Mid dellandse Zee geen gewillig oor meer leende aan de klagers, wanneer het constant blanco stemde als het niet om directe Amerikaanse levensbelan gen ging Voor de Washington, sir Roger Makins, lig: hier een mooie, maar moeilijke taak. Hij zal voor het vervullen van die taak heel wat tijd inbeten uittrekken! Edenbeschouwt nog altyd de Middellandse Zee als een Engelse zee. Makelaar zou 10.000 gulden verduisterd hebben De Rijkspolitie te Grootebroek heeft gearresteerd de 52-jarige make laar J. K.. verdacht van verduistering van een bedrag van 10.000. Tal van inwoners van Grootebroek zouden bovendien een vordering op hem heb ben van ƒ20.000 totaal. Dit laatste bedrag zou hij in porties van 200 1700 hebben geléend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3