PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeeuwsch - Vlaanderen legt zijn zorgen aan Prins Bernhard voor BILT Ongedwongen overleg met de Zeeuwsch - Vlamingen Doodvonnis van Lages had in 1950 voltrokken moeten reeds ziro Vandaag VOORLOPIG GEEN VERHOGING VAN DE BROODPRIJS 195e Jaargang-No. 244 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W de Pagter Hoofdred. G. Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H, A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kw.. fr. p p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 16 Oct. 52 ADVERTENTIEPRIJS (2 ct. per mm Minimum p advertentie 13.— Ing. mededelingen driemaa larie! Kleine advertenties (max 8 regeisi van 1—5 regels f 1—- Iedere rege. meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad'" 25 cent meer Giro nr. 359300 PZ C„ Middelburg Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg. Markt 51. telef. 3841. Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228). Oostburg: Finlandstraat 2. telef. 16. Temeuzen: Brouwerljstr. 2. Zierikzee^Ljiogercii^^ „Ik zal met U en voor U werken Beierende klokken - muziekcorpsen - vlaggen en juichende schoolkinderen Een schorrengebied van drieduizend hectaren, een eeuwenlange strijd tussen mens en elementen, nu eens gewonnen, dan weer ver loren, ligt hier op inpoldering te wachten. Achttienhonderd hectaren lopen nu al nooit meer onder water. Daar kunnen vier a vijfhonderd jonge boeren land en werk vinden. Het provinciaal bestuur zit „als de bok op de haverkist" om deze grond aan Zeeland toe te voegen Wil de provincie economisch, agrarisch en financieel bestuurbaar blijven, dan moeten deze achttienhonderd hectaren beschikbaar komen. Dat is voor Zeeland een kwestie van zijn of niet-zijn I België maakt bezwaren, die volgens de Zéeuwen niet houdbaai zijn Laat de regering toch doen, wat gedaan kan worden om Zeeland te hel pen aan deze uitbreiding van zijn „grondgebied". Ziedaar het eerste probleem, waarmede prins Bernhard gecon fronteerd werd tijdens zijn gisterochtend begonnen tweedaagse werkbezoek aan Zeeuwsch-Vlaandeiren. Het was voorwaar geen onbelangrijke kwestie Kantlijn Toen dezer dagen in .Londen een ontzettende treinbotsing meer dan 100 doden eiste, schreven tal van bladen, dat dit geschiedde in het Londense voorstadje Harrow". Geen journalist, die Londen ook maar oppervlakkig kent, zou dat ooit geschreven hebben. Hij zou im mers weten, dat Harrow een deel van Londen is, zoals de City er een deel van is en dat het ruim 220.000 inwoners telt. Een lezer mag van zijn krant eisen, dat de redactie der gelijke fouten niet maakt: er moe ten op iedere redactie middelen zijn om na te gaan, wat Harrow in de op één na grootste stad ter wereld betekent. Zo mag van een journalist, die over Rusland schrijft, of die de be richtgeving over de Sowj et-Unie ver zorgt, verwacht worden, dat hij weet, waarover hij het heeft. Een redac teur-buitenland moet de geschiede nis van de Sowjet-Unie terdege ken nen hg moet vele boeken over Rus land gelezen hebben en blijven le zen; hg moet goed op de hoogte zijn van de inrichting en de werking van het staatsapparaat der Sowjet-Unie. Hij moet er zich ter dege van be wust zijn, dat als twee mensen het zelfde zien, zij nog niet het zelfde zien. hoe merkwaardig dat ook mo ge klinken. Zonder deze kennis en zonder de ze levenservaring kan een journa list beter zijn handen van de be richtgeving over de Sowjet-Unie af houden. Z3lfs echter als hij gewapend is met deze kennis, die-nt hij voorzichtigheid te betrachten. Het zal hem immers bekend zijn, dat niet alleen uit Rusland propa ganda komt, maar dat er ook tégen Rusland een reusachtige propaganda- actie gaande is. Reeds van het ogen blik af, waarop de bolsjewistische revolutie in 1917 uitbrak. Er zijn dagbladen en persbureaux, organi saties en instellingen, die een per manente actie tegen Rusland voeren en soms voor geen middel terug deinzen om stemming te kweken te gen de Sowjetstaat. De gewetensvolle journalist zal dus moeten weten, wat hij aan al deze lichamen heeft. Het zal hem bekend moeten zijn, welke persbu reaux hun nieuws laten testen door ervaren Rusland-kenners en welke niet. Hij zal bovendien nauwkeurig acht moeten geven op de commen taren, die door deze bureaux op het nieuws worden gegeven. Hij zal moeten nagaan, wat men er in Rus land zelf van zegt. En uit die veel heid van meningen en feiten, ver meerderd met zijn eigen kennis, zal hij zijn opvatting moeten distilleren. Zelfs de belichten van vluchtelin gen van achter het IJzeren Gordjjn kunnen op die manier een waarde volle bron van inlichtingen worden. Zij zullen namelijk vele feiten ge meenschappelijk hebben en die ge meenschappelijke feiten zullen ver moedelijk juist zijn. Met name echter het oordeel der Rusland-kenners is van waarde. Want men mene niet, dat in Rus land alles even miserabel is en dat er bijvoorbeeld geen gelukkige men sen zouden leven. Geen macht ter wereld zou Stalin en de zijnen in het zadel kunnen houden, wanneer de volkeren der Sowjet-Unie dat Zeeuwsch-Vlaanderen zou echter Zeeuwsch-Vlaanderen niet zyn, als alles zo serieus was geweest op deze dag als dit landaanwinningspro bleem. Zeeuwsch-Vlaanderen had zich op zijn Zondags uitgedost om prins te ontvangen. De wind had het regen-zware wolkendek aan flarden gescheurd. Dorpen en stadjes waren met vlaggen getooid. Overal jui chende schoolkinderen met rood-wifc- blauwe vlaggetjes en grote oranje strikken. En rondom onder een stra lende herfsthemel de vruchtbare ak kers, alweer geploegd voor het win tergraan, nog vol bieten, of bedekt onder aan roten staand vlas. Een prachtig volk, een prachtig land. een volmaakt geheel. In Clinge lag bij de klompenfabriek van de heer Seghers een zaagselta- pijt met het kleurige wapen van de prins en die van Zeeland en Cl-nge, gemaakt door de huisschilder Jan Baart, als feestelijk welkom op de prins te wachten. Hier werden ba- lonnen opgelaten, stegen postduiven niet werkelijk wilden. Ook in Rus land is een grens, aan wat een volk uiteindelijk duldt. Een sprekend voorbeeld van de mogelijkheid, dat als twee mensen hetzelfde zien, zij nog niet hetzelfde zien, geeft onze oud ambassadeur in Moskou, dr. P. C. Visser, in zijn boek „Mijn indrukken uit de Sowjet-Unie" (uitg. van Hoek- sema en Warendorf N.V. Amster dam). Toen dr. Visser voor het eerst naar de Ambassade ging, zag hij daar een politie-agent voor de deur staan. „Kijk, daar staat de spion, die U voortaan zal controleren!" zei men hem. Maar toen hij 's middags de Ambassade weer verliet, merkte een ander op: „U ziet, de Ambassade wordt goed bewaakt". Beide opvat tingen bevatten waarheid. Het ligt er maar aan van welk standpunt men uitgaat. Dr. P. C. Visser wandelde door Moskou. Hij kwam in de oude stads wijken zag de ongeplaveide straten, de krotten, de mesthopen. „Kijk", zei zijn geleider, „hier ziet U nu het ware Moskou, dat men verborgen heeft achter een nieuw opgetrokken schijn-fagade". De volgende dag zag onze ambas sadeur het groots opgezette nieuwe Moskou en een andere begeleider toonde dat als een symbool van het herrijzende Rusland. Maar het is even onjuist om de Sowjet-Unie te beoordelen naar de oude krotten, als naar de Amerikaans aanziende nieuwe wijken. Ervaren journalisten weten dat. Zij onderkennen de propaganda gemakkelijk, van welke zijde die ook komt. En zij zullen met name in Nederland niet gemakkelijk het slachtoffer van propaganda worden. Zij beschikken óver voldoende eigen kennis om tot een zekere objectivi teit te komen. Toch vindt men onder hen geen propagandisten voor Rusland. Prac- tisch allen nemen een scherp afwij zend standpunt in. Zonder de waar heid geweld aan te doen, in tegen deel: zoveel mogelijk de objectiviteit betrachtend. De critische houding spruit dan ooit voort uit het geestelijk stand punt, dat men inneemt. Daarover in een slotbeschouwing. vrolijk ten hemel, alles ten teken van blijdschap over de komst van dit lid van het vorstelijk huis. Overal waar de prins swam, beierden de klokken en stonden de Zeeuwsch-Vlaamse mu ziekcorpsen om welkomstliederen te spelen. Zo werd de ernst van dit werkbezoek gebroken door tal /an lichte toetsen, die al voldoende zou den zijn geweest om aan het geheel een zeer prettig karakter te geven. Daarenboven was er echter de opval lende ongedwongenheid, waarmede de Zeeuwsch-Vlamingen de prins op zijn verzoek op de hoogte brachten van hun problemen. WENSEN EN VERLANGENS. Het land van Hontenisse klaagde zijn nood en poneerde zijn wensen. De klompenindustrie en de Zeeuwsch- Vlaamse textielindustiïe kwamen aan de beurt en tot slot het kanaal gebied met zijn vele, vele noden. Prins Bernhard luisterde naar a) de ze wensen en verlangens met het eindeloze geduld, dat een goed vader voor zijn kinderen heeft. en dat leidde wel eens tot even ko mische intermezzi. Toen de boerderij der gebroeders Mahu in Graauw door prins Bernhard werd bezocht en deze, nadat hy het bedryf in ogen schouw had genomen, met de beide gebroeders Mahu en hun echtgeno ten in de huiskamer gezellig zat te praten, zeide de prins plotseling ,,Ik zie hier wel twee echtparen, maar waar zyn nu toch de kinderen?" Prompt holde een twaalftal jonge spruiten het vertrek binnen, waarop prins Bernhard verbaasd met zyn ogen knipperde. Klompenmaker C. J. Seghers be toogde, dat het voor de klompenma kers een grote moeilijkheid is, da'- zij niet over geld in België kunnen be schikken. Daardoor verkopen de Bel gen op houtverkopingen hun bomen liever tegen contant geld aan land- ...is het 10 jaar geleden, dat door de Duitsers een begin werd gemaakt met de ontrui ming en afbraak van de Neder landse kuststrook. Penoten, dan aan de Nederlanders, rins Bernhard antwoordde op leze opmerking met een tegen-opmerking en vi-oeg „Maar meneer Segners, wie geeft mij de garantie, dat als ik u tienduizenden francs op Belgi sche banken ter beschikking ^tel, deze niet in de speelzalen aan de kust verdobbeld worden KANAALZO VE. Tenslotte kwam de kanaalzone, waar ten huize van ir. C. A L. Horstman de problemen van di* be langrijke industriegebied zeer diep gaand werden besproken. Na afloop volgde er een diner in het raadhuis van Hulst, waarop zowel ir. Horst man als prins Bernhard korte tafel- speeches hielden. Ir. Horstman vroeg speciale aandacht van Zijne Konink lijke Hoogheid voor de noden van Zeeuwsch-Vlaanderen. Prins Bernhard antwoordde nier- op met de woorden: „Ik kan U na- tuurlyk niets beloven, maar ik kan U wel verzekeren, dat ik met C en voor U zal werken om aan uw ver langens tegemoet te komen. Ik heb in ieder geval kimnen constateren, dat Zeeuwsch-Vlaanderen een prach tig stuk Nederland is" (Voor vervolg verwijzen wij naar pag. 2). Beeld vernield in vlaag van godsdienstwaanzin. Woensdagmiddag is het oeeld van St. Gerardus in de kerk van de pa ters Redemptoristen te Wittem een bekend St. Gerardusbedevaart- oord in Zuid-Limburg door vrouw in een vlaag van godsdienst waanzin vernield. Het bleek te zijn de 32-jarige H. van M. uit Mijdrecht by Utrecht. De vrouw was 's morgens speciaal naar Wittem gekomen om het beeid te vernielen. ..'De kerk zat vol mensen, die uit verschillende plaatsen van Limburg ter bedevaart naar Wittem waren ge komen, aan de vooravond van het St. Gerardusoctaaf, dat vandaag begint. Plotseling trok zij het beeld omver, dat tégen de vloer in stukken viel. Met een klein hamertje vernielde zij nog het glas van het relieken- schrijn. Ook de bloemen op het zij-al taar werden door haar vertrapt. Al vorens de verbouwereerde kerkgan gers konden ingrijpen, vluchtte de vrouw de kei'k uit en zag nog kans per bus naar Maastricht te reizen. Toen zij daar uit de bus stapte, werd zij door de politie aangehouden en naar Wittem teruggebracht. Uit het verhoor bleek, dat de vrouw reeds eerder verschijnselen van godsdienst waanzin vertoonde. Prins Bernhard begon Woensdagmorgen zyn tweedaags bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan de Veerhaven te Kruiningen werd de prins verwelkomd door burgemeester, wethouders en gemeentesecretaris vaa deze gemeente. REGERING BESTUDEERT CONSEQUENTIES. Vervanging van twee soorten wittebrood door één soort (Van onze Haagse redacteur) Een van de dagbladen heeft in een bericht met een verontrustende op maak gesuggereerd, dat de prys van het wittebrood zes cent hoger wordt. En nog wel met ingang van 1 November a.s. De oorzaak van deze verho ging zou liggen in de vervanging van de bestaande wittebroodsoorten door één nieuwe soort, gebakken van bloem, waarvan het uitmalingspercentage ligt tussen de bloem, die gebruikt wordt voor het zogenaamde regerings brood en de bloem, bestemd voor het luxe wittebrood. Tegelykertyd zou men liet subsidie willen opheffen, dat op het ogenblik nog op het volks brood wordt gegeven. Het blad heeft lukraak een slag geslagen naar wat eventueel zou kunnen gebeuren. Het vorige jaar is reeds de ge dachte gerezen aan de afschaffing van het kunstmatige onderscheid tussen de verschillende wittebrood soorten, te weten "het zogenaamde volksbrood en het eigenlijke of luxe wittebrood. Deze gedachte is toen niet verwezenlijkt, mede omdat hier bij tegelijkertijd de loon- en prijspo litiek om de hoek kwam kijken. Men achtte het vraagstuk zo gecompli ceerd, dat er niet eens een voorstel van minister Mansholt is geweest om dit onderscheid te doen verdwij nen. We hebben nu een nieuwe regering en deze heeft het vraagstuk weer ter hand genomen. Dat wil zeggen: zij oriënteert zich over de bestaan de situatie. Wel schijnt het in haar bedoeling te liggen het bestaan van twee soorten wittebrood af te schaf fen en terug te gaan naar één soort, zoals dat vroeger ook altijd geweest Mr. DONKER IN TWEEDE KAMER Maar Nederlandse rechtsbedeling mocht nu niet meer bezoedeld worden (Van onze parlementaire redacteur) Op grond van de interne richtlijnen inzake het gratiebeleid voor politieke misdadigers had de over Lages uitgesproken doodstraf reeds in 1950 vol trokken moeten worden. De overheid heeft in de afgelopen twee jaar niet gedaan, wat zy in deze had behoren te doen. Aldus de minister van justitie, mr. L. A. Donker, in zyn antwoord op de Woensdagmiddag in de Tweede Kamer gehouden interpellatie van mr. Burger (P.v.d.A,) over de gratie verlening aan de Duitse oorlogsmisdadiger Lages en het gratiebeleid in het algemeen. Uitvoerig ging minister Donker in op de vele en afschuwelijke misdryven door Lages als lioofd van de S.D. in Amsterdam bedreven, enerzyds om te stellen, dat deze oorlogsmisdadiger ten volle de doodstraf had verdiend, anderzijds om de volstrekt ten onrechte van Duitse zyde gevoerde agitatie met de harde en rauwe feiten te confronteren. Ook in het geval-Lages is er door de Westduitse regering gepoogd tus senbeiden te komen op grond van het feit dat het hier een gewone krijgs gevangene zou betreffen. Met klem verklaarde de minister dat deze po gingen generlei invloed op zijn beslis sing inzake deze gratieverlening heb ben gehad Hij verweet in dit verband de regering en de volksvertegenwoor diging te Bonn een ontstellend en be treurenswaardig tekort aan schuldbe sef voor de hier te lande door Duit sers begane gruwelijke misdrijven. DE MOTIEVEN. Gratie-verzoeken van ter doodver- oordeelden behoren op korte termijn te worden afgehandeld. Een andere handelwijze is in strhd met een be hoorlijke rechtstoepassing. „Ik heb het mijn taak geacht te voorkomen, dat de Nederlandse rechtsbedeling tengevolge van een onjuiste handel wijze zou worden bezoedeld". Deze opvatting van minister Don ker werd onder meer gesteund door freule Wttewaal van Stoetwegen (C. H.U.), die evenals mr. Burger op de bij de bevrijding gemaakte fouten wees. Toen toch zyn vele tienduizen den zonder meer in arrest gesteld, hetgeen er zeker toe heeft bijgedra gen dat de „zware gevallen" zo lang op hun berechting hebben moeten wachten. Door het lange tijdsverloop sinds het begaan van misdrijf en de berechting heeft „de overheid het recht tot voltrekking van de dood straf verspeeld", gelyk de heer Pee- ters het uitdrukte. Deze K.V.P.-afge- vaardigde, die tijdens de bezetting zelf eens voor een vuurpeleton heeft gestaan, zette voorts in een uitmun tende en door de Kamer met grote aandacht gevolgde redevoering, zijn principiële bezwaren tegen de dood straf in het algemeen uiteen. Dit betoog gaf de heren Zandt (S. G.P.) en Bruins Slot (A.R.) aanlei ding er op te wijzen, dat de overheid in principe wel degelyk het recht heeft de doodstraf uit te spreken en te voltrekken. Maar terwyl de heer Zandt zich tegen de aan Lages ver leende gratie verklaarde, had de A. R.-afgevaardigde een volledig begrip voor de daad van minister Donker, al betreurde ook hij het. dat het hiertoe ligheid" deelnamen. had moeten komen. Prof. mr. Oud (V.V.D.) had daarentegen bezwaren aangezien zijns inziens op onvoldoen de gronden tot deze gratieverlening is besloten. Hy wees ook op het mo gelijke gevaar voor de toekomst. Want „tien tegen één komt Lages vroeg of later weer vrij". Bij een nieuwe bezetting zou hij dan aan heel ons land onberekenbare schade kun nen toebrengen. Alle sprekers hielden zich ook be zig met de toekomst van Lages en de andere oorlogsmisdadigers. De heer Haken (C.P.N.) wilde hier zelfs een motie over indienen, maar aange zien deze slechts door de vier aanwe zige communisten de heren De Groot en Wagenaar verblijven nog in Moskou werd gesteund, kon zij niet in behandeling worden genomen. Minister Donker zette uiteen, dat de Grondwet zich verzet tegen een wettelijke regeling van de opsluiting van Lages Op dit punt kon l.'j geen andere waarborg geven dan de ver antwoordelijkheid, die iedere minister van Justitie tegenover de Staten-Ge- neraal heeft. (vervolg op pag. 5) Maar deze maatregel heeft be langrijke aspecten; met name zijn er prijsconsequenties aan verbonden. Een andere samenstelling van de bloem voor volksbrood minder ver uitgemalen dan thans geschiedt brengt de noodzakelijkheid van prijsverhoging mee. REGERING WEET HET NOG NIET. Op het ogenblik valt echter nog niet te zeggen, wat er gebeuren zal,, om de eenvoudige reden, dat de re gering het zelf nog niet weet. Het is immers mogelijk verschillende soorten meel te maken er is na melijk variatie in het uitmalings percentage denkbaar en elke soort heeft zijn eigen consequenties, wat de prys betreft. De belangrijke vraag, die beant woord moet worden, als men op één nieuwe meelsoort overgaat, is: wie moet dat betalen? En wie kan dat betalen Daarmede zit men meteen mid den in de loon- en prijsaffaire. Ook hierover beraadt de regeringzich nog. Want zij kan er verschillende kanten mee op. Een mogelijkheid is uiteraard een nieuwe loonronde. Maar deze zal de regering, naar wij menen te weten, zeker niet verbinden aan het duur der worden van het brood. Voor een nieuwe loonronde moeten meer fac toren in het oog gehouden worden. Er zijn momenteel, wat de samen stelling en de prijs van het brood betreft en wat eventuele compensa ties aangaat, verschillende mogelijk heden. Een schema daarvan, met de aanduiding van de consequenties is aan de ministerraad overgelegd,' zo vernemen wij. Verder is men nog niet gekomen. De regering heeft dit schema thans in studie. In elk geval is het onwaarschijn lijk. dat het wittebrood in de toe komst zes cent duurder zal worden. Koninklijk paar op bezoek bij president Auriol Koningin Juliana en Prins Bern hard zullen tijdens het komende weekend, tezamen met de hertog van Edinburgh, de gasten zyn van de Franse president Vincent Auriol, op diens paleis te Rambouillet. Er zal op de by het paleis behorende jacht- grond worden gejaagd op korhoen ders en fazanten Onder de andere gasten van president Auriol bevinden zich de ambassadeurs van Groot- Brittannië, India en Nederland. Te Tokio is een parade gehouden, waarran 4P00 in khaki gekleede leden van „strijdkrachten voor de nationale vei- Trawler maakte op Noord zee scheepje „prijs". Woensdagmiddag is in IJmuiden de Nederlandse motortrawler „Allan Water" binnengelopen met een klein passagiersscheepje op sleeptouw. Het scheepje was midden op de Noord zee aangetroffen en bleek volkomen verlaten te zijn. Met veel moeite heeft men het vaartuig, dat blijkbaar los geslagen was van een sleep en de naam „Nordan" op de boeg draagt, op sleeptouw gekregen. Twee leden van de bemanning van de trawler zijn met kunst en vliegwerk op de „Nor dan" overgestapt en hebben ruim een etmaal op het stuurloze schip gebi vakkeerd. De verbinding met de sle pende trawler is tot twee keer toe- gebroken. De opbrengst van deze „visvangst" is vermoedelijk heel wat beter dan van de lage haringvangsten, die de trawlers de laatste tijd boeken. DE VERWACHT: Geldig tot Donu^ruagavond: WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met enkele buien. Meest matige wind uit Wes telijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1