J Is verdere inpoldering van de Biesbosch wel verantwoord? September bracht goed nieuws van verschillende fronten JIMMY BROWN a/s diepzeeduiker Mda, f.1? DE BURGERBEVOLKING IS IN OORLOGSTIJD NIET HULPELOOS uw WOENSDAG 15 OCTOBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 WATER WERD VAN ERFVIJAND TOT ERFyRIEND Uniek gebied uit natuurwetenschappelijk oogpunt BIESBOSCH, OCTOBER Nederland bezit in de Biesbosch, dat merk waardige landschap in het hart van het oude Holland tussen de steden Dordrecht en Geertruidenberg, een uit natuurwetenschappelijk oogpunt miiek gebied. Het is een zoetwatergetjjdendelta. Met andere woorden, eb en vloed van de westelijker gelegen Noordzee doen zich hier via de Zuid- Hollandse en Zeeuwse stromen nog gelden, maar het water in de honderden met riet en Jgriendhout omzoomde kreken is zoet. Nergens elders in Europa kan men dit merkwaardig verschyns el tegenkomen. Waar deze omstandigheid er mede toe geleid heeft, dat zich hier een zeer bijzondere plantengroei ontwikkelde het wilgenpopulierenvloedbos en zich ook in de vogelstand het merkwaardige karakter van dit ge bied weerspiegelt, zien talloze natuurliefhebbers met leedwezen, hoe Waterstaat bezig is langzaam maar zeker de hele Brabantse Biesbosch in te polderen. In 1950 -reeds heeft de contact commissie voor Natuur- en Land schapsbescherming, vertegenwoordi gende SI bij haar aangesloten organi saties op velerlei gebied, de leden van de Tweede Kamer haar bezorgdheid te kennen gegeven. Uit niets is geble ken, dat deze bezorgdheid weerklank gevonden heeft in de regeringskring. Daarom heeft de Contact-commissie dezer dagen weer de grote trom ge roerd. Daarom, en omdat zij meent, dat er inmiddels nog weer andere as pecten aan het licht zijn gekomen, die tot voorzichtigheid manen bij de ver dere uitvoering van de plannen. Dr. C. J. van RijsLnge, lector aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, heeft ons hierover een boekje openge daan en daarbij de vraag opgeworpen, of verdere uitwerking der plannen verantwoord is,, als men bedenkt, dat hoe merkwaardig dit ook klinkt Nederland langzamerhand met een watergebrek te kampen krijgt, dat enorme gevolgen heeft. Van onze erfvijand, waartegen we eeuwen heb ben moeten vechten, is het water zo langzamerhand tot een erfvriend ge worden, die we in ere moeten houden. In het hoge gedeelte van Nederland leverde de regenval omstreeks 1700 een voordelig saldo op van 100 mm. Dat wil dus zeggen, dat de planten, die voor hun groei water nodig heb ben 100 nam minder verbruiken, dan er aan regen werd toegevoerd. Tegen woordig is er een nadelig saldo van tenminste 100 mm, als gevolg van de intensivering van de landbouw, die een vele malen hogere opbrengst biedt dan een' paar eeuwen geleden en van verdergaande cultivering van de VERZILTING. Het lage deel van Nederland kent het probleem van de verzilting van de grond. Het zeewater dringt de rivie ren binnen en de infiltratie van de omringende gronden door zoetwater uit het duingebied i3 onvoldoende om deze verzilting tegen te gaan sedei"t de bevolking zo'n vijftig a zestig jaar overmatig water aan deze duinen onttrokken heeft voor zijn drinkwa tervoorziening. Deze problemen dringen naar een oplossing, welke waarschijnlijk gele gen zal zijn in'een afsluiting'van het Waddengebied en de riviermonden en Zeeuwse stromen. Binnen weinige tientallen van jaren zal deze oplos sing gevonden moeten zijn. Maar' is het dan verantwoord, aldus dr. Van Rysinge, op dit ogenblik vele mil lioenen uit te geven voor dit werk, dat. misschien over twintig jaar over bodig geworden is? Vele millioenen moet de inpoldering van de Biesbosch kosten. Hoeveel millioenen, geen ster veling die het zeggen kan, want de merkwaardige samenstelling van dit gebied met zijn particulier bedijkte poldertjes binnen de kreken, zal tel kens nieuwe problemen opwerpen, wanneer de Waterstaat weer een ge deelte van het gebied „in de ban" gedaan heeft. Door de uitgestrektheid van 't gebied behoeven de polderdijk jes niet zo zwaar te zijn, om de nor male eb en vloedstroom te kunnen keren. Maar wanneer men het gebied kleiner maakt, dan zal dezelfde zich verplaatsende watermassa door een kleiner gebied moeten worden opge nomen. Wat gebeurt er dan Waterstaat zal van het ene werk in het andere moeten vervallen. Mil lioenen zullen moeten worden geïn vesteerd. En met welk resultaat? Al leen dat men 'n 1000 ha meer vrucht baar bouwland gewonnen zal hebben, ten koste van de economisch gelijk waardige rietlanden en de iets minder florerende griendlanden. En dan ver der natuurlijk ook nog ten koste van de merkwaardige constellatie van dit unieke gebied, flora en fauna, en de naar recreatiemogelijkheden zoekende Nederlanders, voor wie deze Biesbosch totnogtoe een paradijselijk oord is gebleken. Uiteraard kennen we de tegenar gumenten niet, die Rijkswater staat in staat zal zijn op te leveren. Maar het komt ons voor, dat de argu menten van de Contact-commissie voor Natuur- en Landschapsbescher ming minstens waard zijn gehoord te worden. Te grote culturele en econo mische belangen staan hier naar on ze smaak op het spel. (Nadruk verboden). dotterbloemen, die by vloed zelfs onder water lopen, vinden in de Biesbosch een goede voedingsbodem. Westelijken verlenen Joego-Slavië economische hulp. De Ver. Staten, Engeland en Frankrijk hebben met Joego-Slavië overeenstemming bereikt over de voorwaarden van de economische hulp die deze drie landen aan Joe go-Slavië van Juli 1952 tot Juni 1953 zullen verlenen. De Ver. Staten hebben reeds 30 millioen dollar be schikbaar gesteld als eerste beta ling. De Ver. Staten stellen in to taal 78 millioen dollar beschikbaar. Groot-Brittannië zal 4,5 millioen pond sterling en Frankrijk 2,9 mil liard franc betalen. Het Ame rikaanse voorschot zal misschien worden gebruikt om graan en vet te kopen. Volgens het communiqué wordt de hulp verstrekt „in het belang van de wereldvrede met de bedoeling de economie van Joego-Slavië te ver- sterken, zijn verdedigingskracht te vergroten en zijn onafhankelijkheid te bewaren." Tien maanden geëist tegen stof zui ger-f abrikant. Tegen de 54-jarige koopman J. A. Ch. M., wonende te Loosdrecht, ex- beherend vennoot van de in Juni 1950 geliquideerde stofzuigerfabriek „Efa-Produka"-bedrijven te Amster dam, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam ter zake van bedriegelijke bankbreuk: het onttrekken van totaal 8633 stof zuigers aan het faillissement van de Efa-Produka, tien maanden gevan genisstraf met aftrek geëist. In zijn requisitoir herinnerde de officier er aan, dat in de nacht van 9 Juni 1950 de Amsterdamse politie zich met overvalwagens gereed hield om zo nodig mét geweld de arbei ders, die zich op de zolder van.de fabriek verschanst hadden, te ver wijderen. Op jammerlijke eft tragische wijze, zo zei hij, was een einde gekomen aan de Efa-Produka. Spr. haalde een rapport, van curatoren aan, waarin zij verklaarden, dat een normale voortzetting van het bedrijf niet meer mogelijk was, doordat M. te veel voor privé aan de zaak had onttrokken. De fiscus heeft alles in het werk gesteld om het bedrijf te redden. In zijn laatste woord stelde ver dachte hiertegenover, dat de Efa- Produka niet failliet had behoeven te gaan. Waar zijn de 2,5 millioen 5gebleven, afkomstig van de verkoop der fabriek? zo riep hij uit. ECONOMISCHE KRONIEK VAN ZEELAND Maar de iruitprijzen lagen zeer laag In de afgelopen maand trok het. Ontwikkelingsplan voor Zeeland met betrekking tot bevolking en industrie van het E.T.I. voor Zeeland het meest de aandacht. In opdracht van Gedeputeerde Staten gemaakt, beoogt het de lijnen aan te geven waarlangs met name de industrieel- economische ontwikkeling dient plaats te vinden, die nodig is om voor meer Zeeuwen in Zeeland werkgelegenheid te scheppen. Daartoe is een studie gemaakt van alle hulpmiddelen, o.m. op het gebied van het ver- keer en het onderwijs, die hiertoe dienstig kunnen zijn. Ook de toekomst mogelijkheden van vele bedrijfstakken, waarvoor Zeeland a.h.w. van na ture een voorsprong heeft, zyn onderzocht. De waarde van het rapport zal zijn toets vinden in de mate, waarin en de kracht waarmee zijn aanbeve lingen door Ryk, provincie, gemeenten en het bedrijfsleven worden ver werkelijkt. Als onderdeel hiervan kan men de studie van het werkgelegenheids vraagstuk op Tholen beschouwen, waarmee een werkgroep een begin heeft gemaakt. Den Haag heeft voor deze kwestie grote aandacht; wel licht worden hierbij goede kansen ge boden voor de ontplooiing van dit ge bied. Goed nieuws kwam uit de haven steden Vlissingen en Terneuzen. De Kon. Mij. „De Schelde" kreeg de op dracht om Voor elk der 32 op stapel te zetten mijnenvegers voor de Kon. Marine 2 omkeerbare schroeven vol gens het befaamde Scheldepatent te vervaardigen. In Terneuzen liep bij de Terneuzense Seheepbouw-maat- schappij een coaster van 1000 ton van stapel, speciaal voor anthracietver- voer uit Wales. Direct hierna werd de kiel gelegd voor een 3000-tonner. Een bericht, dat de aandacht ves tigde op de mogelijkheid van fabri cage van briketten uit vlasafval, richtte het licht op onze belangrijke vlasindustrie, die jaarlijks voor mil lioenen kg. aan z.g. scheven doelloos verloren ziet gaan. Het uitreiken van 45 diploma's door de Stichting Vak opleiding Bouwbedrijven te Middel burg en vioes heeft gróte betekenis voor liet ontwikkelen van vakman schap. VAN HET LANDBOÜW-FRONT. Ook van het agrarische front kwam goed nieuws. In de eerste plaats een feit dat onze trots sterk streelde: op de paard ententoonstelling in Den Bosch behaalden de Zeeuwse merries het nationale- en reservekampioen schap van Nederland voor de tweede maal in successie. Voorts gingen 15 van dé 27 eerste prijzen naar Zeeland. Een volledige Zeeuwse hegemonie dus. 91. Er blonk een gevaarlijk licht in de ogen van Jimmy Brown, toen hij Siem Soep hoorde zeggen dat de kist met juwelen naast hem stond.. „Zóóóó", zei hij langzaam. „Mijn waarschuwing heeft dus niet voldoende geholpen. Meneer begint met liegen, alsof het gedrukt staat. Welnu méér vragen behoeft-ie niet te beantwoorden. Kapitein, wil je me even helpen deze leugenach tige schavuit op te knopen. Die ene tak daar, die lijkt me sterk genoegDe uitwerking, welke deze dreigende woorden op Siem Soep had, was verbijsterend. Hij begon luidkeels te jammeren, dat hij niet loog en dat Jimmy toch zelf wel het beste zou weten, waar de kist met juwelen was. „U hebt het ding nota bene zelf uit. zee opgevist, dat hebben wij toch alle drie met onze eigen ogen gezien. En daarom zaten we toch in deze boom. Alleen om te proberen de schat in handen te krij gen!" De kok ging zo te keer en zijn verbazing over het feit, dat Jimmy hem niet wilde geloven was zo natuurlijk, dat Jimmy nu ook begon te twijfelen. „Dus jullie- hebt hier op ons zitten wachten, omdat jullie dachten dat wij de kist met juwelen bij ons hadden?" vroeg hij met nog de nodige achterdocht in zijn stem. „Ja, natuurlijk meneer Brown. Waarvoor zouden wij u anders in deze hinderlaag hebben willen lokken Jimmy zweeg. Hij keek kapitein Toontje vragend aan. De bietencampagne is weer begon nen, vertraagd overigens door de ve le regens. Het wortel- en suikerge wicht is hoog, wanneer men het ver- felijkt met de resultaten der laatste 0 jaar. Aanvankelijk waren de voor uitzichten echter niet hoog gespan nen, vooral daar het zomerweer het biètencystenaaltje in Zuid-West Ne derland sterk had bevorderd. Ook de uienpluk en dus de -export is weer begonnen. Het Nederlandse areaal van dit gewas besloeg 5000 H.A., waarvan Zuid-Holland 2100 en Zee land 1800 H.A. Hier was vrij veel schade toegebracht door de uien- zaadrnadevlieg. De export zal dit jaar 120 millioen kg. (vorig jaar 110 mil lioen) bedragen, waarvan de helft naar Engeland en 40 millioen kj, naar Duitsland gaat. Ondanks een slechte eigen oogst door de grote droogte zal Frankrijk niet op onze markt verschijnen. Engeland en Duitsland hebben dit jaar een groter areaal aan uien dan in 1951; in Enge land zal echter de oogst ook tegen vallen. De maisveredeling maakt in Zeeland goede vorderingen. Dit jaar beslaat de oogst 1000 H.A., volgend jaar 3000 H.A.I'De opbrengst is hier ongeveer 5000 leg. per H.A., zodat vele millioenen kilogrammen onze dollarbalansverlichten. De fruitaan- voer is enorm, de prijzen zijn nave nant laag, lager dan sedert 1945 is voorgekomen. Kapelle alleen ontving b.v. op 26 September 350 ton appels en peren. De verhandeling van agrarische producten en hulpstoffen zal verdere verbeteringen ondergaan. In Zierik- zee is een kunstmeststoffenpakhuis, het grootste bedrijfsgebouw- van het eiland, met een capaciteit van 4% millioen kg. gereed gekomen. Doel hiervan is de aanvoer van dit produc tie-middel ook bij vorst in de hand te hebben. In Breskens zal binnen kort een graansilo worden gebouwd door de Coöperatieve Aankoopver eniging „West Zeeuwsch-Vlaande- ren met een inhoud van 2500 ton. Behalve in Axel bevindt zich ook in Kortgene zo'n silo. Gelijk iri Axel is die van Breskens speciaal voor brouwgerst bedoeld. De coöperatie had in 1951 een omzet van f 3,2 mil lioen en telt 300 leden. Alleen de graanomzet bedraagt jaarlijks 7000 ton. In Krabbendijke vonden mecha- nisatie-demonstraties plaats, waarbij de nadruk lag op de kleine uitvin dingen van de boer zelf, die ook gro te besparingen kunnen opleveren. In de agrarische welvaart worden tenslotte de landarbeiders niet ver geten, nu een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst van kracht is ge worden. VISSERIJ. In de visserijsector verloopt de mosselexport zeer goed. België neemt meer af dan in 1951. Naar Frankrijk werd in September 17.000 ton (van 100 kg.) verzonden. Ter besparing van tijd vindt de verzegeling nu in Yerseke plaats en niet meer aan de grens. Dit jaar wordt helaas zo goed als geen mosselzaad aangetroffen, wat de Zeeuwse vissers afhankelijk maakt van de Wadden-zee-vangst, die maar kort is opengesteld. De oesterverzending werd na half Sep tember pas druk. De kwaliteit van de oesters is nu al zeer goed, wat in 10 SCHEERAPPARAAT? 1 Uio oude apparaat het nog wel? Scheerapparatcn eiijten, evenals alle dingen. U denkt misschien dal het Uwe nog goed genoeg is, maar U scheert zicb pa» werkelijk prettig als U een Blaaw Gilleue mesje in het daar voor gemaakte Gillette precisie- echeerapparaai gebruikt. Voor slecht» f. 1.10 krijgt U niet alleen een Gillette '32* precisie-scheerapparaat, maar bovendien twee Blauwe Gillette mesjes. Een buitengewone aan bieding. 'n Nieuw Gillette precisie scheer» apparaat co 2 Blauwe Gillette Een goeie morgenbegint met Gillette f BESCHERMING IS MOGELIJK. Dank zij de B.B., w.ordt ieders kans, de oorlog te overleven, zo groot mogelijk. In de natuur leeft eii groeit geen wezen of het is uitgerust met middelen om zich te beschermen tegen zyn natuurlijke vijanden. De natuur heeft dieren en planten echter niet uitgerust met speciale beschermingsmiddelen tegen hun soortgenoten. Een sidderaal heeft een uitnemend beschermings middel in zijn eleetrisch geladen rugvin. Als hy in botsing komt met een andere sidderaal is dit wapen echter van nul en generlei waarde. De natuur is er niet op gericht, dat wezens van dezelfde soort elkaar proberen uit te roeien. De onderlinge rivaliteit heeft de mens er toe gebracht wapens en beschermingsmiddelen te bedenken, die hem in staat stelden op steeds groter schaal zyn medemensen te vernietigen of zich tegen de steeds geraffineerder aanslagen op zyn bestaan te beschermen. En geluk bij dit alles is, dat de ontwikkeling van de beschermings middelen bijna steeds gelijke tred hield met de ontwikkeling van wa pentuig, zodat er weliswaar duizen den en nog eens duizenden in één oorlog het leven lieten, maar een nog groter aantal die oorlog kan navertellen. De wapens zijn ver schrikkelijker dan ooit, maar de mid. delen ter bescherming zyn ook veel beter. Bommen en granaten zyn ver schrikkelijk, maar we kunnen er dek king tegen zoeken. We kunnen ge wonden genezen, onder puin bedol- venen redden,- branden rachtig be strijden, daldozen verzorgen, we kun nen heel veel doen om het leed te verzachten en de schade zo gering mogelijk te doen zyn. Wij kunnen dit zelfs al doen met de hulpmiddelen, waar wij in vre destijd, dus in normale doen, over beschikken. Hoe veel meer zullen wij echter kunnen doen als wij be staande organisaties uitbreiden en versterken en voor die taken, waar voor nog geen organisatie bestaat, er één opbouwen. Advertentie. deze tijd van het jaar een ongewoon verschynsel is. Ook het verkeer bracht in Septem ber goede berichten. De Rijksbegro ting voor Verkeer en Waterstaat be vatte vele voor Zeeland belangrijke posten. Het totaal aan lopende en in vesteringsuitgaven voor '53 bedraagt voor onze provincie f 18 millioen, be halve nog een deel van de landelijke f8,9 mililoen aan uitgaven voor be paalde wegen. Met ingang van 8 Sep tember is op het traject Kruiningen Perkpolder een nachtboot ingelegd voor het vrachtvervoer. Met name voor het vlasvervoer is deze dienst, die voorlopig nog een proef is, van groot belang. Een sleepbootstation zal zich in Vlissingen vestigen. Een verheugende aanwinst waar de Sehel- destad nog géén sleep- en bergings bedrijf bezit! De wegverbetering naar het tot nu toe geïsoleerde en geheel op België georiënteerde Overslag en de nieu we weg van Hulst naar het eveneens excentriek gelegen Graauw en Lan- gendam, mogen in het kader van het zich steeds verbeterende wegennet zeker niet worden vergeten. Tot slot enige algemene mededelin gen. Vlissingen bereikte met zijn zie lental 25.000 inwoners. Sinds 1830, toen het 6742 inwoners telde, is het gestadig gegroeid, steunend op de brede basis van de grote scheepsweri'. Ook in een ander opzicht werd dit getal 25.000 bereikt. Op 8 September had de toeristenbootdienst Antwer penVlissingen n.l. zoveel passagiers vervoerd. Ter bestrijding van de gro te werkloosheid in het Brabantse ont wikkelingsgebied Etten-Leur worder enige verkeerswerken in Zeeland uit fevoerd, n.l. betere rijwielpaden vooi int Philipsland en Tholen en verbe tering van de Kreekrakdam. De Zeeuwse, werkloosheid bedroeg einc Sept. 1427, dat is 16 per honderd van de beroepsbevolking-, het laagstr cyfer van Nederland. Noord-Braban' met 48 per honderd stond aan de top Een verheugend verschijnsel, wijzenr op de grote activiteit in de handels branche, vormden de in verschillende steden gehouden modeshows. I Toegegeven, het beste zou zyn de oorlog uit te bannen. Daarop moet ons streven in hoogste instantie ge richt zyn, maar wij weten niet of- wij dit streven in, deze of de volgende generatie al verwezenlijkt zullen zien. Wij weten dus ook niet of de vre de bewaard blijft. Wij blijven daarop hopen, maar intussen moeten wij er voor zorgen, dat onze kinderen de allerbeste kans hebben een nieuwe oorlog te overleven. De organisatie Bescherming Be volking stelt ieder Nederlander in 3taat dit werk te doen tezamen met duizenden anderen. Zij zorgt er ook voor, dat beschikt wordt over de nieuwste wetenschappelijke gegevens, over de beste methoden en over de modernste uitrusting. Wanneer deze organisatie voldoende medewerking krijgt zij heeft 200.000 'geestdrif tige vrijwilligers nodig aan is in oorlogstijd een grote mate van be scherming mogelijk. VERLIEZEN BEPERKEN. Hoe sterk onze militaire luchtver dediging ook zal zijn, er zal nooit voor gezorgd kunnen worden, dat alle aanvallen in de kiem worden ge smoord. Wij moeten er op rekenen, dat aanvallers dikwijls er in zullen slagen door onze verdediging heen te glippen. Maar wij kunnen er be slist wel voor zorgen, dat de gevol gen van die aanvallen tot een mi nimum worden beperkt. Het middel daartoe is de BB. Er bestaat wel degelijk een -bescherming tegen de atoombom en andere bommen. Er zijn methoden om ons volk te be schermen tegen de gevolgen van de luchtdruk, de hitte en de radio-acti viteit. De BB. kan iedereen leren, die methoden toe te passen Alle le vens kunnen in een onverhoopte oorlog niet gered worden, maar de Bescherming Burgerbevolking kan verliezen tot een minimum beperken en garanderen, dat ieders kans, de gevolgen van de oorlog te overleven, zo groot mogelyk wordt. Nederland heeft een uitmuntende dienst voor de volksgezondheid, toch zijn er zieken; Nederland heeft tal loze bliksemafleiders, toch slaat de bliksem we! eens in; Nederland heeft weinig trappen zonder leuning, toch vallen er wel eens mensen van een trap. De dienst voor de volksgezondheid, de bliksemafleiders, de trapleuningen beschermen iedereen tegen dikwijls dreigende gevaren. De B.B. is op de zelfde wijze een bescherming tegen de gevolgen van oorlogsgeweld. Zon der deze B.B. is Nederland bijna weerloos overgeleverd aan de ver schrikkingen van de oorlog, mét de B.B. is bescherming mogelijk. Advertentie. VOETEN MOcT N BOETEN..,. Waarom eigenlijk? Weet U dan nietdat de wonder- tegen eksterogen, eelt en wratten U voor 90 ets. van die narigheid verlost? Verkrijgb. by Uw apoth. of drog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9