ZEVENDE ASSEMBLEE DER V.N. TE NEW-YORK GEOPEND ERNSTIGE BEZWAREN TEGEN ADMINISTRATIEVE ROMPSLOMP LEDENTAL BEWEEGT ZICH IN STIJGENDE LIJN 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 15 OCTOBER 1952 „KAPITOOL VAN DE VREDE". Trygve Lie wil Grote Vier bijeenbrengen voor besprekingen. In heit pas voltooide nieuwe V.N,.gebouw in New-York is Dinsdagmorgen de zevende Assemblee van de V.N. geopend. Meer dan 600 afgevaardigden uit 60 landen waren aanwezig. Lester B. Pearson, de Canadese minister van buitenlandse zaken, werd gekozen tot voorzitter van de Assemblée. Voor het voorzitterschap waren geen eandidaten gesteld. Elk der zestig delegaties was vry om te kiezen wie zy wilde. .door kanonnen besproken". Dr. Ner- vo vroeg, waarom geen andere moge lijkheden waren gezocht om de krijgs- gevangenenkwestie te regelen, en in een andere vorm tot een eervolle be standsovereenkomst te komen. Hy verdedigde het beginsel van vrijwil lige repatriëring van krijgsgevange nen en drong er by de vergadering op aan het Mexicaanse, en alle andere, voorstellen te bestuderen, die een einde aan de oorlog in Korea zouden Hunnen maken. Volgens dr. Nervo moeten de Ver. Naties actief zoeken naar middelen om de ideologische kloof, die overal ter wereld aan de dag treedt, te overbruggen. Vervolgens werd het woord ge voerd door Warren Austin, die in zijn hoedanigheid van voorzitter van de consultatieve commissie voor de bouw van het permanente hoofd kwartier der V. N. het gebouw de naam „Kapitool van de Vrede" gaf. Austin dankte alle architecten, die aan de bouw- hebben gewerkt en alle landen, die aan de inrichting ervan hebben bijgedragen. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V. N., dankte John D. Rocke feller die de grond voor het nieuwe gebouw van de V. N. in New-York schonk, en de Amerikaanse regering, die 65 millioen dollar leende voor ae bouw. De vergadering werd geopend door de afgetreden voorzitter, de Mexicaan Nervo. „Na zeven jaren Verenigde Naties moeten wy erkennen", aldus Nervo, „dat wij tegenover een toestand staan, waarin de mogelijkheden voor vrede donkerder zijn, in plaats van dat wij onze eerste doelen hebben be reikt". Na onderhandelingen, „geduldiger dan ooit in de geschiedenis vermeld", wordt de Koreaanse kwestie nu weer Staatssecretaris naar Korea, soldaten naar huis. Donderdag a.s. zal de staatssecre taris van oorlog, mr. F. J. Kranen burg, naar Korea vertrekken voor een bezoek aan de Nederlandse troe pen aldaar om aldus blijk te geven van de waardering, die de Neder landse regering heeft voor de ver richtingen van het Nederlandse de tachement. Door dit bezoek zal mede aan de Korea-strijders de gelegen heid worden geboden om belangen, welke langs de hiërarchieke weg mo gelijk minder duidelijk kunnen wor den voorgedragen, persoonlijk met de regering te bespreken. Mr. Kranen burg zal ook de generaals Mark Clark en Van Fleet ontmoeten. Een groep Korea-strijders. hoofd zakelijk samengesteld uit personeel dat op 10 October en 11 November 1951 naar Korea vertrokken is, be vindt zich thans op thuisreis en wordt medio November in ons land verwacht. Trygve Lie heeft in een radio-in terview verklaard, dat hij zal trach ten de ministers van buitenlandse za ken der grote mogendheden tijdens de Assemblée samen te brengen voor besprekingen, die de gehele wereld omvatten. ZOMAAR WAT VLAAMS Werklieden, die aan een pand te Nieuwpoort werkten, deden de vondst van hun leven. Tussen de fundamen ten vonden zij 53 goudstukken en 205 zilverstukken, daterende uit de 15e en 16e eeuw. De stukken zijn van Franse, -Italiaanse en Spaanse af komst. Zijjppfihten echter niet in Belgisch bier omgezet worden. De Belgen blijken de gemeenteraads verkiezingen zeer serieus te nemen. In het gehucht Waver bij Moorsel liep een verschil van mening tussen aanhangers van verschillende party en zelfs zo hoog, dat een handgemeen ontstond, waarbij danig met messen werd gewerkt. Een der heethoofden moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Niet Vlaams, maar wel vermeldenswaard is de pech, die een Italiaan te Luik had. De man, die met zyn auto in botsing kwam met een wagen van een Oostenrijker, was na een politie-onderzoek nog maar 500 meter van de plaats van het eerste ongeluk verwijderd, toen hij voor de tweede maal die dag gen een andere wagen aanreed. De schade bleef tot de voertuigen be perkt. De indruk die de Italiaan van het verkeer in België had, liep even eens een gevoelige deuk op. Slech ter kwam een man in Ninove er af. Hij klom de keldertrap op en ver loor op de bovenste trede het even wicht, zodat hij bloedende in de kel der bleef liggen. Toen hij, na wat op geknapt té ziin opnieuw de trap be klom, bracht nij het weer niet verder dan de bovenste trede. Hij viel voor de tweede maal in de kelder en werd nu zo ernstig gekwetst, dat overbren ging naar het ziekenhuis noodzake lijk was. Minister A. de Taeye heeft bij de „inhuldiging" van een nieuw medisch centrum te Kortrijlc een op merkelijke uitspraak gedaan. Hij zei- de n.l. te hopen, dat de contröle van de patiënten in het nieuwe centrum „objectief en op menselijke wijze zou gebeuren". Waarschijnlijk heeft de minister er tegenover de dienstdoen de geneesheren echter niets kwaads j mee bedoeld. S Zonderlinge namen schijnen in België geen opzien te ba- 1 ren. In het Antwerpse werd een j „baard en toeterbal" gehouden, waar aan werd medegewerkt door een jazz- quintet met de weidse titel „De vijf Apenootjes"; Brugge brengt de ouden van dagen in een jeugdige sfeer. Men heeft namelijk besloten om de plaatselijke oudjes gedurende de komende winter in de Brugse jeugdherberg aangenaam bezig te houden. Ter vervanging van het „jeugdig vuur" zal men in een der lo kalen een grote kachel laten aan brengen. De .afdeling Oostende van het Europees genootschap voor Munt- en Penningkunde gaat een „vergadering met voordracht" hou den. Wij weten niet of dit in verband staat met de bovengenoemde vondst van munten te Nieuwpoort, maar het is te hopen, dat geen nieuwe „Slag bij Nieuwpoort" in de lucht hangt. Een der byzonderhcden van, de Vlaamse Kermis te Gent is een ten toonstelling, welke in haar geheel werd meegebracht door een drietal Gentenaren die met de fiets even „op en weg1' naar Italië zijn geweest. In de duister blijken niet alleen alle katjes grauw te 'zijn, maar ook alle negers zwart. De bij een nachtelijke twist te Antwerpen betrokken neger kon althans niet gevonden worden. Ons dunkt, dat de onbekenden, die uit een telefooncel onder Antwerpen een compleet telefoontoestel stalen, wel dra zullen bemerken „verkeerd ver bonden" te zijn. Een ongeval te Waasmunster sluit de reeks voor vandaag. In dit Vlaamse stadje viel een 74-jarige grijsaard uit een peren boom, toen hij een maaltje bij elkaar wilde plukken. Op zo'n leeftijd is het beter het niet zo hoog meer te zoe ken! De Valera's 70ste verjaardag De Valera, de Ierse minister-presi dent heeft in het ooglijdersgasthuis te Utrecht feestelyk zyn 70ste ver jaardag gevierd. Er waren veel bloe- men en vruchten, honderden bloemen i en telefoontjes. Er was ook bezoek uit Ierland. Des middags werd de ver jaardagstaart in de vorm van een on verdeeld Ierland aangesneden. Prof. Weve verklaarde tevreden te zijn over de resultaten van de oog heelkundige behandeling. De Valera zal het gezichtsvermogen niet geheel verliezen. Joods protest tegen gratieverlening aan Lages. De permanente commissie tot de algemene zaken van het Nederiands- Israelietisch kerkgenootschap, Par- nassiem der Portugees-Israelietische gemeente Amsterdam en het Ver bond van liberaal religieuze ioden in Nederland, hebben aan de koningin en aan de ministerraad een brief ge zonden, waarin zij schrijven met ont steltenis kennis te hebben genomen van het bei'icht, dat aan de oorlogs misdadiger Lages gratie is verleend. „Wij menen tegen dit besluit ernstig te moeten protesteren, waarbij" wij in herinnering brengen, dat onder lei ding van aeze Lages meer dan hon derd duizend van onze geloofsgenoten op barbaarse wijze in de dood zijn gevoerd", aldus dit bericht. Voor toeristen mag het beklimmen van Montwartre, öf via do trappen van de Sacré Coeur, öf via de wegen aan weerszijden van die trappen, een zekere bekoring hebben, de Paryzcnaars, die er wonen vermijden die klim zoveel zij kunnen. De bewoners van liet artistenkwartier hebben enige jaren geleden een grapje bedacht, dat één maai per jaar wordt uitgehaald: het is de jaarlijkse auto „race"; de laatste deelnemer, die de heuvel komt optutten krijgt de prijs! Stoppen onderweg is verboden. Het schijnt moei lijker te zijn, te zorgen dat men de laatste is, dan de eerste! De „race" „in volle gang"! Nederlandse tuinders tegen agrarisch Benelux-protocol Evenwichtsheffing en „groenten- en fruitparlementje" gevraagd. Aan de vooravond van de Benelux- conferentie hebben leidende figuren uit de Nederlandse tuinbouw wereld hun hart gelucht over het zogenaam de agrarische protocol van Luxem burg, dat later in Den Haag werd aangevuld, Zij willen dat het proto col verdwijnt, - omdat dit toestanden -heeft geschapen, die naar hun inzicht verre ten achter staan bij een norma le douaneverhouding:. Op grond van het protocol wordt de Belgische boer op onredelijke wijze beschermd, ter wijl de Nederlandse tuinder het kind van de rekening wordt. Men heeft in Nederlandse kringen echter open oog voor de Belgische moeilijkheden en wil dan_ook een constructief voorstel doen. Door het peil van lonen en pachten liggen de Belgische productiekosten 10 tot 20 procent hoger dan in Nederland. Men zou er vrede mee hebben, indien in een overgangstijd Nederlandse pro ducten aan de Belgische grens met een daarmee overeenkomstige hef fing. een evenwichtsheffing dus, zou den worden belast. Bij een tijdelijke heffing zou niet meer de kostprijs, maar kwaliteit, service en verpak king verkoopargument tot het pu bliek worden. Dit zou de Belgische groenten- en fruittelers aansporen tot grotere inspanning en het telen van evenwaardige producten aan de Nederlandse. Bovendien wordt voor gesteld, gelijk met succes met West- Duitsland is gedaan, met de Belgen ook een gemengde commissie uit de kringen van telers, handelaren, in dustrieconsumenten en overheid te vormen. Van een dergelijke commis sie verwacht men voor beide part ners redelijke oplossingen. In een evenwichtsheffing geduren de een overgangstijd en een dergelijk „groenten- en fruit-parlementje" ziet men een gezonde oplossing van de te genwoordige narigheid. Ir. GEUZE SPRAK IN DEN HAAG. Jaarvergadering Kon. Ned. Landbouw Comité. Tijdens de jaarvergadering van het Kon. Ned. Landbouwcomité te Den Haag heeft de vice-president, ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, wegens ziekte van ir. C. S. Knottnerus da jaar rede uitgesproken. Onder zyn gehoor bevonden zich mr. Th. Bonnerman, secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw, de heer H. D. Lou- wes, voorzitter van de Stichting voor da Landbouw en tal van andere hoge autoriteiten van het ministerie van landbouw, van landbouw- en tuin- bouw-organlsaties en coöperaties. T te beleggen en dat dit bedrijf voor zijn Ir. Geuze stelde vast, dat ondanks d df t zorgen. IedeJra prsmIi. een moeilijke start dit jaar de gras- t--'.i..i en graangroei gunstig waren. De oogst kwam, ondanks vochtig weer, zeer redelijk binnen De zware Sep- temberregens waren oorzaak dat het vee vroeg op stal moest. Ten aanzien van de komende pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie voor de landbouw zeide spr., dat zijns inziens het landbouwschap steeds meer gaat lijken op de stichting voor de landbouw. Het ziet er naar uit, dat niet de verordenende, maar wel de belangenbehartigende taak het land bouwschap tot een levend geheel zal moeten maken. Ernstige bezwaren opperde ir. Geu ze tegen- de enorme administratieve rompslomp, die ten aanzien van de sociale verzekeringen bestaat. Het Is dringend nodig, dat deze administra tie, waaruit de ambtenaren soms ook niet kunnen komen, sterk vereen voudigd en centraal geregeld wordt, aldus spr Zulks is tot bi de hoogste rege ringskringen doorgedrongen en de troonrede gewaagde van vereenvoudi ging. Men vraagt zich af, aldus ir. Geuze, waarom dit alles zo lang moet duren. Moeten de boeren eerst pro testvergaderingen tegen het „som metjes maken" houden? Ten aanzien van de op stapel staan de regeling voor de oudedagsvoorzie ning, gaf ir. Geuze met het oog op pensioenverzekeringen van zelfstandi gen als zyn mening te kennen, dat de boer zijn winsten in het bedrijf pleegt Franse en Portugese koloniën in India Premier Neru van India heeft de zer dagen in een toespraak de eis ge steld, dat de Franse en Portugese ko loniën op de kust van India door Frankrijk zonder volksstemming overgedragen zullen worden aan In dia. Er is bij de Franse regering ook een klacht door Neru ingediend over incidenten, welke zich in deze kolo niën hebben voorgedaan. Naar verluidt zou deze klacht In vrij gematigde termen zyn vervat. Nieuws in een Noiedop Een 20-jarig meisje uit Bussum verliet op 30 Juli j.l. haar betrekking te Eemnes om zich naar haar ouder lijk huis te begeven. Zy is echter nooit thuis aangekomen. Zy berichtte haar ouders, dat zij „ergens anders" in een betrekking ging. Nadien heb ben de ouders niets meer van haar vernomen. O Een houten boerderij en een dito woonhuis aan de Prinsen straat te Zaandam, zijn in de nacht van Maandag op Dinsdag in vlammen opgegaan. Uit het woonhuis kon nog enig meubilair worden gered, maar toen de bewoner en eigenaar van een in de boerderij gevestigd timmer- fabriekje, de heer Jongli, 's avonds Iaat thuis kwam, vond hij zyn huis en fabriek, die gezamenlijk voor 10.000 waren verzekerd, afgebrand. O De Amsterdamse politie heeft in een perceel aan de Kinkerstraat een inval gedaan ,en 14 personen aange houden, die zich daar bezig hielden met hazardspel. Te Utrecht is Plot seling overleden prof. dr. G. Krediet, hoogleraar aan de veterinaire facul teit der Rijksuniversiteit te Utrecht. Ingevolge de wens van de overlede ne geschiedde Dinsdag de begrafenis in alle stilte. 9 In het huis van be waring te Amsterdam is ingeslo ten een zekere 26-jarige A. J. S. die verdacht wordt van oplichting. Hij deed zich voor als ex-lid van de vroegere Duitse weermacht en sm-ak soms Duits, dan weer gebroken Hol lands. Hij wist zich in te dringen in diverse huizen, waarvan de dochter destijds bevriend was met een Duitse militair èn bracht dan „groeten over van kennissen in Duitsland". Ook vertelde hy, dat zyn vrouw en kind door een bombardement om het le ven waren gekomen. Het resultaat was dan steeds, dat hij geld of ce deren wist los te krygen, Bij zyn verhoor zeide hy, na 15 Juni 1952 in 25 gevallen dezelfde soort oplich ting in verscheidene plaatsen van ons land te hebben gepleegd. O Ver scheidene studenten zijn gewond en velen gearresteerd bij een botsing met de politie, welke zich Maandag avond in een universiteit te Buenos Aires voordeed. betaling moet volgens spr. dus eigen lijk ten koste van het bedryf gaan. Men dient er dus op. te letten, dat het sluiten van levensverzekeringen het schulden-vrij maken van boerenbedrij ven niet in de weg zal staan. Een ander punt, dat ir. Geuze aan sneed, was de landbouwvoorlichting. Deze voorlichting is z.i. te zeer ge richt op de daartoe ontvankelijke boe ren, die vooruit willen. Met dit zoge naamde. „trek.syst.eem" hoopt men door voorbeelden anderen mee te krij gen Spr. zou naast liet „trek-sy- steem' een „duw-systeem" toegepast willen zien, waardoor de ergste ach terblijvers zouden worden gestimu leerd. Zulks zou voor het verstrekken van "een prijsbeleid van hel grootste belang zijn, omdat de diversiteit van de boerenbedrijven zou kunnen ver minderen. Daardoor zou dit beleid rechtvaardiger voor allen kunnen worden. Tenslotte gaf ir. Geuze een over zicht over het jongerenwerk ten plat- telande, dat zijns inziens te weinig- leeft en zeker aansporing- en steun van de ouderen behoeft. Ontstellende moord in de Ver. Staten Man en drie kinderen in koelen bloede vermoord Een gruwelijke moord houdt op het ogenblik de gemoederen in de buurt van het Amerikaanse stadje Chester in Californië bezig. In een van de bos sen naby Chester werd een personen wagen aangetroffen, waarin zich de lijken bevonden van de 43-jarige Gard Young, zijn twee dochtertjes van respectievelijk 6 en 7 jaar en een buurjongetje van 4 jaar. In de wa gen, waarmede de heer Young naar de bank in Westwood was gereden om er de lonen te innen voor de hout- haltkers die op zijn bedrijf werken, bevond zich ook het derde dochtertje van de heer Young, dat met een ze nuwschok in het ziekenhuis opgeno men moest .worden. De vrouw van de heer Young is waarschynlijk aan de dood ontsnapt doordat zij deze maal de rit naar Westwood niet meemaak te. maar met een vijf maanden oud zoontje was thuisgebleven. Tot heden toe verschafte de politie weinig in lichtingen over de moord en er werd ook niet medegedeeld, of het geld dat de heer Young by zich had verdwe nen is. Vermoed wordt echter, dat de dader een bekende van de familie Young is, die zich genoodzaakt heeft gezien teneinde herkenning te voor komen ook de kinderen om het leven te brengen. Wat de Rode Haan kost Gedurende de maand Augustus j.l. verloren tengevolge van brand 2 per sonen het leven en werden 30 perso nen door brand gewond, van wie 8 le den van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op 1.775.590 (voorgaande maand ƒ5.021.560 en Augustus 1951 ƒ4.174.945). rubber laarzen gymschoenen pantoffels VOGELWACHT VERGADERDE Wmterprogramma omvat vier lezingen ïn hotel Bom te Haamstede vergaderde de Vogelwacht Schouwen en Duivoland, ondervoorzitterschap van de beer mr. W. M. Paardckoper Overman, ter bespreking van de statutenwijziging, nodig voor het ver- krijgen van de koninklijke goedkeuring. De voorzitter bracht dank aan de controleurs van de vogclwet en enkele andere leden, die vele excursies hadden geleid tijdons de zomermaanden en zich actief hadden betoond bjj de bewakingsdiensten. Dit jaar had de vereniging contact met onge veer 1.500 vreemdelingen, die öen bedrag van meer dan 1' 300 aan de ver eniging schonken. Nasleep van affaire- v. d. Waals voor gerechtshof Voorwaardelijke straf gèëïst «egen mr Van der Starp. Voor het Haagse gerechtshof is Dinsdag verschenen mr. J E. van der Starp uit Rotterdam, die inder tijd de spion Anton van der Waals heeft verdedigd. Mr. van der Starp was door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot zes weken gevange nisstraf, omdat hy zich in een bro chure beledigend had uitgelaten ver de vroegere PRA-rechercheur, J van den Ende, die mede het onderzoek in de zaakVar. der Waals had geleid. Mr. Van der Starp had onder meer geschreven, dat genoemde recher cheur Van der Waals had mishan deld en dat belangrijke verklaringen van Van der Waals niet door Van den Ende in het proces-verbaal waren opgenomen. Dit sloeg in het bij? in- der op de door Van der Waals ge pleegde moord op J. C. v. d. Meer. Vorig jaar kon het Hof niet tot een beslissing komen en had het on derzoek terug verwezen naar de rechter-commissaris. Rechercheur Van den Ende bleef ook gisteren bij zijn afgelegde verkla ringen en ontkende Van der Waals ooit te hebben mishandeld of ver klaringen te hebben afgeperst. Op een vraag van mr. Van der Starp, waarom niet alle stukken in het dos sier waren opgenomen, kon Van Jen Ende geen antwoord geven, daar hij hier niet verantwoordelijk voor was. De heer J. T. v. d. Meer uit Aals meer, broer van de vermoorde, zeide dat Van der Waals na de moord in Zuidlaren geleefd had van he1 geld van zijn broer. Hy maakte tevens gebruik van diens persoonsbewijs en distributiebescheiden. De procureur- generaal, mr. H. J. Reumer betoogde, dat Van den Ende als een goed po litieman bekend staat en dat deze onder ede had verklaard, dat Van der Waals hem gezegd had, Van der Meer om diens persoonsbewys te hebben vermoord. Daar hy appellant's toekomst niet wilde breken, vroeg hij een voorwaardelijke straf, namelijk twee maanden, met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak op 24 October. Vliegtuigbotsing boven Curacao eist één dode. Twee Fireflies van de Marine Luchtvaartdienst zijn Dinsdagmor gen boven het landgoed Groot Sint Joris op Curagao tegen elkaar ge botst en neergestort. De luitenant ter zee derde klasse P. Dekker werd gedood. De luitenant ter zee tweede klasse H. Moekardanoe wist zich met een parachute te redden. Hy liep lichte schrammen op. De oorzaak van de botsing is niet bekend. Het. ledental beweegt zich in stij gende lijn: er gaven zich reeds meer aan 200 personen op waarvan ruim 160 van het eiland, Haamstede spant de kroon met 65 leden, dan volgt Re- nesse met 36. Zierikzee met 24 en Burgh met 17 leden. De N.C.R.V. heeft om medewerking verzocht voor de schoolradio-uitzen dingen, waarvan er vermoedelijk vier tot stand zullen komen. In ieder ge val zal er één radioles worden ge geven over de Schouwse inlagen, ver- ;d door het bestuurslid, de heer. sorgd door het I. Vijverberg. Naar aanleid feiding van de begin Oc tober gehouden Dierendag, werd con tact opgenomen met de lagere scho len. Er werd een wedstrijd uitge schreven, waarbij de kinderen uit de vierde en hogere klassen een opstel moesten schrijven over weidevogels, terwijl de kinderen van de lagere klassen tekeningen over onderwerpen uit het vogelleven moesten maken. Van zes scholen werden inzendingen ontvangen, waaronder 180 opstellen en ongeveer 100 tekeningen. De in zendingen zullen beoordeeld worden door een jury, bestaande uit mevr. Verspyck-Methorst te Zierikzee, mej. Janse te Haamstede en mevr. Lysen- Beerens te Burgh. De prijzen bestaan uit nestkastjes en boeken van de na tuurkenner William Long. Er werd tevens besloten om aan de scholen hout te verstrekken voor het bij wijze van handenarbeid doen •rvaardigen van nestkasten. Het bestuur werd aangevuld met de heer L. Kouwen, adjudant van de Rijkspolitie. WINTERPROGRAMMA. Het winterprogramma zal tenmin ste vier lezingen omvatten. Op Vrij dag 24 (Jetober zal dr. Joh. van Bur- kom, oprichter en voorzitter van de Bond van Natuurbeschermingswach- ten in Nederland, in Renesse spreken over het doel en practisch nut van zijn vereniging. Er is contact opge nomen met schoolhoofden uit de ge hele Westhoek van Schouwen, in ver band met een eventueel in de middag te houden lezing voor oudere leer lingen. In Burgh zal op 17 November a.s. de bekende ornitholoog Simon de Waard enkele nieuwe films vertonen, in samenwerking met enige andere verenigingen. Op 18 November zal voor de leden te Zierikzee een avond worden gegeven, waarop de heer De Waard zyn nieuwste kleurenfilms zal vertonen over zyn zwerftochten door Zweden en Lapland. Voor' de schooljeugd zal des middags een cau serie worden gehouden. De ornitholoog van het Staatsbos beheer zal in Januari het meeuwen- vraagstuk uiteenzetten en sprei:en over het werk van zijn dienst op het gebied van de broedvogel-inventari- satie. Tot besluit van aeze vergade ring vertoonde de heer Vijverberg kleurenopnamen van o.m. de zeldza me watersnip, klauwier, vliegenvan ger, meeuw en stemsoorten, weide vogels en plevieren. KERKNIEUWS Ds. Doekes uit Nieuwdorp hoogleraar in Kampen. GENERALE SYNODE GEREF. KERKEN, ART. 31 K.O. De Generale Synode der Geref. kerken, onderhoudende artikel 31 K. O. benoemde Dinsdagavond te Ber- kel twee hoogleraren aan haar The ologische Hogeschool te Kampen in de vacatures, die ontstonden door het overiyden van prof. dr. K. Schil der en prof. B. Holwerda. Benoemd werden in de vacature-Schilder, ds. L. Doekes, predikant te Hilversum en in de vacature van prof. Holwer da, ds. H. J. Schilder, predikant te Utrecht-centrum. Ds. Doekes, die benoemd werd om onderwijs te geven in de dogmatiek, ethiek, encyclopaedie en de geschie denis der wijsbegeerte, werd 19 No vember 1913 te Nieuwdorp in Zee land, waar zyn vader predikant was, geboren. Hij studeerde aan de.Theo logische Hogeschool te Kampen en aanvaardde 9 Juni 1940 het predik ambt te Maartensdijk. In 1944 ver trok hij naar Rotterdam-Feyenoord en 2 November 1947 deed hij intre de te Hilversum. In Mei j.l. deed ds. Doekes aan de Theologische Ho geschool te Kampen zijn doctoraal examen. Hij is medewerker aan het weekblad de „Reformatie" en van wege de Generale Synode deputaat voor correspondentie der buitenland se kerken en voor radio-uitzending van kerkdiensten. INTREDE DS. A. NAGELKERKE TE ZONNEMAIRE. Zondag was het voor de Gerefor meerde kerk in Zomiemaire een gro te dag. Ds. A. Nagelkerke deed als opvolger van ds. Aalbersberg, die op 23 Maart de gemeente verliet, zijn intrede. In de morgendienst werd hy bevestigd door ds. G. van Heiningen, emeritus-predikant te Wolphaarts- dijk. Ds. Nagelkerke hield een intrede- prcdikatie naar aanleiding van Open baringen 22 1012. Deze predika tie vond zyn hoogtepunt in de woor den van Christus: „Wie niet voor Mij is, is tegen Mij." Hierna richtte de predikant woorden van dank tot zyn ouders en tot ds. Bremmer als vertegenwoordiger van de classis en als vriend. Zich wendend tot de af gevaardigden van de kerk van Zie rikzee, Scharendijke en Oosterland, verzocht hij zijn dank over te bren gen aan de resp. kerkeraden voor hun belangstelling. In de hoop op een goede samenwerking voor zo ver het de gemeenschappelijke be langen van de kerken aangaat, richt te hij zich tot de Ned. Hcrv. predi kanten, ds. Huizing, ds. Barendrecht, ds. Van Wyck. Vervolgens betrok hij in zijn toespraak het gemeentebe stuur, de directrice van het zieken huis, de jeugdverenigingen, koster De Roo, de organisten, de kerkeraad en de gemeente. Namens de kerkeraad sprak ver volgens de heer C. L. van Felius, na mens de classis ds. Bremmer, namens de kerk van Nieuwerkerlc. de heer K. B. Bij de Vaate en namens de Hei-vormde kerk te Zonnemaire ds. Van Wyck. Ook spraken nog ds. Barendrecht en de waarnemend bur gemeester, de heer Jac. van Spliui- der. Voor alle sprekers had ds. Na gelkerke een hartelijk dankwoord. De dienst werd besloten met het zingen van Psalm 119 vers 65.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 8