c Wapengekletter in Oost-Duitsland klinkt luider op! C 3 J ST. LAURENS' NIEUWE KERK HEEFT BEWOGEN VERLEDEN ENGELSE ATOOMBOM KWAM EINDELIJK GEREED Dr. W. G. Penney was ongevoelig voor Amerikaanse dollars WOENSDAG 15 OCTOBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MEN BOUWT WEER KAZERNE'S Er komen „nationale strijdkrachten" (Van onze correspondent) BERLIJN October. Zonder veel uifcerlyk vertoon werken de autoritei ten der Sovjet-Russische bezettingszone aan de vorming van wat zij „nati onale strijdkrachten" noemen. Werd in de loop van de maand Augustus bij Prora op het eiland Rügen de eerste volledig uitgeruste divisie met een sterkte van tienduizend man opgesteld, nu is men reeds bijna zover, dat de vorming van twee andere divisies vrijwel is afgesloten. Zy werden voorna melijk uit leden van het volkspolitieleger samengesteld, wier eenheden in Saksen en Thüringen gelegerd waren. Vandaar werden zy naar Egesin en Prenzlau benoorden Berlijn gedirigeerd en dan over de Noord-Oosthoek der zone verdeeld. Dit gebied was tevoren door Sow- jet-Russische troepen verlaten. Daar door kwamen kampementen en ka zernes voor de Oost-Duitse strijd krachten ter beschikking. Zy zijn echter niet toereikend gebleken om alle recruten te huisvesten, zodat duizenden in tenten moesten worden ondergebracht. Dserteurs berichtten, dat de toestanden in deze tentenkam pen onbeschrijfelijk zijn. Er zijn on voldoende wasgelegenheden en toilet ten,, terwijl de beschikbare veldkeu kens niet in staat zijn de benodigde warme maaltijden toe te bereiden. De onderbrenging der strijdkrach ten is eigenlijk het grootste pro bleem, waarmede de Oost-Duitse re gering te kampen heeft. De winter staat voor de deur en het is niet lan ger meer verantwoord de soldaten in tenten te huisvesten. Om te begin nen heeft de burgerlijke administra tie alle grotere gebouwen moeten ontruimen om voor de troepen plaats te maken. Tegelijkertijd worden alle beschikbare krachten ingezet om het bouwen van kazernes te versnellen. De belangrijkste bouwfirma's zijn in Oost-Brandenburg geconcentreerd en kunnen tevens een voorkeursrecht doen gelden bij het aanwerven van arbeidskrachten. DIENST VOOR DUITSLAND. Momenteel worden zij geholpen door leden van het politieleger en de organisatie „Dienst voor Duitsland" genaamd. Deze organisatie is een verplichte arbeidsdienst voor min derjarigen, die tegen een soldy van een Mark per dag zes maanden lang bij het uitvoeren van belangrijke werken worden ingezet. In deze zes maanden krijgen zij tevens een para militaire opleiding en worden daar- Herhaaldelijlc hebben wij de laatste maanden kunnen kennis nemen van geweldige sprinkhanenzwermen die verschillende streken in Afrika en Azië bedreigen. Dergelijke zwermen, die somtijds vele tientallen kilometers breed zijn en een lengte van honderd of meer kilometers kunnen bereiken, storten zich als golven over de ge plaagde gebieden uit en laten slechts kaal gevreten velden achter. Uit de bijbel zijn de sprinkhanen plagen ons allen wél bekend, doch de meesten onzer zijn vergeten dat hel nog niet zo heel lang geleden is dat ook Europa op meer of minder regel matige tijden door sprinkhanen werd geleistera. Deze zwermen kwamen uit het nabije Oosten, Egypte of Zuid- Rusland en vlogen over Hongarije tot diep in Duitsland, Zweden, ja zelfs tot in Schotland toe. Het is pas ruim een eeuw geleden dat na een bezoek van deze dieren aan Brandenburg bijna 500 mud sprinkhanen-eieren werden verzameld over een oppervlakte van nog geen 2000 ha land! Van de vijf belangrijkste soorten Afrikaanse sprinkhanen, zijn het in hoofdzaak een drietal soorten die deelnemen aan dergelijke massa-inva sies, zoals deze de laatste tijd in West en Midden-Azië plaats vinden. De broedplaatsen van deze zwermen lig gen voornamelijk in woestijnachtige gebieden, ver van alle menselijke ne,- derzettingen verwijderd, bijv. in de Arabische woestijn, Beloedsjistan en verschillende streken van Afrika. Van de oorzaak van de massale sprinkhanentrek is weinig bekend. Gebleken is, dat er geen direct ver band bestaat tussen de zwerfdrang en de hoeveelheid aanwezig voedsel. Ook al is de vegetatie weelderig en ruim voldoende om voor lange tijd het be staan te verzekeren, toch ontwaakt de zwerfdrang wanneer de sprinkhanen in aantal toenemen. Periodiek ver meerderen deze dieren zich sterker dan in andere jaren, zij krijgen een grotere lichaamslengte en vertonen 'n helderder kleur. En naar gelang de toename, wordt ook de prikkelbaar heid en de onrust onder de dieren groter. Tot zij eindelijk opbreken. Maar, hoewel zij zich dan tot steeds groter wordende zwermen aaneenslui ten, het duurt toch nog vele generaties voor het zover gekomen is dat zij wer kelijk gaan trekken. Het speelt dan geen rol, of de plaats, waar de tocht aanvangt nog voldoende voedsel biedt, neen zij gaan. De vlucht duurt des te langer, naar mate het aantal dieren van zo'n zwerm groter is. En in alle streken die de zwerm doorkruist, worden alle soort genoten meegesleept, zodat de zwerm gedurende de tocht voortdurend groeit. Plotseling kan zij dan aan de horizon van de bewoonde wereld opdoemen als een geweldige wolk die het dag licht verduistert. Dit is de dodentrek, een mysterieus fenomeen in de natuur. na in het normale leven overgeheveld. In theorie geschiedt dit op basis van vrijwilligheid, maar de practijk heeft reeds geleerd, dat een vrijwillig be sluit gemakkelijk kan worden afge dwongen. Er zijn gevallen voorgeko men, dat communistische groepen in de bedrijven protestacties op touw zetten tegen minderjarigen, die wei gerden zich vrijwillig voor het leger te melden. Bovendien heft de communistische jeugdorganisatie een bepaald per centage van haar leden naar het le ger „gedelegeerd". Deze personen werden eenvoudig aangewezen de sol üatènrok aan te trekken. Alle jaar gangen van 1932 of jonger, die tot nu toe bij de gewone politie dienst deden, hebben hun spullen moeten inleveren en werden en bloc in het leger opgenomen. Door al deze maat regelen hebben de Oost-Duitse strijdkrachten momenteel een sterkte van 110.000 man gekregen. In dit aantal zijn niet begrepen de grenspo litie, die 25.000 man telt en de trans- portpolitie met een sterkte van 5000 L. J. M. v. d. BERK. man. Enkele dagen geleden nog stond de grenspolitie onder het gezag van het ministerie.voor de veiligheid van de Staat (NKWD). Nu is echter ook zij bij het leger ingelyfd. MINISTERIE VAN OORLOG. Het opstellen van nationale strijd krachten maakt het oprichten van een ministerie van oorlog noodzake- Iyk. Tof nu werden alle kwesties, die met dit vraagstuk verband hielden, door een bureau behandeld dat onder de naam „bureau voor economische problemen" in het ministerie van binnenlandse zaken was onderge bracht. De voorbereidingen voor net oprichten van een ministerie van oor log zijn inmiddels echter zo ver ge vorderd, dat het ieder ogenblik offi cieel kan worden ingericht. Dit tijd stip hangt ten nauwste met de poli tieke ontwikkeling samen. Men neemt aan, dat de Oost-Duitse rege ring zal wachten, tot ook 113 de! Bondsrepubliek een dergelijk mini sterie zal zijn opgericht. Als Oost- Duitse minister van oorlog wordt de benoeming van Franz Dahlem ver wacht, Dahlem diende in het rode le ger, vocht gedurende de burgeroor log in Spanje en :s lid van het poli tiek bureau der Oost-Duitse commu nistische party. Zijn invloed is de laatste maanden sterk gestegen en hij heeft zich vooral bij het werven voor het leger onderscheiden. Dahlem teniet het volste vertrouwen der owjets. Hij kan uit zijn lange erva ring als majoor bij het rode leger putten om het Oost-Duitse leger te bolsjewiseren. De Sowjet-Unie heeft zich verplicht de zware wapens voor het Oost-Duit se leger te leveren, maar er zijn en kele moeilijkheden opgetreden, om dat Oost-Duitsland deze leveringen niet in voldoende mate met export goederen kan betalen. De grondstof- fenpositie der Oost-Duitse industrie is zo catastrophaal, dat alle bedrij ven, die niet voor de export werken, een groot gedeelte van hun grond-- stoffenvoorraden hebben moeten af staan. Tegelijk heeft men een nieuwe schrootactie ingezet. Alle burgers moeten 's Zondags enkele uren puin ruimen om op deze wijze schroot, te winnen. Het moet echter betwijfeld worden, of deze maatregelen op de duur toereikend zullen zijn om het exportprogramma te kunnen uitvoe ren. In leder geval is het zeker, dat het reeds zeer lage levenspeil van de Oost-Duitse bevolking nog verder naar beneden zal worden gedrukt.: Dit is des te ernstiger, omdat men ook reeds met een ernstig gebrek aan levensmiddelen heeft te kampen. Er zijn vrywel igeen aardappelen en groenten beschikbaar, om van vlees niet te spreken. Dit wordt van de ene kant door de slechte oogst ver oorzaakt, van de andere kant echter ook door de tegenstand der boeren die zich tegen het vormen van kol- chosen verzetten en opzettelijk le vensmiddelen achterhouden. De Oost- Duitse regering heeft nu beslist, dat alle boeren, die belangryke hoe veelheden levensmiddelen niet afle veren, onteigend of voor de rechter gesleept zullen worden. De Antilliaanse Regerings-Raad ontving op de ochtend, dat het duizendste retourvliegtuig van de K.L.M. in Curasao aankwam, de directeur van het Westindisch K.L.M.-bedrijf en de bemanning van het vliegtuig .Winscho ten", die deze duizendste vlucht maakte. Van links naar rechts zittend: M. Koster, directeur van de K.L.M., Mr dr M. F. da Costa Gomez, voorzit ter van de Regerings-Raad, A. P. Ruige, gezagvoerder van de „Winscho ten". Op de achtergrond leden van de Regerings-Raad en de overige leden van de bemanning van het vliegtuig. HISTORIE VAN EEN KERK Na restauratie komt gebouw van 1645 op 16 October a.s. weer in gebruik De restauratie van de Ned. Hervormde Kerk te St. Laurens is voltooid en het vernieuwde gebouw wordt op 16 October a.s. in gebruik genomen. Wellicht kennen weinigen van hen, die thans de diensten in liet gebouw bijwonen, er de historie van en een nog kleiner deel der kerkgangers zal weten, dat hun voorgangers uit de 17e eeuw 34 jaar lang bijeen Itwamen in een houten kerkje, voorgegaan door predikanten van elders omdat St. Laurens zelf geen dominé had. De kerk van St, Laurens heeft een bewo gen verleden, een historie, waard om verteld te worden. Aanvankelijk had dus de Herv. gemeente, opgericht in 1610, geen eigen predikant. Zij had alleen een kerkeraad en een koster, die tevens voorzanger en schoolmeester was. Omdat de gemeente zich uitbreid de er waren in 1629 reeds 160 belijdende lidmaten werd de be hoefte aan een eigen predikant ech ter steeds groter. Het duurde nog tot het jaar 1640 vóór de Staten van Zeeland, die het z.g. „geestelijk; kantoor" beheersten, waaruit de sa larissen der pred;kanten werden be taald, eindelijk toestemming gaven: tot het beroepen van een eigen pre dikant. Op 19 Februari 1640 deed ds. P. van Essen, komende van Philippine, te St. Laurens zijn intrede. De te genwoordige predikant ds. W. A. Kalkman is zijn 27e opvolger. EEN STENEN KERK Door het ijveren van ds. P. van Essen en de grote medewerking van de stad Middelburg, die de ambach ten St. Laurens en Brigdamme in bezit had, en mede doordat de vader van ds. van Essen een der burge meesters van deze stad was, kon op 5 April 1644 overgegaan worden tot het aanbesteden van de bouw van een nieuwe stenen kerk. Begrijpelijk was aan het 34 jaar oude houten kerkje, dat ook te klein was gewor den. veel verval gekomen. De totale bouwkosten der kerk be droegen 8374,35. Middelburg gaf 3000.-. Voor het maken van een gebrandschilderd glas met het wa pen van de stad werd 54._ betaald. EEN STRALENDE CHURCHILL Vrydag de derde October 1952 was voor Engeland een kostbare en luid ruchtige dag. Zo kostbaar en zo luidruchtig, dat Winston Churchill (,,Ik ben geen oorlogshitser") stralend naar koningin Elisabeth toog om haar het geheim van deze dag te openbaren. Hy zei tot baar: „Enkele ogenblik ken geleden is een Brits atoomwapen met succes tot ontploffing gebracht op de Monte Bello-eilanden". Let op dat woordje „Brits", want wel was er tot voor kort een Ameri kaans atoomwapen en een Russisch atoomwapen, maar Engeland bezat dat wapen niet. De warmvoelende Amerikaanse vrienden werden plot seling yskoud wanneer Engeland om het Amerikaanse atoomwapen vroeg. Met een zekere bitterheid in het gemoed heeft Engeland zich daarom zelf de weg naai' een atoomwapen gebaand en wanneer de schattingen van de kosten juist zijn men fluis terde van 400 millioen pond sterling dan betekende dat voor het ver armde Engeland éen atomische ader lating. HIJ DEED HET De man van de Engelse atoombom is William George Penney, zoon van een sergeant-majoor uit het Britse leger, geboren in 1910 te Gibraltar, knapste kerel tijdens zijn studie aan de universiteit, enige Britse geleerde, die in een verkenningstoestel de ont ploffing van de Amerikaanse atoom bom boven Nagasaki zag. Hy was daarna ook bij de atoom-paddenstoel boven Bikini. Maar William George Penney besliste, dat het komende atoomtydperk geen paddenstoel-tijd perk zou zijn. Zijn nieuwe bom, cUe boven_ de H. Pétillon. Monte Bello-eilandén (Noord West Australië) explodeerde, schreef Z-vorm in de lucht. Op een televisie-scherm in een ma rine-schip zag Penney de explosie van de bom: een lichtvlek als van een ondergaande zon, een dichte, werve lende wolk trof de grond en steeg daarna zigzag omhoog in een Z-vorm. De ontploffing was kleiner dan die van de Amerikaanse bom pn ze was bedoeld om een nieuwe techniek te beproeven, waarbij de hoeveelheid materiaal voor het veroorzaken van de ontploffing tot geringere propor ties was teruggebracht. Vliegtuigen patrouilleerden over de Monte-Bello-eilanden, elf Austra lische oorlogsschepen bewaakten de zee, toen het experiment zich af speelde. Penney, die met een R.A.F.-trans- port-toestel via Singapore was gear riveerd in Singapore werd het toe stel de gehele nacht bewaakt in het schijnsel van 50 zoeklichten kon tevreden zijn. Tevreden oolc tegenover de Ameri kaanse rivalen, die hem viermaal het salaris hadden geboden, dat de Britse regering aan Penney betaalt alS hoofd van het laboratorium voor wa- penonderzoek. William Penney ze: nee tot de Amerikanen. Hij verkocht de toekomst van zijn vaderland niet voor een handvol dollars. Verder moest Johannes Burgerhuis, die op de Groenmarkt een klokken gieterij had, voor rekening der stad een nieuwe klok maken. Hierop kwa men de namen van de toenmalige burgemeesters en thesauriers van Middelburg voor en verder nog Soli Deo Gloria. Johannes Burgerhuis me fecit 1646. Ook de gemeenteleden droegen bij in de kosten van de nieuwe kerk, die in 1645 was klaar gekomen. Het is,; voor zover wij weten, niet bekend Nieuwe Nederlandse speelfilm In de Cinetone-studio's te Duiven- drecht zijn de opnamen begonnen voor een nieuwe Nederlandse film, welke de emigratie tot onderwerp heeft. De titel luidt „Sterren stralen overal" en het idee is van Gerard Rutten, die tezamen met Jan Toon der het manuscript schreef. Rutten, die vóór de oorlog „Rubber" en „Dood Water maakte, voert ook de regie. De hoofdrollen in deze film worden vervuld door Johan Kaart, Guus Os- ter, Kitty Jansen en 't Snip en Snap- duo Willy Walden en Piet Muyselaar. Verder worden de namen genoemd van Jan Musch, Aaf Bouber, Mathieu van Eysden, Hans Kaart en Peronne Hcsang. Ook de Sleeswrjk-revue zou aan deze rolprent meewerken. De P.B.O. nog moeilijk aanvaardbaar Bezwaren in vervoersbedrijf Op het congres, dat de Kath. Bond van vervoersr^rsoneel St. Raphaël te Utrecht hield, is de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie ter sprake gekomen. De voorzitter, de heer J. M. Blommers. op welke datum de nieuwe kerk door gaf uiting aan het ongeduld van zijn ds. P. van Essen is ingewijd. De organisatie. Men rekent nu op de kerk. die heden nog bestaat, is een nieuwe ministers. Hij verklaarde, dat rechthoekig gebouw met een z.g. Door B. J. DE ME1J. dakruiter als toren. In de 17e eeuw werden meer dergelijke nieuwe Her vormde kerken gebouwd, o.m. te Vrouwenpolder (1624)Retranche- ment (1654) en Nieuwvliet (1658). De Roomse kerk, in 1355 gebouwd, hoorde bij het naburige kasteel Pop- St Raphaël geen surrogaat P.B.O. wil, zoals wordt voorgestaan door de di rectie van de Ned. Spoorwegen, na melijk zonder economische medezeg genschap. De bedrijfsgroep Wegvervoer tracht de verwezenlijking van de P.B.O. voor lopig te ontwijken en de K.L.M. staat nog steeds afwijzend tegen de PJB.O. Ook met de ondernemingsraden is nog niet alles in orde. Bij de K.L.M. spelen in de ondernemingsraad de on- laorganiseerden een grote roL Voor de kensburg. Zij was gewijd aan de hei- 1 samenstelling van de ondernemings- lige Laurentius, die op 10 Augustus 258 te Rome de marteldood stierf Het gemeentewapen van St. Lau rens is de afbeelding van het roos ter, waarop St. Laurentius heet te zijn verbrand. HET ST. LAURENSKERKJE De bewoners van Popkensburg en omgeving bezochten het St. Lau- rentskerkje, waarvan in 1419 Jaco bus Hugens pastoor was. Er wordt wel beweerd, dat het kerkje door de beeldstormers in Augustus 1566 is afgebroken. Dit betwijfelen wij ech ter. Wel hebben de beeldstormers. zoals overal elders, het inwendige der kerk vernield, maar het gebouw zelf bleef ongedeerd, zodat spoedig weer de Roomse eredienst kon wor den hervat. Door de overgang van geheel Walcheren tot Oranje in 1574, kwam daaraan echter voorgoed een eind. De troebelen tijdens het beleg van Middelburg (April 1572-Febr. 1574) hebben ook de kerk van St. Laurens, evenals de meeste kerken van het platteland, niet ongemoeid gelaten. Zij werd een ruïne. Toen in 1610 een kleine Hervormde gemeente werd gesticht kon de bouwval niet worden hersteld en werd, zoals wy reeds schreven, op de hoek van het kerkhof een houten kerk gebouwd. De ruïne is blijkbaar blijven staan tot het jaar 1645, toen op dezelfde raad bij de spoorwegen konden de werknemersorganisaties het niet eens worden, alleen met betrekicing tot het Wegvervoer is er enig perspectief. Wat de werktijd betreft, stelde het hoofdbestuur vast, dat een acht-en- veertig urige werkweek voor arbeiders in het vervoersbedrijf doorgevoerd moet worden. plaats, dus midden op het kerkhof, de tegenwoordige kerk is gebouwd. Had de oude kerk, zoals alle oude Roomse kerken, de ingang naar het Westen en het altaar dus in het Oosten, de nieuwe kerk kreeg na tuurlijk de ingang naar de enige dorpsstraat, in het Oosten. De fun damenten der kerk bestaan uit oude z.g. Zeeuwse moppen. Hierop zijn de muren gebouwd met stenen van een kleiner formaat. Of die fundamenten dezelfde zijn van de oude Roomse kerk is niet met zekerheid te zeggen, daar deze wel niet dezelfde grondvorm zal ge had hebben als de nieuwe kerk Het koor naar de straatzijde was al thans niet geheel rechthoekig. Aan nemelijker is, dat de ruïne geheel is afgebroken en dat van de nog goede oude stenen een nieuw rechthoekig fundament is gelegd, waarop de kerk werd gebouwd. VERKEERSSLACHTOFFERS IN 1951 Zoals uit bovenstaand kaartje blykt, eiste het verkeer In 1951 byna 23.000 slachtoffers. Elk van de drie groepen de doden, de zwaar, en de lichtge wonden is op deze kaart onderverdeeld in leertijdsgrocpen en weggebrui kers. Bij de leeftijdsgroepen valt het op, dat bij de dodelijke ongevallen een grote meerderheid van kinderen en ouden van dagen valt waar te nemen. Bij de gewonden ligt de top daarentegen in de midden-leeftijdsklasse. De verdeling naar weggebruikers is in de eerste cirkels aangegeven en hier. uit blijkt o.m. dat bij de voetgangers een groot verschil bestaat tussen de percentuele hoeveelheid ongevallen met dodelyke afloop en de overige groepen. Hei Wereldgebeuren. Het zijden gordijn Wjj zijn vertrouwd met de ge dachte aan het ijzeren roliuik, dat dwars door Europa is neergelaten. Doen geen moeite meer om het op te halen. Luisteren alleen nog maar naar de klopsignalen, die ons zo nu en dan bereiken van ach ter die barrière. Minder vertrouwd zijn we met de gedachte aan een gordyn om Azië, een gordyn van Chinese zijde even sterk als een rolluik en minder geschikt voor klopsignalen. Toch is men bezig dat gordyn te fabriceren. Een week lang heeft men thans in Peking beraadslaagd over de punten, waar dat gordyn moest hangen. De buitenwereld heeft er weinig van gehoord, maar dat gebeurde op een vredesconferentie voor de Aziati sche landen in Peking. De duizenden oren, die naar Radio Peking luisterden om wat beter ach ter de bedoelingen van de Chinese re gering te komen, hebben niet veel gehoord. Wat ze hoorden was echter verras send. Er waren 1500 gedelegeerden op de conferentiealle landen van Azië waren vertegenwoordigd een nieuw hotel van acht verdiepin gen was bevolkt met de afgevaardig dende Chinese posterijen lan ceerden een speciale postzegel met een vredesduif. Nu zijn onze Chinese vrienden wel opgewekte lieden, die 'n flinke fuif met buitenlandse vrienden kunnen waarderen, maar ze zyn ook zakelijk. Ze steken opvallend veel geld in die „vredesconferentie" en ze zullen straks het profyt van dat geld willen zien. Ze hebben de conferentie met zorg voorbereid: ook dat heeft geld ge kost. Tevoren zyn belangrijke Chi nees-Russische besprekingen gehou den in Moskou. Men kan er dus zeker van zyn. dat Moskou volledig van het geval op de hoogte was. Wat wil Mao Tse Toeng? Probeert hij Peking te maken tot net centrum van Azië en China tot de leidende mogendheid? Wil hij zijn zijden gor dyn ophangen rond heel Azië met uit zondering van wellicht Japan en de Philippynen Deze vragen houden evenzovele waarschuwingen in. Mao Tse Toeng is er reeds in geslaagd Tibet onder rood Chinees beheer te brengen. Hy houdt via wapenzendingen naar Indo- Chïna de Fransen onder druk. Hy kan naar de verklaring van Ame rikaanse militaire leiders de huidi ge oorlog in Korea tot in lengte van dagen voortzetten. En intussen knoopt hij relaties aan met de volkeren van Azië onder het motto: „Azië voor de Aziaten". Om voor zijn mede-Aziaten de no dige „show" te produceren, lanceert hy juist tijdens de vredesconferentie van Peking en enkele dagen vóór de bijeenkomst van de algemene verga dering der Verenigde Naties een groot offensief in Korea. Hij wil indruk maken op z'n gas tenhy wil tegelijk de verenigde Naties waarschuwen. Die waarschuwing luidt dan zo on- feveer: probeer geen economische oycot tegen China te organiseren, pas op voor verdergaande collectieve actie tegen ons. Wy' willen vrede op onze eigen wyze en zo nodig grijpen we naar de wapenen. De Korea-kwestie en heel de kwes tie van de onrust in Azië zal deze week in de vergadering van de Verenigde Naties aan de orde ko men. Men hoopt, dat Amerika een uitweg zal vinden uit de allergrootste moeilijkhedenover de kleinere praten we maar niet. En nu lanceert die onprettige Mao zyn offensiefvredesoffensief voor Aziëoffensief met de wa penen voor de Westerse wereld. Zei Rudyard Kippling jaren gele den: „East is East and West is West en nooit zullen de twee elkaar ontmoeten". Hij voegde er nog iets aan toe over de wijze waarop het wel zou kunnen als twee sterke mannen openhartig tegenover elkaar zouden staan. Welnu de twee sterke mannen staan ermaar met de wapenen in de vuist. Mao Tse Toeng: vrede voor 1.000.000.000 Aziaten. Wijziging gevraagd van Noodwet Ouderdomsvoorziening Het hoofdbestuur van de Neder landse Bond voor Ouden van Dagen heeft, naar het ons mededeelt, in een adres, gericht aan de minister van sociale zaken en aan de voorzitter en leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal verzocht om artikel 4 lste lid van de Noodwet-Ouderdoms voorziening zodanig te wyzigen, dat de leeftijdsgrens voor de ongehuwde vrouw, welke thans 65 jaar is, te wij zigen in 60 jaar. Het bestuur motiveert dit verzoek met een verwijzing naar wetsontwer pen in andere landen, waar men aan ongehuwde vrouwen een ouderdoms pensioen wil verstrekken op 60-jarige leeftijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3