KORTGENE KRIJGT EEN NIEUW SCHOLENCOMPLEX Zeeuwse Almanak HET BOEK DER BOEKEN ZOALS MEN HET NIET KENT ZEELAND BELEEFDE EEN PRIMA T0ERISTENSEIZ0EN Chefarine „4" doet wonderen a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 15 OCTOBER 1952 LANG GEWACHT EN NIET GEZWEGEN. Binnenkort wordt met de bouw begonnen. Het is dan eindelijk zover, dat binnen enkele dagen In het nieuwe uit breidingsplan van Kortgene-dorp eeu begin kan worden gemaakt met de bouw van het nieuwe scholencomplex. Volgend Jaar, niet ingang van de nieuwe cursus, zullen dc openbare lagere school en de Ulo-school hierin gehuisvest worden. De lagere school zal de bouwval kunnen verlaten, die reeds in 1940 voor de aanleg van de brug afgebroken zou zijn, de openbare "Ulo, die volkomen uit haar school is gegroeid, zal zich in het nieuwe ge bouw ook ruimer kunnen bewegen en tenslotte zal ook de dhr. Kleuter school met de nieuwbouw gebaat zijn. De schuur waarin men thans ver blijft, zal namelijk verwisseld kunnen worden met het tegenwoordige schoolgebouw van de Ulo. Het nieuwe complex, naar een ont werp van het architectenbureau Irs. A. Rothuizen on P. J. 't Hooft, zal ongetwijfeld ook architectonisch een sieraad voor het dorp zijn. Hoewel de beide scholen in één gebouw worden ondergebracht, zullen zij volkomen van ëlkaar gescheiden zijn. Aan de linkerzijde komt de Ulo-school met een aparte ingang. Naast een kamer voor net hoofd en een ruimte voor het opbergen van leermiddelen krijgt deze school drie leslokalen, nl. een van 8.30 x 6.50 m. voor de eerste klasse en twee van 7.30 x 6.50 m. Als „verbinding" tussen de Ulo en de lagere scholen is een natuurltundelo- kaal geprojecteerd, dat ter besparing van kosten door beide scholen zal worden gebruikt. De lagere school krijgt vijf leslokalen van 6.50 x 8.60 m. Naast de gebruikelijke dienstruim ten, de centrale verwarmingskelder en een hydrofoorinstallatie voor de watervoorziening, krijgt de lagere school een goed verlichte zolderver dieping, die uitstekend benut kan worden voor het vak handenarbeid. Vóór de lagere school komt een grote tuin en daarachter een aparte speelplaats. Vanzelfsprekend wordt voor een goede verlichting en venti- Voor de negende maal Cassatieberoep in de zaak- Fonfevn voor de Hoge Raad De bekende smaadschriftzaak van de thans 53-jarige en uit Zeeland afkom stige ex-sergeant-konstabel der Ko ninklijke Marine A. H. Fonteijn, is Dinsdag voor de negende maal door een rechtscollege behandeld. De recht bank te Amsterdam heeft hem destijds wegens smaadschrift veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf voorwaar delijk en f 100 boete In hoger beroep veroordeelde het Amsterdamse ge rechtshof hem tot dezelfde straf. Op formele gronden vernietigde de Hoge Raad dit arrest met verwijzing der zaak naar het gerechtshof te 's Gra- venhage. Ditmaal werd Fonteiin ver oordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf, zonder geldboete.. Voor de tweede maal werd cassatie aangete kend. Dit laatste cassatieberoep is Dinsdag door de Hoge Raad behandeld. Er werd niet gepleit, doch wel was van de requirant een schriftuur ingekomen. De advocaat-generaal, jhr mr. Van Asch van Wijck, zal op 4 November conclusie nemen. Hervormd gemeenteblad „De Veerboot" Voor het eerst sinds de oorlogsjaren is thans weer het 14-daags gemeenteblad van ..Kerk en Wereld" voor Zeeland. „De Veerboot", verschenen. Het blad staat onder redactie van ds. L. S. Blom, Ned. Hervormd predikant te Aardenburg, die in een inleidend ar tikel o.m. mededeelt, dat het blad op ruime schaal zal worden verspreid in acht afdelingen en gemeenten in Zuid- Zeeland. Het voortbestaan is reeds ge waarborgd, zo schrijft ds. Blom. „De Veerboot" zal op de voorpagina telkens een hoofdartikel bevatten, dat in het bijzonder de Zeeuwen zal be treffen en voorts artikelen en rubrie ken. welke in alle provinciale-, streek-, of gemeente-edities van „Kerk en We reld" verschijnen. VREEMDE GAST IN VISSERSHAVEN TE VLISSINGEN. De heer Lttgier te Vlissingen meldt ons de waarneming van een „Grote Jager" (Stercorarius Skua) bij de vissershaven te Vlissingen. De vogel plofte neer tussen een troep zilver meeuwen om een ervan zijn buit te ontnemen. De volledige beschrijving van de vogel stelt de indentiteit van de vogel volkomen vast. De „Grote Jager" verschijnt hier meest in de wintermaanden. Z. latie van de lokalen gezorgd, die na genoeg op het Zuiden zyn gelegen. De ramen iri de lokalen lopen btfna tot aan dc vloer door, terwijl de gangramen ditmaal ook beweegbaar worden gemaakt. Als een „aardig- hidje" zullen de onderramen in dc gang van de lagere school van ge kleurd glas worden voorzien, zodat de kinderen een fleuriger „kijk" op de wereld krijgen. De bouw is inmiddels reeds gegund en de aannomer hoopt binnen 14 da gen een aanvang met het werk te kunnen maken. Op de schetstekening ziet men rechts nog een gedeelte van het gym nastieklokaal dat men ook gaarne zou bouwen. Hierover zijn de bespre kingen nog gaande. Daar dit lokaal door alle scholen gebruikt zou moe ten worden, zou men dit vrij staand van het complex willen doen bouwen. Oesterstand in Brussel een succes De oesterstand op de Voedingsmid delententoonstelling te Brussel trekt veel belangstelling en elke dag profi teren vele Belgen van de gelegenheid om tegen flink gereduceerde prijs ken nis te maken met de Zeeuwse oesters. Ook vele oesterkwekers brachten reeds een bezoek aan de tentoonstel ling. WANDELING Door de straten van Middelburg be woog zich een huismoeder met kinder wagen, begeleid door een ongeveer zes-jarig zoontje, dat zich per auto ped verplaatste. Het was een expeditie, welke niet zonder moeilijkheden verliep, want by elke straathoek en er waren vele straathoeken zag de moeder zich genoodzaakt haar plaats achter de kinderwagen op te geven, om 't zoon tje behulpzaam te zijn bij het „nemen" van de trottoirs Het ions een vermoeiende wandeling, die veel eiste van de zelfbeheersing der deelnemende personen. Het zoontje begon dan ook weldra te protesteren tegen het herhaaldelijk onderbreken van zijn tocht per „step" en ook mama verloor veel van haar opgewektheid. Toen mama bij de achtste straat hoek de kinderwagen naar 't volgend trottoir had geloodst en op haar schre den terugkeerde om ook de autoped met berijder derwaarts te voeren, greep zoonlief in. Hij plaatste zich achter de kinder wagen, zette het voertuig in beweging en riep. over z'n schouder blikkend: „Gaat U maar met de step!" „Brittannia" wordt herbouwd Voorlopig een congreszaal njet café-restaurant. VERHEUGEND NIEUWS VOÖlt VLISSINGEN. Naar wij vernemen Is men met de plannen tot de herbouw van hotel „Brittannia" te Vlissingen thans zo ver gevorderd, dat mag worden aan genomen, dat binnen niet al te lange tijd met deze herbouw kan worden begonnen. Men is voornemens voor lopig op de plaats van bet oude „Brittannia" een gedeelte te herbou wen, dat een congreszaal en een café-restaurant zal bevatten. De Rotterdamse architect, ir. J. W. C. Boks, heeft in opdracht van de Raad van Commissarissen een plan ontworpen, volgens hetwelk de onderdelen van het complex con greszaal, café-restaurant en hotel achtereeenvolgens kunnen worden uitgevoerd zonder dat reeds in een eerste étappe extra-kosten behoeven te worden gemaakt met het oog op toekomstige eventuele verdere uit voering van het volledige plan. Dit zou natuurlijk wèl het geval zijn wanneer men bijv. eerst een restau rant bouwde en later daar boven op het hotel. De funderingen zouden dan immers veel zwaarder moeten worden. Het plan van ir. Boks is thans zodanig ingericht, dat het ho tel-gedeelte later nAóst het café-res taurant en de congreszaal zal kun nen worden opgetrokken. Besloten is thans stappen te on. dernemen om te geraken tot de bouw van een flinke congreszaal, annex café-restaurant. Vanzelfsprekend moeten deze plannen nog verschil lende instanties passeren, zodat men niet mag verwachten, dat bijv. reeds volgende maand met de uitvoering zou kunne» worden begonnen. Maar de kansen, dat dit tegen het volgend voorjaar wèl het geval zou zijn, mogen toch als zeer gunstig worden beoordeeld, zo vernamen wjj van zeer bevoegde ztfde. De congreszaal zal echter voor meer doeleinden te gebruiken zijn. Ongetwijfeld mag men In dit ver band denken aan toneel-uitvoerin gen, concerten, bals en dergelijke. Maar vooral het feit, dat Vlissingen ook als congresstad weer zijn voor oorlogse positie zal kunnen herwin nen, is natuurlijk reeds zeer belang- ryk. Ongetwijfeld zal dit bericht In Vlissingen dan. ook met grote vreug de worden vernomen. Vlissingen was door de oorlog de Marine kwijt ge raakt en zij is weer teruggekeerd. Vlissingen verloor ook zijn te recht vermaarde „Brittannia" en de hérrijzing daarvan ook aJ is zij voorlopig nog maar gedeel telijk betekent, dat weer een schrijnende oorlogswonde wordt ge heeld en dat Vlissingens prachtige boulevard opnieuw een deel van zijn oude luister zal terugkrijgen. Zestig jaar getrouwd Op 21 October viei .n de heer J. Ba- rentsen "en mevrouw P. Baren t sen— Marijs te Ritthem hun 60-jarig huwe lijksfeest. Oesterkwekers zijn druk bezig met de pannen Het pannenvaren is in volle gang, doch de kwekers werden in de afge lopen dugen sterk gehandicapt door slecht afgaand water, waardoor menige vergeefse reis werd gemaakt. Volgens de thans bekend geworden cijfers wer den deze zomer 2.975.000 stuks pannen,-' gelegd en 9812 m3 mosselschelpen uit gezaaid voor de broedval. Consumptie oesters worden reeds zij het nog in kleine hoeveelheden aan de wal verkocht tegen goede prijs. Nieuw mossel-record Het vorige week gevestigde record van mosselafzet door Bruinisser kwe kers, is reeds weer overtroffen dooi de afzet van deze week. Er werden namelijk van de Wad denzee aangevoerd en afgeleverd aan de handelaren 10.350 tonnen, terwijl 1150 tonnen Zeeuwse mosselen wer den doorgeleverd. Totaal dus 11.500 tonnen. Door gebrek aan contingent is de week van 13 tot 18 Octobej- een belangrijk kleinere verzending te wachten. IN 1135 TALEN VERTAALD. Belangwekkende Bijbeltentoonstelling te Middelburg geopend. In het voormalig auditorium van de Abdijkerken te Middelburg is Dins dagavond de zeer belangwelckende tentoonstelling ,,Het altijd nieuwe bock" geopend. Deze expositie, die zeer modern van opzet is en opgebouwd werd rondom de nieuwe Bijbelvertaling, geeft een bijzonder goede indruk van het veelomvattende werk, dat het Ned. Bijbelgenootschap verricht. In de consistorie van de Koorkerk wordt iedere avond een filmstrook vertoond en hier is ook een wereldkaart opgehangen, geschilderd In lichtgevende verf, welke een indrukwekkend beeld geeft van de bijhelvoorzlenlng over de gehele wereld. Het Boek der Boeken is thans reeds in 1135 van de 2500 talen geheel of gedeeltelijk vertaald; het Ned. Bijbelgenootschap nam circa 45 vertalingen voor zijn rekening. Uiteraard is aan de nieuwe verta ling zeer veel aandacht besteed. Men kan zich een indruk vormen van het werk, dat daarvoor is verzet. Een proefvertaling van Ezcchiël 126 prijkt onder de foto's van de verta lers en via een gramofoonplaat hoort men hoe deze met hun overleg bezig zijn. Een andere stand is gewijd aan de Statenvertaling van 1637. Er ligt een eerste druk, waarbij behoort een drukfoutenregister van flinke af metingen. In 1637 bestonden echter al vele andere vertalingen en een kaart, waarop men lichtjes kan laten branden, geeft aan, waar deze tot stand kwamen. Ook de beroemde „Deux-aasbijbel" is er te zien en in teressant is eveneens een handschrift voor de Statenvertaling, afkomstig Uit de Prov. Bibliotheek van Zeeland, die ook nog andere kostbaarheden in bruikleen gaf. De stand met bijbels in grondtaal en handschrift bevat o.m. fotocopie- en van oude handschriften, zoals een snippertje papyrus uit 125 n. C., dat keurig bewaard bleef onder het Egyptische zand en een fragment van een in 1947 gevonden rol uit de 2e eeuw voor Chr. Men ziet voorts geschreven bijbels, de oudste Neder landse bijbel (1477) en talrijke verta lingen in Indonesische streektalen, waarbij een fraaie lichtstand voor .t El. is een fries" en er verduidelijking zorg draa? stand „De Bijbel in het 1 Zeeuwse plaatsnamen voor drie nieuwe mijnenvegers Axel, Goes en Veere Naar wjj vernemen zullen drie van de 32 kustmijnenvegers, welke zoals reeds gemeld op Nederland se werven voor rekening van de Ko ninklijke Marine gebouwd zullen wor den, de namen ontvangen van Zeeuw- Se gemeenten. Deze drie schepen zullen genoemd Worden de „Axel", de „Goes" en de „Veere:" De overige schepen zullen genoemd worden naar andere Nederlandse ge meenten. De gemeente Dokkum in Friesland heeft reeds doen we ten, dat het naar deze gemeente te noemen vaartuig wellicht gea dopteerd zal worden en dat men het Voornemen heeft om aan de beman ning van de toekomstige „Dokkum" ter gelegenheid van de stapelloop een wapenschild aan te bieden. Zoals men zich wellicht herinnert, heeft de Stichting „Nieuw-Walchc- ren" ter gelegenheid van Boomplant- dag 1951 een soortgelijk gebaar ge maakt. Toen werd aan de vier mij nenvegers „Walcheren", „Wester- schelde", „Roompot" en „Deurlo" een plaquette met oorkonde aange boden. Misschien kunnen thans de gemeen tebesturen van Axel, Veere en Goes nu een dergelijke geste overwegen zijn lees- en verkooptafels. De collec tie Bijbels beeldmateriaal voor gezin, school en cateohisatie is zeer uitge breid. Verder vindt men o.m. de Bij bel in brailleschrift, maquettes van het oude Jeruzalem, het Tabernakel, etc., de brief van Paulus aan de Ro meinen in het Siamees en in Siamese boekvorm, alsmede een wonderlijk schriftuur van zekere Klaas Kram mers. een merkwaardige Delftenaar, die blijkbaar niets anders te doen had dan de letters in de Bijbel te tellen en tot een totaal kwam van 3.366.480! DE OPENING. De tentoonstelling werd Dinsdag avond in de Koorkerk geopend door da. A. H. A. Bakker, voorzitster der afd. Middelburg van het N.B.G.. die in het bijzonder de Commissaris der Koningin en mevrouw De Casem- broot, het lid van Ged. Staten de heer A. Schout en de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, de heer A. J. Berenpas, verwelkomde. Ook de secretaris binnenland van het N.B.G., ds. F. Visser, woonde deze bijeen komst bij. Da. Bakker gaf een toe lichting op de tentoonstelling, welke, naar zij zeide, de kennis van en.de liefde voor de Bijbel kan vergroten. „Wanneer wij zeggen, dat de Bijbel altijd nieuw blijft, bedoelen wij, dat het Woord Gods onvergankelijk is", aldus da. Bakker, die tenslotte voor ging in gebed. Ter gelegenheid van de tentoon stelling. welke van 21 October ook in Goes wordt gehouden, was de Nieuwe Kerk weer door schijnwerpers ver licht. Advertentie. VREEMDELINGEN KWAMEN VROEG Het naseizoen viel echter bitter tegen Het vreemdelingenseizoen 1952, waar nu definitief een streep onder is gezet, heeft Zeeland geen windeieren gelegd. Het aantal vacantiegangers dat In onze provincie logeerde of er zo maar eens een dagje doorbracht, is buitengewoon groot geweest en al zjjn helaas geen cjjfers en bedragen be kend, men kan aannemen, dat zij er tezamen een kapitaal hebben achter gelaten. Ook het voorseizoen is goed geweest, maar het naseizoen is ten gevolge van het slechte Septemberweer een grote teleurstelling geworden. TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 tabletton 75 CT. KUNST Jo Vincent zong in Middelburg. Concert. Oostkerk. Begeleiding; Jan Ryn. DIT kwam Dinsdagavond in de Middelburgse Oostkerk onloochen baar vast te staan: nog altijd is Jo Vincent een der groten onder de Ne derlandse zangeressen. Het is opmer kelijk, hoe zij aanvaardbaar weet te maken, wat bij elk ander zou worden afgewezenen dat eigenlyk alleen maar door haar voordracht. En wat is het kenmerkende, van deze voor dracht? Wil men haar karakterise ren, heeft men aan één woord ge noeg, namelijk eenvoudDat is het 'gehele geheim van haar lied kunst, deze ongekunsteldheid en dit natuurlijke zingen. Zo begon zij gis teravond haar concert met een „Abendlied" van Schulz en een „Ode von dem Namen Jesu" van Löwen- stern, twee liederen, die toch niet di rect tot de meesterwerken der muziek gerekend kimnen worden, doch Jo Vincent tilde deze werkjes uit hun eigen sfeer en transformeerde ze tot persoonlijk bezit van elke luisteraar. Slechts zeer weinige kunstenaars zijn in staat om met dergelijke liederen dit wonder te bereiken. Er was nog veel meer te genieten: composities van Bach, Purcell, Mo zart en vooral niet te vergeten enke le Nederlandse volksliederen, waarbij de zangereB uitmuntend de devote sfeer van deze middeleeuwse zan- fen wist te treffen. Prachtig van oon klonken de vele meiismen, die bij deze liederen zo kenmerkend zijn. Jan Rijn zorgde voor een gedegen begeleiding, doch werd wel eens voor onverwachte moeilijkheden geplaatst, die hy evenwel uitmuntend wist op te vangen. Hij speelde ter afwisseling enkele orgelsoli: Sweelinck (Echo fantasie) Bach (Fantasia) en Pep ping (koraaltrio „Wie schön leuchtet der Morgenstern"). Er bestond voor deze avond grote belangstelling. de K. „Voor zover wij hebben kunnen na gaan zijn de hotels en pensions in de toeristenplaatsen van goed tot vol bezet geweest", aldus de heer W. ten Haaf, gewestelijk secretaris van „Be- drijfshoreca" te Middelburg. Hij wees er op, dat vele bedrrjfsgenoten zake lijk profijt hebben gehad van het mooie weer, dat reeds in April en Mei vele mensen prikkelde om er op uit te trekken. Volgens de heer Ten Haaf heeft dit verrukkelijke voor jaarsweer in menig hotel en pension een bezetting veroorzaakt, welke men de meeste andere jaren mist. Het heeft voorts vroegtijdige reser veringen voor het eigenlijke vacan- tieseizoen in de hand gewerkt. Zo waren de toeristenpensions voor een belangrijk deel reeds vroeg in het jaar besproken. Het passantenverkeer, het bezoek van de dagjesmensen, is dit jaar ook bijzonder groot geweest en dan wel met name in de maanden April (ook al weer dank zy de mooie lente). Mei, Juni en Juli. Dit verkeer is uiteraard sterk aan schommelingen onderhevig waarbij het weer een beslissende factor vormt en geen wonder dan ook, dat liet in de maand Augustus, die ons vrrj veel regen bracht, opval lend terugliep. De heer Ten Haaf was van oordeel, dat het bezoek uit het buitenland om vangrijker is geweest dan de voor gaande jaren; vooral het aantal Bel- fen, dat Zeeland kwam ontdekken of erontdekken, was formidabel groot. Er kwamen ook meer Engelsen dan vorig jaar en het aantal Franse be zoekers was eveneens verheugend, al valt het bij het aantal Belgen in het niet. Duitsers zag men nog weinig. De secretaris van Bedrijf shoreca" wilde de aantrekkingskracht van de Oost-Vlaamse manifestatie in Mid delburg en de V.V.V.-tentoonstelling te Vlissingen op de buitenlanders niet onderschatten. Het bezoek in de gure en natte maand September noemde hij zeer matig. ZELFS NAAR THQLEN. Ook de directeur van de Provincia le Zeeuwse V.V.V., de heer E. Smit, was er van overtuigd, dat dit seizoen beter is geweest dan dat van vorig jaar. De Stoombootdiensten hadden weer meer auto's en passagiers over te zétten, de spoorwegen meer reizi gers te vervoeren en Middelburg meer autobussen op te bergen. Ook in steden als Goes en Zierikzee nam het aantal vreemdelingen toe. De West-Zeeuwsch-Vlaamse kust de Walcherse badplaatsen en de kop van Schouwen waren weer in trek en zelfs Tholen, toch niet in de eer ste plaats een toeristenoord, trok be zoekers. Het blijkt, dat er ook steeds meer kampeerders naar Zeeland ko men, doch iammer genoeg zijn er nog te weinig kampeerterreinen. De va- cantiespreiding begint zich volgens de heer Smit in ons gewest nu dul- deliiker te manifesteren. van V.V.V. Middelburg vernamen wö, dat het daar enige weken zeer moeilijk is geweest in de hotels lo- giesruimte te verkrijgen, zodat vele mensen op particuliere adressen zijn ondergebracht. De V.V.V. Vlissingen belastte zich voor het eerst met het reserveren van hotelruimte voor vreemdelingen. Belgische vissersboot Breskens binnengesleept In zinkende toestand Dinsdagmiddag omstreeks twee uur werd in de haven van Breskens de Belgische vissersboot Z 53.2 uit Zeebrugge in zinkende toestand bin nengebracht door de sleepboot „Blan. kenberg" van L. Smit en Go. De Z 512 raakte Maandagavond omstreeks half negen in moeilijkhe den 35 mijl ten Westen van het lichtschip Goeree op de Noordzee. De uit vier koppen bestaande be manning met schipper F. de Paepe, slaagde er in het Engelse kustvaar tuig „Secundo" te bereiken, dat de Z 512 naar de rede van Vlissingen sleepte. Hier werd de „Blankenberg" om assistentie verzocht, waarna de Z 512 de haven van Breskens kon worden binnengesleept. Met behulp van het bergingsvaartuig „De Bruinvis" van de firma L. van der Talc, kon de gehavende vissersboot drijvend worden gehouden. Op de scheepshelling van de gebroeders Maas zal het schip hersteld worden. De bemanning Is, behoudens de schipper, per bus naar huis terugge keerd. Men vermoedt, dat de Z 512 op een wrak is gestoten. Zeeuwsch-Viaamse vlassers vergaderden te Aardenburg. Samenwerking tussen Oost en West bekrachtigd. Gisteren werd te Aardenburg de eerste vergadering gehouden van de Stichting Bevordering en Exploita tie van R.K. Vlassersschol en in Zeeuwsch-Vlaanderen. De vergade ring stond onder leiding van de heer A. Lockefeer, lid van Ged. Sta ten van Zeeland en werd o.a. bijge woond door de heer J. M. A. C. van Dongen, burgemeester van Aarden burg, burgemeester P. H. Geirnaerdt van St. Jansteen, burgemeester G. C. E. M, Dierielc van Koewacht, be- stuui'sleden van de N.C.B. en van de Zeeuwsch-Viaamse vlassersbond en van de afdelingen in Zeeuwsch- Vlaanderen. Omdat door deze vergadering het contact tussen de vlassersscholen van Koewacht en van Eede werd be krachtigd en dus een samenwerking tussen Oost- en West-Zeeuwseh Vlaanderen in de hand werd gewerkt, was de bijeenkomst van het grootste belang voor de Zeeuwsch-Viaamse vlasserswereld. Tot voorzitter van de Stichting werd gelcozen de heer C. L. Martinet uit St. Jansteen. Ondervoor zitter werd de heer Cam. van B»!le- ghem te Eede en secretaris-penning meester de heer Alb. de waele te Koewacht. Besloten werd voorts, te trachten voor do electrlciteitsvoorzicnlng der scholen contracten te sluiten met de P.Z.E.M. Aan de Nederlandse Fede ratie van Vlassersverenigingen zal een subsidie worden aangevraagd. Verder werden de mogelijkheden tot uitbreiding van het vlassersonderwijs besproken, een kwestie, welke nader zal worden bekeken door het dage lijks bestuur en door de adviseur van de stichting, ir. Butler van Rijks instituut voor Vlas. Wrak in de Krammer is inderdaad de „Willem III" Men neemt thans wel als vast staand aan, dat het de vorige week In het Krammer ontdekte wrak dat van het in 1870 gestrande stoom schip Willem Hl is. Het schip Is van ijzer en heeft 8 masten, zoals gemeld la het 70 me ter lang en ligt het op diep water, terwijl vroeger ter plaatse toch een droge plaats moet zyn geweest. De stroom en de vaarweg is ech ter reeds zeer dikwijls veranderd en dit maakt voortdurende peilingen noodzakelijk. Deze peilingen worden onder meer uitgevoerd door het vaartuig KIL van de Rijkswater staat. Via het echolood, waarmee deze peilingen verricht worden, zag men iets bijzonders, dat men iden tificeerde als een wrak. Eerst dacht me naan een vliegtuig, later aan een groot Duits marinevaartuig. Eeide veronderstellingen bleken onjuist, zoals bleek uit de oefenin gen van de Duikerschool van het 2e Regiment Genietroepen (korps Pon tonniers) te Dordrecht, die enige tijd de Vluehthaven te Zijpe als basis hadden. Deze pontonniers hebben een regel matig tekort aan objecten, die zjj voor hun duikoefeningen kunnen ge bruiken, want nieuwe wrakken of gezonken schepen zyn er niet en al les wat zich op dit gebied voor doet, wordt opgeruimd of geborgen door de bergingsmaatschappyen. De ontdekking was dus voor deze oefenschool een buitenkansje. Na het wrak te hebben geïnspecteerd, werd -onder het voorschip een springla ding aangebracht. Alles is zeer dik begroeid met zeewier en schelpen, zodat niets bijzonders mee naar bo ven kwam. Men hoopt echter later nog wel betere resultaten te berei ken. Advertentie. Schijn bedriegt. AlsUdenkt, dat bovenstaande 4 lijnen geen zulvct vierkant vormen, komt U even bedrogen ujt, als wanneer U denkt, dat iedci hoofdpijntablctje Aspirin is Controleert U het maat Een Aspirin tablet herkent U aan her Daycrkruis. Afsluitdijk in Braakman. (Slot van pag 1) VOORT, STEEDS VOORT Want voort schrijden de werk zaamheden, steeds voort. Ook in de Braakman, waar intussen zoals reeds door ons gemeld een begin is gemaakt met hèt opspuiten van een zandlichaam voor de midden weg, van Hoek naar Biervliet, en waar binnen afzienbare ttfd begon nen zal worden met de voorbereiden de werkzaamheden voor de Noord- weg. Terwijl ook het uitdiepen van de samenloop van het Philippine- en het Isabellakanaal reeds is aange vangen. Einde 1952 moet volgens de plan nen de afsluitdijk voltooid zijn, ein de 1953 de middenweg en 7,0 7,al de ruim vijfhonderd jaar oude Braak man volgens een tiental bestekken, verdeeld over in totaal drie jaren, zyn vroegere luister moeten prijsge ven. Teneinde bjj te dragen tot de glo rie van dertien honderd vijftig hec taren nieuw, vruchtbaar land!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2