PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vinnige discussies accentueerden tegenstellingen in Benelux Een grauwe afsluitdijk in berustende Braakman een BILT Kantlijn Hl WORDT PRINS M0NEIM KONING VAN EGYPTE? SPION, DIE VOOR DE TSJECHEN WERKTE. VOOR DE RECHTBANK DE VERWACHT: 195e Jaargang-No. 243 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., £r. p. p. f 5.70 per lew Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 15 Oct. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p advertentie f 3.— Ing. mededelingen drlemaa tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—00, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg, Markt 51, telef. 3841. Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228). Oostburg: Flnlandstraat 2, telef. 16. Terneuzen: Brouwerijstr. 2. Zierlkzee: N. Bogerdstr. C 160. telcf. 26. NOG LANG NIET IN KANNEN EN KRUIKEN. Nederlandse regering liet voorbarige berichten uit Brussel tegenspreken De eerste dag van de Benelux-conferentie in Le Zoute schijnt vooral in de middagbijeenkomst tot vinnige dis etissies te hebben geleid. Hoewel aan vankelijk uit Brussel werd gemeld, dat perspectieven waren geopend, welke het vertrouwen mochten schenken, dat de kansen voor een volledige Eco nomische Unie zouden zijn verbeterd, werd later in de avond het A.N.P. door de Nederlandse regering gemachtigd mede te delen, dat op de confe rentie van Nederlandse zijde geen enkele toezegging inzake het loonpeil in Nederland is gedaan. De berichten nit Brussel hadden nJ. melding ge- maakt van een bereidverklaring tot het overwegen van een geringe verho ging van dit loonpeil. Hoewel de mededeling van het A.N.P. namens de Nederlandse regering alleen toezeggingen op het punt van het loonpeil tegensprak, rijst nu toch ook wel enige twijfel aan de juistheid van andere berichten uit Brussel, volgens welke van Nederlandse zijde zou zijn medegedeeld, dat per 1 Janu ari een algemene verhoging van de huren tot 50 boven het vooroorlogse peil zou worden toegestaan tegelijk met een algemene loonsverhoging van 5% De conferentie werd Dinsdagmor gen omstreeks 11 uur in Le Zoute geopend. De Nederlandse delegatie stond onder leiding van de minister president, dr. W. Drees, en werd voorts gevormd door de ministers Beijen, Luns, Van der Kieft, Zijlstra, Mansholt en Suurhoff. De Belgische delegatie bestond uit de ministers Van Houtte, Van Zeeland, Janssen, Duvieusart, Segers, Behogne, Meu- rice, Van den Daele en Neger. Lux emburg werd vertegenwoordigd door de ministers Dupong en Rasquin. De ministers zijn wel vergezeld van hun deskundigen, doch deze woonden de besprekingen niet bij. Volgens liet persagentschap Bclga zijn op de ochtend-besprekingen in de loop van de middag tamelijk vin- r et is een koud kunstje om iemand, die een goed woord over Rusland zegt, in heilige verontwaardiging naar de keel te vliegen. Maar als het slachtoffer dan zegt: „Hoe durft U te oordelen? Bent U in Rusland geweest? Hebt U het communisme bestudeerd? Ter plaatse?" Tja, dan staat ook een hoofdredacteur, die naar eer en ge weten zijn dierbaar beroep uitoefent, met zijn mond vol tanden. Hij is niet in Rusland geweest. Hij heeft 't communisme niet ter plaat se bestudeerd. Zijn kennis berust in het beste geval (en dat betekent he laas in slechts weinig gevallen) op jarenlange, grondige studie. Als een hoofdredacteur, zoals schrijver dezes, het voorrecht heeft om vele jaren re dacteur buitenland te zijn geweest en een ruime ervaring te hebben op gedaan als buitenlands reporter, legde dit op hem de zware plicht om van Rusland uitermate gedegen stu die te maken. Hij weet, na vijf en dertig jaren Sowjetpractijk, ten naasten bij wat hij aan Rusland heeft. Hij kent de geschiedenis op zijn duimpje. Maaralle studie en door studie alleen verkregen kennis is halve kennis. Vraag een man, die jaren studie maakte van het bier maar het nooit dronk, naar zijn oor deel. Het zal minder waard zijn in be paalde opzichten, dan dat van een man, die er een paar glazen van dronk. Het is daarom'goed, rekenschap af te leggen omtrent de waarde van de berichtgeving over Sowjet-Rusland. De lezer heeft er recht op, te weten wat hij ook in dit opzicht aan zijn krant heeft. Als een journalist zich op de hoogte wenst te stellen van toe standen in Amerika, Australië, Zuid-Afrika of een derWest-Europese Staten, staan hem talrijke middelen ten dienste. Hij kan de bladen uit die landen lezen, hij kan het nieuws, dat de persbureaux verstrekken, bestude ren, hij kan berichten opvragen van de buitenlandse correspondenten van zijn blad, hij kan naar het land zelf gaan en een persoonlek oordeel vor men. Het merkwaardige is, dat hij geen van deze dingen ten opzichte van Rusland kan doen. De Russische bla den zijn organen, die door de staat worden uitgegeven en dus alleen dat gene bevatten, wat de regering goed vindt dat gepubliceerd wordt. Een vrije pers kent men in Rusland niet. Bovendien mogen slechts enkele Rus sische bladen uitgevoerd worden naar het buitenland. En ten slotte verstaan de meeste journalisten geen Russisch De Russische persbureaux en de radio zijn eveneens regeringsinstru menten. Ook zij laten niet meer los, dan de regering goed vindt. Het pro pagandistisch element is er altijd in aanwezig. De buitenlandse correspondenten die in Rusland nog vertoeven, en dat zijn er niet veel meer, staan onder strenge censuur en zijn practisch ge degradeerd tot figuren, die alleen of ficiële mededelingen aan hun bladen mogen zenden. Zelf een oordeel gaan vormen is eveneens een onmogelijk heid. Men krijgt geen toegang tot de Sowjetunie en als men die al bij uit zondering mocht krijgen, wordt men toevertrouwd aan de zorgen van het reisbureau van de Sowjetstaat In- tourist en mist dus alle vrijheid. Bui tendien is de taal wederom een enor me handicap en zal het in Rusland uiterst moeilijk zijn om personen te vinden, die openhartig en met ken- nige gedachtenwisselingen gevolgd. Zelfs weid zo nu en dan de indruk gewekt, dat men vooral inzake de kwestie der Ionen voor onverzoenlij ke standpunten stond. Wel moeten de regeringen van België en Luxemburg meer bereid heid hebben getoond om het Neder landse voorstel inzake coördinatie van de buitenlandse handelspolitiek te aanvaarden dan voorheen het ge val was. Ook moeten op aeze eerste conferentiedag plannen tot verbete ring van het administratieve appa raat der Benelux besproken zijn. In het bijzonder werd daarbij aandacht besteed aan het voorstel tot het op richten van een permanente Bene- lux-minïsterraad. De Nederlandse minister van fi nanciën, Van der Kieft, en de Bel gische minister van verkeerswezen Segers, hebben gebruik gemaakt van de gelegenheid om touristische pro blemen te bespreken. Minister Segers, stelde zijn Nederlandse col lega voor de mogelijkheid te overwe gen het bedrag aan deviezen, dat Nederlanders thans ter beschikking staat voor hun verblijf in België, en dat kort geleden reeds van 400 tot 600 werd verhoogd, vast te stellen op 1000. Minister Van der Kieft heeft toegezegd deze kwestie met de Nederlandse deskundigen te zullen overleggen. Minister Mansholt heeft met mi nister Segers een onderhoud gehad over de zeevisserijproblemen. Men kwam tot de conclusie, dat de thans bestaande regeling bevredigend werkt. Overeengekomen werd bin nenkort aan de nog hangende kwes ties een aparte bespreking te wijden. Reuter vernam later nog uit krin gen van de conferentie, dat het nog heel wat voeten in de aarde zal heb ben, alvorens een vergeljjk inzake de kwestie van de lonen en prijzen zal zyn bereikt. Tijdens de middag-be sprekingen schynt men getracht te hebben tot een vergelijk te komen inzake de lonen en prijzen in bepaal de bedrijfstakken, daar een algehe le oplossing van het probleem in dit stadium niet te bereiken is. WAT GAAT ER GEBEUREN Volgens andere geruchten zou binnenkort de republiek worden uitgeroepen. Het is niet uitgesloten, dat er in Egypte toch nog tot dusver niet ver wachte dingen gaan gebeuren. Reuter maakte gisteravond althans melding van ernstige geruchten volgens welke wellicht binnenkort de republiek zou worden geproclameerd, terwijl andere geruchten er van spreken, dat Prins Moneim, die eens kroonprins van Egypte was, tot koning zou worden uit geroepen, waardoor de dynastie van Faroek definitief van de troon verdre ven zou zijn. Prins Moneim is overigens inmiddels het enige overgebleven lid van de Regentschapsraad voor de baby-koning Foead fl. Generaal Naguib, Egyp- tes „dictator" heeft n.1. Dinsdag kolonel Rasjaü Mehanna als zodanig ont slagen, terwijl de voormalige Senaatsvoorzitter dr. Barakat zelf zijn ont. slag aanbood. Generaal Naguib motiveerde het ontslag van Rasjad Mehanna door te verklaren, dat deze zich in strijd met zijn constitutionele rechten met de politiek had bemoeid. Hij zou instruc ties aan ministers hebben gegeven en ook enige malen tussenbeiden zijn gekomen ten behoeve van vrienden. Ook had hij een direct aandeel in de vaststelling van de regeringspolitiek geëist. Prins Moneim is intussen door het kabinet als enige regent beëdigd. Hij is de zoon van de voormalige Khedive van Egypte, Abbas Hilmi, die zich tijdens de eerste wereldoorlog aan de zijde van de Turken en de centrale mogendheden schaarde en aldus zijn Dinsdagmorgen is de Beneluxconferentie te Le Zoute geopend. Belgische ministers, Nederlandse en Luxem burgse ministers nemen aan de besprekingen deel. De Belgische ministersdelegatie bestaat uit de heren Van Houtte, de Eerste Minister Van Zeeland, Janssen, Duvieusart, Segers, Behogne, Meurice, Van den Daele en Neger. Luxemburg is vertegenwoordigd door de ministers Dupong, minister van Staat en door Rasquin, minister van Economische Zaken. Van Nederlandse zyde nemen aan de besprekingen deel de ministers Drees, Beijen, Luns, Van de Kieft, Zijlstra, Mansholt en Suurhoff. De ministers van de drie landen. Pauselijke onderscheiding voor oud-minister Stikker Oud-minister mr. D. U. Stikker is door de Paus benoemd tot ridder Grootkruis in de Orde van Gregorius de Grote. De apostolisch internuntius, mgr. P. Giobbe, heeft de versierselen, behorende bij deze onderscheiding, aan mr. Stikker overhandigd. nis, niet alleen van zaken, maar ook van de Westerse wereld, met een vreemdeling willen spreken. Men ziet, dat de problemen niet gering zijn. Er zijn nog enkele andere informa tie-bronnen omtrent Sowjet-Rus land. Daar zijn in de allereerste plaats de berichten uit de satellietstaten van Rusland. De berichtgeving is daar minder volmaakt georgani seerd, dan in Rusland zelf en er ver toeven nog tamelijk veel buitenland se correspondenten. Daarnaast zijn er de mededelingen van de vluchtelingen uit Rusland of de satellietstaten. Andere informatiebronnen zijn er niet en het zal duidelijk zyn, dat deze beide laatste van weinig waarde kunnen worden geacht. De journalis ten in de „randstaten" zitten toch al tijd nog vele honderden kilometers van Rusland verwijderd en zijn dus niet volledig geïnformeerd. De vluch telingen weten gewoonlijk weinig zijn misschien door Moskou uitgezon den spionnen, zullen zich wel wach ten iets goeds te vertellen. Hun me dedelingen zijn even gekleurd als die van de Sowjet-propaganda-organen. Hoe slaagt een journalist er dan ooit in, zich toch een dusdanig beeld te vormen, dat hij de moed heeft om in zijn blad een oordeel over de Sow jetunie te geven? In de Kantlijn van morgen het ant woord op deze vraag. troon verspeelde. Was dit niet ge beurd, dan zou Prins Moneim nu wel licht reeds koning van Egypte zijn geweest. Khedive Abbas Hilmi over leed in 1944. Het besluit om de prins alleen als regent te laten optreden werd geno men door de uit 12 man bestaande militaire junta, die de staatsgreep van Juli j.l. beraamde en leidde. Deze groep besloot ook kolonel Mehanna af te zetten. Grote aanval van V.N.-troepen op Chinezen. De strijdkrachten der Ver. Naties in Korea hebben Dinsdag de groot ste aanval op de Chinezen sedert bij na een jaar ondernomen. Geallieer de infanterie, gesteund door vliegtui gen, artillerie en tanks, heeft twee bergkammen veroverd ten Noorden van Koemhwa aan het centrale front. Aan de aanval ging een hevig artil lerievuur vooraf. De Noordelijken be antwoordden de aanval met 'n regen van granaten en grote keien. NIEUWE MIJNEN. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron zijn er voor de Koreaanse kust nieuwe mijnen verschenen van mo dern type. Men veronderstelt, dat deze mijnen door onderzeeërs wor den gelegd, die afkomstig zijn van Sowjet-havens. De mijnen zijn uitge rust met de laatste ontstekingsap- paratuur, die reageert op geluid en .nabijheid." Vrouw bekent kind te hebben gedood. Tragedie uit de oorlogs hongerwinter. De Amsterdamse recherche heeft een 44-jarige vrouw aangehouden, die in 1945, kort voor de bevrijding, in haar woning aan de Herengracht haar pasgeboren baby om het leven heeft gebracht. Zij heeft toen zo lang een kussen op het hoofd van de baby gehouden tot de levensgeesten waren geweken. De vrouw, die thans twee kinderen heeft, legde deze be kentenis tegenover de politie af. Pas dezer dagen kreeg de politie aanwijzingen, dat de vrouw zich aan dit misdrijf had schuldig gemaakt. Zy verklaarde tot deze daad te zijn gekomen, omdat zy in de hon gerwinter geen kans zag aan voed sel voor de baby te kómen. Haar toenmalige echtgenoot werkte in die periode in Duitsland. Met het lijkje van de baby was zij naar het Von delpark gegaan, waar zij het had be graven. OPDRACHTEN VIA HANDELSATTACHÉ. Twee jaar gevangenisstraf geëist tegen Haagse planoloog, dr. Krantz. Tegen de 34-jarige planoloog dr. D. E. Krantz nit Den Haag, die zich Dinsdag, verdacht van spionnage voor de Tsjechoslowaakse inlichtingen dienst voor de Haagse rechtbank te verantwoorden had, is een gevangenis straf van twee jaar met aftrek geëist. Dr. Krantz is een der hoofdpersonen uit het veelbesproken regerings-communiqué van 29 October van het vorig jaar, waarin mededelingen werden gedaan over de activiteit van de Tsje chische geheime dienst in Nederland. Krantz werd er van verdacht de Tsjechische geheime dienst meege deeld te hebben, dat de Nederlandse ambassadeur te Moskou aan Den Haag had bericht, dat Rusland zeer verontrust was over de herbewape ning van West-Duitsland. Dit was een foutieve weergave van een rap port, waarin stond dat Rusland tot concessies bereid zou zijn om de her bewapening van West-Duitsland te voorkomen. Voorts zou Krantz be richt hebben, dat minister Stikker gekant was tegen het plan-Pleven en vele Nederlanders tegen de annexatie van Duits gebied. Voorts dat iemand, die met valse papieren Zwitserland was binnengekomen, daar voor de Nederlandse geheime dienst emigran ten bespionneerde. Dr. Krantz had een tijdlang in Praag Nederlanders bespionneerd, maar na zijn terugkeer naar Neder land liet de Tsjechische geheime dienst hem niet meer los en via een handelsattaché op de Tsjechische le gatie in Den Haag kreeg hij opdrach ten uit Praag. De handelsattaché stond echter in verbinding met de binnenlandse veiligheidsdienst (B.V. D.). Deze dienst ging hem schadu wen en ontdekte dat hij by zyn be richtgeving gebruik maakte van de zogenaamde „dode brievenbus". Hij deponeerde zijn berichten in een tramhuisje in Den Haag, waar een ander ze kwam ophalen. De raadsman van verdachte, mr. Lambrechtsen achtte het bewijs niet geleverd en was van oordeel, dat dc commentaar op het communiqué na melijk „hoongelach" volkomen te recht gegeven is. Dr. Krantz, die bijna een jaar in voorarrest heeft doorgebracht, zeide in zyn laatste woord, dat hij door zijn grote afschuw van de oorlog tot spi onneren was gekomen. De rechtbank zal 28 October a.s. uitspraak doen. NA NAUWELIJKS DRIE MAANDEN Thans gestage arbeid, verlost van de koortsige spanning NIETS, MAAR DAN OOK NIETS herinnert meer aan de verbeten twee daagse worsteling, welke nauweLyks drie maanden geleden werd gevoerd om de Braakman als zeearm voorgoed te beteugelen. Het gehuil van de sleepbootsirenes, toen aangeheven ter viering van de overwinning, is voor goed verstorven en over het water en de polders hangt nu een rust, welke merkwaardig aandoet, ua de driftige bedrijvigheid van weleer. Verdwenen zijn de nijdig puffende sleepboten, de over het water flitsende motorbootjes, de vele gulzig happende grypers en bovenal: verdwenen zijn dc Phoenixpontons, die monsterkolossen van beton, waarmede het lot van de Braakman werd bezegeld Nu, nauwelijks drie maanden later, strekt zich de grauwe, kleikleurige afsluitdijk over een lengte van bjjna drie kilometer uit, van oever tot oever, en gelaten rimpelt het water van de Braakman zich nog slechts in kleine, ingetogen bewegingen, niet langer opgezweept en voortgestuwd door de forse kracht van het Scheldewater. De strjjd is gestreden, voor goed, en het is alsof de Braakman het hoofd in de schoot heeft gelegd, in moede berus ting O, er wordt nog wel gewerkt, daar in het wijde waterland tussen Ter- neuzen en Philippine, tussen Hoek en Biervliet, maar het is een gesta ge arbeid, verlost van de koortsige spanning, niet langer beheerst door die ene, enerverende gedachte: win nen of verliezen. Het is nu gewon nen en wat nog rest, is de afwer king; de degelijke detaillering van de ruwe schepping en dit geschiedt met de stille kracht, met de stoere onverzettelijkheid van de Hollandse dijkwerker. Meter voor meter is de dyk ge groeid, zijn de betonnen sluitstuk ken van elk 3300 ton verdwenen on der zand, klei, rietmatten, puin en bazalt en ontstond de grauwe borst wering, welke nu weliswaar de wijde horizon vervangt, maar die een waarborg vormt tegen de aanvallen van het vaak zo wilde water en die zich als het ware garant stelt voor het nieuw gewonnen land. Massief en ontembaar. Een legertje van onge veer tachtig werklieden zet nu de zo vreedzaam geworden strijd nog voort en momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de „bekleding" van de dijk. In rustige regelmaat hapt één grijper de nog overtollige ldei weg uit de spuikom voor de Loven- polder en deponeert het op de kruin van de dyk, en in kalm tempo suk kelt een miniatuurtreintje van de directiekeet van de Rijkswaterstaat naar de Terneuzense kant van de dijk, beladen met puin, dat over het water wordt aangevoerd door de logge „zolderbakken"... Wind en weder dienende zal de dijk circa drie kilometer lang en zeven meter hoog eind December vol tooid zijn. REEDS NU Maar reeds nu komen „die van Biervliet" over de nog onvoltooide dijk naar Temeuzen, lopend, de fiets aan de hand. „Het scheelt ze een half uur", vertelt ons een Terneuze- naar, „en al komen ze een beetje bemodderd aan: tijd is geld"! Tja, tyd is geld en de modder, wel, dat moet dan maar. Wellicht wordt het binnen afzienbare tijd echter geriefelijker, indien men er inderdaad toe overgaat om op de dijk een fietspad aan te leggen. Voorlopig is dit evenwel toekomst muziek en zal volstaan worden met een grasmat. Aan de binnenzyde van de dijk worden thans de laatste kraagstuk ken (zinkstukken) gelegd, waartoe onlangs voor het eerst de duiker in de spuikom in werking werd gesteld, teneinde het waterpeil in de Braak, man te doen zakken. En dat water gehoorzaamde wel aan de bevelen. Nu wel... Nu de dijk gelegd is en de slag ge wonnen, zodat vele strijders huis waarts konden keren. Zoals ir. N. van Biezeveld, de man. die het be slissende werk heeft geleid, thans huiswaarts is gekeerd, naar Breda. Om de Biesboschproblemen aan te I vatten... (Vervelg op pag. 2.) De Krant en Rusland In een tijd als de onze, waar in scherper dan ooit de menin gen over Rusland botsen, heeft de lezer van een dagblad er recht op, te weten: a. Welk standpunt zijn krant jegens de Sow,jet-Unie in neemt; b. hoe zyn krant aan het nieuws over Rusland lcomt en c. welke waarborgen zij kan geven, dat zowel het nieuws over Rusland, als het eigen commentaar als juist kunnen worden beschouwd. In een drietal artikelen, op de plaats van de Kantlijn en met deze titel, wordt hierom trent rekenschap afgelegd en uiteengezet, waarom een onaf hankelijk blad als de P.Z.O. een anti-communistisch standpunt inneemt. Het eerste artikel vindt men heden in ons blad, de belde an dere volgen Donderdag en Vrij dag. Redactie P.Z.C. Luisterverpnning is nodig. Arrest van Hoge Raad De hoge raad heeft arrest gewezen in de zaak van W. C. H. te Vlaardin- gen, die vervolgd is wegens het in be zit hebben van een radio ontvangtoe stel, zonder luistervergunning. Het standpunt van H. was, dat artikel 3 van het K B. van 10 October 1915 slechts de mogelijkheid schept tot een heffing terzake van het hebben van een ontvangtoestel, maar dat de mi nister niet zover mag gaan dat hij een vergunning voorschrijft. De kan tonrechter te Schiedam veroordeelde H. tot 6.boete, van welk vonnis cassatie werd aangetekend. Dit cas satieberoep heeft de hoge raad ver worpen. Belediging van de Koningin. De Arnhemse rechtbank veroor deelde Dinsdagmorgen de Doesburgse grondwerker A. M. T.t wegens bele diging van de koningin conform de eis tot drie weken gevangenisstraf. T. heeft zich op 18 Juni tijdens een woordenwisseling met zijn mede-ar beiders over de verkiezingen, bele digend uitgelaten over de koningin. 0 Doctor Albert Schweitzer, de man van het hospitaal te Lombarene, zal in No vember weer naar Afrika terugkeren. Hij vertoeft thans in Europa. HOGERE MIDDAGTEMPERATUREN. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Droog en vrij zonnig weer. Koude ochtend, 's middags hogere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1