NIEUWS UIT ZEELAND Zioin Ziipe WISSEL SCHOUWEN SCHOUWEN EN DUIVELAND VANDAAG DEBAT OVER DE BEGENADIGING VAN LAGES FLANELLEN LAKENS WOENSDAG 15 OCTOBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerikaanse maisplukkers naar Zeeland. VOOR DEMONSTRATIES. Twee Amerikaanse deskundigen op het gebied van het niet de hand nluk ken van mais, vertoeven op het ogenblik in Europa, voor het geven van demonstraties. Zij komen, onder auspiciën van de Mutual Security Agency (de M.S.A.) ook naar ons land en zullen o.m. enige demonstra ties in Zeeland geven. Maandag middag 27 October demonstreren bei de Amerikanen in Zeeuwsch-Vlaande- ren, Dinsdagmorgen 28 October op Zuid-Beveland. De aanwijzing van de demonstratievelden moet nog ge schieden. Een van de beide Amerikanen, mr. Elmer Carlson, is hex'haaldelgk kam pioen van de staat lovva geweest in wedstrijden voor maisplukkers. DROGERIJ VAN MAÏSKOLVEN TE HOOGERHEIDE. Naast Zeeland waar de Coöp. Zeeuwse Aan- en verkoop Vereniging G. A. te Wemeldinge reeds een mais» kolvendrogerij bezit krijgt thans West-Brabant te Hoogerheide zijn eerste maiskolvendrogerij, die daar in opdracht van de N.C.B. door de aannemer C. Bruinzeel te Yerseke wordt gebouwd. Volgende maand zal waarschijnlijk het bedrijf, dat geheel is ingericht naar een model uit de Amerikaanse staat Wisconsin, worden geopend. De Westbrabantse boeren zullen zor gen voor de eerste werkvoorraad 500 ton hybride-mals. Geval van pseudo-vogeipest geconstateerd in Oosterland Onder het pluimvee van de landbou- w< K. H. te Oosterland is een geval van pseudo-vogelpest ontdekt. Om uit breiding van de gevreesde ziekte te gen te gaan is door de burgemeester van Oosterland voor onbepaalde tijd een ophokgebod voor honden, katten en pluimvee uitgevaardigd. Chef-secretaris var. het Leger des Heils naar Vlissingen Zondag a.s. zal de chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, kolonel Jac. Smael, een bezoek bren gen aan Vlissingen, ter gelegenheid van de zendingszondag, welke alhier door het Leger des Heils zal worden gehouden. Kolonel Smael zal de al taardienst leiden. Kolonel Jac. Smael is niet onbekend in Vlissingen; ongeveer dertig jaar ge leden was hij in de Scheldestad werk zaam als luitenant van het Leger des Heils. AMBONESE BAND UIT ZEELAND IN RADIO-UITZENDING. In de uitzending „Drie kwartier rhythmisch plezier" Dinsdagavond over Hilversum II trad behalve de Skymasters ook de Menia Moeria Minstrels op. Deze band. welke onder leiding van Rudi Wairata exotische muziek speelde, was samengesteld uit Ambonezen, die op Walcheren ver blijven. Zij hebben Dinsdagmiddag de reis naar Hilversum per bus ge maakt. Bruinisse 25 JAAR VOORZITTER. C.J.M.V. In de Zondagavond gehouden ver gadering van de C.J.M.V. ,,Obadja" te Bruinisse werd de heer M. A. Ju- melet gehuldigd, wegens het feit, dat hij 25 jaar geleden het voorzit terschap dezer vereniging aanvaard de. Gesproken werd hierbij door ds. Van den Brink en de heer L. de Waal als tegenwoordige leden, terwijl als oud-leden spraken de heren M. Krij ger, J. D. de Korte, ds. D. Goud zwaard en S. A. Jumelet. Door allen werden herinneringen opgehaald aan de afgelopen kwart eeuw, met waardering voor wat in deze jaren door de jubilaris voor de vereniging in het bijzonder en later ook voor de Ned. Herv. Kerk als ambtsdrager was gedaan. De penningmeester, de heer J. van den Berge, bood namens de leden een smeedtjzeren leeslamp aan, terwijl aan mevr. Jumelet een bloemstukje werd geoffreerd. Van de Meisjesver eniging „Wees een Zegen" was een felicitatie binnengekomen. OHR. BESTURENBOND. In de in de consistoriekamer dei- Gereformeerde Kerk te Bruinisse ge houden vergadering van de Chr. Be sturenbond, afd. Bruinisse, werden de aftredende bestuurders W. van Gilst, L. J. van den Bos en A, Kik herkozen, terwijl voor het t.b.c.-fonds „D.E.L." werden herkozen de heren P. Jansen, H. Vane en A. Kik. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek, dat de afdelingen in het af gelopen jaar zeer actief waren ge weest. Ook in het komende winter seizoen zal deze avtiviteit worden voortgezet. Er zal een propaganda- avond worden gehouden, terwijl voor de leden verschillende cursusvergade ringen zullen worden georganiseerd. Evenals vorige jaren zullen de kin deren der leden met St. Nicolaas worden getracteerd. Sirjansland OUDERAVOND. In de school te Sirjansland werd de jaarlijkse ouderavond gehouden. De voorzitter, de heer M. J. Bolle opende de samenkomst en heette allen harte lijk welkom, in het" bijzonder de bur gemeester en zijn echtgenote. Hierna werd de leiding overgedragen aan het hoofd der school, de heer Heule. Overgegaan werd tot verkiezing en aanvulling van het bestuur. In de va cature L. Klink werd de heer W. Ver- straaten gekozen, terwijl de heer D. Hanse werd hei-kozen als secretaris. Vervolgens gaf de heer Heule een overzicht van het jaar 1951. Het leer lingenaantal is uitgebreid; het t.b.c.- onderzoek had een gunstig resultaat. De wekelijkse papieractie bleek van opvoedkundige betekenis te zijn. Van de opbrengst werden filmstroken ge kocht, die het onderwas weer ten goe de komen Het financieel verslag werd gecon troleerd en in orde bevonden. Hierna werd een film vertoond over vogelsoorten, die werd toegelicht door mej. Van Amesfoort. De heer Heule hield een causerie over handenarbeid. Na de pauze was er gelegenheid het werk der kinderen te bezichtigen. Na dat nog enkele films waren vertoond, dankte de voorzitter het schoolperso- neel voor de leerzame avond. De bur gemeester sprak zijn waardering uit voor hetgeen er deze avond was ge geven. Hrj complimenteerde het per soneel voor het goede werk dat het leverde en zei, dat ook het gemeente bestuur veel aandacht aan het onder wijs en de lokaliteiten schenkt. Bij de rondvraag werd verzocht de kinderen voortaan een kwartier eer der naar huis te laten gaan. Deze aangelegenheid zal nader worden be zien. Tenslotte dankte de heer Heule, mede namens mej. Van Amesfoort, de burgemeester voor zijn hartelijke en stimulerende woorden. RAAD SCHERPENDE. Reini gin gsrechten opnieuw vastgesteld. Be gemeenteraad van Scherpenis- se kwam Dinsdagmiddag in openbare vergadering bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester D. C. Bou- wense. Na afhandeling van de ingekomen stukken, werd de gemeentebegroting voor 1953 aangeboden, evenals de begroting voor dit jaar van het bur gerlijk armbestuur. De verordening op de heffing van reinigingsrechten werd opnieuw vast gesteld. Het bedrag werd van 2,50 op 3,per jaar gebracht. Ouwerkerlc VICARIS KUÏN AANVAARDT BEROEP In de godsdienstoefening van Zon dag j.l. te Ouwel-kerk, heeft vicaris Kuin medegedeeld, dat hg het °P hem uitgebrachte beroep zal aan vaarden.' Nu de gemeente geclassi ficeerd is, bestond er geen beletsel meer. De bevestiging en intrede zal in November a,s. geschieden. Ouderling Hack bracht vicaris Kuin dank voor zrjn bereidwilligheid het beroep aan te nemen. THOIEN RAAD ST. MAARTENSDIJK Definitief besloten tot restauratie van de toren. In de vergadering van de raad te St. Maartensdijk, die Dinsdag werd geleid door burgemeester D. C. Bou- wense, werden de begrotingen voor het jaar 1953 van de gemeente, het Woningbedrijf en het Wezen- en Al gemeen Armbestuur onveranderd vastgesteld. Op zijn verzoek zal de heer J. A. Scherpenisse op de lijst worden geplaatst vor het verkrrjgén van een stuif land ingevolge de Land- arbelderswet. Aan een inwoner van de gemeente zal volgens de bestaande regeling een bijdrage worden ver strekt in de vervoerskosten van zijn zoontje, dat de Ulo-school te Tholen bezoekt. Inzake het verlenen van pre- miën voor woningverbetering uit het Terlingfonds, besloot de raad elk ge val met betrekking hierop afzonder lijk te behandelen. Ten behoeve van gemeentewerken besloot de vergade ring met algemene stemmen over te gaan tot het aanschaffen van een rioolhijsblok. Het apparaat zal ƒ595 kosten. De breedte van het Achter pad bij de Koningin Julianastraat zal worden gebracht op 3,75 meter. Het pad behoefde dringend verbetering, het is op het ogenblik maar 2,65 me ter breed. Van een tuintje langs dit pad, dat was verhuurd, zal 33,5 m2 moeten worden afgenomen. Met algemene stemmen besloot de raad vervolgens tot restauratie van de toren van de Ned. Herv. kerk over te gaan ook indien de kosten geheel voor rekening van de gemeen te zouden komen. De totale kosten worden geraamd op 165.000; de bij drage van het Rijk mag gemiddeld op 50 pet. gerekend worden en die van de provincie op 10 pet. voor de eerste ƒ30.000 en op 5 pet. voor de rest. Volgens deze raming zal aan bijdra gen worden ontvangen 92.250, zodat er voor de gemeente te betalen over blijft 72.750. Het subsidie van het Rgk zal over vier jaar worden uitbe taald. Men rekent dat het werk twee jaar zal duren. De afschrijving van de aan te gane geldlening zal over 3o jaar worden verdeeld Hierna deelde wethouder A. L. Ha- ge aan de raad mede, dat bg K.B. aan burgemeester Bouwense het Kruk van Verdienste is toegekend wegem moedig en beleidvol optreden tijdens de 'bezetting, een feit, dat wij reeds in een onzer vorige edities meldden. De heer Hage prees het gedrag van de voorzitter in deze periode en feli citeerde hem met zijn onderschei ding. Ook de andere leden van de raad boden de burgemeester hun ge lukwensen aan. De heer N. de Viet wees op de slechte toestand van de portieken van de gemeentewoningen, de muren ver tonen scheuren en moeten nodig her steld worden. Opdracht tot deze re paratie is wel al gegeven, maar aan deze opdracht is geen gevolg ge geven. De raad besloot met algemene stemmen om de ambachtslieden, die een opdracht van de gemeente niet tg'dig uitvoeren, onder aan de lijst te plaatsen, zodat zij de eerste tijd niet voor werk in dienst der gemeente in aanmerking komen. Nu de ambtenaar ter secretarie, de heer A. v. d. Graaf, te Naaiden is be noemd, zijn voor deze vrijkomende betrekking sollicitanten opgeroepen. De heer A. P. Geluk vestigde de aan dacht op de zeer deplorabele toestand van het Kerkpad. Wethoudei' Hage achtte het echter beter om het her stel van 't wegdek met 't oog op de restauratie van de toren uit te stel len. De putten zouden echter nu al weggewerkt kunnen worden. Voor de RAAD THOLEN. Verzoek om bouwvolume door G.S. afgewezen. De raad van Tholen kwam in open bare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester mr. A. J. van der Hoeven. Na een vlotte behandeling van verschillende inge komen stukken ontwikkelde zich een drukke discussie over het vei-lenen van een subsidie, groot 55 cent per inwoner, aan de stichting voor A.V. O. te St. Maartensdijk. Door de le den van de raad werd in verband hiermede o.m. opgemerkt, dat deze stichting niet aan de verwachtingen voldoet. Er zijn momenteel slechts 5 personen in de werkplaats werk zaam. Verder was men van oordeel, dat de stichting dë gemeenten op te hoge kosten komt en dat het met het oog hierop noodzakelijk is, de stichting te liquideren. Tenslotte besloot de.raad om voor de tijd van een jaar de subsidie toe te staan, op voorwaarde dat de bijdra ge ook door de andere betrokken gemeenten wordt verleend. De voorzitter deelde hierop mede, dat een aanvraag voor het bouwen van 17 woningen in de gemeente door G.S. is afgewezen, omdat geen bouwvolume voor Zeeland meer over is. Hij zeide verder het besluit van G.S. zeer te betreuren daar juist in Tholen de woningnood nog steeds een nijpend probleem- is. De heer G. A. de Hond zeide het vreemd te vin den, dat andere gemeenten wel toe wijzing hebben verkregen en dat Tholen het zonder moet stellen. De begrotingspost voor de aan koop van grond, welke moet dienen voor het aanleggen van een toe gangsweg naar de te bouwen school lokalen en de voorwaarden voor de aankoop, werden gewijzigd. De dames Van 't Hof, de eigena ressen van de grond, Icrijgen nu het recht van doorgang op het verkoch te stuk grond. De ziektenkostenre- geling voor het gemeentepersoneel en de gratificatie-regeling voor 1952 werden goedgekeurd. Met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten werd een lening aangegaan van 25.000 4 iy4 voor' een tijd van 30 jaar ten behoeve van de bouw van een loswal en kademuur. In verband met het van kracht worden van de nieuwe Winkelslui tingswet waren door verschillende groepen van winkeliers tot de raad verzoeken gericht. Na bespreking van de vei'schillende px'oblemen besloot de x-aad om op werkdagen de kap perszaken om 8 uur te doen sluiten en alle andere winkels om 7 uur. De Zaterdag moeten alle zaken, dus ook de kapperswinkels, om 7 uur geslo ten zijn. De Maandagmiddag moeten de slagerijen, de kruidenierswinkels en textielzaken de gehele middag sluiten. Er werd geen koopavond in gesteld1 en een vex-zoek van ijsverf. kopers om des zomers hun bedrij ven tot 10 uur geopend te mogen houden, werd afgewezen. Een derge lijk verzoek kon we lingewilligd wor den wanneer het ijs in een apart bedrijf werd verkocht, maar dat is hier niet het geval. Aan de school aan de Doeiweg. werd een bedrag van 1296 toege- kend voor aankoop van leermidde len. Naar aanleiding hiervan merk te de heer J. M. Berrevoets op, dat deze school toch wel zeer vaak om een bijdrage verzoekt. Hij trok het zuinige beheer van de geldmiddelen dan ook in twijfel. De voorzitter antwoordde, dat de uitgave door de onderwijsinspectie is goedgekeurd en noodzakelijk wordt geacht. Van een wanbeheer der geldmiddelen is bij genoemde school geen sprake. B. en W. konden zich met deze uitga ve dan ook ten voile verenigen. De heer De Hond infoimeerde naar de bouw van het tehuis voor ouden van dagen, waarop de voorz. antwoordde, dat er nog steeds geen definitieve beslissing is genomen. Wel is een ontwerp-plan in behan deling. Het uitstel moet echter niet aan de gemeente Tholen worden ge weten. Wanneer de beslissing' alleen aan deze gemeente was overgelaten, dan stond het tehuis er al, aldus de voorzitter. ZUID-BEVELAND Goes BENOEMING. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, K. en W. is benoemd tot tij delijk leraar aan de afdeling Rijks I-i B. S. van het Openbaar Lyceum en de daaraan verbonden Rijks middelbare school voor meisjes te Goes de heer F. J. Plaat te Dordrecht. Aan dr. E. B. Plooij is op zijn Verzoek eervol ont slag verleend. SLACHTER BRAK EEN BEEN. Tijdens het slachten brak de loonsla- ger C. Z. te Yerseke een been. Nadat dokter Polderman eerste hulp had j verleend, werd het slachtoffer naar een ziekenhuis te Goes vervoerd. Communistisch congres te Moskou gesloten. Stalin heeft Dinsdag het commu nistische pax-tijcongres te Moskou ge sloten. Kort voor de sluiting keurde het congres de afschaffing van het Politbureau goed. Dit bureau wordt vervangen door een centraal comité. Een comité van 10 leden kreeg in structie het partyprogram te veran deren in het licht van Stalins jonvste artikel over de economische proble men van de Sowjet-Unie en dit 'n te dienen op het volgende congres. Mossadeq's eisen afgewezen Engeland laat deur voor verdere onderhandelingen open. De Britse zaakgelastigde in Tehe ran, Middleton, heeft Dinsdagavond het Britse antwoord op de jongste Perzische nota inzake het oliegeschil overhandigd. In Londen is medegedeeld,'dat En geland Mossadeq's eisen afwijst, maar dat de deur voor verdere on derhandelingen geopend blijft. Overdracht herbouwplicht op illegale wijze Hoofdingenieur droeg mede schuld „De sfeer op dit bureau was niet goocl. Men werkte mee aan het op stellen van contracten, waarvan ieder wist, dat zij het beleid van de minister doorkruisten", aldus ver klaarde de officier van justitie, mr. Overbeek, bjj de behandeling van een aantal corruptie-gevallen voor de Haagse rechtbank. Drie verdachten in deze zaak wa ren in 1950 als ambtenaar verbonden aan de directie van wederopbouw en volkshuisvesting in de provincie Zd.- Holland. In die functie hebben zij er voor geld meermalen aan meege werkt, dat een herbouwplicht aan derden werd overgedragen. De 45-jarige A. B, uit Rotterdam verklaarde, dat hij steeds van mening was geweest dat de illegale over dracht van de herbouwplicht oog luikend werd toegelaten. De 60-jarige C. F. E.-K. hoofd ingenieur-directeur van de directie wederopbouw in Zuid-Holland, als getuige gehoord, kon deze beschuldi ging niet geheel ontzenuwen: „Ik heb sterk de indruk", zo zei de president, mr. Veldman, „dat u de verzoeken om een illegale overdracht hebt af geschoven op uw lagere ambtenaren met de gedachte: die zullen het wel voor elkaar maken en ik blijf er bui ten", De officier van justitie consta teerde zelfs: „U draagt hier schuld". De officier van justitie achtte het tenlastegelegde bewezen. In de hou ding van de leiding van het bureau zag hij verzachtende omstandighe den. Hg" eiste een voorwaardelijke straf van vier maanden met 'n pr'oef- tijd van drie jaar. Tegen de 50-jarige J. D. uit Monster,, die met B. oemicl- deld had bij de overdracht van her- bóuwplichten, werd een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie maan den geëist met een proeftijd van drie jaar. De 42-jarige G. V. zei niet ge weten te hebben, dat hij aan een ille gale overdracht van herbouwplichten had meegewerkt. Waarom hebt u dan geld aangenomen?" „Ik be schouwde dat als het normale tipgeld van een makelaar". Nu de beklaagde ontkende, meende de officier van justitie niet met een voorwaardelijke straf te kunnen vol staan. Hij eiste een onvoorwaardelij ke straf van drie maanden. De raadsman vroeg evenals de ver dedigers van de vorige verdachten ontslag van rechtsvervolging. Zg voerden aan, dat de beide beklaag den ook makelaars waren. De rechtbank zal 28 October a.s. uitspraak doen. TWEEDE KAMER BIJEEN. Interpellatie van mr. Burger (Van onze parlementaire redacteur) Hedenmiddag om 1 uur komt de Tweede Kamer bijeen, ten einde mr. Bui'ger (P.v.d.A.) in de gelegenheid te stellen de minister van Justitie, mr. Donker, te interpelleren over het bij wüze van gratie veranderen van de over Lages uitgesproken doodHtraf in levenslange gevangenisstraf. Aldus besloot de Kamer Dinsdagmiddag op voorstel van iiaar voorzitter, mr. Kortenhorst. Tevoren had de heer Gortzak (C.P.N.) al aangedrongen om op korte termijn deze aangelegenheid te bespreken aan de liand van een uitvoerige verklaring van de minister. Hg diende echter geen aanvrage voor een interpellatie in, aangezien hij van oordeel was, dat dan gevaar voor vertraging was te duchten. Alvorens tot haar gewone werk zaamheden over te gaan, besloot de Tweede Kamer tot de toelating van de heren mr. W. F. E, baron van der Feltz (CHU) en E. Visch (KVP). Tezamen 'met hén legde ook dr. J. van Baal (AR), die onlangs uit de Verenigde Staten terugkeerde, de door do grondwet vereiste eden af. 35 WETSONTWERPEN. De agenda der Kamer vermeldde een 25-tal wetsontwerpen van tech nische aard. Het leeuwendeel betrof naturalisatie: niet minder dan 325 personen zetten een nieuwe stap op de weg naar het Nederlandse staats burgerschap. Voorts nam de Kamer zonder dis cussie en z.h.s. een viertal ontwerpen tot wijziging van hoofdstukken der rijksbegrotingen voor 1951 en 1952 aan. Ook het Wetsontwerp tot goedkeu ring van het. op 27 Mei 11. tussen de Ben elux-regeringen gesloten proto- Mark*berfchten VEILING ZUID-HOLL.-EILANDEN. 13 October. Fruit: Druiven 6B.83; Ap pelen binnenland: Jonathan 1323; Ellison O. 1824; Cox Orange 2647; Glorie Van Holl. 1628; Goudreinette 1118; Laxton S. 12- -17; Sterappel 1220; Peren binnen land; B. Clairgeau 1620; Legipont 1220; Soldat L. 1415. .alles per kg. Groenten: Bloemkool 2047; Snijbonen 551,22; Stamprincéssen 63—87; Pronkbo- nen 2146; Kroten 514; Rode kool 013: Gele kool 9—12 Bospeen 11—13; Waspeen 1218; Grote peen 1114; Prei 1215; An dijvie 7—15; Groene kool 711; Selderij 6.30—6.80 per 100 bos Knolselderij 1517; Sla 3.90—10.70; Spinazie 28-^43; Spruiten 2641; Uien 13—20, alles per kg., per bos, of per stuk. VEILING ST. ANN ALAND. 14 October. Uien, middelsoort 18.51 18.55, bonken 17.70, drielingen 19.39, picklers 23.80, stek 3.15—3.22. Aanvoer 70 ton, VEILING SCHERPENISSE. 14 October. Uien, middelsoort 18.52, bonken 17.69, drielingen 19 41, picklers 24.20, stek 3.06. Aanvoer 20 ton. VEILING THOLEN. 14 October. Uien: bonken 18.53, gewone 19.22, drielingen 20.52, pick lers 25.50.. Aanvoer 60 ton. VEILING ST. MAARTENSDIJK. 14 Octobei'. Uien, gewone 18.90, bonken 17.90, drielingen 20, picklers 25, stek 3.20. Aanvoer 30 ton. VISMIJN VEERE. 14 October. Export garnalen, aan voer 451 kg., 6086. Handels gar nalen, aanvoer 2316 kg., 4757. Schar, aanvoer 91 kg., 0075. Bot, aanvoer 52 kg., 5766. Wijting, aan voer 177 kg.. 47—71. Rog, aanvoer 83 kg., 2745. Ongesorteerde vis, aanvoer 26 kg., 5761. VAN TOT wit en gekleurd, prima kwaiiteit, flinke maten. „DE MAGNEET", TELEFOON 55 NIEUWERKERK TELEF. 76, BROUWERSHAVEN vei'betering van de Markt, waarnaar eveneens werd geïnformeerd, zal een plan worden uitgewerkt, zodat men gereed is, wanneer het werk kan wor den uitgevoerd. Ook de toestand van de oprit naar de Wilhelminastx*aa| kwam nog ter sprake. De heer N. de Viet stelde voor om de kuilen, ont staan door wegvloeiend water, met cement op te vullen. Ook hieraan zal aandacht worden besteed, De reclassevingscollecte te Breskens bracht f 112.83 op. De collecte voor het ere-fonds oud verpleegsters bracht te Duivendijke op £207,40. Ta Koudekerke bracht de collecte voor de reclassering f57,71 op. f26,42 was de opbrengst van een col lecte voor dé gezamenlijke militaire fond sen, welke te Noordgouwe werd gehou den. Te Sirjansland is dé uitleenbibliotheek van de Ned. Herv. Kerk weer opengesteld. Lectuurminnend Sirjansland heeft deze winter de beschikking over 400 boeken, waaronder verschillende nieuwe, om de langè avonden door te brengen „met een boekje in een hoekje". Ook in het ge brek aan goede lectuur voor de jeugd is door de beheerders van de bibliotheek ruimschoots voorzien. De opbrengst van de collecte voor de reclassering te ouwcrlcerk was f 19. De sloot oij de hofstede van a'e heer A. J. A. Bolijn te Ouwerkerlc, die lange tijd vele moeilijkheden voor het verkeer opleverde, wordt thans gedempt. ho pen is dat automobilisten het in de toe komst niet in hun hoofd krijgen om „oude koeien uit de sloot te halen". Te Axel is 'men lichtelijk ontstemd over de geringe belangstelling voor een te geven cursus E.HJ3.0. Omdat zich slechts vier deelnemers voor d' ecursus hadden opgegeve oordeelde de plaatselijke af deling van het Rode Kruis het niet mo gelijk de cursus te laten doorgaan. De schaakclub te Zoute-Spul bij Axel stund wat men noemt „mat" en derhalve besloten de leden de club te ontbinden Met grote belangstelling wordt thans naar de „potvertering" uitgezien. Bij de najaarskeuring van stieren te Sint Annaland werden b'.ide aanr oer- de dieren goedgekeurd. Onder grote belangstelling werd ln de kleuterschool tie Wolf aarts dijk de film „De macht van het kleine" vertoond. Op Zaterdag 18 October zal n gebouw TA.V.E.N.U. te Wolfaartsdijlc een bazar worden gehouden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de plaatselijke mu ziekvereniging. Bruin;sse stond bij een collecte ten .bate van de gezamenlijke militaire fond sen £45,54 voor dit goede doel al'. De heer H. Niemeijer uit Rotterdam werd net ingang van 1 November a.s. be noemd tot kommies bij de buitendienst •van de directe belastingen en accijnzen. De korfballende dames van Tcrhole hebben een voor hun doen opmerkelijke prestatie 'eleverd. Zij wisten namelijk ih een v.landschappelijke wedstrijd tegen de dames van Kwadendamme voor de eerste maal aan een nederlaag te ontkomen. Verder dan een l—l gelijk spel brachten zij het echter ook deze maal niet. De schoolkinderen van Lamswaarde, Groendljk en Torhole zullen Z.K.H. T>rins Bernhard bij 2ljn bezoek aan Klooster- zande een aubade brengen. De kinderen zullen vroeg in touw moeten zijn, want de aubade IS vastgesteld op 3 uur des morgens. Waar zijn onze schepen Ariixenkerk 14 te Brisbane. Bagan 14 te Singapore. Dalerdijk 14 te Los Angeles. Gaasterkerk p. 14 Dahlac Bil. (Rode Zee). Hersttia 14 te Barbados. Hecuba 14 te Punta Cardon. Import 14 te Dover. Joh. v. Oldenb. 14 te Aden (th.). Kaloekoe 14 te Ambon. Kota Inten 13 v. -Soerabaja. Kalabahi 13 te Merauke. Leuvekerlc 14 te Genua. Oranj'efontein p. 14 dw. St. Helena, Plancius 14 te Djakarta. Pr. Willem van Oranje p. 14 Lizard Head. Poelau Laut 14 te Banjuwangi. Rotti 14 te Belawan Deli. Samarinda 14 te Djakarta. Stad Alkmaar 14 te Narvik. Sigli 13 te Kalianget. Slamat 14 te Singapore. Tasman 14 te Osaka. Tjibodas 14 te Hongkong. Tawali 14 te Banjuwangi. Tjiwangi 14 te Makassar. Telamon 14 te Maracaibo. Tiberius 14 te Houston. Walenburgli 14 te R'dam verw. Westerdam p, 14 Kaap Race. Willemstad 14 te Madeira. Willem Ruys p. 14 Perim n. Colombo, col inzake de unificatie van accijn zen én van het waarborgrecht, als mede dat tot wijziging van de som voor de kosten van het regentschap passeerden de Kamer op dezelfde wijze. Bij laatst genoemd onderwerp vroeg de heer Halten (CPN) echter voor 2ich en zijn politieke vrienden de aantekening, dat zij geacht wil den worden te hebben tegengestemd. Slechts het wetsontwerp tot ver hoging van de salarissen der rech ter! yke ambtenaren, gaf aanleiding tot enige discussie. De minister van Justitie deelde in antwoord op de opmerkingen van mej. Tendeloo (P. v. d. A.) mee, dat zijn departement zich zeer ernstig bezig houdt met een onderzoek van de structuur van verschillende in stanties. Tezijnertgd hoopt hij aan de hand van de resultaten van dit on derzoek met nieuwe voorstellen te komen. Nog geen uur, nadat hij de alge mene beraadslagen over het eerste wetsontwerp, op de agenda vermeld, had geopend, liet voorzitter Korten- hqrst zgn hamer voor dë laatste maal vallen. WIELRENNEN. Belg Janssens won grote sluitingsprijs van Putte. Groep van 30 renners kwam in de sprint te vallen. Te Putte aan de Brabants-Neder landse grens werd de z.g. grote slui tingsprijs voor px'ofessionals gei-eden. Het was de laatste wegwedstrijd van het seizoen. 52 renners, onder wie 8 Nederlan ders, namen aan deze wedstrijd deel. Na een 85 km. lange vlucht van onze landgenoten Suykerbuik en De Vries, die op,een gegeven moment.2% mi nuut voorsprong hadden, werd na enkele kleine ontsnappingspogingen een groot peloton gevormd. Hiei-uit kondén de Belgen Janssens, Cou- vreur en Van Kerckhoven 2ich los maken en eerstgenoemde legde be slag ,op de eerste plaats. Hg reed de 135 km. af in 3 uur 41 minuten. Cou- vreur werd tweede, Van Kerckhoven derde. De groep van 30 renners, die de sprint inzette voor de beslissing om de vierde plaats, kwam vrijwel voltallig te vallen, zodat de meeste renners slechts lopend en met ont wrichte fietsen de finish bereikten. De Belgen Sterckx, Wouters en Rijckart werden bg deze valpartij zodanig gewond, dat zij onmiddellgk naar een ziekenhuis moesten worden vervoei-d. Van Est, die zich ook on der de deelnemers bevond, staakte na tweerrifeal te zijn gevallen, de strijd. C.V.P. spreekt vertrouwen uit in de regering. Het nationaal comité van de Bel gische Chi-isteiyke Volksparty (CV P) heeft Dinsdag na.afloop van een bijeenkomst, een verklaring uitgege ven, waarin ondermeer gezegd wordt, dat de Christelijke volkskrachten de stellingen, die zg in 1946 hebben inge nomen in talrijke gemeenten hebben weten te behouden en zelfs aanmer kelijk hebben verbeterd. In meer dan 400 gemeenten zouden „de linksen de strijd niet eens hebben aangebon den". Opgemerkt wordt, dat het in dienen van scheurlijsten de Christe lijke krachten heeft geschaad zonder evenwel de betrokken groepen voor deel gebracht te hebben. Het natio naal comité van de CVP spreekt tenslotte zijn vertrouwen in' de rege ring uit. Nagekomen advertentie. Heden overleed on verwachts, tot onze diepe droefheid, onze geliefde, zorgzame Va der, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader PIETER CORNELISSE, Weduwnaar van ANNA MARIA HAK, in de ouderdom van ruim 81 jaar. Uit aller naam, J. H. NAAKTGE- BOREN- CÓRNELISSE. Vlissingen, 14 Oct '52. Boterbloemlaan 18. De teraardebestel ling zal plaats vinden op Zaterdag 18 Oct. a.s., des namiddags 12 uur vanaf Boterbloem laan 18, waarna de bij zetting zal plaats heb ben op de begraaf plaats te Oost- en West-Souburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 17