NIEUWS UIT ZEELAND Zioin Zijpe ZUID-BEVELAND VANDAAG DEBAT OVER DE BEGENADIGING VAN LAGES WISSEL BEVELANDEN WOENSDAG 15 OCTOBER 1052 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerikaanse maisplukkers naar Zeeland. VOOR DEMONSTRATIES. Twee AmeriUp-anse deskundigen op liet gebied van het met de hand oluk- ken van mais, vertoeven op het ogenblik in Europa, vooi het geven van demonstraties Zij komen, onier auspiciën van de Mutual Security Agency (de M.S.A.) ook naai ons land en zullen o.m. enige demonstra ties in Zeeland geven. Maandag middag 27 October demonstreren bei de Amerikanen in Zeeuwsch-Vlaandè- ren, Dinsdagmorgen 28 October óp ZuidrBeveland. De aanwijzing van de demonstratïevejden moet nog ge schieden. Een van de beide Amerikanen, mr. Elmer Carlson, is herhaaldelijk Kam pioen van de staat Iowa geweest in wedstrijden voor maisplukkers, DROGERIJ VAN MAÏSKOLVEN TE HOOGERHEIDE. Naast Zeeland waar de Coöp. Zeeuwse Aam en verkoop Vereniging G. A- te Wemeldinge reeds een mais- kolvendrogerij bezit krijgt thans West-Brabant te Hoogerheide zgji eerste maiskolvendrogerij, die daar in opdracht van de N.C.B. door de aannemer C. Bruijnzeel te Yerseke wordt gebouwd. Volgende maand zal waarschijnlijk het bedryf, dat geheel is ingericht naar een model ü|t de Amerikaanse staat Wisconsin, worden geopend. De Westbrabantse boeren zullen zor gen voor de eerste werkvoorraad: 500 ton hybride-mais. Geval van pseudo-vogelpest geconstateerd in Oosterland Onder het pluimvee van de landbou- w IC H. te Oosterland is een geval van pseudo-vogelpest ontdekt. Om uit breiding van de gevreesde ziekte te gen te gaan is door de burgemeester van Oosterland vooi onbepaalde tijd een pphokgebod voor honden, katten en piuimvee uitgevaardigd. Chef-secretaris var. het Leger des Heils naar Vlissingen Zondag a.s. zal de chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, kolonel Jac. Smael, een bezoek bren gen aan Vlissingen, ter gelegenheid van de zendingszondag, welke alhier door het Leger des Heils zal worden gehouden. Kolonel Smael zal de al taardienst leiden. Kolonel Jac. Smael is niet onbekend in Vlissingen; ongeveer dertig jaar ge leden was hij in de Scheldestad werk zaam als luitenant van het Leger des Heils. AMBONESE BAND UIT ZEELAND IN RADIO-UITZENDING. In de uitzending „Drie kwartier rhythmiseh plezier" Dinsdagavond over Hilversum H trad behalve de Skymasters ook de Menia Moerïa Minstrels op. Deze band. welke onder leiding van Rudi Wairata exotische muziek speelde, was samengesteld uit Ambonezen, die op Walche.en ver blijven. Zg hebben Dinsdagmiddag de reis naar Hilversum per bus ge maakt. Goes VERGADERING GEMEENTE-AMBTENAREN. In hotel „Centraal" te Goes ver gaderde de onderafdeling Zuid- en Noord-Beveland van de Nederlandse Bond van gemeenterambtenaren on der voorzitterschap van de heer S. J. van Dgke te Kapelle. De verga dering besloot om de heer S. J. van Dgke, die bij de periodieke verkiezing op 1 Januari moet aftreden, weder om candidaat te stellen voor het be stuurslidmaatschap van de afdeling Zeeland. Hierna hield de heer I. v. d. Jagt, ambtenaar ter provinciale grif fie van Zeeland te Middelburg, een causerie over het invullen van de bjj de gemeente-begroting behorende staten, modellen L en M. Aan de hand van een modelstaat, legde de heer Van der Jagt uit, hoe men bij het invullen van de staten tewerk dient te gaan. Na de pauze werd nog over verschillende onderwerpen van gedachten gewisseld. Voor de verga dering bestónd een goede belangstel ling. Gepasseerd op 13 October. Matterhorn 12, Wiegman. Johanna 2, Schipper. Coupe- rin, Wagner. Gounod, Roland. Corbiéres, Buitendijk Chateau Coutet, Tongerioo. Telegraaf 4, De Been. Cathalina, Van Baa ien. Sanara 101, Nushaurp. Massenet. Bock. Ezp. Smit. Telegraaf 16, Hoek. Schelde- stroom. lYIeintz. Ope Dei, Rensen. Koop handel. v. d, Kruyt. Nussia 3. Fabri. Moed en Trouw, Baay. Austria, van Heerdte. Arosa. Poelle. Fransiska, Mulder. Polonia. Poelle, allen naar Rotterdam Rawil, .de Boldeter. Perle, Huyzen, Agathe, Smet. Dalmatia, Schot Stad Amsterdam 3, Du- rinck Broedertrouw. Broeken. Oberalp, v. d. Hoeven. Stad Amsterdam 12, Zaal. Voorst. Schut, Delfzijl, Muller. Amstel 8, Heijboer. Amstel 9, Akkermans. alien Am sterdam. Éljo, Fluijt. Adjo, Fluijt. Jean, de Jong. allen naar Kerkdriel. Hencor, Fluyt. Spes Salutis. Houdt. Oosterschelde, Marcusse Disponibel, v. d. Jagt. allen naar Wemeldinge. Norma, v. d. Velde. Isis, Hermann, beiden naar Dordrecht. H lena. van Steen, naar Haarlem. Adriana. Rui tenberg, naar Werkendam. Jansje, Jong man. naar Delft. Tevredenheid. Pieïken- rood, naar Noordscharwou. Machiensteen 23. Visser, naar Rossum. Nieuwe Zorg, Bouman, naar Den Bommel. Gea, Rauke. ma. naar Tilburg. Fiat, Haukema, naar Utrecht Castor, Baumann. St. Emilipn, Haberkorn, beiden naar Straatsburg. Damco 87. Naayen. Express 21. Vermont. Express 60. Schwartz. Express 61. Neuer. Express 58. Driess. Stad Biel, Feenstra Se- cunda, v d. Zee. Navexmptor 4. Michiels. Nervia. Eenhoorn Rijn Schelde 14, Ver hagen. allen naar Basel. Stad Doorniek. Mertens. Fluviale 8, Landa. Maloya. Re- mond. Citerna 15, van Eptvelde. Gerplo, Larooy. Milo, Stoop, Grasciol, Segers, Rheinfahrt 312, Bergmann. Damco 69, Maas, Fluviale 12, Dccap. Van Lerius, van Lpock, Nautilus 4, Durinck. gaumur, Janssen. Express i, Hinninghofen. Hen cor, Wigman. Hageland. Eerkens. Rhenus 114. Napp, allen naar Duitsland. Corjo, van Dijke. Goede Hoop, de Waard. Hes Nova, Hoogendoorn. Chateau Lafite, Sen- ger. Gerja. Larooy. La Roussillon. Fahnen- bruck. Hogendprp. de Zwart. Mariette, Gasten. Anita 1. Van Vossen. Roland Geldner, Scjueudefs. Taval, Lessel. Cptes Roties, v. d. Ende. Comptoir 23. Cörnelis. Cambodge, Stevens. Valuas, Kersten. Ad- joma. Hulsman. Stad Gent, van Wijk. Torvi, Vermeulen. Rijswijk. Sprong. Westwijk, Valkenburg. Johanna. Koreman. Lugano. Ducoffre. Morcote. Sprauer. Sehaffhausen, Gauch. Matterhorn 3. Élias. Bpui-delle. Milleman. Stentor, Jacob. Eli sabeth Broker, Broker. Marie, Goeree. Romance, Gross. Spes, Veenman. Fremm, Steenbergen. Telegraaf 8, Lindhput. Tele graaf 17. Snoek. Neckar, Brugman. Uni. tas 12, Geveling. Rod'ort 1, Te Hoog Bpyr geuil, Audry. Han Kurier 4, Laudej-t. Dam co 72, Aardan. Victoria. Vonk. Christina, van Vliet. Adriana. Faasse. Amstel 6, Schreuders. Joehri, Dupre. Maria, Hoo gendoorn. Robert Muller JPultz. Corton, Bartsch. Terra Nova, Hooglander. Leen- dert Pieter, van Groezen. Express 42, Huuksloot. Express 55. v. d. Stadt. Pieter- nella Maria, de Wachter. Toiler 4, Ver hoek. Sancerre, Rietbrink. Esperance, Eerkens. Onderneming, Broeken, Ems, de Raad. Waya Waya, Bernhardt. Henja, Koopman. Almelo. Jonker. Onderneming, Versluis. Catalonia, Driessen. Adri, van Wijk. Syria, Pol. Cormoran, van Houte. Basilia, aten Breejen Elise, Doorns. Alme, Drost. Cosmopoliet, Ooms. Civat, Schol ten. Wiladcor, v. d. Starre. Viod, Groen. Cem 2. Joelle, Weslfalja, Joore. Butania 3, yredenborg. Rijn Schelde 15, Durinck. BENOEMING. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, K. en "W- is benoemd tot tij delijk leraar aan de afdeling Rijks a B. S. van het Openbaar Lyceum en de daaraan verbonden Rijks middelbare school voor meisjes te Goes de heer F. J. Plaat te Dordrecht. Aan dr. E. B. Plooij is op zijn verzoek eervol ont slag verleend. NED. CHR. ONDERWIJZERS. VERENIGING VERGADERDE. In de jongste te Goes gehouden vergadering van de Nederlandse Christelijke onderwijzersvereniging, afdeling Zuid-Beveland en omstreken, hield de rector van het Christelijk Lyceum te Goes, drs. D. Barends, een inléidirig over de aansluiting van het lager en middelbaar onderwgs. Dit naar aanleiding van een conferentie over dit vraagstuk op het conferen tieoord „Wouaschoten". Na de pauze vertoonde de heer A. L. Kampnian uit Goes een aantal op namen óver Java terwijl tevens een expositie van projectieapparaten was ingericht. In deze vergadering werd verder nog voorgesteld de heer D. W. Wijs man uit Biggekerke aan te wijzen als lid van de commissie voor de school- artsendienst voor Walcheren en Zuid- Beveland RAAD 's-GRAVENPOLOER Geen behoefte aan een sportveld? Onder voorzitterschap van burge meester J. D. Jansen kwam de raad van 's-Gravenpolder in openbare ver gadering bijéén. Aanvankelijk be stond hét plan om in deze vergade ring het nieuwe raadslid, de heer J. Louwerse, te beëdigen, dit kon ech ter wegens ziekte van de heer Lou- werse niet doorgaan. De raad besloot om van de heer C. Blok een strook je grond van 15 m2 aan te kopen. Hierna werd de uitkeringsregeling 1952 vastgesteld en de fraude-risi co-verzekering verlengd. Aan enige inwoners van de gemeente werd een premie voor woningverbetering toe gekend. De begroting 1953 werd j vastgesteld. Bijde behandeling van de bègroting pleitte de heer O. Tis sing voor uitbreiding van het bad huis, aanleg van een sportveld en eventuele vernieuwing van de toren klok. Verder informeerde de heer Tissing naap de kleding van de brandweerlieden waarna hij de aan dacht vroeg voor het onderhoud der schoolgebouwen in de gemeente. De voorzitter antwoordde, dat er plan nen waren uitgedacht voor de uit breiding van het badhuis, maar dat deze uitbreiding slechts zeer gering zou kunnen zijn. Wat de aanleg van een sportveld aangaat, zeide burgemeester Jansen, dat door geen enkele vereniging het verlangen naar een sportveld is ken baar gemaakt. Mócht echter in de toekomst door verzoeken blijken, dat aan een sportveld behoefte bestaat, dap zal zulks door B. en W. nader worden bezien. De kleding van de brandweerlieden was besteld en de to renklok behoeft op het ogenblik nog niet vernieuwd té worden. De heer Joh. Op 't Hof vroeg meer aandacht voor de achteraf gelegen wegen. Na enige discussie oësloot de raad om het Bunzinvalweegje te doen verhar den. Bij de rondvraag vroeg de heer Tissing hoe het stond met de Be scherming Burgerbevolking en de plaatsnaam burden. De voorzitter ant woordde, dat men bezigis een plan op te stellen voor de B. B., dat, wan neer het voltooid is, aan de raad zal worden voorgelegd. Ook de plaats naamborden zullen t.z.t. worden aan- gebracht. De heer Op 't Hof verklaar, de, dat bij het schilderen van de wo ningwetwoningen in de gemeente door de ene firma béter werk is gele verd dan door de andere. Hiernaar zal door B. en W. eep onderzoek worden ingesteld. Waarde COMITé OUD-VERPLEEGSTERS In Waarde is een comité opgericht voor het inzamelen van gelden ten bate van de stichting voor oud-ver pleegsters. In het comité hebben zit ting de dames Van Burg-Persgn, den Boer-Sieremans, Van Fraassen-v. d, Velde. Frange-Nieuwenhuize, Goud- Kóster, Van Hoüte, Roelands, A. J. W. de Jager, Markusse-v. d.' Bos. Mol-de Wilde. Weststrate-Piepers, Pieper de Nooyer, Wisse-Pols, Zand- dijk-Fraange en A. Zandijk. St. Maartensdijk gaat toch zijn toren herstellen. De raad van St. Maartensdijk heeft in haar gisteren gehouden vergade ring definitief besloten tot herstel van de toren op de Ned. Herv. kerk. Het herstel van dit bouwwerk, waar over zeer veel is te doen gelest, komt de gemeente op J 72.75b te staan. De rest van de totale kosten ad 165.000 zal worden bijgedrugen door Rijk en provincie. Yerseke SLACHTER BRAK EEN BEEN. Tijdens het slachten brak de loonsla- ger C. Z. te Yerseke een beert Nadat dokter Polderman eerste hulp had verleend, werd bet slachtoffer naar een ziekenhuis te Goes vervoerd. COMPETITIE-UITSLAGEN „DE PION". De partijen voor de onderlinge com petitie van de schaakclub „De Pion" te Yerseke werden deze week voortgezet met als uitslagen: A C. Willemsen—N. C. Polderman 10; J. Zuidweg—P. v. Anrooy 01; J. P. L. ZonruiterA den Hoed 1—0; A Beerens—P. Vette 1—0; J. PleuneM. de Koeijer 1^0; L. GrimmC. Vlaming 01; C. Vlaming L. Grimm 1—0. BRANDJE OP VAARTUIG. Maandagmiddag werd de brandweer te Yerseke gealarmeerd voor brand aan boord van het vissersvaartuig YE 6, eigenaar de heer J. van der Jagt. Toen de brandweer op de haven arri veerde, was de brand reeds geblust. Rilland-Balh BENOEMING De heer J. C. Meeuwse, hoofd van de bijzondere lagere school der Ge reformeerde gemeente te Rilland- Bath, is in gelijke functie benoemd- te Rijssen. RAADSVERGADERING De raad der gemeente Rilland- Bath komt Donderdag a.s. te 10 uur in openbare vergadering 'bijeen. De agenda vermeldt onder meer de vol gende punten: Intrekking raadsbe sluit betreffende geldlening groot 30.000 bij de Coöp. Boerenleenbank te Krabbendijke, vaststelling veror dening ingevolge de Winkelsluitings wet en bespreking steunverlening aan kleine zelfstandige fruittelers. Marktberichten VEILING KRABBENDIJKE. 14 October. Exportveiling. Cox Oranje Pippin A 38.60, BC 26, I grof 40, I fijn 31.90. Goudreinetten I grof 16.90, I fijn 12.10, II 4.60. Jonathan I fijn 15.30, H 6. Glorie van Holland I grof 22.20. Doyenné du Cornice I fijn 36.S0, H 20. Beurré Alex. Lucas AA 21.60, A 21.30. BC 21.10, I grof 22. I fijn 16. TL 6.20, Gewone veiling Cox Oranje Pip pin verpakt 3952, los 333 Lax- ton Superbe verpakt 12—24. Goud reinetten, verpakt. 2332, los 516. Jonathan 310. Glorie van Holland 5rl5. Sterappel 37. Soldat Labou- reur 13—23. Conference 4.40--14. Zwijndr. wijnpeer 37. Doyenne dii Comice 10—28. Emile d' Heyst 57. Gieser Wildeman 316. Beurré v. d, Horst 49. Beurré Alex. Lucas 39. Beurré Clairgeau 79. Bonen 45. VEILING ZUID BEVELAND. 14 October. Fruit voor export: Goudreinetten AAA 23.60, AA 23 80, A 23-70—24.30, BC 15.10, I grof 22 60, I 12.20—12,40, II 7.60. Cox Oranje Pippin AAA 43.90, A :42.20. BC 34, I grof 41.60, I 29.90. II 9.50, Zure Bellefleur A' 13.70. BC 8.10, I grof 10.35, I 6.70, H 3.50. Glorie van Hol land A 25. BC 22.30, I grof 22 20. I 20, H S.50. Sterappels A 26.70. BC 22. I grof 26.10, I 13.90—14.10, II 5.50. Notarisappels A 15.50. BC 12.90. I grof 13.10. I 9.50. Jonathan A 27 30, BC 22.70, I grof 23.90, I 14.10, II 6.30. Gron. Kroon A 20. BC 13, I 9.20, II 5,50. Allington Pippin A 21.20, BC 12.80, II 4. Bramley Seedling I grof 8, II 6. Doyenne dii Comice A 44.20 —47.60, BC 43.60, I grof 44.90 I 35.40—40. II 20.60—20.85. Conferen ce A 17, BC 12. I grof 14, I 11, H 6. Zwijndr. wijnpeer A 11.2012.30 BC 7.20, I grof 9.70, I 6.30, II 3.20. Nouveau Poiteau I grof 4.30, I 4, II 3. Br. Alex Lucas A 24.80, BC 24.20, I grof 25.40, I 20—23.80, H 8. Legipont A 15.70—15.80, BC 13 20. Emile cl' Heijst A 7, BC 6.10, I grof 7, I 6, II 3. Br, Clairgeau I grof 11.30, I 9.50. Pondsperen I grof 7.80, I 8.50, II 6.60. St. Remy I grof 9.60, I 9.20, II 6.90. Gieser Wildeman I 24, n 11. Verpakt fruit: Cox Oranje Pippin AAA 50-53. AA 48—52, A 46. Goud reinetten AAA 28, AA 28—30, I 28 31. Jonathan AAA 34. AA 32—34. A 2832, I 31. Glorie van Holland AA 26, A 24^-26, B 24. Legipont I 15—23. Gewone veiling. Goudreinetten keu ken 10.65—10.85, id. fabriek 6.90—7, id. gesorteerde val 55.30. Cox Oranje Pippin 833. Allington Pip pin 5—11. Glorie van Holland 4la. Laxton Superbe 611. Bramley Seed ling 36. Gron. Kroon 514. Jona than 3—17. Sterappel 3—15. Zoete Ribbeling 15—-21. Zoete Ermgaarde 1024. Tuinzpet 12---23. Doyenne du Comice 733. Legipont 5—13. Con ference 615. Zwghdr. wgnpeer 3— 7. Br. Alex Lucas 3—11. Br. Clair geau 4—11. Nouveau Poiteau 3—6. Pondsperen 4—8, St. Remy 7- Black Alicante I S284. H 65—75. Noten 120830. EIERNOTERING GOES, Prijs voor verse kippeneieren f 3.03 per kg. Voor vuilsclialige en gewas sen eieren wordt 2 ct. per stuk min der uitbetaald. VISMIJN VEERE. 14 October. Export garnalen, aan voer 451 kg., 60—86. Handels gar nalen, aanvoer 2316 kg., 47- 57 Schar, aanvoer 91 kg., 6075. Bot, aanvoer 52 kg., 5766. Wijting aan voer 177 kg.,_4771. Rog, aanvoer 83 kg., 27-^45. Ongesorteerde vis, aanvoer 26 kg-, 57—61. Communistisch congres te Moskou gesloten. Stalin heeft Dinsdag het commu nistische partijcongres te Moskou ge sloten. Kort voor de sluiting keurde het congres de afschaffing van het Politbureau goed. Dit bureau wordt vervangen door een centraal comité. Een comité van 10 leden kreeg in structie het partijprogram te veran deren in het licht van StaJins jonaste artikel over de economische proble men van de Sowjet-Unie en dit 'n te dienen op het volgende congres. Mossadeq's eisen afgewezen Engeland laat deur voor verdere onderhandelingen open. De Britse zaakgelastigde in Tehe ran, Middleton, heeft Dinsdagavond het Britse antwoord op de jor.gste Perzische nota inzake het oliegeschil overhandigd. In Londen is medegedeeld, dat En geland Mossadeq's eisen afwijst, maar dat de deur voor verdere on derhandelingen geopend blijft. Overdracht herbouwplich* op illegale wijze Hoofdingenieur droeg mede schuld „De sfeer op dit bureau was niet good. Men werkte mee aan het op stellen van contracten, waarvan ieder wist, dat zij het beleid van de minister doorkruisten", aldus ver klaarde de officier van justitie, mr. Overbeek, bij de behandeling van een aantal corruptie-gevallen voor de Haagse rechtbank. Drie verdachten in deze zaak wa ren in 1950 als ambtenaar verbonden aan de directie van wederopbouw en volkshuisvesting in de provincie Zd.- Holland. In die functie hebben zij er voor geld meermalen aan meege werkt, dat een herbouwplicht aan derden werd overgedragen. De 45-jarige A. B. uit Rotterdam verklaarde, dat hij steeds van mening was geweest, dat de illegale over dracht van de herbouwplicht oog luikend werd toegelaten. De 60-jarige C. F. E. K. hoofd ingenieur-directeur van de directie wederopbouw in Zuid-Holland, als getuige gehoord, kon deze beschuldi ging niet geheel ontzenuwen: „Ik heb stérk de indruk", zo zei de president, mr. Veldman, „dat u de verzoeken om een illegale overdracht hebt af geschoven op uw lagere ambtenaren met de gedachte: die zullen het wel voor elkaar maken en ik blijf er bui ten". De officier van justitie consta teerde zelfs: „U draagt hier schuld". De officier van justitie achtte het tenlastegelegde bewezen. In de hou ding van de leiding van het bureau zag hij verzachtende omstandighe den. Hij eiste een voorwaardelijke straf van vier maanden met 'n proef tijd van drie jaar. Tegen de 50-jarige J. D. uit Monster, die met B bemid deld had bg de overdracht van her- bouwplichten. werd een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie maan den geëist met een proeftijd van drie jaar. De 42-jarige G. V. zei niet ge weten te hebben, dat hg aan een ille gale overdracht van herbouwplichten had meegewerkt. „Waarom hebt u dan geld aangenomen?" „Ik be schouwde dat als het normale tipgeld van een makelaar". Nu de beklaagde ontkende, meende de officier van justitie niet met een voorwaardelijke straf te kunnen vol staan. Hij eiste een onvoorwaardelij ke straf van drie maanden. De raadsman vroeg evenals de ver dedigers van de vorige verdachten ontslag van rechtsvervolging. Zij voerden aan, dat de beide beklaag den ook makelaars waren. De rechtbank zal 28 October a.s. uitspraak doen. TWEEDE KAMER BIJEEN. Interpellatie van mr. Burger (Van onze parlementaire redacteur) Hedenmiddag om 1 uur komt de Tweede Kamer bijeen, ten einde mr. Burger (P.v.d.A.) in de gelegenheid te stellen de minister van Justitie, mr. Donker, te Interpelleren over het bjj wgze van gratie veranduren van de over Lages uitgesproken doodstraf in levenslange gevangenisstraf. Aldus besloot de Kamer Dinsdagmiddag op voorstel van haar voorzitter, mr. Kox-tenhorst. Tevoren had de heer Gortzak (C.P.N'.) al aangedrongen om op korte termjjn deze aangelegenheid te bespreken aan de hand van een uitvoerige verklaring van de minister. Hy diende echter geen aanvrage voor een interpellatie in, aangezien bij van oordeel was, dat dan gevaar voor vertraging was te duchten. Alvorens tot haar gewone werk zaamheden over te gaan, besloot de Tweede Kamer tot de toelating van de heren mr. W. F. E. baron van der Feltz (CHU) en E. Visch (KVP). Tezamen met hen legde ook dr. J. van Baal (AR), die onlangs uit de Verenigde Staten terugkeerde, de door de grondwet vereiste eden af. 25 WETSONTWERPEN. De agenda der Kamer vermeldde een 25-tal wetsontwerpen van tech nische aard. Het leeuwendeel betrof naturalisatie: niet minder dan 325 personen zetten een nieuwe stap op de weg naar het Nederlandse staats burgerschap. Voorts nam de Kamer zonder dis cussie en z.h.s. een viertal ontwerpen tot wijziging van hoofdstukken der rijksbegrotingen voor 1951 en 1952 aan. Ook het wetsontwerp tot goedkeu ring van het op 27 Mei 1L tussen de Benelux-regeringen gesloten proto- Hij was zo moe Een controleur van een Am sterdams warenhuis trof in de nacht van Maandag op Dins dag een man aan, die omzich tig met zijn schoenen onder de arm. op kousevoeten langs de toonbanken schuifelde. Het bleek een marktkoopman te zijn, die zeide, dat hij 's mid dags, toen hij onder invloed van sterke drank verkeerde, het magazijn was binnenge gaan en zo moe was geworaen dat hij zich in een hoekje te rusten had gelegd. Eerst midr den in de nacht was hij wak ker geworden. Bij zijn aanhou ding had hg een bafenhaak bg zich, waarmede hij naar zijn zeggen zich een weg naar bui ten wilde banen. Volgens de politie is de man reeds diverse malen een verhoor afgenomen, omdat men hem verdacht van diefstal door middel' van braak. Chirurgische operaties per kleurentelevisie. De Franse minister van P.T.T. heeft onlangs in Parijs in het Cochin- ziekeuhuis de eerste proefuitzendin- gen per kleuren-televisie gadegesla gen van operaties. Deze proeven werden gedaan met het doel de studenten, die op het am phitheater zaten, in de gelegenheid te stellen een operatie bg te wonen. Het is de eerste van een reeks uit zendingen die de medische studenten in staat zullen stellen de techniek van een of andere grote Franse chi rurg van dichtbij te zien. VAN TOT De reelasseringscolleete te Breskens bracht f 112.83 op. De collecte voor het ere-fonds oud- verpleegsters bracht te Duiven dijke op f207,40. Te Koudekerke tracht de collecte voor de reclassering f57,71 op. f26,42 was de opbrengst van een col lecte voor de gezamenlijke militaire fond sen, welke te Noordgouwe werd gehou den. Te Sirjansland is de uitleenbibliotheeu van de Ned. Herv Kerk weer opengesteld. Lectuurminnend Sirjansland heeft deze winter, de besch kking over 400 boeken, waaronder verschillende nieuwe, om de lange avonden door te brengen ..met een boekje in een hoekje". Óok in het ge brek aan goede lectuur voor de jeugd is door de beheerders van de bibliotheek ruimschoots voorzien. De opbrengst van de collecte voor de reclassering te Ouwerkerk was £19, De sloot oij de hofstede van de heer A. J. A. Bolijn te Ouwerkerk, die lange tijd vele moeilijkheden voor het verkeer opleverde, wordt thans gedempt. ho pen is dat automobilisten het in d: toe komst niet in hun hoofd krijgen om „oude koeien uit de sloot ta halen". Te Axel is men liehtelijk ontstemd over de geringe belangstelling voor een te geven cursus E H.B.O. Omdat zich slechts vier deelnemers voor d ecursus hadden opgegeve oordeelde de plaatselijke af- delii.g van het Rode Kruis het niet mo- gelijif de cursus te iaten doorgaan. De schaakclub te Zoute-Spui bij Axel stv.id wat men noemt „mat" en derhalve besloten de leden de ciub te ontbinden Met grote belangstelling wordt thans naar de „potvertering" uitgezien. Bij de najaarskeuring van stieren te Sint Aanaland werden b- ide aan' oer- de dieren goedgekeurd. Onder grote belangstelling werd in de kleuterschool t>e tVolfaartsdijk de film „Dc macht van het kleine' vertoond. Op Zaterdag 18 October zal n gebouw T.A.V.E.NU. te Wolfaartsdijk een bazar worden gehouden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de plaatselijke mu ziekvereniging. Brnürsse stond bij een collecte ten bate van de gezamenlijke militaire fond sen f45,54 voor dit goede doel af. De heer H. Niemejjer uit Rotterdam werd .et ingang van 1 November a.s. be noemd tot kommies bij de buitendienst van de directe belastingen en accijnzen De korfballende dames van Tcrhnle hebben een voor hun doen opmerkende prestatie 'eleverd ZIJ wisten namelijk In een v.iendschappelijke weastrijd tegen de dames van Kwadendamme voor de eerste maal aan een nederlaag te ontkunen. Verder dan een 1—1 gelijk spel brachten zij het echter ook deze maal niet, De schoolkinderen van Lamswaarde, Groendijb en Terhole zullen Z.K.H. "Tins Bernhard bij zijn bezoek aan Klooster- zande een aubade brengen. De kinderen zullen vroeg in touw moeten zijn, want de aubacfe is vastgesteld op 8 uur des morgens. Waar zijn onze schepen Annenkeric 14 te Brisbane. Bagan 14 te Singapore. Dalerdijk 14 te Los Angeles, Gaasterkerk p. 14 Dahlac Eil. (Rode Zee). Hersilia 14 te Barbados. Hepuba 14 te Pun(a Cardon. Import 14 te Dover. Joh. v. Oldenb. 14 te Aden (th.). Kaloekoe 14 te Ambon. Kota Inten 13 v. Soerabaja. Kalabahi 13 te Merauke. Leuvekerk 14 te Genua- Orapjefontein p, 14 dw, St, Helena. Plancius 14 te Djakarta. Pr. Willem van Oranje p. 14 Lizard Head. Poelau Laut 14 te BanjuwangL Rotti 14 te Belawan Deli. Samarinda 14 te Djakarta. Stad Alkmaar 14 te Narvik. Sigli 13 te Kalianget. Slamat 14 te Singapore, Tasman 14 te Osaka. Tjibodas 14 te Hongkong. Tawali 14 te Banjuwangi. Tjiwangi 14 te Makassar. Telamon 14 te Maracaibo. Tiberius 14 te Houston. Walenburgh 14 te R'dam verw. Westerdam p. 14 Kaap Race. Willemstad 14 te Madeira. Willem Ruys p, 14 Perim n. Colombo col inzake de unificatie van accijn zen en van het waarborgrecht, als mede dat tot wijziging van de som voor de kosten van het regentschap passeerden de Kamer op dezelfde wijze. Bg laatst genoemd onderwerp vroeg de heer Haken (CPN) echter voor zich en zijn politieke vrienden de aantekening, dat zij geacht wil den worden te hebben tegengestemd. Slechts het wetsontwerp tot ver hoging van de salarissen der rech- terlgke am maren, gaf aanleiding tot enige discussie. De minister van Justitie deelde in antwoord op de opmerkingen van mej. Tendeloo (P. v. d. A.) mee, dat zijn departement zich zeer ernstig bezig houdt met een onderzoek van de structuur van verschillende in stanties. Tezgnertijd hoopt hij aan de hand van de resultaten van dit on derzoek met nieuwe voorstellen te komen. Nog geen uur, nadat hij de alge mene beraadslagen over het eerste wetsontwerp, op de agenda vermeld, had geopend, liet voorzitter Korten- horst zijn hamer yoor de laatste maal vallen. WIELRENNEN. Belg Janssens won grote sluitingsprijs van Putte. Groep van 30 renners kwam in de sprint te vallen. Te Putte aan de Brabants-Neder landse grens werd de z.g. grote slui tingsprijs voor professionals gereden. Het was de laatste wegwedstrijd van het seizoen. 52 renners, onder wie 8 Nederlan ders, namen aan deze wedstrijd deel. Na een 85 km. lange vlucht van onze landgenoten Suykerbuik en De Vries, die op een gegeven moment 2Vz mi nuut voorsprong hadden, werd na enkele kleine ontsnappingspogingen een groot peloton gevormd. Hieruit konden de Belgen Janssens, Cou- vreur en Van Kerckhoven zich los maken en eerstgenoemde legde be slag op de eerste plaats. Hij reed de 135 km. af in 3 uur 41 minuten. Cou- vreur werd tweede, Van Kerckhoven derde. De groep van 30 renners, die de sprint inzette voor de beslissing om de vierde plaats, kwam vrijwel voltallig te vallen, zodat de meeste renners slechts lopend en met ont wrichte fietsen de finish bereikten. De Belgen Sterckx, Wouters en Rijckart werden bij deze valpartij zodanig gewond, dat zij onmiddellijk naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. Van Est, die zich ook on der de deelnemers bevond, staakte na tweemaal te zijn gevallen, de strijd, C.V.P. spreekt vertrouwen uit in de regering. Het nationaal comité van de Bel gische Christelijke Volkspartij (CV P) heeft Dinsdag na afloop van een bijeenkomst, een verklaring uitgege ven, waarin ondermeer gezegd w -rdt, dat de Christelijke volkskrachten de stellingen, die zij in 1946 hebben inge nomen in talrijke gemeenten hebben weten te behouden en zelfs aan^er- keljjk hebben verbeterd. In meer dan 400 gemeenten zouden „de linksen de strijd niet eens hebben aangebon den". Opgemerkt wordt, dat het in dienen van scheurlijsten de Christe lijke krachten heeft geschaad zmder evenwel de betrokken groepen voor deel gebracht te hebben. Het natio naal comité van de CVP spreekt tenslotte zijn vertrouwen in de rege ring uit. Nagekomen advertentie Heden overleed on verwachts, tot onze diepe droefheid, onze geliefde, zorgzame Va der, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader PIETER CORNELISSE, Weduwnaar van ANNA MARIA HAK, in de ouderdom van ruim 81 jaar. (Jit aller naam, J. H. NAAKTGE- BOREN- CORNELISSE Vlissingen, 14 Oct '52. Boterbloemlaan 18. De teraardebestel ling zal plaats vinder, op Zaterdag 18 Oei a.s., des namiddags 12 uur vanaf Botero.oem- laan 18, waarna de bij zetting zal plaats neb ben op de begraaf plaats te Oost- en West-Souburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13