KAPPIE EN DE LAATSTE ZEEROVER partisanen gestolen De schat van Mussolini werd door Mr. DEVALERA VERTROUWT OP HERSTEL VAN IERSE EENHEID DINSDAG 14 OCTOBER 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wonderlijke verhalen over het levenseinde van de dictator (Van onze correspondent) ROME, October. Over enkele weken zal er in de zaal van de gezwo renenrechtbank van Padua en vooral op de beklaagdenbank een groot ge drang ontstaan. De bank is intussen speciaal voor de rechtszitting groter gemaakt, omdat er niet minder dan 60 beklaagden terecht zullen staan. Ze worden ervan beschuldigd de schat van Dongo te hebben verduisterd, 10 milliard lire aan Italiaans geld, buitenlandse deviezen, goud en edel stenen, die Mussolini bij zich had, toen hy door de partisanen gevangen genomen werd. Niemand maakt er zich illusies over, dat het mogelyk zou zyn de schat geheel of gedeeltelijk terug te krijgen. Maar de Italiaanse staat wil weten, waar dit geld en de juwelen gebleven zijn, nog afgezien van het feit, dat de erfgenamen van enkele fascistische autoriteiten, die in de eerste roes van de bevryding zonder vorm van proces terechtgesteld waren, aanspraak maken op de schat van Dongo. Het onderzoek van de zaak is kort geleden afgesloten. Bij het verhoor is ook de bewering opgedoken, dat Mus solini niet door partisanen terechtge steld zou zijn, maar zelfmoord ge pleegd zou hebben. Als bewijs wordt een notariële acte over het getuigenis van een der militiesoldaten voorge legd, die de vluchtelingen vergezeld had. Volgens dit document zou het einde van Mussolini zich als volgt toegedragen hebben: na zijn arresta tie door de leden van het bevrijdings comité zou Mussolni in een klein huis gebracht zijn. waar hij met zijn be waker, de partïsaan Lino en met Cla ra Petacci opgesloten werd. Mussolini zou Lino gevraagd hebben hem zijn revolver te geven, om een eervoller einde te vinden dan dat, waarop hij Cicero heeft destijds eens gezegd, dat elke gemoedsbeweging van nature een eigen gelaatsuitdrukking, klank en gebaar heeft. Deze uitspraak moge ons wat overdreven toeschijnen en niet meer van toepassing in een tijd, waar in de kinderen zorgvuldig onder de ogen wordt gebracht dat zij niet mo gen wijzen en bij het spreken de han den dienen stil te houden, doch het blijkt dat de Romeinse redenaar in zijn waardering nog aan de lage kant is geweest en dat er aanzienlijk meer gebaren zijn dan gemoedsgesteldhe den. We hebben hier de gebaren op het oog, welke uitdrukking geven aan ge moedstoestanden. Wanneer u bij hel groeten beleefd uw hoed afneemt, is dit eveneens een gebaar, doch dit is van intellectuele aard, d.w.z. het be rust ov een afspraak en is aangeleerd. Het ballen van de vuist, het opéén klemmen der tanden, of het bijten op de lip zijn echter even zovele gebaren welke met een gemoedsgesteldheid sa menhangen, t.w. de poging tot zelfbe heersing. Het aantal gebaren dat de mens uit voert is zeer groot en kan geschat worden op 4500, waarvan een groot gedeelte internationale geldigheid heeft. In het begin van de 17de eeuw heeft Giovanni Bonifaccio een lijvig boek van ruim 600 pagina's aan de Kunst der Gebaren" gewijd en ruim 100 jaar later kon Parsons reeds een j lijst van 41 geschriften overleggen, die handelden over de uitingen der ge moedsbewegingen. We kunnen dus niet zeggen dat onze gebarendrift niet j reeds vroegtijdig aandacht heeft ge trokken. Gelet op de veelvuldigheid der ge baren zult U wel niet verlangen dat hier een lijst van de gebezigde geba ren wordt aangelegd, vooral niet om dat de langademige omschrijvingen daarvan U klem van verveling zouden, bezorgen. Het gaat er slechts om U te overtuigen van het grote aantal geba ren dat U zelf in uw contact met me demensen maakt, ondanks de zorgvul dige opvoeding die U heeft genoten.' Welnu, het knikken of schudden met het hoofd, waardoor U uw instemming of ontkenning weergeeft, is zó van zelfsprekend, dat we daarover geen ruzie zullen krijgen. Maar door licht met het hoofd te waggelen, drukt U tevens twijfel of medeleven uit (al naar gelang uw gelaatsuitdrukking) En wanneer U Jantje moeilijk kunt beroepen, maar U wilt hem deson danks te kennen geven dat hij iets moet laten, dan schudt U de hand met uitgestrekte wijsvinger op ooghoogte heen en weer. Voorts zijn er bekende gebaren voor dreiging, honger, eten, drinken, wenken, afweren, wijzen, ivuiven, bespotten, minachten, onge loof, onmacht, gelatenheid enz. enz., welke U zeker niet alle in uw gesprek ken zult betrekken, doch waarvan toch geen enkele conversatie volko men vrij blijft. Wrijft U bij concen tratie nooit met duim en wijsvinger langs de kin, of met de vinger langs de slaap, daarmede te kennen gevend, dat U züch op iets bezint? Let eens op iemands handen bij berouw, ver bazing, waarschuwing, waarbij we nog niet eens spreken over gebaren, waar door een gesprek als het ware wordt geïllustreerd (geld tellen, blut zijn, iets door de vingers zien, verkwisting, stelen, enz.) Om U niet teleur te stellen, voegen wij hierbij, dat dit nog slechts de en kelvoudige gebaren van hoofd en han den zijn. Maar daarnaast bestaan de samengestelde gebaren en de gelaats mimiek. Want het aantal gebaren dat met het gezicht wordt gemaakt is, zoals U uit ervaring weet, geweldig groot. H. Pétillon. blijkbaar voorbereid was. Na enig aandringen zou Mussolini yn bewa ker overtuigd en zich een kogel door het hoofd gejaagd hebben. Toen kort daarna de communistische „kolonel" Valerio verscheen en merkte, dat zijn slachtoffer hem ontsnapt was, wilde hij zich niet de roem laten ontgaan Italië van zijn tiran bevrijd te heb ben. Valerio en zijn mannen zouden toen het lijk van Mussolini tegen het hek van de Villa Belmonte gebonden en met kogels doorboord hebben. Sig- norina Petacci, die deze scène bijge woond had, moest als getuige even eens uit de weg geruimd worden. De lijken zouden daarna naar Milaan ge bracht en op het Loretto-plein aan een benzinepomp opgehangen zyn, met het hoofd naar beneden. DWAAS VERHAAL. In neo-fascistïsche kringen doet overigens nog een andere lezing de ronde: een Duitse soldaat, een dub belganger van Mussolini zou zich op geofferd hebben om voor hem te' ster ven; Mussolini zou zich aan de En gelsen overgegeven hebben en deze zouden hem op Ceylon gevangen houden. Hoe absurd zowel de ene als de an dere versie ook moge schijnen de verwarring is ontstaan, doordat de verklaring van een van de twee oog getuigen, de bewuste Valerio. tot nog toe zeer aan duidelijkheid te wensen overgelaten heeft. Herhaaldelijk heeft hij zich versproken wat betreft het aantal schoten, dat op Mussolini af- Eevuurd werd, de ehe keer zouden et er vijf, dan zes, dan weer tien geweest zyn. De lijkschouwing, die men onmiddellijk in Milaan gehouden heeft, heeft het ondubbelzinnige be wijs geleverd, dat Mussolini vier ko gels in de borst, een in de onderarm en een in de aorta gekregen heeft. Verder werden nog verwondingen ge constateerd, die hem nog na zijn dood zijn toegebracht. Bij de autopsie is De Ierse minister-president Eamon de Valera 70 jaar en in een ooglij- dershospitaal. Chaplins „Limelight" dit najaar in Nederland De nieuwste film van Charles Chaplin. „Limelight", zal weldra in Nederland in roulatie worden ge bracht. Men treft voorbereidingen om de première van deze rolprent in de eei'ste helft van November moge lijk te maken, waardoor Nederland één der eerste landen wordt, waar Chaplins nieuwe werk ter vertoning zal komen. overigens gebleken, dat iedere moge lijkheid van een persoonsverwisse ling uitgesloten geacht moet worden. FAMILIE MUSSOLINI. Het proces in Padua zal rijk zijn aan dramatische effecten, want voor de rechtbank zullen de weduwe en de dochter van Mussolini, Donna Ra- chele en Edda Ciano, verder de moe der en de zuster van Clara Petacci en de moeder van de partisaan Neri ver schijnen, die op een zeker ogenblik de inventaris van de schat van Dongo in bewaring had en door zijn eigen mensen „geliquideerd" werd. Nog eens zal de dramatische vlucht van de gevallen fascistische groot heden, die in paniek naar Zwitser land trachtten te ontkomen, tot in alle byzonderheden gereconstrueerd worden. In Gomo, waar het nog ge heel rustig was, kon Mussolini zich telefonisch met Donna Rachele in verbinding stellen, die met haar kin deren in Cernobbio verblijf hield. Van Como uit schreef hij toen nog een brief aan zijn vrouw, die hij zo on waardig behandeld had. „Lieve Ra chele, niemand zal je meer iets aan doen. Ik ga mijn noodlot tegemoet. Ik denk, dat ik binnen een paar uur Bruno (zyn zoon, die met een vlieg tuig verongelukt was) zal weerzien en ik zal met hem voor jou bidden". Dit was een ongewone wending voor Mussolini. Maar thans weet men, dat de atheist Mussolini sinds zijn arres tatie door Badoglio tot de godsdienst was teruggekeerd. Kinderen speelden met vuur boerderij in vlammen Opnieuw is een kapitale boerderij een prooi der vlammen geworden, doordat kinderen met lucifers speel den. Ditmaal was het de boerderij van de fam. G. de B. aan de weg van Kruisland naar Steenbergen, waar van zowel de grote schuur als het woonhuis totaal afbrandden, zonder dat iets van waarde kon worden ge red. De kinderen waren door hun moeder naar de schuur gestuurd om te gaan spelen. Zy bemachtigden een doosje lucifers en stookten een vuur tje met het gemelde noodlottige ge volg. De inmiddels gewaarschuwde brandweer kon weinig van de inboe del meer redden. De schade wordt geschat op 50..a 60.000 gulden. „Lassie", de bekende filmhond, behoort tegenwoordig tot een „veilig ver- keersploeg" geheel bestaande uit honden, die met de politieman Ernest Pressley door de Verenigde Staten trekt, om de kindoren les fe geven in veilig verkeer. U ziet, dat Lassie in de toekomst ziet, en de kïnders met vooruitziende blik alvast maar leert, hoe zy het veiligst een kinderwagen met een „spruit" erin naar de overkant kunnen krijgen. De kinderen zijn zeer geïnteresseerd in hun „leraar"! Demonstratie in Brussel te?eu de Benelux Een aantal Belgische industriëlen, die te lijden hebben van de Neder- Vliegtuigproductie in Europa. Ook Nederland komt aan •aod. Het bureau voor wederzijdse bevei- honderden particuliere auto's vrachtwagens Maandagmorgen in ver scheiden colonnes gedurende enkele uren de Brusselse binnenstad door kruist om te protesteren tegen de Be nelux. Ieder voertuig voerde 'n span doek mede. zoals: „Wij eisen onmid dellijke herziening der Benelux", „Voor hen de luxe. voor ons de be nen". „Loyale concurrentie? Ja. Ne- ?-«.-• :i-" Xe-n' D» f^ene- j lux is slechts denkbaar bij gelijke lo nen". „De 50 procent lagere lonen in Nederland betekenen de ondergang der Belgische industrie" enz. Het publiek in de tram en op straat, commentarieerde aan 3e hand van eigen ervaringen -met lage Nederland se prijzen, de demonstralie druk. VANDAAG 70 JAAR. Reeds acht weken in ooglijdersgasthuis te Utrecht. (Van onze speciale verslaggever) Mr. Eamon de Valera heeft onze speciale verslaggever gisteravond op de vooravond van zijn 70e verjaardag ontvangen in de eenvoudige ziekenkamer van het Ooglijdersgasthuis in Utrecht, waar deze nog altijd militante persoonlijkheid reeds acht weken verblijft. Hij zat in een stoel naast het bed, colbertjasje losjes over de pyama. Zijn gezondheid scheen over het algemeen goed, al moest zijn secretaris hem dan ook telkens ver tellen wie er af en toe de kamer binnenkwam. Een zwarte bril sluit zijn ogen nog geheel van het licht af. In antwoord op onze vraag waarom hij juist de Utrechtse kliniek verkozen had om geholpen te worden zei mr. De Valera, dat dit gebeurde op aanbeveling van zijn doktoren in Ierland. Of mr. De Valera weer spoedig naar huis zou kunnen gaan, kon hy niet vertellen. Een gesprek met deze voorname Ierse staatsman zonder het kernpro bleem van Ierland te raken, waarvan deze 70-jarige de personificatie is, zou al te dol zijn. Men kent de kwes tie. In 1920 werd Noord-Ierland te gen de wil van een overweldigende meerderheid van het Ierse volk door Engeland afgescheiden van de rest van Ierland. Onze verslaggever vroeg hem welke hoop mr. De valera had op beëindiging van die afscheiding. De minister-president zei te ver trouwen, dat de Ierse eenheid her steld zal worden zo spoedig als de omstandigheden dit zouden toelaten. In een tijd, dat de politieke een heid van zoveel verschillende naties als noodzakelijk wordt gevoeld is het zeker ongerijmd, de scheiding in twee delen van een natuurlijke eenheid als deel dezer eiland-natie te trachten te handhaven. Die natuurlijke eenheid heeft duizenden jaren reeds bestaan. Nog slechts dertig jaar geleden werd het kunstmatig in tweeën gedeeld door een macht van buiten af en dat ondanks het overstelpend verlangen en de uitgesproken wil van 80 pet. van de totale eilandbevolking. Op verdere vragen zei de minister president, dat het verlangen naar eenheid voor de grote meerderheid der bevolking vandaag de dag nog evén sterk is als op ieder moment in het verleden. Het herstel van de nationale een heid is het eerste programmapunt van alle politieke partijen, alle ande re zaken zijn daaraan ondergeschikt. Het is een levensvoorwaarde "•oor een werkelijke vrede in Ierland en een essentiële voorwaarde voor werkelijk goede verhoudingen tussen Ierland en Engeland op een ogenblik dat zul ke relaties veel voor beide volkeren zouden kunnen betekenen. Op grond van dit alles stelde mr.'De Valera vervolgens nog vast dat het geen godsdienstige, maar een zuiver poli tieke zaak is. Katholieken en protes tanten leven eensgezind naast elkaar in andere landen, er is geen reden waarom dat niet het geval zou zrjn in Ierland. In ieder geval als dit naar voren gebracht zou worden als de voornaamste rechtvaardiging voor afscheiding dan zou het probleem der godsdiensten er niet door worden opgelost. In feite zou het probleem er acuter door worden. De godsdienstige gevoelens in het afgescheiden gebied, de zes graafschapsgebieden, zijn veel duidelijker dan in Ierland als geheel. Het enkele feit der afscheiding en de geprikkeldheid die daaruit voort vloeit leidt daartoe." aldus de minis ter-president. landse concurrentie, heeft met enkele liging heeft Maandag in Parijs bij- j zonderheden van een aankooppro gram ter bekostiging van de productie van Britse en Franse straaljagers tot een totaal bedrag van 400 milli- oen dollar bekend gemaakt. Het program verkeerde nog in stadium van voorbereiding en voor zag in een Europese bijdrage van 175 millioen en een Amerikaanse van 225 millioen dollar. Het oorspronkelijke plan, dat ech ter iets beperkt wordt, voorzag in de productie van 500 „Swift"-straal- jagers in Engeland met licentiebouw en subcontracten voor in totaal nog eens 500 „Swifts" in Nederland en België. In Italië zouden 3 a 400 „Venoms" in licentie worden ge bouwd en ongeveer 300 „Mystere"- straaljagers in Frankrijk. Frankrijk zou ongeveer 86 millioen dollar krijgen, Groot-Brittannië 69. Italië 26 en Nederland en België sa men 42 millioen. Het dubbele doel van het program was het verkrijgen van vliegtuigen voor de N.A.V.O. en het bereiken van eigen, blijvende vliegtuig-productie in Europese landen, aldus de bekend making. Als eenmaal een voorlopige over eenkomst zal zyn bereikt, zullen de finitieve contracten worden geplaatst door de aankoopcommissies van de Amerikaanse luchtmacht in Europa. Volgens de huidige plannen zullen de eerste vliegtuigen in 1954 worden afgeleverd en de laatste in 1957. Koninklijk paar naar Frankrijk. President Auriol heeft H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bemhard uitgenodigd een jachtpartij by Parijs bij te wonen en tevens als zijn gas ten een rustig weekend door te bren gen. Het koninklijk paar zal Vrijdag 17 October a.s. naar Frankrijk ver trekken en de daarop volgende Maandag weer naar ons land terug keren. Het bezoek draagt een strikt privé-karakter. Faroek rekende op Engelse troepen Het Arabische blad „Al Achbar" verklaart, dat koning Faroek ge poogd heeft Groot-Brittannië er toe te brengen Egypte te bezetten en op te treden tegen de staatsgreep van Naguib. Een en ander zou uitgeko men zijn door een verhoor van zijn lijfknecht Mohammed Hassan. Faroek zou eerst de Amerikaanse ambassadeur, Caffery, verzocht heb ben zijn formele verzoek aan de Britten over te brengen om hem mi litaire hulp te verlenen. De ambas sadeur had zulks geweigerd, doch hem toegezegd ten behoeve van zijn persoon te zullen intervenieren. La ter richtte Faroek een radiobood schap rechtstreeks tot de Britten. De Britse ambassadeur in Washing ton had met minister Acheson over leg gepleegd en men was tot de slotsom gekomen, dat het hier een binnenlandse Egyptische aangelegen heid betrof. 2. Als je niet geloven wilt, dat er storm op komst is, dan moet je maar eens op de baro meter kijken, klont!" zei Kappie tegen de maat. „Dat is beter dan in de kombuis te zitten han gen!" „Ik zat niet te hangen!" zei de maat verontwaar digd. „Ik zat erwtensoep te proeven. Dat is nuttig werk!" ,,Praat niet meer over die erwtensoep!" zei Kappie. „Hier, kijk maar op de barometer!" „Toen de maat keek, werd hij zo wit als een laken. Nog bijna nooit had hy die zo laag zien staan. „D-d-dat w-w- wordt een or-or-ork-kaan!" stotterde hij. „En zo is het maar net!" zei Kappie ernstig. „Ga maar gauw aan het stuurrad, jong, en vaar in Noord-Westelijke richting. Kyk, aan de horizon zie ik al een donkere wolkenbank na deren! Dat zal me ja een feest worden!" ,,Een feest!" gilde de maat. „Een grote ellende zal het worden! Een ramp! Een orkaan! Eén en al narigheid! We zullen met man en muis vergaan! Ik voel het! Het is net of er met een mes in zijn eksteroog wordt gesneden!" SCHANDAALPROCES TE PADUA Hel Wereldgebeuren. EEN BOEKJE OVER, DE NATUUR. Weer zijn twee belangrijke boek jes verschenen in de serie „Wat leeft en groeit", die haar voltooiing nadert. De schrijvers van „Zoogdieren in het veld en van het land' dr M. A. LJsseltng en dr A. Weijgrond hebben in dit werkje met uitsteKende aetermi neertabellen van Spitsmuizen, Vleer muizen, Knaagdieren en Roofdieren, de natuurvrienden prachtig gehol pen. Na een oriënterende inleiding vertellen de schrijvers bijzonderhe den over de soorten in deze groepen en besluiten het werk met de be handeling van zeehonden en walvis sen. Rinke Folman brengt een deeltje „Vogels in loofbos en aan beekjes", dat de vogelliefhebbers zal interes seren. Want juist dit deeltje brengt zeer interessante vogels op het ta pijt. Boomklever, Wespendief, Grau we Klauwier, Aalscholver, de spech tenfamilie en o.a. ook de zeldzame Waterspreeuw boeien de aandacht van de lezers. Het deeltje vult de beschrijvingen van andere vogels in vroeger verschenen deeltjes aan. Beide uitgaven van „Het Spec- tuur", LTtrecht graag aanbevolen. Z. Een les voor de Belgische regering Men telt in België en dat zal tot Woensdag duren. Dan zal men uitgeteld zijn en zullen wc haarfyn weten hoe het Belgische kiezersvolk Zondag heeft gestemd voor de gemeenteraden. Nu weten we het niet haarfijn, maar toch we- ^fTkath^Uekc volkspartij (C.V.P) in België heeft deze matte verkie zingsstrijd kansloos verloren. Kansloos omdat de leiders tevoren wisten, dat de katholieken wel een eenheid vormen, wanneer ze opruk ken voor kamerverkiezingen, maar dat ze in verdeeldheid geraken, zo dra het om gemeenteraden gaat. Kansloos ook, omdat grote groe pen van het Belgische volk de mili taire dienstplicht van 24 maanden niet lusten (de socialisten beloofden 18 maanden) en omdat er nog aller akeligste misverstanden bestaan over de vraag of en wie van de po litieke delinquenten het genot van het leven en de vrijheid mogen sma ken. De katholieke minister Pholien heeft er twee begenadigd, waarmee hij gelijk een einde maakte aan zijn ministeriële bestaan! De leiding van de C.V.P. voorvoelde de nederlaag toen ze vorige week verklaarde, dat een aanwas van socialistische en libe rale stemmen haar niet zou beletten in het regeringskasteel stand te hou den. Maar met een minimale meer derheid van 4 stemmen in de Kamer en 7 stemmen in de Senaat zal dat standhouden nu wel heel moeilijk worden. Vooral in een land als België, waar men het middel van de agitatie al enige malen met suc ces heeft toegepast tegen de huidige regering. De niet-katholieke partijen zullen voor die agitatie zeker niet meer terugdeinzen nu de gemeente raadsverkiezingen een zo frappante C P -nederlaar warden. Wanneer het katholieke Kamerlid Sc i—- '-ien- katholieke regering zal aanblijven tot 1954, dan zou hy in z'n eigen ver wachting wel eens diep teleurgesteld kranen worden. Overigens is zijn regering het voor lopig nog met hem eens. 'Minister L. Moeyersoen (katholiek) zei: „De socialisten hebben het verlies van de communisten opgeslokt. Voor de regering hebben deze verkiezingen geen gevolgen". Daa r!~en beweerde Roger Motz (voorzitter van de Belgische liberale partij): „De homogeen-katholieke re gering zal moeten aftreden en nieuwe Kamerverkiezingen zijn vereist". „La Cité" (blad van de Waalse ka tholieke arbeiders) waarschuwde: „Het kiezerscorps heeft een les willen ge ven aan de partij, die thans twee jaar aan de regering is". „La Libre Belgique" (Katholiek) schreef: „Een zekere verlegenheid en luiheid zijn ontoelaatbaar". Vooral in Antwerpen was de neder laag van de C.V.P. spectaculair, door dat daar niet minder dan 6 van de 21 katholieke zetels verloren gingen. Niet minder opzienbarend was het verloren gaan van de katholieke meerderheid in het C.V.P.-bol- werk Leuven. Aan zulke nederlagen kan de C.V.P. niet met een gebaar van onverschillig heid voorbijgaan. Probeert ze dat, dan zullen straks de socialisten en de link se vakbeweging haar wel op straat en in de bedrijven duidelijk maken, dat er ieis veranderd is, hoe critisch men overigens ook tegenover zulke me thoden moge staan. Paul Henri Spaak, lijstaanvoerder van de socialisten te St. Gilles (Brussel) behaalde bij de gemeenteraadsver kiezingen een grote overwinning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3