PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Engeland zal Mossadeq's eisen niet inwilligen Grote activiteit nodig bij aantrekking van vreemdelingen BILT Kantlijn V COMMUNISTISCH CONGRES TE MOSKOU CRITISCH GESTEMD DE VERWACHT, 195e Jaargang-No. 242 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw.. fr. p. p. f 5 70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 14 Oct. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 cl. per mm. Minimum p. advertentie t 3. Ing. mededelingen driemaal larlef. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad'' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Vlissingen Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg, Markt 51, telef. 3841. Góes. Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228). Oostburg: Finlandstraat 2. telef. 16. Terneuzen: Brouwerijstr. 2. Zierikzee: N. Bogercintr. C 100, tclef. 2 DE PERZISCHE OLIEKWESTIE In Perzië werd een complot tegen de regering ontdekt Vermoedeiyk zal een diepe teleurstelling zich meester maken van de Perzische premier dr. Mossadeq als hü Dinsdag dus vandaag het Engelse antwoord ontvangt op zgn jongste olie-nota. Wellicht zal hij tra nen storten. Minister Eden heeft het Britse antwoord aan Mossadeq Maandag goed gekeurd. De nota zal Dinsdag door de Britse zaakgelastigde te Teheran worden overhandigd. Naar verluidt wordt de Perzische eis om ogenblikkelijk 20 millioen pond inwisselbaar' tegen dollars te storten als eerste betaling op een schadeloosstelling van 49 millioen Sond, zonder meer verworpen. Ook tossadeq's uitnodiging om een mis sie van de Anglo-Iranian Oliemaat schappij naar Teheran te zenden wordt afgewezen. Engeland zou menen, dat Perzië geen recht heeft op de 49 millioen Sond, aangezien Perzië de aanvullen- e olieovereenkomst van 1949, die voorzag in betaling van dit bedrag, niet had goedgekeurd. Engeland zou voorts geen gedetailleerde besprekin gen over een uiteindelijke regeling willen beginnen voor overeenstem ming zou zijn bereikt over de begin selen voor schadevergoeding aan de Brits-Perzische maatschappij wegens het verloren gaan van de industrie, die een geraamde waarde van 500 millioen pond sterling heeft. Perzië wil slechts vergoeding betalen voor de fabrieken en installaties, terwijl Engeland compensatie eist voor de f ederfde inkomsten door de bekor ing met 40 jaar van de concessie, die voor de periode 19331993 was verleend. ONRUST IN PERZIË. Totzover het Engelse antwoord. Intussen is het onrustig in Perzië. Er zijn stakingsonlusten geweest onder het spoorwegpersoneel in Teheran, dat een loonsverhoging van het vo- i rig jaar nog niet uitbetaald kreeg. Men heeft bevel gegeven voor een nieuwe registratie van vuui*wapenen en er is een bepaling gemaakt, waar bij zelfs het bezit van een mes straf baar gesneld kan worden. Men heeft zelfs een complot tegen de regering ontdekt. Dr. Hoessein Fatemi, de minister van buitenlandse zaken heeft al verklaard, dat het complot was gesmeed „ten behoeve van een buitenlandse mogendheid". Twee generaals en enkele leden van de nationale vergadering waren er big betrokken. Generaal Hedjazi en andaag begint in het meest luxu euze notel van Knokke het nieuwe ministeriële Benelux- contact. Niet minder dan zeventien excellenties sullen zich in deze 'al weer van alle zomerglorie beroofde badplaats rond de tafel scharen. Zij zullen kennis maken met elkaar, al thans voor zover het de nieuwe Ne derlandse ministers betreft. En zij zullen onderduiken in de menigvuldig heid der Beneluxproblemen. Aanvankelijk was de verwachting, dat de besprekingen niet al te veel om het lijf zouden hebben. Meer dan een kennismaking, zo meende men. meer dan een hervatten van een langzamerhand reeds ti'aditioneel contact zou het wel niet worden. Sedertdien is deze opvatting gewij zigd, Want het lijkt uitgesloten, dat de ministers bijeen zullen zijn en zul len zwijgen over wat de laatste maanden om zo te zeggen het Bene- lux-probleeiA is geweest: de Neder landse concurrentie op de Belgische en Luxemburgse markten. Dat de ministers dit probleem op zullen weten te lossen, is niet waar schijnlijk. Zij worden immers niet vergezeld door him staf van ambte naren Maar het behandelen in een persoonlijk gesprek zullen zij zeer ze ker. Daarbij zullen de Belgen him grie ven luchten. Zij kunnen dat te beter, omdat er de laatste maanden nauwelijks een dag verstre ken is zonder dat ten minste één Belgische organisatie protesteerde of een nota zond. Hun wensen zullen wel neerkomen op tijdelijke beschermende maatrege len ten gimste van de in moeilijkheid verkerende Belgische bedrijfstakken bij voorkeur te treffen via overeen komsten tussen de Belgische en Ne derlandse fabrikanten onderling; maatregelen van de Nederlandse re gering, die een egalisatie van de Ne derlandse reële lonen naar boven tot gevolg hebben; de coördinatie van zo wel de binnenlandse als de buiten landse economische politiek tot stand te doen brengen door een afzonder lijk orgaan. Dat is een hele mond voL En met name de oprichting van een permanent Benelux-orgaan is van zeer grote betekenis. Maar of zij veel baten zal, is een andere kwestie. Meer en meer blijkt, dat de Belgen beducht zijn voor de Nederlandse concurrentie en dat zij van een economische Benelux niet al te veel moeten hebben. De Belgische zakenmensen wel te verstaan. Mag men deze zakenmensen gelo ven, dan zullen de Belgische zaken lieden tot de bedelstaf worden ge bracht door hun Nederlandse broe ders. Dat zal wel loslopen Tenslotte le vert het samengaan met België ook voor Nederland wel enig nadeel op. Een permanent orgaan zou hier de juiste middenweg kunnen zoeken en vinden! En als dat het resultaat van Knok ke wordt, zal er vermoedelijk in de naaste toekomst wat minder geknokt behoeven te worden. Daarom is Knokke van betekenis, van meer betekenis, dan een opper- vlaltkige kennismaking. I Naar Kamerontbinding in België Max Buset bij de koning. De socialistische partij in België heeft Maandag het volgende commu niqué uitgegeven: ,,Het bureau is opgetogen over de socialistische overwinning en de ne derlaag van de C.V.P. zowel in Vlaan deren als in Wallonië en te Brussel. Het bureau herinnert er aan, dat het herhaaldelijk kamerontbinding heeft geëist. Het onderstreept, dat de uitslagen van Zondag een dergelijke eis overduidelijk rechtvaardigen. Klaarblijkelijk is de C.V.P.-regering slechts een minderheidsregering, die als zodanig onbekwaam is de grote problemen, die voor het land rijzen, óp te lossen. Het bestuur heeft besloten zijn ac tie ijverig voort te zetten om tot de kamerontbinding te komen". BIJ KONING BOTJDEWJUN. Uit Brussel wordt gemeld, dat Max Buset, cle voorzitter van Belgische Socialistische Partij, die de meeste winst bij de gemeente raadsverkiezingen behaalde. Maan dagavond door Koning Boudewijn in audiëntie werd ontvangen. Overval op trein in Midden- Java eiste 13 doden. Zondagmorgen heeft een bende de eerste trein van Poerwokerto naar Proepoek op Java tot ontsporing gebracht, waardoor 13 personen wer den gedood en 3 zwaar gewond. De spoorweg was over een lengte van 100 meter opgebroken, waardoor een locomotief, een bagagewagen, 3 personenwagens en 9 goederenwa gens kantelden. Op 't ogenblik, dat de trein ontspoorde, opende de ben de het vuur, waarna de passagiers werden beroofd. zijn drie broers vooraanstaande kooplieden werden gearresteerd, maar de tweede generaal loopt nog vrij rond. Hij heet Zahidi en is minis ter van binnenlandse zaken geweest in een der kabinetten Mossadeq. Men kon hem niet arresteren ornaat hij als senaatslid geniet van de parle mentaire onschendbaarheid. Hij moest in 1951 aftreden, omdat de politie Ln Juli 1951 bij wanorde lijkheden te Teheran te scherp op trad. Er vielen toen 20 doden. De ge neraal Hedjazi was adjudant van de Sjah van Perzië toen deze in 1947 een bezoek aan Londen bracht; hij is vroeger leider geweest van de offi- ciersschool en trad ook al eens op als militair gouverneur van Teheran. Generaal Zahidi werd kort geleden genoemd als mogelijke opvolger van Mossadeq. De voorzitter van het par lement, de heer Kasjani, zou hem als mogelijke opvolger hebben aangewe zen, maar Kasjani ontkent dat thans heftig. Hij is het in alle opzichten eens met Mossadeq. Benelux- conferentie in Het Zoute Belgische verwachtingen, De ministers dr. W. Drees, prof. J. Zylsfcra en S. L. Mansholt, tfijn Maandagmiddag aangekomen in Het Zoute (Knokke), waar Dinsdag de Benelux-ministersconferentie zal be ginnen. Zij werden verwelkomd door de heer Meurice, minister van buiten landse handel van België en brach ten in zyn gezelschap de avond door. In officiële Belgische kringen is Maandag te verstaan gegeven, dat men van deze ontmoeting geen middellijke, tastbare resultaten ver wacht. Men meent, dat het voor de beide partijen eerder een gelegenheid zal zijn om de zaken te beschouwen in het licht van de allerlaatste gege vens, zoals zij van Belgische zijde o. m. tot uiting zijn gekomen in het advies van de centrale economische raad. Van Belgische zijde verwacht men, dat de ministers de agenda voor de aanstaande conferentie van deskun digen zullen opstellen. Het eerste punt zou dan zijn het bepalen van voorlopige veiligheidsmaatregelen óm de Nederlandse concurrentie in zeke re sectoren van de Belgische indus trie zoals de textiel-, de leder- en de papiernijverheid, te verzachten. Men wil van Belgische zijde een streng vergunningsstelsel en voor de toekomst zou men overeenkomsten willen tussen de Nederlandse en Bel gischLuxemburgse takken van nij verheid, waarbij de regelingen zich met het toezicht zouden belasten. Voor wat de hoofdkwestie betreft, namelijk die van de lonen en de so ciale lasten, verwachten de Belgen, dat Nederland geen belangrijke ver hoging van de lonen ^al wensen, om dat daardoor het evenwicht van de betalingsbalans de eerste voor waarde voor de economische unie wellicht in gevaar zou komen. De Nederlanders zouden zelfs van plan zijn aan België enige maatrege len op het stuk van lonen en sociale lasten aan te bevelen. Een overzicht van de hevige brand, die Maandagmiddag in de Amsterdamse haven woedde. De brand ontstond in een loods, waar enkele schilders oude verf aan het afbranden waren. Behalve een grote hoeveelheid brand baar materiaal, stonden er ook een groot aantal fietsen van het personeel van de firma's Van der Linden, Geveke en Boele, dat de loods als stalling gebruikte. GEBREKEN EN NALATIGHEDEN. Russisch klachtenboek geopend! Het congres van de communistische partij te Moskou loopt teneinde en het merkwaardige van dit congres is ongetwijfeld wel, dat men met uitsluiting van critiek op de principiële richtlijnen der partij vry veel critiek heeft toegelaten op punten van practische economie en van orga nisatie. Aanmerkingen werden gemaakt op „euvels" in sommige communistische kringen, op „vruchteloze disputen onder advocaten" en op de mislukkingen in de katoenindustrie. Maandag deed Nikita Korestsief, een lid van het Politbureau, een he vige aanval op de bureaucraten in de partij. Hij ontdekte „allerlei schanda lige onregelmatigheden", omdat deze bureaucraten menen, dat de partijdis cipline niet voor hen geldt. De critiek op de katoenindustrie werd geleverd door Ankosygin, ook een lid van het Politbureau. Hij nam het ministerie voor katoenproductie alsvolgt onderhanden: „Onze katoen is de beste ter we reld maar kameraad Joesoepof en zijn ministerie hebben de laatste ja ren het mechanisch reinigen ver waarloosd en de textielfabrieken krijgen steeds ongeschikte katoen". De reeds eerder genoemd Korest- sjef noemde als algemene euvels, die moeten verdwijnen: het verzwijgen van fouten en tekortkomingen in het werk van partijorganisaties, het on derdrukken van critiek vooral van onderaf en het verzwijgen van de waarheid voor de party. Sommige partijfunctionarissen, zo zei hij, had den opzettelijk misleidende verslagen uitgebracht over de vervulling van economische plannen. BESPREKING IN MIDDELBURG. Provinciale V.V.V. staat voor de belangen van geheel Zeeland De propaganda voor het vreemdelingenverkeer in Zeeland en in het bij zonder voor Walcheren moet volgens de V.V.V.'s Middelburg en Vlissingen op nieer commerciële wijze worden gevoerd. Beide verenigingen zyn tevens van oordeel, dat een grotere activiteit bij de acquistitïe van vreemdelingen nodig is. Dit bleek tydens een te Middelburg over deze kwestie gehouden bespreking, waarbij echter eveneens duidelijk werd, dat de Provinciale Zeeuwse V.V.V. alle pogingen van de hand wijst om haar te betrekken in enige actie, die wél tot haar last zou komen, doch die niet ten bate van het vreemdelingenverkeer naar de gehele provincie zou zyh. Beide verenigingen beseffen, dat voor een acquisitie-organisatie geld nodig is, Zij hebben als voornaamste bron van inkomsten de exploitatie van een reisbureau-correspondent schap, doch hieruit is voor tik niet voldoende af te zonderen om de wen sen ten aanzien van de noodzakelijk geachte acquisitie te vervullen. Be sprekingen om tot samenvoeging van de belangen der beide verenigingen te komen, hebben tot heden geen re sultaat opgeleverd. Vlissingen exploi teerde gedurende het afgelopen sei zoen een hotelreserveringsdienst, die over het algemeen goed heeft ge werkt, doch die evenmin voldoende opbracht voor de verwerkelijking der acquisitieplannen. Men is van oordeel, dat het de taak van de Prov. Zeeuw se V V.V. is om haar wensen te ver wezen! yken. Zy zou meer armslag hebben om hulpbronnen aan te boren, indien eigen middelen tekort mochten schieten. CONCLUSIES. De Prov. Zeeuwse V.V.V. staat evenwel op het standpunt, dat zg, als overkoepelend orgaan, ingesteld voor De vergadering werd op verzoek van de V.V.V.'s Vlissingen en Mid delburg door de Provinciale Zeeuwse V.V.V. georganiseerd. Zij werd bijge woond door mr. J. de Vries, referen daris ter provinciale griffie van Zee land, mr. dr. N. Bolkestein, burge meester van Middelburg en erevoor zitter van de plaatselijke V.V.V. en de heer O. v. d. Gronden, hoofd van de binnenlandse dienst van de A.N. V.V. Op het punt van de acquisitie kwam een verschil van opvatting tussen V. V.V. Vlissingen en V.V.V. Middel burg tot uiting. Vlissingen wil vooral de aantrekkingsklacht van Walche ren verhogen door evenementen, wel ke regelmatig door derden worden georganiseerd en het vreemdelingen verkeer dan nog door het bezoek van een betaalde kracht aan vervoerson dernemingen enz. buiten Zeeland sti muleren. Middelburg wenst dit ook, doch meent, dat de acquisitie zó ef fectief moet zijn, dat bepaalde groe pen vreemdelingen aanwijsbaar in de diverse Walcherse gelegenheden hun verteringen maken. de V.V.V.-belangen van geheel Zee land, niet kan treden in een voorstel, dat radicaal afwijkt van de ideële doelstelling van V.V.V. en dat 'ïitslui- tend het onderdeel Walcheren betreft. De vertegenwoordiger van de A.N. V.V. verklaarde, dat aan alle specia le aantrekking van vreemdelingen, aan alle gerichte acquisitie dus, de organisatie van één of zelfs meer be hoorlijke evenementen moet vooraf gaan. Wellicht, dat de organisatoren daarvan ook de kosten van de speci ale acquisitie dragen. Alleen voor al- feaneen bekende bezienswaardighe- en een verhoogde acquisitie voeren geeft nimmer aanwijsbaar resultaat en zal dus altijd als te kostbaar wor den aangemerkt. Ook werd opge merkt, dat de propagandistische pu blicaties van de Prov. Zeeuwse V.V. V. een verhoogde toestroming van vreemdelingen tot gevolg hebben ge had en nog zullen hebben. Zij maakt reclame tot aan de limiet van haar te beseheiden middelen. Méér kan voor lopig niet worden geëist. De conclusies van de vergadering waren, dat jaarlijks verschillende evenementen nodig zjjn om het be zoek aan Walcheren te stimuleren, dat te Vlissingen wellicht een stich ting tot stand komt. die dergelijke evenementen zal organiseren, dat de noodzakelijke acquisitie door de or ganisatoren moet worden betaald, dat de P.Z.V.V.V. met de hnidige mid delen niet méér kan doen, dan reeds gedaan wordt, dat zy in geen geval in de actie betrokken wil worden en dat hotelreserveringen meer op het ter rein van een reisbureau dan op dat van een V.V.V. liggen. Wat deze laatste plannen betreft: er is iets meer gepubliceerd over het nieuwe Russische vijfjarenplan. VIJFJARENPLAN. Radio Moskou heeft Maandagochtend de richtlijnen bekend gemaakt van het 19e congres der Russische communis tische partij voor de economische ont wikkeling van de Sowjet-Unie bij de uitvoering van het vijfjarenolan 1951 —1956. Voor de voorziening der bevolking met eerste levensbehoeften geven deze richtlijnen een algemene vergroting van de afzet aan, welke in 1955 voor vlees 70 procent, voor conserven 300 procent, en voor kleding 30 procent bedraagt. Ook wordt een vergroting beoogd van het aantal restaurants en magazijnen. Op vervoersgebied wordt een ver meerdering beoogd van minstens 35 tot 40 procent voor de spoorwegen, 75 tot 80 procent voor het riviervervoer, 55 tot 60 procent voor het zeevervoer, 80 tot 85 procent voor het wegvervoer en minstens 100 procent voor het luchtvervoer. Bijzondere aandacht wordt geschon ken aan de electrificatie van 't spoor wegnet, die verviervoudigd moet wor den. Er zal een nieuwe Siberische lijn van Abakan naar Akmolinsk moeten worden aangelegd en'het spoorwegnet van de Baltische republieken moet worden hersteld. Nieuwe autobus lijnen en nieuwe* luchtlijnen zijn ge projecteerd. De salarissen moeten worden ver hoogd en de kosten van levensonder houd met 35 procent worden vermin derd. De bijdragen van de staat voor sociale verzekeringen zullen 30 pro cent groter zijn dan in 1950. De richtlijnen houden zich ook uit voerig bezig met de noodzakelijkheid van ontwikkeling voor het lagere, voortgezette en hoger onderwijs. Op het gebied van de volksgezondheid moet "het aantal bedden in de zieken huizen met 20 procent worden ver groot, de bedden in de sanatoria met 15 procent, en het aantal plaatsen in rusthuizen met 30 procent. Bijzondere aandacht moet worden besteed aan de verbetering van de lichamelijke sport. ontwikkeling en de Maurice Chevalier veroverde Amsterdam Zondagavond zong Maurice Che valier in Amsterdam. Kort tevoren was hij per vliegtuig in Nederland gearriveerd en op Schiphol had Hein tje Davids zijn arm gevat. Hij arri veerde niet met zyn bekende stro hoedje en hij was ook niet meer de mooie jongen van de foto's. Maar dat is begrypelyk als je al 53 jaar zingt en als Heintje Davids aan je arm hangt. Merkwaardig overigens hoe deze Chevalier, zodra hg op de planken stond toch weer iets kreeg van de „mooie jongen" en hoe het oude vuur weer in hem oplaaide. Hg werd in het Amsterdams Concertgebouw waar hij zyn liedjes en zijn confe rences bracht, zo stormachtig toe gejuicht, dat hij vijfmaal een toe giftje moest zingen. Aardig was, dat hij voor de pauze een Engelse conference en na de pauze een Fran se bracht. Zijn bewonderaars waar deerden de FTanse het meest. Enorme brand in Amsterdamse haven Vuur werd bestreden met vier waterkanonnen en 21 stralen. Duizenden Amsterdammers hebben Maandagmiddag een der grootste branden van dit jaar in de hoofd stad aanschouwd. In een houten lood3 aan de De Ruyterkade, waar schilders bezig waren oude verf af te branden, ontstond brand toen door de wind een steekvlam naar binnen sloeg. De schilders trachtten het vuur te doven met schuimblus- sers, maar dat gelukte niet en zij waarschuwden de brandweer. Toen deze arriveerde, stond de loods al in lichte laaie. Het vuur vond een gre tige prooi in de vaten smeerolie, pe troleum, flessen met butagas, zuur- stofcylinders, vet, papier en steen kolen die in de loods waren opgesla gen. Het duurde niet lang of een ver stikkende walm steeg uit de vuur haard omhoog. Reizigers op het Cen traal station konden het onder de overkapping niet meer uithouden, zo dik legde het rookgordijn zich over de omgeving. Het hospitaalkerk schip „De Hoop", dat aan de stei ger gemeerd lag, moest in allerijl worden weggesleept. Het vuur werd bestreden met vier waterkanonnen en 21 stralen. Brand weerlieden drongen, voorzien van zuurstof- en rookmaskers de loods binnen. Het gevaar voor ontploffin gen was niet denkbeeldig en juist toen de kade voor het publiek ont ruimd was, vloog met een enorme knal een van de vaten petroleum 15 meter boven de vuurzee uit om ver volgens neer te ploffen in een inmid dels ontruimde straat. Een van de brandweerlieden raakte bedwelmd, maar kon na een korte behandeling zijn post weer innemen. Na anderhalf uur w^s de brand weer het vuur meester en werd be gonnen met nablussen. De loods was toen geheel verloren. Hoe groot de schade is, kon nog niet worden vast gesteld. door Russen neergeschoten. Nabij het eiland Yoeri. De Amerikaanse regering weet thans waar het vliegtuig gebleven is, dat nabij het Japanse eiland Hok kaido verdwenen is. Namens de Rus sische regering werd Zondag aan de Amerikaanse zaakgelastigde te Mos kou een nota overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen een be weerde schending van de Sowjet- grens nabij het eiland Yoeri door een Amerikaanse bommenwerper. In de nota wordt medegedeeld, dat twee Russische jagers de Ame rikaanse bommenwerper onderschep ten en aan de piloot verzochten op het dichtstbij gelegen vliegveld te landen. Inplaats van te gehoorzamen aan deze eis, opende de bommen werper het vuur op de jagers. Nadat de Sowjetjagers het vuur hadden beantwoord, verdween het toestel boven zee. In de nota wordt aan de Amerikaanse regering gevraagd om maatregelen ter voorkoming van zul ke grensschendingen. VEEL BEWOLKING. Geldig tot Dinsdagavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige, tijdelijk krach tige .Oostelijke tot Zuidelijke wind. Iets hogere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1