Finland had een grote strop aan de Olympiade INDONESIË WIL BLOK VAN NEUTRALE STATEN VORMEN IN BEIEREN ZIJN CEHEIMlT WAPENOPSLAGPLAATSEN zaterdag ii October 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE ZAKENWERELD KLAAGT Souvenirs bleven voor 80 pet. onver kocht en dure delicatessen waren niet in trek In Finland liggen thans, maanden na dq Olympiade, de magazijnen nog vol met Olympiade-chocolade, Olympiade-limonade, vlaggetjes en souve nirs, hoewel de Spelen al bijna vergeten zijn. Heel de Finse zakenwereld klaagt over de slechte financiële resultaten der Spelen, aldus schrjjft de „Rheinlsche Post" (Dusseldorp). Men had zich In Finland heel wat van de Olympiade voorgesteld. De teleurstelling begon al toen bleek, dat 40 pet. van de toegangskaar ten voor buitenlanders onverkocht bleef. Vyf honderd tolleen waren ge arrangeerd, maar het bleek, dat er slechts 200 nodig waren; honderden mannen en vrouwen leerden talen om een baantje als serveerster of kell- ner te bemachtigen, maar slechts de helft van hen werd geplaatst. Dat waren persoonlijke ontgooche- I Door de Olympiade is de deviezen- lingèn. Eerger was het echter met de voorraad nog verminderd. Nylonkou- bedrijven Elke industrie, die souve nirs wildé lanceren moest ƒ5000 be talen voor het recht het Olympisch embleem van de vijf ringen te mo gen gebruiken. Mopperend werd dat geld betaald en in het voorjaar be gun men te produceren. Thans liggen in de winkels en magazijnen de por- temonnaies enz. met de emblemen te verkleuren. EIGEN SCHULD Tachtig procent van de souvenirs bleef onverkocht. „Eigen schuld" zegt de voorzitter van de Finse Industriële Bond, „een Olympiade is geen circus". Maar de bedrijven zitten met de brokken en moeten de schade zien |oed te maken. Ook de hotels en restaurants klagen. Men heeft er te weinig rekening mee gehouden, dat de buitenlanders een tekort aan deviezen hadden. Dure de licatessen bleven onverkocht, terwijl de bezoekers op een bank in een dei- parken van Helsinki een broodje met kaas aten. Zelfs Prins Bernhard gaf er de voorkeur aan van tijd tot tijd een eenvoudige Wiener Schnitzel te eten inplaats van de kostbare Franse menu's, waarvoor men het nodige in voorraad had. Daarbij komt nog, dat de Finse houtindustrie dé gevolgen prijsdaling op dé wereldmarkt onder vindt en dat het land toch al over wei nig buitenlandse deviezen beschikt sen zijn thans niet meer verkrijgbaar en nieuwe Amerikaanse auto's staan in de havenloodsen omdat men geen deviezen voor de betaling heeft. Een bankdirecteur in Midden-Fin- land verklaarde somber: Op 18 Sep tember hebben wij onze laatste oor logsschuld aan Rusland betaald, nu kunnen we beginnen aan het betalen van onze tweede nationale schuld: die van de Olympische Spelen". Eenzame Japanse prinses bewonderde kanarievogel Thans met de eigenaar gehuwd De 21-jarige prinses Jori dochter van keizer Hirohito. is Vrijdag in het huwelijk getreden met de 25-jarige Takamasa Ikeda millionnair en zoon van een voormalige Japanse feodale heer. Duizenden juichten de prinses toe toen zij zich naar het gebouw begaf waar het huwelijk zou worden ge sloten. Zij poseerde tussen haar moe der en haar echtgenoot voor de fo tografen, alhoewel het Japanse bijge loof zegt dat, wanneer er drie perso nen poseren voor een foto, de middel ste zal sterven Prinses Jori zeide tot de verslag gevers: „Ik ben eenzaam geweest. Ik zou graag heel veel kinderen heb ben". Op 15 October zal het paar naar een plaats, 500 km. ten Westen van Tokio vertrekken, waar Takamasa een modern landhuis in Westerse stijl aan de rand van uitgestrekte bossen heeft ingericht. Men zegt dat de prinses vriend schap voor Takamassa heeft opge vat nadat zij een van zijn kanaries op een vogeltentoonstelling had be wonderd. Het Indonesisch Hoge Commissariaat te 's-Gravenhage zal binnenkort de be schikking krijgen over het pand Prinses- segracht 21 als kantoorgebouw. Directeur stofzuigerfabriek pleegde bedrieglijke bankbreuk Hij lief de fiscus als zijn geldschieter fungeren De rechtbank te Amsterdam heeft zich Vrijdag de gehele dag bezig ge houden met de zaak tegen de 5-1-jari ge koopman J. A. Ch.- M., die teza men met zijn echtgenote de beherend vennoot is geweest van een comman ditaire vennootschap, handel drijven de onder de naam „Efa Produka Be drijven" fabriek van stofzuigers te Amsterdam. Op 7 November '49 zijn beiden in staat van faillisse ment verklaard en de fabriek is in Juni 1950 geliquideerd, De koopman wordt ten laste gelegd bedriegelijlte bankbreuk door het ont trekken van 2951 stofzuigerfs aan 't faillissement in het tijdvak Augustus 1947-September 1950, en de verkoop van deze stofzuigers te Antwerpen voor 65 gulden per stuk. voorts door een leverantie van 5682 stofzuigers aan de „Alhag" A. G. te Zurich. Een als getuige gehoorde curator vertelde-een en ander over de finan ciële toestand van het bedrijf in Amsterdam, Er was een zeer aanzien lijke belastingschuld, zowel wat be treft de inkomsten- als de loonbe lasting. De loonbelasting werd niet afgedragen en het geld is evenals dat voor het pensioenfonds in het bedrijf opgegaan. „De verdachte is er in ge slaagd de fiscus als zijn geldschieter te laten fungeren", aldus de curator Maandagmorgen wordt de behan deling van de zaak voortgezet. De spoorwegramp in Engeland. Met geweldige kranen is men bezig met het verwijderen van de vernielde locomotieven en wagons; met treinladin gen worden de vernielde wrakstukken weggebracht. En terwyl het ber gingswerk voortduurt, is het spoorwegverkeer vla het station Harrow reeds hervat. Overvolle treinen passeren met geringe snelheid het geteis terde station aan de grote spoorlijn naar het Noorden, terwijl de passagiers zich verdringen om iets van de verwoestingen te zien. Het schijnt een spe ling van het noodlot, dat Harrow dit jaar juist de spoorwegprijs had ge wonnen als het best onderhouden station op deze lyn.... Goethe, die behalve andere natuur kundige verschijnselen vooral ook de kleuren in zijn beschouwingen heeft betrokken, merkte van het geel en roodgeel op, dat deze kleuren een op wekkende invloed op de mens hebben en hem als met energie schijnen te laden. Van de blauwe en de rood blauwe kleuren meende deze dichter echter een tegenovergestelde invloed te kunnen waarnemen, een invloed die onrustige en melancholieke stem mingen opwekt. Bij onderzoekingen van de Duitse psycholoog Erich Jaensch kwam ech ter vast te staan dat de één zeer zeker niet dezelfde geestelijke gewaarwor dingen bij het zien van kleuren on dervindt als de ander. Men onder scheidt zonlicht en daglicht of difjuus licht. In het zonlicht overwegen de lange golven, d.i. het roodgele licht en in het daglicht de korte golven, dus, het groenblauwe licht. Rood-gevoelig- heid is een aanpassing van het zon licht. De rood-gevoelïgen blijken psy chologisch mensen met een evenwich tig zieleleven te zijn, mensen met vas te beginselen, die moeilijk van hun stuk te brengen zijn en soms naar het halsstarrige neigen. De groen-ge- voeligen verklaren daarentegen zon te mijden en het licht daarvan als pijnlijk te ondervinden. Psychologisch zijn het veelal onevenwichtige men sen met aangepaste meningen. Zij zijn gemakkelijk uit het veld te slaan en schommelen tussen momenten van grote extase en die,pe neerslachtig heid. In algemene zin gesproken, zijn de gebalanceerden dus aangepast aan het zonlicht, de niet gebalanceerden aan t diffuse licht, waaruil volgt dat d( kleurgevoeligheid in nauwe betrek king staat met de gehele persoonlijk heid. Een dergelijke betrekking be staat eveneens ten opzichte van lichtgevoeligheid, xuaarop we hier niet verder kunnen ingaan, doch waar over we alleen willen opmerken dat de licht-adaptatie beter is naarmate er meer rood licht in het daglicht aanwezig is. Bij bewegelijke mensen blijkt de licht-adaptatie beter te zijn dan bij de stille, in zichzelf gelceerden. Nu heeft de kunsthistoricus Wölff- lin de belangrijke opmerking gemaakt dat het werk van de kunstschilder, be halve van techniek en uitwendige fac toren, vooral afhankelijk is van de optische mogelijkheden, ,.de toestan den van het oog", zoals Wölfflin het noemt, die hij terecht, in verband brengt met de persoonlijkheid en het temperament van de schilder. Wan neer roodgevoeligheid een aanpassing aan het zonlicht is en rood- of groen- zwakte een psychologisch kenmerk, dan stuiten we hier op het geweldige vraagstuk van de samenhang tussen de schilderkunst en de tijdgeest, een onderwerp dat wij mogen laten rus ten, ia er voorzichtig met de vinger naar te hebben gewezen. U weet dat het wijzen met de vinger tot de gebaren behoort, maar was het U oolc bekend dat onze gebarentaal enige duizenden gebaren bevat, die we voortdurend toepassen? H. Pétillon. DE TEGENSTELLING OOST-WEST Van Cairo tot Bangkok Dr. Achmad Soebardjo, de voormalige Indonesische minister van bui tenlandse zaken, die een reis maakt door het Midden-Oosten, heeft in een onderhoud met het onafhankelijke Egyptische blad „Al Ahram" medege deeld, dat hij een bezoek brengt aan de Arabische landen, teneinde te po gen een blok van neutrale staten te vormen. Dr. Soebardjo die thans in Saoedi- Arabië is en zijn reis nog zal vervol- ?en naar Syrië de Libanon, Jordanië, rak en Perzië zeide: „Indonesië voelt door zijn geographisehe ligging de slechte gevolgen van de strijd in Az'ë tussen de Oosterse en Westerse blokken. Indonesië is een nieuw land, dat vrede nodig heeft om zijn onver deelde aandacht te kunnen besteden aan de wederopbouw en ontwikkeling in eigen land. Het is daarom in zijn belang neutraal te blijven in de hui dige koude oorlog en indien moge lijk in elk toekomstig gewapend conflict. Wij weten niet of wij neutraal kun nen blijven, want wij zijn kleine lan den en de wereld wordt beheerst door grote machten. Indien wij in staat willen zyn neutraal te blijven, moeten wij de nodige kracht hebben om an deren te dwingen onze neutraliteit te eerbiedigen. Het voorgestelde neutrale blok De jeugd komt in actie De volgende week van Dins- dag tot en met Zaterdag ko men tienduizenden Nederland se kinderen in actie. Ze gaan er op uit om bestellingen van kinderpostzegels en prentbrief kaarten aan de huizen op te nemen. Zult u deze gezonde kinderen, die zich alle moeite graag ten bate van het zwak ke kind willen getroosten, niet een weigerend antwoord ge ven Het vorige jaar hebben 10.000 schoolklassen (van het vijfde leerjaar der lagere school af) met ongeveer 250.000 kinderen meegedaan en toen is door hen en door dé andere instanties, die aan deze verkoop medewerkten (plaat selijke eomité's en ambtenaren van de P.T.T.) een opbrengst van 850.000 gulden verkregen, het hoogste bedrag dat sedert het begin van deze actie in 1924 werd behaald. Zorgen we er thans altezamen voor dat deze waarlijk nationale inza meling de vijfde waarbij de kinderen zelf op stap gaan met de som van een milïioen gulden bekroond zal worden? moet zowel Islamietische als niet-Is- lamietische landen omvatten, zoals Birma, India, Siam en Ethopië. Sa menwerking bestaat reeds tussen Aziatische en Arabische landen in de Verenigde Naties". BESPREKING MET NEDERLAND Totzover dr. Soebardjo. Ook in an der opzicht is men actief te Djakar ta. Daar is namelijk door de sectie buitenlandse zaken van het Indone sisch parlement een commissie be noemd, die een leiddraad moet op stellen voor de onderhandelingen met Nederland over Nieuw-Guinea en over de Unie. De moordzaak-Berkel Onthulling van een dienstbode De moordzaak te Berkel, waarbij een arts was betrokken, die er van verdacht wordt zijn vrouw te hebben gedood, kreeg een nieuwe wending, door de verklaring van een vroegere dienstbode der familie O. Zij heeft naar de „Tel." meldt, voor de rechter commissaris verklaard, dat zij met de 36-jarige Berkelse arts J..F. A. M. O. in nog een andere dan zuiver zake lijke betrekkingen heeft gestaan. Toen mevrouw O. dit in Januari 1952 ont dekte, heeft zij het meisje terstond ontslagen. Daarna heeft de arts zijn voormalige dienstbode nog herhaalde lijk ontmoet, bij welke gelegenheden hij haar verzekerde, dat hij met haar zou trouwen, zodra zijn vrouw, die volgens O aan hersentumor leed, zou zijn overleden. De arts heeft deze ver klaring van het meisje als juist er kend. Bovendien heeft hij zijn vroe gere verklaring, als zou zijn vrouw zich van het leven hebben beroofd, prijs gegeven. Zijn jongste beschuldi ging „mijn schoonmoeder moet de cyaankalimoord hebben gepleegd" is inmiddels door de feiten weerlegd. De schoonmoeder heeft namelijk de apotheek waar de dokter cyaankali bewaarde, enkele dagen na de dood van haar dochter betreden. De arts blijft echter hardnekkig ontkennen zijn 28-jarige echtgenote te hebben vergiftigd De rechter-commissaris heeft de voorlopige hechtenis van O. met 30 dagen verlengd. Scherper optreden tegen Franse communisten De Franse regering heeft de Natio nale Vergadering verzocht de parle mentaire onschendbaarheid van elf communistische afgevaardigden op te heffen, teneinde hen te kunnen ver volgen wegens smaadschrift. Tot deze elf behoort de 83-jarige directeur van het blad „l'Humanité". Ook is ver zocht om opheffing van de onschend baarheid van de communistische afge vaardigde Maria Rabate. om haar te kunnen vervolgen wegens het aanval len van een politieman. Vrijdag werd gearresteerd Alain le Leap, secretaris-generaal van het Franse algemene vakverbond. Le Leap werd sinds Woensdag ge zocht. Vrijdag meldde hij zich in ge zelschap van- zijn advocaat bij de po litie aan. Le Leap is in staat van beschuldi- I ging gesteld „wegens de strijd van het I vakverbond tegen de oorlog, in het bij- zonder die in Indo-China". TRYGVE LIE.... „niemand kan er zeker van zijn, dat dc Verenigde Na ties een derde wereldoorlog kunnen voorkomen". Weekblad De Linie speurt opstand Prof. Gerbrandy wordt verdacht vari „geusje spelen" Het Katholiek weekblad „Li nie" brengt onder het opschrift „Prof. Gerbrandy predikt opstand" een ar tikel, waarin het blad zich keert te gen bepaalde uitlatingen van deze hoogleraar. In het maandblad „Anti- revolutionnaire Staatkunde" vestigt de heer Gerbrandy de aandacht op n publicatie van prof. Mekkes hande lend over .,Het recht op verzet". Prof. Gerbrandy constateert dan, dat het Nederlandse volk lijdelijk heeft toegezien hoe zijn ministers de Grond wet niet eenmaal, maar herhaaldelijk schonden. Hij zegt tenslotte: „En hoe ver zijn wij door het maken van de staat tot instrument van volkswel vaart reeds op weg naar 'n totalitair regiem? De benauwende vraag rijst of gebrek aan waakzaamheid ons niet reeds het juiste moment heeft doen missen". De Linie constateert, dat prof. Gerbrandy hier het recht van opstand predikt in de huidige omstandigheden van Nederland. Nederland, zo zegt het blad, mag gewaarschuwd worden, dat dit niet alleen maar gepraat is. Zij die behal ve van de ordentelijke politiek ook nog iets weten van de politieke on derwereld in Nederland, zijn er niet onkundig van, dat men enige jaren geleden hard van plan was om ons land op een staatsgreep te tracteren En aan prof. Gerbrandy kan rustig de vraag gesteld worden-eens te ver tellen wat hij daar precies van af weet en in hoeverre zijn naam daar al dan niet met recht bij genoemd is. De Linie herinnert er voorts aan, dat rond 1927 ook een aantal heet hoofden in Nederland een hoge ma gistraat hij is reeds overleden bereid vonden na een putsch het heft in handen te nemen. Slechts met grote moeite is het toen aan enige verstandige mensen gelukt deze ma- fistraat van- zijn dwaas plan af te rengen. Vetgedrukt richt de Linie uiteinde lijk de volgende waarschuwing tot prof. Gerbrandy: Wanneer prof. Gerbrandy echter geusje wil gaan spelen en met een scheefgetrokken geloof als aanvoer der ener Cideons-bende zou willen paraderen, dan zij hem vierkant ge zegd, dat hjj op zijn triomphatorsweg niet alleen de socialisten zal ontmoe ten, tegen wie zijn hartstocht blijk, baar vooral gericht is, maar dat ze ker ook de grote meerderheid der katholieken bereid is hem en zijn eventuele bentgenoten van dit onder maanse weg te vagen, als h|j één ge wapende vinger durft uit te steken naar de regering. Hy frisse zijn her innering op en bedenke, dat het in 1918 de Limburgse militairen zijn geweest, die de socialisclie greep naar de macht hebben verhinderd, regering en koningshuis hebben ge red Totzover De Linie. Wij tekenen hiérbij even aan, dat prof. Gerbran dy naar het ons toeschijnt een zeer vreedzaam man is en dat de uitlatin- gen van De Linie ons sterk overdre ven voorkomen. NOG STEEDS OPWINDING OVER ZINN'S ONTHULLINGEN West-Duitse Bondsregering vergaderde langdurig Het bericht, dat op initiatief van de „Bund Deutscher Jugend" een ille gale organisatie zou zyn opgericht, die ingeval van een Russische inval in de Bondsrepubliek partisanen-activiteit zou moeten bedrijven, houdt Bonn nog steeds in opwinding. De Westduitse Bondsregering heeft Vrijdag lang durig vergaderd over deze kwestie. Het was de regering een jaar geleden ter ore gekomen, dat in Beieren geheime wapenopslagplaatsen waren aan gelegd. Pas eind September van dit jaar had de regering hierover mede delingen ontvangen van de Hessische premier Zinn. Tot nu toe had men geen reden aan te nemen, dat de B.D.J. een neofascistische organisatie was. De burgemeester en de politie van Waldmichelbach, een dorp in het Odenwald ten zuiden van Frankfori„ waar partisanen der geheime organi satie zouden hebben geoefend, ver klaarden Vrijdag, dat een Amerikaan een zekere Garwood, herhaalde malen een huis in de buurt van het oefen terrein had bezocht. Twee maanden geleden zou deze Garwood zijn ver dwenen. Massa-organisaties in Oost-Berlijn hebben de Berlijners opgeroepen tot het bijwonen van vergaderingen, om te protesteren tegen „moordcomplot ten van fascistische jeugd" Volgens de Oostberlijnse semi-of- ficiële „Berliner Zeitung" hebben de Amerikanen „een vijfde colonne" op gericht, „bestaande uit betaalde gan- sters, die bereid zijn op ieder ogen blik daden van terreur te begaan". Hel Wereldgebeuren. Het wereld- klachtenboek Varende en vliegende zijn de le den van hei wereld-parlement thans op weg naar de Verenig- 1. Staten. Op 14 October begint daar le zevende algemene vergadering /an de Verenigde Naties. Dr. C. L. Patyn, lid van de Neder- .andse delegatie, heeft „op de val reep" een persconferentie weggege ven, waarin hij bewogen debatten /oorspelde, mede in verband met de jongste uitlatingen van Stalin en Ma- enkow. Trygve Lie, de secretaris-generaal, was somberder toen hij verklaarde: niemand kan er zeker van zijn, dat de Verenigde Naties een derde wereldoorlog kunnen voorko men". Bijna 70 punten staan op de agen da van de komende algemene verga dering. De lieer Patijn deelde ze tijdens zijn persconferentie plechtig in zes groe pen in, waarbij hij Rusland en de Arabische landen het hoogst op de ranglijst zette. Men kan de bijna 70 punten ook onder een enkel hoofd tezamen bren gen: het wereld-klachtenboek. Schreef de Neue Zürcher Zeitung over de agenda: „Ze bepaalt er zich toe een opsomming te zijn van alle onopgeloste problemen, zonder een weg tot de oplossing daarvan aan te wijzen". Uitzicht op beëindiging van het Korea-conflict is er niet, de ontwa pening staat er slechter voor dan ooit tevoren, de klachten van de Azia- t:sch-Arabische landen kunnen niet afgedaan wordenwant de gisting in Afrika en Azië zal nog jaren du ren. een regeling van de moeilijkhe den in Midaen-Europa kan op korte termijn niet verwacht worden. Waarom knapt men de Verenigde Naties op met alle denkbare klach ten en met onoplosbare confPeten? Het antwoord kan vrij eenvoudig zijn: onder de leden bestaat geen overeenstemming over de taak van deze organisatie. Omdat de organisa tie der Verenigde Naties geen om- iijnde en begrensde taak heeft, kon den de leden er een soort podium van maken, waarop conflicten met woorden worden uitgestreden, ver zachtof uitgesteld. Zoals men weet is de Franse rege ring furieus, omdat ditmaal de Arabisch-Aziatische landen de kwestie van het zelfbestuur in Frans Noord-Afrika op de agenda willen brengen. Frankrijk zegt: dat zyn binnenlandse kwesties. Tja, wat zijn binnenlandse kwesties? Dat heeft men bij de oprichting van de Ver enigde Naties-organisatie niet dur ven omschrijven. Men kwam er niet uit en nu zit men dan met de moei lijkheden. Elk lid kan een kwestie „internationaal" verklaren, wanneer dat in z'n kraam te pas komt. De Economist van 4 October wijst er op. dat Nederland destijds de In donesische kwestie als een binnen landse aangelegenheid wilde zien, maar dat standpunt werd afgewezen „omdat Nederland niet in staat was zich tegen de internationale druk te verweren". Nederland was te zwak om zich te verzetten. Daarom had den de Verenigde Naties succes, maar zij kunnen niet optreden tegen een land, dat meedogenloos en onverzet telijk is. Er is nog een tweede be zwaar aan dit stelsel, zo zegt de- Eco nomist, het werkt onverantwoorde lijkheid.en boosaardigheid in de hand. Staten "als Afghanistan en Yemen kunnen Frankrijk beschuldigen, dat het te weinig rechten aan de Marok kanen verleent, zonder dat ook maar gesproken wordt over de ver houdingen. die in de beschuldigende landen zelf bestaan. Daarmee raakt de Economist het kernprobleem van de zaak. Men moest van beschuldigende landen eisen, dat ze eerst zelf toonden wat er in hun land op een bepaald gebied bereikt werd en daarna pas zouden ze mogen klagen over tekortkomin gen van anderen op dit gebied. Oolc voor Nederland is dat van belang. De heer Palar, die op weg naar de vergadering van de Verenigde Naties Nederland aandeed, heeft daar even verteld wat hij namens de Indonesische regering zal zeggen over „vrijheid voor Nederlands Nieuw-Guinea". Wel zouden we wil len vragenzit er nog niet een bloedspatje in Indonesië op een eiland, dat Ambon heet? En is men in Kotaradja niet ontstemd over de geringe mate van zelfbestuur, welke de regering van Djakarta laat aan dè Noord Sumatranen? En wat te denken van midden-Celebes??? Zou de heer Palar wel zo onverdro ten durven klagen, als hij door de Verenigde Naties verplicht zou wor den nu eens "n commissie toe te la ten, die naging hoe het staat met de verlangens naar zelfbestuur in ge bieden, die onder de rood-witte vlag van Indonesië slechts ten dele van ..vrijheid en vrede" gen'eten? Misschien zou hij dan liever zwij gen en zo zon het met vele landen gaan, die zich thans beijveren het „klachtenboek" van de Verenigde Naties vol te schrijven met onoplos bare agendapunten. Vierjarig kind te Gouda door sneltrein gedood Toen Vrijdagmiddag tegen kwart voor twee een drietal kinderen uit het gezin Bresse de onbewaakte spoorwegovergang bij de Burgvliet- kade te Gouda overstak rukte de vierjarige Tonny zich plotseling uit de handen van zijn broertje en zusje los. Hij liep terug, de overgang over, juist toen de Rhein-Main-expresse deze overgang met gr-ote snelheid passeerde. Het kind werd door de trein gegrepen en gedood. Vlak voor het Goudse station bracht de machi nist de trein tot stilstand. De trein had 25 minuten vertraging B. en W. Den Haag ontken nen inmenging „Circus Europa" In antwoord op vragen van het communistische gemeenteraadslid, de heer G. van Praag inzake de opvoe ring van het toneelstuk „Circus Eu ropa" door de Haagse Com :die bij de opening der Haagse kunstmaand, hebben B. en W. van Den Haag me degedeeld. dat zij geen opdracht heb ben gegeven of aandrang hebben uit geoefend het toneelstuk te wijzigen Eveneens ontkennen B. en W. veront schuldigingen te hebben aangeboden. Zoals bekend heeft de regisseur aan het slot van het laatste bedrijf een oorspronkelijk geschrapte passage weer ingelast, maar deze passage was alleen geschrapt om het stuk te be korten. De Griekse coalitieregering van Plas- tiras, die over een meerderheid van slechts 14 zetels beschikte heeft Vrijdag haar ontslag ingediend. Er zal een za kenkabinet worden gevormd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3