z NIEUWS UIT ZEELAND PREDIKBEURTEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN jTs SIROOP FAMEL Houtworm Wissel Zeeuws-Vlaanderen ZATERDAG 11 OCTOBER 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Werk aan middenweg door Braakman begonnen Maar Noordweg blijft mogelijk Naar wij vernemen heeft liet pro- vineiaal bestuur van Zeeland aan de Rijkswaterstaat opdracht gegeven om zowel voor de door de Braakman geprojecteerde middenweg, als voor de Noordweg, een zandlichaam op te spuiten. Met de werkzaamheden aan de mid denweg is intussen een begin ge maakt. Er wordt zand opgespoten, dat gewonnen wordt door uitdieping van de samenloop der beide gepro jecteerde afwateringskanalen (isa- béllaknaal en Philippinekanaal) en naar men verwacht, zal dit gedeelte der werkzaamheden in December 1953 gereed komen. Zoals bekend, is er door het pro vinciaal bestuur nog geen beslissing genomen over de definitieve aanleg van één der beide wegen. In Zeeuwsen Vlaanderen zijn de meningen ver deeld: enkele gemeenten hebben zich uitgesproken voor de Noordweg (de kortste verbinding, welke over de binnenkant van de afsluitdijk via Hoofdplaat naar Breskens loopt) en een aantal andere gemeenten geeft de voorkeur aan de middenweg, wel ke van Hoek dwars door de Braak- !man via Biervliet en IJzendyke naar Oostburg zou moeten voeren. Het college van Gedep. Staten heeft destyds voorgesteld om van de eventueel aan te leggen Noordweg een secundaire weg te maken en van de middenweg een tertiaire weg. Te vens opperde het college van G.S. het plan om van de Noordweg een aftakking naar Biervliet te maken, welke dus aansluiting zou geven op de tertiaire middenweg. Hoewel thans een begin gemaakt is met het opspuiten van het* wcgli- chaam voor de middenweg, houdt zulks niet in, dat een beslissing is gevallen. Te zijner tjjd zal ook voor de Noordweg een zandlichaam wor den gemaakt. Radio-uitzending opening Middelburgse kerken. Naar wij vernemen zal de N.C.R.V, Maandagmiddag a.s. van 12.30 tot 13 uur de plechtige ingebruikneming van de Nieuwe- en Koorkerk te Middel burg uitzenden. VROUWENBOND OPGERICHT In een landelijke vergadering werd besloten tot oprichting van een Her vormde Vrouwenboncf op Gerefor meerde grondslag. In het bestuur van deze bond welke dit najaar de eer ste vergadering houdt en ook een blad zal uitgeven, werd o.a. mevrouw van Dijk uit St. Annaland gekozen. Oostburg LEZINGEN OVER DRAINAGE De Werktuigencommissie West- Zeeuwsch Vlaanderen organiseert op Maandag 13 October a.s. in hotel Mabesoone te Oostburg een lezingen middag over drainage in samenwer king met het Rijkslandbouwconsu- lentschap, de cultuur-technische dienst en de Nederlandse Heide Mij. Tijdens deze bijeenkomst zal het woord worden gevoerd door ir P. R. Bouman, Rijkslandbouwconsulent. ir A. Franclte, cultuurconsulent, eri de heer J. Aartsen van de Nederlandse Heide Mij. Sluis VOOR HULP AAN VLUCHTELINGEN Teneinde de bewoners van Sluis op te wekken om vele gaven in natura te schenken voor de millioenen vluchtelingen uit het door de Russen bezette gebied van Duitsland, maak te de rijdende kapel van Oostpries- terhulp een rondrit door deze ge meente. In de avonduren werd in hel R.K, jeugdhuis de film „Verjaagde Kudde" vertoond. Breskens HULP AAN OUD-VERPLEEG STERS - Onder leiding van mevrouw, Eek hout, echtgenote van de burgemees ter. is te Breskens een damescomité gevormd met het doel gelden in te za melen voor de actie „hulp aan oud verpleegster". Als begin van deze ac tie zal op 25 October een oliebollen dag georganiseerd worden. Huis-aan- huis zullen dan oliebollen ten verkoop worden aangeboden. UITVOERING. Vanavond zal in het gemeentelijk ontspanningsgebouw te Breskens een uitvoering worden gegeven door de Westlandse accordeonvereniging „Door oefening verkregen", met me dewerking van een boei-enkapel uit Maasdijk. Het concert wordt gege ven ten bate van de Breskense mu ziekvereniging. „Uit het volkvoor het volk". St. Jansteen COMITé VOOR VOLKSSPELEN Voor het organiseren van feeste lijkheden ter gelegenheid van de ko mende kermis te Kapellebrug werd een speciaal comité opgericht, dat zich in het bijzonder zal toeleggen op het organiseren van volksspelen. Ten bate van deze spelen zal in de ge meente een collecte worden gehou den. In het nieuwe comité hebben zitting: de heren J. v. d. Bulck, C. v. d. Branden, F. de Block, A. van Dorsselaer, A Taelman, gebroeders Sturm, A. Schelfhout en P. Stevens. Axel PUBLIEKE VERKOPING' Te Axel werd ten overstaan van candidaat notaris B. Langenhorst pu bliek verkocht een woning (63 ca) aan de Kerkdreef, ten verzoeke van mevrouw S E. SlijpenLeunis. Voor deze verkoop bestond veel belang stelling. De heer J. de Feyter te Axel werd eigenaar van de woning voor 2450. IJzendijke E.H.B.O.-CURSUS In het jeugdhuis te IJzendijke is een cursus E.H.B.O. begonnen, onder leiding van dokter H. C. Rozemeijer, waaraan door ruim 50 cursisten wordt deelgenomen. Ook de wijkzus ters van de beide plaatselijke kruis verenigingen verlenen aan de cursus haar medewerking, plaatsvervangend leider is dokter A. C. Brouwer. Hulst „DE ST. JOSEPHS GHESELLEN" Op 2e Kerstdag geeft het toneel gezelschap „De St. Josephs Ghesel- len" te Hulst een toneelavond voor leden en donateurs. Voor Vasten avond staat een opvoering van het blijspel in 3 bedrijven „De hele stad is er vol van" van J. Emerson en A. Loos, op het programma. In het nieuwe bestuur hebben thans zitting de heren: Oh. Heirman, voorzitter, mr H. van Son, vice-voorzitter, P. Rouleau, secretaris. A. Paauw, pen ningmeester, J. Baart. D. de Cock, F. de Meurichy, E. Blomme en E. v. d. Walle, bestuursleden. Geestelijk adviseur is thans kapelaan Van den Bosch. In de technische staf hebben zitting de heren: G. de Nijs, toneel meester, M. van Hooye, F. Schuur man, H. Neefs, J. Prenen, W. Cley- man en A. van Dorsselaer. Nu drs A. Waterschoot door drukke werkzaam heden zijn functie van regisseur niet meer kan waarnemen, is in zijn plaats tot regisseur van de „Ghe- sellen" benoemd, de heer René Staes uit St. Niklaas (B.). De heer Staes is reeds regisseur van „De Katholie ke Gilde" te St. Niklaas, gewestelijk secretaris van het „Algemeen Krlste- lyk Vlaams Toneelverbond" en jury lid voor toneelwedstrijden in de gouw-Oost-Vlaanderen. „DE BRAVE MOORDENAAR" Door het R.K. Zeeuwsch Vlaams Toneel zal onder regie van drs. Louis Lockefeer op Zondag 19 October te Huist worden opgevoerd ,De klucht van de brave moordenaarOp Zon dag 16, Zaterdag 22 en Zondag 23 November wordt opgevoerd „De Vreemde Bezoeker" van Albert Cas- tello, eveneens onder regie van drs. L. Lockefeer. Half Januari zal worden opgevoerd een van de hand van drs. Lockefeer verschenen stuk „Het Hart Roept". VAN "TOT WIN IJPE" In de tuin van wethouder P. Warnier, In de Zoete Vaart te Hulst werden deze week nog enkele rijpe aardbeien geplukt. In een feestelijke bijeenkomst werd kapelaan A Mabesoone benoemd tot ad viseur van de ouden van dagen te Hulst. De nieuwe adviseur werd toegesproken door de voorzitter van het comité Zorg Ouden van Dagen, de heer F. de Meu richy. In een algemene vergadering van de wielersportclub „De Sportvrienden" Hulst werd besloten tot reorganisatie van- de vereniging.^ Tijó'ens een ledenvergade ring in November zal het bestuur met definitieve voorstellen komen. Men zal trachten de Hulsterse wielrenners meer in de belangstelling te plaatsen. Terneuzen BOEIENDE VOORSTELLING VOOR DE Z.V.U. Onder auspiciën van de Zeeuwse Volksuniversiteit werd Vrijdagavond in het Concertgebouw te Terneuzen door de Nederlandse Comedie een voorstelling gegeven van het detecti vestuk van Frederick Knott „U spreekt met uw moordenaar". Voor de aanvang van de voorstelling- sprak drs. P. Gietelink een woord van wel kom en deelde hij mede, dat in plaats van Joan Remmelts de acteur Jan Teulings deze avond de rol van Max Halliday zou spelen. Het stuk, dat de toeschouwers eni ge uren van boeiend toneel en grote spanning bood, speelt in een gezin, waarin na een huwelijk uit bereke ning van de zyde van de man van liefde geen sprake is. Dit loopt uit op de ongeoorloofde verhouding van de wouw, waarvoor de echtgenoot zich wil wreken. Hij beraamt een uiterst listig opgezet moordplan en verze kert zich daarvoor van de medewer king van een misdadiger, die hij uit zijn kostschooltijd kende. De strijd tussen misdadigers en politie is dooi de schrijver op zodanige wijze ver werkt, dat het publiek tot het laatst toe in het onzekere blijft verkeren over de ontknoping. De hoofdrollen werden vervuld door Ina van Faassen, Jan Teulings, Guus Oster, Gérard Rekers en Hans Kaart. Zij deden dit allen op een wjjie, die deze voorstelling tot een boeiende en levendige vertoning maakte. De ova tie. welke hun aan het slot spontaan werd gebracht, was dan ook ruim schoots verdiend. Voor Ina van Faas sen waren er bloemen. PROPAGANDAAVOND NED. RODE KRUIS. De afdeling Terneuzen van het Ned. Rode Kruis gaf een zeer druk bezochte propaganda-avond in het Concertgebouw. Na opening door mr. P. W. C. C. M. van Meerwijk, die er op wees, dat de.avond onder meer bedoeld was, om meerdere belang stelling te wekken voor de Transport- colonne, die tot nu toe uit 38 leden bestaat, werd door leden van de plaatselijke afdeling met groot suc ces opgevoerd „professor Daantje". Het slotwoord werd gesproken door dokter A. C. S. van Brecfa Vriesman, medisch commandant van de colon ne. De muzikale omlijsting van het programma werd verzorgd door de „Blue Stars" onder leiding van de heer J. Jonkman. Driewegen MARSCONCERT. De Koninklijke harmonie van Bier vliet zal Zondagmiddag te 17.00 uur op het Burgemeester Ver plankeplein te Driewegen een marsconcert ten ge hore brengen. Koninklijke onderscheiding voor „Zwarte Piet" Middelburger toonde grote moed in bezettingstijd Naar wij vernemen heeft het H. M. de Koningin behaagd dc heer P. Ne- ve te Middelburg te onderscheiden met het 1 cruis van verdienste in ver band met zijn heldhaftige daden ge durende de bezettingsjaren. De heer Neve werd hier Vrijdag van op de hoogte gesteld door mid del van een persoonlijk schrijven van de minister van Oorlog, bij welke brief een afschrift van het koninklijk besluit was toegevoegd. „Zwarte Piet", welke schuilnaam de heer Neve in de bezettingsjaren di'oeg, heeft zich in die tijd bijzonder onderscheiden door zijn persoonlijke moed en zijn kunde, waarmede hij de goede zaak diende. Hy was de ziel van het ondergronds radiocontact met de geallieerden en presteerde het hoogst belangrijke rapporten van 1500 tot 2000 woorden onder levens gevaar naar hen over te seinen. De thans verleende onderscheiding kan dan ook met recht verdiend worden genoemd. Verbetering Stelsedijk te Middelburg aanbesteed Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland besteedde de hoofdingenieur directeur van de Provinciale Water staat Vrijdag in Middelburg in het openbaar aan de verbetering van het bij de gemeenten Baarland en Nisse in onderhoud zijnde deel van de zijtak Stelsedijk naar de weg 's-Gravenpol- derOvezande. De volgende inschrijvingen kwamen uit de trommel: firma A. Otte en Zn. Nieuwdorp. f 32.800; Gebr. Knuist, Goes f 31.990; E. Duijnhouwer sr. Goes' f 31.600; J. D. Janse, Kloetin- ge, 'f 30.900; Aannemingsbedrijf Zeeland N.V., Middelburg, f 30.742; J. Moerland, St. Annaland, f 29.900; J. Hoogesteger, Wemeldinge, f 29.630; Gebr. Geldof, Serooskerke, (W.). f 28.189; C Wiskerke en Zonen Nieuwdorp. f 26.300; F. Duijnhouwer, Goes, f 25.800. Het werk zal later ge gund worden. Man overboord voor Schelde- mond en waarschijnlijk verdronken Het Panamese stoomschip „Sante- lena" meldde Vrijdagmorgen, dat op zee voor de Scheldemond een man overboord is geslagen. Loodsboot „Arcturus" heeft tussen de boeien H K 3 en HK 4 gezocht, maar kon geen spoor van de man ontdekken, zodat aangenomen moet worden, dat hy is verdronken. Stierenkeuringen in W. Zeeuwsch-Vlaanderen. Op Donderdag 9 October werd In W. Zeeuwsch-Vlaanderen de verplichte stie renkeuring gehouden vanwege 't Zeeuws Stierenreglement en uitgevoerd door de Provinciale Commissie ter verbetering d'e Rundveefokkerij. De jury be stond uit de heren M. Klelnepier, Mid delburg, R. van Waes. Oostburg en de Rijksveeteeltconsulent ir. W. L, Harm- sen, Middelburg. In Breskens werd 1 stier aangevoerd afgekeurd. In Hoofdplaat werden 2 stieren aan gevoerd- Goedgekeurd werd' Bram van Hoofdplaat No. 645319 R.V.J., eig. A. J. Cammaert, Hoofdplaat. In Biervliet werden 2 stieren aange voerd. Goedgekeurd werd Carlo van Welmenendheid No. 641476 R.V.J., eig. F. Dekker. Biervliet. In IJzendijke werden 3 stieren aange voerd. Goedgekeurd werd Bertus No. 629966, eig. Era. de Milllano. IJzendijke. In Waterlandkerkje werden 6 stieren aangevoerd. Goedgekeurd werden Eeke's Jantje No. 643401 R.V.J., eig. C. C. B Tas. Waterlandkerkje en Zetske's Nico No. 647372 R.V.J., eig. C. C. B. Tas, Wa terlandkerkje. In Oostburg werden 4 stieren aange voerd. Goedgekeurd werd'en Coenraad No. 648285 R.V.J., eig. D Dekker. Waterland kerkje en Jenny's Rotterda No. 646702 R.V.J., eig. Th. Dierikx. Schoonaijke. In Aardenburg werden 9 stieren aange voerd. Goedgekeurd dier van Gebr., Uit- terwilgen, Sint Kruis; Henrico, eig. J. dc EMIGRANTEN voor Nw. Zeeland de woningen opge bouwd te leveren. Verder speciale typen voor Canada en Australië. Voor tydelflke huisvesting kan wor den gezorgd. JARINO, RODEN, (Dr.) Bromfietsers doen examen Donderdagavond hebben niet min der dan 70 bromfietsers uit Vlissln- gon een schriftelijk verkeersexamen afgelegd. Zij hadden een cursus van zes lessen gevolgd welke gegeven werd door de Vlissingse Verkeerspo litie. Het initiatief hiertoe was uitge gaan van de afdeling Vllsslngen van de Vereniging van veilig verkeer. Zaterdagmiddag wordt net practi- sche examen afgenomen. Dit is het eerste verkeersexamen voor brom fietsers in Zeeland. Middelburgs Nieuwe Kerk is hedenavond verlicht Ter gelegenheid van de ingebruik- neming der Middelburgse Abdijker ken zal de Nieuwe Kerk hedenavond door een battery van negen schyn- werpers verlicht worden. Deze vor- lichting brandde Vrijdagavond proef en bleek een bijzondér elfect op te le veren, waarby de schoonheid van dit zo mooi gerestaureerde bouw werk uitstekend tot haar recht kwam. De verlichting van de arca de naast de consistorie aan de zyde van do Groenmarkt resulteerde in een bekoorlijke licht en schaduwwer king. Zeeuwsch-Vlaanderen ZONDAG 12 OCT. 1952. Ned. Herv. Kerk. Aardenburg 10.30 ds. Blom; Axel 10 en 2.30 de heer Nijeboer; Biervliet 10 ds. Wiebosch (HJD.)Breskens 10 en 6.30 ds. v. Beusekom (H.D.); Cadzand 10 ds. ten Cate; Groede 10 ds. Boere; Hoek 10 ds. Scholten (voorb. H.A.); 2.30 vic. Boogaard; Hoofdplaat 10 da. ESjgendaal jeugdcL)Hontenisse 9.30 ds. Verbeek; Hulst 10.30 ds. Ho- man; Nieuwvliet 10 ds. v. <L Graaf f; Oostburg (Zat. 19.30 ds. Founder), 10 ds. Fournier; Philippine 2.30 ds. Honders; Retranchement 7 ds. Groen veld; Sas van Gent 10 ds. Pennings; Schoondijke (Zaterdag 7 avondge bed), 10 ds. Schopenhauer; Sluis 9.30 ds. Groenveld; Sluiskil 10 ds. Honders, 2.30 ds. Starrenburg; St. Anna ter Muiden 11 ds. Groenveld; St. Kruis 9 ds. Blom; Terneuzen 10 cand. Boogaard (voorb. H.A.), 2.30 ds. Scholten: Waterlandkerkje 10 ds. Bergsma; lJ2cndljke 10 ds. Blom- aard (H.D.); Zaamslag 9,30 de heer Heyboer. 2.30 ds. Jansma; Zuidzande 10 ds. Kuyiman. Gcref. Kerk. Aardenburg 10 en 3 dg. Ringnalda; Axel 10 en 3 ds. Cou- véc (bed. H.A. en dankz.); Breskens 10 en 3 ds. Thielen; Hoek 10 en 2.30 cand. Boumfalk; Oostburg 9.30 en 2.30 ds. v. Mechclcn; Terneuzen 10 en 3 ds. Pestman: Schoondïjke 9.30 en 2.30 ds. Rlenks; Zaamslag 9.30 en 2.30 ds. Doornbos; Zoutespui 10 tutu Waar zijn onze schepen Almkerk 10 te Rotterdam verw. Altair 10 te Antwerpen. Averdijlc 10 te Antwerpen. Blijdendïjlt 10 té Terneuzen. Barito 9 te Ambon. Blitar 10 te Alexandrïë. Bonaire 10 te Madeira. Boschfontein 10 te Marseille. Camphuys 10 te Semarang. Celebes 11 te A dam verwacht. Drente 10 te Marseille. Eendracht 10 te Port Said. Fairsea 10 te Sydney. Gaasterland 10 te Ria de Janeiro. Kieldrecht 10 te Manilla. Kota Inten 10 te Semarang. Laertes 10 te Belawan Deli. Laurenskerk 10 te Antwerpen. Meliskerk 10 te Rotterdam. Molenkerk 10 te Amsterdam. Niobe 14 te Rotterdam verw. Polyphemus 10 te Makassar. Poseidon 11-12 te Rdam verw. Samarinda 10 te Belawan Deli. Schiedljk 10 te Houston. Slgli 10 te Surabaja. Singkerj 12 te A'óam verw. Soestdijk 10 te Surabaja. Stad Dordrecht 10 te Palermo. Stad Vlaardingen 10 te Emden, Tawali 10 te Surabaja. Tegelberg 10 te Hongkong. Tjibadak 10 te Surabaja. Tjipanas 10 te Tanga. IJssel 9 te Rotterdam. Zuiderkruis 10 18 u. te A'dam verw. en 2.30 cand. Elders Geref. Gcm. Axel 10 en 2.30 leesd.; Hoek 9.30 en 2 leesd.; Oostburg 10 en 3 leesd-; Terneuzen 9.30, 2 en 6 ds. Aangcenbrug. Oud Gcref. Gem. Oostburg 9.30 en 2.30 leesd.; Terneuzen 9.30, 2 en 6 ds. de Reuver. J Vrij Evung. Qcttl Breskens 9.30 ds. v d Vrie; Cadzand 6.30 ds. v. cL Vrici Nieuwvliet 10 ds. Praas; Re tranchement 2.30 ds, Praas. Rvang. Luth. Kerk, Groede 10 da. Stol. Doopsgez. Gem. Aardenburg 10.15 ds. Vis. Vergadering der Gelovigen. Bres kens 10 en 5.30 dienst. Geref Kerk (art. 31). Terneuzen 10 en 4 ten Hove; Zaamslag 9.30 en 2.30 ds. Krijtenburg. Ciir. Geref. Gem. Zaamslag 9.30 2.30 leesdienst. De toneelclub „Sint Jan" te Sint Jan steen heeft onder regie van drs. Locke feer in studie genomen het toneelstuk „De Ranie antwoordt niet" van J. Wil- lemsen. Marktberichten VEILING KAPELLE. 10 Oct.: Export veiling: Zure kioel-ap- pels 3.20—3.60. Goudreinetten AAA 21.90— 25.20, A 21—2120 BC 15.30—15.60, I grof 17.50—20.35. I 12.50—13.60, II 720. K 12— 12.60, F 7.10—7.40, val 6.10—6.90. Jonathan A 25.20—25.80. BC 20.65—22.60, I grof 20.10 —22.60, I 14.50, II 16.30, K 10.25—12.60, F 4.90. Sterappel A 24.40—25.—, BC 16.70— 20.30, I grof 20—20.05, I 14.80—17, II 4.1 K 11.60—11.90, F 3.50—4.10. Cox Orange Pippin AA 39. A 38.50, BC 33.10—33.70, I grof 36.90, I 32.10, II 15.70, K 21.70. Udo- appel I 2022.20. Glorie van Holland A 23.50. BC 23.60, I grof 22, I 21.10—21.30, II 6.40—6.70, K 9.60, F 3.60, Brantley's Seed- 0 T ling I grof 8,20, I 7.60, U 4.10, K 6.20. No- Bucke. Aardenbürg: Jm. G. E. Buljs- ,arü A im Bc 13 ,0 Aard.nbi.rk, RbndS.k,™ el. C. n K JTO p 3.20. Grbn. Kroon Coppens en Meert niet in Belgische ploeg In Belgische voetbalkringen is men volgens de „Maasbode" van mening, dat de Beerschot-crack Rik Coppens, die een groot aandeel had in de 42 overwinning op Nederland in April jl„ niet zal meespelen in de komende wedstrijd op 19 October. Ook doelman Meert zal zeer waarschijnlijk ditmaal i het Belgische doel niet verdedigen, daar de Anderlecht-keeper wegens een blessure lange tijd niet beschikbaar is geweest en eerst verleden week de training heeft kunnen hervatten. K.N.V.B. WAARSCHUWT „HERACLES" Het bestuur van de Almelose eer- ste-klasser „Heracles" heeft een schrijven van de K.N.V.B. ontvangen waarin verzocht wordt, de huidige speelwijze van het eerste elftal te herzien. Voorts heeft de K.N.V.B. meegedeeld zich genoodzaakt te zien de scheidsrechters te instrueren nauwlettend toe te zien op de speel wijze van de Almelo'ers en onmiddel lijk maatregelen te nemen indien zij zich bezondigen aan ruw spel. Deze terechtwijzing heeft de voetbalge moederen in Almelo nogal in bewe ging gebracht. Dat de speehvyze van „Heracles" reden geeft tot zulk een scherpe te rechtwijzing wordt door het bestuur van de Almelose vereniging met be slistheid van de hand gewezen. MOTORSPORI „Vliegende dokter" niet meer in wedstrijden. In de centrale sportcommissie van de K.N.M.V. is dr. C. Fokke Bosch uit Amsterdam als lid benoemd ter vervanging van de heer H. Burik, die sinds 1 Augustus optreedt als secre- taiis van de K.N.M.V. Dr. Fokke Bosch, die verscheidene jaren aan snelheidswedstrijden in ons land deelnam en daardoor de naam „vliegende dokter" kreeg, heeft het rennen vaarwel gezegd en zal zich voortaan wijden aan de organisatie van en het toezicht op motorwed strijden. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Bij spoedgevallen is te Terneuzen te bereiken de heer A. C. S. van Breda Vriesman, arts. Herengracht 11. Tel. 2003. Te Oostburg, Aardenburg en Eede ls te bereiken de heer N. J. Rijk, arts te Aardenburg, Tel. 104. Te Bres kens, Groede en Schoondiike ls te be reiken de heer J. E. v. d. Maas, arts te Breskens. TeL 22. Apotheek: Terneuzen: A. J. Klaas- sen. Noordstraat 54. TeL 2090. Centrum Kraamzorg West Zeeuwsch- Vlaanderen: Te bereiken Is zr. Cats- man te Groede. TeL 52. Dierenartsen: Te bereiken is de heer J. Lako te Sluis. TeL 22. KERKNIEUWS GENERALE SYNODE GEREF KERKEN. De generale synode der Geref. Ker ken heeft in haar zitting van Donder dagmiddag met algemene stemmen besloten zich niet aan te sluiten bij de World Evangelical Fellowship (de vroegere N.A.E.) Over de aansluiting al dan niet bij de Intern. Raad van Christelijke kerken werd ook hoofde lijk gestemd. Van de aanwezige hoog leraren stemden zes tegen en één (prof. Aalders) voor In de avondzit ting werd gerapporteerd over de sa- menspreking met de Geref. kerken, onderh. art. 31 K.O. De synode besloot deputatcn te benoemen, die zullen sa- menspreken indien de Geref. kerken, onderh. art. 31 K.O. dit wensen, op de basis van de Heilige Schrift en de drie formulieren van enigheid. se. Aardenburg: Gono'a's Nanno, eig. C. Vercraeye, Aardenbürg: Nelles, eig. R. de Rijcke. Aardenbürg; Nico, eig, M. de Rijcke, Aardenbürg en Bob, eig. R. de Rijcke. Aardenburg. In Sluis werd' 1 stier aangevoerd. Goed gekeurd Wilfried van de Krabbeschans, eig. M. A. Aernoudts, Sluis. In Retranchement werd'en 3 stieren aangevoerd. Goedgekeurd Nico. eig. P. J, van Kuyck, Retranchement; Eric, eig. P. J. Verkouteren. Retranchement en Eduard, eig. P. J. Verkouteren, Retran chement. In Cadzand werd 1 stier aangevoerd, welke werd afgekeurd. In Zuidzande werden 2 stieren aange voerd. Goedgekeurd Bets' Leon, eig. P. Cools, Zuidzande en Anna's Adema, eig. P. Cools, Zuidzande. AANBESTEDING werd door het architecten- Jansen te Breskens namens Houthandel Bouwmeester, Borsius en van der Leyé te Breskens aanbesteed het bouwen van een hout- loods met bijkomende werken. Er werd als volgt ingeschreven: C. Daansen en Zn. Breskens, f 26.213; firma gebr. Maas, Breskens, f 24.990; A. Hennekeij, Groede f 23.350; D. J. Plekkebol, Breskens f 22.800; W. Cor- nelissen, Biervliet f 20.860; C. de Ruysscher, Hoofdplaat f 20.800; gebr. De Visser, Breskens f 19.988. bureau j de N.V. I 9.10, n 3.60, K 5.90. Zukkel Magllo Rei- nette A 8.40. BC 7. I grof 7.90, I 6. K 5.70. Rode zoete Ribbeling I 20.05, II 8.90. Blan ke Ermgaard I 10.20. II 6.70. Franse Rei- nette I grof 10.40, I 10.—, II 5.60, K 8.90. F 6.80. Laxton Superbe A 16.90, BC 13, K 6.60, Doyenné du Cornice A 46J20, BC 45.1 Burgerlijke Stand NIEUWVLIET. Bevallen: J. Fremouw—van Laere, z.; L. VerplankeKnibbe. d. Getrouwd: D. Dekker, 28 j. en E. M. Dubois, 20 j.; P. J. Riemens, 26 j. en W. E. Schijve, 24 j. Nieuw S (n een Noiedop e Op 6 November a.s. zal de KLM. een regelmatige luchtdlenst AmsterdamSan tiago de Chili openen. De burgemeester van Rotterdam en de directie van de Jaarbeurs zullen geschenken meegeven voor de burgemeester van Santiago en de Chileense Kamer van Koophandel. 9 Door de politie te Zandvoort werd in de duinen een ijsauiker gevangen welke is overgebracht naar Artis, omdat men i, I grof 43, I 41.10, II 21.40, K 26.70, daar geen exemplaar van deze zeldzame - ------ - vogel heeft. e Tot dusver is aan 110.000 militairen, die in Indonesië bij de KL. hebben gediend, het ereteken voor Orde en Vrede uitge reikt. 9 De rentmeester van de Stichting „Goois natuurreservaat", de heer H. S uit Bussum, is door het bestuur geschorst, omdat men vermoedt, dat er geknoeid is met de verkoop van hout uit de bossen van het reservaat. De rentmeester zou na de bevrijding reeds gezwicht zijn voof chantage door oen houthandelaar. 9 De NoorsNederlandse commissie tot onderzoek van kernenergie heeft ten aan zien van de samenwerking met Frankrijk op dat gebied besloten tot de vorming van een propaganda-commissie. Men mag dus aannemen dat de NoorsNederland se samenwerking zich zal uitbreiden tol Frankrijk De officiële verkoop van de kinder postzegels 1952 zal in Nederland beginnen op 17 November a.s. Conférence I 12.10, II 4.30, K 8.10. Beurré Alex. Lucas A 21 BC 21.20; I grof 21. I 15..II 5.20. K 6. Zwijndr. Wijnpeer A 11.70. BC 9.20.1 6.80, n 3—3.10, K 4.80-4.90. Nou veau Poiteau I grof 3.70, I 3.40, K 3.70. St. Remy I grof 8.20, I 8.60. II 6.10—5.70, F 4.10 Pondspeer I grof 7.60. I 7.10—7.60, II 5.20, K 5. Gieser Wildeman I 14.90, n 7, F 4.10. Jodenpeer I 3.40. Legipont I 10.90. Herfst Moagdepeer A 5.60, BC 4.50, II 3. K 3.—. Emile d"Heyst I 7.90. Verpakt fruit: Goudreinette AAAA 35, AAA 3031, AA 28—29. Cox Oronje Pip pin AAA 46. AA 44. Jonathan AAA 36, AAA 33—35, AA 31—34, A 28—31. Kleine veiling: Zoete Ermgaard 720. Laxton Superbe 3—12. Zoete Ribbeling 7 —17. Bouwman Reinette 4. Tuinzoet 7—15. Dubb. Bellefleur 3—9 li. Zoete Bloemee 15. Zoete val appels 38. Zoete Hollaerd 4 14. Gieser Wildeman 619. Kruce peer 14 26. Winter Suikeiij 3. Triumph do Vien- ne 515. Soldat Laboureur 6)4. Aard beien 1.01. Noten 1.80—2.10 p. 100 st. Bra men 3967. Druiven 69—87. Groenten: Dubb. Princesse bonen 40 61. Spruitkool 34—37. Sav. kool 6—13. Ro. de kool 810. Uien 67. Bloemkool 833. Kropsla 35. Meloenen 5. Bospeen 25 per bos. Kroten 6—6)4 p. bos. VISMIJN VEERE 10 Oct.: Handels garnalen 1534 kg 45— 56. Bot 1 kg 17. Wijting 9 tong 7 kg 2.52—2.72. Rog 91 kg 32—65. Schardijn 8 kg 28. Alles per kg. VEILING TERNEUZEN Sla 27. Bloemkool 1040. Meloenen 20 26. Selderie 46. Peen 1113. Kroten 37. Andij%-ie 58 Boere kool 4. Prin- cessebonen 35—61. Rode kool 5—8. Sav kool 4—10. Witte kool 3.50-6. Prei 8—14. Knolselaerie 3—6. Spinazie 21—25. Torna- ten 18-48. Koolrapen 10. Kassnijbonen voor het selecüepröblV^/ten^behöeve Middel 0.94—1.02. Druiven 87—80. Appelen: Cox i van het nieuwe middelbaar onderwijs 32—65. 1 Oranje Pippin 33 Goudreinet fabr. kwal. nog geen oplossing betaat. 10—12. Jacq. Lebel 6. Jonathan 22. Peren: 1 Er bestond voor dit congres ruime Kraaiperen 7. Doyenné du Cornice 12—16. belangstelling. Advertentie. verdelgt men radicaal met PYRO- DEE". Flacon 100 cc 1.75. Vei'- krijgb. by Drogisten, en Woning inrichtingen. Bij houtwormaantasting in grote ob jecten raadplege men onze afd. „Voorlichting" (zonder verplichting). KLEINE's CHEM. FABRIEK LEIDEN. Nadelig saldo van het Landbouw-egalisatiefonds 1951 Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van het Landbouw-Egalisa- tiefonds voor 1951. In de memorie van toelichting deelt de minister van landbouw o.m. mee, dat het nadelig saldo van het fonds voor het dienstjaar 1951 vermoedelijk ca. f 136.000.000 zal belopen, hetgeen ca. f 64.000.000 minder is dan het in de oorspronkelijke begroting geraam de nadelige saldo. Generaal Naguib krijgt een Engels voorschotje De Engelse ambassadeur, sir Ralph Stevenson, heeft de Egyptische pre mier, generaal Naguib, Donderdag medegedeeld, dat de Engelse regering voornemens was een voorschot van 5 millioen pond sterling aan de Egyp tische regering te verlenen. Hij be sprak tevens met generaal Naguib de Soedanese kwestie. Een woordvoerder van de Egypti sche regering verklaarde, dat Enge land met dit voorschot „werkelyk zyn goede wil jegens Egypte heeft getoond". Deskundigen bespraken het onderwijsplan-Rutten Gisteren ving op Woudschoten te Zeist bet onderwljscongres aan, dat de Vereniging Het Nederlands Cultuur contact op 10 en 11 October houdt ter bespreking van het onderwijsplan Rut ten. Meer dan tien prae-adviezen zijn voor dit congres uitgebracht, die elk een aspect van het plan Rutten belich ten. Zo adviseerde prol M. J. Langeveld over de individueel paedagogische zij de der onderwijsverenieuwing met be trekking tot het plan Rutten. Hij was enthousiast over de voorgestelde alge mene middelbare school met 4-jarige cursus. Prof. W. Banning besprak de sociaal- paedagogische zijde; prof. dr. L C. van Houte concludeerde, dat de lagere schooL die eindonderwijs wil geven voor een onvervulbare opgave staat: de heer Jr. van der Meulen behandel de de taak van de kweekschool: prof. dr. J. Holst nam enkele aspecten der nieuwe Hoger Onderwijswet voor zijn rekening; rnej. C. Smit praeadviseerde over het onderwijs aan meisjes en jon ge vrouwen; dr. A. Ia Fleur behandel de de leraarsopleiding; de heer B. Ver hoeven leidde de discussie over de aes- thetische vorming in; prof. dr. K. J. Popma leverde een betoog over de levensbeschouwelijke vorming; dr. B. C. J. Lievegoed belichtte sociaal- en ontwikkelingspsychologische aspecten en dr. C. Jansen S.J. concludeerde, dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 15