PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Franse regering weigerde een berisping uit Washington Uitstekend initiatief van de Stichting Zeeland Kantlijn DODENTAL BIJ TREINRAMP TE HARROW STEEG TOT 95 Vandaag DE VERWACHTt 195e Jaargang-No. 239 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F. B, den Boer. Adj. W de Pagter Hoofdred. G. Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kW-. p. p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 10 Oct. 1952 ADVERTENTIEPRIJS O ct per mm Minimum p. advertentie 13 Ing. mededelingen driemaal tarief Kleine advertenties <max 8 regels) van 1—5 regels f l.Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P Z .C. Middelburg Bur Vlissingen WalstT 58—60. telef. 2355 lijnen <b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg. Markt 51 telef 3841; Goes. Lange Vorststraai 53 'eiei 2475 (b.g.g Oostburg Finlandstraat 2. telef 16; ferneuzea Brouwerijstr 2: Zlerlkzee N Bogerdsti HO telef. 26. SENSATIE IN DIPLOMATIEKE WERELD Pinay wilde een Amerikaans memorandum niet aanvaarden Sensatie werd gewekt in diplomatieke kringen te Parijs door het be- bericht, dat de Franse regering een memorandum van de Amerikaanse regering niet heeft willen aanvaarden. De Amerikaanse ambassadeur, die het stuk namens zijn regering overhandigde, moest het weer mee terugne- Het gebeurde is zonder précédent in de na-oorlogse betrekkingen tussen Frankrijk en Amerika. In het memorandum, werd door de Amerikaanse regering critiek uitge- oefend op het economisch, financiëel en militair beleid van Frankrijk. De Amerikaanse ambassadeur be gaf zich Maandag naar minister-pre sident Pinay en overhandigde hem een memorandum, waarin ondermeer werd medegedeeld hoe groot het be drag van de Amerikaanse hulp aan Frankijk zou zijn voor het jaar aan vangend na Juli 1952. Pinay had om deze gegevens ver zocht. ONTOEREIKEND BEDRAG Het bedrag, dat de Amerikanen voor Frankrijk wilde beschikbaar stéllen, bleek volgens welingelichte kringen, slechts 550 millioen dollar te zijn en dat was aanzienlijk minder dan de Franse regering nodig heeft voor het handhaven van haar volledige bewa peningsprogram binnen het Atlan tisch Pact. Daor dit lage cijfer moet de Fran se regering onaangenaam getroffen zijn geweest. Erger evenwel was, dat volgens Franse kringen, die in nauw contact met de regering staan, het memoran dum van de Amerikanen critiek be vatte op het economische, financiële en militaire beleid van Frankrijk. In deze critiek werd het gehele Franse beleid ten aanzien van de Nato en de eenwording van Europa betrokken. Gevraagd werd aan de Franse rege ring wat haar bedoelingen zijn ten aanzien van de toekomstige bewape ning, de bekrachtiging van de con- Pensioenen zijn prachtig. Maar men moet over de middelen beschik ken om ze uit te betalen. Is de gemiddelde leeftijd laag, dan zullen weinig mensen genieten van het pen sioen, waarvoor zij zo keurig betaald hebben. Loopt het anders, dan komt Leiden in last. Welnu: de Nederlanders hebben de neiging om een steeds hogere gemid delde leeftijd te bereiken. Zij mogen zo half en half op 70 jaar rekenen. En daarmede heeft klaarblijkelijk het Rijkspensioenfonds onvoldoende reke ning mee gehouden. Dezer dagen heeft n.l. prof. dr. G. A. van Poelje onthuld, dat 't kapitaal van het Rijkspensioenfonds thans weliswaar 1% milliard bedraagt, maar dat dit slechts de helft is van wat in de toekomst zal moeten wor den uitbetaald. Het rijk heeft ver zuimd voldoende fondsen te vormen... Prof. van Poelje deed deze mede deling in de inleiding tot een rap port van de commissie, die de pen sioenwetgeving behandelt. Deze com missie kwam tot de conclusie, dat het rijk deze achterstand met spoed moet inlopen. En dat zal 27 millioen per jaar kosten Minister de Bruin heeft een goede beurt gemaakt, waarvoor hem hulde moet worden betuigd. Hij woont in Utrecht en moet als Excel lentie iedere dag naai- Den Haag en terug. Best zei men in Den Haag, dan kunt u een dienstauto krijgen, met chauffeur. Nee, zei minister de Bruin, dat kan best per trein. Hou den jullie de auto maar En dus ging minister de Bruin met de trein. De directie van de Spoorwe gen herinnerde zich toen echter plot seling, dat een minister recht heeft op een gereserveerde coupé. En die is er dus dagelijks. Minister de Bruin houdt echter niet van alleen zitten en zeker niet als anderen in volle treinen moeten staén. Dies haalde hij voortdurend reizigers in zijn coupé en hg heeft verzocht aan de Spoorwegen om het bordje „Gereserveerd" voortaan maar weg te laten. Zo geschiedde het. Het is natuurlijk niet zo erg be langrijk. Maar het zal menigeen deugd doen. Ach, die vriendelijke Goese za kenman, die ons zijn belasting biljet 1946 onder de neus draai de en aantoonde, dat hij, als hg 100 meer „foordesaak" had uitgegeven, 82 minder belasting zou hebben be taaldHij heeft ons bij de neus gehad! Hg verdiende 8668,-, dat is 18 boven het minimum dat in 1946 gold .voor zijn inkomengroep 8650,- 8950,-. Als onze zakenman dus 19,- in plaats van 100,- aan dinertjes had uitgegeven, zou hij ook 82,- minder belasting hebben be taald. En die 82,- in zijn portemon- naie hebben gehouden. Bovendien zijn sedert 1946 enkele onbillijkheden in de belastingtabel len weggewerkt. Als hij nu 100,- meer uitgeeft „foordesaak" scheelt hem dat maar 38,- in zijn belas ting. En dan betaalt „van der Kieft", d.i. het Nederlandse volk, maar 1.90 per dinertje mee ventie van Bonn en het verdrag in zake het Europese leger. Minister-president Pinaj aan de Amerikaanse ami Dunn mede, dat de Amerikaanse gering met deze critiek te ver is ge gaan. Hij nodigde daarom de ambas sadeur uit het memorandum mee te- te nemen. 'ot zover de voornaamste feiten, die door functionnarissen van de Amerikaanse ambassade niet werden tegengesproken. ONBUIGZAMER. Uit het gebeurde en uit het be sluit dat de Franse regeling nam om geen inmenging in de Tunesische of de Marokkaanse kwestie door de Ver. Naties te dulden blijkt, aldus het -lersbureau Reuter, dat de houding .er Franse regering onbuigzamer wordt. Hierbij komt nog, dat de campagne van generaal de Gaulle voor een her ziening van 't Noordatlantische ver drag in brede kring ook door niet- Gaullisten wordt gesteund. Tot dusver heeft de Franse rege- ■ing ook nog geen wetsvoorstel inge- liend voor ae ratificatie van het Eu ropese legerverdrag. Ongeregeldheden op Koje Naar te Tokio wordt meegedeeld, hebben op 7 October zestien Noorde lijke krijgsgevangenen op het eiland Koje verwondingen opgelopen, toen de gevangenen bij het uitdelen van winterkleding weigerden de bevelen van de bewakers op te volgen. In 1977 vijftig geleerden naar de maan Dr von Braun, technisch directeur van de onderzoelcafdeling voor radio grafisch geleide projectielen van het Amerikaanse leger en uitvinder van de V-2, heeft in een artikel in het Amerikaanse tijdschrift „Colliers" verklaard, dat in 1977 vijftig geleer den en technici de maan zullen be reiken en onderzoeken. Zo de ouden zongen Na de Britse atoombomproef in Australië zijn kinderen te Perth (Australië) begonnen met primitieve hulpmiddelen ook bommen te maken die, naar de politie meedeelt, zeer gevaarlijk zijn en zelfs dodelij ke ongelukken kunnen veroor zaken. In een der buitenwijken zijn drie van deze bommen, ge. maakt door jongens van 14 en 15 jaar, door de politie in be slag genomen. Nieuwe moeilijk heden voor Mossadeq Vrees voor onlusten in Perzië De Perzische minister van buiten landse zaken Hoesein Nahab is Don derdag afgetreden. Hij werd eerst in Augustus j.L tot minister van bui tenlandse zaken benoemd en was voordien gezant van Perzië In Den Reuter meldt dat Nahab verklaar de „onder de huidige omstandigheden niet te kunnen werken". Van andere zijde wordt medege deeld dat Nahab aftrad om admini stratieve redenen. Men neemt aan, dat bepaalde medewerkers tegen Na hab ageerden. Mossadeq heeft het ontslag aan vaard. In welingelichte kringen te Teheran zegt men, dat Mossadeq de diplomatieke betrekkingen met En geland zal verbreken als hij voor Donderdag a.s. geen antwoord zou ontvangen op zijn nota aan Engeland. Kamer-voorzitter Kasjani heeft ver klaard dat dr. Mossadeq zgn ant woord aan Eden na overleg met hem heeft opgesteld. „Perzië is zeer edel moedig en als onze voorstellen niet worden aangenomen, zullen we wat moeten doen. Ik zal later vertellen wat'aldus Kasjani. Kasjani 2ei voorts dat de Sowjet- regeriiig bereid is de visserij op de Kaspische zee aan Perzië te laten. De 50 jaar oude visserij-concessie aan de Sowjet-Unie is onlangs afgelopen. Het gebouw van Radio-Teheran wordt streng bewaakt naar aanlei ding van berichten over mogelijke on geregeldheden die door elementen van ae Toedehparty verwekt zouden worden. Schilder dient aanklacht tegen zichzelf in Groot aantal oude en moderne meesters vervalst Een schilder, die tussen 1945 en 1950 een groot aantal schilderijen van Rembrandt, Degas, Renoir, Ma tisse, Rousseau, Watteau e.a. heeft nagemaakt, heeft bij de procureur te Hamburg een aanklacht tegen zich zelf en zijn naaste medewerker inge diend. Als reden voor de aanklacht gaf de schilder, de Duitser Malskat, op dat de handelaar Dietrich Fey, die zijn vervalsingen in West-Duitsland, Ber lijn en Zwitserland zou hebben ver kocht, hem tot de vervalsingen had aangezet, doch de opbrengst der schilderijen voor zichzelf hield en hem, Malskat, in armoede liet leven. Bij een onderzoek in de woning van Fey heeft de politie zeven vervalste schildergen o.a. van Chagall en 21 zuiver nagemaakte tekeningen aan getroffen. Verscheidene schilderijen waren door vooraanstaande Duitse en buitenlandse deskundigen als authentieke werken erkend. Slechts de echtgenote van Chagall zou in Zwitserland een aantal schilderijen, die de handtekening van haar echt genoot droegen, als vervalsingen heb ben herkend. Vier deskundigen hebben ver klaard, dat de vervalser op „geniale wijze de stijl van verscheidene mees ters had gecopieerd". Gevechten van man tegen man Zuid-Koreanen heroverden top van „Witte Paard"-heuvel Zuid-Koreaanse troepen zyn er Donderdag, na hevige gevechten van man tegrci man, in geslaagd de top van de „Witte Paard"-henvel te be reiken, die door de Chinezen was be zet. De hellingen en de top van de „Witte Paard"-heuvel zyn bezaaid met gesneuvelden en gewonden van beide partgen. Terwijl de Zuid-Korea nen. die opdracht hadden gekregen de heuvel „tot elke prijs" te herove ren, hun stormaanvallen uitvoerden, bombardeerden geallieerd^ jachtbom menwerpers onophoudelijk de Chinese stellingen achter het front. De Franse en Amerikaanse verde digers van de naby gelegen „Pijl punt "-heuvel sloegen Donderdag alle felle aanvallen der communisten af. De heuvels zijn de sleutelposities, NOG VELE VERMISTEN Negentig zwaar gewonden worden verpleegd in ziekenhuizen Het aantal doden by het treinongeluk in Harrow blyft nog stijgen. Don derdagochtend iverden nog zes lijken uit de wrakstukken van de drie trei nen gehaald. Deze lyken waren afgrijselijk verminkt. In het ziekenhuis overleden des ochtends vier zwaar gewonden. Daardoor kwam het dodenaantal op vijf en negentig. Het aantal zwaar gewonden bedraagt negentig. Drie en zestig licht gewonden konden het ziekenhuis verlaten om verder thuis verpleegd te worden. Brandweerlieden hebben Donder dagochtend, bijna 24 uur na de treinramp in de Londense voorstad Harrow een man levend onder de brokstukken van de drie veronge lukte treinen uitgehaald. De man was bewusteloos en werd onmiddellijk J' 1UCWUOLCIUUO Cil YVClü U1U1UUUC11 die de weg naar Seoel beheersen. De naar een ziekenhuis overgebracht, verbitterde gevechten om het bezit Een brandweerfunctionaris zeide te van de heuvels begonnen Maandag. gei0Ven, dat nog verscheidene men- De NederlandsAmerikaan, de heer P. Zwaan, woonachtig in Detroit, heeft enige weken in Nederland vertoefd, om in opdracht van de gouver neur van de staat Michigan in de Ver. Staten een schilderij te maken van H. M. de Koningin. Het schilderij zal een plaats vinden in het Gemeente- Museum in Holland (Michigan). Voor 40.000 gulden uit juwelierszaak ontvreemd In de nacht van Woensdag op Don derdag is omstreeks 4 uur door nog onbekende dader(s) de dubbele etala geruit van een juwelierszaak aan de Raadhuisstraat te Amsterdam met een ijzeren staaf stukgeslagen. Uit de in de etalage uitgestalde artike len zijn ongeveer 40 ringen (goud met briljant), broches en hangers ontvreemd, voor een totale waarde van naar schatting 40.000.zo meldt de Amsterdamse politie. De inbraak werd ontdekt door een 50-jarige huisvrouw, die tegenover de zaak woont. Zy hoorde om 4 uur een harde slag, onmiddellijk gevolgd door het luiden van de alarmschel en waarschuwde toen meteen de politie. OCTOBERMAANDZEEUWSE MAAND! Inzameling van gelden voor zuiver Zeeuwse doeleinden Waar is de tjjd gebleven, dat vele tienduizenden zomaar Zeeland, het zwaargetroffene, binnenstroomden, dat er altijd wel ergens in Nederland een groep van mensen was, of een fonds bestond, dat gelden beschikbaar stelde om Zeeland uit de nood te helpen? De Hulpactie Scheldemonden, Volksherstel, Fonds Noodgebieden, de HARK, het Ierse Fonds en wat al niet meer, zonder uitzondering dachten zy aan Zeeland. En er is wat tot stand gebracht inet die gelden! Voorbij, die tydMaar de gelden, die toen kwamen, hebben Zeeland bewust gemaakt van zijn sociale en culturele achterstand. Eensklaps zag Zeeland zyn taak en zyn mogelijkheden op dit gebied. Men toog aan het werk, er ontstond een intense activiteit enplotseling staat men nu tegenover het bittere feit, dat men wel wil, maai* dat het geld, de zenuw van alle dingen, ontbreekt. Daarom is het een uitstekend denkbeeld van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk om de Octobermaand tot Zeeuwse Maand te proclameren en in die maand gelden im te zamelen voor specifiek Zeeuwse doeleinden. De provincie Drenthe heeft in deze richting het voorbeeld gegeven en men heeft daar opmerkelijke succes sen bereikt. Er kwamen gelden bin nen, waarmede men dingen kon doen, die daarvoor onmogelijk hadden ge schenen. Waarom zou Zeeland dan ook zijn eigen boontjes niet kunnen doppen? Kan in Zeeland niet, wat in Drenthe kan? eD bedoeling is, dat de gelden, die onder auspiciën van de Stichting Zee land worden ingezameld zullen wor den aangewend voor sociaal maat- schappelijket en sociaal-culturele doel einden. Zij zullen niet aan de Stich ting ten goede komen, noch aan de overheid. Zij zullen ten goede komen aan 't ker kelijk en particulier initiatief op dit terrein Gehoopt wordt, dat deze col lecte een traditie zal worden en dat zij ook hier mogelijkheden zal schep pen, die er vroeger niet waren. En wat evenveel waard is: het geld zal zó aangewend worden, dat wie gege ven heeft, ziet wat er met zijn geld gebeurt! WAT MEN DOEN WIL Er zitten in het maatschappelijk werk en de gezinsverzorging in Zee land nog lelgke leemten. Er zullen van de collecte-opbrengst startsub sidies worden gegeven om die aan te vullen. Er moet voorzien worden in de opleiding van leerkrachten voor het kleuteronderwijs en er is geen geld voor, evenmin als voor de ver betering der kleuterscholen zelf. De collecte zal de pecunia hopelijk op leveren. Tal van Zeeuwse muziek- en zang verenigingen verkeren in nood. Hiel en daar ontbreekt zelfs het geld om de eenvoudigste partituur aan te schaffen, terwijl tal van instrumenten onbereikbare idealen zijn. Alweer: de redding moet komen van de Zeeuwse collecte. En ten slotte: het jeugdwerk kan niet gedaan worden zonder bronnen van inkomsten. En het is, al staat Zeeland er wat de jeugd betreft beter voor dan de grote steden, noodzake lijk, dat men de jeugd in goede banen leidt. HOE HET ZAL GAAN Al dit werk zal gedaan kunnen worden, als de Zeeuwse Maand een succes wordt! Spontaan hebben de sturen hun medewerking Op Tholen heeft de burgemeester van St. Maartensdijk, de heer D. C. Bouwense, de leiding genomen op Schouwen wethouder R. Gerritsen van Zierikzee, op Noord- en Zuid- Beveland mr dr A. J, J. M. Mes, op Walcheren Gedeputeerde A. Schout, in West Zeeuws Vlaanderen burge meester Jef van Dongen van Aarden burg in Oost Zeeuwsch Vlaanderen Gedeputeerde A. L. S. Lockefeer. De burgemeesters zullen zoveel Conservatieve partij in Engeland confereert Niet opbieden tegen Rusland met aantallen soldaten Te Scarborough is Donderdag de jaarlijkse conferentie begonnen van de Conservatieve Partij in Engeland. De minister van Financiën, Butler verklaarde dat Engeland een moei lijk en gevaarlijk jaar achter de rug had. Hij kon voor de nabije toekomst geen gemakkelijker tyd beloven. Na zyn rede sprak de vergadering zich uit voor drastische verlaging van de staatsuitgaven. Lord Alexander, de Britse minister van defensie, verklaarde dat de Wes telijke staten nimmer in staat zullen zijn tegen de Russen op te bieden als het om aantallen soldaten gaat. Ook twijfelde de minister er aan of het mogelijk zou zijn zoveel lucht- machtescadrilles uit te rusten als de Russen. Men zal het van wetenschap pelijke ontwikkeling en technische hebben. De minister van buitenlandse za ken, Eden, noemde de ontploffing van 't Britse atoomwapen in Austra lië een middel om diegenen af te schrikken, die een oorlog willen be ginnen. Hg constateerdei dat de Rus sen blijkbaar er aan twijfelen of het Westen nog onderworpen of bevreesd gemaakt kan worden door een over wicht aan kracht. Wat het Duitse vredesverdrag be treft zal gewacht moeten worden op het vormen van een vrijelijk gekozen regering voor geheel Duitsland. De conferentie werd bijgewoond door 4000 afgevaardigden. ...herdenkt de Unie van Zuid- Af ri ka de geboortedag van Paul Kruger (1825) ...viert prins Karei van zyn 49e verjaardag. mogelijk waar straatcollectes nodig zyn, heb ben alle mogelijke organisaties hun medewerking toegezegd. Dat belooft dus veel! Morgen zal in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal de door jhr mr A. F. C. de Casembroot geleide startvergadering worden gehouden, waarop de Commissaris der Koningin in Drenthe mr. J. Cramer, zal spre ken. Hopelijk zal het een goede start zijn. Want Zeeland heeft het geld nodig en: het zal het gebruiken! sen onder de brokstukken bedolven liggen. VERMISTEN. Buiten het station wachten angsti ge mannen en vrouwen op nieuws van vrouwen, mannen of kinderen, die Woensdagavond niet naar huis zijn teruggekeerd. Verscheidene kin deren en kantoorbedienden, die met de verongelukte locaaltrein reisden, worden nog vermist. Donderdagochtend is het treinver keer van en naar Londen via het sta tion van Harrow hervat. De voorraad bloedplasma van de plaatselijke ziekenhuizen was geheel verbruikt. In het gehele land meldden zich honderden vrijwilligers aan om bloed af te staan ten behoeve van de slachtoffers der ramp. Een speciale afdeling rechercheurs van Scotland Yard is belast met de bewaking van de wrakstukken om diefstal te voorkomen. Een man werd reeds gearresteerd en zal zich voor de politierechter moeten verantwoorden. DE OORZAAK. Men stelt een onderzoek in naar de werking van het electrisch beveili gingssysteem. Dit systeem had moe ten voorkomen, dat te Harrow de sneltrein op de 'lokaaltrein inreed, al dus een verslaggever van de „Daily Telegraph". OPRUIMIN GS WERK Donderdagavond had men de stof felijke resten van 14 slachtoffers nog niet kunnen identificeren. De gehele dag zijn geweldige kra nen bezig geweest met het verwijde ren van ae vernielde locomotieven en wagons. Overal trof men met bloed bevlekte kussens en zitplaatsen aan, temidden van de chaos van versplin terd glas en wrakstukken. Terwijl het bergingswerk voort duurt, passeren alweer overvolle trei nen met geringe snelheid het getei sterde station. De passagiers ver- dringen zich voor de coupé-vensters om iets van de verwoestingen te zien. Het schijnt een speling van het noodlot, dat Harrow dit jaar juist de spoorprijs had gewonnen als best on derhouden station op deze lijn In vele kantoren te Londen bleven Donderdag bureaux onbezet, want van de treinramp is in de eerste plaats kantoorpersoneel, dat in de voorsteden woonachtig is en dage lijks per trein naar zijn 'werk gaat, het slachtoffer geworden. Trygve Lie is ongerust De secretaris-generaal der Verenig de Naties, Trygve Lie, heeft ter in leiding van zijn rapport aan de alge mene vergadering onder meer ver klaard: „Niemand kan er thans ze ker van zijn, dat de organisatie der Verenigde Naties er in zal slagen een derde wereldoorlog te verhinderen". Naar zijn mening waren de politie ke problemen, veroorzaakt door de nationale aspiraties in Azië en Afri ka en de economische en sociale pro blemen in ten achter gebleven gebie den, even ernstig als het conflict tus sen Oost en West. Opvolger voor opperhoofd Seretse Khama Alle hoofden of hun plaatsvervan gers van de stam der Bamangwato's, die wonen in het Britse protectoraat Beetsjoeanaland, in Afrika, hebben met algemene stemmen besloten op een tien November a.s. te houden bij eenkomst een opvolger te kiezen voor het in ballingschap vertoevende op perhoofd Serethse Khama. Serethse Khama werd door de Britse regering verbannen, nadat hij met een blanke vrouw, een voormalige Londense ty piste, in het huwelijk was getreden. Franse politie trad op tegen jeugdige communisten Volgens gewoonlijk goedingelichte kringen heeft de Franse politie bij haar invallen van Woensdag in kan toren van de communistische jeugd beweging plannen gevonden om net moreel van de Franse strijdkrachten te ondermijnen. Communistische dienstplichtigen vormden in het leger cellen en voer den „vredes"- en anti-Amerikaanse propaganda onder de soldaten, aldus deze kringen. Vier jeugdleiders zijn gearresteerd. De politie zocht Don derdag naar nog vier andere jeugd leiders, die Woensdag niet thuis ble ken te zyn. NOORDWESTELIJKE WIND Geldig tot Vrijdagavond. Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Krach tige tot matige Noordwestelijke wind en iets lagere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1