Ckefarme 4 JIMMY BROWN a/s diepzeeduiker TUSSEN SALZBURG EN WENEN SCHREEF MOZART DE „UNZER" Vier bebouwbare middelen in 1 tablet EEN ATOOM-VLIEGTUIG ZAL f 100 MILLIOEN KOSTEN Engelse thee nu in ve<e Nederlandse gezinnen Mêa-sü$t L PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 8 OCTOBER 1952 MUZIEKFEUILLETON. lander Dechamps. Feitkamp speelt na de pauze nog een werk voor fluit, namelyk „Odelette" van Saint Saëns, één van de laatste composi ties van deze meester, door hem kort voor zijn dood geschreven in 1921 Van het overige programma zij nog vermeld Wagner's Siegfried- idylle. Nog altijd spréékt dit stuk muziek sterk tot de verbeelding van de luisteraar, ook al omdat er rond deze idylle menige geschiedenis is verweven. Wagner, revolutiönnair, dichter en componist, in wiens ban talloze toondichters waren gevan gen, deze merkwaardige figuur schreef de Siegfried-idylle voor zijn vrouw Cosima. Zij was de dochter van Liszt uit diens vrije huwelijk met de gravin d'Agoult en oorspronkelijk de vrouw van Wagners leerling en vriend Hans von Bülow. Zij verliet Vrijdag a.s. wordt dit werk te Vlissingen uitgevoerd. Evenals in Middelburg - ruim een week geleden begint het concert, dat het Rotterdams Kamerorkest Vrtgidag a.s. te Vlissingen geeft, met een werk van Mozart. Do luisteraar ontmoet echter een andere Mozart dan de toondichter van de „Jupiter", welke compositie in Middelburg werd uit gevoerd. De „Linzer-symphonie", die in Vlissingen gespeeld zal worden, mist namelyk nog de diepgang en het „los-zyn-van-de.stof", die juist de „Jupiter" zo beroemd hebben gemaakt. Dat is geen wonder, wamt het was inderdaad een andere Mozart, die de „Linzer-symphonie" sclireef, een jon gere namelijk, die nog niet zo door het leed was bezocht als de man, die negen jaar later in het aangezicht van de dood de „Jupiter" sclireef. Néén, da omstandigheden waren nog gunstig, toen Mozart in October 1783 de symphonie componeerde, die in de muziekgeschiedenis de naam „Linzer" zou verwerven. Aan dit werk is ook de naam ver bonden van Constanze Weber, Mo zart's vrouw, want juist door haar kwam de componist in Linz terecht. Met Constanze was Mozart naai' Salzburg geweest, teneinde zijn vader officieel kennis te laten maken met zijn echtgenote, waarna hij over Linz terugreisde. Een merkwaardig gezin, de familie Weber. Niet helemaal brandschoon, zo zei men in Wenen en menig ge zeten burger schudde verstoord het hoofd, wanneer hij over de „meisjes- Weber" sprak. Toen dan ook geruch ten1 uit Wenen naar Salzburg over waaiden, dat de jonge Mozart, die bij mevrouw Weber „op kamers was", met één van de dochters wilde trou wen, regende het brieven van vader Leopold: „Kijk uit je ogen, doe geen domme dr gen, denk aan je toe komsten tenslotte het bevel: „Zoek onmiddellijk een ander kost huis!" Het mocht echter niet baten, want Wolfgang schreef naar huis: „Papa, ik wil toch met een meisje-Weber trouwen, met Constanze!" Na smeek- en dreigbrieven over en weer liet de oude Mozart zich tenslotte tot toe stemming verleiden en op 4 Augustus 1782 kwam het huwelijk tot stand. De verhouding tussen vader en zoon was er eenter niet op verbe terd, totdat na een jaar een verzoe ning tot stand kwam. Mozart en Constanze inmiddels papa en ma ma geworden reisden naar Salz burg, waar ze enige tijd bij de fami lie bleven. Zij gingen over Linz te rug. waar zij de gast waren van de graaf van Thun. Mozart was in die dagen een man van grote vermaardheid: zijn opera „Die Entfiihiing aus dem Serail" was oniilanks de minder goede ont vangst in bepaalde hofkringen, bij zonder populair in Wenen en tijdens zyn korte verblijf in Salzburg had hy opnieuw zyn reputatie als com ponist en klavier-virtuoos bevestigd'. De graaf van Thun zorgde voor een gulle ontvangst van de maestro en uit dankbaarheid deed Mozart de toezegging een concert te zullen ge ven met het orkest van de graaf, ter wijl hij bovendien beloofde een sym phonie voor dit ensemble te zullen schreven, In slechts enkele dagen was dit werk gereed en op de 4e No vember 1783 werd het onder zijn lei ding in Linz uitgevoerd: 'een compo sitie van een jong en gelukltig toon dichter. FLUITCONCERT Het fluitconcert in G, eveneens van Mozart, dat Johan Feitkamp Vrijdag za! spelen, werd door de componist geschreven tijdens een verbluf in Mannheim voor een dilet tant, "waarschijnlijk de rijke Neder- Koningin Juliana opende tuinstad Slotermeer Koningin Juliana heeft Dinsdag middag aan de rand van Amsterdam het sein gegeven voor het in gebruik nemen van de tuinstad Slotermeer. H. M. opende een symbolieke deur, gevormd door 120 jongens en meis jes. die met elkaar verbonden waren via kleine oranje wimpels. De toe gangspoort week voor de „In naam van Oranje" op haar uitgeoefende lichte druk, waarna de tuinstad Slo termeer open lag voro iedere bezoe ker. Slotermeer is een van de vier tuinsteden, die rondom de Sloterplas zullen verrijzen. In totaal zullen deze steden 35,000 woningen omvat ten. In Slotermeer zullen 10.000 wo ningen worden gebouwd, waarvan er reeds 7000 uit uitvoering zijn. H.M. onthulde een gedenkplaat en tot slot dronk de koningin thee bij een der familie's, die reeds in de tuinstad woont. Door een ontploffing in een laborato rium van een munitiefabriek bij Mexi- zijn 3 personen omgekomen, twaalf personen werden gewond. De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden door dok toren in de kele wereld aan hun patiënten voorgeschreven.!® zijn volkomen hetrouwhaa? en heb ben millioenen mensen baat ge bracht bij pijnen en griep. 'n jQije doet wonderen Dr. A. PLESMAN: Vliegend personeel werd gehuldigd in de Schiphol-cantine „In 1967 hebben wij misschien één, misschien tvvee vliegtuigen, die per stulc f 100.000. 000.gekost hebben. Dat zijn dan de „atoomvliegtuigen" maar die brengen ook per jaar f 60.000.000.op", zo zeide de president directeur van de K.L.M., dr. A. Plesman, Dinsdagmiddag tot ongeveer 55 leden van het vliegend personeel der K.L.M. Dr. Plesman wilde daarmee „zijn voor de eerste maal do bronzen, zil- ;etrouwen" een kijkje geven in de I veren en gouden legpenningen uit, die haar man echter om zich bij Wagnêr te voegen, met wie zij na haar schei ding trouwde. Met Cosima woonde de componist in Trietschen bij Luzern en voor haar componeerde hij in alle stilte de Siegfried-idylle. Het thema tisch materiaal ontleende hij aan zijn „Ring des Nibelungen" (Siegfried). Op 25 December 1870, de.jaardag van Cosima, liet Wagnèr dé idylle in de hal van zijn villa uitvoeren: wel een zeer speciaal verjaaxdagsge- schenk. Cosima overleefde haar man veertig jaar en ovèrleed in 1930. De K. Amsterdamse Beurs 6 Oct. 7 Oct. Eanlc v. Ned. Gem. 4% 100% 100% Bank v. Ned. Gem. 0-5-10 105 Nederland 1951 (3%) 96 Vi 96% Nederland 1948 (3%) 89% 89% Nederland! 1947 (3%) 3 '91% 91% Nederland 1937 3 91 91% Dollarlening 1947 3 pet. 93% 93% Investeringscertificaten 3 92% 92% Nederland 1962-64 z.b. 3 92% 92% Nederland 1962-64 m.b, 3 92'/-, 92% Nederland N.W.S. 2 75% 75% Ned. Indië 1937 A 3 92 91% Nat. Handelsbank 90% 88% Ned. Handelmij. 1423% 143 A.K.U. 152 152% Bergh's en Jurgens 243% 243% Calvé-Delft 114% 113% Centrale Suiker 160% 160% Kon. Ned. Hoogovens 149% 149% Unilever 173% 173% Ned. Kabelfabriek 192 192 Philips 153 152% Wilton-Feijenoord 159% 158% Billiton 174 175 Kon. Petroleum Mij. 319% 317% Amsterdam Rubber 73% 72 Holland Amerika Lijn 142% 141 Kon. Paketvaart 98% 96 Rotterdamse Lloyd 118% 117% Ned. Scheepvaart Unie 120% 118% Stv. Mij. Nederland 133 132 H.V.A. 85% 83% Deli-Batavia Mij. 84% 84% Deli Mij. 61% 62% Missouri K.T. sy8 5% New York Central 18 Pennsylvania 20 193% Anaconda 40 39% Bethlehem Steel 48% 48% General Motors 59% 59% Intern. Nickel 45% 45% Kennecott 74 73% Republic Steel 39% 38% U.S. Steel, 38 38 North American Cy. 22% 22 Midcontinental 62% 62% Shell Union 6r 69 Tide Water 21 20% Gisteren was de stemming ter beurze min of meer teleurstellend. Olies openden twee punten lager en bijna overal waren kleine verliezen in de meerderheid, Ook op de industriemarkt viel weinig interes sants te beleven. Hetzelfde geldt voor de scheepvaartsector, doch hier waren aan delen K.N.S.M., tegen de markttendenz in, een fractie hoger. Op de cultuurafde ling blijft de zakenomvang minimaaL WISSELKOERSEN. Off. noteringen van De Ned. Bank N.V. Valuta's (schrift, en t.t.) New York t.t. 3,79%. (schriftelijk) 3.78'/2. Londen 10.63. Brussel 7.59. Ziirich 86.71. Kopenha gen 54.86. Oslo 53.05. Stockholm 73.25. Pa rijs 1.084. Bankpapier Dollars 3.77. Zwitserse fr. 86.20. Royale afschenk is opvallend In taUoze gezinnen van Neder land wordt op het ogenblik een Engelse thee geschonken. Men weet, dat de Nederlandse huis vrouw op het gebied van thee haar eigen wensen heeft en in de regel weinig op een „buiten landse", een andere theesmaak is gesteld. Met de Engelse thee is dat anders. Engeland is van oudsher het land van thee-proevers. En nu Douwe Egberts Pickwick Thee, Engelse melange, in Ne derland heeft gebracht (tegen de prijs van 76 cent per pak je!), is het opvallend hoe sterk het aantrekkelijke groene pak je in de winkels wordt ge vraagd. Men kan deze ovér- gang naar Pickwick Thee toe schrijven aan 2 redenen. In de eerste plaats is Pickwick Thee opvallend krachtig en geurig. En buitendien heeft deze En gelse melange een buitenge woon rijke afschenk...... iets, dat in onze dagen weer be hoorlijk meetelt. Het atoomlaboratorium te Genève Bestudering van krachten, die atoomkern bijeenhouden Op een persconferentie in de zetel van de Koninklijke Nederlandse Aka- demie van Wetenschappen het Trippenhuis te Amsterdam is Dinsdagochtend de betekenis belicht van de juist geeindigde derde zitting van de Europese Raad voor Kernphy- sisch Onderzoek, meer in het bijzon der van de belangrijke beslissingen, die daar zijn genomen. Ook Neder land is lid van deze raad. Besloten is zoals bekènd tot de bouw van een centraal laborato rium waar met behulp van een cos- motr'on, die een energie levert van meer dan tienduizend millioen elec tron volts, verschijnselen kunnen worden bestudeerd, die tot nu toe nauwelijks konden worden waargeno men bij de studie der cosmische stra len. Voorts werd unaniem besloten dit centrum te stichten nabij Génève in Zwitserland. Bouw en inrichting van het labo ratorium zullen ongeveer 7 jaar du ren. De nadruk werd gelegd op het on derscheid tussen de onderzoekingen in dit centrum en die welke worden gedaan op het. terrein der practische toepassingen van de reeds eerder be reikte resultaten op het gebied der atomaire energie. Zeer in het bijzonder zullen worden bestudeerd de krachten, die de atoom kern bijeenhouden. Een geheel nieuw gebied van onderzoek wordt daarmee betreden. Hoe een wereldoorlog begon Heydrich had in 1939 een aanleiding nodig In Keulen wordt een proces ge voerd tegen de voormalige S.S. ge neraal dr. Schafer. die er vari be schuldigd wordt tussen 1942 en 1944 6000 Servische Joden te hebben la ten vermoorden.. Tijdens dit proces deelde hij mede dat Heydrich de later vermoordde „protector" van Bohemen en Moravië hem had gezegd: „Wö hebben een aanleiding nodig om een oorlog te beginnen' Op 31 Augustus 1939 werd een af deling Duitse douane en politie be schoten door S.S.-ers, die voor dat doel waren bijeengebracht. Om te „bewijzen", dat Polen de Duitse grens hadden geschonden, had Hey drich een aantal gevangenen uit con centratiekampen in Poolse uniformen laten steken en naar de plaats van het incident laten brengen. Zrj wer den daar doodgeschoten en hun licha men werden rondom de douanepost gelegd. Foto's werden gemaakt die bestemd waren om aan te tonen „hoe Poolse troepen Duits gebied hadden geschonden." SchSfer zou bezwaren hebben gemaakt, maar Heydrich had gezegd: „Alles zal vergeten zijn, zo dra onze eerste tank de grens is overgereden I" Arts werd veroordeeld wegens dood door schuld. De advocaat-généraal by de Hoge Raad, jhr. mr. van Asch van Wgck, heeft Dinsdag conclusie genomen in het cassatieberoep van de Rijswijkse arts A. L., die te Zevenhoven op 1 November 1950 in samenwerking met de plaatselijke arts aldaar een inwoner van die gemeente tanden en kiezen trok onder narcose. Een prop, die de patiënt in de mond gestopt werd om het bloed op te vangen, schoot in diens keèl zonder dat de artsen er iets van merkten. De pa tiënt is toen gestikt. De rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde 1*. wegens dood door schuld tot 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proefth'd van 3 jaar en een geldboete van 1000. Het Haagse gerechtshof heeft dit vonnis bevestigd. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad zeide van mening te zijn, dat de rechter terecht heeft kunnen be slissen, dat hier van een te veront schuldigen gebrek aan inzicht geen sprake was. In de toelichting tot het cassatie middel werd de stelling gehuldigd, dat als twee artsen samenwerken, ieder ook verantwoordelijk is voor de fouten van de ander. Welnu, aldus de advocaat-generaal, dan zouden in de eigen stelling van de requirant even tuele fouten van de assisterende arts niets afdoen aan verdachte's eigen schuld. De advocaat-generaal concludeerde mitsdien tot verwerping van het be roep. Het attest werd bepaald op 18 November. Nederlandse boterproductie sterk gedaald. Met 12 millioen kg. in twee jaar. De Nederlandse boterproductie, die in 1951 reeds 10,5 pet. lager was dan in 1950, was de eerste helft van dit jaar nog weer 19 pet. lager dan in 195.1, dat betekent dus, dat de boter productie in tvvee jaar tijds met mini 25 is gedaald. In cyfers uit gedrukt ging onze boterproductie van 48,6 millioen kg. in de eerste helft van 1950 terug tot 34,6 milli oen kg. in de eerste helft van dit jaar. Tengevolge van de droogte en het heersen van mond- en klauwzeer, is er met name in Europa deze zomer een tot nu toe ongekende schaarste aan boter ingetreden, die voor Ne derland een prijsstijging tot gevolg heeft gehad van eind Juli tot eind September. Intussen is de prijs weer sterk gedaald, doch wij behoeven ons voor de boterprijs in de komende winter geenszins bezorgd te maliën. Dit prijsverloop moge verheugend zijn, vooral omdat, wij nu onze ex port los kunnen maken van de En gelse markt, maar het heeft ook schaduwzijden, daar thans de prijs van het botervet in de „volle" pro ducten evenredig stijgt en door die stijging worden bepaalde afzetmark ten onbereikbaar. Deze markten die nen echter met het oog op de toe komst behouden te blijven, aldus deelde de secretaris van de Konink lijke Nederlandse Zuivelbond op de Maandagmiddag te Amsterdam ge houden vergadering mede. Roosendaals echtpaar in Rome overvallen De accountant J. Ie C. uit Roosen daal, die dezer dagen met zijn echt- fenote Rome bezocht, is door ban- ieten overvallen en van zijn bagage juwelen en geld, voor een gezamen lijke waarde van enige duizenden guldens beroofd. De overval gebeur de op klaarlichte dag op het St. Pie tersplein". De accountant had zijn auto voor de St. Pieter gestald. Toen hij na een bezoek aan de kérk terugkwam en wegreed, liep zijn band leeg hg was in spijkers gereden, die men voor de auto gestrooid had. De Roo sendaler stapte uit om de band te verwisselen, doch op dat ogenblik reed een motor met zijspan langs, waarin enige mannen waren gezeten. Een van hen bedreigde het echtpaar, terwijl de anderen in de auto spron gen en er alles uithaalden, wat van ïun gading was. Nieuws In een Notedop 0 In' Groningen heeft Dinsdag in een che mische fabriek brand gewoed. Bij de blussingswerkzaamheden geraakte een brandweerman bedwelmd.' 0 De coöperatieve roomijsindustrie acht het wenselijk, dlat het vetgehalte van het roomijs wordt verlaagd tot 8 pet., en dat daarnaast bepalingen worden gemaakt voor de invoering van een produet „melk- ijs". Thans wordt consumptieijs in de han del gebracht met ongeveer 2% pet, vet, dus gelijk aan dat van de gestandaardi seerde melk, doch. waarin geen melkvet aanwezig is. 0 De vice-presidénten van de Javase Bank in Djakarta, de heren A. Tuinissen en P. Spies zijn eervol ontslagen. 0 De Nederlandse Bond tot Redding van drenkelingen, die ook in Zeeland afdelin gen heeft, heeft het praedicaat „Ko ninklijk" gekregen. iinanciële zorgen van Het bedrijf, want, zo zei hij ook: „U hebt nu wel onlangs een plaatje in de krant ge zien, waarop ik een cheque van f 5.000.000 aan de minister overhan digd, maar dat wil nog niet zeggen, dat-ons bedrijf nu werkelijk uit nanciële zorgen is". De oprichter van de K.L.M. zei nog veel meer, in die cantine op Schip hol en dat waren woorden van waar dering en lof, woorden van dank en hoop. Het grote gezelschap, dat naar die woorden luisterde, bestond voorname lijk uit leden van het vliegend perso neel, die 10.000 vlieguren of meer op hun naam hebben. Hét was Viruly, die op de idee was gekomen om de K.L.M.-ers, die 10.000, 15.000 of 20.000 vlieguren volbracht hadden voortaan een herinnering daaraan te teven. Dinsdag, op de 33ste verjaar- ag van de K.L.M., reikte dr. Plesman In Tsjecho-Slowakije wordt honger geleden De voedselsituatie in Tsjecho-Slo- wakye wordt steeds ernstiger. Zelfs in communistische fabriekscantines is geen brood, vlees of aardappelen meer te krijgen, zo wordt in Tsjechi sche persberichten gezegd. In enkele Slowaakse steden zijn de broden dik wijls 100 gram lichter dan zij moeten zijn. De „Prawda", het officiële com munistische blad, zegt dat er genoeg fraan is, er genoeg bakkergen zijn en at er ondanks de distributie, toch een tekort is aan brood. „Rude Pra- vo", een officieel Tsjechisch blad, meldt dat het passagiersvervoer in het gehele land is ingekrompen. Dit zou noodzakelijk geworden zijn door de verhoogde industriële activiteit, waardoor het vervoer zwaarder wordt belast. Trein op één spoorstaaf De Zweedse grootindustrieel dr Axel L. Wenner-Gren heeft in Keu len verklaard, dat waarschijnlijk bin nen een jaar de eerste monorail- spoorlijn (trein op één spoorstaaf) gebouwd zal worden. De proeven met het model op de proefbaan bij Keulen zouden thans zover beëindigd zyn, dat de practische voorbereidingen voor de aanleg van de eerste spoor lijn op ware grootte begonnen kun nen worden. Dr Wenner-Gren wil zelf bijdra gen in de financiering van de eerste monorail. Waar zij geconstrueerd zal worden zou nog niet vast staan vol gens Wenner-Gren. Men heeft de keuze tussen Groot-Brittarmië, Frankrijk, Zweden en Duitsland. Schoorsteenveger plëegde oplichterijen Met praatjes over bouwonderne mingen, die hij zou moeten uitvoeren, wist de 21-jarige schoorsteenveger W. J. S. uit Kerkrade in de maanden April en Mei van dit jaar twee fir ma's uit Heerlen te bewegen hem voor 6500 gulden aan bouwmateriaal te leveren. In korte tijd verbraste de jongeman het geld, dat hjj kreeg voor het door hem onmiddellijk verkochte materiaal. Voor de Maastrichtse rechtbank bekende verdachte met enkele woor den de door hem gepleegde oplichtin gen. Er werd 8 maanden gevangenis straf tegen hem geëist. Jos. H. Gosschalk na ongeval overleden De bekende kunstschilder en grafi cus Jos H. Gosschalk uit Wassenaar is Maandagavond tengevolge van een on-, geval overleden. Gosschalk, die de leeftijd van 77 jaar bereikte, was een der grondleggers van „De Onafhanke- lijken". deze vliegtyden symboliseren. PENNINGEN UITGEREIKT. Gouden penningen waren voor ge zagvoerder-commodore Moll én ge zagvoerder van Messel. Het zilver was onder meer voor de gezagvoerder Frijns en „Boon" Sillevis, het brons dat natuurlijk in veel groter getale vertegenwoordigd was, o.a. voor de oud-gezagvoerder van Balkom. Maar naast hen kwamen boordwerktuig kundigen, radio-telegrafisten en ste wards naar voren en voor elk van hen had dr. Plesman naast een stevi ge handdruk enkele rake woorden, die soms een herinnering opwekten aan de beginjaren van de vliegerij. Het is begrijpelijk, dat niet allen, die hier voor in aanmerking komen, aanwezig konden zijn. In het algemeen zei dr. Plesman nog: „Vlieguren zijn denkuren, zorg- uren. Vroeger betekende 10.000 vlieg uren ruim iy2 millioen kilometer vliegen, thans 3 millioen kilometer Maar toen was het tien jaar vliegen en in de oude tijd betekende het, dat je van die tien jaar zes jaar van huis was...." Commodore Moll sprak namens al len een dankwoord hg zei o.a.: „Het is mogelijk, dat er een categorie vlie- f ers komt, die dank zij de atoomvlieg- uigen, alle penningen en dan ook een van platina zullen bezitten" Behalve het vliegend personeel, dat aanwezig was bij de uitreiking der legpenningen hebben uiteraard ook anderen, die door hun werk zaamheden niet aanwezig konden zijn, maar hier of daar ter wereld in de lucht vertoefden, de vlieguren- penningen uitgereikt gekregen De penningen werden hun met een schrij ven van de directie toe gezonden. Het betreft hier de gezagvoerders Both en Smirnoff, die beiden de vlieguren- penning in goud voor het volbren gen van 20.000 vlieguren kregen; ae penningen in zilver 15000 vlieg- ueren vor de gezagvoerders Hon- dong, van Dijk, Brugman, van Vee- nendaal, Viruly, Witkamp, Groene- veld en nog enige anderen en de bronzen penningen voor o.a. Stein beck en Te Roller. Door droogte sterft veel vee in Zuid-Afrika Door droogte in vele gebieden van e Unie van Zuid Afrika komen dui zenden stuks vee om het leven en wordt de oogst ernstig beschadigd. In Noord-Natal sterven ongeveer 300 stuks vee per dag en volgens land bouwdeskundigen zal het vee bij tien duizenden sterven als er niét binnen 14 dagen regen komt. In de Oranje Vrijstaat zal de tar weoogst geheel verloren gaan als er niet voor het einde van de maand re gen komt. Inmiddels hebben de Zuid-Afri kaanse autoriteiten het verbod tot invoer van hoornvee, schapen en gei ten uit Nederland en Engeland, dat in Januari 1952 in verband met mond en klauwzeer was afgekondigd, opge heven. Weg met zalf en j weg met pleisters '■egen eksterogen-last. nu de ALDA-STÏFT elke lijdei door haar diensten 'ilij verrast Met de 90 ets. verjaagt gij zelfs de TAAISTE LIKDOORN KW AAL. Reeds na 7 dagen zegt ge, dat is heus ohenomenaal. /erkrijgb; bij Uw apot: of drog. 85. Toen Kapitein Toontje zijn vroegere scheeps kok, die daar eensklaps uit de boom was komen vallen, een stevige opstopper had verkocht, waar door hij mocht aannemen, dat deze voorlopig van de kaart was, keek hij een beetje beduusd naar boven, waar het lawaai nog lang niet was afge lopen. Het was niet eens zo gemakkelijk te on derscheiden, wat er precies gebeurde, omdat het dichte lover kapitein Toontje het uitzicht belem merde, maar hij zag toch wel, dat Jimmy op een der dikke takken bezig was naar iets toe te krui pen,Kan ik je soms helpen, Jimmy?", vroeg hg, terwijl hij zijn handen aan zijn mond zette. Jimmy, gaf echter geen antwoord, maar op het zelfde ogenblik hoorde kapitein Toontje een hard geluid, net alsof iemand met een hamer op een kokosnoot sloeg en vlak daarop weerklonk een luid gekraak van takken en de stem van iemand, die „hellup" riep. Kapitein Toontje haid juist nog de tijd opzij te springen, anders had hij Sjonnie boven op zijn hoofd gekregen. Deze kwam nogal ongemakkelijk terecht. Hij viel met zijn kin op een der dikke wortels van de beuk en bleef ais een zak zout liggen. Voor alle zekerheid overtuig de kapitein Toontje er zich van of hij hem nog niet een tik moest geven, maar daarvoor bestond geen reden. Ook Sjonnie kon voorlopig geen pap meer zeggen. LEZERS SCHRIJVEN... ONAANGENAME FABRD3KSLUCHTJES. Naar aanleiding van een artikel in uw blad van 1 October 1.1., „Vismeel- fabriek te Breskens gaat afval zui veren", wil ik gaarne voor het onder staande de aandacht vragen. In Hansweert staat namelijk ook zo'n fabriek en voor de bewoners be tekent dit niet steeds rozengeur, vooral niet, als de wind uit de rich ting van1 de fabriek over het dorp waait. Ik lig er vaak met een schip en het is er dikwijls niet te harden van de stank. Sommige mensen lo pen er zelfs van te braken. Wat zou het voor de bewoners van Hansweert en omstreken, als ook voor de gaande en de komende man een genot zijn, als men eens van diie afschuwelijke stank verlost zou wor den. Ook de toeristen schijnen, zoals te Breskens, Hansweert te ontvluch ten, want dit afgelopen seizoen heb ik niet zoveel jachtjes kunnen be speuren dan in de vorige jaren. Het zou daarom zeer gewenst zijn, wan neer men eens probeerde spoedig verbetering in die fabriek aan te brengen, opdat zij die in Hansweert wonen en zy die er komen, wat meer frisser en aangenamer lucht kunnen inademen. Vlissingen, J. A. Leenhouts.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 4