C Indische ambtenaren voeren proces tegen Nederlandse staat Kinderbenden leverden hevige straatgevechten in Zeeland BOEK PRINS BERNHARD REIKTE ZILVEREN ANJERS UIT DE BENELUX IN DE BRANDING D WOENSDAG 8 OCTOBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 IN 1942 OP HUN POST GEBLEVEN. Zij willen uitbetaling van salaris over de bezettingstijd Van het Comité Civiele Vorderingen, dat is ingesteld om de belangen van de voormalige Nederlands-indisclie ambtenaren in rechten te behartigen, ver nemen \vy dat mr. K. van Ryckevorsel, hierby .optredend als procureur van een der Oud-Indische ambtenaren op 7 October op verzoek van dit comité by het parket van de. Hoge Raad exploit heeft doen uitbrengen. Daarbij werd de staat der Nederlanden gesommeerd vóór 15 November a.s. het over de Japanse bezettingsperiode verschuldigd salaris, dat destijds zulks bijvoorbeeld in tegenstelling met het marinepersoneel aan de In dische ambtenaren niet werd uitgekeerd, alsnog te doen uitbetalen, c.q. zich daartoe bereid te verklaren. By gebreke daarvan wordt de. staat op 18 November 1952 gedagvaard voor de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage. Het gaat hierby om een zogenaamd proefproces. Het bovengenoemde comité uit de kringen van de Indische ambtena ren heeft gelden bijeengebracht om dit proefproces te voeren, waarvoor een bedrag van ongeveer 12.000 nodig zal zijn. ZIJ MOESTEN BLIJVEN. Eén van de voornaamste motieven, die tot deze actie heeft geleid, is ge legen in het feit, dat de Nederlanas- indische regering aan haar ambte naren begin 1942 gebood op hun pos ten te blijven toen de Japanse over weldigers het land bezetten. Velen moesten dat reeds aanstonds met de dood bekopen, anderen wer den direct of later geïnterneerd. Na de oorlog bleek 25 van de ambtenaren gestorven, een tweede 25 was te ziek en te zwak om nog te kunnen werken en met de resterende 50 plus een aantal kort-verbanders uit Nederland, moest de wederopbouw van het bestuurs apparaat ter hand worden genomen. Toen duidelijk werd. dat Neder land zich uit Indonesië zou terug trekken, stortte dit wederopbouw- werk in een. Een ander motief, dat tot deze actie heeft geleid, is gelegen In de toezeggingen, die de Nederlands-in- dische regering eind 1941 en begin 1942 deed inzake vergoeding van ma teriële oorlogschade. In Februari 1942 werd hiervoor zelfs in afwach ting van een definitieve regeling een post op de landsbegroting ge bracht. Na de bevrijding ontkende de rege ring het recht van de ambtenaren op uitbetaling van achterstallig sa- Iaris en staatssecretaris Gëtzen loo chende in de Tweede Kamer de toe zegging van oorlogsschade-uitkerin gen. De Nederlands-indische regering meende te kunnen volstaan met een zogenaamde rehabilitatie-uitkering (maximaal 8 maanden salaris)waar in de materiële oorlogsschade enz. verwerkt zou zijn. Intussen eiste deze regering wel terugbetaling van schulden, die tij dens de bezetting waren ontstaan bijv. voor onderhoud van familiele den in Nederland. Tot overmaat van ramp werd na de souvereiniteitsoverdracht een feldzuivering onvermijdelijk, waar oor het grootste deel der ambtena ren slechts .een zesde deel van de toegezegde uitkering in handen kreeg. KORTINGEN. Ernstig bezwaar hebben de gedu peerde ambtenaren tenslotte nog te gen het feit, dat de Republiek In donesia thans op wachtgelden en pensioenen bedragen kort ter aan zuivering van schulden, die in de be zettingstijd ontstaan zouden zijn en waarmee deze Republiek in feite niets te maken heeft. Het comité van actie wenst via het aangespannen proces een uit spraak, die een einde maakt aan het innen van deze kortingen en zij wil ook een uitspraak op het punt van de salarisbetaling over de bezet tingstijd. Kapitein voor Hoog Militair Gerechtshof VEROORDEELD TOT 14 DAGEN MILITAIRE DETENTIE. I-Iet Hoog Militair Gerechtshof heeft Dinsdag de kapitein S. A van H. van de luchtmachtstaf tè Scheveningen veroordeeld tot veertien dagen mili taire detentie. Het Hof gelastte de on middellijke gevangenneming van deze. officier. Hij is overgebracht naar het militaire strafgesticht te Nieuwersluis. Aan kapitein van H. was ten laste gelegd, dat hij een mindere heeft over gehaald een reparatie te verrichten aan een privè-auto. We hadden ons tot taak gesteld eens na te gaan hoeveel tijd er mee ge moeid zou zijn om één regel druks in alle mogelijke lettercombinaties aj te drukken. Ons alphabet heeft 26 let ters, die als kleine-, maar ook als hoofdletters in ons schrift voorkomen, in het totaal dus 52 verschillende te kens. Voorts zijn er 10 cijfers, een veertiental leestekens, de spade en verschillende klinkers die door een accent aigu, -grave, of -circonflexe kunnen verschillen. Laten we dus aan nemen dat er in het geheel een hon derdtal verschillende tekens zijn. De regels van onze automatisch ver springende drukpers kunnen dus met elk van deze tekens aanvangen, dat zijn 100 mogelijkheden. Maar bij elk van deze honderd mogelijkheden be horen 100 mogelijkheden van 't twee de teken, zodat er voor deze twee reeds 10.000 zijn. En b$ deze 10.000 mogelijkheden voor het eerste en tweede teken behoren wederom 100 mogelijkheden voor het derde teken. Zo kunnen we doorgaan tot we een reeks krijgen die evenveel factoren bevat als er lettertekens op een regel gaan. Nemen we aan, dat een pagina druks gemiddeld 65 tekens bevat, dan wordt de reeks dus: 100 x 100 x 100 ....(65 factoren)x 100 10 tot de macht 130 (of als u wilt: 10 met 129 nullen). Dit is zo'n verschrikkelijk groot ge tal, dat geen sterveling zich daarvan een voorstelling kan mdken. Op goede gronden kan worden aangenomen dat de aarde ongeveer 3 milliard jaren geleden is ontstaan en dat het ons be kende heelal een aantal atomen be vat dat kan worden uitgedrukt door het getal 300 met 72 nullen. Welnu, wanneer we ons zouden kunnen voorstellen dat elke atoom van het heelal wordt vervangen door een drukpers en dat elk van dit onnoeme lijk grote aantal persen sedert het ontstaan van de aarde onafgebroken regels van verschillende letter combi naties zouden hebben geproduceerd met een snelheid, gelijk aan de trillin gen binnen het atoom, dus met een snelheid van duizend billioen regels per seconde, dan zou er momenteel nog 300.000.000.000.000.000.000.000 maal dezelfde tijd en in hét zelfde tempo moeten worden doorgewerkt eer alle combinaties van deze ene regel druks zouden zijn verschenen. Vindt U niet, dat met dit overwel digend grote aantal mogelijkheden van ons alphabet voor ogen, de zetter en de schrijfmachine-virtuoos vaak nog een aardige keus weet te doen? We zijn hierboven in figuurlijke zin, wel wat gemakkelijk over het aantal atomen in het heelal heengestapt. Om nu te demonstreren welk een fantas tisch aantal moleculen er alleen al in één glaasje water zitten, zullen we vanuit een vliegmachine dit glas eens boven ons land uitgietenwaarbij we veronderstellen dat elke watermolecu le gedurende de val in 'n zandkorrel tje verandert. We strooien dus even veel zandkorrels uit als het glas wa termoleculen bevatte. Zouden we met dit zand een stad kunnen bedekken, of misschien wel een hele provincie, wat denkt U? Laten we U helpen: ons hele land zou onder een zandberg bedolven worden van een hoogte, dat zelfs de hoggstvliegende stratosfeervliegen slechts de voet van deze berg zouden bereiken. H, Pétillon. VOOR CULTURELE ARBEID. Belastingautoriteiten werken niet mee Z.K.H. Prins Bernhard heeft de zilveren anjers 1952 uitgereikt in het gebouw van de Nederlandse Handelsmaatschappij te Amsterdam en daarbij heeft de prins een spijtige opmerking moeten maken. Hy zeide het bijzonder te betreu ren, dat het Prins Bernhard-fonds de enige officiële hulp, die het als centraal punt voor de financiering der culturele arbeid van de overheid genoot, aan het einde van dit jaar zal moeten missen. Door de onlangs tot stand gekomen wetswijziging zal immers het integraal aanmerken als bedrijfskosten van giften door ven nootschappen aan het fonds gege ven, tot het verleden behoren. De prins, die dit met enige verheffing van stem zeide, merkte op hoe an ders deze materie in andere landen, bijv. in de Verenigde Staten van Amerika is geregeld en ook hoeveel sterker-daar het besef van de nood zaak van de vrije sociale en cultu rele arbeid ligt. Een woord van Cervantes citerend wees de prins op het dubbele proces in de wereld: het scheppen van ze kérheid en het streven naar ver nieuwing. Het is noodzakelijk, dat onze cultuur op weg blijft en steeds weer nieuwe wegen inslaat. De prins reikte daarna de anjers uit aan: mej. M. C. A. Schouwenaars (Antwerpen), die zich verdienstelijk maakte voor de persoonlijkheidsvor ming van de vrouw. dr. Ernst Hel dring zijn vrouw nam voor hem de anjer in ontvangst voorzitter van de vereniging Rembrandt, H. H. Kiezebrink, koster en bewaarder van de Walburgskerk te Zutphen en E. U C. van Vrijberghe. de Koningh, meer bekend als de acteur Vruys Voor- bergh en als verzamelaar van oude klederdrachten. In grote gebieden van India heerst hongersnood, door het mislukken van de rjjstoogst ten gevolge van de grote droogte. De regering tracht zoveel mogelijk voedsel te verdelen onder de hongerende bevolking. Hier ziet U een uitdeling van gratis rijst. Een regeringsambtenaar ziet toe. WEDERZIJDSE BESCHULDIGINGEN. De a.s. ministerconferentie staat voor een zware opgave (Van onze correspondent) BRUSSEL, October. Wij vergeleken kort geleden de verhouding tus sen Nederland en België met Pyramus en Thisbe, de twee geliefden die door een muur van elkander gescheiden werden en enkel door een spleet elkander hun liefde konden belijden. Maar de dingen staan niet stil en op het ogenblik dringt zich een nieuw beeld op, dat van de koningskinderen die elkander zo lief hadden maar onmogelijk bij elkander konden komen, want het water was veel te' diep. Ja, het water dat België van Nederland .scheidt, schijnt met de week dieper te worden. Eerst kwam liet tot de enkels, daarna tot de knieën, maar op het ogenblik dreigt iedere zwemmer, die de overkant probeert te bereiken, erin te verdrinken. Verstomd zjjn de Liederen van „Vivat Benelux", en het enige dat nog vernomen wordt, zijn stemmen van moties die wederzijds tegen elkander worden gericht en waarin de ene party de schuld werpt op de andere. Men krygt bij dit alles sterk de in druk dat over en weer de argumen ten gechargeerd zijn en dat men van beide kanten denkt: als ik de ander in een kwaad daglicht stel. kom ik zelf het meest in het licht te staan. België klaagt Nederland van onwil aan; Nederland antwoordt met te zeggen: het is enkel onmacht. België beweert dat heel de dreigende schip breuk van het Benelux-vaartuig is toe te schrijven aan de weigering van de Nederlandse patroons om de salarissen aan te passen aan het Belgische peil en ziet dus de gevrees de schipbreuk als,een gevolg van spe cifiek Nederlandse koppigheid en on wil. Maar Nederland verlegt de schuld kwestie en zegt: gij, Belgen, moet niet Uw blikken naar het Noorden wenden; in het Zuiden moet gij het zoeken; er is een BelgischLuxem burgs probleem en wat gij moet doen is de vraag onder de ogen zien, hoe 7N DE VIJFTIENDE EEUW Zij schoten met pijl en boog of wierpen met stenen Wie klaagt over de ongehoorde baldadigheid der tegenwoordige jeugd en hiervan een probleem maakt, dat slechts opgelost kan worden door sprekers in een vergadering, waar de filmmaatschappijen en de uitgevers van de beeldromans als de eigenlijke schuldigen worden gebrandmerkt, heeft blijkbaar nooit de verordeningen, verboden en keuren uit vroeger eeuwen gelezen. De Zeeuwse jeugd gaf driehonderd jaar geleden de justitie al handen vol werk, omdat haar spelen gevaarlijker waren en zy in luidruchtigheid, hardhandigheid en roekeloosheid haar weerga zelden of nooit vond. Het spel was een weerschijn van het zo veel fellere leven en de jon gens, die niet door het lezen van een spannend boek hun zucht naar avon turen konden afreageren, en de rou tine en discipline van de school niet kenden, gingen zo in hun spel op. dat dit werkelijkheid voor hen werd. EEN SLAG! Zo vond er op 26 Februari 1489 te Brugge een vechtpartij plaats, waar aan vijfhonderd jongens van tien tot veertien jaar deelnamen, die in twee kampen waren verdeeld, die de naam voerden van politieke partijen. De jongens, die met stokken en staven waren gewapend, naderden „malcanderen met feilen evelen moe- JACQ R. W SINN1NGHE de, zo dat er horribelicke (verschrik kelijk) zeere gevochten wiert." Vijf bleven er op de plaats dood, en de anderen waren haast allemaal verminkt oi gekwetst: het gelukte de ouders slechts met grote moeite om een einde aan de strijd te maken. Nog in 1617 bepaalden schout en schepenen van Scherpenisse dat geen kinderen troepsgewyze mochten uit rukken om tegen kinderbenden uit andere plaatsen te vechten met knup pels en stokken. Vijf schellingen Vlaams was de boete die de overtre ders of hun ouders betalen moesten. Nadat Vlissingen zich voor de Prins verklaard had, en zo vele andere ste den in Zeeland dit voorbeeld wilden volgen, kregen zulke gevechten een sterke politieke kleur. Vooral in Sluis, waaruit reeds vele burgers ge weken waren naar Vlissingen om dienst te nemen op de geuzenvloot, was het rumoerig, ondanks de druk der Spaanse bezetting. De overheid verbood dan ook op 9 December 1672 aan alle kinderen, om „met groote mombre (aantal), die eene zyde tegen den anderen, krygsgewys op te trekken", opdat er geen ernstig gewonden vallen zouden. Wiens kind een a.nder wondde, moest vijf schellingen betalen, be halve de kosten van de chirurgijn, het „meestersgeld". Deze bepaling hielp evenwel niet veel. want bijna twee jaar later blij ken de jóngens van Sluis elkaar te bestrijden „met groote steenèn en calsijden", wanneer zij in troepen „achter straten" vechten; een ver dubbeling der boete bleek nodig om „meerder misschief" (onheil) te voor komen. De jongens hadden nog wel andere wapens als stenen en stokken. Zo wa ren zij in het bezit van „sleutelbus- kens", de nabootsingen van het eer ste geschut. Op een stük hout, dat als affuit dienst deed, maakte men een grote; holle sleutel vast, waarir bij de ring een gat was geboord! In dat gat werd een mengsel van kruit en salpeter gedaan vraag niet hoe de jongens daaraan kwamen! en deze ontplofbare stoffen werden aangesto ken. Door de luchtdruk schoten de stenen, die in de schacht van de sleu tel waren gestoken, er aan de andere kant. by de baard, weer uit. MET BOGEN. Vaak trok de jeugd er op uit met veerkrachtige bogen, voorzien van sterke koorden, waarmee zulke ste vige gepunte pijlen werden afgescho ten, dat de ruiten er aan moesten geloven en de leien van de daken ra telden. In Scherpenisse was dan öok aan de kinderen het schieten met bussen of bogen verboden, evenals in Zie- rikzee. De vroedschap van Reimerswaal maakte een soortgelijke keur in 1564: „Item, zoe wie schiet met. bogen, bus sen ofte werpt met stenen ofte an- dersins eenige schade dede aen de kercke, susterhuys, gasthuys ofte stadthuys. ofte aen de poorten, die verbüert teleken reyse (keer) dry pont." De jongens bezaten ook lange blaas roeren en proppenschieters van vlier hout, smeten by voorkeur houten kaatseballen „over sheeren straeten" en wierpen „closcloten" tegen müren en deuren van kerken en kapellen, tegen de kruisen op het kerkhof en door diverse ruiten. STRAFFEN. Het regende dan ook strenge ver bodsbepalingen in vrijwel alle Zeeuw se steden, van Aardenburg tot Zie- rikzee. Altijd luidde het refrein: „Ende die kinderen, onderjarich (minderjarig) zijnde, men zal 't verhalen aen haer ouders". Dit was gemakkelijker ge zegd dan gedaan, want de betrapte kinderen gaven maar al te vaak ge fingeerde namen van ouders op of deze ontkenden dat hun „boufkens" die dag uit waren geweest: wanneer de overheid in het spel is, neemt men het met de waarheid niet zo nauw. De stadsbestuurders waren echter ook niet van gisteren. Zij bevalen hun dienaren om de kinderen hun „bon net" of hun „overste cleet" af te ne men, als een bewijs dat zij op hetei'- daad waren betrapt. Voor het bedrag der boete konden de ouders dat kle dingstuk dan weer „lossen": waarna zij de kinderen wel grondig onder handen genomen zullen hebben. gij het met uw Luxemburgse partner eens kunt worden om de nadelen uit de weg te ruimen van het te hoge peil der prijzen en salarissen in uw beide landen. En wat het voorstel van de Nederlandse patroons aan gaat. om een enquête in te stellen om een soepele regiem entering van de concurrentie te bevorderen, hier in wordt door velen in België slechts een listige poging van Nederland ge zien om nog een beetje tijd te win nen, terwijl, zo zegt men, er reeds vier kostbare maanden verloren zijn gegaan ten gevolge van de politieke crisis in Nederland. Waar, zo vraagt de toeschouwer die dit alles ziet, zich mismoedig af, is bi) deze koningskinderen de zo in nig beleden liefde gebleven, als de ene partij met represaille-maatrege len dreigt in het geval dat de andere het protectionisme in praktijk zou gaan brengen BLOK TEGEN BLOK. Intussen neemt men van beide zij den dezelfde maatregelen en wordt blok tegen blok gevormd. Terwijl in Nederland een aantal bonden een brief gericht heeft aan de minister van Economische Zaken,' zijn in Bel gië gevolmachtigde vertegenwoordi- fers van een twintigtal bedrijven, die ijzonder te lijden hebben onder de Nederlandse concurrentie, samenge komen. Na kennis te hebben geno men van de alarmerende toestand, is de vergadering op staande voet over gegaan tot de oprichting van een „Verweer- en Actie-Comité" dat „met alle beschikbare middelen de openbare mening zal alarmeren en de verantwoordelijke instanties ertoe zal aanzetten onmiddellijk de be schermingsmaatregelen te treffen welke, in afwachting van de herzie ning der Benelux-accoorden, noodza kelijk zyn gebleken". Er volgt een lijst van bedrijfstakken die reeds deel uitmaken van bovengenoemd comité en men staat verbaasd over de klinkende namen, die een zeker aanzien aan de actie verlenen. Het Antwerpse blad „La Métropo- le" kondigt een extra nummer van haar uitgave aan, waarin de moei lijkheden van de ondernemingen wor den uiteengezet. Natuurlijk ontbreekt het spectacu laire, waarop het Belgische volk zo zeer gesteld is, niét. Er is een comi té gevormd onder leiding van de di recteur van één der meest getroffen industrieën, de BelgischLuxem burgse tabaksindustrie, om een grootscheepse demonstratie, liefst met 1000 vrachtauto's, op touw te zetten om de regering tot protest aan te vuren. Al moet men deze dingen niet al te ernstig nemen en niet dadelijk den ken dat wij al op het kerkhof van de Benelux, rondom de groeve staan waar aanstonds de lijkrede zal wor den uitgesproken. Men moet aan de andere kant nuchter genoeg zrjn om in te zien dat er allesbehalve een funstige Beneluxsfeer bestaat en dat e ministers van beide landen de aan staande grote conferentie met zorg tegemoet zien. Arm België! Nauwelijks is de las tige kwestie die tot het ontslag van de minister van Justitie leidde ach ter de rug of het moet weer uit alle macht vechten tegen een vriend van wie het nog zo kort geleden zei: ,,'t is goed ermee te wandelen". Moge het blijken dat goede vriendschap een stoot als deze kan verdragen, en naar liet woord van Nietzsche „Wat mij niet ombrengt maakt mij ster ker". gelouterd uit de vuurproef te voorschijn komt Het Wereldgebeuren. Ike of Adlai Hoe boeiend is de reclame rondom de Amerikaanse presidentsver kiezingen, wanneer men dat toneel op een afstand volgt. Glim lachend reizen Ike Eisenhower en zijn vrouw Mamie het land af. Ike houdt redevoeringen, kust babies, omhelst een snikkende medestander, die een vervelend affairetje heeft gehad. - „I like Ike", zeggen zijn partij gangers, „want hy is een mens met gevoel." En van Mamie zeggen ze, dat die nou net de meest ideale huis vrouw is. Heeft ze niet met Ike op een soort zolderkamertje gewoond toen hij van een bitter klein sala- risje moest leven als jong officier? Zijn tegenstander is Adlai Steven son Hy woont alleen, want z'n hu welijk ging scheef. Vorige week nam hij het initiatief om z'n belastingbil jet te tonen en daarna barstte een algemeen gezwaai met belastingbil jetten los. Iedereen weet nu zo on geveer wat de politieke leiders in Amerika verdienen en of ze de in komsten van politieke bijbaantjes hard nodig hebben. We weten nu ook dat Adlai millionair is. Men zou om zo iets knnnen glim lachen, wanneer daar niet de felle realiteit was van de geweldige ver kiezingsstrijd, Zoiets is in U, S. A. niet zo maar een politiek débat in leuke bijeenkomstjes van verkie zingsclubjes of politieke theekrans jes. Het is één lange en geweldige vuurproef voor de beide candidaten. De felheid van de reacties, de veel heid van de argumenten, de gesle penheid van de aanvallen, zijn adem benemend. Men moet voor mensen als Eisenhower en Stevenson, die dit gevecht in Je schijnwerpers van de Amerikaanse publieke opinie aan durven, respect hebben. Van hen wordt het uiterste gevergd, maar ze flappen er ook heel wat uit! Nauwelijks vriendelijk was Ike toen hy doelend op zijn tegenstan der (s) uitriep: „Is het droevig op mannen te stuiten, die wel veel moed, maar weinig hersens hebben". En Adlai Stevenson was bepaald bitter toen hij na een financiële be schouwing verzuchtte ..dat militai ren zo weinig van geld weten." President Harry Truman heeft zich vorige week in de strijd ge worpen om Stevenson te hel pen. Hij heeft een oud advies van Eisenhower opgeduikeld, waarin de generaal het was in 1945 ver klaarde: „De grootste drijfveer van de Russische buitenlandse politiek is het bewaren van de vriendschap met de Verenigde Staten". Zaterdag vertelde Harry dat in een politieke bijeenkomst en hij riep uit: „Nou vraag ik U, wat te denken van de vooruitziende blik. die zo'n advi seur heeft De felheid van de strijd, die se dert enkele dagen tot het peil van persoonlijke aanvallen is afgedaald, wordt geaccentueerd door de onze kerheid van de uitslag. Men heeft opiniepeilingen gehouden, die weinig uitsluitsel gaven. De ene candidaat staat iets boven de ander iets onder de 50%. Daarin kan uiteraard bij een licht geënerveerd publiek als het Amerikaanse vrij snel verandering komen. Een voorspelling valt daarom niet te doen en ze is ook voor het bui tenland niet zo hyper belangryk, want de grote lijn van de Ameri kaanse buitenlandse politiek ligt nu wel vast. Daarin zullen Stevenson en Eisenhower geen betekenisvolle verandering brengen. We kunnen dus de dag van de pre sidentsverkiezing met kalmte tege moet zien. ADLAISTEVENSON bezit meer dan een millioen EEt>v VAN: ANNIE SCHMIDT Van het nieuwe boekje van Annie Schmidt „Nieuwe Impressies van een Simpele Ziel" (Querido, Amsterdam) valt weer niets anders te zeggen dan: koop het direct, lees het, en ge niet, en lach hartelijk, wordt eens wakker geschud en denk eens na. Het is toch werkelijk een zeldzaam verschijnsel dat ons kleine landje te gelijkertijd twee uitzonderlijk be gaafde luchthartige, humoristische auteurs heeft: Annie Schmidt en Si mon Carmiggelt. Beiden zijn op hun terrein meesters: Annie- Schmidt als vrouw. Simon Carmiggelt als man. Door en door vrouwelijk, vol speci fieke subtiliteiten zoals alleen de dochters van Eva die aanvoelen en tot uitdrukking brengen kunnen, zijn deze heerlijke „Impressies"; vanaf het verhaal over de beproefde winkel juffrouw uit de ganuturenzaak, die een standbeeld zou moeten hebben voor haar zelfbeheersing, tot aan de overpeinzing; van wat Annie Schmidt doen zou als ze rijk was. Wat daar tussen door in een kleine honderd vijftig bladzijden zoal gebeurt, we zouden het u wel allemaal na willen vertellen. En daar dat niet kan, zit er niets anders op dan zelf lezen; het zal u stellig niet berouwen. H. W.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3