COEBERGH'S VUEGTOCHT BOVEN ZEELAND BIEDT BOEIEND SCHOUWSPEL Zeeuwse Almanak „LUMATO" TE GOES TROK REEDS 7500 BEZOEKERS OTi?vi MIDDELBURGSE RAAD NIET GEKEND IN GENIEWERK WEK DE GAL IN UW LEVER OP Zwitsaleiten^ 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 8 OCTOBER 1952 MET EEN S. 11 OVER HET POLDERLAND Van vliegbasis Woensdrecht naar de „Lumato" OP EEN AKKER BIJ GOES loopt een Zeeuwse boer achter een dam pend span paarden, de teugels In de stevige, verweerde knuist: twéé paar denkrachten trekken een zware ploeg door de Zeeuwse klei. Vijfhonderd me ter hoger sleuren bijna twééhonderd paardenkrachten een felgele „kist" door het luchtruim, met een snelheid van plm. 200 km. per uur. In de cabin* van een Fokker S 11 trekt daar eerste luitenant L. Deibei van vliegbasli Woensdrecht „aan de touwtjes". Hij houdt er een wakend oog op een tal rijk aantal knopjes, wijzertjes en hefboompjes, luistert naar het monoton* brommen van de zes cylinders onder de motorkap en vindt daarbij nog ty* om zijn passagier over alles en nog wat In te lichten. Goes heeft op het ogenblik zoals bekend de „Lumato", een tentoonstelling over de luchtmacht, en in verband daarmee maakten w(j met luitenant Del- bel een rondvlucht boven Zeeland. Hebt U bergen te verzetten? Üan'smorgensOvomaltine nemen! OvomaJtine is: sma kelijk, licht ver teerbaar kracht- voedsel, uit de beste natuur lijkevoedings middelen be- reid De start van het vliegveld Woens drecht verloopt vlot. Omgord met eer zware parachute en vastgehouden door tal van gespen en riemen be merkt men plotseling, dat de hoogte meter 1000 voet aanwijst. Brabants bossen, dorpen en steden verdwijnen al spoedig uit het gezicht en Zeeland, het doei van de tocht, vraagt de aandacht. De „neus" wijst in de lich ting van de Wester-Schelde, die wel dra onder de wielen glinstert. Hier en daar vaart er een scheepje. Of is het een schip? De hoogte is bedrie- gelijk en alles lijkt zo klein, dat het bijna omverkelyk wordt. Aan de an dere z^jde ligt de Ooster-Schelde oesterputten doemen op, Yerseke, waar het zeebanket van Zeeland wordt toebereid, en dan in de verte Goes. Een smal wit lint leidt er heen, de hoofdweg. Bij nadere beschouwing blijkt zich daar een massa auto's te bewegen en iets verder rydt een popperig treintje, half verstopt onder een wattige wolk van stoom. DRUKTE 1 Goes, het centrum van de Beve- landen, is vol bedrijvigheid, waartoe de „Lumato" veel bijdraagt. De grote tent van het circus lijkt een deeltje uit een maquette; tóch is de halve markt ermee gevuld. Op de an dere helft van de Markt staan vele kraampjes, en de mensen die er tus sendoor krioelen bly'ven even staan om te kijken naar het vliegtuig, dat daar om de toren van de Grote Kerk cirkelt. Het is alweer voorbij. De Beestenmarkt, waar tal van belangstellenden om de tentoonge stelde Thunderjet verzameld zijn. glijdt onder de vleugels door, dan gaat het op Middelburg aan. De trots van Zeelands hoofdstad, de Lange Jan, wenkt uit de verte. Even nog vraagt echter iets anders de aandacht. Wit-gele vlokjes dons, uit gespreid op een groen tapijt en ertus sen een donkere stip, welke bedrij vig heen en weer beweegtHet ljjkt zo. De werkelijkheid is, dat een van de weinige nog overgebleven Zeeuwse schaapherders daar oeneden zijn schapen laat grazen, het ..groe ne tapijt" blijkt een net stuk wei land te zijn, ingelijst in vier boorde volle sloten. Dat Zeeland niet over gebrek aan regen heeft te klagen ge had, blijkt zo uit de hoogte gezien maar al te duidelijk. Overal staat het water op de velden en de donkere wolken boven de glazen koepel van de S. 11 houden alweer een nieuwe dreiging in. WALCHEREN Ongemerkt is dan Middelburg na derbij gekomen. De singels schitteren in het zonlicht „Miniatuur-mensen" leven er het léven van iedere dag, een enl:-ling kijkt even omhoog en hervat dan zijn werk. Even draait de machine boven de bolwerken, die werkelijk een zeer fraai gezicht op leveren. „In zo'n vliegtuig wordt je bijna nooit luchtziek" zegt luitenant Deibei plotseling, en dat is (meestal!) ook zo. In elk geval wordt men het Zuid-Ned. Duiyenbond schorst Zeeuws lid A. v. G. te Groede overtrad de voorschriften Naar wy vernemen is de heer A. van G. te Groede voor de tijd van ander half jaar geschorst als lid van de Zuid-Nederlandse Dulvenbond. Hy zal eerst in 1954 weer, maar dan uitsluitend met jonge duiven, in wedstrijden mogen uitkomen. Na een door de Zuici-Ned. Duiven- bond ingesteld onderzoek is komen vast te staan, dat de heer van G. een hem niet meer toebehorende duif in wedstrijden heeft laten uitkomen. De duif was verkocht aan een te Hel mond wonend lid van de duivenbond, doch nadien op het hok van de heer G. teruggekeerd. In plaats van de vo- tel naar de eigenaar terug te zen en, deed de heer G. hem in een wed strijd uitkomen, hetgeen uiteraard in strijd is met de geldende voorschrif ten. BRAND.... Brand is de oervorm van de verslagge- verij en ge zult er in kunnen komen, dat wij gisteravond de oren spitsten, toen onze correspondent uit Scherpe- nisse telefonisch meldde, dat He ganse gemeente in rep en roer was, vanwege een brand bii de slager... De alarmsirene had geloeid en twee minuten daarna kwam de brandweer auto van St. Maartensdijk in razende vaart aangereden en na 15 minuten reeds werkten de wakkere spuitgasten met drie stralen water! Aldus onze correspondent. Een ganse gemeente was bijeen om de sensatie mee te maken, zo meldde de man, en reeds openden wij de mond om te informeren of er van Scherpenisse nog iets was overgeble ven, toen h\j de gedenkwaardige woorden sprak: et was een onverwachte oefe- Mng" Hetgeen voor ons een onverwachte mededeling was... kijken naar het landschap niet mo< Naar de velden, die worden gereed- gelegd voor de winter, naar het ver keer en naar de scheepvaart van Zeeland. Van Middelburg naar Vlis- singen langs het kanaal is nu „maar een wipje". Duidelijk zijn in Vlissin- fen de Schelde-arbeiders op „de weed" te zien de winkelende huls moeders in de Walstraat en spelende kinderen hier en daar op een school plein. Op de terugweg krijgt men een duidelijk beeld van wat de herverka veling voor Walcheren heeft bete kend. Ruime, rechte kavels zyn in de plaats gekomen van de verbrokkelde stukjes grond, die vroeger voor Wal cheren zo kenmerkend waren. Mooier dan ooit rijst het kleine eiland uit liet water op! TERUG IN DE MESS In de mess op Woensdrecht is het gezellig. Iedere vreemdeling die pas een vliegtocht achter de rug heeft wordt er voorkomend en met een weinig medelijden behandeld. Terwyl hy van de „schrik" bekomt, kan hij er luisteren naar opwindende verhalen over leerlingen, die soms „toch zó stom zijn". „Die ene", ver telt een grinnikende instructeur ,.die ene. vliegt helemaal niet onaardig, maar ik kan hem maar niet afleren om zijn hand uit te steken wanneer hij in de lucht van richting veran dert"! Een lach klinkt over het wij de vliegveld als de deur zich achter de bezoeker sluit. Dan verlaten wij Woensdrecht. En de dimensies van Zeeland zijn voor ons weer even groot als vroeger Keuring l^-jgrige paarden OP 4 DECEMBER TE GOES In een Dinsdagmiddag in hotel Centraal te Goes gehouden vergade ring van de verschillende bonden van Zeeuwse paardenfokkers boven de Westerschelde, werd besloten op 4 December a.s. wederom te Goes een keuring van iy2 jarige hengsten en merriën te houden. Als nieuwe attrac tie zullen thans ook hengsten met 6 afstammelingen hieraan deelnemen Voorts zijn aan deze keuring kam pioenschappen voor hengsten en merriën verbonden. 8L0EDS0MIOOP Als de <erkoudheldskiemen «leb «raat- zetten. rAken uw ademhalingsorganen verstopt. Het natuurlijke afweermiddel, de bloedsomloop, raakt in de knel. U krijgt het bennuwdde besmetting woe kert voort. Geef de microben geen Kans. Ga ze te lUfmetMBNTHO REX. Wrijf borst, keel en rug er flink mee in en de 8 genees krachtige oliën van HENTHO REX ja- Sen het bloed weei door de weefsels. iENTHO REX verdrijft de kou vla de bloedsomt op, ïonder dat u iets hoeft in te nemen. Grote pot Mentho Rex f. 1.25. rij* M Vijf en dertig jaar trouwe dienst Elf October a.s. hoopt de heer L. J. Maljers te Veere zijn 35-jarig jubileum als veerknecht en plaats vervangend schipper te vieren. De heer Maljers trad destijds in dienst op de veerboot Veere-Kamperland, welke toen nog door particulieren ge ëxploiteerd werd. In de loop der ja ren kwam ook deze dienst aan de provincie. Tallozen zijn in die vijf en dertig jaren door de heer Maljers voor goede bekenden „Leen" over gezet en op de feestdag zal het de jubilaris zeker niet aan belangstel ling ontbreken. Weer tentoonstellingen in Vlissings Museum. Naar wij vernemen, zullen deze winter in het Gemeente-Museum te Vlissingen wederom tentoonstellln- worden gehouden van schilde- uit het bezit van het Stedelijk _useum te Amsterdam. Binnenkort zal de eerste expositie reeds worden ingericht. Ook mag in de komende maanden de reizende Da Vinei-tentoonstelling in Vlissingen worden verwacht. Bedrijfspremies voor melkveehouders De Coöperatieve Melk- en Melk- groductencentrale op Schouwen en •uiveland belegt op 14 October in Zierikzee een vergadering, tijdens welke aan een aantal melkveehou ders een bedrijfspremie en het prae- dicaat Hygiënisch Melkwinningsbe- drijf worden uitgereikt. Het aantal premiebedrijven steeg van 82 tot 101. Tot de premiewinnaars behoren tien melkveehouders, die voor de tweede maal het praedicaat Hygiënisch Melkwinningsoedrijf zullen ontvan gen. RIJKSCONSULENTSCHAP VOOR GROND- EN PACHTZAKEN VOOR ZEELAND. Bij besluit van de Directeur-Gene raal van de Landbouw is de Ingenieur bij de Voorlichtingsdienst ten behoeve van de Landbouw, ir. W. H. Ubbink te Goes, belast met de leiding van het Rijksconsulentschap voor Grond- en Pachtzaken voor Zeeland. Onbewoonde boerderij in St. Laurens afgebrand Dinsdagavond omstreeks acht uur brak door onbekende oorzaak brand uit in een onbewoonbaar verklaarde woning met daaraan gebouwd een grote landbouwschuur aan de Singel- weg te St. Laurens. In de woning was ongeveer 6000 kg. stro opgeslagen. De landbouw schuur was gevuld met stro en hooi; een grote hoeveelheid graan en land bouwwerktuigen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was kon niet'ver hinderen, dat het woonhuis en het stro een prooi der vlammen werden. Het graan, dat door een boer uit de omgeving in het woonhuis opge slagen was Icon in veiligheid worden gebracht, evenals de landbouwwerk tuigen. De schuur bleef behouden. De Solitie stelt naar de oorzaak van de rand een onderzoek in. De vroegere bewoner is enige tyd geleden naar de Noord-Oost Polder vertrokken- De schade wordt door verzekering ge- Handelaar uit Hontenisse verkocht bonnetjes Maar de Terneuzense kanton rechter zag er toch' geen loterij in Voor de kantonrechter te Terneu- zen stond Dinsdag terecht de textiel handelaar A. P. A. uit Hontenisse, verdacht van overtreding van de lo- terijwet. A. stichtte een „compag nie" en verkocht z.g. fortuinzegels aan winkeliers, tegen de prijs van 2 cent per stuk. Deze laatsten reikten de zegels uit aan hun clientèle, d.w. z. voor elke bestede gulden ontving de klant een zegel, welke hij op een kaart kon plakken. Was de kaart vol (dal was het geval, als er een 125 ze gels geplakt waren), dan kon de klant de kaart naar A. opzenden. De ze laatste keerde per serie van vijf kaarten respectievelijk uit aan de eerste ingezonden kaart f 2.75, aan de tweede, f 2.25 aan de derde f 1.75, aan de vierde f 1.25 en aan de vijfde f 1.in totaal f 9.De winst, die hij per serie van vijf kaarten maakte,' bedroeg f 3.50. Daarbij kwam echter, dat bij elk postkantoor in den lande, van waaruit een volgeplakte kaart werd verzonden, een nieuwe serie he- gon. Dit laatste ontlokte de kantonrech ter de opmerking, dat wanneer het publiek de zaak „door" zou krij gen, het er voor A. slecht zou gaan uitzien, omdat hij dan per vijf kaarten f 1.25 zou moeten byleggen. A, gaf dit toe, doch merkte op, dat de zaak theoretisch onmogelijk winst gevend leek te zijn. maar dat in de praktijk anders was. gebleken. De ge maakte winsten waren echter alles behalve groot. De ambtenaar, mr. Le- bret, was de mening toegedaan, dat de zaak als een loterij werkt en dat het publiek geen invloed op de uit keringen heeft. De eis luidde dan ook, als waarschuwingsboéte f 15.of tien dagen. De kantonrechter, mr. P, W. C. C. M. van Meerwijk ontsloeg A. echter van rechtsvervolging, omdat hjj van oordeel was, dat hier geen sprake is van een serie van loterijen en dat het publiek wel degelijk invloed kan uit oefenen. door bijv. van andere plaat sen in Nederland kaarten op te zen den. De kantonrechter gaf A. echter de raad met het experiment te stop pen, voor de mensen te listig zouden worden. DIPLOMA VAKBEKWAAMHEID GROENTEN- EN FRUITHANDELAREN. Voor het examen vakbekwaamheid groenten- en fruithandelaren, slaag den in 's-Hertogenbosch de heren A. Breas, A. Gideonse en J. P. Visser te Middelburg M. Hanewxjk te Hein- kenszand, H. ae Pagter te Domburg, H. Tavenier te Oostkapelle, A, Ver- hagè te Koudelcerke, P. D Ver'strae- j>en te Philippine, Th. Verdegem te IJzendijke en de heer Goedbloed te Veere. WONINGBOUW IN ZEELAND In Augustus werden ln Zeeland 152 woningen voltooid. Verleden jaar was dit aantal 169. Voor het gehele land gerekend kwam in deze maand door nieuw bouw in totaal voor 4748 gezinnen nieuwe woonruimte beschikbaar. GESLAAGD. Aan de Gem. Universiteit te Amster dam slaagde voor het le gedeelte can- didaats-examen geneeskunde de heer Bob Kole te Hoedekenskerke. Zeeuwse vereniging te Arnhem in het zilver Zaterdag 18 October wordt door de Zeeuwse Vereniging voor Arnhem en omgeving „Zeelandia" een feest avond gegeven ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. De vereniging werd op 1 September 1927 opgericht en telt thans ongeveer honderd le den. Op de feestavond zullen ojn. verschillende klederdrachten uit Zeeland getoond worden. Ook zal een één-acter worden opgevoerd door de toneelgroep van „Zeelandia". De uitbreiding van het Middelburgs Gasthuis GED. STATEN KEUREN LENING GOED Het gemeentebestuur van Middel burg heeft Dinsdag telefonisch be richt ontvangen dat Gedeputeerde Staten van Zeeland de lening van 2 millioen voor de uitbreiding van het ziekenhuis te Middelburg heb- oen goedgekeurd. Het wachten is thans op het bestek en de rijksgoed keuring. Grenspost Retranchement weer gesloten Nu het toeristenseizoen tot het ver leden behoort, is de grenspost te Retranchement weer gesloten. Met name voor de neringdoenden bete kent dit een terugslag en zij hopen dan ook dat het mogelijk zal zijn een regeling te treffen, waarbij al thans gedurende de week-ends de doorlaatpost geopend zal zijn. BETONNING NIEUWE VAARWATER. De rode spitse ton no. la van het Nieuwe Vaarwater is verlegd naar 51c39'17" en 4"9'38", dit is plm. 250 meter om de West. De rode spitse ton no. 2 met bol Noordergat is iets om de Oost-Zuid- Oost verlegd naar 51° 39*12" en 4° 14' 39". De rode lichtboei no. 5 van de Zuid-Vlije is ongeveer 200 meter om de Zuid-West verlegd naar 51°38'39" en 4°15'45". vi J Jaargids voor Hervormd Qoes De kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente te Goes heeft een jaargids voor 1952-'53 doen verschijnen. In dit vrij omvangrijke boekwerkje wordt naast een bijdrage over rle bouwgeschiedenis van de Maria- Magdalenakerk en. een plattegrond van Goes, een uitvoerige opsomming gegeven van het kerkewerk met de verschillende namen en adressen van ambtsdragers. Voorts bevat het boekje een lijst van alle verenigin gen, die op enigerlei wijze in contact staan met de Herv. kerk De gids, welke bedoeld is ter oriën tering van nieuw in Goes gevestigde Hervormden, is een handig naslag werkje. waarvan de bezitters onge twijfeld veel gemak kunnen hebben. BESSEN JENEVER O/o Cru/Zotte/7 f iZeèucue f.5.70 ZEEUWSE JEUGD „IN DE WOLKEN" Vanmiddag komen „Thunderjets" boven Goes De Luchtmachttentoonstelling welke nog tot en met vandaag in de za len-Krijger te Goes wordt gehouden, blijft een grote belangstelling van jong en oud trekken. Tot en met gisteravond werden ongeveer 7500 bezoe kers geteld, waarvan velen ook buiten Zuid Beveland. Op zichzelf is dit aantal reeds verheugend, doch meer nog z\jn de mannen in het gryze uni form tevreden over de Interesse, waarmee van het tentoongestelde kennis wordt genomen. Immers, daar gaat het in de eerste plaats om! De schooljeugd vooral, is op c tentoonstelling in de afgelopen dagen reeds goed vertegenwoordigd ge weest. Geen wonder, want is er wel een bedrijf dat meer de belangstel! heeft dan het vliegwezen? En hoe vaak zal de gelegenheid worden gebo den om de metalen vogels die men geregeld het luchtruim ziet doorklie ven, eens van meer nabij te zien Hoe interessant is het verder om een kijkje te nemen in de „keukens" van de verschillende takken van dienst bij de luchtmacht. De jongen met een technische knobbel is niet weg te slaan van de ingewikkelde straalmo tor, waarvan het principe als je het de sergeant hoort uitleggen eigenlijk toch ook weer zo eenvoudig is Dan de vlucht in een „link-trai ner" een leuk „spelletje" om on gestraft de gevaarlijkste loopings te maken en de ingewikkelde appara ten van de verbindingsdienst. De luchtvaartmannen wordt vaak de oren van het hoofd gevraagd doch zij staan onvermoeid ten dienste van de belangstellende bezoekers. Hoe meer vragen, hoe liever! Zy houden van de luchtmacht en zien niets lie- rubber laarzen gymschoenen pantoffels AMENDE HONORABLE VAN B. EN W. Verlaging belasting op filmvoorstellingen met 13 tegen 4 stemmen goedgekeurd De burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein, heeft Dinsdag in dc raadsvergadering een verklaring afgelegd naar aanleiding van het feit, dat de Genie begonnen is met het graafwerk voor het nieuwe zwem bad zonder dat de raadsleden daarover waron Ingelicht en het plan was goedgekeurd. Het college-Van B. en W. erkent staatsrechtelijk onjuist ge- handeld te hebben, doch het algemeen belang te hebben laten voorgaan. Reeds eerder had men een aanbod van de Genie, die het werk tot groot voordeel van de gemeentekas gratis verricht, moeten afslaan en men wilde dit geen tweede keer doen, daar het aanbod waarschijnlijk geen derde maal herhaald zou zijn. Burgemeester Bolkestein memoreer de de grote bereidheid van alle be trokken instanties om aan de verlan gens van de gemeente te voldoen en kondigden aan, dat B. en W. in de eerstkomende gewone raadsvergade ring met een concreet voorstel zullen komen. HU kon verklaren, dat over de gang van zaken overleg met G.S. is gepleegd. Dg raadsleden waardeer den deze amende honorable, maar sommigen van hen hadden een schrif telijke mededeling of een spoedeisen de raadsvergadering wel op prijs ge steld. De heer J. S. Hoek (A.R.) verhief zijn stem tegen de verlaging van het belastingpercentage op bioscoopvoor stellingen (van 35 op 25), vooral om dat een verhoging van de straatbe lasting in het verschiet ligt. Waar de toestand van de gemeentefinanciën Advertentie U anlt 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Bist Carter's Leverpilletje3 Anker vernielde telefoonkabel Het Zwitserse motorschip „Ex press 22" moest Maandag te Hans- weert tengevolge van de harde wind bn de Westsluis voor anker gaan. Hierbij raakte het anker de telefoon kabel, waardoor het telefoonverkeer met de kantoren bij de sluizen en aan de Oostzijde van het kanaal werd gestremd. Na borgstelling voor de schade, mocht de schipper zyn reis voortzetten. Raad van Beroep Herverkaveling Walcheren Tot Griffier van de Raad van Be roep Herverkaveling Walcheren is be noemd mr. M. Tijdeman. Burgemees ter van de gemeente Westkapelle. niet rooskleurig is. gaat het volgens de heer Hoek niet aan, de bioscoop exploitant f 8000.— cadeau te doen, terwijl de opbrengst van de belasting op filmvoorstellingen de laatste jaren nog is gestegen, waaruit zou moeten blijken, dat van vermindering van ■het bezoek aan de bioscopen geen sprake is. Spr. fulmineerde ook tegen de z.i. slechte kwaliteit van de films. Wethouder J. W. Kögeler legde uit, dat de verhoging van het percentage destijds van hogerhand werd opge legd, maar dat de noodzaak daartoe thans is weggevallen. Het is ook on redelijk de bioscopen zwaarder te be lasten dan andere vermakelijkheden. Wanneer men meent, dat er van de bioscoop een schadelijke invloed uit gaat, dient men deze zaken niet met fiscale middelen te bestrijden. Het voorstel werd met 13 tegen 4 stem men. die van de heren Hoek, Wattel en Meliefste (A.R.) en Schot (S.P. G.) aangenomen. SUBSIDIES Het voorstel tot subsidieverlening aan niet-commerciële bibliotheken vonden de heren A, J. Schuitema en L. J. Breel (Arb.) versnippering van krachten en fondsen ten nadele van de Openbare Leeszaal. De heer P. Meliefste (A.R.) wilde ook de vakli teratuur voor subsidie in aanmerking zien komen, maar B. en W. achtten dit minder juist. Ook het college was niet zo bijzonder enthousiast over het voorstel, doch het was er mee geko men, omdat op deze wijze een provin ciaal subsidie verzekerd is en vooral jeugdige mensen er by zijn gebaat. Het werd aangenomen, waarbij de heer Schot geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Dit raadslid kon ook het voorstel tot subsidieverlening aan de R.K.H.B. S. te Goes niet steunen. Door de ge lijkstelling van het l.o. stromen jaar lijks reeds millioenen naar scholen van een richting, die diametraal staat tegenover de reformatorische begin selen. zo betoogde hjj. Men moet dit niet uitbreiden tot het middelbaar onderwys. Hij haalde rapporten van de Willem de Zwijgerstichting over het R.K. geschiedenisonderwijs aan' en opperde de veronderstelling, dat onder een R.K. bewind wel degelijk gevraagd zou worden naar de rich ting van de school, waardoor subsi die zou zijn aangevraagd, in welk verband hy wees op de toestanden in Spanje en sommige Z.-Amerikaanse landen. De voorzitter antwoordde, dat de overheid zich moeilijk met dis criminatie, zoals de heer Scot die wenst, kan ophouden, waarna het voorstel werd aangenomen. ver dan dat nog veel meer mensen luchtvaart „minded" worden. Ver schillende jongeren komen herhaal delijk op de „Lumato" terug. Men ziet ze graag komen, want wie wer kelijk alles goed wil zien, is niet in één keer uitgekeken. Het zijn echter niet alleen de jon geren, die een grote belangstelling voor de „Lumato" aan de dag leggen. Ook zeer vele volwassenen ja zelfs de ouden van dagen, die gratis toe- fang hadden hebben deze voor eeland unieke gelegenheid niet voor bij laten gaan, om de luchtmacht van meer nabij te leren kennen. En hoe wel uit deze oudere categorie geen mensen voor de luchtmacht kunnen worden gerecruteerd het heeft ook zijn nut dat zij deze tentoonstelling bezoeken. Zij zien hier wat door men sen van hün luchtmacht wordt ge presteerd, ouders van zonen krijgen een idee van de mogelijkheden welke deze dienst nun kinderen kan bieden en vooral voor de dames kan deze expositie ermede toe bijdragen om de som^ bestaande angst voor het vlieg wezen weg te nemen. Want: met een variant op een slagzin van onze nationale luchtvaartmaatschappij vliegers is minder gevaarlijk dan men denkt! Voor vanmiddag is toegezegd, dat ter gelegenheid van de „Lumato" een groep „Thunderjet' -straaljagers haar oefenvlucht over Goes zal lei den. Pachtprijzen stijgen nog steeds Uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerd© voorlopige uitkomsten van de sta- stiek de pachtprijzen over het jaar 195I.'52 (1 Augustus 1951-31 Juli 1952) blykt, dut de pachlp.yzen van de nieuw afgesloten pachtcoiitracten ook dit jaar wederom gestegen zyn. Vergelijkt men de huidige prijzen met die van de in het jaar 1940 af gesloten contracten, dan blijkt voor zg. behuisd land (boerderijen) op de zeekleigronden dat zijn in het al gemeen de gebieden waar pacht het meest voorkomt de stijging 48 pet te bedragen. In de rivierkleigebieden en de weidestreken was de pacht ca 40 pet hoger, terwijl op de zand gronden de verhoging 46 pet bedroeg. De stijging van de pachtprijzen voor boerderijen, vergeleken met die van 1950/'51 bedroeg op de zeeklei gronden 5 pet, in de overige gebie den 7 pet. De pryzen van los bouwland ver toonden in vergelijking met 1940 eveneens een verhoging, namelijk voor de zeekleigebieden 22 pet voor de weidestreken 35 pet en voor de zandgronden 11 pet. Vergeleken met 1950/'51 vallen er voor de pachtprij zen van los bouwland verhogingen van 5-12 pet vast te stellen Over het algemeen stegen de pachtprijzen voor los grasland niet in die mate als bij los bouwland. Het grasland der zeekleigebieden vormt hierop een uitzondering, ten opzich te van 1940 was de stijging 33 pet, ten opzichte van 1950/'51: 13 pet. Advertentie Bestrijd UW PIJNEN mei: KERKNIEUWS DS L. KWAKKELSTEIN Naar wij vernemen ts ds L. Kwak- kelstein, Gereformeerd predikant te Putten, benoemd tot vlootpredikant. Hij heeft deze benoeming aangeno men en zal 1 November a.s. in func tie treden. Ds. J. W. DEENIK NAAR NIEUW-ZEELAND. Ds. J. W. Deenik, Gereformeerd gredikant te Poortugaal, tevoren in 'ostkapelle, is met de „Waterman" naar Auckland in Nieuw-Zeeland vertrokken. Ds. Deenik is de eerste Gerefor meerde predikant die naar Nieuw Zeeland vertrok. Het is de bedoeling, dat hy de over komst van andere Gereformeerde predikanten naar Nieuw Zeeland zal voorbereiden. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN De Generale Synode der Geref. Ker ken heeft zich in haar Dinsdag te Rotterdam voortgezette vergadering opnieuw bezig gehouden met de zaak van de predikantstractementen. De Synode verwierp met meerderheid van stemmen de door de commissie aangeboden richtlijnen en verenigde zich met het voorstel van ouderling T. Spaan, dat bedoelt het geven van een generale richtlijn, waarbij aan de kerken bij de vaststelling van het predikantstractement aanbevolen wordt het minimum tractement te doen bedragen f 4500.en het kin dergeld tenminste f 150. per jaar per kind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2