PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Geen inmenging van de V.N. in Frans Noord Afrika Aanleg nieuwe sportvelden te Middelburg kan beginnen Kantlijn OOSTDUITSE VOLKSREPUBLIEK VIERDE DRIEJARIG BESTAAN Vandaag EX-KONINGIN NARRIMAN WIL GEEN ECHTSCHEIDING 195e Jaargang-No. 237 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer Adj W de Pagter Hoofdred. G. Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week, f 5.45 p. kw., £r. p p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 8 Oct. 1952 ADVERTENTIEPRIJS CL per mm Minimum p. advertentie f 3 Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max 8 regels) van 1—5 regels f 1-—- Iedere regel meer 20 cent. .Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P Z.C. Middelburg. Bur VUssingen Walst'r 58-50. telef. 2355 lijnen (b.g.g i of 2160), Middelburg. Markt 51 telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63 'eiet 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Finlandstraat 2. telef 16; Terneuzen Brouwerljstr 2; Zlerlkzee N Bogerdsti 1-iQ tclcf_gg- FRANSE REGERING BESLISTE: Amerikaanse politiek gewantrouwd De Franse regering heeft Dinsdag besloten geen enkele inmenging van de Verenigde Naties te dulden in zaken betreffende Frans Noord-Afrika. Zoals men weet zullen de Arabisch-Aziatische landen de kwestie van de onafhankelijkheidsbeweging in Frans Noord-Afrika in de komende alge mene vergadering van de Verenigde Naties aan de orde stellen. Na de kabinetsvergadering, waarin de beslissing viel, werd te Parijs de volgende officiële bekendmaking uitgegeven: „De Franse delegatie by de Verenigde Naties zal niet toestaan dat de internationale organisatie zich zal inlaten met zaken, waarin uitsluitend Frankrijk bevoegd is tot handelen". Dit betekent, dat elk besluit van de algemene vergadering der Vere nigde Naties genegeerd zal worden. Zo zal aan geen enkele commissie der Verenigde Naties toestemming worden verleend de Franse gebieden in Noord-Afrika te betreden. Van gezaghebbende zijde wordt nog vernomen dat aan de Franse delega tie zal worden opgedragen zich zelfs te verzetten tegen pogingen om de punten .Tunis" en „Marokko" op de agenda der algemene vergadering te plaatsen. Indien niettemin deze pun ten toch op de agenda zouden ko men en hierover een debat zou ont staan, zal de Franse delegatie de vergaderzaal waarschijnlijk verlaten, na een verklaring te hebben afgelegd dat de Verenigde Naties niet bevoegd zijn zich met binnenlandse Franse aangelegenheden in te laten. Te Parijs wordt verklaard, dat Frankrijk in deze kwestie onvoor waardelijk door Groot-Brittannië wordt gesteund. De Franse regering heeft de autoriteiten te Washington van haar beslissing in kennis gesteld. De Amerikaanse ambassadeur te Pa rijs, Dunn, zal premier Pinay Woens- bezoeken. l' Dunn heeft de Fran- Twee „Kantlijntjes" van de laatste dagen hebben merkwaardige re acties uitgelokt van lezers. "In de eerste plaats was daar het citaat uit Vrijheid en Democratie. Collega Elias schrfeef daarin over de royaliteit van zakenmensen, die „voor de zaak" op reis zijn en daarbij aardig wat lucht hartiger met hun beurs omspringen, dan zij particulier zouden doen. Vroe ger, peinsde Elias, deed men het met een boterham en een croquetje. Tegen woordig is het een dinertje. Een zakenman uit Goes schrijft ons nu; „Ik behoorde tot de personen wel ke op reis zijnde „foorde saak" een broodje met een croquetje gebruikte. Nu hoor ik daar niet meer bij! Misschien spaarde ik daar mede f 100.op de onkosten foorde saak uit. Zie hier het resultaat (eventueel moogt U van deze cijfers gebruik ma ken niet van mijn naam). Belastingjaar 1946 inkomen 8668. Had ik inplaats van 20 x een broodje 20 x een lekker dinertje genomen, dan was mijn inkomen f 100 minder geweest. Dan had ik f 82.50 minder inkom stenbelasting betaald, benevens een zeker bedrag aan ondernemersbelas ting. Dan had de heer Lieftinck dus minstens 4.50 4.75 aan elk dinertje meebetaald. Ik had óngelyk, dat ik het zuinig aanlegde en was een grote „stomme- ling". Een dergelijke progressie is toch geen belasting meer dat is zuiver diefstal. Nu U?" Tja, nu wij Wij zouden er dit van willen zeg gen: Als gevolg van de oorlog, door het verloren gaan van de inkom sten uit Indonesië, om de sociale voor uitgang te kunnen betalen, moeten de belastingen zeer veel hoger zijn dan voor de oorlog. Vandaar de hoge aanslagen én de progressiviteit bij die aanslagen die wel eens zuur is als men er voor in aanmerking komt. Omgekeerd: doet men als boven staande zakenman en doet men dat consequent, dan blijven de gevolgen ook niet uit. Men gaat dan aan het pot verteren en er vloeien slechts hogere belastingen uit voort. Want per slot van rekening betalen niet Lieftinck of van der Kieft die di- nertjes, maar.het Nederlandse volk Overigens trekt juist in verband met het bovenstaande de tweede reactie uit de lezerskring de aan dacht. Onlangs haalden wij uit het Alg. Handelsblad een bericht aan, volgens hetwelk bij verkoop van een aantal snelwegers door de fiscus vér onder de prijs verkocht werd. Twee juristen hebben er nadien het Alg. Handelsblad op gewezen, dat, vol gens een arrest van de Hoge Raad van 1940, een dergelijke verkoop als een onrechtmatige daad moet worden be> schouwd. Mr. C. Ensing te Utrecht schrijft hierover o.m. het navolgende: „Als de feiten zo liggen als door Uw verslaggever beschreven, is er dus voor het slachtoffer van de „verkoop" van snelwegers tegen de prijs van on geveer 10 pet. van de waarde, alleszins réden om de Staat voor schadevergoe ding aan te spreken". Vadertje Staat zal er wellicht door tot nadenken komen. Maar ook hier weer: wie draagt, naast het slachtoffer, in het eind de lasten? Het Nederlandse volk! se minister van buitenlandse zaken Schuman verleden week medegedeeld dat de Verenigde Staten Frankrijk bij een eventuele behandeling van de Noord-Afrika-kwestie zullen steunen mits de Fransen er geen bezwaar te gen maken, dat dit punt op de agen da der algemene vergadering komt. De Franse autoriteiten blijven echter ongerust over de Amerikaanse poli tiek ten opzichte van de Franse Noordafrikaanse gebieden. Verzoek om vacantie- spreidmg te bevorderen Het Centraal Werkcomité Vacan- tie heeft in een adres aan de Ne derlandse regering: om bepaalde maatregelen in verband met de va- cantiespreiding in ons land verzocht. In het adres wordt gezegd, dat de spreiding in een slop dreigt te gera ken. Dat zal zo blijven, wanneer de overheid .niet tracht ten aanzien van de zomervacanties der scholen lei ding te geven. Het werkcomité stelt daarom voor een commissie in te stellen, welke tot taak krijgt rapport uit te bren- jen over de mogelijkheid tot het ;reffen van maatregelen voor de zo- mervacantieperiode. Voorts zou wij ziging der tijdstippen van examens overwogen dienen te worden. Chinezen zijn doorgebroken Hevige gevechten in West-Koreaanse frontsector Chinese troepen, die thans hun grootste offensief van dit jaar uit voeren, zyn er Woensdagochtend vroeg in geslaagd de geallieerde stel lingen voor Tsjorwon, in de West- Koreaanse frontsector, te doorbre ken. De stormaanvallen van de Chine zen op de geallieerde stellingen wer den ingezet met het blazen op hoorns en een oorverdovend Een geallieerd officier, wiens een heid een uiterst hevige communisti sche aanval heeft doorstaan, ver klaarde na afloop dat de Chinese in fanteristen vóór de aanval met be paalde stimulerende middelen in een strijdlustige stemming waren ge bracht. Flessen, die hiermede gevuld waren geweest, waren op lijken van gesneuvelden aangetroffen. Eénkamer-stelsel in Deneraarken Bij de opening van het nieuwe zit tingsjaar heeft de Deense premier, Eriksen, Dinsdag in de Kamer van Afgevaardigden verklaard, dat de regering voornemens is belangrijke grondwetswijzigingen voor te stellen. Men zou het twee-kamerstelsel willen vervangen door een één-ka merstelsel en de mogelijkheid van een volksraadspleging door middel van plebisciet zou worden vergroot. Voorts zou Groenland directe verte genwoordiging krijgen in het Deense parlement. RUSSISCHE ACTIVITEIT In Moskou kabbelt het partijcongres rustig voort Ze hebben weer gedaverd in Berlijn, de spijkerlaarzen van de Duitse sol daten. Ter gelegenheid van de derde verjaardag der Oost-Duitse volksrepu bliek paradeerden in Oost-Berlijn 20.000 jongemannen. Ze droegen nieuwe Oost-Duitse uniformen, die het midden houden tussen uniformen van het Russische leger en die van de voormalige „Wehrmacht". De pet was Rus sisch, de koppelriem Duits, maar op de riemsluiting was het „Gott mït uns" vervangen door „Freiheit und Frieden". voort. Maandagavond was Stalin aan wezig toen door congresleden critiek werd uitgeoefend op enkele regerings instanties en culturele organisaties. De Oekraiener Melnikof sprak van „ern stige tekortkomingen op ideologisch, industrieel en agrarisch gebied". Een afgevaardigde van Tartarije sprak over een tweede Bakoe (oliecentrum), dat in deze republiek wordt gebouwd. Dinsdagochtend was Beria, die com missaris voor atoomonderzoek is, de voornaamste spreker. De parade werd afgenomen door pre sident Wilhelm Pieck en naast hem stond de president van de Sowjet Unie, Sjwernik. Hij, Sjwernik, had verstek laten gaan op het partijcongres te Mos kou, omdat Berlijn voor hem belang rijker was. Maandag zwaaide hij in een rede lof toe aan de Oost-Duitse volksrepubliek, die zich een „eervolle plaats" verwor ven heeft en men neemt in bepaalde West-Duitse kringen aan, dat een vol ledig bondgenootschap tussen de Oost- Duitse republiek en de Sowjet-Unie nog slechts een kwestie van korte tijd is. De paraderende jongelieden behoor den tot de volks-, lucht- en zeepolitie. Volgens berichten uit West-Berlijn, zou evenwel in de kazernes van deze politietroepen reeds vertrouwelijk zijn medegedeeld, dat een Oost-Duits leger wordt gevormd. Maarschalk Stalin zond aan de pre mier van de Oost-Duitse volksrepu bliek Grotewohl een persoonlijke boodschap, waarin hij het Duitse volk „nieuwe successen" toewenste bij de stichting van een verenigd, onafhan kelijk en vredelievend Duitsland. IN MOSKOU.. Intussen duurt het 'congres van de communistische partij in Moskou Mr. dr. Benno Stokvis uit de C.P.N. getreden Mi-, dr. Benno J. Stokvis heeft Dins dag ter kennis van het partij bestuur der C.P.N. gebracht, dat hij voor het lidmaatschap der partij bedankt. Mx-. Benno Stokvis is van 1946 af ge durende 6 jaar lid geweest van de C. P.N. fractie der Tweede Kamer. heeft te Alkmaar de jaar lijkse viering plaats van Alk- maar's ontzet (1573): is het 40 jaar geleden, dat Montenegro de oorlog verklaar de aan Turkije, dat spoedig ook door andere Balkanstaten werd aangevallen. Deze eerste Bal kan-oorlog eindigde in Mei 1913 met de nederlaag van Turkije. In dit huis vergaderen te genwoordig de Communisti sche afgevaardigden, en die van de V. N., over de wa penstilstand in Korea. De besprekingen over de uitwis seling van krijgsgevange nen, hebben de wapenstil standsbesprekingen op de achtergrond gedrongen, maar ook over de krijgsge vangenen lean men het niet eens" worden.;.. Iedere partij heeft zyn eigen deur; de linkse is (natuurlijk) gere serveerd voor de Commu nisten, de rechtse voor de Ver. Naties. Watervliegtuig met straalaandrijving De Amerikaanse marine heeft be kend gemaakt, dat zij een contract gesloten heeft met de Glenn Mar tij-fabriek voor de bouw van het eerste Amerikaanse watervliegtuig met uitsluitend straalaandrijving. Penningmeester „leende" geld van woningbouw vereniging KASTEKORT VAN 23.000.t- Een R.K. woningbouwvereniging te Rotterdam heeft een kastekort van f 23.000.Volgens de „Maasbode" zou de penningmeester, de 32-jarige C. J. L., hebben toegegeven, de gelden uit de kas te hebben „geleend", maar hij ontkende, dat het zo'n groot be drag zou zijn. De boeken waren vol komen in orde bevonden. De kaspo- sitie der vereniging werd evenwel ab normaal hoog, zodat men meende, dat er niet voldoende afdracht van ontvangen gelden plaats had. De kas werd van gemeentewege gecontro leerd en zo kwam het tekort aan het licht. Nieuwe wending in oliegeschil Amerikaanse tankschepen zouden onderweg zijn naar Perzië om olie in te nemen Premier Mossadeq van Perzië heelt Dinsdagmiddag aan de Britse zaak gelastigde Middleton en de Ameri kaanse ambassadeur Henderson het Perzische antwoord op do jongste Britse en Amerikaanse nota's over handigd. Naar het A.F.P. meldt zou een re geling getroffen zijn om de inhoud van het Perzische antwoord Woens dagmiddag gelijktijdig in Teheran, Washington en Londen te publiceren. Volgens een bericht uit andere bron zou Mossadeq zich bereid ver klaard hebben een nieuwe Britse de legatie te ontvangen voor onderhan delingen. Inmiddels zijn in de Amerikaanse en Britse pers berichten verschenen, dat tankschepen van onal'hankelyk Amerikaanse maatschappijen naar Perzië onderweg zijn om olie in te nemen. In een hoofdartikel van de „New York Times" wordt gezegd, dat het er naar uitziet, „alsof de Britse pogingen om de uitvoer van Perzi sche olie te beletten op het punt staan te mislukken, of tenminste bloot zullen staan aan een vastbera den aanval". Bevoegde kringen te Londen wa ren van mening, dat, als de berich ten juist blijken te zijn, het oliege schil in een nieuwe en in ieder geval moeilijke fase komt. MET FAROEK IN ITALIË Maar in Cairo gonst het van geruchten Het begon in een juwelenwinkel te Cairo en het was in 1949. Daar liep koning Faroek van Egypte rond, pas gescheiden van een echtgenote, die hem slechts drie dochters en geen zoon had geschonken. In de winkel zag hy de jeugdige Narriman Sadek, dochter van burgerlijke ouders. Ze was verloofd, maar dat mocht geen bezwaar heten. De verloving werd verbroken. Op 12 Februari 1951 werden Narriman en Faroek het eens en zes Mei 1951 zat ze als bruidje van 17 jaar rustig thuis te wachten, totdat in de Moskee de huwelijksplechtigheid was voltrokken, waarby ze niet aanwezig mocht zijn. Faroek haastte rich ter gelegen heid van zijn huwelijk enkele duizen den acres land, huizen, ezels en bank biljetten van vijf pond uit te delen aan arme boeren. Hij deed het te laat. want zijn regime had zich over leefd. Met een paar ezels en vijf pond biljetten was het Egyptische volk niet meer te sussen. Enkele maanden geleden werd hij verbannen uit zijn land. Op Capri heeft hij toen nog wel een goede tijd gehad. Maar voor Faroek was de maat van de tegenslagen nog niet vol. Gisteren meldde het Egyptische blad „Al Aliram", dat Narriman Sa- dek, die zich thans in Lausanne be vindt voor een medische behandeling, een echtscheiding overweegt. Het blad meent te weten, dat ze zich be klaagt over slechte behandeling, over de voortdurende afwezigheid van haar echtgenoot, over zijn slecht ge drag, ook in verband met het kans spel. De koningin zou hopen met haar RAAD KEURDE PLAN GOED Particulieren bereiden bouw van overdekte tribune voor De kogel is eindelyk door ile kerk! Dinsdagmiddag heeft de gemeente- rand van Middelburg het definitieve plan voor do aanleg van een nieuw sportveldencomplex aanvaard, zodat de Ned. Heidemaatschappy nu op korte termyn met de werkzaamheden kan aanvangen. Zoals bekend sluit het complex aan bij de bestaande velden aan de Nadorstweg en omvat het twee voetbalvelden, twee korfbalvelden en een hockeyveld, terwijl rond het grootste voetbalveld, dat 's zomers ook voor athletiek kan worden benut, een sintelbaan wordt aangelegd. By dit terrein is tevens ruimte gereser veerd voor een tribune. Zijn wy goed ingelicht, dan wordt thans reeds door enkele particulieren aan het plan voor de bouw van een overdekte tribune hard gewerkt. De twee bestaande voetbalvelden worden gebruikt als oefenterreinen en daar er een nieuw hockeyveld komt, bestaat de mogelijkheid het aantal tennisbanen uit te breiden. In het plan is voorts nog een royale speelweide voor de kinderen uit Nieuw-Middelburg opgenomen. De heer L. J. Breel (Arb.) achtte het in verband met de zon, regen en wind onjuist de tribune aan de Ooste lijke zijde van het voetbalveld te projecteren. De heer L. A. Schenk (WD) kreeg op een vraag betreffen de kleedkamers van de voorzitter te horen, dat Ged. Staten het plan al leen wilden goedkeuren, indien deze kleedgelegenheid geschrapt werd. B. en W. meenden aan deze eis te moe ten voldoen, omdat de sportterrei nen toch de eerste jaren nog niet be speelbaar zijn. De heer Schenk was van oordeel, dat de tennisbanen wat in het ge drang komen. Men moet voorkomen, dat de lawntennisclub, die met gro te moeilijkheden heeft te kampen, de bestaande banen verlaat. De voorzit ter beloofde hem, dat het college di ligent zal blijven; het huldigt het standpunt, dat er vier banen moeten komen. De moeilijkheid is echter dat daarvoor het huidige hockeyveld ge bruikt moet worden en dit zal nog enige jaren bespeeld worden. De heer A. J. Schot (SGP) was te gen het voorstel. Hy meende, dat op onverantwoorde wijze met het geld van de gemeenschap wordt omge sprongen, temeer, daar het besteed wordt aan sportvelden, die aanlei ding geven tot Zondagsontheiliging. Dat de kleedkamers voorlopig ge schrapt zyn, noemde spreker camou flage; zij zullen er heus ook nog wel komen. De voorzitter merkte op, dat iets. wat er nog niet is, bezwaarlijk als camouflage kan worden aange merkt. Tot de heer Breel zeide hij, dat de plaatsing van de tribune aan de Oostzijde voorgeschreven is door de deskundigen, mede in verband met de beoefening van athletiek. DE VOLKSTUINEN De heer M. Wattel (AR) kwam op voor de belangen van „Kweeklust", die grond zal moeten afstaan. Ge antwoord werd, dat B. en W. het als hun taak zien om te trachten de ver eniging een ander terrein terug te geven. Nadat de heer P. Meliefste (AR) nog een pleidooi had geleverd voor de sportbeoefening op Zaterdag en de heer Schenk er op gewezen had, dat sport niet alleen de volksgezondheid bevordert, maar, desondanks de fou ten, die er aan kleven, ook van gro te opvoedkundige waarde is, werd het voorstel aangenomen. De heer Schot wilde geacht worden te heb ben tegengestemd. Daar de plannen reeds door Ged. Staten rijn goedgekeurd, hebben B. en W. nog Din dagmiddag de DUW verzocht met de voorbereiding van de aanleg der nieuwe sportvelden een begin te maken. zoontje geboren op 14 Januari van dit jaar naar Cairo te kunnen te rugkeren. Haar familie zou er reeds van weten en advocaten werden al geraadpleegd voor een snelle echt scheiding. Een woordvoerder van Faroek heeft verklaard, dat de koning uiterst ver baasd was toen hij de geruchten ver nam. Hij had juist nabij Rome een villa met 40 kamers gehuurd, waar hij zich met Narriman en zijn gevolg wilde vestigen... Dinsdagmiddag snelde een A.F.P.- correspondent naar ex-koningin Nar riman in Lausanne. Ze verklaarde dat de geruchten over een mogelijke echtscheiding „geheel en al vals" wa ren en dat ze over enige uren naar Italië zou terugkei-en. We zijn wel benieuwd wat het Egyptische blad „Al Ahram" nu zal doen! Motie tegen verkoop van rookartikelen buiten tabakszaken om De Amsterdamse Vereniging van si garenwinkeliers nam een motie aan, waarin gezegd wordt, dat de bona-fide detailhandel in tabaksfabrikaten ern stig geschaad wordt door de manier, waarop de vestigingswet-kleinbedrijf 1937 wordt toegepast. De verkoop van sigaren en sigaretten buiten de siga renzaken om wordt steeds groter. Van de regering vraagt men maatregelen om aan deze wanverhouding een einde te maken. Prinses Beatrix wil oud-verpleegsters helpen. Zij maakte een puzzle. Binnenkort zal een beroep op het gehele Nederlandse volk wor den gedaan om mee te helpen, de nood te lenigen van een aantal oud- verpleegsters, die door ouderdom of anderszins niet meer kunnen werken en zonder pensioen vaak in ellendige omstandigheden haar oude dag slij ten. Dit aantal omvat ongeveer 600 oud-verpleegsters, voor wie een groot bedrag nodig is. Het in J.951 opge richte erefonds voor oud-verpleeg sters heeft weliswaar reeds onge. veer 150.000 bysengebracht, doch om de zeshonderd noodlijdenden aau een jaarinkomen van 1200 te hel pen, is uiteraard heel wat meer no dig. Dr. B. Heeres te Haarlem, voor zitter van het erefonds, heeft thans enkele mededelingen gedaan waaruit kan worden afgeleid, dat, eind Oc tober een landelijke actie zal wor den ingezet, bestaande uit een re- busprysvraag. De rebus werd gete kend door prinses Beatrix met me dewerking van enkele schoolvrien dinnen tijdens een vacantiekamp. De opbrengst van deze actie moet helpen om de oud-verpleegsters aan een menswaardig bestaan te helpen. Het aantal van zeshonderd noodge vallen zal in de loop van de tijd af nemen, omdat voor de thans nog ac tieve verpleegsters een pensioenre geling is getroffen. De particuliere verpleegsters zul len echter ook in de toekomst bij stand behoeven, aangezien deze re geling voor haar niet geldt. DE VERWACHTt MINDER BUIIG Geldig tot Woensdagavond. Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Overwe gend matige wind tussen Noordwest en Zuidwest. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1