NIEUWS UIT ZEELAND 2u>in Zijpe WISSEL SCHOUWEN SCHOUWEN EN DUIVELAND MIDDELBURG KRIJGT EINDELIJK EEN GOED ZWEMBAD WOENSDAG 8 OCTOBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Regenjassen vormen nu gewild smokkelartikel Belgische douane-beambten gebruiken geen pardon Nederlandse regenjassen zijn mo. menteel erg in trek bij de Belgen en herhaaldelijk moeten de douane-be ambten constateren, dat men tracht de jassen clandestien over de grens te brengen. De prijs van een in eBlgië vervaor- digde regenjas ligt ongeveer 45 hoger, dan een jas, welke men in Ne derland koopt, zodat dit artikel in de grensplaatsen in Zeeuwsch Vlaan deren uiteraard erg in trek is. Indien de kopers'de moeite zouden nemen de jassen in te klaren, zouden de moeilijkheden opgelost zyn, doch ve len schijnen met deze maatregel, niet op de hoogte te zijn. De Belgische douane-beambten gebruiken echter geen pardon en vele exemplaren wer den reeds in beslag genomen. GESLAAGD. Aan de. Universiteit te Utrecht is ge slaagd voor het propaed. examen in de Godgeleerdheid, de heer A. J. de Bue te Driewegen. BEVORDERD De heer J. Jongepier te Middelburg, werkzaam ter provinciale griffie van Zeeland werd door Gedeputeerde Staten bevorderd tot klerk. Causerie over corsetten te Middelburg In de bovenzaal van de Sociëteit „De Vergenoeging" te Middelburg is gis teravond een interessante causerie annex demonstratie over corsetten en bustehouders gehouden, welke tien tallen bezoeksters uit geheel Wal cheren getrokken heeft. Dè heer W. J. van Bemmel, expert van de medische afdeling der banda ge- en corsetindustrie „Basko" te Amsterdam, welke firma in samen werking met het Middelburgs cor- settenmagazijn „Form"' deze avond belegde, gaf een uiteenzetting over het Amerikaanse, op anatomisch- wetenschappelijke grondslag ontwor pen Camp-corset, dat voor de Bene- luxlanden in licentie door „Basko" vervaardigd wordt. Spr. wees op drie belangrijke punten, welke speciale aandacht verdienen: het kopen, het dragen en het onderhouden van het corset. Kopen dient te geschieden bij een gerenommeerde zaak op dit ge bied. Wanneer men eenmaal het juis te en passende corset gekocht heeft, kan men zichzelf nog veel kwaad berokkenen, door het verkeerd te dragen. Belangrijke organen kunnen door een verkeerde manier van dra gen ernstig geschaad worden. Ten slotte gaf de heer Van Bemmel nog enkele nuttigs wenken voor aanstaan de en jonge moeders. Hij drukte de toehoorsters op het hart om pas tot het dragen vaneen corset over te gaan, wanneer de lichamelijke ge steldheid van de adspirant-draagscer er werkelijk om vraagt. Een serie interessante lichtbeel den verduidelijkte de'lezing. Zierikzee WINTEROAMPAGNE HERVORMDE KERK. Ter opening van de wintercampag- ne 19521953 werd in de Grote Kerk te Zierikzee een gezinssamenkomst gehouden, waarin achtereenvolgens het woord .werd gevoerd door ds. C. J. van Royen, hulpprediker H. Bakker en ds. J. P Van Roon. In een „Woord tot de jongeren" wekte ds. Van Roy en de jeugd op de catechisaties te be zoeken en als lid toe te treden tot een jeugdvereniging. De heer Bakker richtte zich in het bijzonder tot de ouders,- waarbij hij er op wees, dat hoewel de meeste kinderen wel wor den gedoopt, in vele gezinnen later geen tijd wordt gevonden om regel matig de kerk te bezoeken. Spreker wees op het verkeerde van een der gelijke houding en herinnerde aan de beloften bij de doopsbediening ge daan. Ds. Van Roon sprak vervolgens „Een woord tot allen" waarbij hij wees op de plicht van de Christen om zich ten allen tijde met zijn moeilijk heden tot God te wenden. Het Her vormde Zangkoor verleende aan de bijeenkomst zijn medewerking onder leiding van de heer Wielemaker. THQLEN RAAD ST. ANNALAND. Verbetering van de weg St. AnnalandStavenisse. OOK DE DORPSWEG. In de vergadering van de gemeen teraad van St. Annaland van jl. Maandag kwam o.m. de verbetering van de weg St. AnnalandStavenis se aan de orde. De totale kosten van deze verbetering zijn geraamd op 544.000,waarvan de provincie 336.000,voor haar rekening zou nemen, het waterschap 40.000, de D.U.W. 90.000,de gemeente Stavenisse 50.000,en de gemeen te St. Annaland 28.000,Bij deze verbetering is inbegrepen die van de Dorpsweg van St, Annaland van het Schermerspad 350 meter verder in Z. W. richting.tot het transformatorge bouw van de P.Z.E.M. De raad van St. Annaland ging accoord met het verlenen van een bijdrage tot maxi maal 28.000.—. Het te verbeteren gedeelte, van de Dorpsweg tot de woning van.de heer Dormaar wordt 9 meter breed, d.w.z. een xij.weg van 6 meter met aan weerszijden een trottoir. Een verzoek van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren om een gas kastje voor het afmaken van dieren werd afgewezen. Men achtte dit overbodig omdat dieren zo nodig dooi de jachtopziener doodgeschoten kun nen worden! Inzake de winkelsluiting bleek de raad tegen een verplichte vacantie- week. Wethouder F. J. Stols, die voorzitter is van de Middenstands vereniging, stelde voor een dergelijke vacantieweek wèl in te voeren, doch dit voorstel werd met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Met zijn ge dachte om een koopavond in te voe ren op Vrijdagavond ging de raad wèl accoord. Het sluitingsuur zal dan om 9 uur 's avonds zijn. Op de andere avonden om 7 uur. Alleen de kappers mogen tot 8 uur werken en Vrijdags tot 10 uur. Er komt geen verplichte sluitingsmiddag. Deze regeling zal worden ingevoerd nadat terzake ook advies van de Kamer van Koophan del zal zijn ontvangen. De bijdrage- per leerling ingevolge art. 55 bis van de L.O.rwet werd vastgesteld op 26,02 per leerling. De gemeentebegroting 1953 werd vastgesteld op een totaalbedrag aan inkomsten en uitgaven van f 163.566,35 op de gewone dienst. De ltapitaaldienst sluit op een totaal be drag van f 249.226,14.en een na delig slot van f 1790,47.De post onvoorzien bedraagt- f 2577,77. Goedgekeurd werden de z-ekening van de Wezen- en Armenkas over 1951 en de begroting voor 1953. De vergoeding voor de tank bij de tarage van de heer J. Kurvink aan e Langestraat, te betalen aan de ge meente, werd bepaald op 50,per jaar. Goedgekeurd werd een voorstel om de erfpacht voor de grond van de wo ningen in de buurt Java met 29 jaar te verlengen. Bij de rondvraag informeerde de heer J. A. den Engelsman naar het uitbaggeren van een gedeelte van de haven. De voorzitter deelde mede. dat binnenkort de gehele haven zal wor den uitgebaggerd. LEZING VOOR DE VERENIGING VOOR PAEDAGOGIEK. Voor de afd. Schouwen en Duive- land van de Ned. Ver. voor Paedago- giek sprak Maandag de heer dr. A. G. M. Liernur, uit Goirle in de koffieka mer van de Concertzaal te Zierikzee, met als onderwerp „Omgang tussen jongens en meisjes". Een korte huis houdelijke vergadering ging vooraf, waarin het wintel-programma voorlo pig werd vastgesteld. Als sprekers zul len vermoedelijk optreden de heer A. C. Oleff uit Rotterdam, over een nader te bepalen onderwerp, de heer J. C. Spaans, hoofd der Chr. Uloschool te Zierikzee, over „Het Geweten" en de heer G. H. Rosinlc, hoofd B.L.O.-school te Zierikzee over „Kinderbescher ming". Met het oog op de buitenleden zullen de vergaderingen om 7 uur aanvangen. Het aantal leden bedraagt 50. Een propagandacommissie is nog niet ingesteld; men verwacht echter meer van individuele actie. Vervolgens heette de voorzitter, dr. J. J. Westendorp Boerma, de spreker en de aanwezigen hartelijk welkom. Dr. L-"ernur bepaalde zijn gehoor tot drie millieu's, nl. het gezin, de school en het verenigingsleven. Het gezin is meer uit elkaar geslagen dan voor de oorlog. Er zijn veel meer afleidingen voor de jeugd, als bioscoop, dancing, e.d. Ook de ouderen zijn meer uithui zig, zodat er niet genoeg tijd overblijft om, hun kinderen voor te bereiden op de moeilijkheden, die zij te wachten hebben. In een groot gezin is de om gang tussen jongens en meisjes ge makkelijker en ongedwongener. Men stelt het evenwel soms wel eens te mooi voor. Het poievaarspraatje is nog bij vele ouders gangbaai-, in plaats van op de meest tactvolle wijze de kinderen in het sexuele leven in te wijden. Op 16- en 17-jarige leeftijd komen de conflicten van meer ernstiger ka rakter. In de eerste plaats allerlei vul gaire inlichtingen, waartegen de jeugd door tactvolle voorlichting bijtijds ge waarschuwd moet worden. Instellingen als de Jonge'Kerk en de A.J.C. werken eveneens opvoedend. De oorlog bracht enige verwildering ook onder de ouderen. De jeugd heeft nu weer meer. bewegingsvrijheid ge kregen, maar deze moet geleid wor den, door mensen met een ideaal. Door soepel optreden moet vertrouwen ge kweekt worden. Als de leider de juiste toon kan treffen, is het in orde. Zo is het ook op de school. Spi\ constateer de een toenemende religieuze geest on der de jeugd. Daardoor ook zal de ont reddering van de jeugd afnemen. Na de pauze werden nog door ver schillende aanwezigen vragen gesteld en opmerkingen gemaakt. Tenslotte dankte de voorzitter de spreker voor zijn ernstige rede. Dreischor DAMMEN. De damvereniging „D.O.S." te Drei schor opende het seizoen met de eer ste wedstrijden van de clubcompetitie. De uitslagen waren: Freek Roggeband A. Roggeband 0—2; M. v. d. Linde —Frans Roggeband 2—0; J. J. Folmer J. Schot van Veen 20; M. Dorst J. L. Bodbijl 20; G.' Bal'Joh. Bol kenbaas 0—2; H. J. v. d. Linde—P. Roggeband 0—2. DEMONSTRATIE Nu de maisteelt reeds enkele ja ren met succes in Zeeland beoefend is, hebben de meeste landbouwers de techniek van het zaaien en de ver pleging van dit gewas wel onder de knie. Alleen blijken er nog moeilijk heden te zijn met het oogsten van de kolven. Wanneer dit machinaal geschiedt, moet het product direct af gedorst en gedroogd worden. Vo rig jaar kon dit nog net op tijd ge beuren, doch daar het maisareaal dit jaar weer werd uitgebreid, is de capaciteit van de drogerijen thans niet toereikend om de oogst op tijd te verwerken. Daarom heeft men maisrennen doen bouwen, waarin de kolven, ontdaan van het schutblad, door de buitenlucht worden gedroogd. Bij het volgen van deze methode heeft het machinaal plukken echter het bezwaar dat de schutbladen niet volledig worden verwijderd terwijl ook er vrij aanzienlijk verlies op treed. Beide bezwaren kunnen wor den opgeheven, wanneer het oogsten met de hand gebeurt, met behulp van een Amerikaanse plukhaak. Dit is een eenvoudig, doch het gebruik hiervan moet even geleerd worden. De Coöperatie te Wemeldinge en de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst uit Kruiningen hebben daarom het initiatief genomen, het gebruik van deze plukhaak te demonstreren. Dit zal Donderdag 9 October geschieden, nl. des morgens op het bedrijf van de heer D. P. Wouterse te Krabben- drjke en des middags achtereenvol gens bij de heer J. Zwemer te Krui ningen, op het bedrijf „Rotterdam" ia de Wilhelminapolder en bij de heer J. de Jonge, Oudelandseweg te Hein- kenszand. Wageningen zal door drie mannen, "waarvan twee mét ervarin- ring en één met weinig ervaring, het gébruik van deze haak doen demon streren. Marktberichten VEILING ST. ANNALAND 7 Oct.: Eigenheimers, middelsoort 18.50, bonken 16.14, drielingen 18.50, Pioklers 22.58. Aanvoer 27 ton. VEILING SCHERPENISSE. 7 Oct.: Eigenheimers, middelsoort 18.12. Bonken 16.13. Drielingen 17.99. Pioklers 22.26. Aanvoer 15 ton. VEILING ST. MAARTENSDIJK. 7 Oct.; Uien, gewone 18.02. Aan voer 15 ton. VISMIJN BRESKENS 7 Oct.: Export garnalen 1852 kg 1.2888. Handels garnalen 20 kg 92. Schar 3 kg 63. Bot 93 kg 5649. Wij ting 28 kg 5442. Middel tong 19 kg 2.182,00. Alles per kg. VISMIJN VEERE 7 Oct.: Export garnalen 1617 kg 731.10. Handels -garnalen 1014 kg 49—56. Sohar 70 kg 47—61. Bot 94 kg 42—63. Middel tong 8 kg 2.13— 2.53. Rog 46 kg 526.1. Wijting 233 kg 2534. Alles per kg. VEILING ZULD-BEVELAND GOES 7 Oct. Fruit voor export: Goudïemetten AA 21, A-16.20, BC 14.20, I grof 14.70— 15, I 12.40—13, II 6.10. Allington. Pippin A 20, BC 14, I grof 20. I 11, II 4. Cox Oranje Pippin AA 37.30, A 33.60—35.40, BC 30.55, I grof 31.50—31.30, I 24.40, II 6. Glorie van Holland A 21, BC 13.20, I grof 15. I 11,50, II 6.10. Sterappels A 25.90, BC 20—20.15, I grof 24.10, 1 13.70, II 6.10. Laxton Su- jperbe A 23. BC 13,40, I grof 20, I 11. II 3.80. Jonathan A 23, BC 18, I grof 20, I 15. Gron. Kroon A 15.70, BC 11.60, I grof 12.80 I 9, II 3. Bramley Seedling I grof 750, I 7, II 4,50. Doyenné du Cornice A 46.10, BC 45.90—47,60, I grof 42.60, I 38.10—38.20, II 18.10. Conference A 12, BC 10.35, I grof 11, I 9.20, n 4. Zwyndr. Wijnpeer A 10.50, BC 8,30, I grof 8, I 6.70, II 3. Nouveau Poi- teau I grof 3.50, I 3, Br. Alex. Lucas A 16—16.20, BC 16.50, I grof 10.20, I 9.90, H 4.50. Legipont A 20, BC 950, I grof 20.10, I 10. II 8. Seign. d'Esperen, A *13.20, BC 9.90, I grof 10, II 5. Emile d'Heijst A 6.70, BC 6,80, I grof 6, I 5.40. Will. Duchesse A 7.20, BC 3.10, I grof 5.70, I 4.10. Ponds peren I grof 6.30, I 6.50, II 4.60. Verpakt fruit: Cox Oranje Pippin AAA. 41-48, AA 37—39, A 37—38. Goudreinetten AA 26—31, A 15—18. Jonathan AA 30, A 27, B 21. Glorie van Holland AA 39—40, B 26. Ellisons Oranje A 35. B 33, C 23. Gewone veiling: Goudreinetten keuken1 11.70 11.70—13.60, idem fabr. 7. id. gesort. val 6.106.40. Cox Oranje Pippin 5—27. Allington Pippin 56. Glorie van Holland 913. Sterappels 316. Laxton Superbe 312. Bramley Seedling 3—5. Gron. Kroon 8—9. Jonathan 311. Lemoenappels 812. Dubb, Bellefleur 3—7. Zure Bellefleur 3— 12. Zoete Campagne 1116. Kroetappéls in d!e wagon 3. Tuinzoet 22. Doyenne du Cornice 326. Legipont 36. Conference 46. Zwijndr. Wijnpeer 48. Br. Alex. Lucas 37. Br. Clairgeau 314. Pondspé ren 3—6. St". Eemy 36. Gieser Wildeman 11—18. Blauwe Druiven 67—83. Noten 0,85 —1.70. Dubb. Noten 5.20—5.30. EIERNOTERING GOES Prijs voor verse kippeneieren 1.03 per kg". Voor vuilschalige en gewas seneieren wordt 2 ct. per stuk min der uitbetaald. UIENVEILING VAN 7 OCT. 1952 Gewone 18.24. Drielingen 18.50. Aanvoer 20 ton. OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor Valkenheide heeft te Colijnsplaat 75,71 opgebracht. Koophandel, v. d. Kruijt- Vlist, Kaat. Knollendam, Duijnmeijer. Alioth, De Vries. Antares, Maarschalkerweerd. Thra- cia, Kluijtmans. Butania 2, Zwartbol. Sy ria, Pol. Belgia, Smits, Stad Amsterdam 10, Sponselee. Grimsel, de Wit. Secunda, Smeding. Storno, Wagenmakers. Alsatta, Bakker. Dlna, Seppens. Telegraaf 12, de Jong. Telegraaf 8, Lindhout. Secundo, Kik. Helena, Klunder. Zeelands Luister 1, v. d. Vliet, Toiler 4, Hartmans. Victoria. Vonk. Gerardus. Suuroverste, allen naar Rotterdam. Emjo, van Eek. Amstel 6, Schreuder. Stelvio, Mertens. Stad' Amster dam 8, Kooy. Stad Amsterdam 1, Merre- laar. Sterna, van Wijk, allen naar Am sterdam. Jean, de Jong. Patria, Feenstra. Clementine, Broekaart. Rival, van Kaam, allen naar Kerkdriel. Terneuzen 1. de Braber. Comptoir 3, Meijer, beiden naar Kerkdriel. Elisabeth, den Boer, naar Delft, Vertrouwen, Schram, naar Hansweert. Van God Gegeven. Kluijtenaar. naar ScheUuinen. Era, Verbeeck, naar Schie dam. Paty, Leeuwenstein, naar Amers foort. Elisabeth, Buitendijk, naar Tilburg. Wiladcor, v. d. Starre, naar Delft. De tijd zal 't leren, Oomens, naar Enschede. Cle- mence Joseph, de Bakker, naar Goes, Pro Patria, Bosman, naar Gorinchem. Ma- chiensteen 19. de Reus, nar Spijk. Fiat. Steenbergen, naar Leeuwarden. Angèle. Zandburg, naar Gouda. Carpeaux, Krebs, naar Straatsburg. Contact, de Ruijter. Augst. van Eersel. Rijn-Schelde 18. Du- rinck.. Emil Kirdorf. Schmitt. T.R.G. 4, Heintz. Clara, van Lopik. Henna, Smit. Monique, Ruitenberg. Express 13, Schall. Rheinland, Riechert. Fraternite 7, Budts. Anna, Nooitgedacht. Express 6, Kahva, allen naar Duitsland. Uri, de Groot. Ex press 29, Beekmans. Primula, Hess. Val. zeina, Demont, Alpina 3. Kleeb. Carl Geldner, Riemens. Express 57, Fröhlieh, Charles Halier, Van Dongen, allen naar Basel. Jean, Besjes. Vlist, Kaat. Stad Meenen. Carpentier. Tanja, Vermeulen. Pax, Bos. Spes, van Maaren. Wilhelmina, de Render. Voorst, Schut. Vinkeveen, Wassenaar. Velp, Top. Dalfzijl, Muller Sancta Maria, Hovestadt. Anja, Hovestadl. Nema, Hoogendoorn. Res Nova, Hoogen- doorn. Nussia 2, Klöckner. Adriana, Rui- tberg.' Corrie, de Vrij. Linquenda, Ver sluis. Christina, Brouwer. Muretto, Calle- bout. Aggi, Pasveer. Anna Yvonne, van Opheusden. Cem 2, Joelle. Centrust 2, v. d. Hoeven. Macte Animo, van Putten. Neeltje, van Sint Annaland. Jema, Cretel. Amerthyst, Verwijs. Cura, van Maaren. Stad Amsterdam 3, Durinck. Rijn-Schel de 20, Burssens. Fiat, De Vroome. Animo, van Troost. Diamant, v. d. Vliet. Koop handel, Dirkmaat. Geertje, Hollebrandse. Adriana, Paauwe. Adjo, Fluijt. Eljo, Fluijt. Res Nova, Vorthoren. Onrust, Schram, Hendrika, v. d. Adel. Libia, Mud- de. Anna, Fongers. Thelebrug 5, van Mes- sem, Anna, Bosman. Lloyd XI, Höfling. Saumur, Jansen. Express 21, Vermont. Marie Louise, Bliek. Panama, v. d. Broek. Dymphna, Harder. Tarnhelm. Huijssens. Rheinfahrt 312, Bergmann. Vicspprano, Stienissen. Ernst Schilling. Legemann. Gea, Raukema. Fiat, Roukema. Chateau Coutet, Tongerloo. Erato, Veldhoven. Cha teau Yqeum, Bastiaanse. Maria Judith 2, Janssen. Massenet, Bock. Gounod, Ro land. EUsa, Kerkhof. Jeanne, Hooglander. Telegraaf 15, Köss. Secunda. v. d. Zee. Telegraaf 16, Hoek. Express 61, Neuer. Express 52, Kern. Pressburg, Geervliet. Han, Kuiler 24, Kremp- Montrachet, GÖtz. Beverwijk, Eimer. Toiler 2, Boot. Medoc, Janssen. TIcino, Stüting. Vertrouwen, Wennekes. Catharina, Hofstra. Schauen- burg, Rensen. Johanna, v. d. Linde. Fa- milietrouw, den Outer. Adriana Corne lia, v. d'. Vliet. Hencor, Wigman:. Helena, Theuns. Isis. Hermann. Amstel 4, v. d. Veen. Catharina. van Baaien. Harwo, Huisman. Leonie, Verhoegen. Fraternite 10, van Hemelrijk. Ezo, Smit. Maria, de Heer. Schelde, Veldhuizen, allen naar België, Burgerlijke Stand SCHERPENISSE. Bevallen: J. C. Giljam—Quaak, z.; H. H. HageVroegop, d.C. W. JansenVroeg- op, d. Overleden: M. L. Suurland, 70 j., echt genote van D. Brand. DREISCHOR. Getrouwd: L. Vis, 30 j. en W. F. Telle, 25 j. RENESSE. Bevallen: B. J. BeijeArkenbout, d. Getrouwd: L.' A. van den Berg, 32 j. en T. M. van den Bout, 26 j. Overleden: W. de Feiter, 69 j,; J. H. D. Priemis, 21 mnd. SINT PHILIPSLAND. Bevallen: N. A. Moerland—Bierings, d.; D. v. *d. ReeKristalijn, z.; J. Vermaas v. d. Steen, z.; C. G. Rijstenbil—t Nieuwenhuijzen, z. Getrouwd: M. A. Verwijs, 22 j. en C. M. J. Schoonen, 18 j. Overleden: L. C. Clarisse, 56 j„ echtge noot van C. M. Faasse. VAN TOT Te Oud-Vossemeer werd een aantal kle dingstukken en handwerken verkocht ten bate van de restauratie der Ned. Herv. Kerk. De opbrengst was f 792.33, Volgend jaar wil men opnieuw een verkoopdag or ganiseren. Op 15 November begint te Hulst weer een cursus voor de opleiding tot kraam verzorgster. Als docente treedt op zuster J. Hoenselaers. In de plaats van de aftredende secre taris van cie R.K. Jonge Boerenstand te Clinge, de heer P. Maenhout, werd be noemd de heer E. Bonte. Door de schooljeugd van Hulst wordt iedere week ruim 2000 lrilo oud papier opgehaald. De opbrengst hiervan wordt voor charitatieve doeleinden besteed. Ter gelegenheid van de kermis to Hulst, trok de harmone voor het eerst met een volledige drumbandbezetting en met flambouwen door de stad. De Kajotters van Clinge hebben een Kajottersband opgericht. Ook hebben zij een toneelstuk in studie genomen, dat deze winter nog zal worden opgevoerd. De huis.aan-huis-collecte te Hulst voor de door de W.S.C. „De Sportvrienden" te Hulst te organiseren baankoers bracht 188.84 op. De collecte voor de Nationale reclas sering bracht te Retranchement 16.70 op. In de Ned. Herv. Kerk te Retranche ment werd een collecte gehouden voor het z.g.n. Noodfonds. Deze collecte bracht 33,53 op. Het fonds moet dienen voor het inrichten van een verenigingslo kaal. Op een nader te bepalen datum in 1953 zal te Retranchement een bazar ge houden worden ten bate van de Ned. Herv. Kerk. Er zal een comité gevormd worden om een en ander voor te berei den. Tot notabel bij de Ned. Herv. Kerk te Hoedekenskerke is gekozen de heer C. van Dajen. De collecte voor de reclassering heeft te Hoedekenskerke f. 44.22 opgebracht. De collecte voor kerkvoogdij en diaco- In Ovezande bracht de collecte voor „D.E.L." f 20.63 op. De opperwachtmeester der Rijkspolitie A. J. Punt, postcommandant te Oost-Sou burg, voordien te Tholen, is overgeplaatst als postcommana'ant naar de groep Bres- kens. Op Vrijdag 10 October viert het echt paar H. ZeeveldS. ZeeveldLe Cocq te Vlissingen zijn gouden huwelijksfeest, nie der Ned. Herv. Kerk te Gapinge brachten resp. op f 53.27 en f 25.02. De afdeling Retranchement van het Groene Kruis vierde haar 25-ja rig jubileum en daarmee jubileerde eveneens de heer Brakman, die se dert de oprichting bestuurslid is ge weest. In het concertgebouw te Terneu zen trad Dinsdagavond op prof. Jim Murray in een interessant program ma, bestaande uit gedachten lezen, gedachten overbrenging, telepatische experimenten enz. De Unie-collecte ten behoeve van de Christelijke scholen bracht in Middelburg f 830.05 op. „PIEREBAK" VOOR DE PEUTERS. Het grote bassin (met vijf wedstrijdbanen) wordt vijftig meter lang. Al menigmaal is, ook in ons blad, de treurzang gezongen over het ge brek aan een behoorlijk zwembad in Middelburg, waar de jeugd zich de edele zwemkunst eigen kan maken en waar wedstrijden kunnen worden gehouden. Het heeft lang moeten duren, maar eindelijk lean dan toch aan het gerechtvaardigde verlangen van zovele inwoners voldaan worden wanneer vroegtijdig met de bouw kan worden begonnen, zullen de Middel burgers volgend voorjaar in een nieuw bad, dat aan alle eisen voldoet, kunnen zwemmen. De plannen om te komen tot de bouw van een nieuw zwembad date ren reeds uit 1939. In dat jaar maak te namelijk de architect H. Wesselo uit^Bussum een plan voor een bad nabij de melkinrichting aan de Poe- lendaelesïngel. In de oorlog kon van zelfsprekend van de bouw niets ko men, maar enkele jaren geleden wer den de plannen opnieuw ter hand ge nomen. Aanvankelijk werd gedacht aan een bad op 't Zand, doch het be zwaar was, dat. men daar uitsluitend in zoet water zou kunnen zwemmen, terwijl de Middelburgse zwementhou- siasten nu eenmaal een voorkeur hebben voor zout water en in ieder geVal een bad in of bij het kanaal wensten. Aan deze eisen voldoet het nieuwe plan, dat de architect Wesselo in overleg met de dienst van gemeen tewerken ontwierp, ten volle. Het zwembad komt nu, zoals be kend, langs de kanaaldijk bij het be gin van het Jaagpad. Daar er tussen het bassin en het kanaal een directe verbinding moest komen, dient het Jaagpad omgelegd te worden. De ligging van het bad is uiterst gunstig te noemen: goed beschut, dicht bij de stad, zonrijk. De toegang bevindt zich aan het omgelegde Jaagpad en door het fietspad ter plaatse te verbreden, krijgt men ge legenheid tot het stallen van enige honderden fietsen. Na de cassa te hebben gepasseerd, bereikt men de Advertentie. Wordt U gekweld door rheumatiek. spit scluas, aoo.a- en zenuwpijnen neemt dan Öw toe vlucht tot Cogal. Het middel dat baat waar indere caien. Laat U dus niet langex- kwellen, maar ge bruik regelmatig i'ogal. fogal zui vert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag Bi: »j>oHiëek vr. drogist 0.95, 2.40, en 8,88. Plattelandsvrouwen vergaderden Dinsdagmiddag kwam de afdeling Zuid Beveland-W est van de Bond van Plattelandsvrouwen in „de Prins van Oranje" te Goes in jaarvergadering bijeen. De leiding was in handen van mevrouw Van Oeveren. Het afgelopen jaar had zich ge kenmerkt door een grote activiteit. Mevrouw v. d. Endt bracht verslag uit over de voorjaarsvergadering te Utrecht, terwijl mevrouw de Ruiter zulks deed van de provinciale verga ring te Kortgene. Als afgevaardigde naar de op 15 November a.s. te hou den najaarsvergadering te Utrecht werd aangewezen mevrouw Oele-Die- leman. Mej. Mol zal de afdeling ver tegenwoordigen op de a.s, Ontwikke lingsdag te Goes. De dames le Cocq en v, d. Linde werden in de kascom- missie benoemd. Als prov. kascommis missielid werd voorgedragen me vrouw Viergever-van Liere.. Voorts werd het winterprogramma bespro ken. Er zullen een lampekap- en een handwërkcursus worden georgani seerd, waarvoor zich reeds verschil lende dames opgaven. Ook zal een begin worden gemaakt met volks dansen. Na de pauze droeg mevrouw L. N. Huysman-Griep voor uit het boek „Robert", Op gevoelvolle wijze be schreef zij het leven van Robert en de verschillende richtingen van op voeding welke in dit boek beschre ven worden. De grote aandacht waar mee deze. voordracht beluisterd werd, bewees wel hoezeer het gebodene in de smaak viel. KORFBAL MADJOE IS KAMPIOEN Door de 220 overwinning op K. V.L. 2 en in verband met het zich te rugtrekken uit de competitie van Fortuna en V.K.V. 2, is Mad-Joe uit Vlissingen kampioen geworden van de 3de klasse B van de Zeeuwse korfbalbond. Reeds a.s. Zaterdag spelen Madjoe en T.O.P., de kampioen van de 3de klasse A, te Middelburg een beslis singswedstrijd om uit te maken, wie er aan de promotie-competitie mag deelnemen. De tweede deelnemer aan deze promotie-competitie wordt aan gewezen door een beslissingswed strijd tussen de kampioenen van de 3de klassers C. en D., de derde is Swift 3. dat in de 2de klasse op de onderste plaats eindigde. Zaterdag wordt ook de eerste van de twee wedstrijden gespeeld voor de gromotie naar de 1ste klasse tussen 'lympia, kampioen van de 2de klas se en Vios. laagst geplaatste in de lste klasse. De wedstrijd wordt op 't terrein van Olympia gespeeld. TOGO-SWHFT 2—4. Swift heeft aan Togo geen gemak kelijke tegenstander gehad. De eer ste schoten op de Togo-korf draai den op onbegrijpelijke wijze uit de mand. Na 12 minuten had Eiff suc ces (01), waarmede hij voor Swift het honderste pimt maakte in deze competitie. Even later was het weer Eiff, die met een goed schot de voor sprong vergrootte. Het veldspel van Togo werd na de wisseling beter en even voor de rust werd het door Kuij- per 12. Legs maakte daarop gelijk (22) en dat gaf Togo moed. Toch kreeg Swift nu meer kansen en Adri- aanse en Bruggeman stelden de zege veilig (24). Togo zakte daarna wat af en nadat nog een doelpunt van Swift was afgekeurd, floot scheids rechter Alberts, die goed leidde, voor het einde. van elkaar gescheiden dames- en he renafdeling. De cabines en de garde robe voor de dames worden boven die voor de heren gebouwd. In elke afdeling komen 28 cabines, die bij grote drukte als wisselcabines dienst, zullen doen; de kledingstukken wor den dan in de garderobe in bewaring gegeven. Voorts heeft elke afdeling- een aparte kleedruimte voor de schooljeugd. Deze gebouwen zijn in de richting Vlissingen (Zuidzijde) geprojecteerd en de baden in de rich ting van de stad (Noordzijde) GESCHIKT VOOR WEDSTRIJDEN. Het grote wedstrijdbassin 50 meter lang en 19 meter breed kan men alleen bereiken via douches en een waadbak. Dit bad bestaat uit een half diep bassin (van 1.20 tot 2 m.), overgaande in een diep bassin (van 2 tot 3.25 nv). Langs het diepe ge deelte komen springplanken van eén en van drie meter hoogte. Daar het grote bassin een lengte heeft van 50 meter, zullen hierin in ternationale wedstrijden kunnen wor den gehouden, evenals polomatches. Er komen vijf wedstrijdbanen. Het ondiepe bad (de „pierebak") heeft een diepte van 30 tot 90 cm. en ligt het dichtst bij de stad. Het wordt 21 meter lang en de breedte varieert van 10 tot 19 meter. Dit bas sin voor de peuters is ook uitstekend geschikt voor klassikaal zwemonder- richt. Langs do bassins zijn stroken ge dacht, waarop de baders kunnen zon nen. Bij het diepe bad wordt een ki osk geplaatst, waarbij een zitje komt. Het is de bedoeling om de inrichting een muur te bouwen. Het water voor de bassins wordt via een filter uit het kanaal gepompt en zal steeds kun nen blijven doorstromen: Mede dank zij de steun van de N.V. Zwembad Middelburg, die haar kapi taal beschikbaar stelde en van de School Mechanische Uitrusting uit Wezep, die het graven van de bouw putten voor haar rekening nam, zal Middelburg dus volgend jaar ten lan- fjen leste over een behoorlijk geoutil- eerde zweminrichting beschikken, die de onaangename herinnering aan de volmaakt ontoereikende zwem school spoedig zal uitwissen. VOETBAL „ZEEUWEN'-SPELERS NAAR R.C.H. EN ZF.C. Naai- wij vernemen hebben de „Zeeuwen"-spelers P. A. de Visser en D. Oosterling resp. overschrijving aan gevraagd naar R.C.H. Haarlem en Z, F.C. Zaandfem. Ling leidt België-Nederland Naar wij vernemen zal de bekende Engelse scheidsrechter William Ling de landenwedstrijd tussen België en Nederland, welke Zondag 19 October te Antwerpen zal worden gespeeld, leiden, VOORLOPIG NED. ELFTAL- BLAUW WIT 5-2 Het voorlopig Nederlands elftal heeft Dinsdag te Amsterdam in de laatste oefenmatch voor de stry'd te gen de Belgische jeugd de hoofdste delijke eerste klasser Blauw-Wit met 5-2 verslagen. (Nagekomen advertenties) Heden overleed tot ons leedwezen onze ge achte voorganger en oud-patroon, de Heer M. H. VAN HEE Zijn nagedachtenis zal by ons in dankbare herinnering blijven. R. SLOTEMA en Familie, Wissekerke, 6 October 1952. Heden nam de Heer tot zich onze lieve, zorgzame Man en Va der, CORNELIS STOK in de ouderdom van 81 jaar. Goes: P. STOK—MEIJLER Eefde (bij Zutfen): P. STOK. De begrafenis zal plaats hebben op Vry- aag 10 October des na middags te 2 uur op de algemene begraaf plaats te Goes. Geen bloemen, geen toespraken. Goes, 7 October 1952. Wegens enorm succes blijft CIRCUS VAN BEVER tot en met Donderdag 9 October te GOES. Standplaats Grote Markt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13