Nederland zou er een „Siberië" op na houden in Drente JIMMY BROWN als diepzeeduiker BOEK H BROEDENDE KWARTELS IN DE SEPTEMBERMAAND DE A.V.R.O.-MOEILIJKHEDEN ZIJN NOG NIET OPGELOST De DE SJAH VAN PERZIE ZONG DE LOF VAN MOSSADEQ DINSDAG 7 OCTOBER 1952 PROVINCIALE ZEETJWSE COURANT 3 EEN DUITSE SENSATIE Duitse krijgsgevangenen zouden daar in roofdierkooien huizen De lieren A. Mozer en J. H. Scheps, hebben een rapport uitgebracht over „Duitse krijgsgevangenen, die in ons land (volgens de Sozialistïsclie Partei Deutschland) zouden worden achter gehouden". Dit rapport is aan geboden aan het partijbestuur en de Kamerfracties van de P. v. d. A. Op het congres, dat de Duitse socialistische party in 1950 te Hamburg hield, werd in een motie de bewering uitgesproken, dat Nederland Duitse krijgsgevangenen achterhield. De voorzitter van de P. v. d. A., Koos Vor- rink, heeft tegen deze motio geprotesteerd, waarna een briefwisseling ontstond en tenslotte een lijst werd geproduceerd, die de namen bevatte van zulke lieden als Lages, Kotalla enz. In de Duitse pers verschenen voorts herhaaldelijk berichten over bar slechte en onmenselijke behandeling van Duitse krijgsgevangenen in Ne derland. In verband met een concreet geval, dat werd genoemd, hebben de heren Mozer en Scheps onverwacht een be zoek gebracht aan het kamp Nor- gerhaven (Veenhuizen) waai- ze alles in ogenschouw namen en onder vier ogen met de gevangenen onder wie Kotalla mochten spreken. Zij hadden daarvoor toestemming van de minister van Justitie. Daarbij bleek, dat de Duitsers in Norgerhaven zijn er 55 opgesloten als oorlogsmisdadigers zijn ver oordeeld en precies dezelfde behande ling ondergaan als Nederlandse po litieke delinquenten met dit verschil, dat ze elke maand nog 8,- extra zakgeld krijgen van de Wes.tduitse regering. Ze hebben recht op bezoek van familieleden. Een comité te As sen zorgt er voor, dat die familiele den vrijwel gratis worden gehuisvest. In Duitse publicaties wordt gespro ken van roofdierkooien, waarin de Duitsers opgesloten worden en van „Nederlands Siberië". Tegenover Scheps en Mozer zeiden de veroordeelde Duitsers: „Wij heb ben het hier goed, maar kunnen dat teg'enover Bonn niet zeggen". Er is een cantine met vrijwel alle buiten landse tijdschriften, die in Nederland te koop zijn, er is een bibliotheek, een dagverblijf met radio, er zijn twee zalen voor handenarbeid enz. enz. GEDRANG De kooien, waarover zoveel ophef wordt gemaakt zijn oude slaapplaat- 353 U kent allen wel de kilometertel ler, een eenvoudig apparaat dat uit verschillende schijfjes bestaat, waar van het eerste schijfje door een vol ledige omwenteling bewerkstelligt, dat de volgende schijf een plaats verder draait. Is de tweede schijf éénmaal omgewenteld, dan verspringt de der de schijf een plaatsje, enz. Dat is zeer simpel. Maar we zouden met dit een voudige principe ook een wat inge wikkelder apparaat kunnen maken. Namelijk een drukpers, die zou moe ten bestaan uit dergelijke, onafhan kelijk van elkaar draaiende, schijven, waarvan de randen echter niet alleen voorzien zijn van cijfers, zoals bij de kilometerteller, doch ook van het volledig alphabet en alle mogelijke leestekens. Als we deze drukpers in werking zouden stellen en er zorg voor dragen, dal de schijven versprin gen op gelijke wijze als bij de kilo meterteller, zijn we in staal alle mo gelijke combinaties van letters en ge tallen met grote snelheid af te druk ken. We geven toe, dat de meeste regels zinloos zouden zijn, zoals bijvoorbeeld aaa 123 bababa 123 aa, of onleesbaar: edtxmorsvvz. Maar daar staat tegen over, dal we bij naarstig speuren ook grote diepzinnigheden zouden ontdek ken. Kijk maar: Zomers is het kouder dan buiten. Zelfs regels van grote schoonheid zouden door deze druk pers, met haar automatisch versprin gende letters, in grote getale worden voortgebracht. Elke zin, die Vondel ooit geschrevenheeft, zou door deze pers worden afgedrukt. Zodat zijn vol ledige werken op de duur te voor schijn komen. Zelfs voorzien van alle aantekeningen, die de Vondelkenners hebben gemaakt of ooit zouden willen maken. Uw schoolrapporten, de brief jes die U onder de les schreef en alle nog te venuachten verslagen van vre desconferenties, die in de eerst vol gende duizend jaar gehouden zullen worden, zouden zin voor zm door de ze pers worden afgeleverd. Niet alleen de schoonste roman en het allerslecht ste vod zou zij produceren, maar ook de rubriek die U thans leest, met alle vervolgen en alle toekomstige reac ties van lezers. We behoeven de pers maar te laten draaien, de regels uit te zoeken en klaar is Kees. Laten we voorop stellen, dat tech nisch de uitvoering van dit denkbeeld vrij eenvoudig is, maar daar een pers, die voortdurend regels en verschillen de lettercombinaties 'drukt, momen teel gemakkelijk te construeren is. Maar we zitten een beetje met de tijd. Want hoeveel tijd denkt U. dat er mee gemoeid is, die ene regel in alle mogelijke lettercombinaties te druk ken? Een jaar, of een eeuw, of mis schien wel een mïllioen jaar? Laten we U uit de droom mogen helpen. Zelfs al zou het gehele ons bekende heelal uitsluitend dergelijke druk- machines bevatten, die sedert het ont staan van de aarde onafgebroken met de grootst mogelijke snelheid deze re gels zouden hebben afgedrukt, dan zou op dit moment slechts het één- driéhonderdduizendstetrillioenste deel van de taak zijn afgewerkt. sen. In deze kooien sliepen vroeger inderdaad Nederlandse gestraften. Men heeft nu telkens drie van deze kooien verenigd tot een slaapkamer tje en de Duitsers mogen kiezen of ze zo'n kamertje willen, dan wel op de slaapzaal willen vertoeven. Het is gewoon een gedrang om zo'n „kooi" te krijgen. Er is tenslotte één punt, waarover de commissie een opmerking maakt: zij wil het voorrecht van de voor waardelijke invrijheidstelling indien twee-derde deel van de straf is on dergaan, ook voor de Duitse oorlogs misdadigers toepassen. De gevangenen hebben zonder uit zondering verklaard, dat het eten overvloedig en goed is. Zij zien er gebruind uit en hebben niet de ge- stïchtskleur, die men verwacht. Deze inrichting is in het geheel geen ge vangenis. De meeste gevangenen werken buiten. Bij nader onderzoek blijft niets over van de verwijten, die in de Duitse pers over de behandeling en verzorging van deze oorlogsmisdadi gers worden gemaakt, aldus het rap port. De Europese raad Yoor kemphysisch onderzoek. De Europese raad voor kemphy sisch onderzoek is bijeen gekomen te Amsterdam onder leiding van prof. Paul Scherre. Tien landen nemen aan de bespreking deel. Men wil een centraal Europees laboratorium bouwen voor kemphysisch onder zoek. Maandag is beslist, dat het niet in Nederland, maar in Zwitserland en wel te Génève zal verrijzen. Prof. Dahl (Noorwegen) adviseer de een cosmotron te bouwen dat een energie van 3.000 mill, electronvolts zal produceren. De kosten worden op 5 millioen dollar geschat, de bouwtijd op 5 a, 6 jaar. Kwartel bü het nest. Monniken mogen niet meer voetballen. De opperste leiding der Francis canerorde heeft sinds kort alle Fran ciscanermonniken verboden om deel te nemen aan het voetbalspel, dat door haar wordt beschouwd als on verenigbaar met de roeping van een monnik. Dit wordt medegedeeld door het persbureau der Ned. Herv. Kerk. UIT DE VOGELWERELD. Waarneming op Schouwen-Duiveland. 't Is zeker een verblijdend teken, dat het grote publiek hoe langer hoe meer belangstelling gaat tonen voor het dierenleven en ook voor de vogel wereld. Het bericht in de plaatselyke bladen over het late broedgeval van de kwartel onder Oosterland legt daarvan mede getuigenis af. Intussen zouden we het zeker aan te. bevelen vinden, dat de. krant niet alles over zulk een broedgeval vermeldde, niet het wèftr en het höe, daar het gevaar niet denkbeeldig zou kunnen zyn, dat de menselijke belangstelling voor zjo'n nest te groot wordt en de broedende vogel, die vóór alles rust wenst, zijn legsel in de steek laten zou. Intussen kunnen we aan bovenge noemd broedgeval een tweede toevoe gen, eveneens onder Oosterland. In de morgen van 4 September j.l. vertelde een Oosterlander me, dat hij de week tevoren, op een der laatste Augustus dagen, toen hij op zijn akker lucerne- klaver maaide, een nestkuiltje vond met zev.eh dopjes van eieren, die hij met zekerheid herkende als die'van de kwartel. De nestomgeving afspeuren de, kreeg hij zelfs nog drie van de kortelings uitgekomen jongen onder de ogen: mooi gestreepte, kleine vo- NA EEN PERSCONFERENTIE. Het recht op medezeggenschap De A.V.R.O. heeft haar gebruikelijke jaarlijkse persconferentie gehou den in de studio te Hilversum, waar een toelichting gegeven werd op de programma's voor het nieuwe seizoen. Men heeft hiervan reeds kunnen lezen. De aanwezige journalisten hebben geduldig geluisterd, enkele vra gen gesteld, een kopje koffie en nog iets gedronken, zoals ook in vroegere jaren gebeurde, maar hiermee was ditmaal de zaak niet uit. Men weet, dat er rondom de A.V. R.O. nog enig gerucht is geweest en nog steeds is. Ook deze kwestie werd aan de orde gesteld, wel niet dooi de voorzitter, de heer De Clercq, die meestal het woord voerde, doch uit de kring der journalisten. Op deze vergadering werd de heer Vogt ge mist, niet omdat hij overleden was, ziek of gepenisonneerd is, maar om dat hij, de grote man van de A.V.R. O., in wiens naam en persoon het he le A.V.R.O.-bestel als het ware be lichaamd was, op 4 Juli j.l. zij het dan op eigen verzoek, uit dé A.V.R. O.-gelederen verwijderd is geworden en thans naast en buiten zijn A.V. R.O. staat. WAAROM? Wat zijn de ware redenen? Waar om moest het zo gaan? En heeft de A.V.R.O., zoals hier en daar geschre ven is, geen grote schade geleden door het bedanken van duizenden A.V.R.O.-leden. Het gaat pok om de organisatie zelf, om de kracht van de vereniging, om de saamhorigheid, om de trouw van de leden van de A.V.R.O., de overtuiging, dat alles goed gaat en dat men in dc hoogste leiding reke ning houdt met hetgeen in de uitge breide kring van de A.V.R.O. over het gehele land leeft. Zoals bekend, is naar aanleiding van het gerezen conflict een lande lijk actiecomité uit de A.V.R.O.-leden opgericht, dat zich tot doel stelt tot wat men noemt sanering, gezondma king en democratisering van de A.V. R.O. te komen. Het is de grote grief van massa's A.V.R.O.-leden, die nochtans in overgrote meerderheid hun omroep trouw zijn gebleven, dat er een zeer kleine groep van men sen is. die alles bedisselt en die voor al onder invloed van de heer De Clercq alle macht aan zich ge trokken heeft en ingegrepen heeft in het directionele beleid van de A. V.R.O. Op deze vergadering werd de kwestie gesteld, dat behoudens deze kleine groep van hoogstens 67 men sen, waaruit het algemeen bestuur gevormd wordt en daaruit weer het dagelijks bestuur, dat met de gere- felde leiding belast is, de rest van e leden, zijnde ca. een kwart mil lioen, alle zeggenschap ontbeert. EEN STEM. Deze grote massa kan niet de min ste invloed uitoefenen en is geduren de de laatste jaren zelfs niet in de gelegenheid gesteld om op welke wij ze dan ook, hetzij door gewestelijke of door algemene vergaderingen, een stem in het kapittel te hebben bij de aanwijzing van bestuursleden. Het Landelijk Actiecomité, dat niet tegen doch vóór de A.V.R.O. ageert, n.l. om door gezond verenigingsleven te komen tot een bloeiende en ver sterkte A.V.R.O., poogt daarin ver andering te brengen, doch stuit daar bij op de harde onwil van enkele lei dende figuren. De heer De Clercq heeft o)5 deze conferentie nog eens weer verklaard dat hij het scheen alsof hier èen dictator sprak niets meer te maken wil hebben met het genoemde comité. EEN ADVIES. Er werd, nadat de diverse opmer kingen waren gemaakt inzake de moeilijkheden in de A.V.R.O. een gestencilde mededeling aan de aan wezige journalisten verstrekt, waar in scnijnbaar een poging gedaan wordt om tegemoet te komen aan de geoefende critïek. Men begint daar in met te beweren, dat de geopperde bezwaren tegen de leiding van het A.V.R.O.-bestuur voortvloeien uit onwetendheid, omdat, zo heet het, de vergissing gemaakt wordt dat men een grote landelijke vereniging met omtrent een kwart millioen leden wat het bestuursbeleid betreft en het verenigingscomplex niet vergelijken kan met een kleine plaatselijke ver eniging met een bescheiden ledental. Het algemeen bestuur wil blijk ge ven, dat het beseft, dat er iets móet gebeuren. Het heeft daarom beslo- geltjes. Hij nam de doppen mee naar huis en verblijdde daarmee later een vogelliefhebber, die ze gaarne, ook als bewijsmateriaal voor het late broedgeval in ontvangst nam. LATE NESTBOUW Het is bekend, dat de kwartel in het algemeen laat in het seizoen zijn nestbouw begint, als men het preten tieloze kuiltje in de grond een nest noemen wil. Immers zegt het rijmpje uit onze schoolboekjes? In Mei leggen alle vogels een ei, Behalve de kwartel en de spriet, Die leggen in de Meimaand niet. Ook lazen we wel eens: behalve de koekoek en de spriet, maar dat is er absoluut naast. In het kort kun nen we de kwartel beschrijven als een klein, een miniatuurpatrijsje, met lichte lengtestrepen over kop en rug. Met de patrijs en de fazant be hoort hij dan ook tot de hoender- achtigen. Bekend is zijn geluid, weer gegeven door „kwik me dit. kwik me dat". De kwartels trekken naar het Zuiden vanaf Augustus tot in Octo ber, zodat het zeer de vraag zal zgn, of het late broedgeval onder Ooster land, wanneer het legsel niet door bar weer of anderzins verstoord zou worden, nog jonge vogels zal kunnen voortbrengen, die in een maand tijds trekvlug kunnen zijn. IN HET VERBORGEN. Onze broedvogels komen in Mei. De kwartel heet in het Westen van ons land zeldzaam. Mogelijk komt- hij talrijker voor, dan men weet. omdat hij zo erg in het verborgen leeft. Hij nestelt m graanvelden, lezen we, soms in hooiland. Onze Oosterlanase kwartel had zgn home in een gras polletje op het open veld tussen de uien. De tweede, bovengenoemd, nes telde op een akker met ïucerneklaver.' De eerste eieren van de kwartel, die ik als schooljongen zag, waren bij het erwtenpikken gevonden, terwijl me eenmaal een nest met elf eieren ge toond werd op het vlasveld. Alzo nog al variatie. De eieren hebben onge veer de grootte van die van onze zwarte merel, zijn geelachtig van grondkleur en bezet met donkerbrui ne vlekken en spikkels. Naschrift. Bovenstaande was al geschreven toen er nog nader nieuws kwam over de kwartel. Baas boven baas. zouden we kunnen zeggen in verband met de kwartels. We ver meldden een broedgeval van eind Augustus, de P.Z.C van 8 Septem ber gaf er een van 5 September en nu kreeg schrijver dezes op 12 Sep tember een telefoontje, dat er op een akker onder Noordgouwe haver- stoppel nog een vogel op vijf ei eren te broeden zat. Het wiel van de mestwagen was er zo rakelings langs gegaan, dat van de zes eitjes één stuk gereden was. De combine, 14 dagen geleden, was er overheen ge gaan en het vogeltje was hopeloos kaal komen te zitten, wat het niet verhinderdé, toch trouw aan zijn toe komstig kroost te blijven. Inderdaad bleek ook deze vogel een kwartel te zijn Een man. die langs kwam. vul de het „kwik-me-dit" als volgt aan: ,,Kwik-me-dit, kwik-me-dat, trek m'n staert mar uut m'n gat." Een woordspeling waarschijnlijk om dat de kwartel zo goed als geen staart heeft. De vader van deze man had buitengewoon veel kwartels op Schouwen geconstateerd tijdens de Frans-Duitse oorlog (1870-'71). Mo gelijk dat ze voor het oorlogsweld, dat toen betrekkelijk plaatselijk was, verder Noordwaarts getrokken zijn. Noordgouwe. J, V. ten zich op hoog niveau, zoals het heet, te doen voorlichten over de vraag welke voor een grote landelijke vereniging als de A.V.R.O. de meest aanbevelenswaardige organisatie vorm moet worden geacht en welke de rechten harer leden behoren te zgn. Deze voorlichting op hoog niveau bestaat hieruit, dat drie Nederland se hoogleraren uitgenodigd zullen worden over deze aangelegenheid ge zamenlijk advies yit te brengen, welk advies dan gepubliceerd zal worden. Verbazing is uitgesproken over dit schijnbaar grootse gebaar, dat ech ter de indruk wekt, dat hiermee de kwestie op een zijspoor geleid wordt. Wij kunnen verzekeren, dat deze rang van zaken in dê kring van me- lelevende A.V.R.O.-leden ontstem ming heeft gewekt en het thans nog duidelijker is geworden dan voorheen, dat de A.V.R.O. door gebrek aan be grip van haar taak bij het bestuur, nog voor ernstiger moeilijkheden zal komen te staan. Dit zal zeer spoedig tot uiting komen en men zal daar over weldra meer horen. Het Wereldgebeuren. De sjah van Perzië in moeilijkheden y is jong (33), draagt zijn uni form goed. heeft een leuk vrouwtje van 20 jaar en toch zit hij in de diepste zorgen. Hij dat is Moh- Reza sjah van Perzië, die Maandag in Teheran naar het Senaatsgebouw is gereden om daar de derde Senaatszitting te openen en aan de eerbiedwaardige heren te ver tellen, dat het tussen hem en Mossa- deq botertje tot de boom is Na deze rede hebben „politieke waarnemers" zich gehaast te verkla ren, dat dit nu dc manier is, waarop een sjah van Perzië een tegenspraak geeft van de geruchten als zou er tussen hem en Mossadeq wryving be staan. Ook zou de sjah Inmiddels al ge zegd hebben zeer verontrust te zijQ over de pogingen om hem voor een Britse stroman te laten doorgaan. Wanneer dat nu maar het enige was, waarover de sjah zich ongerust behoefde te maken, zou het nog wel in orde komen, maarhelaas er is meer. Zijn dynastie is nog zo bit ter jong. de staatskas van Perzië is zo berooid en zgn uitgebreide familie handelt zo tegenstrijdig. Vijftig jaren geleden zwierven zijn voorvaoeren nog als kozakkensolda- ten door het land. Het was zijn va der, die 27 jaar geleden het paarden- zadel verwisselde voor de pauwen- troon in Teheran. Zestien jaar lang leidde deze vader een opgewekt leven Toen werd hij door de geallieerden afgezet, omdat er o.p hem -niet te bouwen viel. In 1941 volgde zgn zoon Moh. Reza hem op en aangezien de jongeman in Zwitserland was opgevoed, had hij idealen gekregen van democratisch bestuur, meer welvaart voor ieder een, modernisering van het land. oude Mossadeq. afstammeling van een der oudste en voor naamste Perzische families, is hem evenwel in de weg ge treden. Mossadeq voelt niets voor nieuwe wegen. Als parlementaire leider heeft daarnaast Mossadeq's vriend Kaschani ook heel wat te zeggenKaschani, de hoogste geestelijke in het land, die voor alles behoud van de aloude godsdienst wenst en ook al van geen nieuwighe den wil weten. De tegenstelling is duidelijk: aan de ene zijde de oudste en rijkste fa- milie's van het land, aan de andere zijde het kozakkenkind en tussen die twee de lege schatkist. Familieleden van de sjah spelen bij dit conflict ook nog kleine rolle tjes. Eén er van verscheen plotseling in Moskou voor het opnemen van contact met de mannen van Josef en is nu verbannen naar het buitenland. Het gerucht wil, dat ook de moeder van de sjah geen persona grata bij Mossadeq meer is, omdat ze inplaats van een vinger somtijds geneigd zou zijn een vuist in de pap te houden. Wanneer Mossadeq er toe zou be sluiten deze dame op een buitenland se reis te sturen, dan zou dat wel eens 'n teken kunnen zijn voor een alge hele uittocht van de sjah-familie. En wat zou dan die eenzame sjah nog op z'n pauwentroon moeten doen? TROONREDE TE TEHERAN Perzische vorst geen Britse stroman De sjah van Perzië heeft Maandag, een dag na de overhandiging van de Brits- en Amerikaanse nota's aan Mossadeq, de derde zitting van de Per zische Senaat geopend. Hg verklaarde, in te stemmen met en bewondering te hebben voor Mossadeqs pogingen om de olie-industrie te nationaliseren en de Perzische rechten te handhaven. „De rechtvaardige uitspraak" van het Internationale Hof in Den Haag „maakte het voor de kleine landen mogelijk op de integriteit en rechtvaar digheid van het hof te vertrouwen", aldus de Sjah. In zijn rede drong de Sjah aan op sociale rechtvaardigheid. Hij ver klaarde. dat de speciale volmachten, die premier Mossadeq zijn verleend, het wijzigen van de kies- en perswet zouden vereenvoudigen. Klaarbiijkeiyk verwgzend naar agrarische moeilijkheden in som mige delen van het land, waar oogsten door opstandige elemen ten zijn verbrand, zei de Sjah, dat „bepaalde intrigerende ele menten trachten de grondbezit- 84. Kapitein Toontje begreep er niet veel van, maai- hij merkte aan het vreemde gedrag van Jimmy wel dat er onraad was. Jimmy begon nu weer te fluisteren. „Stop je pgp weg, kapitein", zei hij zachtjes. „En Iet op wat er gaat gebeuren. Als ik mij niet vergis wordt het knokken. Loop langzaam achter mij aan en wees er op verdacht dat er binnen eèn minuut iets uit die boom valt Kapitein Toontje had moeite zijn verbazing te verbergen, maar daar kreeg hij amper tijd voor, want de volgende seconde was Jimmy als een wervelwind op de boom afgestormd. Hij nam een werkelijk formidabele sprongzgn han den grepen een der takken en het volgende ogen blik was Jimmy tussen het gebladerde verdwe nen. Kapitein Toontje vroeg zich af of hij zijn eigen ogen mocht geloven, want het leek er veel op of de boom plotseling getroffen werd door een windstoot die door de nauwe rotsspleet blies. Alle takken begonnen te bewegen, de bladeren stoven in het rond en er klonk zelfs een gil. Toen plofte er iets naar beneden, precies zoals Jimmy voorspeld had. Het was een manKapitein Toontje rende op de man af. „Wel potjandorie", gromde hij. „'t Is Siem Soep". Deze keek hem wat lodderig aan, maar wilde toch opkrabbelen. Toen verkocht kapitein Toontje hem er een! De kok stamelde alleen nog maar wat en sloot de ogen ters te verzwakken en moeilijk heden tussen boeren en landeige naren trachten te veroorzaken". Dit diende te worden voorkomen aldus de Sjah. Hij hoopte, dat Mossadeq zijn bij zondere volmachten zou aanwenden om tot een sluitende begroting te ko men en de ondergrondse natuurlijke hulpbronnen van het land te gebrui ken. SJAH WAS VERONTRUST Tot zover de réde van de Sjah. In politieke kringen verluidt, dat de Sjah de geruchten als zou hg ge dreigd hebben af te treden indien Mossadeq de voorstellen van Chur chill en Truman zou verwerpen, kwa lificeerde als pogingen om hem een Britse „stroman" te doen schgnen. De Sjah was er zeer verontrust over. Premier Mossadeq voerde Maandag besprekingen met de religieuze leider en voorzitter van de „Madjlis", Kas- jani, en met Hoessein Fatemi, een der leiders van het nationale front. Het kabinet van de premier noem de echter officieus de berichten over het afbreken van de betrekkingen „voorbarig". EEN VAN: DR. G. VAN BEUSEKOM. De titel „De wonderen der levende natuur", (uitgave Born N.V. Assen) is weinig origineel en doet een her haling van het gebodene in soortge lijke werken verwachten. De boek handel krijgt van dergelijke alge meen georiënteerde boeken een te veel. Wat niet wegneemt, dat het boek van Dr. van Beusekom eigen kwaliteiten bezit, die het kopen ze ker wettigen. Onder bijzonder fraaie illustraties brengt het vele interes sante en niet alledaagse stof. terwijl het werk ook als geheel keurig voor de dag komt. Het is niet mogelijk een overzicht te geven van de vele onderwerpen in dit boek behandeld. Vraag het ter inzage bij uw boekhandelaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3