MIDDELBURGERS VERFRAAIEN GERESTAUREERDE KERKEN Zeeuwse Almanak BIETENCAMPAGNE BEGINT OP GANG TE KOMEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 7 OCTOBER 1952 GESCHENK VAN BURGERIJ GEKOZEN Voor aankoop van doopvont is nog enkele duizenden guldens nodig. Het comité uit de Middelburgse burger}), dat gevormd werd met het doel by de heropening van de gerestaureerde Nieuwe Kerk en Koorkerk enkele passende geschenken aan te bieden, heeft besloten om de beschikbare gel. den te besteden aan een gebrandschilderd raampje in de consistoriekamer, zilveren kandelaars voor de avondmaalstafel, avondmaalstin, een trouw- ameublement en een trouwkleed. Er bestaat echter nog dringend behoefte aan een doopvont voor één der kerken, dat alleen zal kunnen worden gaschonken, wanneer het streefbe drag van f 10.000.geheel of bijna geheel beschikbaar komt. Maandag avond had men de f 7000.bereikt. Er zullen dus, om de beide kerken al les te geven, wat zy inderdaad nodig hebben, nog tenminste enige duizen den guldens nodig zyn. Het comité doet dan ook een boroep op de velen, die tot dusver geen gift voor dit mooie doel schonken, alsnog een steentje b\| te dragen ten behoeve van de beide zo fraai gerestaureerde kerken. In de plechtige openingsbyeenkomst welke Zaterdagmiddag a.s. in de Nieuwe Kerk wordt gehouden en door circa achthonderd genodigden zal worden bijgewoond, zullen talrij ke sprekers het woord voeren. Tot hun spyt waren de ministers van On- derwys, Kunsten en Wetenschappen, van Wederopbouw en Volkshuisves ting en van Financiën verhinderd bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn. Na het openingswoord van de pre sident-kerkvoogd, de heer L. Herder, spraken achtereenvolgens mi-. F, P. Th. Rohling chef van de afdeling Oudheidkunde en Natuurbescherming ten departemente van O., K. en W.( die de minister zal vertegenwoordi gen, de Commissaris der Koningin in Sanapiriri: de veilige 3 Drie superieure geneesmiddelen in elk tablet, bovendien door juiste dosering, zeer verhoogde geneeskrachtige wer king. Overtreft alles I Werkt veilig en snel bij Griep - Koorts - Kou en Pijnen. Koker 25 tabletten 45 et - 50 tabletten 80 it September-nummer Zeeuws Tijdschrift Het September-nummer van het Zeeuws Tijdschrift opent met een artikel van ir. F. Q. den Hollander, president-directeur der Nederlandse Spoorwegen, over de spoorwegen in Zeeland. Hij beschouwt daarin de al gemene verkeerssituatie in onze pro vincie en geeft een historische schets van de Zeeuwse lijn, de spoorweg maatschappij Zuid-Beveland en de lijn MechelenTerneuzen. Dit opstel gaat vergezeld van enige aardige il lustraties. o.a. van een locomotief der Staatsspoorwegen, zoals eertijds op de Zeeuwse lijn reed en een facsi mile van een „tijdtafel voor trein- beambten" voor de zomerdienst 1868 op de lijn RoosendaalGoes. Er re den toen vier treinen per dag Drs. P. van Houte, leraar te Rot terdam. die in Zeeland werd gebo ren. wjjdt een artikeltje aan de Wal- cherse klederdracht, die, zoals hij constateert, nog wel leeft, doch over weinige jaren geheel zal zyn verdwe nen. „Het afleggen der Walcherse volksdracht eens vergroeid met het wezen der mensen en het uitzicht dei- streek. betekent verlies van 'n eigen stuk schoonheid een offer aan de moderne tijdgeest", aldus deze schrij ver. Dee heer B. J. J. R. Walrecht heeft een bezoek gebracht aan het Oranje plaatje en geeft een vlotte vertelling van wat hij bij die kruistocht over de schorren allemaal zag en meemaakte. Dr. J-. Haantjes vervolgt zijn serie artikelen „Hét land, dat God be schermt" en M. P. de Bruin leverde een korte studie over de stellen of stelbergen. Het September-nummer bevat voorts een gedicht van Hans Warren, „Herfstwind" en een aantal aardige vignetten van mr. J. C. van Schagen. BENOEMINGEN WATERSCHAPPEN Bij koninklyk besluit zijn benoemd: Met ingang van 13 December 1952 tot dijkgraaf van de polder Oosteren Ban van Schouwen, N. Beije te Re- met ingang van 19 December 1952 tot dijkgraaf van de Katspolder. I. L» J. van der Maas te Kats; tot plaatsvervanger van de dijk graaf van de Schorerpolder, J. Du- rinck te Nieuw- en St. Joosland; met ingang van 1 November 1952 tot lid van het bestuur der waterke ring van de camaiiteuze Jonkvrouw- Annapolder, P. de Dreu te Kortgene; tot gezworene van het waterschap St. Maartensdijk, G. D. Kloet te St. Maartensdijk. BRIEF „Schipper" miss D. Hewitt uit II- ford, Engeland, is op zoek naar gege vens over het voormalige Engelse schip JZamehursfen al zoekende is zij per brief dan in Vlissingen terecht gekomen. Hel zal de mannen van het Neder lands Loodswezen ongetwijfeld goed doen, dat hun tonnenlegger „Barne- hurst" (want dat is de huidige functie van het vaartuig) zich in de bijzonde re belangstelling mag verheugen van een dertigtal, ongetwijfeld charmante, Engelse meisjes Meisjes, die in de oorlog als vrouwe lijke zeeverkenners „Sea Rangers" de Barnehurstadopteerden en thans nu zij groter geworden zijn méér moeten weten van „haar" schip Zij komen nu namelijk in aanmer king voor een hogere rang in de pad vinderswereld, maar daartoe dienen zij eerst een inspectie te doorstaan, waarbij zij het een en ander moeten vertellen over het in de oorlog ge adopteerde vaartuig. En zo kon het gebeuren, dat een brief van schipper miss D. Hewitt, 76 Collinwood Gardens, IIford, Essex, in Vlissingen belandde de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de directeur van de Rijksdienst voor Monumentenzorg jhr. dr. E. O. M. van Nispen tot Se- venaer, de president van de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk, ds. J R. Wolfensbergen en wethouder J. W. Kögeler namens het gemeente- stuur van Middelburg. Vervolgens spreken de voorzitter van het Pro vinciale kerkvergadering, ds. A. W. M Odé, de voorzitter van het Pro vinciaal college van toezicht, mr, H. van der Beke Callenfels, het hoofd bestuurslid van,de Vereniging van kerkvoogdijen, de heer J. Moll en de voorzitter der .Vereniging van Vrij zinnig Hervormden in Middelburg, de heer L. A. Schenk, waarna mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse Van der Feltz namens de twee comité's de geschenken van de burgery voor de beide kerken zal aanbieden. De president-kerkvoogd zal vervol gens de Nieuwe Kerk aan het minis terie van predikanten en het college /an ouderlingen der Ned. Hei-vormde remeente en de Koorkerk aan de /ereniging van Vrijzinig Hervorm- len overdragen. Ds. F. Don spreekt het slotwoord. TALRIJKE AUTORITEITEN De plechtigheid, waaraan, zoals ge meld, de „Instrumentale" medewer king zal verlenen en die op een latei- tijdstip per radio zal worden uitge zonden, wordt ondermeer bijgewoond door de oud-rijks-inspecteur Kunst bescherming. dr. J. Kalff, door een vertegenwoordiger van de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, ir. W. K. van Oppen, door een deputatie van de kerkvoogdij en de kerkeraad der Ned. Hervormde ge meente Amersfoort, die destyds Mid delburg adopteerde, door de hoofddi recteur en de hoofdarchitect van de Rijkscommissie voor Monumenten zorg, de heren B. J. v. d. Velde en J. A. L. Bom, door de voorzitter en de secretaris van de Bouw. en restau ratiecommissie der Ned. Herv. kerk, prof. dr.-ir. H. G. van.Beuzekom en mr. G. A. J. ter Linden, door leden van de Orgelcommissie, afgevaar digden van het college St. Laurens- kerk Rotterdam, door de orgeldes- kundige de heer L. Erné en ae con servator van het Rijksmuseum te Amsterdam, de heer T. A. H. Lun- singh Scheurleer. Het staat nog niet vast of de directeur-generaal van Wederopbouw en Volkshuisvesting, dr. ir. Z. Y. van der Mere, aan de in vitatie gevolg zal geven, maar het is wel zeker, dat de secretaris-generaal ir. H. W. Mouton, aanwezig zal zijn. Geschenk Middelburgse kerken Zesde afrekening: Mevr. v. A. 5; A 2.50; A. 2.50; A. 5; Amsterd. Bank 100; Mevr. v. d. B. 5; B. 1.50: d. B. 10; Fam. B. 2; d. B. 5; Mevr. v. d. B. Rotterdam 2.50; d. C. 5; C.. Den Haag 5; D. 5; v. d. D. 1; F., Den Haag ƒ1; G., De venter 2.50; Mej. G„ Domburg 10; G., Rotterdam 25; H. 2; J. 3.50; Fa. d. J Zn. 25; J., Breda 4; Dames J. H. 5; Mevr. K. Krom menie 10; v. K., Leiden 5; K. 5; K. 2.50; K. 5; K. 1; L., Velp 10; L. 5; d. L. 2.50; L. 15; L. 2.50; Mej. M., Zutphen 1; M. 5; M. 2.50; M. 15; Mei. M. 25; d. M. Breda 10; Fam. v. N., Den Haag 100; Nutsspaarbank 100; Mevr. v. O. 2.50; P., St. Laurens 5; P. 10; Mevr. P.. Waarde 2.50; d. R. 2.50; S. 1; Mevr. S. 5; v. S. 5; Mevr. v. S. 2.50; S. 5; Fa. S. 2.50; T. 1; Mei. V. 10; Mevr. d. V. 5; Mevr V., Huis ter Heide 5; Mevr. v. d. V. 1; d. V. 10; Mevr. v. d. W., Appelscha 1; W. 5; W. 5; Z. 10; Z. 5; Z. 10; Mevr. v. Z. 1. Totaal 699.50: totaal vorige afrekeningen 5.238,50; totaal 5.908. De gevers ^geefsters, achter wier namen geen woonplaats is vermeld, wonen te Middelburg. GESLAAGD. Te Utrecht slaagde voor het arts examen de heer W. A. M. Adriaan- sens te Walsoorden. „Maximaal" vreemd woord De commissie van financiën uit de Middelburgse gemeente raad diende een advies uit te brengen over de hernieuwde vaststelling van een verorde ning en deed dit in gunstige zin, met byvoeging van de op merking, dat invoeging van de uitdrukking „ten hoogste" in plaats van „maximaal" naar haar oordeel meer aanbeveling verdient. Het college van B. en W., dat overigens het gebruik van vreemde woorden ook niet erg kan waarderen, maar het woord „maximaal" nauwelijks meer als zodanig kan aanmer ken, heeft er Van Dale's Groot Woordenboek der Nederlandse taal eens op nageslagen en kwam tot de ontdekking, dat het woord „maximaal" daarin ook voorkomt. „Wij menen dus in goed gezelschap te zijn", al dus het college, dat voor een redactiewijziging dan ook eigenlijk geen reden ziet. Jaarvergadering van „De Zeeiuwen" in Hilversum. De vereniging „De Zeeuwen" te Hilversum hield haar jaarvergade ring, waarin o.m. besloten werd in het komende winterseizoen vier uit voeringen te geven, waarvan de eerste gehouden zal worden op 18 October a.s., met medewerking van een voordrachtskunstenaar en Het orkest „De Zeeuwse Accord eondui- vels". Men zal trachten het ledental op te voeren. De heer W. Roelse werd als secretaris herkozén. Uit het jaarverslag blijkt, dat „De Zeeuwen" m Hilversum en omgeving een opgewekt verenigingsjaar achter de rug hebben. Zo werd 24 Novem ber 1951 net eerste lustrum gevierd, waarbij het bestuur een Zeeuwse viag werd aangeboden. De onderafdelingen, toneelclub en accordeonorkest, floreren, hetgeen vooral bleek bij de opvoering door de toneelclub van „Uw Wil geschiede", op 29 Maart j.l. De accordeonband legde proeven af voor de A.V.R.O. en zal wellicht optreden in het program ma „Hallo-Hallo" in de derde Bonte Dmsdagavondtrein. De uitbreiding van de Middelburgse sportvelden Naar aanleiding van het door B. en W. van Middelburg ingediende voorstel tot uitbreiding van ae sport velden aan de Nadorst merkt de commissie van financiën op, dat in het voorstel de datum ontbreekt van de brief, waarin de D.U.W. het sub sidie heeft toegezegd en vraagt, of deze brief nog ter inzage kan wor den gelegd. Ook wil de comissie we ten of gewerkt wordt met een regie contract of met. normale aanneming en zij vraagt hoe het met de post onvoorzien is gesteld, waarom niet wordt voorzien in de dringende be hoefte aan meer en betere tennisba nen en of het niet een groot bezwaar is, dat er geen kleedkamers komen. Schriftelijk antwoorden B en W., dat de schriftelijke subsidie-toezeg ging van de D.U.W. nog steeds niet is ontvangen, maar dat wel een be slissing is genomen. Aangezien het gehele werk door de D.U.W. wordt uitgevoerd, is er geen sprake van re- giewerk of aanbesteding. De post onvoorzien wordt geraamd op 200.000 - 197.740 2260. Uitbreiding van de tennisbanen is in het plan niet opgenomen. Deze uitbreiding, moet afzonderlijk worden bezien, omdat dit geen object is voor DUW of Heidemij en omdat het de bedoeling is één of twee banen aan te leggen naast de bestaande, dus niet op de ontworpen terreinen. Te zijner tijd zal hierover een afzonder lijk voorstel worden gedaan Kleed kamers zijn nog niet in het plan op genomen, omdat G. S. daartegen be zwaren hadden in verband met het reeds grote bedrag, dat in de terrei- nen is geïnvesteerd. Advertentie- Internationaal vrouwenprobleem opgelost. Gezinswas verliest zijn vlekken! Castella (het blau-1en het kost ondanks zijn we pak) heeft beslist fabelachtige waskracht een streepje voor! Vlek- slechts 47 ct. per pak ken vluchten voor C a s- (dubbel pak slechts 90 tell a In het dikke, cent), vette, welige sop ver- De Nederlandse vrouw heeft vaak heel andere dwtjnen a„e vtekken 0p problemen dan de Ame- een"verbklffcnde manier. nkaanse, de Japanse, de Ca9tejja bevat bovendien Itahaanse of de Brazih- het 0pZi6Ilbarende Ac. tief Wit", dat de gezins was veel helderder maakt, dan U ooit voor mogelijk hield. Maar op wasdag heb ben zij precies hetzelfde verlangen: hoe krijg ik al die vlekken uit de ge zinswas? De vrouw, die Toch is Castella een ah dan kan beschikken over soluut veilig wasmiddel De fijne was waagt om een alkalivrij wasmiddel. Daarvooir dient de volko men alkalivrije Castella Wolwas, die alle fijne goed (jumpertjes. nylons, lingerie, babykleertjes, etc.) viermaal langer doet meegaan! Nog geen besluit over koopavond in Hulst De raad van de gemeente Hulst heeft nog geen verordening kunnen vaststellen voor de winkelsluiting, daar nog geen advies werd ontvan gen op de aan de Kamer van Koop handel en Fabrieken in Zeeuwsch- Vlaanderen gezonden stukken. Koninklijke onderscheiding voor 40 iaar trouwe dienst. Tijdens een eenvoudige plechtig heid heeft de burgemeester van Westdorpe, de heer G. H. E. M. van Waes, Zaterdagmiddag op het kan toor van de Eerste Ned. Coöp. Beet- wortelsuikcrfabriek te Sas van Gent, de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt aan de heer E. de Maerte- lacre. Deze koninklijke onderschei ding viel de heer De Maertelaere ten deel voor zijn veertigjarige staat van dienst by de suikerfabriek. De onder scheidene, die thans als ploegbaas werkzaam is, is woonachtig te West dorpe. Van bestuur en directie van de fabriek mocht hy een enveloppe met inhoud in ontvangst nemen, ter wijl hem voorts een diploma werd overhandigd van de Ned. Mij. voor Handel en Nijverheid. DOCTORAAL EXAMEN. Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen geneeskunst mej. H. E. Bron- gers te Middelburg. Vermakelijkheidsbelasting in Middelburg De Middelburgse raadscommissie van financiën heeft geadviseerd het voorstel tot verlaging van het belas tingpercentage vöor bioscoopvoor stellingen goed'te keuren. Het lid de heer J. S. Hoek (A.R.) heeft echter een minderheidsnota ingediend, waar in hy verklaart zich by gebrek aan voldoende motivering niet met dit ad vies te kunnen verenigen. Het colle ge antwoordde schriftelijk, dat het de verlaging niet onredelyk acht, omdat de kortingsregeling van de Wet Noodvoorziening 1948, welke aanlei ding is geweest tot verhoging van het percentage en voor welke verho ging. zonder deze kortingsregeling, in 1948 geen aanleiding zou hebben bestaan, met terugwerkende kracht tot dat jaar is ingetrokken. In tal van gemeenten is men In verband daarmede reeds tot de verlaging overgegaan. De opbrengst van de be lasting voor bioscopen bedroeg over 1949 f 27.000.—, over 1950 f 29.000.— en over 1951 f 30.262.—. AANGESLAGEN OESTERPANNEN WORDEN BINNEN GEBRACHT Deze week zijn de pannenboeren te Yerseke begonnen met het binnen brengen van hun aangeslagen pan nen. Dit seizoen zyn ruim drie mil- lioen pannen voor de oestercultuur uitgelegd. Over het algemeen is de aanslag bevredigend, al is die niet zo groot als vorig jaar. Een zeer geluk kig verschijnsel is het, dat er geen enkel geval van schelpziekte is ge constateerd. LEZERS SCHRIJVEN WAAROM DE BOEREN GENERAALS NAAR ZEELAND KWAMEN Middelburgse dames hadden hulpactie georganiseerd. Mevrouw dr. H. C. M. Ghijsen schrijft ons; In aansluiting op het artikel: Boe rengeneraals veroverden een verre- fend Middelburg, in de P.Z.C. van 30 eptenrber, zal het volgende U wel licht interesseren. Er was een bijzondere reden, waar om de Boerengeneraals Middelburg met een bezoek vereerden. Want de Middelburgers hadden zich niet be paald tot het zingen van „De Boeren hebben 't overwonnen" en werk loos toezien, toen het misging. Toen in 1900 de tegenslagen voor ae Boe ren begonnen, de vrouwen en kinde ren naar concentratiekampen werden gevoerd en steeds meer krijgsgevan genen op St. Helena en Ceylon kwa men, werd in de Zeeuwse hoofdstad een hulpactie op touw gezet, die wel dra een grote uitbreiding kreeg. Het initiatief daartoe werd geno men door mej. Marie Berdenis van Berlekom. Er werd een damescomité opgericht, waarvan zy het secretari aat op zich nam. Mevrouw Schrorer- Plaat, de burgemeestersvrouw, waf presidente, mevr'ouw GhysenProof penningmeesteresse. De dames Kake beekeDe Jonge, BolleMulocV Houwer en De Ligt hadden ook daar in zitting. Doordat contact werd verkregen met dr. Leyds, consul-generaal voor de Zuid-Afrikaanse Republieken, bleek het mogelijk belangryke zen dingen in geld en natura over te ma ken. Niet alleen ging alle hulpverle ning uit Nederland via het Middel burgse comité, ook uit het buiten land, met name uit Frankrijk, dat zeer pro-Boer was en uit Engeland, waar de liberale party tegen de Zuid- Afrikaanse politiek der regering ge kant was, stroomden gelden naar Middelburg, dat aldus het middelpunt werd van een internationaal hulpbe toon. Weldra liepen de overgemaakte gelden in de duizenden. Men kreeg ook rechtstreeks con tact met de krijgsgevangenen. Eén tentoonstelling werd georganiseerd van werkstukken in de krrjgsgevan- fenkampen vervaardigd uit hout en een (soepbenen). Er waren zeef cu- rieuse exemplaren by, o.m. een wan delstok, waarvan de knop gevormd werd door een uitbeelding van presi dent Kruger, die Jameson afstraft, als hy de Transvaal tracht binnen te sluipen. Toen nu de Boerengeneraals hun tocht door Nederland maakten, om gelden te verzamelen voor hun ge teisterd land, sprak het vanzelf, aat ze ook Middelburg bezochten. Zij kwamen daar, behalve om de prach tige gift der Zeeuwen in ontvangst te nemen, om dank te betuigen aan degenen, die reeds tydens de oorlog verlichting hadden weten te brengen aan hun lijdende landgenoten. Advertentie Weer een auto in de sloot bij St. Annapolder Bij St. Annapolder aan de weg TerneuzenAxel, enkele tientallen meters voorby de plaats, waar Zater dagmiddag een autoongeval plaats vond, kwam Maandagmiddag door de f ladheid van de weg een personenau- o, bestuurd door de vertegenwoordi ger J. v. d. S. uit 's-Hertogenbosch te slippen. De auto reed tegen een boom en kantelde vervolgens in een langs de weg gelegen sloot. De bestuurder, die slechts met matige snelheid reed, liep enkele schrammen op. De auto daareentegen werd zwaar beschadigd en moest door middel van een kraan wagen naar Terneuzen worden ge sleept. HUIDKLACHTEN ooals puistjes, vetwormpjes en mee» eters die Uw huid ontsieren verdwij- nen snel door plaatselijk SHMvnk "er*'n areingi Nutsspaarbank Middelburg in de maand September. Het tegoed van de spaarders bij de Nutsspaarbank te Middelburg steeg gedurende de maand September van 8.109.580 tot 8.162.858, met een in leg van 313.968. Terugbetaald werd 260.689. Het aantal rekeningen steeg van 11.011 tot 11.319. Het bykantoor Oostburg meldt een styging van het tegoed van 907.374 tot ƒ931.884 met een inleg van 48.260 en een styging van het aan tal rekeningen van 1155 tot 1172. Ty dens de zitdagen te Oostkapelle werd ingelegd 11.569 en terugbetaald 1250. Het tegoed van het school- sparen steeg van 32 341 tot 33.448 met een inleg van 2655 en een sty ging van het aantal rekeningen van 1316 tot 1539 In Middelburg wei-den 16 en in Oostburg 4 babyboekjes af gegeven. Het aantal in omloop zynde spaarbusjes nam toe van 631 tot 670 en het gespaard bedrag was groot 1013. GEVAARLIJKE HOND De heer H de Bruine te Kamper land ontdekte dezer dagen, dat een van zyn schapen, die weiden aan de zeedyk Soelekerkepolder by de haven te Kamperland, zodanig door een on bekende hond was verminkt, dat de hele vacht van het dier was verdwe nen. VAN BIET TOT SUIKER Wortelgewicht en suikergehalte verder gestegen De bietencampagne is weer begonnen. Iu de Zeeuwse havens en aan de stations zyn de eerste partyen suikerbieten aangevoerd om naar de fabrie ken te worden getransporteerd. Niet overal gaat dat vlot. De Centrale Sulkermaatschappy deelde reeds mede, dat de aanvoer van suikerbieten door de regen, die de laatste tyd is gevallen, zeer wordt ver traagd. De telers kunnen de bieten niet rooien en het is uiterst moeiiyk de gerooide bieten van het land te ryden. De aanvoer aan de fabrieken Is slecht, zodat enkele fabrieken op verminderde capaciteit begonnen te draaien. Het September-nummer van „de 22 September jï„ werd voor Zuïd-Be- Suikerbïet deelt mede, dat de weke- veland en Walcheren per mi.nster van lykse rooiing door het Instituut voor Rationele Suikerproductie, in begin September weer een sterke wortel- groei te zien heeft gegeven, met daar naast een flinke styging van het sui kergehalte. Terwyl op 1 September het gewicht van 1 biet '78 gr. be droeg, steeg dit op 8 September tot 865,9 gr., met daarna op 15 Septem ber een kleine daling tot 854.7 gr. Het suikergehalte bleef zich op ge noemde data in stygende lijn bewe gen, nl. resp. 15.5 15.7 en 17.1 Gedeeltelyk is dit te danken aan een verminderde wateropname van de bieten door het drogere koele weer, maar vooral aan de sterk toegeno men afryping. Het weertype van be gin September met droge, vrij zonni ge dagen en koele nachten werkte de suikerophoping in de biet sterk in de hand. Trouwens, op vele velden is de aanblik van het. loof in korte tijd ge weldig veranderd. Uit het doorbui gen en naar buiten omhangen van de bladstelen kan men duldeiyk zien, dat het gewas aan het afrijpen is. Op 8 September werden weer over het gehele land monsters genomen. Landelyk kwam het gewicht van 1 biet op 808 gr. tegen 598. gr. op 3 Sep tember van het vorige jaar. Noord- Holland gaat aan de kop met 909 gr. (623 gr.) gevolgd door Zeeuwsch- Vlaanderen met- 831 gr. (575 gr.). Voor de Zeeuwse eilanden werd een gewicht van 787 gr. (608 gr.) geno teerd. Het suikergehalte vertoont een overeenkomstig beeld. Het landelyke percentage was op 8 September 15.8 (vorig jaar 14.5 Noord-Hol land staat bovenaan met 16.4 (14.2 De Zeeuwse eilanden had den 15.8 (14.5) en Zeeuwsch- Vlaanderen 15.2 (13.9). ZEER GOEDE STAND. Intussen heeft de gunstige ontwik keling zich nog verder voortgezet, want Dij het nemen van monsters door de Centrale Suiker Maatschappij op De rnosselaanvoer Kwaliteitseisen bemoeilijken de aflevering De rnosselaanvoer uit de Wadden zee is nu in volle gang en de meeste "hepen varen af en aan. om de mos- Men naar Zeeland te brengen en aan 'e handel door te leveren. In de ^eemvse Stromen zelf, mindert de voorraad, van grote, overjarige mos selen snel. Toeh zijn er in Zeeland nog een aan tal kwekers, die aan de levering niet deelnemen. Tot hen heeft het Aan- en Verkoopkantoor deze week een schrij ven gericht, waarin verzocht wordt, zo spoedig mogelijk een monster in te zenden, daar het niet doenlijk zal zijn, in de laatste maanden van het seizoen, uitsluitend te bestellen bij hen. die in het begin van het seizoen niet gele verd hebben. Door de gezamenlijke kwekers is thans ongeveer een derde van de totale jaaromzet afgeleverd. In de kringen van hen, die niet aan de levering deelnemen, wordt ge klaagd over onrechtvaardige behande ling. De meesten van hen zijn in het be zit van mosselen, die beantwoorden aan de minimum eisen van de C. kwa liteit, maar deze vinden geen aftrek, omdat de handel ze liever niet wil. Wel worden C. mosselen geaccepteerd, maar alleen wanneer de B.-kwaliteit benaderd wordt. Zoals bekend gaat het bij de onder linge mosselkwaliteiten niet alleen om het vleesgewicht, maar vooral ook om de schelpgrootte en dat is voor dege nen, die niet kunnen leveren meestal het grootste struikelblok. Enige soe pelheid tegenover de categorie van kwekers, die C. mosselen bezitten, maar deze niet kunnen afleveren, om dat de handel te hoge eisen stelt, wa re wei gewenst. 10 bieten een gemiddeld gewicht van 833 gr. genoteerd. Het suikergehalte was op die dag 16.64 B" de eerste aanvoeren van de bieten bleek het ge halte nog te zyn toegenomen, nl. op Zuid-Beveland tot 16/7 (omgeving Waarde nog iets hoger) en op Wal cheren plm. 17.5 Bij vergelijking met het gemiddel de van de laatste 20 jaar blijkt de stand op het ogenblik zeer goed te zyn. Dank zij het vry donkere en voch tige weer in Augustus ontwikkelde de vërgelingsziekte zich over het al gemeen langzaam. Door de forse roei/van het gewas bleef >..e schade innen redelijke grenzen. Dit geldt echter niet voor ae vroege haarden, waar het blad sterk werd beschadigd en afstierf, zo wordt in „De Suiker biet" nog opgemerkt. Vooral in het Zuid-Oosten van het land is de aan tasting belangrijk heviger dan in de overige gebieden. Hier moet voor tal rijke velden inderdaad met een flink opbrengstverlies gerekend worden. Wanneer het weer in October bevor derlijk zou zyn voor nieuwe bladgroei, dan kunnen vooral in vergelingsziekè bieten nog vrij zware dalingen van het suikergehalte optreden. Ander zijds is het zo, dat wanneer het weer in October en November niet te slecht wordt, het suikergehalte nog wat kan stijgen. Advertentie. OVERHEMDEN kwaliteitsmerken, als Kerko, Fablo, Cojo, enz,, zowel vaste als losse boord, van 10.95 tot 25.50. Alleen bij St. Jacobsstraat 25, Vlissingen Vlissingse woningvoorraad (Vervolg van pag. 1). De hoop van Vlissingen is er nu on gevestigd, dat met name uit de herbouwsector een behoorlijk contin gent aan Zeeland zal worden toege wezen, opdat ook de Scheldestad daarvan zal kunnen profiteren. Er liggen reeds ongeveer 70 gevallen te v achten en binnenkort zal dit aantal zeker nog enige tientallen hoger lig gen. Hier zijn mensen, die willen bou wen. Laten wij ze dan ook de gele genheid mogen geven, aldus wetnou- dci Van Popering. TWAALF JAAR ACHTER. Hiervoor schreven wy reeds, dat het aantal na de oorlog gebouwde v oningen in Vlissingen de 2000 be gint te naderen. Het ligt althans reeds ver voorbij de 1800. Merkwaar digerwijs ligt ook het totaal aantal tydens de •■orlog verwoeste woningen of nader aan de bewoning onttrokken huizen even boven de 1800. Dit betekent dus, dat men in Vlis singen even ver is als in 1940. Dat is een achterstand van 12 jaar, hetgeen by de normale toeneming van de woningvoorraad, zeker op 1000 woningen moet worden gesteld. Een cijfer, dat men óók krygt, wanneer men uitrekent, dat bij een normale gemiddelde gezinssterkte voor 25.000 inwoners ongeveer 7150 woningen nodig zyn, terwyl Vlissin gen er op het ogenblik 6831 telt, waarvan men moet aftrekken onge veer 600 noodwoningen e.d.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2