der Verplichte ouderdomsvoorziening voor allen bepleit pui Vergadering generale synode Gereformeerde Kerken BOSCH JEUGDHERBERGOUDERS GAAN OP TOURNEE MET TONEELSTUK NOG NOOIT WAS DE TIJD ZO RIJP VOOR EEN DIERENWET 8 PROVIN 01 ALE ZEEUW8B OOUR ANT ZATERDAG 4 OCTOBER 1952 RAPPORT WERKGEVERSVERBOND GEPUBLICEERD Premie-inning door het belastingapparaat Het Centraal Sociaal Werkgeversverbond heeft een rapport over ouder domsvoorziening gepubliceerd, waarin wordt gepleit voor een algemene voor ieder verplicht te stellen ouderdomsvoorziening, die de eerste levensbe hoeften zal moeten dekken. Deze, voor alle Nederlanders gelijke bodem voorziening zal een zoveel mogelijke waardevaste uitkering moeten waar borgen. De premie voor deze verzekering zou voor allen gelijk moeten zijn en moeten worden geïnd door het belastingapparaat. Vrijstelling van deze verzekering zou niet moeten worden verleend, terwijl geen korting van eigen inkomsten zou moeten worden toegepast. Aldus het rapport van liet Centraal Sociaal Werkgeversverbond, dat Vrijdag werd toegelicht door de secretaris, nir C. E. J. Maitland, tijdens de algemene vergadering, welke te Rotterdam aan boord van de „Nieuw Amsterdam" werd gehouden. Het rapport gaat ervan uit, dat de zorg voor ouden van dagen bij de na gelaten betrekkingen primair berust bij de betrokkenen zelf en hun bloed verwanten. Op de overheid rust de taak er op toe te zien, dat voor ieder de mogelijkheden worden opengehou den, de zorg voor zichzelf en de zij nen te effectueren. De overheid heeft de plicht te be- Advertentie. „KLOP MAAR OP 'n DEUR" Dit nieuwe Cultuurserieboek is het gesprek van de dag. Uw boekhandelaar weet er meer van. Kwestie-..Circus Europa" van de baan Amerikanen zijn ingelicht (Van onze-Haagse redacteur.) In de loop van Vrijdag heeft de Amerikaanse ambassade, die aan het departement van Buitenlandse Zaken in Den Haag om inlichtingen ge vraagd had over de opvoering van het toneelstuk „Circus Europa" van Ary den Hertog ter gelegenheid van de opening van de Haagse Kunst- maand, een antwoord ontvangen. Donderdagavond is een vertegen woordiger van het departement het stuk nog eens gaan zien; het zal ook hem wel moeite gekost hebben er een anti-Amerikaanse strekking in te ontdekken, maar men kon nu ten minste beslagen ten ijs komen. Het verzoek om inlichtingen door de am bassade wak mandeling aan het de partement overgebracht. Vrijdag is iemand van de Amerikaanse ambas sade weer op het ministerie geweest, om over de kwestie van gedachten te wisselen. Desgevraagd deelde men ons me de, dat de besprekingen een informeel karakter hebben gedragen. Van Ne derlandse zijde is aan de Amerikaan se vertegenwoordiger duidelijk ge maakt, dat in ons land vrijheid van meningsuiting bestaat en dat zo inderdaad het stuk een anti-Ameri kaanse strekking gehad mocht heb ben de overheid toch niet tegen de opvoering ervan opgetreden zou kunnen hebben. Althans zolang geen ordeverstoringen te duchten waren en dat was in het onderhavige geval zeker niet te verwachten, Het feit, dat de voorstelling door een aantal autoriteiten werd bijgewoond, had met de inhoud van het stuk niets te maken. Eigenlijk was deze uiteenzetting niet veel meter dan het intrappen van een open deur bij de Amerikanen. Het bestaan van een volledige vrijheid van meningsuiting behoudens ieders verantwoordelijkheid voor de wet in ons land is de Amerikanen volledig bekend. Dat er geen enkele aanleiding bestond tot ingrijpen en dat ingrijpen in feite ook niet* moge lijk was, werd door de vertegenwoor diger van de ambassade ingezien. Het verzoek om inlichtingen heeft geen gevolgen en het informele con tact werd afgesloten. De kwestie is dus van de baan. DEN HERTOG OVER ZIJN STUK In een onderhoud met het A.N.P. heeft de toneelschrijver Den Hertog ten stelligste de bewering- verworpen, dat „Circus Europa" een anti-Ameri kaanse teneur zou hebben. „Als het een teneur heeft, is die pro-Europees en het is mijn goed recht om als bur ger van een vrrj land, waarin de vrije meningsuiting een van de angstvallig behoede waarden is, deze gevoelens naar voren te brengen", aldus Den Hertog. Advertentie JONGE JENEVER WENNEKER f 6.55 per Iker vorderen dat de leden van de gemeen schap maatregelen treffen ter voor ziening in de eerste levensbehoeften op de oude dag. De pensioenvoorzie ning dient een levensonderhoud te waarborgen, niet slechts een aantal guldens te geven. Alleen een natio nale regeling opent de mogelijkheid de gevolgen van muntontwaarding te gen te gaan. De omvang van de ouder domsvoorziening zal de levensvoor waarden van het actieve deel van de bevolking moeten volgen. HINKEN OP TWEE GEDACHTEN. Het rapport meent, dat het voorstel van de Raad van Vakcentralen, die 'n additionele verplichte verzekering wil invoeren, een tweeslachtige indruk en een indruk van een hinken op twee gedachten maakt. Resumerende concludeert het rap port, dat in aansluiting aan een bo demvoorziening, door de staat te or ganiseren, aanvullende regelingen- in eigen kring moeten worden nage streefd. Deze kunnen zowel individu ele als collectieye zijn. De collectieve voorzieningen zullen in hoofdzaak in ondernemings- of bedrijfstaksverband worden tot stand gebracht. REDE VAN MR DE GRAAFF. De voorzitter van het C.W.S.V., mr. F. H. A. de Graaff, noemde de vakbe weging een belangrijke vorm van het nieuwe collectivisme in de hedendaag se maatschappij. Erkenning verdient het opbouwende werk, dat de vakbe weging heeft verricht, maar spreker is van de noodzaak overtuigd, dat daartegenover moeten worden gesteld zo krachtig mogelijke werkgeversor ganisaties. Waardering bestaat aan werkgeverszijde voor het groeiende verantwoordelijkheidsbesef dat door de vakbeweging is getoond, In zijn belangwekkende toespraak betoogde spreker dat de loonpolitiek in een zodanige richting moet worden opgeleid, dat de zelfstandige betekenis en verantwoordelijkheid van de on dernemingen, de werkgeversorganisa ties en de vakverenigingen veel meer tot hun recht kunnen komen dan de laatste tijd het geval was. HUURVERHOGING. Een herziening van het hum-peil achtte spreker de eerste voorwaarde om tot groter vrijheid in de loonvor ming te geraken. Hij betreurde het, dat het huurvraagstuk nog zo weinig voortgang heeft gemaakt. Een huur verhoging tot 145 155 procent van het vooroorlogse huurpeil wordt door het verbond op zo kort mogelijke ter mijn nodig geoordeeld. Voor zover de huurverhoging enige loonsverhoging nodig zou maken, achtte spreker een verlaging van las ten voor het bedrijfsleven 'noodzake lijk. Mr. de Graaff onderschreef tenslot te de wenselijkheid van eigendoms vorming in ruime kring', ook voor werknemers. De maatschappelijke ont wikkeling heeft geleerd, dat de eigen dom van duurzame goederen voor de ontwikkeling van de persoonlijkheid en voor het verantwoordelijkheidsbe sef zeer bevorderlijk kan zijn. Sowjet-Unie heeft reserve van Volgens het blad van de Ameri kaanse luchtmacht, „Air Reservist", beschikt de Sowjet-Unie over een re serve van een millioen vliegeniers. Het peil van geoefendheid van deze piloten, die in luchtvaartverenigingen zijn opgeleid, is zeer hoog, aldus het Amerikaanse blad. De piloten moeten minstens 2500 vlieguren hebben ge maakt en tenminste tien verschillen de typen" vliegtuigen kennen. Prentenboeken werden goedkoper Een Haagse uitgever was reeds druk bezig met. het vórmen van een voorraad prentenboeken voor de Sin terklaastijd. Hij had er een 10.000-tal laten drukken en de partij vervolgens in handen gegeven van de Haagse boekbinders J. J. de R. en G. R., die voor het binden Zouden zorg dragen. De handelsprijs van de nrentenboe- ken zou 45 cent zyn. Tot zijn grote verwondering moest de uitgever vaststellen, dat zijn pren tenboeken enige tijd later reeds in een aantal winkels in Amsterdam en elders werdén verkocht voor de prijs van 25 cent. Bij onderzoek bleek, dat de binders bezoek haddén gekregen van de grossier J. S. uit Den Haag. Hij had de prentenboeken van .de. binders gekocht voor 10 ct. per stuk en had daarvan -weer een deel ver kocht. Beide binders en de grossier zijn in verzekerde bewaring gesteld. dguteate FIETSLAMP *^16»D50met zwarte kap r met verchroomde leap 1V0- 0 Verkrijgbaar bij de Erkende Rijwielhandel fuv. Willem van Rijn Amsterdam (W) GALINA ZYBINA VERBETERDE OPNIEUW WERELRECORö. De Russische athlete Galina Zybina heeft het wereldrecord kogelstoten, dat zij twee weken geleden op 15.37 meter bracht, opnieuw verbeterd. Te Moskou bereikte de olympische kam pioene de fraaie afstand van 15.42 meter. EEN JUBILEUM-TOURNEE. Voorstellingen in Vlissingen, Middelburg, Goes en Axel Jeugdlierbergouders uit alle delen van het land hebben een bijzondere actie op touw gezet, een actie welke tot doel heeft de Nederlandse Jeugd herbergcentrale, die in 1954 25 jaar bestaat, ter gelegenheid van dit jubi- ïtim een nieuwe jeugdherberg aau te bieden. Deze ouders zullen daartoe op tournee gaan door ons land met het toneelstuk „De kunstenmaker Pam- phalon", dat vertoond zal worden in ongeveer 50 plaatsen, waar jeugdher bergen zyn gevestigd. In Zeeland worden vier voorstellingen gegeven en wel op 15 December in Vlissingen, 16 December in Goes, 17 December in Middelburg en 18 De cember in Axel. Zijn plan werd enthousiast ontvan gen. Hij bewerkte Nicolai Ljesltof's Deze gehele tournee duurt van be gin November de eerste voorstel ling zal zeer waarschijnlijk in de Philipsschouwburg in Eindhoven worden gegeven tot eind Maart 1953. Het idee voor deze actie is ont sproten aan het brein van de jeugd- herbergvader te Heemskerk Jan Post, een oud-Vlissinger, die bij de toneelopvoeringen de regie zal voe ren. Post is een geboren jeugdleider en hij heeft wel enige kijk op toneel- zaken, want jarenlang stond hg op de planken bij het Zuid-Nederlands Toneel en na de oorlog by Bouber. BEZOEK VOOR VADER PREES. Dierenbescherming raakt het wezen van de méns. (Van onze speciale verslaggever) „Vader" Willem Drees heeft vanmorgen even wat beteuterd staan te kijken, toen een gróte, ruige hond zij si deftige kabinet aan 't Plein binnen drong. Een vervaarlijke bouvier met een krant tussen zijn blikkerende, tanden. „De speciale editie voor mensen", der Dierenkrant, die deze dag in Den Haag verspreid wordt als een der vele herinneringen, dat het van daag Werelddierendag is. Het is goed, deze Werelddierendag. Men denkt dan aan het dier en ge troost zich voor de dieren een klei ne opoffering. Langzaam, maar zeker dringt het tot ons volk door, dat dierenbescher ming niet is een sentimenteel hond- jes-en-ltatjes gedoe. Haar betekenis strekt verder. Het raakt het wezen van de mens. De mens heeft een ver trouwenspositie tegenover het dier, STEMMEN UIT DE KERKEN. Het stemrecht van de vrouwen erkend Van midden Augustus af heeft de Synode der Ger. Kerken vergaderd. Van Dinsdag tot Vrijdag komt zy iedere week byeen. Telkens weer heeft er een betrekkelijk klein en niet veelzeggend bulletin in de dagbladen ge staan. Zyn wy welingelicht, dan zullen er meer dan 500 agenda-punten verwerkt moeten worden. AJs het zo door gaat als nu, kunnen de zittin gen nog wel tot Kerstmis duren. Dit is een periode om de adem kwyt té raken. Men moet; als ouderling wel gepensioimeerd zijn om actief lid van zulk een langdurende Synode te Icunnen zyn. De predikanten die daar heen zijn afgevaardigd, zullen van hun ambtswerk niet veel meer kunnen doen dan dat zij preken en zelfs, dat nog niet rustig. Waarschijnlijk zullen verschillende van hen in de drie dagen dat er geen vergaderingen zyn ook nog wel niet helemaal los zyn van het synodale werlt, aangezien er vele zaken door commissies moeten worden voorbereid. Eens in de drie jaar komt de Syno de bijeen, volgens de kerkorde van Dordrecht van 1618 en 1619. Daar aan heeft men zich tot nu toe trach ten te houden. Helemaal mogelijk is dit niet gebleken. Allerlei punten vragen een snellere afdoening dan nu denkbaar is. Daarom zyn er voor stellén ter tafel gekomen om de Sy node iedere twee jaar te laten samen komen. Er schijnen zelfs stemmen op te gaan om de kerkorde van Dordrecht zeer ingrijpend te wijzi gen. Wanneer er zelfs voorlopig niets van komt om iedere twee jaar te vergaderen, is het natuurlyli geheel ondenkbaar dat een nieuwe orde der kerk enige kans van slagen zou heb ben. Al met al ligt hier voor de Ger, Kerken een niet geringe moeilijkheid. Drie eeuwen geleden was het leven niet zo snel als tegenwoordig en bo vendien staan de Kerken nu in een geheel veranderde situatie, zowel in ons land als in de wereld. Dit maakt aanpassing van de kerkorde van Dordrecht die overigens in Zee land nooit is ingevoerd wel nodig. DE COMMISSIES. De beginperiode van een Synode zitting, van welke kerk dan ook, ken merkt zich door weinig besluiten en beslissingen. In commissies, die uit de leden der Synode gekozen zijn, moeten, althans de belangryke pun ten worden voofbereid. Daarna zal de zaak, naar aanleiding van het rap port van de desbetreffende commis sie in den brede door de gehele Sy node moeten worden behandeld. Het gevolg hiervan zal meestal zyn. dat de zaak, met de gemaakte opmerkin gen, terug verwezen wordt naar de commissie, waarna een tweede be handeling in de Synode volgt. Zo doende mogen.we in het begin van een synodale zittingsperiode geen be langrijke beslissingen verwachten. VROUWENSTEMRECHT. Toch is er een afgekomen en wel die over het vrouwenstemrecht. Met 48 tegen 3 stemmen is er besloten zo vermeldde het korte verslag aan de plaatselijke kerken de vrijheid tot invoering van het vrouwenstem recht te geven. Alle negen aanwezige prae-adviserende hoogleraren heb ben vóór gestemd. Hiermede is een beslissing geval len, waarop reeds jarenlang is aan gedrongen. Op de laatst gehouden Synode waren deputaten benoemd, wier taak het was om na te gaan, of, volgens de gegevens, die in de bijbel te vinden zijn, de vrouwelijke lidmaten der gemeente niet aan de verkiezing van ambtsdragers moch ten deelnemen. De deputaten hebben als hun conclusie aan de Synode voorgelegd dat het stemmen van vrouwelijke lidmaten in de Schrift niet direct verboden is. Toen is aan de deputaten gevraagd: gij hebt ons nu wel gezegd -dat het volgens de Schrift niet verboden is dat vrouwen meestemmen, maar kunt u ons nu ook bewijzen dat zij moeten mee stemmen?" Daarop hebben zij listig lijk, maar terecht, geantwoord dat dit aan hen niet was gevraagd. Ons is alleen maar opgedragen te onder zoeken of de Schrift het bepaaldelijk verbiedt. Zullen in dé Ger. Kerken nu voort aan alle vrouwelijke lidmaten mogen meestemmen? Zover is het nog niét. Al is dan een voorstel verworpen om voorlopig nog niet tot invoering van het vrouwenkiesrecht over te gaan, het is slechts „in de vryheid der Ker ken" gegeven. In iedere plaats zal men nu moeten beslissen wat men hiermee zal doen. DE DOOP. Een ander pimt dat onze belang stelling heeft is de vraag geweest of de H. Doop die in de Remonstrant se Broederschap was bediend, al of niet erkend moest worden. Deze vraag die aan de Synode was voor gelegd, bracht dezelfde vragen mee ten aanzien van andere kerkforma- ties. Als er trinitarisch (d.w.z. in de naam des Vaders en des Zoons en des H. Geestes) gedoopt wordt, is dit dan voldoende? Moet men niet verder gaan en onderzoeken of in de Kerk, waarvan men de Doop al of niet wil erkennen of „de Drieëenheid ook met terdaad positief beleden wordt?" Ook de Ned. Herv. Kerk kwam hier op de proppen. In de moeilijkheden die hier liggen, is de Synode voorals nog blijven steken. Wie zal er uitma ken of in een Remonstrantse of wel ke andere gemeente dan ook de leer der Drieëenheid voldoende positief be leden wordt, Ook al wordt zuiver, trinitarisch gedoopt en ook al staan daarachter beüjdensgeschriften van onverdachte inhoud, zo kan men nog in twijfel gaan vragen: wat bedoelt ge daarmee nu precies? Dit is een punt dat in de Ger. Kerken telkens weer te berde komt wanneer 't gaat over de verhouding tot andere Ker ken. Altijd kan men vragen, wanneer iets is vastgelegd is in een formule of het wel helemaal echt gemeend is. dat weerloos is. Die vertrouwengsppsi tie te negeren, te vergeten dus dat men mens is, geeft een breuk in de verhouding van de méns tegenover de Schepper. NIEUWE DIERENWET Het groeiende inzicht in de nood zaak der dierenbescherming heeft de Nederlandse Vereniging tot Beseher ming van Dieren andermaal een Die renwet op stapel doen zetten. De regering moet nü met du Dierenwet komen. Het gaat om dc beschaving van de jeuga, van ons volk. Wij zijn in staat, wanneer nu nog economische belangen bij de re gering zouden moeten prevalei-en bo ven ethische belangen, eey oproei, tot het Nederlandse volk te richten om in colonne naar Den Haag op t< trekken om van zijn ontevredenhek te doen blijken. Hopelijk hoeft het echter zover niet te komen".. Aldus het bestuur der vereniging West-Duitse Bondsdag tegen wederinvoering doodstraf De West-Duitse bondsdag heeft Donderdag geweigerd/ twee wetsont werpen voor wederinvoering van de doodstraf in de afdelingen te laten behandelen. Dit komt in feite neer op een verwerping van de voorstellen, hoewel volgens de procedure wets ontwerpen alleen bij behandeling in tweede lezing kunnen worden ver worpen. Het ene voorstel was afkomstig van de rechtervleugel der regerings coalitie, de Duitse party, die het ar tikel. volgens hetwelk de doodstraf verboden is. uit de grondwet wilde laten schrappen. Het tweede ontwerp, afkomstig van de Beierse partij, wil de wederinvoering van de doodstraf in gevallen van moord en mensenroof. Groot baggerwerk in Australië voor Nederlandse firma De regering van West-Australië heeft het uitbaggeren van de „Cock- burn Sound", ten Zuiden van Fre- mantle, gegund aan de Hollandse Aan- nemingsmaafschappij te. 's-Cravenha- ge. De „Cockburn Sound" is de toe gangsgeul tot Kwinana. de plaats waar de Anglo Iranian Oil Company een nieuwe zeer grote raffinaderij laat bouwen ten bedrage' van circa 32 mil lioen pond sterling. Deze toegangsgeul moet bevaarbaar worden gemaakt voor tankschepen tot een grootte van 40.000 ton. Verwacht wordt dat de werkzaam heden niet minder dan drie-en-een half jaar in beslag zullen nemen. WSPt IV werkeBBJBt nog Banger voor de motten BireSen, nu U geMBTBNiseerde motvrBJe woB kunt kopen Prof. H. Ridderbos formuleerde het aldus: het gaat om de vraag „waar de Kerk ophoudt Kerk en de doop ophoudt doop te zijn". We kunnen ook zeggen dat het gaat om de vraag waar de Ger. Kerken dreigen een see.te te worden. De commissie van rapport is aan gevuld met verschillende leden die zich in de bespreking van deze zaak hebben gemengd en haar is opgedra gen „een voorstel te doen over de verdere behandeling van deze zaak ter Synode". Het zal een heel stuk werk zyn dat deze commissie nog wacht. H. „De kunstenmaker Pamphalon" voor net toneel. Decors en costuums wor den door een groep jeugdherberg ouders zelf vervaardigd, waarna zij met de repetities begonnen. Dit alles gebeurde m de jeugdherberg in Haar lem. Volgende week komen de moe ders en vaders uit Amsterdam, Am- hem, Haarlem, Vierlingsbeek, Eist, Vught, Blaricum, Ginneken en Heemskerk voor het tweede deel van de repetities bijeen, VEEL MEDEWERKING. Het spreekt welhaast vanzelf, dat zij niet de gehele organisatie in han den kunnen hebben. Daarom zijn in bijna alle plaatsen, waar opgetreden wordt, comité's gevormd, die eventu ele plaatselijke moeilijkheden zullen oplossen en de voorkomende zaken zullen regelen. Intussen is reeds zeer veel medewerking ondervonden van allerlei autoriteiten en instanties, die het ondernemende gezelschap ver schillende faciliteiten hebben ver leend. Zo werden zalen gratis be schikbaar gesteld, onder andere het Scheldekwartier te Vlissingen, affi ches geheel belangeloos vedrukt en materiaal voor de costumes afge staan. Natuurlijk worden ook de trekkers zelf ingeschakeld met name voor de kaartverkoop. Men heeft grote verwachtingen van dit plan ook al omdat in ons land en zeker in Zeeland duizenden het werk van de Nederlandse Jeugdher bergcentrale een warm hart toedra gen. Kinderpostzegels 1952 re SMS Van 17 November 1952 tot en met 16 Januari 1953 zullen aan de postkan toren weer dc bekende postzegels met toeslag „Voor het bind" verkrijgbaar zijn. Ditmaal werden ze ontworpen door mevrouw J. Janzen-Dalenoord te 's-Gravenhage De zegels zullen voor de frankering tot en met 31 Decem ber 1953 geldig zyn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 8