z NIEUWS UIT ZEELAND J TER HORST PREDIKBEURTEN WISSEL SCHOUWEN SCHOUWEN EN DUIVELAND Ag end: Voor dames- en meisjesmantels unghans klokken ONVERBETERLIJKE DIEF HOORT DRIE JAAR TEGEN ZICH EISEN ZATERDAG 4 OCTOBER 1952 PROVINCIALS ZEBUW8S COURANT De nieuwe Zeeuwse reisgids verschenen Vandaag is de nieuwe Zeeuwse reis gids verschenen, ditmaal in een vro lijk groen kaftje gestoken. De nieuwe gids bevat de volledige winterdienst- regeling, welke morgen ingaat. Men treft er de bijzonderheden in aan over alle verkeersverbindingen in Zeeland, maar ook over alle verbindingen met andere provincies en met België, ter wijl tevens de dienstregelingen van verkeersmiddelen in Westelijk Noord- Brabant een welkome plaats in het boekje hebben gevonden. Het is dan ook niet teveel gezegd, dat de Zeeu wen het zonder deze gids in de volle betekenis van het woord niet kunnen stellen. UNIVERSITAIRE EXAMENS. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen tandheelkunde de heer L. G. de Mey er te IJzendijke. De heer P. K. Baaij uit Tholen slaagde aan de Technische Hoge school te Delft voor het examen scheikundig ingenieur evenals de heer G .W. Tichelaar te Domburg wen. Jubileum-examen Bond van Waterbouwkundige Ambtenaren v De in 1897 opgerichte Bond van Wa terbouwkundige Ambtenaren in Zee land heeft in 1902 voor het eerst een examen afgenomen voor de betrek king van waterbouwkundig ambtenaar in onze provincie. Het aan dit exa men verbonden diploma bestaat dit jaar dus 50. jaar; bovendien werd dit najaar het examen voor de 25ste maal afgenomen. Het was dus een jubileum-examen, dat op 20 Augustus j.L met 98 candi- daten werd begonnen. Het examen eindigde op 2 October. 53 van de 98 candidaten bleken toen geslaagd te zyn. Na afloop van het examen werd in hotel „Sint Joris" te Middelburg tij dens een eenvoudige maaltijd dit merkwaardige jubileum in tegenwoor digheid van tal van genodigden ge vierd. Tal van sprekers voerden hier bij het woord. In een volgende editie komen wij op dit jubileum nader terug en zul len wij ook de namen van de geslaag den afdrukken. Ouwerkerk GEMEENTERAAD KWAM BIJEEN De gemeenteraad van Ouwerkerk kwam in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van wethouder C. P. Kuijper, wegens uitstedigheid van burgemeester J. Romeijn. De raad be sloot de jaarwedde van de havenmees ter niet te verhogen. Verder werd be sloten met de Bank van Nederlandse Gemeenten een geldlening aan te gaan van f 11.000, voor een nog te bouwen woning, terwijl een bedrag van f 2375, dat als voorkeurlening beschikbaar was, niet zal worden aanvaard. De aftredende commissieleden van de So ciale Dienst, de heren J. Romeijn Jzn., J. L. Kuijper en C. P. Kuijper, werden herkozen. De heer Stevense, hoofd van de dienst keurlonen, gaf een uitvoeri ge uiteenzetting, waarin hij er op wees, dat de keurlonen in ieder geval de uitgaven moeten dekken. Spreker zag slechts twee oplossingen: inkrim ping van de dienst, of verhoging der- keurlonen. De eerste oplossing is thans in het drukke seizoen niet mogelijk. Na zijn betoog 'werd het voorstel, tot verhoging der keurlonen, met algeme ne stemmen aangenomen. Besloten werd een bedrag van f 1000.— te vote ren, om beschikbaar te stellen als pre mie voor de woningverbetering. Voorts werd besloten tot aankoop van grond in de Zuidstraat, voor woningbouw en aan de dienst Sociale Zorg een geld lening te verstrekken van f 3900. voor de verbouw van de toebehorende woningen. Tenslotte werd op de begro ting een bedrag van f700 gevoteerd voor de aankoop van een schrijfmachi ne. RONDVRAAG. Door de heer J. L. Kuijper werd ge vraagd of de raad zijn goedkeuring zal moeten hechten aan het kerkbouw- plan. De voorzitter bevestigde dit. Het bevreemdde hem echter, hierover van de kerkvoogdij nooit meer iets ge hoord te hebben, hoewel B. en W. con tact hadden opgenomen voor geza menlijke bouw van kerk en toren. De heei- J. van Klinken vroeg of er nog geen politie gestationneerd wordt in Ouwerkerk. De voorzitter zegde toe dit nader met B. en W. te zullen be spreken. Tenslotte zal door B. en W. aandacht worden geschonken aan de straatverlichting, die volgens de heer A. de Later uitgebreid zal moeten worden. Hierna werd de vergadering gesloten. GEMEENTE OUWERKERK GEKLASSEERD. In de Zondag gehouden Ned. Herv. godsdienst-oefening kondigde vica ris Kuin af dat de gemeente Ouwer kerk met ingang van 1 October is geklasseerd in klasse 6. Vicaris Kuin ging, naar aanleiding van dit verheugend nieuws, voor in gebed en sprak daarna naar aanleiding van de brief van de apostel Paulus aan de Filippenzen 2 12b: „Werkt Uw zelfs zelfbehoud met vreze en beven". Spreker zeide, dat de ge meente thans een geschenk heeft ontvangen en tevens een opdracht heeft gekregen. Ouderling Hack sprak tenslotte de gemeente toe. Het beroepingswerk kan thans een aanvang nemen en de stemgerech tigden zullen in vergadering bijeen komen. Sirjanslano EERSTE SILO VOOR INKUILING VEEVOEDER GEPLAATST. Dezer dagen is in Sirjansland de eerste silo, bestemd voor het inkuilen van veevoeder geplaatst. Dat ge schiedde op het ex-f van de landbou wer A. C. Struijk. Het is niet onmo gelijk, dat, nu men de silo-resulta ten van nabij kan beoordelen, ook anderen tot aanschaffing van silo's zollen overgaan. Bruinisse JUBILEUM H. KLOOTE. De heer H. Kloote te Bruinisse, schipper bij de Visserijpolitie van het bestuur der-Visserijen op de Zeeuw se Stromen, herdacht 1 October j.l. de dag, waarop hij 40 jaar geleden zijn vaste aanstelling bij genoemd oestuur verkreeg. ONTSPANNINGSAVONDEN VOOR DE JEUGD. De Commissie voor het Jeugdwei'k te Bruinisse, het z.g. Comité Jeugd zorg, zal eerstdaags weer actief wor den. Zaterdagavond 11 October wordt begonnen met een filmvertoning, waarna verder de Instuifavonden weer zullen worden gehouden. De scheiding van de leeftijdsgroepen moet voorshands nog achterwege blij ven. Wel noopt men deze over enkelè weken te Kunnen doorvoei'en. Ook dit jaar zijn weer nieuwe spelen aange schaft. Zo zal men zich onder meer kunnen oefenen in het biljartspel. IJZERVIJLSEL IN HET OOG. De heer A. W. Jumelet te Brui nisse kreeg bij electricienswei-kzaam- heden aan boord van het motorvaar tuig BRU 10, een stukje ijzervijlsel in het oog. Dokter Quaak, die eerste hulp verleende, achtte opname in het ziekenhuis te Bergen op Zoom nood zakelijk, waar het ijzer langs opera tieve weg werd verwijderd. Nieuwerkerk j DE NED. BLINDENBOND. Met medewerking van de zangver eniging „Een Naam is onze Hope", di recteur de heer J. Schoulz, en de mandolineclub „Hier 's Weer", direc teur de heer W. Wandel, zal op Don derdag 9 October a.s. in het Vereni gingsgebouw te Nieuwerkerk een pro- paganda-avond van de Nederlandse Blindenbond worden gehouden. Als spreker-declamator treedt op de heer Joh. van den Berg te Den Haag, ter wijl ook o.m. de vertoning van de in drukwekkende en boeiende film „Een van ons", naar een novelle van de be kende schrijver Willem Kramer op het programma staat. In het comité van voorbereiding hebben zitting de heren: - ds. Westei*- hof, J. Buysse, D. Eveleens. N. Slin gerland, C. Steendijk, S. Overbeeke, J. L. van der Have, W. Wandel en burgemeester van Eeten. DAMMEN DÉNK EN ZET. De damvereniging „Denk en Zet" te HaamstedeBurgh zal op Maandag a.s. in het Geref. Jeugdgebouw een propaganda-avond houden, om de damclub wat nieuw leven in te blazen. De heer F. Brandenburg te Burgh zal dan een simultaanseance geven. Alle damliefhebbers worden daarom uitge nodigd deze avond de strijd tegen de heer. Brandenburg aan te binden. ZIERIKZEE. Concertzaal-bioscoop Zaterdag 8. Zon dag 3 en 8 uur: „All about Eve", (18 j.); Dinsdag en Donderdag, 8 uur: „Dlamantsmokliel op Holland", (18 j. HAAMSTEDE. Hotel Bom Zaterdag en Maandag, 8 uur: „Lichtelijk geschift", (14 j. BERGEN OP ZOOM in nieuwe kleuren en aparte modellen. Nieuwe modellen met bim-bam en Westminst erslag, 14 dagen gaand. JUNGHANS WEKKERS in vele luxe modellen. REISWERKERTJES in lederen étuis. Havenplein 315 ZIERIKZEE. Alle uurwerken met schriftelijke garantie Groede, Breskens en de vismeelfabriek. In de te Groede gehouden raadsver gadering is door burgemeester J. C. Everaars gereageerd op ons artikel „Vismeelfabriek in Breskens gaat af val zuiveren". Burgemeester Everaars wees er op, dat de vismeelfabriek in Groede ligt, hetgeen inderdaad juist is, doch dit bedrijf is van Breskense onderne mers, heeft personeel uit Breskens en ligt niet bij Groede, maar ten Oosten van de kom van BreskensVoorts verklaarde de heer Everaars, dat het gemeentebestuur van Groede altijd volledige medewerking heeft verleend bij het zoeken naar een oplossing voor de moeilijkheden. Dit laatste werd in ons artikel geenszins ontkend. De Kroon stelt Ged. Staten in gelijk Bij koninklijk besluit heeft de Kroon ongegrond verklaard het beroep, dat het bestuur van de calamiteuze pol der Oud-Kempenshofstede en van de waterkering der calamiteuze polders Oude-Kempenshofstede en Moggers- hil te Stavenisse instelden tegen het besluit van Gedeputeerde Staten tot vaststelling van de grootte en de pachtwaarde der gronden in de polder Oud-Kempenshofstede. Nieuwe kunstmestloods te Zierikzee Vrijdagmiddag werd de nieuwe kunstmestloods aan de Zelke te Zie rikzee, gebouwd voor de Coöperatie ve Aankoopvereniging, officieel in gebruik genomen. Het imposante ge bouw, dat 58 meter lang is, 20 meter breed en 15 meter hoog en dat opslag ruimte biedt voor 4500 ton, getuigt van de enorme groei van dit bedrijf. In het gebouw kan men een zodanige voorraad vormen, dat de landbouwers ten allen tijde van de benodigde kunstmeststoffen voorzien kunnen worden. Dit is vanzelfsprekend van groot belang voor een eiland, dat niet altijd verzekerd is van een regelmati ge aanvoer. Het lossen en laden van schepen in de haven kan geschieden door een electrische los- en laadin- stallatie, welke de goedei-en per lucht- spoor naar de opslagplaats transpor teert. De mantrolleylast bedraagt 9 ton. Dit enorme gevaai-te bespaart veel arbeidskx-acht. Er zijn speciale voor zieningen getroffen, waax-door de op geslagen goederen tegen de achter muur van het gebouw kunnen rusten. Deze muur is zo geconstrueerd, dat de druk die hierdoor ontstaat, opgevan gen kan worden. Ook buiten het gebouw bevindt zich een grote opslagruimte. In het oude gebouw is nu de graan- drogex-ij van Stevensluis gevestigd. Deze installatie is thans uitgerust met de meest moderne machines. Con- sumptiegranen worden er met een zuiginstallatie verwerkt en het afwe gen geschiedt automatisch. Een con stant waterpeil aan de kade zou veel gemak opleveren, maar deze wens zal voox-alsnog nog wel niet vervuld kun nen worden. Ook een nieuwe kade muur laat nog op zich wachten. Op de openingsplechtigheid van het nieuwe gebouw komen wij nog na der terug. THOLEN St. Annaland VERGADERING INGELANDEN. Dinsdag 7 October a.s. zal te Sint Annaland een vergadering van de Ingelanden van het waterschap St. Annaland worden gehouden. Poortvliet DORPSGEMEENSCHAP. In de raadszaal van het gemeente huis te Poortvliet kwam het bestuur van de Dorpsgemeenschap Poortvliet bijeen om plannen te maken voor de a.s. wintex*. Het bestuur had voor deze vergadering een afgevaax*digde van elke plaatselijke vereniging uit genodigd. De voorzitter, de heer B. J. v. Oeveren, oud-burgemeester van Poortvliet, sprak een woox*d van wel kom tot het nieuwe bestuurslid de heer Van Doorn, burgemeester van Poortvliet. Uit het financieel verslag bleek, dat er nog 10 in kas was. Hierte genover stond echter nog een schuld van 11.zodat er uiteindelijk een klein tekort is. Mevrouw Kugel, die voor de dorps gemeenschap de uitlening van boe ken van de Reizende Bibliotheek ver zorgt, bracht verslag uit van haar werk. Vorig jaar is er druk gebruik van gemaakt van deze uitlening van boeken en men hoopt dat het deze wintér nog drukker zal zijn. Na enige besprekingen werd beslo ten deze winter twee avonden te or ganiseren, n.l. één vóór Nieuwjaar en één in 1953. Ir. M. Geuze wex*d bex'eid gevonden op Donderdag 27 Nov. a.s. een film te draaien „Van suiker biet tot suiker". De film wordt voor af toegelicht, zodat dan iedereen het proces in de suikex*fabriek kan vol gen. Dit voorstel wex*d door het be stuur gaarne aangenomen. Na Nieuwjaar staat er nog een lezing door dokter Kugel op het px*ogram- ma afgewisseld met enkele korte natuurfïlmpjes. De voorzitter dankte de heren Geuze en Kugel voor hun toezeggin gen. Besloten werd een contributie te vragen van minimum 5.om het werk van de Dorpsgemeenschap mo gelijk te maken. VAN "TOT WIN IJPE" Kruiningen zal 750-jarig bestaan vieren. Er wordt gewerkt aan de voorbe reiding van de feestelijkheden ter viering van Knxixiingen's 750-jarig bestaan. In een vergadering van be langstellenden werd besloten het feest te houden in de week van 22 29 Augustus 1953. Aan dx*s. L. Lockefeer uit Hulst is verzocht een openluchtspel te schrij ven. dat men aenkt op te voeren in de tuin van dokter J. Nieuwenhuijse te Krxxlningen. De bazar die ter bestrijding van de kosten wordt georganiseerd zal ge houden worden tussen Kerstmis en Nieuwjaar. Wrak van „War Diwan" weer in benarde positie Naar wij vernemen is het wrak van de „War Diwan", dat onlangs in de buitenhaven van Vlissingen na vele pogingen door middel van lucht ge keerd kon worden, opnieuw in een be narde positie geraakt Bij het binnenslepen van het Fran se schip „Colmar" ontstond namelijk een lichte aanvaring met de „War Di wan" en dit had tot gevolg, dat het wrak scheef kwam te liggen. Thans zullen wederom pogingen aangedend moeten worden om de „War Diwan" in de onlangs na zo veel moeite verkregen positie te krijgen. Prov. Zeeuwse vereniging tot bestrijding der t.b.c. Naar wij vernemen is in een te Mid delburg onder voox'zitterschap van mx\ A. J. van der Weel gehouden be stuursvergadering der Provinciale Zeeuwse Vereniging tot bestrijding der Tuberculose besloten de jaarver gadering op 8 November te Vlissin gen te houden. Mevrouw A. G. v. d. HaveLucieer uit Kloetinge heeft bedankt als se cretaresse van deze vereniging. Tot secx*etaris is thans benoemd de heer F G. Vaandrager, arts te Domburg. In de aanstaande jaarvergadering zal het resultaat van het eerste be volkingsonderzoek in Zeeland in be handeling komen. RECHTBANK MIDDELBURG Zijn eigen colbertjasje werd hem noodlottig Een 86-jarige goede bekende van politie en justitie, die reeds sedert 17 Juli jl. In het Huis van Bewaiing verblijft omdat hy zich In zijn woonplaats Vlissingen het laatste jaar aan een groot aantal diefstallen en Inbraakjes schuldig maakte, hoorde Vrijdag voor de rechtbank te Middelb rg drie jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest tegen zich eisen By vijf tien min of meer ernstige diefstallen eigende hij zich ondermeer vyf fiet- sen, een bromfiets, kledingstukken, huishoudelijke artikelen en kippen toe. Hij slaagde er steeds in uit han den van de politie te blijven maar de nacht van 12 op 13 Juli werd noodlot tig voor hem. De man, de arbeider F. K., die geldgebrek had, besloot die nacht in een café door te dringen en zich meester te maken van de inhoud van de geldla. Hij klom eerst over de tuinmuur en wist toen via een kolen- kist een w.c-raampje te bereiken, maar omdat dit erg klein was, trok hij eerst zijn colbertjasje uit, dat hij op de kolenkist deponeerde. In het café gekomen, maakte hij per onge luk nog al wat leven, waardoor de caféhoudster wakker werd en op on derzoek uitging Verdachte bemerkte het onraad en nam hals over kop de vlucht, maar de politie vond zijn jas je en toen kostte het niet veel moeite om de inbreker te arresteren. Verdachte waren slechts vier feiten ten laste gelegd, namelijk twee fiet sendiefstallen, een inbraak te Vlis singen, waarbij de buit bestond uit een fiets, een koffer met kleren, een x-egenjas en vyf flessen slaolie cn de diefstal van een tas met gereedschap. K gaf alles toe. De inbraak in een pand aan de Boulevard Evertsen was bijzonder brutaal. Hy was weer door een w.c.-raampje naar binnen ge klommen, openae van binnen uit de tuindeuren droeg alles, wat van zyn gading was, op zijn gemak naar bui ten en nam toen via de tuin de benen. Op een dag in Februari vertoefde hy by de Vlissingse buitenhaven en om dat hij geen zin had naar huis te lo- SCHOUWEN- EN DUIVELAND ZONDAG 5 OCTOBER 1952. Ned. Herv. Kerk. Brouwershaven 10 dr Sperna Weiland; Bruinisse 10 en 3 ds .v. d. Brink; Burgh 10 ds. Swaak; Dreischor 10 ds. Huizing; Ei kerzee 10 ds. Nauta; Haamstede 10 ds .v. Roon, 6.30 ds .v. Vliet; Kerk- werve 2.30 ds. v. d. Gx-ift; Nieuwer kerk 10 en 6 ds. Westerhof; Noord- welle 10 ds. v. Liere; Noordgouwe 10 ds Barendrechtp Ouwerkerk 10 ds. Kuin; Oosterland 10 en 6 ds. Rad- stake; Renesse 7 ds. Huizing; Se- rooskerke 40 ds. v. d. Gi'ift; Sirjans land 10 ds Boer; Zierikzee (Nieuwe kerk) 10 'ds. v. Vliet, 7 Gezinssa menkomst; Ver. Gebouw 10 ds. v. Royen; Zonnemaxre 10 ds. v. Wijck. Geref. Kerk. Brouwershaven: 11.15 en 3.15 dienst. Bruinisse:110 en5 ds. Brem- mer. Haamstede: 10 en 5 ds. Meijer. 3.15 dienst. Bruinisse: 10 en 5 ds. Brerner. Haamstede: 10 en 5 ds. Meijer. Nieuwerkex-k: 10 en 6 cand. Joziasse. Oostei-land: 10 leesd.. 2.30 ds. Tiemers- ma. Scharendijke: 10 en 2.30 ds. v. d. Berg. Zierikzee: 10 en 5 ds. Tiemers- ma. Zonnemaire: 10 leesd., 2.30 dienst. Geref. Gemeente. Bruinisse: 10 en 5 ds. Mallan. Nieuwex*kerk: 10, 2.30 en 6 leesd. Oosterland:' 9.30, 2,30 en 6 leesd. Zierikzee (St. Domusstr.): 10, 2 en 6 leesd. Oud-Geref. Gemeente. Bruinisse: 9.30 en 2,30 leesd. Oosterland: 9.30, 2 en 6 leesd. Chr. Geref. Kerk. Zierikzee: 10 en 6 ds. v. d. Klis (H.A.), Kerkwerve: 3 ds. v. d. Klis (Nabetr. H.A.). Haamste de: 10 Godsdienstoefening, 6 leesd. Evang. Luth. Kerk. Zierikzee: geen dienst. Leger des Heils. Zierikzee: 10 uur Heiligingsdienst, 3.30 OpenL samenk., 7.30 Verlossingssamenk. b. d. Nobel- poort. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Voor de gemeenten Tholen, Oud- Vossemeer, Nieuw-Vossemeer en St. Philipsland zijn- te bereiken de heer P. J. Duinkei*, arts te Tholen, tel. 40 en de heer J. Vermet, arts te Nieuw- Vossemeer, tel. 10. THOLEN ZONDAG 5 OCTOBER 1952. Ned. Herv. Kerk. Oud-Vossemeer 10, 2.30 ds. v. Putten; Poortvliet 10 en 2.30 de heer Van Oostende; Scher. penisse 10 en 2.30 ds. Brons (H.D.); St. Annaland 10 en 2.30 ds. v Dijk (H.D.); Stavenisse 10 en 6 ds. En kelaar; St. Maartensdijk 9.30 -en 2 ds de Bres; Tholen 10 en 3 ds. v. d. Wiel (H.D.) n.m.; St. Philipsland 9.30 en 2 30 ds. de Lint. Geref. Kerk, Oud-Vossemeer 10 en 2.30 ds. Brinkman (H.A.); Poortvliet 10 en 2.30 ds v. Halsema; Tholen 10 leesd., 5 ds. v. Halsema; Anna Jacobapolder 2 x ds. Kouwenhove. Geref. Gem. Poortvliet 10, 2 en 6 leesd.; Scherpenisse 9.30. 2 en 6 id.; St. Annaland 9.30, 2 en 6 id.; Sta venisse 9.30, 2 en 6 id.; Tholen 10, 2.30 en 6.30 leesd St. Philipsland 10, 2.30 en 6 leesdienst. Oud-Geref. Gem. St. Philipsland '9.30, 2.30 en 6 ds. v. Leeuwen; St. Maartensdijk 9.30. 2 en 6 leesd. Oud-Geref. Kerk. St Maartensdijk 9.30, 2 en 6 leesdienst Chr. Geref. Kerk. Oud-Vossemeer 10, 2,30 en 6.30 leesd.; Tholen 10, 2.30 en 6.30 de. heer Gebraad. Rehoboth. St. Maartensdijk 7 v. Voorthuijzen. Ned. Protestantenbond. Tholen 5 ds. J Goorhuis, Ned. Herv. pred. te Tilburg. pen, haalde hy een rijwiel weg uit het rietsenrek van de S.H.V. Het licht bleek echter defect te zijn, maar voor K. was dit geen bezwaar. Hij smeet de gestolen fiets in de berm en ging doodleuk een ander rnwiel halen, waarvan het licht wèl brandde. De officier van justitie noemde verdach te, die de afgelopen 15 jaar reeds di verse zware straffen heeft ondei*- gaan, onverbetelijk en eiste daarom drie jaar afzondering van de maat schappij. Ook de stiefzoon van deze ver dachte, de scheepsmaker W. G. K. uit Vlissingen, moest terechtstaan wegens diefstal. Hy had bij een dan cing op de boulevard twee damesrij wielen gestolen en enige weken la ter uit dezelfde dansgelegenheid een damestas weggenomen. Tegen deze verdachte, die verklaarde dronken te zyn geweest, werd één jaar gevan genisstraf voox*waax*delijk met drie jaar proeftyd en toezicht geëist. Mevrouw Van Dijk te Sint Annaland is benoemd tot lid van het hoofdbestuur der Ned. Herv. Vrouwenvereniging op gereformeerde grondslag. De heer G. Grolleman te Zierikzee behaalde het H.L.O.-diploma vierde graad. Aan de Julianaschool te Souburg werd als achtste leerkracht benoemd mej. J. Antheunisse, thans in gelijke betrekking te Oud-Vossemeei*. Politierechter Middelburg Ruzie werd met de klomp beslecht. De Politierechter te Middelburg zag in de zitting van 2 October ook weer enige zondaars uit het Noor den van Zeeland voor zich verschij nen H., lös-werkman te Ziei*ikzee, had E. v. d. S. met een klomp op het hoofd geslagen, toen ruzie ont staan was over het plaatsen van een rattenklem. 2 weken gev. straf luid de het vonnis van de Pol. rechter, waartoe hy de man voorwaardelijk veroordeelde. Bovendien werd H. on der toezicht gesteld van het Leger jts Heils. 30 boete of 10 dagen hecht, luid de het vonnis by verstek tegen H. D., grondwerker te Haamstede, om dat hy 2 kippeneieren uit een nest had gehaald. De eieren had hy rauw leeggedronken. D. kon zelf geen ver klaring geven voor zijn gedrag. Tijdens het rooien van zilveruitjes op een perceel bouwland te Zie- rikzee was ei- ruzie ontstaan over een droogrek tussen C, K. en de verd, F. D. H., los werkman te Zie rikzee. K. had geslagen en H. ver dedigde zich. Hij gaf K. een stomp en deze liep naar de politie. Ook H. ging naar de politie, doch hij vond het feit niet zó ernstig en trok zij nerzijds de klacht in. K. deed dit niet, zodat H. werd veroordeeld tot 30 boete of 10 dagen hecht. Hoewel N. van Z., landarbeider te Sint Maartensdijk, wist, dat den E. gezakt was voor zijn examen, feli citeerde hij hem toch en schold hij hem bovendien uit. 6 luidde het vonnis. Marktberichten VEILING BERGEN OP ZOOM. 3 October. S!a 25. Andijvie 57. Sa- voye kool 611. Bospeen 816. Waspeen 15—18. Rode kool 5—12. Witte kool 4—7. Stam dubbele princesse bonen 4000. Staak princessebonen 4983. Snijbonen 65 —92. Kroten 10-41. Prei 8—15. Spinazb 15—26. Spruiten 3371. Bloemkool AA 20 —27. Idem A 13—22. Idem B 8—15. Kas- tomaten 18—42. Natuurtomaten 16—26. Druiven 75—91. Goudreinetten AAAA 21. Idem AAA 20 Idem AA 18. Idem A 18. Idem B 15. Idem H 1115. Lemoenappelen A 6. Idem B 15. Idem C 12. Idem H 12. Jona^ian A 22. Idem B 14. Idem H 11. Ellisons Orange AA 30. Idem A 27. Idem B 24. Idem C 21. Glorie van1 Holland 14—17. Manks Codlin 917. Cox Orange Pippin 20—37. VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN 2 Oct. Meloenen 1921. Druiven 6794. Appelen binnenland: TT. de Croncel 12 21. Gl. van Holland 1425. Manks Codlin 16—17. Cox Orange Pippin 2543, Hardf. Wonder 17—20. Ellison Orange 23—27. Sterappelen 14—22. Gr. Kroon 11—21. Goudreinet 13—20. J. Grieve 3340. Peren binnenland: B. Clairgeau 10—13. G. Wildeman 815. Legipont 922. Con ference 11—20. Bonne Louise 15—22. Beur- ré Hardy 21—28. Groenten: Bloemkool 14—37. Boere kool 5. Snijbonen 1.03. Stamprincessen 30—66. Pronkbonen 2542. Komkommers 814, Kroten 8—11. Rode kool 8—12. Gele kool 9—10. Bospeen 8—12, Waspeen 14—17, Gro te peen 8—13. Prei 12—13. Andijvie 58. Groene kool 78. Selderij 1517. Stoofsla 1013. Sla 5.709.90. Spinazie 2538. Spruiten 18—26. Tomaten A 29—34, B 29 —31, C 16—32, CC 17. Uien 7—12 Witlof 40—96. UIENVEILING SINT ANNALAND. 2 Oct. Uien middel 16.41. idem bonken 15.20, idem drielingen 16.55. idem picklers 20.94. VEILING GOES. 3 October. Blauwe Druiven: Black Ali- cant 72—83 per 100 leg. Groen ten: Bloemkool AI 36J0. Idem A H 3136. Idem B I 2429. Idem afw. 821. Kropsla 2—4,50. Knolselderij 37,50, alles per 100 stuks. Dubb. Princessebonen All 5161. Ia'em afw. 3446. Pronkbo nen 42—46. Tomaten 1636. Groene kool 6—14. Rode kool 6—10. Witte kool 3.506. Andijvie 5—8,50. Kroten 630. Uien (stek) 5—8.50. Prei 19—21, alles per 100 kg. Bos peen 26—28. Kroten 12. Selderij 0,50—3,50, alles per 100 bos. VISMIJN TE BRESKENS. 3 October. Aangevoerd: 3550 kg. export garnalen 60—71. 20 kg. handelsgarnalen 66. 31 kg. schar 41—56. 50 kg. bot 33—43. 36 kg. wijting 23—24. 6 kg. tong (mid del) 2,00—2,40. Uit het zakenleven. Nieuw pand voor Middenstands- bank Middelburg. Vrijdagmorgen is het nieuwe pand van de Nederlandse Middenstands- bank te Middelburg in gebruik geno men in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten en genodigden, onder wie de loco-burgemeester, wethou der J. W. Kögeler en de gemeente secretaris, de heer J. Fh. Koene, vertegenwoordigers der Kamer van Koophandel en van Handelsbelang, alsmede vele directeuren van Wal- cherse bankinstellingen. De hoofddirecteur van de Ned. Middenstandsbank, dc heer J van Eek uit Amstei'danx, wees erop dat het volgende maand 25 jaar geleden zal zyn, dat deze instelling werd op gericht op de puinhopen van het vroegere mislukte middenstandsci-e- diet. Moeilijkheden zrjn de bank niet bespaard gebleven, maar zij ontwik kelde zich niettemin gunstig. Was de balanstelling een jaar na de op richting 21 millioen gulden, verleden jaar beliep zij 150 millioen en werd er een winst gemaakt van meer dan een millioen. In Middelburg was een nieuw gebouw op een beter punt dringend noodzakelijk gcwoi*den en dankbaax" droeg spr. dit nieuwe ge bouw over aan de directeur, de heer T J. van den Berg. Wethouder Kögeler bracht de ge lukwensen van het gemeentebestuur over. terwijl namens de Walcherse bankinstellingen gesproken werd door de heer D. F. P. Hoegen, na mens de Zeeuwse banken door de heer G. C. Jongepier uit Tenieuzen en namens de collega's-directeuren van Middenstandsbanken door de heer W. E. Wrjlands. De heer Van den Berg dankte de sprekers. Ten slotte werd het onberispelijke nieuwe" gebouw door de genodigden bezichtigd. Des middags volgde een druk bezochte receptie. Nieuws Noiedop in een Door het invoeren van verschillcr.de maatregelen is de varkenspest in Neder land goeddeels bedwongen. Alleen in W,- Noord-Brabant is nog een geringe uit breiding van het aantal besmettingsge- vallen geconstateerd. 0 De politierechter te Almelo heeft vijf „aehterpiraten" uit Almelo. Kloosterha ren en Vroomshoop veroordeeld tot straf fen, die varieerden van drie weken tot twee en een halve maand gevangenisstraf De Weense politie heeft 13 jongeUeden gearresteerd, die er van beschuldigd wor den het koperen dak van liet kasteel Laxenburg gestolen te hebben. Het kas teel, een vroegere zomerresidentie van de keizerlijke familie, wordt door de Sow- jet-autoriteiten gebruikt. Ivan Pirecnik, de Joego-Slavische jon gen, die aan zijn moeder is toegewezen na een opvoeding te hebben genoten bij Duitse pleegouders, is met feestelijkheden in zijn Jand binnengehaald. 0 Voor de derde maal in tien dagen tijds is een aanslag gepleegd op de Ame rikaanse ambassade in Tokio. De politie ontdekte drie brandbommen nabij een muur van de ambassade. KORFBAL PROGRAMMA VOOR ZATERDAG. Eei'ste klasse: SSSSchampolo; To goSwift: SeoltoZeelandia. Tweede klasse: Swift 3Togo 2. Derde klasse A: Swift 4—SVG; Zuidwesters—VKV; BKCKVL. Derde klasse B: Madjoe—KVL 2; Swift 6—Animo. Derde klasse C: Scampolo 3Vopo; Zeelandia 2Scampolo 2. Adspiranten A: Tjoba—Swift A. Adspïranten B: Atlas—VKV; Zuid westers—Swift Vlug; Animo B—Swift Kwielt. WIELRENNEN Hijzelendoorn wil prof worden Jan Hijzelendoorn, vijfmaal ama teur sprint-kampioen van Nederland, gaat vermoedelijk over tot de be roepsklasse. Hijzelendoorn en zijn stadgenoot, de Amsterdammer Daan de Groot, zullen samen een koppel vormen als amateurs in het komende winterseizoen. Zij zullen voorname lijk in België gaan rijden. Zijn de re sultaten gunstig, dan verlaat Hijze lendoorn de rijen der amateurs en ~aat over tot de beroepsklasse. Mocht it niet het komende seizoen geschie den, dan zal Hijzelendoorn in de zo mer van 1953 prof worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 17