NIEUWS UIT ZEELAND PREDIKBEURTEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN ONVERBETERLIJKE DIEF HOORT DRIE JAAR TEGEN ZICH EISEN Wissel Zeeuws - Vlaanderen ZATERDAG 4 OCTOBER 1952 PROVINOt ALB ZBBÜW8B COURANT De nieuwe Zeeuwse reisgids verschenen Vandaag is de nieuwe Zeeuwse reis gids verschenen, ditmaal in een vro lijk groen kaftje gestoken. De nieuwe gids bevat de volledige winterdienst- regeling, welke morgen ingaat. Men treft er de bijzonderheden in aan over alle verkeersverbindingen in Zeeland, maar ook over alle verbindingen met andere provincies en met België, ter wijl tevens de dienstregelingen van verkeersmiddelen in Westelijk Noord- Brabant een welkome plaats in het boekje hebben gevonden. Het is dan ook niet teveel gezegd, dat de Zeeu wen het zonder deze gids in de volle betekenis van het woord niet kunnen stellen. UNIVERSITAIRE EXAMENS. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen tandheelkunde de heer L. G. de Meij er te IJzendijke. De heer P. K. Baaij uit Tholen slaagde aan de Technische Hoge school te Delft voor het examen scheikundig ingenieur evenals de heer G .W. Tichelaar te Domburg wen. Jubileum-examen Bond van W aterbouwkundige Ambtenaren De in 1897 opgerichte Bond van Wa terbouwkundige Ambtenaren in Zee land heeft in 1902 voor het eerst een examen afgenomen voor de betrek king van waterbouwkundig ambtenaar in onze provincie. Het aan dit exa men verbonden diploma bestaat dit jaar dus 50 jaar; bovendien werd dit najaar het examen voor de 25ste maal afgenomen. Het was dus een jubileum-examen, dat op 20 Augustus J.L met 98 candi- daten werd begonnen. Het examen eindigde op 2 October. 53 van de 98 candidaten bleken toen geslaagd te zijn. Na afloop van het examen werd in hotel „Sint Joris" te Middelburg tij dens een eenvoudige maaltijd dit merkwaardige jubileum in tegenwoor digheid van tal van genodigden ge vierd. Tal van sprekers voerden hier bij het woord. In een volgende editie komen wij op dit jubileum nader terug en zul len wij ook de namen van de geslaag den afdrukken. RAAD BRESKENS Vismeelfabriek vergt meerdere voorzieningen Vrijdagavond vergaderde de ge meenteraad van Breskens, onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Eekhout. In deze eerste vergade ring na het onlangs door wethouder P. J. Notebaart gevierde 25-jarig ju bileum als raadslid, werd de heer Notebaart toegesproken door de bur gemeester. De heer Eekhout herin nerde aan het vele werk, dat door de heer Notebaart in de afgelopen kwarteeuw in het belang van de ge meente werd verricht en bracht hem hiervoor dank namens het gemeente bestuur en de bevolking. Als stoffe lijk blijk van waardering mocht de jubilaris van de raad een fraaie bu reaulamp in ontvangst nemen. Wet houder Notebaart beantwoordde de toespraak van de burgemeester en dankte voor de waarderende woorden en voor het geschenk. Bij het behandelen van de ingeko men stukken kwam o.m. ter sprake het onteigenen van gronden aan de Zandstraten, aan welke gronden een bestemming werd gegeven volgens het hei-bouwplan. De heer A. J. Cam- bier verzocht de mogelijkheid te over wegen om aan de Zandstraten een complex woningen te (her) bouwen. De voorzitter zegde toe dit in ge dachten te zullen houden. Het voorstel van B. en W. tot het voteren van 10.000 voor uitbreiding van de straatverlichting werd z.h.s. aangenomen, evenals het voorstel tot het aangaan van een of meer vaste leningen voor het jaar 1953 tot ma ximaal 100.000, tegen door de mi nister toegestane rentepercentages en voorts om in 1953 kasgeld op te nemen tot een bedrag van 400.000. Het maximumbedrag voor de ge neeskundige verzorging van een deel van het gemeentepersoneel werd op gevoerd tot 60 per jaar, te rekenen van 1 Januari 1952 af. Het voorstel van B. en W. om een verzoek van de heer P. Luchtmeyer tot het bouwen van vier auto-boxen aan de Dorpsstraat voor kennisge ving aan te nemen, werd met vier tegen drie stemmen verworpen. B. en WT achtten deze bouw in strijd met het herbouwplan, doch de heren A. J. Vermeulen, H. J. de Baare en A. J. Cambier konden de bezwaren van het college niet delen. Eveneens met vier tegen drie stemmen werd een voorstel van de heer Vermeulen aan genomen en besloten de bouw toe te staan. De raad verleende B. en W. machtiging tot het doen uitvoeren van de werken, nodig in verband mei de bouw van tien woningen aan de geprojecteerde Mercuriusstraat Weijkmanlaan. Over het saneren van woningen aan de Hulludwarsstraat volgens het herbouwplan zal nog overleg met de eigenaren worden ge pleegd, alvorens tot aankoop of ont eigening zal worden overgegaan. Bij de rondvraag bracht de heer M. de Vuyst de „reukkwestie" van vismeelfabriek ter sprake. Zuivering van het afvalwater waartoe zoals door ons gemeld zal worden overge gaan was z.i. niet voldoende. Ook de luchtverversing zou verbetering behoeven, ter bestrijding van de even eens kwalijk riekende schoorsteen- dampen. De voorzitter zegde toe contact op te zullen nemen met het gemeentebe stuur van Groede, daar zoals be kend de vismeelfabriek op grond gebied van Groede ligt. Wethouder Jac. van Haneghem drong er op aan om binnen korte tijd al het mogelijke te doen om deze kwestie op te lossen, daar hij de toe stand onhoudbaar achtte. De heer De Vuyst informeerde ten slotte naar de mogelijkheid van zwemonderricht op de scholen en de heer Cambier naar die van het in stellen van „jeugdpolitie". De voor zitter zegde toe aan deze zaken aan dacht te zullen besteden, waarna de vergadering gesloten werd. AANBESTEDING. Vrijdagavond werd in Breskens door het architectenbureau J. Jansen in het openbaar aanbesteed, de bouw van zeven woningen voor verschillen de opdrachtgevers in Breskens. De aanbesteding geschiedde in massa, waarvoor als volgt werd ingeschre ven: D. J. Plekkepol, 68.900; C. Daane Zn., 68.474; C. Brevet, 67.876; Gebr. Visser, 67.014; Gebr. Vergouwe, 65.397; J. v. Rosevelt, 63.380, allen te Breskens. De gun ning is aangehouden. GRANAAT GEVONDEN. Tijdens het ploegen op het land van de landbouwer De F. aan de Bres- kense dijk te Breskens werd een gro te granaat gevonden. De Hulpverle ningsdienst ruimde het projectiel op. IJzendijke DE WINKELWEEK. Ter gelegenheid van de winkel week te IJzendijke kwam de Konin klijke Politieharmonie van Gent con certeren. Om half vier werd het corps door het gemeentebestuur ontvangen, waarbij de burgemeester hartelijke welkomstwoorden sprak. De hoofd commissaris A. de Walse van Geht dankte voor de hartelijke ontvangst. Hierna werd kapitein Stoorvogel met zijn echtgenote aan de hoofdcommis saris voorgesteld. Nadat een heil dronk was uitgebracht werd de schil derijententoonstelling bezocht. Ver volgens werd door de straten gemar cheerd. Door het .slechte weer kon het concert op de' Markt niet door gaan en moest men zijn toevlucht ne men tot het jeugdgebouw, dat hier voor welwillend door Pastoor De Grauw ter beschikking was gesteld. De zaal was geheel gevuld. Na het spelen van het Wilhelmus werd het programma vlot afgewerkt. Na ieder nummer moest het corps een dave rende ovatie in ontvangst nemen. Tenslotte dankte de heer A. G. Calon de dirigent, de heer-E. Delbarre en zijn mannen voor het mooie concert. Aan de hoofdcommissaris verzocht hrj de burgemeester van Gent dank te betuigen, omdat hij heeft goed gevonden, dat het corps naar IJzen dijke kwam. Het was reeds laat toen de gasten huiswaarts togen. Het miniatuurtreintje zal in IJzen dijke tot Zondag rijden. In plaats van één uur per winkelier, heeft het bestuur besloten een gehele dag gra tis te verkopen. Oostburg BADPAK EN KINDERVEST. De volgende voorwerpen werden als ge vonden aangegeven te Oostburg: 1 broche, X kinderportemonnaie, 1 wieldop van volkswagen, 1 shawl, 1 contactsleutel GM. 1 ceituur, 1 badpak met handdoek, 1 pakje met badartikelen, 1 zwart flu welen kindervestje, 1 portemonnaie met inhoud, 2 zilveren armbandjes, 1 vlieger. 1 pop, 1 tas met een paar gummilaarzen, 1 kindercape, 3 sleuteltjes, 1 kenteken plaat voor motorrijtuigen NA-39-66. Inlichtingen op het groepsbureau der rijkspolitie te Oostburg. Groede, Breskens en de vismeelfabriek. In de te Groede gehouden raadsver gadering is door burgemeester J. C. Everaars gereageerd op ons artikel „Vismeelfabriek in Breskens gaat af val zuiveren". Burgemeester Everaars wees er op, dat de vismeelfabriek in Groede ligt, hetgeen inderdaad juist is, doch dit bedrijf is van Breskense onderne mers, heeft personeel uit Breskens en ligt niet bij Groede, maar ten Oosten van de kom van BreskensVoorts verklaarde de heer Everaars, dat het gemeentebestuur van Groede altijd volledige medewerking heeft verleend bij het zoeken naar een oplossing voor de moeilijkheden. Dit laatste werd in ons artikel geenszins ontkend. De Kroon stelt Gèd. Staten in gelijk Bij koninklijk besluit heeft de Kroon ongegrond verklaard het beroep, dat het bestuur van de calamiteuze pol der Oud-Kempenshofstede en van de waterkering der calamiteuze polders Oude-Kempenshofstede en Moggers- hil te Stavenisse instelden tegen het besluit van Gedeputeerde Staten tot vaststelling van de grootte en de pachtwaarde der gronden in de polder Oud-Kempenshofstede. Plotselinge dood van wielrijder te Sluiskil De 77-jarige heer J. Riemens uit Terneuzen fietste Vrijdagmiddag ter hoogte van de Axelse brug in Sluis kil. Plotseling, zag men hem van zijn rijwiel vallen. E.H.B.O.'ers uit de fa briek van de C.N.A. snelden toe, maar noch deze hulp, noch die van een later komende arts mocht meer baten. De heer R. bleek te zijn over leden. VROUWENBOND N.V.V. Een groep leden van de Vrouwen bond van het N.V.V. uit verschillende plaatsen in „West'', maakte een rond rit door West Zeeuwsch-Vlaanderen. Van Breskens, waar ook leden van de Vrouwenbond uit Middelburg en Vlis- singen instapten ging het via Oostburg naai- Cadzand, met de bedoeling het Zwin te bezichtigen. De regen maakte echter dat daar niet veel van kwam en nadat koffie was gedronken ging het naar St. Anna ter Muiden waar het onlangs gerestaureerde markt pleintje werd bekeken. Na een kort oponthoud in Sluis ging de tocht ver der naar de nieuwe inpolderingen bij de Braakman, waarna thee werd ge dronken in Biervliet. Sluis E.H.B.O.-ers BIJEEN. De R.K. vereniging voor E.H.B.O. te Sluis hield een vergadering, waar bij aan alle nieuw gediplomeerden door de burgemeester van Sluis, de heer P. F. van Hootegem, het pas verworven diploma uitgereikt werd. Aan dokter P. A. Staal werd als dank voor zijn lessen een boekwerk aangeboden, voorzien van alle hand tekeningen van de leden. Degenen, die pas hun diploma hadden verwor ven, boden op hun beurt aan de voor zitter een boekwerk aan. Een nieuwe cursus zal op 21 Oc tober a.s. beginnen en in samenwer king met de plaatselijke brandweer zal een grote demonstratie worden gegeven. Terneuzen IIET BADHUIS IN SEPTEMBER. Het gemeentelijk badhuis te Ter neuzen werd in de maand September door 2204 personen bezocht. OUD-MILITAIREN VERGADERDEN. In hotel „Centraal" te Terneuzen vergaderde onder voorzitterschap van de heer H. Geensen, de afdeling Ter neuzen van de vereniging van oud militairen in Zeeland. De voornaamste punten van bespreking vormden de afdracht van contributie aan het hoofdbestuur en de verhoging van de contributie, waartoe in een onlangs te Axel gehouden algemene vergadering van de vereniging werd besloten en waarmede de Terneuzense afdeling zich niet kap verenigen. De vergade ring sprak zich tenslotte uit voor de vaststelling, van een nieuw reglement, waardoor de thans bestaande moei lijkheden kunnen worden ondervan gen. Axel FILMAVOND. Vanwege de Reisvereniging Pr. Hen drikstraat, werden in de Jeugdherberg te Axel, voor vele belangstellenden films in kleuren vertoond van Parijs. Lichtbeelden over Eiffel- en Zevenge bergte gaven een voorproefje van wat de leden dezer reisvereniging het vol gend jaar zullen kunnen aanschouwen met eigen ogen. INBRAAK. Tijdens de afwezigheid van de be woners, hebben (jeugdige) inbrekers zich toegang verschaft tot de boerde rij van de heer De F. onder de ge meente AxeL Via een dakraam waren de jeugdige boosdoeners van het to neel verdwenen. Voorwerpen van waarde werden niet vermist. De po litie heeft de zaak in onderzoek. Hulst LENING. B. en W. van Hulst zullen, indien de raadsleden hiertegen geen schrif telijke bezwaren indienen, met de N. V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een lening aangaan van 7000, ten behoeve van de aankoop van gronden en de aanleg van een schoolplein bij de Openbare Lagere School. MODE-COCKTAIL. In „De Graanbeurs" te Hulst hield mej. Caty Verbeeck voor meer dan 250 dames een lezing over „Mode-cock tail", waarbij ze vooral de aandacht vestigde op de dikwijls onlogische wij ze waarop vele dames zich menen te moeten kleden. Ook over de make-up en winterkledij hield zij een interes sante causerie. Ze werd ingeleid door mevrouw De Gier. Deken J. Pias- schaert sprak eveneens een opwek kend woord. Men besloot een hand- werkcursus te organiseren, die ge houden zal worden bij mevrouw F de Meurichy. Een Belgische geestelij lce zal, worden aangezocht voor het geven van een godsdienstcursus. In het bestuur werden als nieuwe be stuursleden gekozen de dames E. Lockefeer, J. Akveld. F. de Meuri chy. Mevrouw Th. Giele bedankte we gens drukke werkzaamheden. DE KERMISKOERS TE HULST. Voor deze koers, die Dinsdag 7 Oc tober des namiddags om drie uur ge houden wordt bestaat van de zijde der renners grote belangstelling. Tot op heden schreven de volgende renners in: W. Goossens, St. Michiels Gestel, W. Wouters. Bladel, W. Slits, St. Oedenrode, H. Haster, Amsterdam, C. Keepers, Roosendaal. A. Luycks, Half weg, J. Franken, Tilburg, J. Broers, Gilze, P. v. d. Avoird, Oosterhout, C. van Gooi, Rotterdam, A. v. d. Steen, Made, H. v. Helmond, Made. J. Hul- termans, Wouw, A. v. Meel, Wouw, P. de Jongh, Made, P. Bruegelmans, Zeg ge, J. Sas, kampioen Zuid-Holland, Den Haag, (1951), Hamerlinck, kam pioen Z.-Holland 1952. H. Scholte, Den Haag, A. de Bruyn, Etten, P. Damen en H. Ceelen, Lieshout, J. v. d. Amee- le, Nieuwvliet, W. v. As, Roosendaal, A. v. Beers, Etten, M. Harks, St. Oedenrode, A. Nuyten, Terheyden, J. Oelen, Rotterdam, J. Opstals. kam pioen van Nederland 1952, Belfeld, J. Schuerman, Hulst, K. Schuerman, id.. J. Rol, Alkmaar, B. de Vree, Breda, J. Westdorp, 's Heerenhoek, P. de Windt, Hulst, K. v. d. Zande," Halsteren, H. v. Bruggen, Amsterdam, A. Hoogderts, Zundert, A. Teysse, Amsterdam en M. Dominicus, Nieuwdorp. Er zijn prach tige prijzen waaronder verschillende fraaie bekers. De start vindt van af de Markt plaats. De startnummers moe ten worden afgehaald in de Bruyns Restaurant. KOREA-CAUSERIE. Voor de oud-leerlingen van het ly ceum te Hulst hield pater v. de Vran- de, de bekende Korea-aalmoezenier, 'n interessante causerie over 't leven van onze militairen in Korea, wier moed hij ten zeerste prees. Hij vertel de over de ondervonden moeilijkheden, ook aan de hand van enkele films. Hij vestigde er de aandacht op, dat de strijd om Korea op zich zelf van wei nig belang is, maar toch noodzakelijk voor de gehele wereld. De Communis ten blijken buitengewoon goed opge leid en geïnstrueerd te zijn en de manschappen der Verenigde Naties staan dikwijls voor een enorme over macht. De spreker werd ingeleid door de heer J. Everaerd. Onder de aanwe zigen bevond zich de rector van het lyceum drs. J. Boezeman, benevens verschillende leraren. Kruiningen zal 750-jarig bestaan vieren. Er wordt gewerkt aan de voorbe reiding van de feestelijkheden ter viering van Kruiningen's 750-jarig bestaan. In een vergadering van be langstellenden werd besloten het feest te houden in de week van 22— 29 Augustus 1953. Aan drs. L. Lockefeer uit Hulst is verzocht een openluchtspel te schrij ven, dat men denkt op te voeren irL de tuin' van dokter J. Nieuwenhujjse te Kruiningen. De bazar die ter bestrijding van de kosten wordt georganiseerd zal ge houden worden tussen Kerstmis en Nieuwjaar. Wrak van „War Diwan" weer in benarde positie Naar wij vernemen is het wrak van de „War Diwan", dat onlangs in de buitenhaven van Vlissingen na vele pogingen door middel van lucht ge keerd kon worden, opnieuw in een be narde positie geraakt Bij het binnenslepen van het Fran se schip „Colmar" ontstond namelijk een lichte aanvaring met de „War Di wan" en dit had tot gevolg, dat het wrak scheef kwam te liggen. Thans zullen wederom pogingen tangedend moeten worden om de War Diwan" in de onlangs na zo veel moeite verkregen positie te krijgen. Prov. Zeeuwse vereniging' tot bestrijding der t.b.c Naar wij vernemen is in een te Mid delburg onder voorzitterschap van mr. A. J. van der Weel gehouden be stuursvergadering der Provinciale Zeeuwse Vereniging tot bestrijding der Tuberculose besloten de jaarver gadering op 8 November te Vlissin gen te houden. Mevrouw A. G. v. d. HaveLucieer uit Kloetinge heeft bedankt als se cretaresse van deze vereniging. Tot secretaris is thans benoemd de heer F. G. Vaandrager, arts te Domburg. In de aanstaande jaarvergadering zal het resultaat van het eerste be volkingsonderzoek in Zeeland in be handeling komen. RECHTBANK MIDDELBURG Zijn eigen colbertjasje werd hem noodlottig Een 36-jarige goede bekende van politie en justitie, die reeds sedert 17 Juli jl. in het Huis van Bewaring verblijft omdat hy zich in zijn woonplaats Vlissingen het laatste jaar aan een groot aantal diefstallen en itibruukjcs schuldig maakte, hoorde Vrijdag voor de rechtbank tc Middelburg*drie jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest tegen zich eisen Bij vijf tien min of meer ernstige diefstallen eigende hy zich ondermeer vijf fiet sen, een bromfiets, kledingstukken, huishoudeiyke artikelen en kippen toe. Hij slaagde er steeds in uit han den van de politie te blijven maar d( nacht van 12 op 13 Juli werd noodlot tig voor hem. De man, de arbeider F. K., die geldgebrek had, besloot die nacht in een café door te dringen en zich meester te maken van de inhoud van de geldla. Hy klom eerst over de tuinmuur en wist toen via een kolen- kist een w.c-raampje te bereiken, maar omdat dit erg klein was, trok hij eerst zijn colbertjasje uit, dat hy op de koienkist deponeerde. In het café gekomen, maakte hy per onge luk nog al wat leven, waardoor de caféhoudster wakker werd en op on derzoek uitging Verdachte bemerkte het onraad en nam hals over kop de vlucht, maar de politie vond zyn jas je en toen kostte het niet veel moeite om de inbreker te arresteren. Verdachte waren slechts vier feiten ten laste gelegd, namelijk twee fiet sendiefstallen een inbraak te Vlis singen, waarbij de buit bestond uit een fiets, een koffer met kleren, een regenjas en vijf flessen slaolie en de diefstal van een tas met gereedschap. K gaf alles toe. De inbraak in een pand aan de Boulevard Evertsen was bijzonder brutaal. Hij was weer door een w.c.-raampjé naar binnen ge klommen, opende van binnen uit de tuindeuren droeg alles, wat van zijn gading was, op zijn gemak naar bui ten en nam toen via ae tuin de benen. Op een dag in Februari vertoefde hij by de Vlissingse buitenhaven en om dat hij geen zin had naar huis te lo pen, haalde hij een rijwiel weg uit het fietsenrek van de 8.H.V. Het licht bleek echter defect te zijn, maar voor K. was dit geen bezwaar. Hij smeet de gestolen fiets in de berm en ging doodleuk een ander rijwiel halen, waarvan het licht wèl brandde. De officier van justitie noemde verdach te, die de afgelopen 15 jaar reeds di verse zware straffen heeft onder- faan, onverbcteiyk en eiste daarom rie jaar afzondering van de maat schappij. Ook de stiefzoon van deze ver dachte, de scheepsmaker W. G. K. uit Vlissingen, moest terechtstaan wegens diefstal. Hij had bij een dan cing op de boulevard twee damesry- wielen gestolen en enige weken la ter uit dezelfde dansgelegenheid een damestas weggenomen. Tegen deze verdachte, die verklaarde dronken te zyn geweest, werd één jaar gevan genisstraf voorwaardelijk mot drie jaar proeftijd en toezicht geëist. Zeeuwsch-Vlaanderen ZONDAG 5 OCTOBER. Ned. Herv. Kerk. Aardenburg: 10.30 ds. Blom. Axel: 10 en 2 30 (H.D.) ds. Pennings, 7 ds. de Roos (Jeugdd.). Biervliet: 10 ds. Wiebosch. Breskens: 10 en 6.30 ds. v. Beusekom. Cadzand: 10 ds. ten Cate. Driewegen 7 ds. v. d. Vlugt. Groede: 9,30 ds. Boere. Hoek: 10 en 2.30 ds. ten Haaft. Hoofdplaat. 10 ds. Eijgendaal. Hontenisse: 9.30 ds. Verbeek. Hulst: 10.30 ds. Homan (H. A.). Nieuwvliet: 10 ds. v. d. Graaff. Oostburg: 10 ds. v. d. Vlugt. Philippi ne: 2.30 ds. Honders (H.D.). Retran- chement: 10 ds. v. Bork. Sas van Gent: 10 ds. Honders. Schoondijke: 10 ds. Schopenhauer (H.D.). Sluis: 9.30 ds. Groenveld. Sluiskil: 10 en 2.30 (H.D.) ds. Starrenburg. St. Anna ter Muiden: 11 ds. Groenveld. St. Kruis: 9 ds. Blom. Terneuzen: 10 ds. Scholten, 2.30 ds. v. d. Vlugt 10 „Bethel" de heer v. Kooten (voor jongeren). Waterlandkerkje: 10 Bergsma. IJzendijke: 10 ds. Blomaard. Zaamslag: 9 ds. Jansma Sluiskil 1 JAARVERGADERING „SINT FRANCISCUS". Woensdagavond werd in het pa tronaatsgebouw te Sluiskil de jaar vergadering gehouden van het mu ziekgezelschap St. Franciscus. De heer Halle werd met algemene stem- r..en als v<y— r herkozen, even als de overige bestuursleden. Beslo ten werd om in Januari een bonte avond te organiseren Na de verga dering werd nog een kaartwedstrijd gehouden en met een gezellig samen zijn werd deze avond besloten, Burgerlijke Stand TERNEUZEN. Bevallen: H. W. Haak—Rouw, d. Pauw—Verlinde, z. M. E. van Damme— de Hond, z. S. W. Kielden Hooglander, d.; R. van Q'en Bos—van Puijvelde, z.; E. M. Marcus Audenaerd, z.; A. E. van Reljenvan Leeuwen', d.; N. S. Scheelsde Doelder, z.; J. P. van PutteBos, d. BevaUen: E. L, HemelsoetSallet, z.; N. M. van Pienbroek—Meeusen, d.; C. SnoeckdHont, a'.; H. J. JansenVer- helst, z.; C. M. C. Janssens—De Rocker, d.; E, van Eijk—van de Velde, z.; S, P. de Witvan Kerkfort, z. Ondertrouwd: A. de Nijs, 49 j. en A. C. Erregeerts. 34 j. Ondertrouwd: M. F. de Rocker, 32 j. en G. Hamelink, 31 j.; C. P. Dieleman, 20 j en J. Oppenneer, 17 j.; S. J. de Braai, 32 j. en J. J. van Wuijckhuyse, 22 j. Ondertrouwd: J. H. Vermaire, 24 J. en N. Haak, 26 j.: W. de Kraker. 2i j. en C. D. de Feijter, 23 j. Getrouwd: J. L, Harte, 24 j. en M, S. Kessel, 21 j. J. Goossen, 25 j. en S. F. Scheele, 21 j. J. Jansen, 21 j. en J. M. Meeusen, 20 j. Getrouwd: A. A. de Nijs. 49 j. en A. C. Erregeerts, 34 j.; W. Elve, 27 j. en J. van Akkeren, 20 j. Getrouwd: J. A. de Koek, 28 j. «n H. van Hecke, 25 j. Overleden: S. van Hoeve. 79 j„ M. Loof, 78 j., echtg. v. J. Meeusen. J .E. Wieland, 72 j.. echtg. v. W. Riemens. D. W. C. de Jonge, 84 j. Overleden: 5, W. Loof. 75 j.. echtg. van M. Mielen; J. Hamelink, 80 j., geh. gew. met A. Hamelink; C. van Moeffaert, 73 j., echtg. van N. F. Want. Overleden: J. de Putter, 64 j.; J. de Feijter. 82 j., echtg. van C. B. de Feijter; N. Dekker, 73 j., geh. gew. met A. Feijter; M. van der Eijk, 6 jr.; A. A. van de Poll', 32 j., echtg. van D. C. Wolfert. De collecte voor de t.b.c. bestrijding heeft te Hook f 156.45 opgebracht. De grenskommies J. O, Vissers is met ingang van 10 October overgeplaatst van Achtmaal naar IJzendijke. Tot onderwijzeres aan de Openbare Lagere school te Maasdam werd benoemd' Mevrouw F. J. van Oorschot, thans werk- n aan de O.L. school te Zaamslag. (Voorb. H. A.), 2.30 dhr. Heijboer. Zuidzande: 10 ds. Kuijlman. Geref. Kerk. Aardenburg: 10 en 3 leesd. Axel: 10 en 3 ds. Couvee (Voorb. H. A.). Breskens: 10 en 3 ds. Ringnal- da (H.A.) en Dankz.). Hoek: 10 en 2.30 ds. Heida; Oostburg 10 (Voorb. H.A.), 3 ds. v. Meehelen; Terneu zen: 10 en 3 ds. Pestman (Voorb. H. A.). Schoondijke: 9.30 en 2.30 ds. Rienks. Zaamslag: 9 en 2.30 ds. Bak ker. Zoutespui: 10 en 2.30 dienst. Geref. Gemeente. Axel: 10 en 2.30 leesd. Hoek: 9.30 en 2 leesd. Oostburg: 10 en 3 leesd. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 ds. Aangeenbrug. Oud Geref. Gemeente. Oostburg: 9.30 en 2.30 leesd. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 ds. de Reuver. Vrije Evang. Gemeente. Breskens: 9.30 ds. Praas. Cadzand: 6.30 ds. Praas. Nieuwvliet: 10 ds. v. d. Vrie. •Retran- chement: 2.30 ds. v. d. Vrie. Evang. Luth. Kerk. Groede: 10 da. Stol. Doopsgezinde Gemeente. Aarden burg: 10.15 ds. Vis. Vergadering der Gelovigen. Bres kens: 10 en 5.30 dienst. Geref. Kerk (Art. 31). Terneuzen: 10 en 3 ds. ten Hove. Zaamslag: 9 en 2.30 ds. Krijtenburg. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2.30 leesd. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Bij spoedgevallen is te Terneuzen te bereiken de heer J J. J. v. d. Griek, arts, Scheldekade 27, telefoon 2020. Te Oostburg, Aardenburg^ en Eede is te bereiken de heer L Bus- kop, arts te Oostburg, tel. 60. Te Breskens, Groede en Schoondijke is te bereiken de heer J .E. v. d. Maas, arts te Breskens, tel. 22. APOTHEKEN. Terneuzen: M. B. M. Hamann, Noordstraa/t 69, tel. 2060. Centrum Kraamzorg West Zeeuwsch- Vlaanderen: Te bereiken is Zr. De Jong te Cadzand, tel. 65 d.e.n. DIERENARTSEN. Te bereiken is de heer W. van Veen te Oostburg, tel. 141. Uit het zakenleven. Nieuw pand voor Middenstands- bank Middelburg. Vrijdagmorgen is het nieiyvc pand van de Nederlandse Middenstands- bank te Middelburg in gebruik geno men in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten en genodigden, onder wie dc loco-burgemeester, wethou der J. VV. Kögeler en de gemeente secretaris, de heer J. Ph. Koene, vertegenwoordigers der Kamer van Koophandel en van Handelsbelang, alsmede vele directeuren van Wal- cherse bankinstellingen. De hoofddirecteur van de Ned. Midaenstandsbank, de heer J van Eek uit Amsterdam, wees erop dat het volgende maand 25 jaar geleden zal zijn, dat deze instelling werd op gericht op de puinhopen van het vroegere mislukte middenstandscre- diet. Moeilijkheden zijn de bank niet bespaard gebleven, maar zij ontwik kelde zich niettemin gunstig. Was de balanstelling een jaar na de op richting 21 miliioen gulden, verleden jaar beliep zij 150 miliioen en werd er een winst gemaakt van meer dan een miliioen. In Middelburg was een nieuw gebouw op een beter punt dringend noodzakelijk geworden en dankbaar droeg spr. dit nieuwe ge bouw over aan de directeur, de heer B. J. van den Berg. Wethouder Kögeler bracht de ge lukwensen van het gemeentebestuur over. terwijl namens de Walcherse bankinstellingen gesproken werd door de heer D. F. P" Hoegen, na mens de Zeeuwse banken door de heer G. C. Jongepier uit Terneuzen en namens de collega's-directeuren van Middenstandsbanken door de heer W. E. Wijlands. De heer Van den Berg dankte de sprekers. Ten slotte werd het onberispelijke nieuwe gebouw door de genodigden bezichtigd. Des middags volgde een druk bezochte receptie. Nieuws Noiedop Politierechter Middelburg. Oostburgs opperman stal aardappelen. De Middelburgse Politierechter heeft tijdens de jongste zitting J S., opperman te Oostburg, veroor deeld tot 25,- boete of tien dagen hechtenis. S. had zich schuldig ge maakt aan het wegnemen van 30 kg aardappelen. Tot 30.- boete of tien dagen hechtenis voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd werd de 18-jarige N. J. C. wonende in Oost-Eekloo (B.) veroordeeld, omdat hij slingerende over de weg reed. Hij moest halt houden: voldeed aan dit hevel doch viel tegelijkertijd voorover op de weg. Het kon ook niet andei's, want deze jongen had 10 of 12 glazen bier ge dronken. Hij zeide, dat „grotere jon gens hem dronken hadden gevoerd" Marktberichten VISMIJN TE BRESKENS. 3 October. Aangevoerd: 3550 kg. export garnalen 60—71. 20 kg. handelsgarnalen 31 kg. schar 41—56. 50 kg. bot 33}3. kg. wijting 23—24. 6 kg. tong (mid del) 2,00—2,40. VEILING TERNEUZEN. October. Sla 5.1010,50. Bloemkool 1245. Groene komkommer 8. Witte kom kommer 8. Meloenen 9—16. Selderij 7. Peen 10—14. Kroten 10—11. Andijvie 5— 9. Stoksnijbonen 30. Kassnijbonen 82—89. Princessebonen 51—64. Rode kool 7—8 Savoye kool 4—12. Witte kool 4—5. Peen 10. Prei 2230. Knolselderij 15. Spinazie 2535. Tomaten 40. Uien 712. Druiven 7582. Appelen: fabrieks 410. Peren: fabrieks 3—10. In een e Door het invoeren van verschillende maatregelen is.de varkenspest in Neder land goeddeels bedwongen. Alleen in W - Noord-Brabant is nog een geringe uit breiding van het aantal besmettingsge- vallen geconstateerd. 9 De politierechter te Almelo heeft vijf .aehterpiraten" uit Almelo, Kloosterha- en en Vroomshoop veroordeeld tot straf fen. die varieerden van drie weken tot twee en een halve maand gevangenisstraf, 9 De Weense politie heeft 13 jongelieden gearresteerd, die er van beschuldigd wor den het koperen dak van het kasteel Laxenburg gestolen te hebben. Het kas teel, een vroegere zomerresidentie van de keizerlijke familie, wordt door de Sow- j et-autoriteiten gebruikt. 9 Ivan Pirecnlk, de Joego-Slavische Jon gen. die aan zijn moeder is toegewezen na een opvoeding te hebben genoten bij Duitse pleegouders, is met feestelijkheden in zijn land binnengehaald. 9 Voor de derde maal in tien dagen tijds is een aanslag gepleegd op de Ame rikaanse ambassade in Tokio. De politie ontdekte drie brandbommen nabij een muur van de ambassade. KORFBAL PROGRAMMA VOOR ZATERDAG. Eerste klasse: SSSSchampolo; To- go-T-Swjft; SeoltoZeelandia, Tweede klasse: Swift 3—Togo 2. Derde klasse A: Swift 4—SVG; Zuidwesters—VKV; BKCKVL. Derde klasse B: Madjoe—KVL 2; Swift 6Animo. Derde klasse C: Scampolo 3—Vopo; Zeelandia 2—Scampolo 2. Adspiranten A: TjobaSwift A. Adspiranten B: AtlasVKV; Zuid westers—Swift Vlug; Animo B—Swift Kwiek. WIELRENNEN Hijzelendoorn wil prof worden Jan Hijzelendoorn, vijfmaal ama teur sprint-kampioen van Nederland, gaat vermoedelijk over tot de be roepsklasse. Hijzelendoorn en zijn stadgenoot, de Amsterdammer Daan de Groot, zullen samen een koppel vormen als amateurs in het komende winterseizoen. Zij zullen voorname lijk in België gaan rijden. Zyn de re sultaten gunstig, dan verlaat Hijze lendoorn de ryen der amateurs en gaat over tot de beroepsklasse Mocht dit niet. het komende seizoen geschie den, dan zal Hijzelendoorn in de zo mer van 1953 prof worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 15