Amerikanen bouwden 1500 km van Noordpool gigantische luchtbasis Gevangenen, die en bewakers geen tralies kennen... A.V.0. VERRICHT PIONIERSWERK VRIJDAG 3 OCTOBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T OP HET DAK VAN DE WERELD Luchtmacht bestrijkt van Thule uit grootste deel van Rusland In Februari 1951 arriveerde een groepje vastberaden mannen op een plateau op Groenland onder de slechtste weersomstandigheden, die men zich maar kan indenken: 40 graden vorst bij een windsnelheid van ver over de 100 kilometer per uur. De mannen lieten zich niet afschrikken, maar begonnen, daar in dat onherbergzame oord, op 1500 kilometer van de Noordpool, een landingsterrein voor vliegtuigen aan te leggen. Het was het begin voor de 3600 ha. grote luchtbasis Thule, die thans gereed is om Amerika's grootste bommenwerpers te ontvangen. Nooit tevoren werd in zo korte tyd en onder zulke ongunstige omstan digheden een zo geweldige luchtbasis aangelegd. De inrichting van de basis, waarmede het enorme bedrag van 263 millioen dollar was gemoeid, heeft de ingenieurs vele nachtmerries bezorgd, o.m. omdat de grond ne. gen van de twaalf maanden zó hard bevroren is, dat men geen paal de grond in kan slaan. Onder zulke omstandigheden kan men niet buitenshuis werken en men moet zich dikwijls van het ene naar het andere gebouw begeven met be hulp van touwen. Zelfs de construc tie van de vliegtuigen is soms niet bestand tegen deze onbeschrijflijk barre weersomstandigheden. ARM VAN DE LUCHT MACHT REIKT VER Thule is een uitermate belangrijk strategisch punt. Van daar uit kun nen bommenwerpers van de Ameri kaanse luchtmacht Noord- en Mid- De Deense ontdekkingsreiziger Knud Rasmussen, die Thule in 1910 ontdekte, zal er wel nooit van heb ben gedroomd, dat deze plek nog eens één van de grootste luchthavens ter wereld zou worden. Dat het toch zover gekomen is, aldus schreef de Amerikaanse journalist Richard Da- vis in Newsweek is eigenlijk te dan ken aan Bernt Balchen, de Noorse piloot, die admiraal Byr,d vergezelde op diens tocht naar de Zuidpool. Bal chen had gedurende de oorlog de su- Eervisie over de Amerikaanse lucht- ases in het Noordelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan. Hij maakte de autoriteiten opmerkzaam op de uitstekende ligging Thule wordt aan drie zijden ingesloten door mach tige bergwanden van de ijskap, die Groenland bedekt en hij kreeg zijn kans, toen communistisch China zich begon te bemoeien met de Koreaan se oorlog. Nadt de hoogste militaire leiders him goedkeuring aan het plan hadden gehecht, werd direct met het gigantische werk begonnen. Omdat de baai van Thule slechts twee maanden ijsvrij is, moest alle materiaal en personeel worden over gevlogen. Dat geschiedde op een schaal, welke slechts werd overtrof fen door de luchtbrug naar Berlijn. Anderhalf jaar lang weiden vier vluchten heen en weer per dag ge maakt van Westover bij New York naar Thule, een afstand van bijna 4000 kilometer. In die periode wer den 20.000 passagiers en 12.500 ton goederen vervoerd. IN DE TUIN VAN DE NOORDPOOL. Thule wordt wel eens de „tuin van de Noordpool" genoemd. Men kan darover natuurlijk van mening verschillen, maar een feit is het, dat het op Thule heel dikwijls prachtig vliegweer is, mooier dan op de mees te plaatsen van onze aardbol. Daar tegenover staat, dat de win ter op Thule nu niet bepaald een pretje ls. Er waaien dan dikwyls winden met een snelheid van meer dan 150 kilometer per uur en tem peraturen van -50 graden Fahrenheit. Daarby komt, nog, dat het twee maanden achtereen donker is. Het klinkt vreemd, maar Thule is droger dan de Sahara en er valt weinig sneeuw! De yskoude winden voeren evenwel zware sneeuwbuien aan van midden-Groenland. Plankjes verdwijnenBelgië krijgt goede wegwijzers. (Van onze correspondent). In de bijna hopeloze poging, die Bel gië doet om tot verbetering van het wegennet te komen, is een belangrijke stap vóóruit gezet door de plannen, die zojuist ontworpen zijn om het zo genaamde systeem van signalisatie ge heel te herzien en door een beter te vervangen. Tot hiertoe was het met die signalisatie op de wegen treurig gesteld. Het kon gebéuren, dat de au tomobilist onderweg kleine palen te genkwam, waarop een plankje getim merd was, dat de weg aanwijst naar een naburig dorp, een methode van wegaanwijzing, die misschien vijftig jaar geleden bruikbaar was, maar te genwoordig heeft afgedaan. Al deze, dikwijls verregende en scheefgezakte plankjes, worden nu op geruimd en gaan plaats maken voor aanwijzers, waarop de weg naar een belangrijke stad wordt aangeduid. Men wenst namelijk, dat binnen zeer korte tijd een vreemdeling die België be zoekt, in het land zal kunnen rondrij den zonder gebruik te maken van zijn kaart, wat tot hiertoe zeker onmoge lijk was. Ons land telt ruim honderd duizend slechthorenden Het aantal slechthorenden in Ne- derland wordt op meer dan honderd duizend geschat en dit aantal stijgt nog steeds als gevolg van het ouder worden der bevolking, het toenemen de lawaai in onze samenleving en door de funeste invloed op het ge- hoorzintuig van sommige moderne geneesmiddelen, die echter dodelijke afloop van de eigenlijke ziekte voor komen. De bestudering van deze vraag stukken van de doofheid heeft een nieuw specialisme doen ontstaan: de gehoorkunde of audiologie, aldus me dedelingen van de directeur van het koninklijk doofstommeninstituut te Groningen, de heer M. J. C. Buehli. Door een intensieve toepassing der moderne techniek, aldus de heer Buehli, heeft men kunnen vaststellen hoeveel gehoorresten een dove nog bezit. Het is thans gebleken, dat on geveer 75 pet van de kinderen, die voeger potdoof werden beschouwd, nog over gehoorresten beschikken. den-Europa, Rusland tot ver ten Zuiden van Moskou en geheel Sibe rië bestrijken. Met de reeds bestaan de mogelijkheid tot het innemen van brandstof tijdens de vlucht, kunnen zelfs middelzware bommenwerpers vrijwel alle Russische industriële cen tra bereiken. Dat weten de Russen echter even eens en ook zij hebben niet stil ge zeten. Toen na de vluchten van Byrd, Wilkins en Amundsen tegen het ein de van de twintiger jaren, de inte resse van Amerika voor het pool gebied begon af te nemen, strekten de Russen him onderzoekingstochten steeds verder uit. Russische piloten doorkruisten het luchtruim en ijsbre- kers wisten steeds verder in de rich ting van de Pool door te dringen. Zelfs is het niet onmogelijk, dat, zij op Franz Jozef Land een dergelijke luchtbasis hebben, die dan slechts 2500 kilometer van Thule zou liggen. In vredestijd zou Thule een in ternationaal vliegveld kunnen wor den, een tussenstation b.v. voor vlieg tuigen van Noord-Europa naar de Amerikaanse Westkust, die door Thule aan te doen, de vlucht met duizenden kilometers zouden kunnen bekorten. Van .Londen naar Tokio is het 2400 kilometer korter via Thu le, dan via de normale route en ook de reis van Oslo naar San Francisco wordt via Thule met een dergelijke afstand bekort! Reorganisatie van voogdijraden Het ligt in de bedoeling de voogdij raden te reorganiseren. Hiertoe is een wetsontwerp ingediend bij de Tweede Kamer. De voorgenomen reorganisatie, waar mede ih het geheel naar globale schat ting een bedrag van f800.000 per jaar zal zijn gemoeid, is in belangrijke ma te een zaak van betere outillage en personeelsbezetting. Het personeel van de raden zal met ongeveer 25 pro cent moeten worden uitgebreid. In het ontwerp wordt voorgesteld de ver ouderde naam „voogdijraad" te ver vangen en wel door „Arrondissements- raad voor de Jeugdbescherming". De Hertog van Edinburgh „first gentleman" Bij koninklijk decreet is Prins Phi lip. de echtgenoot van Koningin Eli zabeth van Engeland, bij alle plechtig heden en bijeenkomsten het recht van voorrang boven alle andere mannelij ke leden van de Britse koninklijke familie verleend. Tot op heden kwam deze plaats officieel zijn zoon, de jon ge Prins Charles, toe. De volgorde van voorrang aan het hof is nu: Prins Phi lip, Prins Charles, de hertog van Glou cester, de hertog van Windsor en de hertog van Kent. Korporaal V. K. Panhuyzen (links) uit Vlissingen en Kapitein H. Meyer uit Ede die belden in de frontlinies in Korea vechten, hebben zojuist een nieuwe 'kist granaten aangebroken. Het wapen wordt terdege besproken en aan een onderzoek onderworpen. De Nederlanders maken deel uit van het Regiment Nederlandse Strijdkrachten in Korea. Een arbeider, die slechts beschikt over een gedeelte van zijn beide han den, verricht in een A.V.O.-fabriek volwaardige arbeid. EEN KWART EEUW INVALIPEZORG. Invalide van vandaag is niet meer wat hij vroeger was voorwerp van hoon en spot. (Van onze speciale verslaggever), üet ia merkwaardig, dat- ons op medisch en sociaal terrein ongetwijfeld bevoorrecht landje, ten aanzien van de zorg voor invaliden achter ligt by verschillende andere landen. Wij kennen nog niet de speciale „onge- valszïekenhuizen", waarin de verongelukte burger met ernstige kwetsuren opgenomen wordt en blyft tot de maatschappij hem weer kan opnemen. Voor de militairen wordt in „Kareol" in dit opzicht meer gedaan dan voor burgers. En zo kan men het verstaan, dat de Vereniging „A.V.O.", welke zich bezig houdt met óe arbeidszorg voor minder-validen in Nederland nog maar een kwart eeuw bestaat. Ze ker, nog maar een, kwart eeuw. Maar in die tijd is ongetwijfeld werk verzet voor vijftig jaar, om te trach ten de achterstand zo snel mogelijk in te lopen. Ai'beidszorg voor minder-validen. Deze naamgeving houdt een beper king in. Zij omvat niet alles omtrent de invalidenzorg. Men speelt in dit milieu veel meer met de economi sche kant van dit vraagstuk dan met de morele kant. Men wijst erop, dat nog te veel mensen nu ten laste van de gemeenschap komen, die ondanks hun gebrek een min of meer vol waardige functie in de maatschap pij zouden kunnen vervullen. Men ijvert voor de oprichting van zoge naamde revalidatiecentra, waar de mensen met eey gebrek de training zullen kunnen krijgen én hun zelf vertrouwen kunhèn herwinnen om LUNETTENSTEIN EN WERKSCHE VELD. Gedurfd experiment tot heropvoeding van jeugdige misdadigers ZUTPHEN. Ergens verborgen tussen bossen en boerenhoeven, terzijde 'van een dier prachtige wegen, die de Graafschap sieren, liggen in een hal ve cirkel enige barakken rondom een gazon met bloemen langs de randen. Er lopen jonge mannen in en uit en zij steken de weg over naar de boer derij aan de overkant van de landweg om daar te gaan werken of alleen maar om melk te halen. De toevallige voorbijganger vraagt zich af of dit groepje houten gebouwen, dat er zowel in- als uitwendig zo goed verzorgd uitziet, een vacantiekolonie is of een jeugdherberg, danwel een volks hogeschool. Zeker zal niet de gedachte rijzen, dat dit een gevangenis zou kunnen zjjn. En dat is het Werksche Veld toch in feite. Een wonderlijke gevangenis zo op het eerste gezicht. Er zijn geen tra lies, geen muren, geen afrasteringen, zelfs geen gevangenbewaarders. De buitendeuren staan er wijd open en ook op het bospad naar de grote weg, waar de autobussen rijden naar de vrije wereld, is geen enkele ver sperring, die een gevangene zou kun nen beletten een einde te maken aan Binnenkort is het weer Re- classeringsweek; een week, waarin uw aandacht wordt gevraagd voor de no>ele po gingen van idealistische men sen om misdadigers weer tot normale leden van de maat schappij te maken. Een werk met vele teleurstellingen, maar soms ook met verrassende re sultaten. Bijgaand artikel be licht een der facetten van dit werk nl. dat der half-volwas- sen jongemannen, die te Zut- phen verblijf houden. zijn verblijf in dit kamp. Hier, op het Werk3che Veld, tracht dr, G. H. Veringa, directeur van Zutpliens Jeugdgevangenis Lunettenstein, te bewijzen, dat in sommige gevallen tra lies en muren, sleutels en bewakers overbodig zijn om een straf ten uit voer te brengen; ja, dat zij onge wenst zyn wil men de straftijd be nutten om de gevangene in de goede richting te heropvoeden. Dr. Veringa, die nog niet veel ouder is dan de aan zijn zorgen toe vertrouwde jeugdige misdadigers, is een geestdriftig man met vooruit strevende opvattingen nopens straf, vergelding, heropvoeding en wat daar al zo mee te maken heeft. Enige jaren heeft hij departementale arbeid verricht op het Plein in Den Haag, maar nu heeft hij de kans gekregen zijn opvattingen te toet sen aan de practyk; opvattingen, die gegrondvest zyn op de jongste psychologie, de sociologie enz. Soms gebeurt het, dat die practijk niet helemaal klopt met de theorie van achter het professorale spreekge stoelte of uit het doctorale proef schrift er wordt wel eens gesto len en er lopen wel eens jongens weg maar kleine teleurstellingen noch sceptische opmerkingen van de bevolking kunnen de geestdrift bre ken. WETENSCHAPPELIJKE GRONDSLAG. Die geestdrift beperkt hy overigens niet tot zijn 24 pupillen van het Werksche Veld, maar geldt even zeer de 100 jongemannen in Lunet tenstein waar wèl tralies en muren zijn en wel sleutels en bewakers. Maar bloemen zijn er ook en een ra dio-toestel. De cellen (het woord wordt er overigens vermeden) die nen over het algemeen overigens slechts tot slapen en studeren. De wetsovertreders toch, die hier ver- blyven, zijn jongemannen van 18 tot 25 jaar, die één tot drie jaar straf uitzitten, maar die tegelijkertijd een intensieve heropvoeding krygen ten einde hen geschikt te maken tot te rugkeer in de maatschappij zonder dat zij opnieuw tot misdrijf vervallen. Deze jongens, aldus de heer Ve ringa, hebben weliswaar de straf rechterlijke meerderjarigheid be reikt, doch bezitten nog geen zoge naamde volwassen persoonlijkheids structuur. Dit manco houdt verband met de maatschappelijke structuur, aangezien bepaalde verantwoordelijk heden eerst op latere leeftijd aan vaard kunnen worden en omdat de tegenwoordige samenleving zo ge compliceerd is. Zij vormen een groep met eigen problemen, zowel uit so ciologisch als uit psychologisch oog punt. Een inrichting als Lunetten stein heeft dan ook alleen tot taak het voorkomen van recidive. Haar taak is allereerst de delinquenten in staat te stellen straks een volwaardig menselijk bestaan te leiden. De te genwoordige uitbouw van het gevan geniswezen weerspiegelt de gedachte, dat de misdaad een resultante is van sociale en individuele factoren. Huis gezin, school, kerk, jeugdbeweging, buurtschap en arbeidsgemeenschap spelen een zeer belangrijke rol bij het inlijvingsproces van de jonge mens. Vooral de taak van het gezin is van de grootste importantie. Het is gebleken, aldus dr. Verin ga, dat wetsovertreding vaak een gevolg is van emotionele spanningen binnen het gezin. Maatschappelijk werk is zeer geschikt om deze emo tionele instabuiteit (mede door de strijd tegen alcoholisme, werkloos heid, slechte levensomstandighe den en behuizing) te bestrijden. Men is zich thans zeer wel bewust ge worden, dat penitentiaire behande ling een op wetenschappelijk verkre gen gegevens steunende methodiek is om menselijke gedragingen in overeenstemming te brengen met maatschappelijke normen. Toch weet men binnen de gestichten voor de halfvolwassenen nog te weinig van de juiste selectie- en differentiatie criteria van de juiste leeftijdsinde ling en van de voor- en nadelen van progressieve systemen. Te Zutphen wordt voornamelijk hét accent ge legd op de maatschappelijke weder aanpassing. Nog veel meer dan deze luttele weer hun eigen kost te kunnen ver dienen. PIONIERSWERK. De A.V.0 (Actio Vincit Omnia) heeft op hét stuk der arbeidszorg inderdaad pionierswerk moeten ver richten. Aan deze organisatie is het te danken, dat velen hun weg naar het bedrijfsleven hebben teruggevon den. Denken we maar eens aan de talloze blinden, die op onderscheide ne plaatsen in het maatschappelijk leven vreugdevol werk mogen ver richten. Menig bedrijf heeft het reeds ervaren, dat een werknemer met een handicap, wiens wilskracht hem of haar in staat stelde een po sitie op te bouwen, meer ambitie en concentratievermogen heeft dan de anderen. De blinde telefonisten bij-' voorbeeld blijken wel bijzonder te voldoen, Meer dan anderen aanvaar den deze invaliden de arbeid weer als een zegen. Naast haar bemiddelende rol tus sen bedrijfsleven en minder valide werknemers, heeft de A.V.O. zich begeven op het terrein van de werk gever zelf. Men heeft werkplaatsen ingericht voor degenen, die zich nog moeten aanpassen aan het tempo en de sfeer van een gewoon bedryf. Niet alleen matten en borstels zijn de producten^ die uit deze werk- glaatsen naar buiten komen. In Den faag bijvoorbeeld vervaardigen de invaliden de gehele huistelefoonin stallatie voor het nieuwe stadhuis. In Dordrecht werken zij in de me taalnijverheid, in Hilversum bij de N.S.F. En in Amsterdam is een werkplaats waar plastic gebruiks voorwerpen vervaardigd worden. Met dit alles heeft de A.V.O. haar taak nog niet voleidigd gezien. Ze hielp verder minder-validen aan ei gen bedijfjes, of aan thuiswerk, gaf steun en raad bij de aanschaf fing van invalidenwagentjes prothe sen, en in duizenderlei andere zaken meer, gedreven door de enig juiste gedachte, die dit werk mag beheer sen. de gedachte, dat de beste hulp, die geboden kan worden, is de zelf hulp. Dank zij dit alles is de Invalide van vandaag niet meer wat hij vroe- ger was: voorwerp van hoon én spot, en bedelaar tevens. Die tijd Is ge lukkig voorbij. Vele invaliden voelen zich dank zij de A.V.O. weer vol waardig lid van de maatschappij. Prinses trad in het huwelijk met typograaf Prinses Zabarïah, van het Huis van Kedah op Malakka, heeft de liefde boven alles laten gaan: on danks de weigering van haar familie is zij met de 24-jarige typograaf uit Londen, Arthur Collins, in het hu welijk getreden, aldus de Telegraaf. Zij is nu, zoals door haar stiefmoe der, Tsje Minoemah Binte Ahi Ab- doel Karaiah in Singapore is bekend gemaakt, door haar familie uitgesto ten. maar Zabariah zei met een glim lach: „Het betekent niets voor mij. Ik heb er werkelijk geen zorgen over". De redenen waarom het koninklij ke Huis van Kedah tegen het huwe lijk is, zijn, dat Collins niet van adel is en geen Moslem. Kroningsplechtigheid in Engeland op Nederlandse televisie Plannen om het volgend jaar de kroningsplechtigheid iif Engeland via de televisie in Nederlandse huiska mers te brengen, zijn thans in een vergevorderd stadium van ontwikke ling, zo vernemen wij in Hilversum. Mr. J. W. Rengelink, secretaris van de N.T.S., deelde ons desgevraagd me de, dat het plan bestaat een keten van verschillende relayeerstations in te richten, waardoor Frankrijk, Bel- gë, Nederland en misschien West- uitsland en Denemarken als het ware in een Europees televisienet zijn opgenomen. r Charley lachle om Charley Charley Chaplin heeft Dins dagavond te Londen zijn vrouw meegenomen naar de bioscoop om een van zijn oudere films, „The Cure", te bekijken. Xpen het echtpaar naar bui ten kwam, stond Charley nog te lachen! .J zinnen vertelde de directeur ons van de wetenschappelijke grondslag van zijn werk, waartoe de regering hem in staat heeft gesteld. Hij kan èn in Lunettenstein én op het Werk sche Veld experimenteren met de nieuwe beginselen der strafwetge ving en der reclassering, die baan breken in Nederland. Want ook de reclassering, die in een inrichting als de jeugdgevangenis ten nauwste met de heropvoeding verweven is, volgt nieuwe beginselen. Ook zij is geëvolueerd. Zij is een stuk gezon der geworden. De Nederlandse sa menleving kan daar in hoge mate van profiteren. DUITSE CONCENTRATIE KAMPEN WAARIN NEDERLANDERS VERBLEVEN Op deze kaart wordt een overzicht gegeven van de kampen, waarin Nederlanders verbleven met een splitsing in kampen voor politieke ge. vangenen en kampen voor Joden. Alle zeilen werden bijgezet Repatriëring n 194. van naar huis verlangende landgenoten (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse vertegenwoordigers in de landen van Oost-Europa, in Bel gië en Frankryk hebben direct na het tekenen van de wapenstilstand in Mei 1945 alle zeilen moeten bijzetten de repatriëring van naar huis ver langende landgenoten goed te laten verlopen. In het algemeen hebben zij zich naar behoren van hun taak ge kweten. Wat de repatriëring van Neder landse gedeporteerden uit Rusland en de door de Russen bezette gebieden aangaat, is de enquête-commissie tot het oordeel gekomen, dat deze meer dan die uit andere streken onderhevig is geweest aan moeilijkheden, die niet alleen veroorzaakt werden door de uitgestrektheid van het terrein, waaruit gerepatrieerd moest worden, doch ook door de toenmalige vrij on geregelde toestanden in het midden en Oosten van Europa en de politieke verhoudingen. De commissie heeft de indruk, dat aan degenen, die zich met dit gedeel te der repatriëringswerkzaamheden hebben bezig gehouden, geen tekort komingen kunnen worden verweten. Zij meent met,name, dat zowel in Rusland door de heer Van Breugel Douglas als in Tsjecho-Slowakije en omliggende gebieden door de missie- Boon bevredigende resultaten zijn verkregen. Na uitvoerige kennisneming van de in België onder leiding van de heer Sschipper verrichte werkzaamheden is de "commissie tot 't oordeel geko men, dat de vertegenwoordiging van het Regeringscommissariaat voor de Repatriëring aldaar, mede dank zij de medewerking van de geallieerde legerautoriteiten, de Belgische over heid en de spontane hartelijkheid van de zijde der bevolking van dat land, zich onder moeilijke omstandigheden op uitnemende wijze heeft gekweten van haar taak. Ook de Nederlandse Repatriërings commissie te Parijs heeft zich op be vredigende wijze gekweten van haar taak. Over het werk, dat de heer Van Waveren als leider van de Neder landse Repatriëringsmissie te Parijs heeft verricht, zijn de commissie en kele klachten ter ore gekomen. Deze klachten betreffen de minder vlotte medewerking, die de heer Van Wa veren aan de financiële afwikkeling van de missie heeft verleend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7