Het kadeprobleem te Goes werd opnieuw urgent AMERIKAANSE AMBASSADE ZIET SPOKEN VRIJDAG 3 OCTOBER 1952 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT 3 GEBREK AAN EEN PARKEERTERREIN Zakenmensen in deze buurt zien hun omzetten teruglopen Onze Goesse redacteur schryft: Over enkele dagen zal het drie jaar geleden zyn, dat in de gemeenteraad van Goes, by de discussies over een adres van de Kadebewoners, waarin werd verzocht de oude havenkom te dempen, de verzekering werd gegeven ,,dat in het college van B. en W. de aandacht voor dit vraagstuk op maxi- male hoogte zal blijven". De financiering globaal begroot op drie ton heette toen de struikelblok te zijn. Vorig jaar September kwam het eomité- Goes Noord, dat zyn stadsdeel met vele zakenpanden steeds verder ziet achteruitgaan, met een drietal plannen voor demping. De kosten werden op ongeveer een ton geraamd. De gemeenteraad gaf toen dit rapport in handen van B. en W. ter nadere bestudering. Tot op heden werd hierop echter nog geen antwoord ontvangen. Enkele weken geleden kwam het kadeprobleem opnieuw in de publie ke belangstelling te staan, toen de voorzitter en de secretaris van de Bond Heemschut op een te Goes ge houden j aarvergadering opmerkten, ,dat de Heemschutters het zouden be treuren als de haven gedempt werd, waarin het Gothische huis en andere omgevende woningen zich zo prach tig weerspiegelen". Hier golden dus aesthetische overwegingen. In de raadsvergadering van October 1949 werd dit argument echter niet aan gevoerd, Het waren uitsluitend rede nen van financiële aard, die B. en W. aanleiding gaven om te adviseren aan adressanten te berichten, dat vooralsnog niet aan him wens tege moet kon worden gekomen. De raads leden die bij de discussies 't woord voerden, waren unaniem van mening dat hier naar een oplossing, in het belang van deze wijk moest worden gestreefd. Er werd zelfs voorgesteld een commissie aid hoc te vormen, die alle mogelijkheden zou moeten bestu deren. Hiertoe werd niet besloten, daar B. en W. toezegden, dat het vraagstuk de volle aandacht blijft houden en aan een diepgaand onder zoek zal wonden onderworpen. PLANNEN UITVOERBAAR Aangenomen mag dus worden, dat nog steeds naar een financieel gun stige oplosing wordt gezocht. Er rij zen dan nu echter enkele vragen. Zijn de plannen, welke het Z.T.I. voor het comité Noord opstelde, uitvoer baar of niet? Hierop zal na een jaar toch wel een antwoord kunnen wor den gegeven. Wanneer de raming van kosten voor demping ca. één ton ongeveer juist is, zullen deze dan bij een afschrijving over bijv. 20 jaar, de onderhoudskosten ver te boven gaan? In 1947 werd nog 36.000 be- Behalve van afbeeldingenkennen we ook wel uit eigen ervaring de sierlijke danspassen die sommige ver liefde duiven weten uit te voeren om het wijfje te bekoren en te betoveren. Ook meeuwen, roofvogels en ooievaars voeren allerhande vreemdsoortige vluchten uit om het vrouwtje van hun kracht en behendigheid te overtuigen en zelfs de mussen trippelen een on behouwen dansje. De oranjerode rots- hoenders in de Zuid-Amerikaanse wouden en de priëelhoenders in Aus tralië en Nieuw-Guinea organiseren zelfs hele dansfeesten. Maar zij staan daarin wiet alleen, want ook een be paalt soon motten komen op een bal samen. En wie kent niet de dansende muggenzwermen en de eendagsvlie gen? Om nog niet eens te spreken van de dansende spinnen, die we on langs vermeldden. Toch maken we ons schuldig aan een te grote popularise ring, indien we deze liefdesdansen zouden uitleggen als pogingen van het mannelijk geslacht om de aandacht van de andere sexe te trekken en haar bewondering af te dwingen en gene genheid te wekken. Dit immers zou bij de vrouwelijke dieren een aesthe- tisch oordeel veronderstellen, hetgeen we kwalijk kunnen aanvaarden. Maar, dit buiten beschouwing latend, is bij een onbevooroordeeld onderzoek aan het licht getreden, dat het de vrouw tjes geen steek kan schelen hoe de mannetjes zich aanstellen. En aan de andere kant bleken de mannelijke dieren dezelfde dansachtige neigin gen te vertonen ook als er helemaal gen vrouwelijke partner in de buurt was. Van een voor de andere sexe op touw gezette vertoning, welke van die zijde moet worden gewaardeerd, kan dan ook geen sprake zijn, zodat men is overgeheld naar de opvatting dat de verhoogde functie van verschillen de hormonale klieren bij het manne lijke dier een intensivering van de ge hele stofverwisseling met zich brengt, hetgeen zich uit in een algemene ver hoging van de levensdrift. Niet alleen in sexueel opzicht, maar ook in alge mene zin wordt het dier levendiger, opgewonden, strijdlustig. Het voelt zich, bij wijze van spreken, vervuld van ingehouden kracht, die dan vaak resulteren in rhythmische, dansachtige bewegingen. Deze opwindingen schij nen in het algemeen de vrouwtjes meer vrees aan te jagen, dan te beko ren. En dat zij door dergelijke lief desdansen de een boven de ander zou den uitverkiezen, is geheel uitgeslo ten. Als laatste in deze reeks moeten we dan nog de liefdespijlen noemen. U weet natuurlijk, dat deze tot de uitrusting van Amor behoren, doch 't is U waarschijnlijk niet bekend dat deze pijlen ook in het dierenrijk be staan en dat de uitwerking beslist verbluffend is? steed aan het uitbaggeren van de ha venkom, terwijl bij het doen voortbe staan van de huidige toestand, bin nen afzienbare tijd toch ook zal moe ten worden overgegaan tot vernieu wing van de kademuren. 'Hiermee zullen ongetwijfeld eveneens grote uitgaven gemoeid zijn. Een andere vraag is, of de ge meente bij het dempen van de haven niet gebruik zou kunnen maken van de rijksregeling voor werkverruiming Zyn wij goed ingelicht, dan zou by uitvoering van dit pla-n als werkver ruimingsobject, wellicht slechts 40% van de kosten voor rekening van de femeente blijven; De voor demping enodigde grond zou kunnen worden verkregen door het graven van een nieuwe jachthaven of vergroting van de bestaande haven. MOTIEVEN VOOR DEMPING Waai'om vooral de bewoners van Goes-Noord sterke voorstanders van demping van de haven zijn mag ge noegzaam bekend heten. Toch kun nen deze argumenten niet genoeg herhaald worden, daar de positie van de betrokkenen met de dag slechter wondt. De vele middenstandszaken een bedrijfstak welke toch een der voornaamste pijlers van de welvaart in Goes vórmt zien hun omzetten nog steeds teruglopen. Men weet, het de klachten zijn niet van vandaag of fisteren. Reeds in 1937 toen de vaste rug werd gelegd, deden enkele ka- idebewoncrs het verzoek om de haven kom te dempen. Goes-Noord wil ont sluiting van dit stadsdeel, om de za ken tot nieuwe bloei te brengen. Thans is het zover, dat verschillende zakenmensen uit deze buurt moeten gaan venten. Zou demping van deze haven en het inrichten van een par keerterrein voor hen dan de oplos sing brengen? De meningen hierover blijken verdeeld. De zakenmensen van Gbes-Noord zijn echter van mening, dat dit wél het geval zal zijn. Zij verwijzen dan naar de middenstan- Iers in de omgeving van de Koe poort, die hun omzetten reeds zagen teruglopen in de enkele weken, dat dit gedeelte practiseh was afgesloten, Ln verband met de aanleg van de nieuwe weg. Een goede aansluiting van het par keerterrein met de hoofdverkeerswe gen lijkt de voorstanders ook. zeer wel mogelijk. Uit de richting Bergen op Zoom zal de reeds in aanleg zijn de Bergweg, via de Oostsingel een goede toevoersweg kunnen zijn, ter wijl het verkeer in de richting Mid delburg met enkele verbeteringen, via de J. A. v. d. Goeskade en de Zaagmolenstraat kan wonden afge voerd. Een groot voordeel hiervan zou tevens zijn, dat de hoofdver keersweg langs Wilhelminastraat Westsingel en Middelburgse straat aanzienlijk wordt ontlast, hetgeen een veilige oversteek voor de bewo ners van Goes-West slechts zal be vorderen. Mochten al deze voordelen niette min toch twijfelachtig wonden ge noemd, zou dan alleen het grote par- keerprobleem in Goes niet reeds voor de aanleg van dit parkeerterrein pleiten Is er bovendien geen gebrek aan een groot plein voor het plaat sen van circussen e.d. 7 Hoe dikwijls moet de weekmarkt naar de Bees tenmarkt en de Vlasmarkt worden verplaatst, een maatregel welke al lerminst de volle instemming heeft van de marktkooplieden en -be?"°- kers. Bij dit alles mag zeker niet vergeten - worden, dat de volksgezondheid on getwijfeld eveneens gediend zou zijn met demping van de havenkom, ter wijl volgens een uitlating van een des kundige tegenover het kadecomité, de riolering hiermee ook gemakkelij ker zou worden. heugend, doch zou de oude haven hiervoor de aangewezen plaats zijn? De inrichting zou grote financiële of fers vragen. Er moeten steigers en plankiers komen en...... de vaste brug zou door een bewèegbare brug ver vangen moeten worden. Naar verluidt heeit een firma buiten Zeeland, die zich bezig houdt met bruggenbouw, aangeboden, bij het verkrijgen van de opdracht-.5000 op de prijs te laten vallen Niettemin zal dan nog een be hoorlijk bedrag met de bouw gemoeid zyn. Daarnaast zal, om de zeilers volledige service te bieden, wellicht niet aan de aanstelling van een brug wachter te ontkomen zijn. Ook dit vergt een jaarlijks terugkerende uit gaaf Het is de vraag ot dit alles uit de liggelden gedekt kan worden. Daarnaast zijn er nog andere bezwa ren. In de wintermaande zullen de onttakelde vaartuigen allerminst een fraai beeld opleveren, terwijl des zo mers vele inwoners wellicht aanstoot nemen aan de zeilers, die zich be grijpelijk wellicht in verschillend opzicht, zo weinig mogelyk beperkin gen opgelegd willen zien. Het is bo vendien ook twijfelachtig of iedere watersportliefhebers het op prijs stelt midden in de stad ,,te kijk" te zitten voor de voorbijgangers. AESTHETISCHE BEZWAREN Tenslotte de aethetische kant van dit vraagstuk, hoewel deze althans bij de besprekingen in de raad, des tijds niet aan de orde kwam. Wat is stedebouwkundig, historisch of uit schoonheidsoverwegingen verant woord? Hierover zijn de meningen verdeeld. Oudheidkundigen menen zo vaak dat iets, wanneer het maar hün mening mooi is, ook economisch ver antwoord zou zijn. Goes-Noord dreigt economisch de dupe te worden van de aanwezigheid van enkele oude gebou wen. Deze wijk wordt steeds meer een pakhuisbuurt. De straten, om alleen nog slechts de smalle kaden te noe men, voldoen ook niet meer aan de huidige eisen van het verkeer. Zon der dat het snelsverkeerswegen be hoeven te worden, zou bij demping van de haven toch een belangrijke verbetering verkregen kunnen wor- Een blik op de Kleine Kade te Goes. Het vraagstuk van de demping biyft urgent. den, waarmee iedere weggebruiker gediend zou zijn. En zou nu met demping van de ha venkom, de schoonheid van het stads beeld ter plaatse inderdaad rigoureus worden aangetast? Even een blik bui ten Goes, Is in Zierikzee, waar de ha ven in de binnenstad gedeeltelijk werd gedempt, het stadsaspect nu werkelijk zo7n geweld aangedaan? Zouden de Vlissingers de Bellamy- kade nog preferen boven het huidige Bellamypark? Toegegeven zij, dat ernstig gewaakt moet worden voor de- schoonheid van onze steden, doch hierbij kan ook het gevaar "dreigen, dat men zich over- gevaar dreigen, dat men zich aan overdrijving schuldig maalct. Nog één vraag; Geniet men van de gildehui- zen te Antwerpen minder, omdat de ze zich niet weerspiegelen in een stinkend water Het zal ongetwijfeld goed zijn, bij alle zorgen om onze cultuurschatten te bewaren, de realiteit niet uit het oog te verliezen! ANTI-AMERIKAANS STUK Verzoek om inlichtingen van Buitenlandse Zaken over de opvoering van „Circus Europa" (Van onze Haagse redacteur.) Den Haag, October. De Amerikaanse ambassade in Den Haag heeft een onverstandig ding gedaan. Wy schromen niet dit onomwonden te ver klaren en nemen aan, dat zij er misschien op dit ogenblik al spijt van be gint te krijgen. Zij heeft namelijk by het ministerie van Buitenlandse Zaken officieel om inlichtingen gevraagd over de opvoering van het toneelstuk „Circus Europa" van de Nederlandse schrijver Ary den Hertog en wel om dat zy er een anti-Amerikaanse strekking in had menen te ontwaren. Met name bleek de Amerikaanse ambassade bezorgd te zijn over haar vermoeden, dat de tendenz van het toneelstuk misschien representatief is voor de opvattingen, die men algemeen in Nederland over de Verenigde Staten huldigt. EEN JACHTHAVEN? Er zyn thans echter ook plannen _.n de havenkom tot jachthaven te maken. Een Belgische jachtclub uit Mei'xem zou hier haar thuishaven Willen hebben. Op zichzelf is dit ver- Spaar-de mieren. Het Amerikaanse leger in Duitsland heeft een oproep tot de soldaten gericht, om mieren hopen in de Duitse bossen te ontzien en geen mierenkolonies te vernielen, daar deze een es sentiële rol spelen bij de be scherming van de Duitse bos- stand. Tijdens de manoeuvres in West- Duitsland zijn op onrustbarende schaal mierenkolonies verhield. Kostbare viool van Nap de Klijn terecht De kostbare viool van Nap de Klijn, die Woensdagmorgen de violist in de trein RotterdamDen Haag was ontstolen, is terecht. Een arbei der heeft de viool op een heel ander traject in een coupé gevonden. Ver moedelijk heeft de dief zich van het instrument, uit bangst voor ontdek king, willen ontdoen en hem daarom zo maar ergens in een trein gedepo- H. Pêtïllon. neerd. Haar ongerustheid was nog gevoed door de aanwezigheid van tal van of ficiële personen bij de eerste verto ning, o.a. de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de burgemeester van Den Haag, welke laatste bovendien het woord gevoerd heeft op de avond van de eerste op voering. „Circus Europa" werd gekozen als opening van de Haagse Kunstmaand. Tot zoverre is het dus niets bijzon ders, dat tal van autoriteiten de voor stelling bijwoonden. Uit een zodanige aanwezigheid mag in elk geval niet de conclusie getrokken worden, dat men van officiële zijde instemt met de strekking van het stuk of de ar tistieke kwaliteit er van hoog aan slaat, welk stuk dat ook is. Aanvankelijk was de première veertien dagen eerder vastgesteld, doch de „Haagse Comediè" is er op verzoek van de organisatoren van de Haagse Kunstmaand, die er hun keu ze op hadden laten-vallen omdat het van een Nederlandse auteur is, op de openingsavond van deze kunstmaand voor het eerst mee voor het voetlicht getreden. De rede van de burgemeester had voorts in geen geval het karakter van een inleiding voor het stuk. De Haagse burgervader voerde slechts het woord om de Kunstmaand in zyn gemeente te openen. Veel van de bezwaren van de Ame rikaanse ambassade schynen zich te richten tegen de verlening van een subsidie .voor de opvoering van „Cir cus Europa". Ook hier is misver stand in het spel. Het gemeentebe stuur heeft wel een subsidie aan de Haagse Comedie verleend, doch deze past geheel in het raam, waarbinnen ook de subsidiëring van andere Haagse culturele instellingen valt. Speciaal voor de vertoning van „Cir cus Europa" is gen bedrag beschik baar gesteld. Evenmin komt trou wens de 10.000, die de gemeente als subsidie aan het Haags Cultureel Centruyi (het lichaam dat de Haagse Kunstmaand heeft georganiseerd) heeft verstrekt, in het bijzonder de vertoning van het „Circus Europa" ten goede. NIET GELUKKIG Is de Amerikaanse ambassade dus al niet gelukkig in haar argumenta tie, die het verzoek om inlichtingen aan het departement van Buitenland se Zalien moet rechtvaardigen, het karakter van het stuk geeft er even min weinig aanleiding toe. Nuchtere Nederlanders, die „Circus Europa" gezien hebben, verwonderen zich over de aanstoot, die de Amerikaanse am bassade er blijkbaar aan genomen heeft. Over de Amerikaanse cultuur wordt in „Circus Europa" zeker niet de lof gezongen en het is mogelijk, dat Amerikaanse toeschouwers hier door minder prettig getroffen wor den. Maar van een anti-Amerikaanse strekking is geen sprake. Tot be duchtheid in politieke zin bestaat geen enkele reden. „Circus Europa" is geen grootse schepping van Ary den Hertog. Het verschaft de toeschouwer slechts een matige bevrediging en het liet zich reeds aanzien, dat het publiek zich niet zóu verdringen om het te gaan zien. Een répertoire-stuk is het in geen geval. In Den Haag vroeg men zich al af hoelang de Haagse Come die het met „Circus Europa" zou kunnen volhouden. Wanneer de Ame rikaanse ambassade er niet zo uit drukkelijk de aandacht op had geves tigd, dan zou dit toneelspel vermoe delijk stilletjes van het repertoire zijn verdwenen en had er verder geen haan meer naar gekraaid. Maar .nu Laten wij voorlopig aannemen, dat bij het verzoek om inlichtingen de gedachte aan een protest de ambas sade volkomen vreemd geweest is. We zijn in Nederland gewend in volle vrijheid te oordelen over wie of wat ook. Openlijk, in de dagbladen en ook in toneelstukken. Dat loopt altijd zonder ongelukken af, behoudens misschien een enkele keer, dat duide lijk in strijd met de wet gehandeld wordt. De Amerikanen, die zelf vol komen begrijpen wat vrijheid waard is, hebben foutieve gevolgtrekkingen gemaakt uit een nodeloze ongerust heid. Het antwoord van het ministerie van Buitenlandse Zaken zal vermoe delijk nog even op zich laten wach ten, omdat men eerst nauwkeurig wil kennisnemen van de juiste inhoud van het stuk. Op onze culturele pagina brengen wy morgen een uitvoerige beschou wing van onze torfeel-merlevverker over „Circus Europa". Nazi-generaal Von Mackensen vrijgelaten. Ex-generaal Von Mackensen, in 1944 bevelhebber van het Duitse 14e leger in Italië, is Donderdag uit de Britse gevangenis voor oorlogsmisdadigers te Werl in West-Duitsland ontslagen. Hij werd in 1946 ter dood veroordeeld we gens de terechtstelling door de Duit sers van een aantal Italianen als ver gelding voor een bomaanslag, waarbij 33 Duitse politiemannen om het leven waren gekomen. De tegen hem ge- eiste doodstraf was later veranderd in levenslang. De Britse woordvoerder, die dit me dedeelde, wilde geen commentaar le veren op niet-officiële Duitse berich ten, volgens welke de voormalige veld maarschalken Von Manstein en Kessel- ring, die om gezondheidsredenen op erewoord zijn vrijgelaten, niet naar de gevangenis te Werl zullen terugkeren. De ramp van de „Luctor" Drie opvarenden stierven door koude en uitputting Over de toedracht van de ramp met de Nederlandse kustvaarder „Luctor" meldde A.F.P. nog het vol- fende. Dinsdag had de „Luctor" de aven van Saint-Pierre verlaten. Het scheepje werd door een storm over vallen, waardoor de lading ging schui ven Weldra maakte de „Luctor" 45 graden slagzij. Na een vergeefse po ging om Cherbourg binnen te lopen, besloot de kapitein de reddingssloep te strijken. Enkele ogenblikken nadat de acht opvarenden hierin plaats hadden genomen, zonk de „Luctor". De nacht van Dinsdag op Woensdag en de gehele Woensdag hebben de mannen in de sloep doorgebracht. Drie van hen zijn tenslotte gestorven van koude en uitputting. Eerst Woensdagavond werd het sloepje op gemerkt door de kapitein van de Franse trawler „Louis Léon", die de vijf overgebleven uitgeputte mannen aan boord nam en aan land bracht. Eén van hen is in een ziekenhuis op genomen. Resolutie van Bevangroep verworpen Congre%niet accoord met vermindering van herbewapeningspian De „Bevanieten" hebben Donder dag op het Laboureongres te More- eómbe hun aanval voortgezet. Wal ter Padley, een van Bevans medewer kers, diende een resolutie in, waarin gevraagd werd om „onderzoek en vermindering" van het herbewape ningsprogram, dat het volgens hem onmogelijk maakte economische sta biliteit met meer uitvoer en met be houd van de levensstandaard en de sociale voorzieningen te bereiken. De resolutie werd verworpen. Attlee, die hartelijk werd toege juicht, viel de resolutie fel aan. Zon der Bevan te noemen zei hij niet veel eerbied te hebben voor lieden, „die schreeuwen om vermindering van de bewapening van de verdedigers der vrijheid". V.A.R.A. op zoek naar litteraire talenten. In haar uitzending „Met en zonder omslag" wil de V.A.R.A. er toe bijdra gen om het letterkundig leven in Ne derland tot grotere bloei te brengen en om mogelijke litteraire talenten, welke zich kunnen ontwikkelen zon der dat zulks door middel van tijd schriften blijkt, een kans te geven. Daartoe is een prijsvraag uitge schreven voor alle dichters en dich- 1 teressen, die nog nooit in boekvorm hebben gepubliceerd. Elke deelnemer mag ten hoogste vijf verzen inzen den, waarvan er door de jury be staande uit prof. dr. G. Stuiveling, Max Dendermonde en Reinold Kuy- pers maximaal twee verkozen kunnen worden. In totaal zullen uit alle inzendingen veertig verzen wor den uitgezocht, welke zullen worden uitgegeven door de Arbeiderspers te Amsterdam, onder de titel „De Stijgbeugel", in de serie „De Boek vink". Begin December zal in de rubriek „Met en zonder omslag" worden be gonnen met de uitzending van de uit gekozen gedichten. Resultaat na een half jaar bouwen in 1952. 24.100 huizen, 85 scholen en 42 kerken. In het eerste halfjaar van 1952 zijn in ons land 24.100 woningen gereed ge komen. Hierin zijn begrepen 4910 mon tagewoningen, benevens de woningen in boerderijen. 968 van de klaargeko men huizen waren duplexwoningen, zodat 25.068 gezinnen in een nieuw huis ondergebracht konden worden. In 1945 kwamen 389 huizen klaar, in 1946; 1593, in 1947: 9243. in 1948; 36.391, in 1949: 42.791, in 1950 47.300 en in 1951 58.666. Netto vermeerderde de woningvoor raad in het eerste halfjaar van 1952 met 24.037. Er kwamen 85 complete scholen ge reed. Aan het einde van het eerste halfjaar van 1952 waren 308 complete scholen in aanbouw. Het aantal com plete kerken, dat op 1 Juli onderhan den was bedroeg 116. Opgeleverd wer den in het eerste halfjaar van 1952 42 complete kerken. In Zeeland bedroeg de woningvoor raad op 1 Januari 1952 74.054. In het eerste halfjaar van 1952 kwamen er 533 bij, zodat nu het aantal van 74.587 is bereikt. Het Wereldgebeuren. Het gaat weer heter toe in Korea De toenemende militaire druk in Korea is tot dusver in de verKic- zingsspeeches in de Ver. Staten nog niet tot uitdrukking gekomen. Eisenhower heeft er zelfs niet op ge zinspeeld, toen hij onlangs in Cincin nati een rede hield over de buiten landse politiek en ook gouverneur Stevenson heeft er nog op geen en kele wijze aandacht aan besteed, m toch is ae toeneming van de militaire activiteit onmiskenbaar van grote be tekenis voor de toekomst, ook van het Amerikaanse staatsbestel. Een sprekend beeld geeft de weke lijkse „Korea-lrjst" in de Amerikaanse bladen. Het totaal aantal doden en gewonden, waarvan melding werd gemaakt in de maanden Mei en Juni, haalde bijv. een gemiddelde van 279 per week en in de daaropvolgende periode tot midden-September steeg dit gemiddelde tot 584. Deze lijsten vermelden alleen de gesneuvelde en gewonde Amerikanen, maar ook an dere landen brengen zware offers aan mensenlevens. De Zuid-Koreanen staan daarbij waarschijnlijk aan de top. In dit verband is het wellicht goed nog eens te herinneren aan de ongemeen heldhaftige wijze, waarop de Zuid-Koreanen nog zeer onlangs een zware aanval op hun Capitool- heuvel hebben afgeslagen. Was dit niet gebeurd, dan had de aanvai cier Noordelijken heel gemakkelijk kun nen uitgroeien tot een algemene aan val op de linies der V.N.-troepen. Ook in andere frontseetoren heb ben de communisten de laatste tijd zware aanvallen gelanceerd, geluk kig eveneens zonder successen van betekenis. Deze oplevende militaire activi teit, op welker betekenis de New York Herald dezer dagen nadrukkelijk heeft gewezen, viel merkwaardigerwijze samen met een onderbreking van de besprekingen in Pan Moen Djon, met de onder handelingen tussen een Chinese dele gatie en de Sovjet-regering in Mos kou Maar evenzeer met iets, dat de indruk vestigt, dat de Verbondenen bereid zouden zijn bij hun bombar dementen in Noord-Korea grotere ri sico's te nemen, met name op het punt van de afweer met behulp van de Russische Migs. Trouwens, het schijnt wel vast te staan, dat ook Russen nu actief aan het front mee doen en reeds moest worden gecon stateerd, dat er van de zijde van de Noordelijken gebruik wordt ge maakt van geleide projectielen. Dit alles wettigt het vermoeden, dat in Moskou zou zijn overeen gekomen een nieuwe poging te ondernemen om tot een militaire beslissing te geraken, nu men er langs de weg van de onderhandelin gen blijkbaar toch niet kan uitkomen. Maar de vraag daai'bij is of Moskou en rood-China ook bereid zijn dien overeenkomstig voldoende nieuwe krachten in de strijd te werpen om een dergelijke poging althans enige kans van slagen te geven. Voors hands lijkt dat nog niet helemaal het geval te zijn Men kan zich dan ook afvragen wat de Noordelijken met hun nieu we militaire activiteit eigenlijk wil len bereiken. Zij moeten toch ook heel goed inzien, dat er geen sprake van kan zijn, dat zij enige politieke druk van betekenis zouden kunnen uitoefenen op de Amerikanen zolang deze hun nieuwe president nog niet hebben gekozen en geïnstalleerd. En het is zelfs zeer waarschijnlijk dat de communisten, wanneer het een maal zover is, toch weer met pre cies dezelfde problemen zullen wor den geconfronteerd: een einde ma ken aan de oorlog door een accoord of door enorme nieuwe krachten in de strijd te werpen. Zoals in dé aanhef van dit overzicht reeds werd geconstateerd, bewaren de beide candidaten voor het president schap over deze dingen het stilzwijgen. Zij kunnen moeilijk anders, want de toestand in Korea is voortdurend in beweging. De situatie verandert tel kens en zal dit ook steeds blijven doen. Het is naturlijk mogelijk, dat in de a,s. vergadering van de Ver. Naties pogingen zullen worden ondernomen om tot een krachtiger optreden in Ko rea te geraken. Maai' nu minister Acheson blijkens de jongste berichten heeft tegengesproken, dat op dit punt speciale Amerikaanse voorstellen zou den zijn te verwachten, is het een open vraag hoe men dit in het vat wil gie ten. Dat er iéts moet gebeuren, js ech ter zonder meer duidelijk. EEN BOEK MET: GEDICHTEN. Dr. M. H. van der Zeijde heeft een bundel gedichten samengelezen uit onze letteren en daarmee hoopt zij volwassen, maar beginnende verzen lezers tot gids te zijn bij hun levens problemen. Ze noemde die bloemle zing dan ook: „Wij en de Wereld, een poëtisch antwoord op problemen" Mogelijk zou zij beter in haar doel geslaagd zijn wanneer ze niet zo ver schrikkelijk schoolmeesterachtig overal op de proppen kwam met in leidinkjes die er alleen maar van ge tuigen dat ze zelf van poëzie niet zo veel kaas heeft gegeten, om van de problemen om ,,Wy en de Wereld" maar te zwijgenEnfin, mogelyk slikken die „beginnende verzenle zers", pas van de schoolbanken, de hele kluit door. En veel waarschijn lijker nog, laten ze de inleidingen on gelezen en dan is „Wij en de Wereld" een mooie verzenbundel, want de kwaliteit van de gekozen gedichten is voortreffelijk en vooral beproefd. Ze staan vrijwel stuk voor stuk al in andere bloemlezingen en ze munten dan ook uit door belegenheid. Als er niet een enkel vers van Aafjes tussen verdwaald stond, zou men haast zeg gen: echt vóóroorlogs. Dat de jonge mensen van tegenwoordig (en daar voor is het boekje toch m de eerste plaats bestemd) ook nog andere pro blemen hebben waarop ze graag een eigentijds poëtisch antwoord zouden ontvangen, is niet by mej. v. d. Zeij de opgekomen. Maar dat kan mén haar, gezien het peil van haar inlei dinkjes, werkelijk niet kwalijk nemen. (L. J. Veen, Amsterdam). H. \y.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3