SÉ STICHTING NIEUW WALCHEREN HEEFT GROTE PLANNEN AMBTENAAR VAN I. EN A. VOND JONGEMAN VERDACHT DIK Zeeuwse Almanak 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 3 OCTOBER 1952 MET ENTHOUSIASME BEGROET. Afsluiting bomenactie en herdenking herstel en wederopbouw. Naar wij vernemen koestert de Stichting Nieuw Walcheren het voorne men om de Bomenactie al te sluiten en het herstel en de wederopbouw van Walcheren te herdenken. Het ligt in de bedoeling om speciaal aandacht te schenken aan hetgeen vanaf do bevrijding tot nn toe tot stand werd gebracht en daarby de aan dacht te vestigen op de werkers, die met elkaar dit opmerkelijke resultaat wisten te bereiken. In de meest uitgebreide zin zal aandacht worden geschonken aan alles wat tot stand kwam, hetgeen dus wfl zeggen: dykdichtlng, droogmaking, herverkaveling, wederopbouw huizen en boerderijen, herstel van monu menten t land- en tuinbouw en herbeplanting. Een en ander zal plaats hebben op Donderdag 25, Vrydag 26 en Zaterdag 27 Juni 1953. Er zal naar gestreefd worden een programma te bieden, dat niet al leen nooit eerder in Zeeland werd vertoond, maar dat de grote massa Winterdiensi&n S.B.M. en Z.V.T.M. Met ingang van 5 October a.s. zullen de autobussen van de Stoom- trammaatschappij Breskens-Malde- ghem N.V. de winterdienst rijden, waarvoor de dienstregeling Intussen is verschenen. Zoals gebruikelijk zal ook deze winter niet naar Knocke worden gereden, maar tot Westka- pelle (B.) en niet in uurdienst. Een verbetering is het dat de dienst naar Brugge geen wijziging heeft ondergaan, terwijl op de lijn AardenburgSluis een uurdienst ge handhaafd blijft, Met ingang van 5 October zal de S.B.M. voorts twee nieuwe autobus sen, merk D.A.F., in gebruik nemen. Een D.A.F.-autobus biedt plaats aan 44 personen. Voorts verscheen de winterdienst- regeling van de Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg Mij, N.V., welke slechts ge ringe wijzigingen onderging De eerste bus van Terneuzen naar Zelzate, welke om 5.05 uur uit Ter- neuzen vertrok, is uitgevallen, even als de laatste bus Breskens-Hoofd- plaat, welke om 21.20 vertrok. De laatste bus uit Breskens op werkda gen vertrekt nu om 19.20 uur. Op Zondag vertrekt de laatste bus, evenals voorheen, om 21.20 uur. Ook deze dienstregeling gaat 5 October aA in. VOORZIENING AAN MILITAIRE GEBOUWEN. Op het Geniebureau te Bergen op Zoom werd in het openbaar aanbe steed het treffen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken te Middelburg. Er kwamen zeven in schrijvingen binnen: Aannemersbe drijf Proper, Oegstgeest, f 24.500; fa. Poelman en Zn,. Ritthem, f 23.740; A C. Haeck, Souburg, f 23.305: J. C. Vin- ke, Middelburg, f 22.650; E. G. Linden- bergh, Vlissingen. f 22.550; B. Stegink, Vlissingen, f 22.336; C. v. d. Klippe, Vlissingen, f 21.840. Ambonezenkamp te Noordwel'e weer gezuiverd Het vroegere Ambonezenkamp Noordwelle. dat Dinsdagmorgen ge sloten moest worden, omdat er onge dierte werd aangetroffen, is inmiddels weer geheel gezuiverd door een Rot terdams zuiveringsbedriji Dat bedrijf blijft evenwel nog enige tijd controle uitoefenen. De muren en wanden in het kamp hebben een bewerking ondergaan met een vloeistof „gammexaan" genaamd. Na deze bewerking blijft een film op de muren achter, waardoor vijf weken na de behandeling de insecten, die op de muren gaan zitten, nog gedood wor den. het eiland iets zeer bijzonders biedt en naar buiten opnieuw in sterke mate de aandacht op Walche ren vestigt en een bijzondere attrac tie zal vormen. De plannen, die in een ver gevor derd stadium van voorbereiding ver keren, hebben de algehele eh enthou siaste instemming gevonden van alle, hiermede tot nu toe op de hoogte ge brachte autoriteiten, instanties, on dernemingen en particulieren. Naar gelang in de komende maan den volledige zekerheid zal bestaan betreffende de verschillende pro gramma-onderdelen, zullen telken male hieromtrent publicaties ver schijnen. Er staan op Walcheren in Juni 1953 belangrijke dingen te gebeuren, die naar het zich laat aanzien het karakter zullen dragen van een na tionaal evenement. Posthume onderscheiding voor J. D. van Melle. Uitgereikt door H.M. de Koningin. Uit vele delen van het land, uit Nieuw-Amsterdam in Drente, uit En schede, Zeist, Goes, Alkmaar, Beilen, Losser en andere plaatsen waren Don derdagochtend moeders, weduwen, va ders, zoons en dochters naar Amster dam gekomen om in de burgerzaal van het paleis op de Dam nog eenmaal de namen te horen noemen van hun dier baren, die in de bezettingstijd zijn ge vallen. Zij namen voor de heldendaden van hun familieleden de posthume onder scheidingen in ontvangst, die hun wer den overhandigd door H. M. de Ko ningin. „Zij hebben het einde van de strijd niet bereikt. Wat zij bereikten was het einde van hun leven en ook het eind doel van ons allen. Wij mogen hopen, dat ook van ons gezegd kan worden, dat wij trouw zijn geweest tot in den dood", aldus sprak H. M. de Koningin alvorens zij de posthume onderschei dingen uitreikte. Hare majesteit noem de de gevallenen „een lichtend voor beeld", waarvan de verleende onder scheiding het symbool is. Bij de na bestaanden. die naar voren traden om een onderscheiding te aanvaarden be hoorden ook de familieleden van wij len de heer J. D. van Melle uit Goes. Na afloop van de plechtigheid ontving Hare Majesteit de familieleden der gevallenen. Vijf varkens gestorven Joor varkenspest te St. Annaland. Niet minder dan vijf varkens, die toebehoren aan de heer P. J. van de Repe te St. Annaland zijn tengevolge van de varkenspest gestorven. In verband hiermede en met de heersende ziekte zal de biggenmarkt, die de eerste Zaterdag van October gehouden zou worden, niet doorgaan. POLITIERECHTER MIDDELBURG Corpulentie bestond uit flessen likeur en potten knakworstjes Een 23-jarige los werkman, die zjjn kost verdiende als magazijnknecht bij een scheepsleverancier, was op een goede dag plotseling verdacht dik en een ambtenaar van de L en A., die deze onverwachte corpulentie niet erg vertrouwde, keek eens, wat er onder het jasje van de jongeman ver scholen ging. De vermageringskuur leverde twee flessen likeur, twee pot ten knakworstjes (voor bij de borrel) en 2 paltken zelfrijzend balcmeel op. |l!llllllllllllllllllllllllllllllllll!llll!lllilll!lllll!llll!!llilllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIÜ( 1 In herenhoeden pj nieuwe modellen en kleuren M van 12.50 tot 34.50. p St. Jacobsstraat 25, Vlissingen ff lilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DAGJE.... Het gebeurt wel eens, dat ge bii liet lezen van de krant de ene biologische bijzonderheid na de andere moet ver werken. Hetgeen met name het geval was mei het nummer van gisteren, waarin ge hebt kunnen lezen, dat te Koewacht enkele lieden een konijn rauw hebben opgepeuzeld, dat een Middelburger gele tomaten heeft ge kweekt en dat twee zwanen in de vest te Middelburg elkaar op leven en dood hebben bevochten Behoudens de vreedzame gele toma ten, een nogal gruwzaam geheel der halve en met name het diner a la Gayelord Ilauser doet meer denken aan prae-historische tijden, dan aan deze, naar het heet, verlichte twin tigste eeuw. Het is een wonderlijke wereld. De een kweekt rustig gele tomaten en ondertussen verslindt een ander rauwe konijnen Is het wonder, dat dan zelfs de romantische zwanen de brui aan de romantiek geven en elkaar, bij gebrek aan haren, in het dons vliegen? Een rauw konijn als consumptie-ar tikel, gele tomaten in plaats van rode en rechtende zwanen in de vest te Middelburg Een „dagje van geweld" in Zeeland, menen wi) wel te mogen zeggen. Schip met grasméel in brand te Hansweert Hevige rookontwikkeling bemoeilijkte blussincjswerk Donderdagmorgen omstreeks 5 uur brak brand uit in een lading grasmeet aan boord van het motor schip „Anna" van schipper Th. Gort. Het schip, dat Woensdagmiddag van Zierikzee 'was. vertrokken met be stemming Merxem (B.), bevond zich voor de sluizen van Hansweert. Al les was nog in diepe rust, toen en kele schippers de brand ontdekten en alarm maakten. De brandweren van Hansweert, Kruiningen en We- meldinge waren spoedig ter plaats.e en stelden alles in het werk om uit breiding van de brand te voorkomen. Doordat dè lading in papierenzakken was verpakt, ontstond er een hevige rook. die het blussingswerk bemoei lijkte. Een gedeelte van de lading werd uit het schip op de Loskade gebracht, waar het grasméel door ae brandweer werd nat gespoten Broei is vermoedelijk de oorzaak van de brand. Voor de uit drie personen bestaande bemanning bestond geen gevaar. Marechaussee-kazerne te Vlissingen in gebruik. Naar wij vernemen is de nieuwe ma rechaussee-kazerne te Vlissingen zon der enig ceremonieel in gebruik ge nomen. Het ligt evenwel in het voor nemen om op een nader vast te stellen datum de kazerne officieel te openen. Nutsspaarbank Vlissingen. Het tegoed van de spaarders bij de Nutsspaarbank te Vlissingen is ge durende de maand September geste gen van 8.096.495 tot S.149.476, met een inleg van 319.521 en een stijging van het aantal rekeningen van 17.182 tot 17.254. Terugbetaald werd 266.541. Het schoolsparen leverde een inleg op van f 1408; de spaarbusjes een in leg van 2695. Hier volgen nog enige détailcijfers hoofdkantoor: stijging tegoed van 5.970.833 tot 6.008.642 (inleg 213.639), afhaaldienst: stijging te goed van 14.194 tot 14.691 (inleg 3566)Souburg: stijging tegoec van 487.968 tot 492.529 (inleg 15.749); Goes: daling tegoed van 1.152.795 tot 1.144.949 (inleg 45.001); Wolphaartsdijk: stijging tegoed van 298.967 tot 304.557 (inleg 10.869)Terneuzen: stijging tegoed van 82.812 tot 94,834 (in leg 12.862), afhaaldienst: inleg 312, terugbetaling 3509; Zaam- slag: daling tegoed van 38.590 tot 36.722 (inleg 1001); Axel: stij- 52.476 fiSI, tegoed van 47.064 tot f "eg f 16.520). Als U denkt, dat bovenstaande lijnen a en b verschillend van lengte zijn, komt U net zo bedrogen uit als wan neer U denkt, dat ieder hoofdpijn- tabletje Aspirin is. Controleert U het maat. Een Aspirin tablet herkent U aan het Baycrkruis Restauratie Koorkerk en Nieuwe Kerk te Middelburg Op de begroting 1953 van het de partement van wederopbouw en volks huisvesting is een memoriepost ge bracht voor de uitgaven, die verband houden met de wederopbouw en het onderhoud van de Koorkerk en de Nieuwe Kerk te Middelburg. Uit de toelichting blijkt, dat ten laste van het jaar 1951 voor uitgaven gedaan en nog te doen in verband -met deze bei de kerken vermoedelijk f 157.000. nodig is. HERBENOEMING BURGEMEESTER Bij koninklijk besluit zijn opnieuw benoemd: de heer L. A. Verburg, met ingang van 1 October 1952 tot bur gemeester der gemeente Stavenisse; jhr. mr J. S. Schuurbeque Boeye; met ingang van 1 October 1952 tot burgemeester der gemeente Zierik zee. PROVINCIALE COMMISSIE ZEELAND C.J.M.V. De gewestelijke appèlvergadering van de provinciale commissie Zeeland van het j 'C.J.M.V. op Zaterdag a.s. wordt met in Wemeldihge gehouden, doch in Goes. Doch dit was nog niet het enige, dat de werkman, Joh. S. uit Middel burg, had weggenomen. Tegenover de politie verklaarde hij reeds eerder levensmiddelen en goederen te heb ben ontvreemd, zoals blikken gehakt, rundvlees, roomboter en dekens. Ver dachte was niet meer thuis. Hij had ruzie gehad en woonde nu in bij een invalide, die het zeer arm heeft. Ten behoeve van deze man had nij de goederen weggenomen; in zijn kost huis vertelde hij, dat hij de spullen had gekregen van de bemanningen van zeeschepen. Blijkbaar voelde S. er niets voor om voor de Middelburg se polititereehter te verschijnen. Deze veroordeelde hem derhalve Donder dag bij verstek tot 2 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en toezicht door het Leger des Heils. De matroos W. P. D. v. d. A. uit Middelburg heeft een oom in Ame rika, die by zijn vertrek naar het land van Uncle Sam een spaarbank boekje met een tegoed van een paai' duizend gulden had achtergelaten. Een broer kreeg dit boekje in bewa ring en zorgde voor de rentebijschrij vingen. Verdachte, zoon van deze broer, wilde op een zeker ogenblik een groente- en fruitzaakje beginnen en schreef naar zijn oom in Amerika, of deze hem wat geld wilde geven. Deze stemde daarin toe, mits. ook de bewaarder van het boekje er accoocd mee ging. Blijkbaar vreesde de zoon, dat hiervan geen sprake zou zijn. Hij liet zijn vader althans onkundig van de gehele zaak, maar vervalste de, handtekening van oom, inde 100 en radeerde de inschrijving uit het boekje. De Posterijen werken echter heel nauwkeurig, 'want nadat rente was bijgeschreven, bleek bij controle in Amsterdam, dat het saldo niet klop te. De zaak wei'd grondig uitgezocht en Van der A., die toch maar geen groentezaak was begonnen, doch voor de verandering matroos was ge worden en nu bij de D.U..W. werkt, bekende het geld te hebben opgeno men. Hij was Donderdag niet vei'- j schenen en werd bij verstek tot 50 boete of 20" dagen hechtenis veroor deeld.' ARTISTIEK De familie De V. uit Middelburg had een cireusartïst, P. G., in de kost genomen. Hij vertrok pas enkele we ken nadat het circus zijn tenten had opgerold, doch lichtte eerst de gas meter. Wegens diefstal werd hij nu veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf. Ook deze verdachte verscheen niet op het matje. Voor een hotel te Goes zag zekere J. P. P. uit Borssele een Volkswagen staan. Resoluut stapte hij in de auto en reed er mee weg. De man is auto handelaar, doch een rijbewijs was hij niet rijk. Enkele dagen later ontdekte de politie de wagen op de Markt en na veel vijven en zessen kon de „joy rider" worden gevat. Na er wat om heen gedraaid te hebben, vertelde hij de auto te hebben gebruikt om er mee naar Brussel te rijden. Onderweg had hij een lekke band gekregen, waarop hij nog een tijdje had door gereden. Hoe het kwam, dat het ach terstel van de Volkswagen wat ont zet was, kon verdachte niet vertellen; een aanrijding had hij niet' gehad. Donderdag werd dit plezierritje ge honoreerd met drie weken gevange nisstraf. Alweer bij verstek. VETERAAN VAN 18 JAAR Als veteraan van 18 jaar speelde de timmermansknecht J. R. v. d. L. uit Kapelle mee in een korfbalclub. Hij was zelfs de aanvoerder van deze veteranen! Enige knapen waren na een wedstrijd met de bal in dë weer en een vermaning hielp niet. Toen hij bovendien werd uitgescholden voor „lelijke korfballer", werd het onze jeugdige veteraan toch wat te har en hij inviteerde de jongens om maar eens „op te komen". Direct daarr.a verkocht hij een stomp, die het slachtoffer een gezwollen oog en een bloeduitstorting opleverde. De politie kwam er aan te pas en dus ook de politierechter: ƒ20 of 10 dagen. Een Limburgse knecht van een kermisexploitant, A. v. d. A., had een jongen uit Bruinisse om een sigaret gewaagd. Hij wilde er meer dan één pakken, kreeg een duw, werd prompt driftig en „legde" een deurkruk in de nek van de jongen. Eén week ge vangenisstraf luidde het vonnis, waartoe hij bij verstek werd veroor deeld. Eenzelfde straf en bovendien het verlies van zijn rijbewijs voor de tijd van twee maanden kreeg de grondwerker G. uit Willemstad, die wegens dronkenschap een jaar niet mocht rijden, doch niettemin onbe zorgd zijn motorfiets had gebruikt. Advertentie $|§g. Zeer Oude Genever Provincie Zeeland torst zware schuldenlast (Slot van pag 1) De provincie had op 1 Januari 1951 aan vlottende en vaste schulden een last te torsen van f 115.25 per hoofd, dat is ruim driemaal het landelijke ge middelde. Wanneer we daartegenover- stellen, dat de zuinige provincie Dren the het op 1 Jan. 1951 bracht tot een schuld van f 4.54 per hoofd, dan spreekt dat cijfer voor zich zelf. De vaste schulden van Zeeland ste gen van ruim 14 millioen op 1 Jan. 1948 tot ruim 27 millioen op 1 Jan. 1951, de vlottende schulden stegen in die tijd van 2.3 millioen tot 4.1 millioen gulden. De rentelastvoor vaste en vlottende schulden tezamen, die in bedroeg f 554.000.werd voor 1951 geraamd op f 1.336.000.de af lossing op de vaste schulden steeg van 1,1 millioen in 1948 tot 1,6 millioen in 1951. INKOMSTEN EN UITGAVEN. Wat de gewone inkomsten en uitga ven der provincie Zeeland betreft, is er de laatste jaren een zwak-süjgende tendenz geweest, evenals voor alle andere provincies. De inkomsten van Zeeland stegen van f 3.1 millioen in 1949 (werkelijke inkomsten) tot 3,5 millioen in 1951 (ge raamd) en de totale uitgaven stegen van f 2,9 millioen tot f 3,5 millioen. De reserves van Zeeland beliepen op 1 Jan. 1951 totaal f 852.000.waarvan f 145.000 met algemene bestemming en 326.000— als niet aangewend batig slot van vorige begrotingen. Met dit bedrag stond Zeeland van alle provin cies onderaan op.de lijst der reserves. De boekwaarde der nog niet geheel afgeschreven bezittingen bedroeg op 1 Januari 1948 voor de provincie Zee land ruim 19 millioen gulden en op 1 Jan. 1951 ruim 33 millioen gulden. Stagnatie in de landbouw docr overvloedige regen. Door de hevige regens van de laat ste dagen, kan op het land practisch niet gewerkt worden. Overal ziet-men de bietenvelden, waarop anders in de ze tijd van het jaar volop gewerkt wordt, verlaten. In de kreken van Zeeuwsch-Vlaan- deren stijgt het water met de dag en de waterstand zal nog wel hoger wor den door de afvoer van polderwater uit België. Het gevaar is niet denkbeel dig, dat de aanvoer van suikerbieten voor de fabrieken te Sas van Gent tij delijk zal stagneren. In de maand September viel, vol gens een opgave van het proefbedrijf Scheldemonden te Bruinisse 103.3 mm. regen. Normaal voor deze maand is een hoeveelheid van 66 mm. Er wa ren 21 regendagen; het normale aan tal in September is 10. UNIVERSITAIRE EXAMENS. Aan de R.K. Universiteit te Nij megen slaagde voor het doctoraal examen Germaanse Taal en Letter kunde, de heer P. B. Hamel, vroeger te Vlissingen. Met ingang van 1 Oc tober is de heer Hamel benoemd tot leraar aan de R.HB.S. te 's-Herto- genbosch. De heer C A. A. Kesselring, vroe ger te Tholeri, slaagde aan de Econo mische Hogeschool te Rotterdamv voor het prop. examen Economische het Kanaal door Wetenschappen. gevonden, Zware straffen voor botersmokkelaars. Vonnissen van Haags gerechtshof Het Haagse gerechtshof heeft Don derdagmorgen de 28-jarige melkslij- ter P. J. M. A. uit Hulst veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. De 22-jarige G. van O. werd tot een jaar met aftrek veroordeeld. A. en van O. zijn schul dig bevonden aan botersmokkel naar België. Aan het hoofd van dit smok- kelcomplot stond de Belg P. Men ging, zoals reeds uitvoerig werd gemeld, nogal groots.te werk: de boter werd in vijf pantserauto's over de grens gebracht. In totaal is op deze wijze 60.000 kilo boter naar België vervoerd. A. en van O. liepen tegen de lamp toen zij hun pantser auto met een lekke band moesten achterlaten. In eerste instantie wer den zij respectievelijk tot drie en twee jaar gevangenisstraf veroor deeld. Bovendien werd 5.000 gulden van A. verbeurd vei'klaard. De pro cureur-generaal had bevestiging van deze straffen geëist. Het hof ver laagde echter, zoals hierboven ver meld de gevangenisstraf en gelaste verder verbeurdverklaring van de pantserauto en van 3.200 van A Wegens een poging tot botersmok kel veroordeelde het hof de 27-jarige veehandelaar N. A. Y. P. uit Hulst en diens vader H. B. P. respectïeYe- lyk tot een gevangenisstraf van ne gen maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk en tot een boete van 25.000 subs, vijf maanden hechte nis. In eerste instantie was de vader tot dezelfde straf veroordeeld en de zoon tot een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van zes weken en een voorwaardelijke van drie maanden. De procureur-generaal had tegen de vader een boete van 40.000 gulden geëist en tegen de zoon een onvoor waardelijke gevangenisstraf van ne gen maanden. Militairen te Midde'burg legden skeletten bloot Naar wij vernemen is men bij graafwerkzaamheden, die militairen van de School Mechanische Uitrus ting. zoals wij in een artikel reeds be schreven, momenteel met het oog op de bouw van het nieuwe zwembad by het begin van het Jaagpad te Mid delburg uitvoeren, op enige skeletten -estoten. Deze waren alle gaaf en laar zij zich in de vaste'grond be vonden, dat wil zeggen onder het dijklichaam, kan men aannemen, dat zij er reeds vele, vele jaren hebben gelegen, anders had men deze ske letten bij de aanleg^ van de dijk voor Walcheren wel al KUNST „Nieuw Land" Opvoering voor de Zeeuwse Volksuniversiteit, Schouwburg Middelburg. Amsterdams Toneelgezelschap. Het toneelseizoen der Zeeuwse Volksuniversiteit is Donderdagavond in Middelburg geopend met een op voering van Hans Tiemeyers Noord-.» Oostpolder-stuk „Nieuw land". Het was een ernstig stuk en het zal alleen om deze reden bij de liefhebbers van vrolijk toneel wellicht enige tegen kanting vinden. Maar dat neemt niet weg, dat Tiemeyer een boeiend, door en door levend brok Nederlands to neel heeft geschapen. En dat is voor waar een prestatie in ons aan toneel auteurs zo straat-arme land. Tegenover elkaar plaatste hij in het „nieuwe land" de opzichter Klaas Weert, de tekenaar Joop van Driel, die zojuist zijn jonge vrouw naar de pol der heeft gehaald, deze vrouw en een onderduiker Henk Groot (het stuk speelt tijdens de oorlog). Centrale figuur is Klaas Weert, een man, die zijn arbeiders opjaagt en de serviele dienaar is van „het kantoor", een als mens mislukte, verbitterd om dat hij vanaf zijn jeugd „zijn gebar sten klompen niet naast andere gebar sten klompen wilde zetten, maar te veel naar kinderen met schoenen keek". Hij kwelt de onderduiker tot deze in wanhoop hem dreigt neer te schieten. Tussen deze figuren in staat het echtpaar, de tekenaar en zijn jon ge vrouw, die alleen maar het goede willen. Als Klaas Weert de onderdui kers wil gaan verraden en een Joodse onderduiker zwaar mishandeld heeft, schiet de tekenaar Van Driel hem neer en zijn vrouw, die tot dan toe de polder gehaat heeft, besluit nu toch in dit nieuwe land te blijven, dat zwaar van golvend graan zal zijn als Joop na de oorlog de gevangenis kan verlaten en waar dan ook een kind van hem zal spelen. Ruig en wellicht ietwat sentimen teel, maar boeiend en goed toneel, een stuk, geladen met hartstochten. Ka rakters, die fel gecontrasteerd zijn, maar inderdaad karakters. Een stuk bovendien, dat uitstekend gespeeld werd. De auteur Hans Tie meyer zelf was de beste; voortreffe lijk bleek hij als Klaas Weert. Zeer goed bij momenten was Tine de Vries als Klaske. de vrouw van de tekenaar. Zij had ontroerende momenten en een zeer goede slotscène. Robert de Vries was als tekenaar eveneens uitstekend en Ad van Gessel maakte van de on dankbare onderduikersrol tenslotte toch nog iets goeds. De Z.V.U. kan dus tevreden zijn. Het was een goede to neelavond. Vanavond gaat het stuk in Oostburg en het zal daar vermoedelijk wel even veel succes oogsten als in Middelburg, waar het een uitermate dankbaar applaus als beloning kreeg. G. B. Goed nieuws voor de postabonné's DE KRANT OP ZATERDAG IN HUN BEZIT. Het hoofdbestuur van de P. T.T. is er mede accoord gegaan dat door de dagbladondernemin gen voortaan op Zaterdag alle postexemplaren van hun blad met een orange strookband wor den verzonden, zodat alle post- abonné's, die de voor hen be stemde kranten op Zaterdag middag wensen af te halen, daartoe voortaan in de gelegen heid zijn. Er behoeft daartoe geen enkele formaliteit te wor den vervuld. Dit wordt bij wyze van proef mogelijk gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat deze maatregel al leen gehandhaafd zal blijven, als voldoende postabonné's van deze mogelijkheid gebruik ma ken. Immers: de P.T.T. moet zich hiertoe vele moeiten ge troosten en zij doet dat gaarne ten behoeve van het krantenle zend publiek. Bestaat er ech ter geen animo voor dan zou P.T.T. die offers ook niet meer brengen. Ongetwijfeld zullen echter ve le post-abonné's van deze nieu we, vereenvoudigde regeling ge bruik maken, daar het nu dus mogelijk wordt om de krant van Zaterdag ook inderdaad op Za terdag in huis te hebben en niet tanger, zoals soms voorheen ge beurde, eerst op Maandagoch tend. Bouw van lagere- en ulo-school te Kortgene. Te Kortgene zal weldra begonnen worden met de bouw van een vyf- klassige openbare lagere school en een vierklassige openbare ulo-school. Het architectenbureau irs. A. Rot huizen en P. J. 't Hooft heeft dit werk namens het gemeentebestuur van Kortgene aldaar in het openbaar aanbesteed. Er werd als volgt inge schreven: Joh. Bayens, Kapelle 157 500; Fa, v. d. Poel, ^Terneuzen 149.800; Fa. Van Koeveringe, Schore 148.850; C. Priem, Lewe- dorp 146.000; Th. Pasma, Am sterdam 145.890; L. Vogelaar, Kortgene 141.324; J. M. de Kater, Kortgene 141.050; Gebr. Kievit, Colijnsplaat 139.024; R. Slotema, Wissekerlte 138.980; D Hopmans, Goes 137 428. De gunning is aan gehouden. SUCCES VOOR STEUN WETTIG GEZAG. Dezer dagen werd te Schoondijke een propaganda-vergadering van Steun Wettig Gezag gehouden, waar de secretaris van S.W.G. de heer P. de Kam en de le luit. Van Banning van de luchtwachtdienst spraken. Hiervoor waren 19 belangstellenden, illiger opga waarvan 17 zich als vrijwilliger ven. Een bijzonder succes! 0 -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2