PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Stalin voorspelt breuk tussen Europa en Amerika De Provincie Zeeland torst een zware schuldenlast Kantlijn Vandaag J WAARSCHIJNLIJK OP 1 JANUARI NOG GEEN HUURVERHOGING 195e Jaargang-No. 233 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer, Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn PI, verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., £r. p. p. 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 3 Oct. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 13 ct. per mm. Minimum p. advertentie 13 Ing. mededelingen driemaal lanel Kleine advertenties (max. 8 regelsj van 1—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad'' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg Bur. Vlissingen Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 286) of 2160). Middelburg. Markt 51 telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. relet 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Flnlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen Brouwerijstr. 2; Zierikzee N. Bogerdstr. I is0._tftlcf.jiC. OPMERKELIJK ARTIKEL IN DE BOLSJEWIEK Nieuwe wending in de Russische buitenlandse politiek? In het tijdschrift „Bolsjewiek", een officiële uitgave van de centrale commissie der Russische communistische party, is een niet minder dan vijftig pagina's beslaand artikel van Stalin opgenomen. In dit artikel, dat getiteld is: „De economische vraagstukken van het socialisme in de Sow jet- Unie", voorspelt de Sowjetrussische regeringsleider, dat eerst Engeland en daarna Frankrijk zich genoodzaakt zullen zien zich los te scheuren uit de Amerikaanse „omhelzing". Volgens Stalin zullen ook West-Duitsland, Italië en Japan niet „tot in het oneindige de Amerikaanse overheersing verdragen". Stalin's artikel wordt beschouwd als een inleiding tot het Zondag a.s. beginnende congres der Russische communistische partij. De thans in Mos kou verblijvende afgevaardigden hebben uren bjj de kiosken gestaan om de eerste exemplaren van de „Bolsjewiek" met Stalin's artikel, die Donder dagmiddag" verkrijgbaar werden gesteld, te bemachtigen. Volgens Stalin is in de practijk de worsteling tussen de kapitalistische staten onderling om het behoud of uit- Volgens Stalin hebben er zich thans twee onafhankelijk van elkander wer kende markten ontwikkeld, namelijk die gevormd worden door de Sowj et- Unie, China en Oost-Europa, en de rest van de wereld. Hij betoogt in zijn artikel, dat de blokkade der Wester se mogendheden het aanzien heeft ge geven aan de thans door de commu nistische staten gevormde macht. Sta lin voorspelt een verdere inkrimping van de markten der „kapitalistische staten, hetgeen hun onderlinge naijver zal vergroten". Zijn eigen stelling, dat de markten gedurende een bepaalde periode door een algemene crisis der Westerse staten gestabiliseerd kunnen worden, gaat thans niet langer op, al dus Stalin, De Russische leider zet dan vervol gens uiteen, dat liy botsingen tussen „kapitalistische staten onvermijdelijk acht". Er,is in Nederland gedurende het eerste halfjaar van 1952 goed ge bouwd. Maar er gebeuren toch nog wel dingen, waaxvan men zich even afvraagt, of zij nodig zijn. Woensdag hèeft de Zutfense poli tierechter bijvoorbeeld bepaald, dat de boerderij van Jan Zweers uit Nij- broek bij Deventer moet worden af gebroken, omdat deze werd opgetrok ken zonder dat Zweers de vereiste vergunningen had. Tien jaar lang was Zweers al ver loofd, maar hij kon niet trouwen, om dat hij geen huis had. Hij vroeg toe stemming tot het bouwen van een landbouwschuur, bouwde er toen maar meteen een boerderij bij en nie mand had dat gedurende anderhalf jaar in de gaten. Toen merkte de op zichter van de gemeente Voorst, waarin de boerderij ligt, onraad en het gehele geval kwam in beweging. Afbreken, zegt de kantonrechter. Jammer, zeggen wij. Want waarom in een land, waar woningnood en ge brek aan boerderijen heersen, een wo ning-boerderij afbreken? Dat is een luxe, die wij ons niet kunnen veroor loven en die wij ons daarom ook niet mogen veroorloven. Geef desnoods de doortastende bo.er maar een boete. Die heeft hij «dubbel en dwars verdiend.' Maa.r afbrekenhet lijkt ons dwaasheid, In „Vrijheid en Democratie" (V.V.D.) schrijft „deze burger" mr E. Elias zijn wekelijkse cursiefjes, waarin hij dikwyls de dagelijkse gebeurtenis sen op een humoristische wijze onder de loupe neemt; deze keer vertelt hij, hoe hij tegen noenmaaltijd in een groot en duur restaurant komt: „Deze burger hoort véél klagen over de nood der tijden en de verar ming des lands en daarom was hij een weinig verbaasd te zien, dat de zaal stampvol zat. Alle tafeltjes wa ren volledig bezet met heren, die zich de maaltijd wèl deden smaken. En het waren géén krentenbolletjes, géén broodjes kaas en géén glaasjes melk. De directeur van dit bloeiende eethuis zeide: „Nee, de zaken gaan niet slecht; het is overal druk; ei- worden in ons soort zaken over de hele linie beste verteringen gemaakt; U moet niet vergeten: hoe hoger de belastingen, hoe hoger de eet-reke- ningen. Ze moeten het anders immers tóch naar meneer Van de Kieft bren gen; nou dandan kun je d'r be ter een dozijn oesters voor eten, waar of niet?" Deze burger, die noch een groot eticus noch een al te fijnvoe lende ethicus mag heten, heeft daai*- over even lopen peinzen: een van de griezeligste tekenen der tijden, dacht hij; ganse legioenen te dik en te vad sig wordende prachtheren, die al maar eten en al-maar grandmamiers naast de koffie hebben staan omdat het „ommerstöchfaddesadk" is. Alle maal heren in autootjes faddesaak. Allemaal heren met allemaal heer lijkheden faddesèók. Deze burger dacht aan iemand die hij héél goed geliend heeft, omdat deze burger zijn zoon was die, als die voor de zaak op reis was, een boterhammetje at en een Jcop koffie dronk en die, als hij voor eigen rekening op reds was, wel eens graag een dozijn oesters be stelde. Toen was het andersom. Neen, deze burger is géén goeie-ouwe-tijd- aanbidder. Maar toch waren er som mige verschijnselen, die, in de goeie- ouw.e-tijd van nog maar enkele tien tallen jaren her, hem een weinig ver heffender lijken dan die van nu." J3eze burger" heeft gelijk...... breiding hunner markten en de om zich van concurrenten te ontdoen, sterker gebleken dan de stelling tus sen de kapitalistische en socialistische leerstellingen. WOORDEN Na er op gewezen te hebben, dat Rusland niet tot agressie zal overgaan, zegt hij even verder toch: „Het im perialisme moet vernietigd worden, wil men de onvermijdelijkheid van een oorlog teniet doen". Stalins artikel bestaat uit vier ge deelten, welke alle verband houden met het plan van het Politbureau om een handboek voor politieke economie uit te geven. Staling vermeldt in zijn artikel ook de voorwaarden, welke volgens hem vervuld moeten worden om het socia lisme in communisme te doen over gaan. Eén van deze voorwaarden luidt, dat de werkdag tot zes en zelfs tot vijf uur zal moeten worden bekort. Stalins artikel wordt beschouwd als een richtlijn voor het economische denken der Sowjet-Unie. „Het kan thans wel zeker worden geacht, dat de Sowjet-Russische bui tenlandse politiek een nieuwe wen ding heeft genomen, die er vooral op is gericht te pogen Europa los te ma ken van de Ver. Staten en waarbij er zelfs naar zal .worden gestreefd de Europese landen stelling tegenover de Ver. Staten te doen nemen", aldus meenden deskundigen tc Washington op het gebied van Russische vraag stukken, na kennis te hebben geno men van Stalins artikel. Men had Donderdagavond op de Amerikaanse en Britse ministeries van buitenlandse zaken de tekst van- Stalins jongste artikel nog niet ont vangen. Er werd daarom nog geen enkel officieel commentaar op gege ven. LONDEN: GEEN NIEUWE WENDING. In Londense politieke kringen is men daarentegen van mening dat Sta lins artikel geen nieuwe wending in Communisten in Japan verloren alle zetels Liberale partij behaalde de absolute meerderheid By de Woensdag in Japan gehou den algemene verkiezingen heeft de liberale partij van Yosjida de absolu te meerderheid behaald. Deze partij verwierf 240 zetels. De grootste ver rassing was echter het feit, dat de communisten, die in het oude parle ment 22 zetels bezaten, al hun zetels verloren zagen gaan. De einduitslag was als volgt: Li berale partij 240 zetels (tevoren 285) vooruitstrevende partij 85 zetels (te voren 67)rechtse socialistische par ty 57 zetels (tevoren 30); linkse so cialistische partij 54 zetels (tevoren 16)communistische partij nul zetels (tevoren 22); andere partijen (onaf-, hanlcelijken, socialisten, coöperatieve partij) dertig zetels (tevoren 26), Het succes van de liberale partij wordt beschouwd als de goedkeuring van het Japanse volk voor de gedu rende en na het eindigen van de be zetting gevolgde politiek der ex-re gering-Yos jida. Het echec van de communisten houdt een verwerping door 't Japan se volk in van de communistische be weringen inzake een „Amerikaanse overheersing van Japan". Chrissemeuje werd 103 jaar Donderdag heeft mevr. Ohr. Kar- nebeekBacks te Eibergen haar 103e verjaardag gevierd. Tante Chris of „Chrissemeuje" zoals ze wordt ge noemd, heeft talrijke familieleden, vrienden en bekenden ontvangen, die haar in het kleine boerderijtje in de Holterhoeli, gemeente Eibergen, kwa men feliciteren. Chrissemeuje geniet nog een uit stekende gezondheid. Alleen het ge hoor is niet zoals het zijn moet, maar toch kan ze nog een gesprek voeren. Zij leeft ten zeerste mee met de we derwaardigheden. in en om de boer derij. De 103-jarige kreeg een schrijven van de particuliere secretaresse van H.M. de Koningin, waai-in hartelijke gelukwensen waren vervat. Chrissemeuje, die tweemaal ge trouwd is geweest, heeft geen kin deren. de Russische buitenlandse politiek be tekent. Men ziet er integendeel een terugvallen in op de oude, zo niet Le ninistische, dan toch zeker Stalinisti sche theorie, volgens welke de kapi talistische staten voorbestemd zijn om hetzij elkander te vernietigen, hetzij door inwendige ontbinding uiteen te vallen. Men merkt in dit verband op, dat laatstgenoemde theorie kort na de tweede wereldoorlog in de Sowjet- Unie algemeen werd aangehangen. Nu de Europese landen in moeilijk heden verkeren en dollartekorten hebben en er zelfs in de Ver. Staten vrees heerst voor de economische ge volgen van de herbewapening, schijnt men in de Sowjet-Unie de hoop weer te hebben opgevat op een in vervul ling gaan van de oude Stalinistische theorie omtrent de zelfvernietiging en/of zelfontbinding der kapitalisti sche staten, aldus is de mening in Londense politieke kringen. H. M. de Koningin heeft Donderdag in het Paleis op de Dam te Amster dam aan de nabestaanden van 18 ver zetsstrijders het posthuum toegeken de verzetskruis uitgereikt. II. M. Ko ningin Juliana overhandigt de onder scheiding, die posthuum aan de heer J. D. van IVÏelle uit Goes werd toe gekend, aan diens moeder. Amerikaanse bases in Denemarken Moskou protesteert. De Sowj et-regering heeft bij de Deense gezant in Moskou geprotes teerd tegen „het plan yan de Deense regering om liet legeren van buiten landse strijdkrachten op haar gebied te accepteren", aldus een bericht van het Sowjet-nieuwsbureau ,,Tass". In het protest wordt gezegd, dat Denemarken met Amerika over dit onderwerp in onderhandelingen is ge treden. „Deze onderhandelingen zijn gevoerd ondanks vroegere door de Deense regering gedane verklarin gen, dat Denemarken geen bases in vredestijd aan een buitenlandse mo- f;endheid ter beschikk'ing zou stel en". De Deense minister van buiten landse zaken heeft verklaard, dat het Sowjet-protest betrekking heeft op besluiten, die nog niet genomen zijn. De 'regering zou geen besluit ne men, voordat het parlement de zaak besproken had. is het 100 jaar geleden, dat het Amerikaanse schip „Crescent City" bij Havanna met man en muis verging. Zal Moskou een „vredesoffensief in Azië" lanceren Russische V.N.-deskundigen naar de Algemene Vergadering Ervaren diplomaten by de Verenig de Naties te New York beschouwen het feit dat de Sowjet-Unie besloten heeft haar meest vooraanstaande deskundigen inzake de V. N. naar de Algemene Vergadering te zenden, als een sterke aanwijzing dat de rege ring te Moskou van plan is een „vre desoffensief in Azië" te lanceren, zo seint Reuter uit New York. De Sow jet-delegatie' zal bestaan uit Wysjinsliy, die als leider zal op treden, Gromyko, die gedurende drie jaren afgevaardigde bij de Verenigde Naties is geweest en Sobolef, een voormalige assistent-secretaris-gene raal van deze organisatie. Ook wordt veel betekenis gehecht aan het be sluit van het Kremlin, Malik, die eigenlijk vorige maand zou vertrek ken, in New York te laten blijven. Waarschijnlijk zal de nieuw benoem de ambassadeur te New York, Zaroe- bin, de delegatie versterken. Nieuwe getuige in moordzaak-Drummond In de moordzaak-Drummond is, bij na twee maanden na de moord, een nieuwe getuige op het toneel versche nen. Het is een chauffeur van een vrachtauto, die in de nacht van 4 op 5 Augustus jl„ terwijl hij over de bergweg reed, een man gezien zou hebben, die zich achter de auto van sir Jack Drummond verschool. In bevoegde kringen ziet men in genoemde getuigenverklaring geen aanleiding tot hervatting van het onderzoek, Eerste Britse atoombom tot ontploffing gebracht Het Londense avondblad „Evening News" heeft Donderdag gemeld, dat volgens geruchten de eerste Britse atoomontploffing op de Monte Bello- eilanden, ten N.W. van Australië, -heeft plaats gehad. De ontploffing zou geslaagd zijn. Churchill zou de Koningin Woensdagavond er van op de hoogte gesteld hebben. Het Britse ministerie van bevoor rading heeft echter verklaard, niets vernomen te hebben. De sanering in het bakkersbedrijf PROBLEEM DIENT OPGELOST TE WORDEN, ALDUS MANSHOLT Minister Mansholt heeft „Donder dag tijdens een banket, dat ter ere van het 40-jarig bestaan van de Ned. Ver. van Werkgevers in het Bak kersbedrijf in het Kurhaus ;e Scheve- ningen werd aangericht, gezegd, dat het probleem in het bakkersbedrijf, de sanering, opgelost dient te wor den. Deze taak, aldus de minister, rust op de organisaties en de overheid en wordt belichaamd in de commissie- Schilthuis. By dit werk gaat de taak van de organisaties echter uit boven het eigen belang. Met dit werk wordt,volgens de minister, met het oog op de broodvoorziening, een al gemeen, een landsbelang gediend. DE PROBLEMEN ZIJN VELE Het zal wel voorjaar worden alvorens de huurders dieper in hun zak moeten tasten (Van onze Haagse redacteur). Als een sombere dreiging hangt ons allen een nieuwe huurverhoging boven het hoofd. Na de opslag van 15 die de bewoners van de oudere huizen reeds hebben ondergaan, zullen zij binnen afzienbare tyd weer een veer moeten laten. Algemeen is aangenomen, dat de tweede huurverhoging omstreeks 1 Januari 1953 zou ingaan. Wy vernemen thans, dat het zeer twijfelachtig geacht moet worden, of men tegen die tijd met de enorme en moeilijke voorbereiding ervan gereed zal zijn. De afgetreden minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting mr. dr. J. in 't Veld, had reeds een verzoek aan de Sociaal Economische Raad ge richt om advies over de nieuwe maatregel en over de wijze, waarop hij uitgevoerd zal moeten worden. Dit advies zal nu uitgebracht worden aan zijn opvolger, ir. H? B. J. Witte; er moet nog worden afgewacht, of deze, wat de woninghuren betreft, de voetsporen van zijn voorganger zal drukken Doch afgezien daarvan zal de So ciaal Economische Raad, wil hij een gefundeerd advies uitbrengen, heel wat tijd nodig hebben om met dit werk gereed te komen. Aangenomen wordt, dat het min stens voorjaar zal worden, alvorens de huurders dieper in hun zak moe ten tasten, om de meerdere huurpen ningen te voldoen. De problemen, die aan een huurver hoging vastzitten, zijn vele. Daar is in de eerste plaats cle kwestie van het percentage van de verhoging. Hierbij staan scherp tegenover elkaar de huiseigenaren, die eigenlijk pas te vreden zijn, als het huurpeil verhoogd wordt tot 220 van het vooroorlogse peil. Er worden thans al wel percenta ges genoemd, het meest hardnekkig 150 van het vooroorlogse niveau, hetgeen dus zou betekenen, dat na de verhoging met 15 nog eens 3p van cle huur, zoals deze vóór de eerste verhoging gold, geheven zal worden. „Waarheidsafdeling" volgt Truman De republikeinse nationale commissie in Amerika heeft bekend gemaakt, dat een 'vlie gende „waarheidsafdeling" zal vertrekken om de speciale trein, waarmee Truman zijn verkie- zingsreis onderneemt, te vol gen. Arthur Sommerfield, de na tionale voorzitter van de repu blikeinen zeide, „wanneer Tru man zijn hoge post misbruikt door politieke leugens en laster de wereld.in te zenden, 'is het voor ons tijd om te handelen". Zweedse koningspaar vertoefde op Schiphol Achtentwintig minuten hebben „graaf en gravin Gripsholm" Don derdagmiddag op Schiphol vertoefd. Zij bleken niemand minder te zijn dan de Zweedse koning Gustaaf en zijn echtgenote koningin Louise. Het was de eerste maal, dat het Zweedse ko ningspaar na de kroning zich op Ne derlandse bodem bevond. Aangezien de koning verzocht had zijn incogni to volledig te eerbiedigen, waren op Schiphol maatregelen genomen opdat het koningspaar gedurende het korte oponthoud ongestoord zou blijven. De Zweedse gezant te Den Haag, de heer J. Lagerberg ondei-hield zich ge ruime tijd met koning Gustaaf. Dé Zweedse koning en zijn gemalin zul len een korte vacantie doorbrengen in Italië. CIJFERS SPREKEN DUIDELIJKE TAAL Uitdrukkelijk moet echter vastge steld worden, dat nog van veronder stellingen en gissingen sprake is. Het percentage staat niet vast! De vraag, die voorts beantwoording behoeft en die mede in de studie van de Sociaal Economische Raad be trokken is, luidt: zal de verhoging volledig ten goede komen aan de huiseigenaren, of krijgen zij slechts de beschikking over een deel daarvan en wordt de rest in een door de over heid beheerd fonds gestopt, dat de bouwnijverheid ten goede 'komt? En hoe moet in dat laatste geval de ver houding zijn tussen beide percenta ges? Ook hieromtrent tasten wij nog m het onzekere. COMPENSATIES. Zeer belangrijk wordt, welke com pensatie tegenóver de huurverhoging komt te staan. In de loon- en prijs politiek van de regering kan een compensatie uiteraard niet uitblijven. Een algemene loonsverhoging, die de vergrote huur-uitgaven opvangt, zou wel de gemakkelijkste weg zijn, doch tevens tot onbillijkheden leiden. Allen, die niet in loondienst zijn zelfstan digen, rentetrekkers, ouden van da gen, die ondersteuning genieten, enz. zouden hun inkomsten niet zien vermeerderen, doch wel zouden zij getroffen worden door de verhoging van de huren. We zullen moeten af wachten, wat er te dien aanzien uit de bus zal komen. Driemaal het landelijk gemiddelde Zeeland is een arme provincie en Zeeland zit als provincie wel te ver staan dik in de schuld. Tot deze conclusie moet men komen, wanneer een vergelijking wordt gemaakt tussen Zeeland en de overige provincies van ons land. Voor de inwoners van de provincie is er daarbij één troost: die duurte van de provincie drukt voornamelijk op de rijkskas en op het provinciefonds, waaruit de provincies haar voornaamste geldmiddelen krijgen; zij drukt dus niet op de inwoners. Over 1951 keerde dat provinciefonds aan Zeeland totaal f 6.07 per hoofd van de bevolking uit en daarmee stond Zeeland boven aan de lijst. Het ge middelde voor geheel Nederland be droeg f 2.47 per hoofd. Zuid-Holland, dat het laagst uit de bus kwam, kon met f 1.45 per hoofd rondkomen. DRIE MAATSTAVEN. De uitkering uit het provinciefonds wordt gegeven naar drie maatstaven: een uitkering naar de oppervlakte, per inwoner en naar evenredig aandeel. Om met de laatste maatstaf te be ginnen. Alle provincies krijgen als evenredig deel een som van ongeveer f 763.000.—. Dat betekent voor Zeeland f 2.80 per hoofd van de bevolking, waarmee een top wordt bereikt. Onderaan staat Zuid-Holland, voor welke provincie het evenredig deel van f 763.000. maar in 31 centjes per hoofd van de bevolking resulteert. Tot zover de eer ste maatstaf. Dan krijgen alle provincies volgens de tweede maatstaf een gelijke „uit kering per hoofd" ad 83 cent en daar mee komt Zeeland niet zo goed uit. Terwijl Zuid-Holland de top haalt met ruim 2 millioen gulden totaal, is Zee land de helikesluiter met slechts f 226.000.Dat is een gevolg van het kleine inwoneraantal. Niet onverdienstelijk werkt de uit kering volgens de derde maatstaf, dat is naar -de oppervlakte; weliswaar staat Zeeland wat het bedrag betreft f 662.000.in het midden, maar gerekend per hoofd van de bevolking komt dat bedrag neer op f 2.44 en dat is een formidabele top, want Zuid- Holland moet het met 31 centjes per hoofd van de bevolking doen. ALGEMEEN BEHEER. We zeiden zo juist, dat Zeeland een dure provincie is. Welnu het algemeen beheer vorderde er f 1.54 per hoofd over 1951. Noord Brabant deed het met vijftig cent, Friesland en Gronin gen ook twee plattelandsprovincies deden het met 87 en 85 cent Velen zullen wellicht verwacht heb ben, dat de provincie Zeeland met zijn uitgaven voor waterstaat, verkeer en vervoer aan de top zou staan. Dat is niet het geval. Groningen staat bo venaan met f 5.81 per inwoner; Zee land komt daar achter met f 5.28 per inwoner. Het blijkt, dat de provincies weinig interesse hebben voor economi sche aangelegenheden. Limburg be steedde in 1951 maar een cent per hoofd van de bevolking voor deze kant van het maatschappelijk leven. Zeeland hield gemakkelijk de top met 64 cent per hoofd van de bevol king; het gemiddelde voor alle pro vincies bedroeg f 0.11 per hoofd. Met haar uitgaven voor arbeid, maat schappelijke steun en voorzorg bleef de provincie Zeeland in 1951 ver be neden het landelijk gemiddelde van f 1.06 per hoofd van de bevolking. Zij bracht het slechts tot f 0.40 per hoofd, het laagste bedrag van alle provincies (top voor Zuid-Holland met f 1.47). Dan besteedde Zeeland 29 cent per hoofd van de bevolking voor volks ontwikkeling, opvoeding en eredienst, hetgeen iets boven het landelijke ge middelde van 22 cent lag. De finan ciële positie van de provincie Zeeland wordt duidelijk geïllustreerd als we het bedrag aangeven, dat voor Zeeland gedekt moest worden uit algemene middelen. Dit bedrag was namelijk in 1951 voor Zeeland f 8.73 per hoofd tegen een landelijk gemiddelde van f 4.84 en een gemiddelde in Noord- Brabant van f 2.95 per hoofd. De schuldenlast van alle Nederland se provincies vertoont een stijgende tendenz. Per hoofd van bevolking steeg die last van f 29.24 op 1 Jan. 1949 tot f 32.56 op 1 Jan. 1951 voor alle pro vincies tezamen. (Vervolg; op pagina 2) Nederlandse sergeant stal uit villa van Krupp Toen de Engelsen in het voorjaar van 1945 naar het Ruhrgebied door stootten, ontdekten zij nabij Essen „Villa Hügel", het rijke landgoed van de wapenfabrikant Alfred Krupp. De villa werd gevorderd en er .wer den Engelse militairen in gelegerd. Krupp werd gearresteerd en tot twaalf jaar gevangenisstraf veroor deeld. Na zes jaar kreeg hij echter gratie. Hij is toen onmiddellijk be gonnen met een onderzoek naar de boeken en schilderijen, die ondertus sen uit zijn villa verdwenen bleken te zijn. De Engelse militaire politie in West-Duitsland kon nagaan, wel ke militairen in de villa gelegerd wa ren en is zodoende op het spoor ge komen van degene, die Krupp van enkele schatten hebben ontdaan. Bij dit onderzoek kwam vast te staan, dat ook een Nederlandse oorlogsvrij williger, die de strijd als sergeant- tolk bij de Engelsen heeft gediend, mede schuldig is geweest aan do plundering van „Villa Hügel". In ver band hiermede is in de nacht van Maandag op Dinsdag jl. te Amster dam gearresteerd de 41-jarige L. van der V. Hij heeft een volledige be kentenis afgelegd. Minister Luns in Brussel De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken zonder portefeuille, mr. Luns, is Donderdagmiddag in Brussel aangekomen. Zaterdag zal hij met de Belgische minister van bui tenlandse zaken, Van Zeeland, het noenmaal gebruiken. A.V.R.O. wordt gedag vaard. WEGENS ONTSLAG Drs. JONKER, Drs. H. J. Jonker, die jarenlang het hoofd van de afdeling „Het gespro ken woord" bij de A.V.R.O. is ge weest, is de vorige maand met on middellijke inhouding van salaris ontslagen. In Augustus was drs. Jon ker reeds „voor drie maanden met vacantie gezonden". Aan drs. Jonker zou ten laste zijn gelegd, dat hij een uitlating van de voorzitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clerq. gedaan bif het aanvaar den van het nieuwe zaaierbeeld op de gevel van de A.V.R.O. aan het lande lijk comité van actie zou hebben overgebracht. Drs. Jonker ontkent deze beschul diging èn ook het landelijk comité van actie heeft verklaard geen in lichtingen van drs. Jonker te hebben. Dr. mr. W. Hugenholtz uit Leiden zal nu op verzoek van drs. Jonker de A.V.R.O. doen dagvaarden en eisen, dat dit ontslag nietig wordt ver klaard en dat de A.V.R.O. drs. Jon ker zal doorbetalen. DE VERWACHT: WEINIG VERANDERING. Over het algemeen veel bewolking met enkele buien, voornamelijk in het Westen van het land. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. On geveer dezelfde temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1