z NIEUWS UIT ZEELAND TER HORST WISSEL SCHOUWEN SCHOUWEN EN DUIVELAND BERGEN-OP-ZOOM VOOR REGENKLEDING BINTJES VAN WALCHEREN MAKEN VERRE REIZEN n: NdcJop VRIJDAG 3 OCTOBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Burgemeester van Vlissingen terug uit Schotland. De burgemeester van Vlissingen, mr B. Kolff, is teruggekeerd van een bezoek aan Schotland, waar hij Za terdag de onthulling van het monu ment voor alle commando's, die in Schotland hun opleiding hebben ge had, heeft bijgewoond. Dit monument, waarvoor het geld in hoofdzaak bijeengebracht is door een comité in Glasgow, is geplaatst nabij Achacerry in het graafschap Inverness, waar de oefenkampen ge vestigd waren. Het stelt drie com mandosoldaten voor, die uitzien over de hoogvlakte tussen de bergen van de Highlands. De onthullingsplechtigheid was eenvoudig, maar zeer indrukwekkend en werd bijgewoond door Koningin- moeder Elisabeth, die hiervoor van Balmoral was overgekomen. Nadat de legerpredikant ds Armstrong voorgegaan was in gebed, werd ach tereenvolgens gesproken door Lord Lovett, oud-commandant van het 4e commando, generaal R. Laycock, destyds hoofd van de „combined ope rations" en de heer W. Gilmour Smith, voorzitter van het Schotse comité. Koningin-moeder Elisabeth onthul de het monument, waarbij zij enkele gevoelvolle woorden sprak, waarna de plechtigheid met de Last Post werd besloten. Tot de genodigden behoorden be halve mr Kolff, generaal-majoor Kessinger, militair attaché van de Amerikaanse ambassade, majoor Linzel, pas uit Korea teruggekeerd, namens de Nederlandse commando's, en een Noorse kapitein. De vier ge nodigden werden aan Koningin-moe der Elisabeth voorgesteld. Na de onthulling werd een bezoek gebracht aan het kasteel van Acha cerry, waar destijds de oefeningen werden gehouden, 's Avonds woonde de burgemeester van Vlissingen een officieel diner in Fort William bij, waarbij ook de leden van het Schotse comité aanzaten, 's Maandags werd Troon in de Lowlands bezocht, waai de Nederlandse commando's hebben geoefend. Dreischor WEDVLUCHT „DE GEVLEUGELDE VRIENDEN». De postduivenhoudersvereniging „De Gevleugelde Vrienden» te Dreischor nam deel aan een wedvlucht uit Quevy. On derstaande eigenaren behaalden met hun duiven de volgende prijzen: 1, 2 en 3 C. J. van Dixhoom; 4 C. Wagemaker; 5 Th. Nuijens. DAMCLUB HERVAT COMPETITIE. De damclub „D.O.S." te Dreischor is deze week weer begonnen met haar onderlinge competitie in club huis „Bodbijl". De uitslagen waren: Freek RoggebandA. Roggeband 02; M. v. d. LindeFrans Rogge band 2—0; Jac. FolmerJ. S van Veen 20; M. DorstJ. L. Bodbijl 20; G. BalJ. Bolkeribaas 02; Herik v. d. LindeP. Roggeband 0 —2. ST. PHILIPSLAND VERGADERING MIDDENSTANDSVERENIGING De middenstandsvereniging D E.S. te St. Philipsland kwam in café Plandsoen in vergadering bijeen, on der voorzitterschap van de heer W. van Dommelen. In de plaats van de heer P. v. d. Berg werd tot nieuw bestuurslid gekozen de heer H. Bos man. De overige bestuursleden wer den herkozen. Het financieel jaar verslag liet, ondanks een post van onvoorziene uitgaven, een batig sal do zien. Over ae winkelsluitingswet ontspon zich een uitgebreide discus sie. Er werd besloten aan B. en W. voor te leggen om alle winkels het gehele jaar door om 19.00 uur te sluiten en des Zaterdags om 20.00 uur. Het voorstel van het bestuur om de contributie van 2.50 tot 1 te verlagen werd met algemene stem men aangenomen Tenslotte werd be sloten een ledenwerfactie op touw te zetten. 1 Oct.Carolina. Timmer. Jannigje. van Drimmelen. Hercules, Hoogerhuis. Wilcor, van Meel. Mitropa 2, Boon. Avifauna, van Oosten. Carl Milchsach, Michiel. Avanti, de Vroome, aUen van Rotterdam. Madon na, de Bakker. Tanja, Vermeulen. Onder neming, de Korte, allen naar Bergen op Zoom. Limburg, Reyngoudt. Henaïina, Rijkers. Amethyst, Verwijs, allen naar Amsterdam. Fata Morgana, de Waal. Sancta Maria, Hovestadt. Adriana, Rui tenberg. Onderneming. Versluis, allen n. Werkendam. Wilhelmina, de Pender, naar Wemeldinge. Johanna, Pieterman, naar Dordrecht. Cornelia, de Witte, naar Oude Schouw. Enja, Smits, naar Hansweert, Jean, Besjes, naar Heesselt. Lucia, Stoop, naar Delft, Hoop op Zegen, Oosterhof. n. Meppel. Mariette, Gasten, naar Kerkdriel. Wim 2, Boer. naar Dordrecht. Azolla, de Leeuw van Wenen, naar Groningen. Ries ling Ad'richem. Meursault, van Lent, bei den naar Straatsburg. Wiljo, van Wijn gaarden. Express 43, Nijsse. Damco 75, Veenstra. Avize, Wahl. Express 50. Beek man. Valeriana, Peters. Arag 16, Büchel. Express 33, Reynders. Diavolezza, Eige- man. Aranarea, Szczerbinski, allen naar Basel. Salf 6, v. d. Pole. Stico, Groen. El- ba, van Luyck. Express 51, Schmitt. Elge- ria, Touw. Lorett.e, de Cock. Jawi, Tho mas. Nelly, Smit. Fluviale 28, Bakker. Carl Paul 3, Balie. Frankfurt. Ertel. St. Antoine, Emmeloo. Damco 37, v. d. Have. Baden 331, Kaufmann. Aargau, Jaeggi, al len naar Duitsland. Henma, Smit. Trijntje, Pleket Monique. Ruitenberg. Van Lerius, van Loock. Montana, Hendriks. Sjouwer, Langendam. Rien Sans Dieu, Schuilen- bui-g. Wilhelmina, Diepeveen. Aleida, Scholing. 5 Gebroeders, de Bruyn. Irene, Schram. Wallis, van Polfliet. Milo, Stoop. Avontuur, Speksnijder. Faure, Stoffels. Spes Salutis, Oomens. Diamant, v. d. Vliet. Storno, Wagenmakers. Verandering. Rijkers. Terneuzen 1. den Braber. Hoop doet leven, LJseldijk. Tunisia, Hamers. Vinotra 1, Mes. Fransisca, Mulder. Wil- liane, Olieslagers. Eben Haëzer, Theunisse. Maria, Izelaar. Vliegende Hollanider, Broekhuizen. Dumbo, Blokland. Patria, Veenstra. Virginia, Steutel. Christina, de Koning. Veur, Meinen. Vlist, Kaat. Oxia, Muth. Elma, v. d. Laa. Verwisseling, Dammers. Anja, Biezen. Vinkveen, Was senaar. Hollandia, Versluis. Willem Hen drik, Oudshoorn, allen naar België. Bruinisse TORENUURWERK. De firma, die opdracht kreeg, een torenuurwerk met wijzerplaten te le veren voor de nieuwe Ned. Herv. kerk te Bruinisse heeft haar belofte, het uurwerk nog in September af te leve ren, niet kunnen houden, maar deze maand schijnt men wel van plan te zijn, tot montage over te gaan. De eer ste onderdelen, alsmede de wijzerpla ten, zijn dezer dagen gearriveerd. TH0LEN GUNSTIGE RESULTATEN NUTSSPAARBANK. De Nutsspaarbank te Tholen pu bliceerde een overzicht van de eer ste negen maanden van het jaar 1952. Hieruit ontlenen wij de volge- de cijfers: Het tegoed der spaarders steeg in deze periode van 694.000. tot 870.080,78. Over dezelfde pe riode in het vorig jaar bleef het te goed vrijwel constant op 694 000. Het totaal aantal rekeningen steeg van 1615 tot 1694, het aantal spaar- busjes nam toe van 768 tot 832. Het saldo effecten vermeerderde van 537.723,13 tot 551.629,07, terwijl net saldo hypotheken in deze perio de steeg van 206.073,42 tot 324.018,42 en er voorts nog 30.000 onderhandse leningen werden uitge zet. Stavenisse OPRICHTING COöP. POOTAARDAPPELBEWAARPLAATS Enige weken geleden werd in Sta venisse een vergadering belegd, ten einde te komen tot oprichting van een coöp. pootaardappelbewaarplaats. Het initiatief daartoe werd genomen door de heren A. Knippen, C. van Putte en J. de Rooij. In die vergadering werd een bespreking gehouden over de werkwijze van een dergelijke vereni ging. Door het plaatsen van aandelen onder de leden, zou men in staat zijn een plan tot het bouwen van een be waarplaats tot uitvoering te brengen. Tijdens de vergadering gaven zich redes een aantal personen op, om als aandeelhouder daaraan mede te wer ken. In een bijeenkomst in het Oranje Hotel werd te dien einde een bestuur gekozen, dat er als volgt uitziet: J. Moerland Mzn., J. L. Potappel Lzn., C. van Putte, A. J. van der Reest en J. de Rooij. Voorts werd gesproken over de te bouwen bewaarplaats. De grootte daarvan zal afhangen van het aantal geplaatste aandelen, maar gaarne zou men zien, dat niet te spoedig tot ver groting moet worden overgegaan. Het ligt in de bedoeling de bewaar plaats zo dicht mogelijk bij het dorp te plaatsen, mede met het oog op de aansluiting aan het electrisch net. De totale kosten der inrichting zullen on geveer f 400.bedragen. Per aandeel zal men 1000 kg. pootaardappelen in de bewaarplaats kunnen onderbren gen. Het bestuur werd gemachtigd al le nodige stappen te doen, welke in het belang der vereniging noodzakelijk geacht worden. In de eerste plaats be treft dit aankoop van bouwgrond, daar dan verdere plannen kunnen uitge werkt worden. .VAN "TOT WIN. IJPE" De collecte voor het fonds „Ereschuld oud-verpleegsters" bracht te Kerkwerve f 50.25 op. De collecte voor het erefonds oud-ver pleegsters heeft te Borssele opgebracht f 401.25. De collecte voor de kankerbestrijding bracht te Koudekerke f 338,20 op. De heer H. P. Boon te Goes slaagde in Den Haag voor het certificaat radio telefonie. In de maand September werden er in Gapinge 10 slachtvergunningen uitgereikt. In de maand September werden te Bruinisse 12 slachtvergunningen voor var kens en 5 slachtvergunningen voor run deren afgegeven. Zaterdag a.s. zal in St. Aiuialand een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen W.H.3. I en Scolto I. De heer C. Rijnberg heeft zijn café „In den Handel" te St. Annaland onderhands verkocht aan de heer P. Moerland Hzn. Vruchtenveiling „Zeeuwsch- Vlaanderen" kreeg nieuw bestuur In „Du Commerce" te Terneuzen werd Donderdag een besloten buiten gewone algemene vergadering gehou den van de Coöperatieve Vruchtenvei ling „Zeeuwsch-Vlaanderen" onder voorzitterschap van de heer E. F. de Koning. Tijdens de langdurige bespre king van enige interne aangelegen heden betreffende de afzet van de producten en de inwendige organisa tie, trad het bestuur en bloc af, waar bij de voorzitter en de secretaris, de heer J. de Putter, zich niet herkies baar stelden. Een nieuw bestuur werd gekozen, waarvan voorzitter werd de heer Alb. Rammeloo te Philippine. Verdere leden zijn de heren J. S. Baas, Sluis, mr. J. P. M. van der Wolf, Hulst, Jos. Wullems, Hulst, C. A. de Kraker, Zaamslag, P. Mangnus, Stop peldijk en Alf. Joos, Kloosterzande. Het bestuur zal binnenkort uit zijn midden een secretaris aanwijzen. Het nieuwe bestuur kreeg van de vergadering de opdracht naar moge lijkheden te zoeken voor het verkrij gen van een betere afzet en betere prijzen en tot het regelen van enige interne organisatorische aangelegen heden. Binnenvaartschool Terneuzen weer begonnen De Binnenvaartschool te Terneuzen, die vorig jaar door te weinig deelq^- me tijdelijk gesloten moest worden, heeft Donderdagavond haar deuren weer geopend. Voorlopig is er een nieuwe cursus met 14 leerlingen. Bij de aanvang van de eerste les hield de directeur, de heer A. de Nie, een korte toespraak, waarin hij o.m. wees op het grote belang van het be halen van het binnenvaartdiploma, dat straks voor iedere schipper vereist zal zijn. De heer De Nie spoorde de leer lingen aan in eigen kring zoveel mo gelijk contacten te leggen met hen, die voor deze studie in aanmerking komen, opdat de school in het belang van de schippers zal kunnen voortbe staan. De ambachtsavondschool te Terneu zen begon Donderdagavond in hetzelf de gebouw haar nieuwe cursus en wel met 204 lerlingen. Er komt een boekje over Sluis in de oorlog Tijdens een vergadering onder voor zitterschap van burgemeester P. F. v. Hootegem heeft de gemeenteraad van Sluis het besluit genomen om aan Ged. Staten toestemming te vragen voor het voteren van f 1040 teneinde op de ze wijze mede te werken aan het uit geven van een boekje, getiteld: „Oor log over Sluis". Het boekje, dat in dien toestemming wordt verkregen met deze bijdrage zal uitgegeven worg den in een oplaag van 1000 exempla ren, zal een beeld geven van Sluis zo als het er voor de laatste oorlog uit zag en van de verwoestingen, die Sluis i veel stedelijk schoon beroofden. VOETBAL Voorlopig Nederlands elftal samengesteld Nieuwe experimenten De samenstelling van het voorlopig Nederlands elftal, dat op Woensdag 8 October a.s. in liet Feüenoord-stadion te Rotterdam tegen Wolverhampton Wanderers zal uitkomen, is als volgt: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Tebak (Eindhoven) en Ter louw (Sparta). Midden: Wiertz (DWS), Hendriks (Vitesse) en Biesbrouck (RCH). Voor: Van der Kuil (VSV), Lugt- hart (Be Quick) (Gr,), Van Roessel (Willem II), Bennaars (Dosko) en Lenstra (Heerenveen). De reserves zullen later worden aan gewezen. Als dit voorlopig Nederlands elftal een voorproefje is van de ploeg, die 19 October in Antwerpen zal aantre den tegen de Rode Duivels, dan kan geconstateerd worden, dat onder de druk der voortdurende nederlagen de Keuze-commissie besloten heeft tot nieuwe experimenten, die evenwel niet betekenen, dat men tot algehele verjonging van de ploeg is overge gaan. Boskamp van Ajax, die uitste kend voldeed, is vervangen, Terlouw gehandhaafd. In de voorhoede slechts één nieuw gezicht: de Be Quick-er Lugthart en op de linksbuitenplaats een nieuw experiment met Lenstra. Grote verwachtingen van deze gewij zigde ploeg, zij lijken ons vooralsnog ongemotiveerd. KERKNIEUWS GER. SYNODE GEREF. KERKEN. De generale synode der Gereformeer de kerken heeft in haar te Rotterdam voortgezette vergadering besloten de onderlinge steun der kerken, ten aan zien van de regeling van kindergelden aan predikanten, aan te bevelen. De gewijzigde conclusie inzake het ma ximum emeritaatsgeld en het maxi mum weduwenpensioen werd aange nomen. Bij de bespreking der radio kerkdiensten vestigde ds. Tazelaar er de aandacht op, dat er binnenkort een actie zal worden gevoerd door de niet bij het IKOR aangesloten kerken, om een emöe te maken aan de misstand, dat het IKOR alle kosten ver goed krijgt uit de retributies der luisteraars. Besloten werd opnieuw de- putaten te benoemen, die o.a. het uit zenden van Gereformeerde kerkdien sten zullen bevorderen. Tenslotte nam de synode een voorstel aan, dat leden der Gereformeerde kerken overheids steun mogen aanvaarden voor de ver zorging van zwakzinnigen, doofstom men enz. en voor sanatoriumverple- ging. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Putten: (derde predikantsplaats): G. C. Roosendaal te Lienden. COLIJNSPLAAT Met ingang van 1 October j.l. is als Agent van ons blad aan gesteld de Heer S. M. DE REGT Kerkstraat B 133a Abonnementen en advertenties voor ons blad kunnen dus voortaan aan dit adres worden opgegeven. Administratie Prov. Zeeuwse Courant. RAAD GROEDE. Provinciale weg wordt verlegd In de gemeenteraad van Groede heeft burgemeester J. C. Everaars Donderdag namens B. en W. een ver klaring afgelegd naar aanleiding van een artikel in de Provinciale Zeeuw se Courant van Woensdag 1 October over de „Vismeelfabriek in Breskens". In dit artikel stond, dat de zuivering van de afwatering moeilijkheden on dervindt, doordat de fabriek op grond gebied van Groede is gelegen. Met na druk protesteerde de burgemeester hiertegen; immers de Vismeelfabriek behoort geografisch nog altijd tot Groede en het gemeentebestuur van Groede heeft aan het gemeentebestuur van Breskens en aan de Vismeelfa briek altijd medewerking verleend voor de zuivering van het afvalwater. Speciaal laakte spreker de kop in de krant, waarin sprake was van een „Vismeelfabriek in Breskens". PROVINCIALE WEG WORDT VERLEGD. Reeds lang leverde de traverse, de drukke hoofdverkeersweg door het dorp, gevaar op voor de veiligheid van het verkeer in het dorp zelf. Nu de mogelijkheid bestaat om de weg te verleggen, is men geneigd deze kans aan te grijpen, hoewel de kosten ad f40.000 voor een gemeente als Groede zeer hoog zijn. Zowel Ged. Staten als B. en W. van Groede zijn echter van mening, dat het toch beter is om tot verleg ging van de weg over te gaan, ten einde voor het verkeer een betere toe stand te scheppen. De heer A. Hoekstra, opzichter bij de Centrale Dienst, lichtte in de ver gadering de aanleg van de nieuwe weg toe, zoals die zou kunnen worden uit gevoerd. De heer J. P. Risseeuw bracht bezwaren in tegen het feit, dat de gemeente genoodzaakt zal worden om f40.000 bij te dragen in de kosten, te meer omdat het nog lang niet zeker is. dat een uitkering uit het gemeente fonds kan worden verkregen. Hij raamde de kosten voor deze verbete ring van de provinciale weg op f20 per persoon in de gemeente. De voorzitter wees er op, dat men nu moet doortasten daar anders een verbetering nog jaren op zich zal la ten wachten, met alle gevolgen van dien. De heer J. J. Vinjé zeide de verant woording voor het niet aanleggen van de nieuwe weg niet aan te durven, hoewel ook hij de kosten veel te hoog vindt. Unaniem besloot de raad ten slotte tot aanleggen van het nieuwe weggedeelte over te gaan. De weg komt te liggen op de plaats waar vroe ger de trambaan lag, achter de huizen. Hij zal dus parallel lopen met de be staande route door het dorp. De weg zal circa 8 meter breed worden. Marktberichten VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 1 Oct.: Meloenen 1628. Druiven 6282. Appelen binnenland: Cox Orange 24 3. Glorie van HoUand 21. Nordfolk Won der 1116. Manks 14—21. Ellison 24—26 Sterappel 1518. Peren binnenland: Gieser Wildeman 10 -17. Legipont 12—19. Conference 15—21. Groenten: Bloemkool 16—35. Snijbonen 8095. Stamprincessen 3557. Pronkbonen 37—46. Kroten 11—13. Rode kool 8—13. Gele kool 8—10. Bospeen 16—18. Waspeen 1517. Grote peen 710. Prei 1113. An dijvie 79. Gr. kool 69. Stokprinces 57. Selderij 5.306.70. Knolselderij 1316. Sla 5.60—9.10. Spinazie 3041. Spruiten 19—30 EERST IN QUARANTAINE. Aardappelexport naar Zuid-Amerika, Ceylon, Egypte, Hongkong en Singapore. Wanneer men zich in Singapore of Egypte, in Hongkong of In Zuid- Amerika een schaal met dampende goudgele aardappelen Iaat voorzetten, is de kans groot, dat een product van Walcheren wordt opgediend. Wal- cherse aardappelen, met name de Bintjes, reizen thans namelijk over de gehele wereld, z(j worden in talrijke landen met graagte verorberd en bren gen, wat natuurlijk het belangrijkste Is, aardig wat deviezen In het Jaatje. Zij moeten echter aan zeer hoge eisen voldoen, vertelde ons de direc teur van de coöperatieve vereniging „Eiland Walcheren" te Middelburg, de heer H. J. Ikkink. De Bintjes mo gen niet beschadigd zijn en er dient absoluut geen ziekte in voor te ko men. De aardappelen worden daar om, vóórdat zij de lange reis aan vaarden maar liefst viermaal door de Plantenziektekundige dienst ge keurd. Vroeg in het najaar zijn er al twee keuringen, beide malen bij de teler, die. wanneer ziekte wordt ge constateerd. opdracht krijgt het loof dood te sproeien of de aardappelen te rooien. De termijn tussen de eer ste en de tweede controle noemt men de eerste quarantaine, die dit jaar op 22 Sep tem Der afgelopen was. De partijen worden daarna ver voerd naar ae sorteerloods op het In dustrieterrein te Middelburg, waar een grote sorteermachine staat opge steld. De aardappels worden hierop gestort, gezeefd en naar formaat ge sorteerd. De voor export In aanmer king komende Bintjes belanden ver volgens op een lopende band, waarop zij door een aantal lieden worden „gelezen". De beschadigde of zieke exemplaren worden uit de stroom gelicht. Na deze sortering volgt nogmaals een keuring. De vierde en laatste controle geschiedt in de uitvoerha- vens. De Walcherse export-aardappe len gaan o.a. naar Singapore, Ceylon, Egypte, Hongkong, ae Zuid-Ameri kaanse staten, maar ook naar dich terbij gelegen landen, zoals Duits land en Frankrgk. De partijen, welke de evenaar moeten passeren, dienen verpakt te worden in kistjes,' waarin Lof voor de Kon. Landmacht „Ongeveer zes maanden geleden had ik voor het eerst het voorrecht onderdelen van de Koninklijke Land macht tijdens manoeuvres gade te slaan. Diezelfde onderdelen hebben deelgenomen aan de oefening Hold Fast en ik moet eerljjk zeggen, dat er een enorme verbetering was waar te nemen." Zo eindigt het oordeel van de Amerikaanse brigade-generaal Ward, het hoofd van de Shape-op- leidingsmissie in Nederland ovei de verrichtingen van het eerste Neder landse legerkorps bij de legeroefenin- gen in west-Duitsland. De generaal noemde in een Kort verslag over zijn bevindingen als voorbeeld van het initiatief en ie vindingrijkheid van de manschappen en subalterne officieren, de camou flage van opstellingen voor kanonnen en kleinere wapenen. Bij het gehele legerkorps was die even goed of be ter dan hjj ooit gezien heeft. Eisenhower: laat Aziaten tegen Aziaten vechten Generaal Eisenhower, de republi keinse candidaat voor het Amerikaan se presidentschap, heeft Donderdag avond in een verkiezingsrede te Springfield in de staat Illinois, waar zgn tegenstander, Stevenson, gouver neur is, verklaard, dat het geen zin heeft, dat de Ver. Staten de spits af bijten in de Koreaanse oorlog, als de Zuid-Koreanen kunnen worden opge leid om zichzelf te verdedigen. „Wij willen Azië niet het gevoel ge ven, dat de blanken zijn vijanden zijn. Als er oorlog moet worden ge voerd, laten dan Aziaten tegen Azia ten vechten, terwijl wij de partij steu nen, die voor de vrijheid strijdt", al dus de generaal. teuivs in een In Den Haag viel een tweejarig kind uit een raam op de tweede verdieping op het trottoir. Het kind bekwam geen letsel. Woensdag 8 October zal in de Dieren tuin te Den Haag een protestvergadering worden gehouden in> verband met het verlenen van gratie aan Willy Lages. De vergadering staat onder leiding van het comité „Protest gratieverlening Willy Lages". Op de rijksweg te Apeldoorn is een echtpaar op een dubbele fiets aangereden door een Duitse personenwagen. In het Julianaziekenhuis. waar beide slachtof fers de man was 76 jaar en de vrouw 78 jaar zwaar ge%vond weröten opge nomen, is de man later overleden. De vrouw verkeert in zorgwekkende toe stand. Op nummer 14995 van de 5I7e Staats loterij, eerste klasse, tweede lijst is f20.000 gevallen. Bij een brand In een raffinaderij van de Shell Company te Punta Cardon in Venezuela is de 38-jarige Nederlandse em ployé D. Slotboom uit Rotterdam om het leven gekomen. De schade aan ö'e raffi naderij is aanzienlijk, de oorzaak van de brand is nog niet bekend. Tenminste drie mijnwerkers zijn om het leven gekomen bij een ongeluk in een mijn in het Engelse stadje Leigh in Lancashire. Bij het ongeval, dat werd veroorzaakt door het breken van een koppeling van een ondergrondse trein, werden ongeveer 20 arbeiders gewond. De Egyptische fiscus heeft de beheer ders van de bezittingen van ex-koning Faroek gesommeerd een half millioen pond te betalen. Verklaard' werd, dat Fa- roek dit bedrag nog verschuldigd was als inkomstenbelasting over het jaar 1950— 1951. Een watertoren op de top van een tien etages tellend gebouw op Manhattan vloog plotseling uit elkaar. Tal van voor bijgangers liepen door de neerstromende 67.000 liter water een nat pak op; door het vallende gesteente werden twee per sonen gewond. De 32-jarige Amsterdamse kleermaker J. H. en zijn 28-jarige buurvrouw, mevr. H. W. B.-D., werden door het Amster damse Gerechtshof respectievelijk ver oordeeld tot acht en zes jaar met aftrek, wegens het plegen van doodslag op een pasgeboren baby. Samen met zijn buur vrouw had de kleermaker zijn eigen kind direct na de geboorte in een emmer wa ter ver-dronken. Gistermiddag heeft Sn Den Helder eni ge ongerustheid geheerst over het lot van vier leerlingen van dte gemeentelijke zeevaartschool, die met een zeilsloep des morgens het Marsdiep waren opgevaren en van wie men sindsdien niets meer had gehoord of gezien. Pas toen de reddings boot „Prins Hendrik" al was uitgevaren, kwam van Texel bericht binnen, dat de jongelui, die afgedreven door ö'e sterke stroom, niet op eigen kracht konden te rugkeren, op dit eiland waren geland. Waar zijn onze schepen Aagtekerk 2 te Singapore. Aalsöijk p. 2 Noord-Azoren. Breda 2 te Hamburg. Britsum 2 te Gibraltar. Celebes 1 van Napels naar Genua. Draco p. 2 Kaap Villano naar Amsterdam. Elmina 1 van Hamburg naar Antwerpen. Lissekerk p. 2 Burling Eilanden. Loenerkerk p. 2 Lissabon. Lindekerk 2 te Suez. Molenkerk p. 2 K. de Gata n. Antwerpen. Nigerstroom 2 te Le Havre. Poseidon p. 2 Scilly naar Antwerpen. Schiedijk 2 te Vera Cruz. Singkep p. 2 K. Bougaroni n. Antwerpen. Stad Maassluis p. 2 Texel. Tawali 2 te Djakarta. Tjibodas 2 te Yokohama. Tjipanas p. 2 Mozambique n. Dar es Sal. Tongkol 1 van Colombo naar Djakarta. Triton 2 van Maracaibo naar New York. Van Riebeeck 2 te Amboina. Waterland p. 2 dwars Lissabon. Zeeland 2 te Hamburg. Zuiderkruis p. 2 Nantucket n. Amsterdam. zij niet kunnen „werken" en moeten nu en dan worden „doorgelucht". Wanneer er vraag is uit het bui tenland en geen directe aanvoer van de telers af, haalt men de te exporte ren aardappelen uit het koelhuis, dat zich eveneens op het Industrieter rein bevindt cn dat een capaciteit heeft van circa 1400 ton. Voor de ex ploitatie van dit koelhuis is een aparte coöperatie gevormd; de deel nemers participeren op basis van aandelen. Ieder vak in dit koelhuis kan 12 ton aardappelen bevatten; men werkt met buitenluchtkoeling en drie thermostaten houden de tem peratuur in bedwang. Wilde tandtechnicus boekhouder beroven Eis van 3 jaar tegen inwoner uit Bergen op Zoom Toen de boekhouder van de „Coö peratieve Vee Afzet Vereniging" te Rotterdam op 8 Juli jl. in ae Maas stad wandelde met een actetas, in houdende 37.000, kreeg hij plotseling een klap met een loden pijp op het: achterhoofd. De dader, de 28-jarige tandtechnicus J. R. uit Bergen op Zoom werd onmiddellijk gegrepen. Donderdagmorgen moest R. zich voor de Rotterdamse rechtbank ver antwoorden. „Ik had niet de bedoeling de tas te stelen", zo zei verdachte. „Er zat een smokkelkwestie achter en ande ren hadden mij gezegd hem te slaan". Het slachtoffer ontkende ooit iets met een smokkelaffaire te maken te hebben gehad. Volgens de officier van justitie was er maar één conclusie, namelijk dat verdachte zijn werkelijke bedoelingen maskeerde. Hij eiste een gevangenis straf van 3 jaar. Verdachte's raadsman merkte op, dat zijn cliënt veel met smokkelaars in aanraking is geweest. Volgens ver dachte, aldus pleiter, zou de boek houder bij een smokkelzaak een spaak in het wiel hebben gestoken. Verdachte wilde niets zeggen „met het oog op represailles". Automatenhouders wensen niet te sluiten De automatenhouders zijn van plan hun bedrijf voort te zetten. Zij hebben aan de minister van Econo mische Zaken een request verzon den, waarin gevraagd wordt, om door wetswijziging te bevorderen, dat de automaten, waarin uitsluitend kokswaren worden verkocht, niet val len onder de Winkelsluitingswet 1951, die 1 Oot. j.l. in werking is ge treden. Funest voor de automaten- houders in het artikel in de Winkel sluitingswet 1951, waarin is be paald, dat verkoopautomaten, waar in zgn. kokswaren worden ver kocht na 6 uur niet meer mo gen worden bijgevuld. Deze auto maten moeten leeggehaald of af gesloten worden. Automaten, die niet uit de winkel worden bijgevuld, mogen vóór 6 uur worden aangwuld en uitverkocht. Deze verkoop zal evenwel uiterlijk zeven uur moeten worden gestaakt, omdat het bijvul lenverbod vervanging door verse arti kelen onmogelijk maakt. Indonesische critiek op Nederland In de V.N.-commïssie voor de niet- zelfbesturende gebieden heeft de In. donesische gedelegeerde Tajibnapis een krachtig protest laten horen te gen de Nederlandse aanspraken op de souverelniteit over Nieuw-Guinea. De heer Tajibnapis zei, dat Neder land zich eenzijdig souverein over Irian had verklaard, waarbij de bepa lingen van de overeenkomst tussen beide landen inzake de overdracht van de souvereiniteit volkomen wer den genegeerd. De Indonesische gede legeerde zei, dat zijn regering zich het recht voorbehoudt, de kwestie aan de Algemene Vergadering voor te leggen en kondigde aan, dat zijn land verder voornemens was Neder land te critiseren vanwege het feit, dat het geen rapporten over Surina me en de Antillen aan de Ver. Naties doet toekomen. De Nederlandse afgevaardigde, de heer A. I. Spits, volstond met op te merken, dat de kwestie van de sou vereiniteit over Nieuw-Guinea niet tot de bevoegdheid van de commissie behoort. Vragen over verdediging van Nederland Het lid van de Eerste Kamer, de heer Gerretson, heeft aan de minis ter-president, minister van Algeme ne Zaken en de minister van Bui tenlandse Zaken, de schriftelijke vraag gesteld of zij kennis hebben genomen van de redevoering die de Nederlandse afgevaardigde, mr. J. J. R. Schmal op 27 September in de Kaad van Europa heeft uitgespro ken. Dit in verband met het door deze ministers mede ondertekende antwoord van 13 September op de schriftelijke vragen van prof. Rom- me van 20 Augustus inzake de ver- dedigmg van Nederland. Indien Nederland, na verdediging in geallieerd verband bij eventuele agressie, nochtans zou worden bezet, heeft de regering dan dc verdrags matige of andere zekerheid dat geen der bondgenoten afzonderlijke vrede za! sluiten, voordat het gehele grond gebied zal zijn bevrijd en teruggege ven? De beer Gerretson vraagt ver der of in het ontkennende geval de zware Nederlandse defensie-inspan ning in geallieerd verband verant woord is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 17