J Drama in het Bois de Boulogne C OCEAN POST WERELD POST IN AUSTRALISCHE STEDEN HEERST WERKLOOSHEID TIJDNOOD EEN SCHRIKBEELD VOOR DE SPELER pinrai verplaatst SVSarkt 43a, IVSiddelburg. Riskeer niet PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 3 OCTOBER 1952 VIER RONDJES COGNAC Van een onbehoorlijk gezelschap, een deftige chef en een boze kellner (Van onze correspondent) PARIJS, September. In het hartje van het Bois de Boulogne, tussen de nu traag van de bomen dwarrelende gele bladeren, ligt een van de al- lerchicste café-restaurants van heel Parfts. Het is in deze gelegenheid, tussen de renbanen van Longchamps en 'n heel kleine waterval zo chic. zo deftig, dat je er met goed fatsoen eigenlijk niet zonder je eigen chauf feur kunt komen, Voor het restaurant is namelijk een heel groot terras, waar je met de auto kunt oprijden. Dure mensen laten zich dus naar hun tafeltje rijden, waarna de chauffeur de wagen naar de parkeerplaats brengt. Want die auto's mogen natuurlijk niet op dat keurige terras blij ven staan Heb je nu wel een auto maar geen chauffeur, dan neem je dus een vriend mee, die een pet opzet en voor chauffeur speelt. Heb je geen auto, dan kom je rustigjes te voet en je doet net of je het zo nu en dan toch ook wel eens heel prettig vindt om de benen te kunnen strekken. Wanneer de zon schijnt in het Bois dan komen de moeders uit de aan- frenzende wijken er him kindertjes eel plezierig uitlaten. Vooral nu, nu al die kindertjes nog tot 1 Oc tober vaeantie hebben, ziet het er tussen de bomen gewoon zwart van. Op de banken zitten de oude man netjes en vrouwtjes, die de laatste zonnige dagen met een grote wee moed liefhebben, omdat het voor hen misschien de laatste zullen zijn. Over de weg, die naar dat voor name café-restaurant, de Cascade genaamd, leidt, glijden onhoorbaar de kostbaarste wagens, die men zich kan voorstellen. En op het ter ras stappen de bekendste en rijkste mensen uit Frankrijk, maar ook Uit Engeland en Amerika uit. Tegen door JAN BRUSSE. aperitif-tyd begint het er druk te worden. De piccolo's verzamelen kleine fortuinen aan de royale fooi en, die zij met het openen van por tieren verdienen en de zelfbewuste kellners dragen af en aan met de consumpties, die hier toch al gauw een rijksdaalder kosten. Op een goede middag ben ik er ook eens een glas Martini gaan idrinken. Die Vermouth is erg duur, maar de film die zich voor je ogen afspeelt, is heus wel een paar gul den waard. We waren er nauwelijks of daara verscheen tussen de bo men een witte met rood leer ge voerde open Delahaye. De chauffeur in lichtblauw uniform reed het ter ras op en stopte. Waarop de meneer zelf, heel democratisch, het portier opende en uitstapte. Onmiddellijk zeilde de mare als een windvlaag over het terras: Erich von Stro- lieim. En ja hoor, daar kwam de beroemde Duitse acteur, die in Ame rika woont en het liefst voor de Franse film speelt, heel gewichtig uit zijn rode kussens. Volkomen kaal- f eschoren schedel, op elkaar gebe- en kaken, bruingebrande kop, prach tig pak en aan elke arm een beeld schone, jonge vrouw. De gerant vliegt buigend naderbij en de heer Stro- heim schrijdt met kleine pasjes tus sen een haag van kellners naar een 'tafeltje in de zon. Daar bestelt hij kopjes zwarte koffie en glazen oude cognac. RONDJE COGNAC. Intussen was er aan het tafeltje naast me een stel nogal luidruch tige lieden neergestreken. Ze waren mei een taxi gekomen, wat eigenlijk al helemaal niet is zoals het hoort. Zij commandeerden 'n „rondje" Cog nac. Ook dat is helemaal niet zoals het hoort. In die deftige gelegenhe den bestel je nooit een „rondje" en ook nooit Cognac zonder meer. Je specialiseert hoeveel glazen je wenst te hebben en vooral ook welke soort Cognac. Maar de kellner was een democraat en kwam even later toch met de cognac terug. Een kwartiertje daar op bestelde het gezelschap weer een rondje cog nac. Een kwartier later nog een en toen ,nog een. De stemming was in tussen gestegen en de keurige dure klanten van de Cascade wieroen verontwaardigde blikken op dat stel drinkers, dat zijn fatsoen niet kon houden. Toen werd er om de rekening ge vraagd. De kellner. met het gezicht van iemand die gewend is millioenen Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Bevallen: L. A. van LeestJoosse, z.; F. J. MaartenseNijpjes, z.; G. VinkTel- kamp, d.; A. M. JanseWalhout, d.; J. S. de Mol—Riemens, z.; J. A. Krijger— Huibregtse, d.; I. FerdinandnsColijn, z.; P. E. DebrauwerLeijdekker, z.; N, Pol dermanBosselaar, z.; M. J. Kaland Buurland, d. Ondertrouwd: W. J. van de Voorde, 24 j. en M. Labruijère, 21 j,; J. de Fouw, 26 j. en E. Villée, 26 j.; L. de Lcoff, 25 j. en P. Riemens, 20 j. Overleden: I. van Ham, 86 j., geh, met H. B. I. Louwerse; A. Visser, 65 j., geh. met C. M. de Vries; A. L. Moldenhauer, 51 j., geh. met M. J.' Voshol. Getrouwd: A. F. van Doorn, 26 j. en A. M. de Nood, 22 j.A. van Eenennaam, 23 j. en P. Visser, 23 j. OOST- EN WEST-SOUBURG. Bevallen: C. Wielemakervan Leeuwen, d.; K. Alting—Nangka, d.; P. Huson— Arendse, z.; C. BoonMarijs, d.; M. C, Bimmel—de Wolf, z.\ M. J. Horst—Groe- newegen, d. Ondertrouwd: J. Joosse, 30 j. en C. Jo- zlasse, 20 j.: A. dte Wijze, 24 j. en M. Sar- neel, 24 j.; L. van Dixhoorn, 43 j. en J. C. Arnoldus, 45 j.; J, Wanjon, 25 j. en A. Riekwel, 24 j. Overleden: W- Louwerse, 81 J,; A. Tun- derman, 87 j., wèd. v. Devos; A. I. de Visser, 74 j.; J. J. Daalhuizen, 70 j.; J. Wouters, 67 j.; L. M. Huson, 72 j., wed. van Huson. DOMBURG. Bevallen: L. K. Geschiere—Boogaard* z. Ondertrouwd: A. Wattel, 28 j. en P. Provoost, 21 j. Overleden: J. Louwerse, 73 j. wed', v. J. Minderhoud. A. M. Provoost,-60 j., echtgen. van D. Hendrikse. J, van Eijze- ren. 69 j. te incasseren, presenteerde een pa piertje, waaruit bleek, dat deze grap zestig gulden had gekost. Een van de heren van het gezelschap merkte toen op, dat de zaak niet klopte. Zij hadden drie rondjes gehad en op de rekening stonden er vier. De kellner, nauwelijks vriendelijk, zei dat het er vier waren geweest. De lieer, bijzon der vriendelijk, herhaalde dat het er drie waren. Kellner boos, heer vrien delijk maar onverbiddelijk. Hij wens te er slechts drié te betalen. Hierop rende de maitre d'hotel naderbij, om te informeren, waardoor de rust op zijn dure en voorname terras ver stoord werd. De kellner legde uit van de vier rondjes, de heer, vriendelijk, hield het bij de drie rondjes. ,Nu is het in die deftige gelegen heden zo, dat de klant uiteindelijk altijd gelijk krijgt. De klant is ko ning en wanneer hij ervan overtuigd zegt te zijn drie maal cognac te hebben besteld, dan besluit de maitre d'hotel, dat het er ook drie geweest zijn en dat de kellner zich dus heeft vergist. Zo ging het ook nu toe. De maitre d'hotel maakte zijn veront schuldiging voor de vergissing van de kellner, maardie kellner nam hef niet. Voor ik verder ga, wil ik er eerst de aandacht op vestige, dat de Cas cade al ruim vijf en zeventig jaar bestaat, In deze tijd zijn de deftig ste, beroemdste en gefortuneerdste mensen uit heel de wereld er min stens een paar keer geweest. Dat zy'n ze voor hun stand verplicht. LAAT DIE. Laat die kellner ineens geweldig boos worden op zijn maitre d'hotel, zijn chef dus. Laat er nu in dit keu rige dure openluchts-café, waar men voor een flinke maaltijd al gauw veertig gulden betaalt, plotseling een scheldpartij oplaaien, die een minuut daarna uitloopt in een ferme schop, die de in rok gestoken maitre d'ho tel geeft onder het achterste van de gargon. Laat die gargon dat nu niet nemen en de maitre d'hotel in zijn haren vliegen. Rauwe vechtpartij waarbij al die dure rijke en beken de mensen doodontsteld toekijken. Een paar dozijn kellners vliegen toe om de vechtenden te scheiden. Maai de maitre d'hotel heeft nog net kans gezien een karaf te grijpen en die op hef hoofd van de kellner kapot te slaan. Deze bleek een hard hoofd te hebben en begon nu pas goed te bakkeleien, zodat de twee mannen als katten tussen keurige, dure en zo op hun rust gesteld zijnde gas ten rolden. Eindelijk wist men hen Uit elkaar te warren. De role van de eerbiedwaardige maitre d'hotel was opvallend gescheurd en de gargon zag er uit als een bokser, die wel wil tonên het niet te hebben kunnen winnen. Daarna kwam de politie. Heel discreet, vanwege de chique instelling, waar men in de laatste vijf en zeventig jaar immers nog nooit zoiets had beleefd. De kellner werd ontslagen en de maitre d'hotel trok een andere rok aan. En het vrolijke geezlschap van de vier rondjes cognac heeft van de schermutseling gebruik gemaakt om zonder iets te betalen in het Bois de Boulogne te verdwijnen. Zo ziet u dus, dat het recht altijd zijn loop heeft. De kellner eiste eerlijkheid en werd ontslagen. De maitre d'hotel sloeg hem met een karaf tegen de grond en kreeg een nieuwe rok. En de drinkebroers, die de kellner wilden oplichten, konden rustig weg gaan zonder iets te betalen, (Nadruk verboden). Officieel en eigen nieuws be treffende emigratie en export mogelijkheden Gratis Engelse les Verschijnt iedere Donderdag Abonneert U! 3.25 p. kwart. 6.25 p. halfj. -Giro 575269 DEN HAAG, Bezuiden- hout 16 E MEPPEL, Hoofdstraat 87 Militairen? Dat gaat nooit goed Maanden geleden ging de raad van Huybergen, 'n kleine gemeente in West-Brabant ac- coord met het voorstel van B. en W. om 15 woningen te bou wen voor gezinnen van mili tairen. Als een soort premie stelde het Rrjk een extra bouw volume beschikbaar voor de bouw van 15 woningen voor de ingezetenen van Huybergen. Maar nu alles in kannen en kruiken is en er een definitief besluit dient te worden geno men, trokken vier raadsleden hun toestemming in. Maar waarom dan toch, wilde burge meester Van Achtmaal weten. „Omdat wij er niets voor voe len militairen naar onze ge meente te halen. Dat "N Vs.. nooit goed", was het antwoord. En daar bleef het bfl. .J THOOLSE FAMILIE HAD GELUK. Ervaringen van een Goesse emigrant in nieuw vaderland Over geluk van een emigrant gesproken! De Thoolse familie van de Sande zat een week in een Australisch emigrantenkamp, toen het gezin geplaatst kon worden op een boerderij in de buurt van Euroa. Een vol ledig gemeubileerd huis stond te hunner beschikking, het eten e.il. is vry en bovendien verdient de man twaalf pond per week! Is het te verwon deren, dat deze mensen overgelukkig zyn? Helaas treffen niet alle emigranten het zo "uitstekend. Teleurstellingen blijven vaak niet uit en er wordt dikwijls zeer veel doorzettingsvermogen gevergd om de moeilijkheden te overwinnen. nog steeds niet te werk gesteld wa ren. De landarbeiders kunnen vrijwel allen direct geplaatst worden, doch voor de andere beroepen en de onge schoolden is het op dit moment moei lijk, om aan de slag te komen. De emigranten moeten zelf werk gaan zoeken. Daar zij in het kamp geen inkomen hebben, moeten zij hierbij liften. Het is dan ook een normaal beeld geworden, langs de grote we gen tal van lifters aan te treffen, meestal Nederlanders uit het kamp. Zo gaan de emigranten overal bede- dat in een wijde omtrek Een Goesse emigrant, de heer L. Dootjes, die onlangs niet zijn gezin naar Australië emigreerde, weet daarvan verschillende voorbeelden te geven, die een waarschuwing kun nen zijn voor hen, die te licht vaardig een besluit nemen om te emigreren. Zo schreef hij ons, dat reeds tijdens de bootreis veel van de emigranten werd gevergd. In de Rode Zee begon de ellende van een zeereis door de tropen op een overvol schip. De ventilatie bleek onvoldoende te werken, terwijl tot overmaat van ramp de mazelen uitbraken. Het verplegend personeel, onder leiding van de doktoren Peil een oud-Vlissinger en Breyer, kwam handen te kort. Bovendien kre gen vele kinderen een kwaadaardig soort zweren. Na Aden kwam er wel wat koeler weer, doch toen begon het schip hevig te slingeren, terwijl het in Aden ingenomen drinkwater van slechte kwaliteit bleek te zijn. Zo werd de reis over de Indische Oceaan voor velen een ware martelgaüg, WERKLOOSHEIDSPOOK DOEMT OP. Het eerste wat de emigranten bij aankomst in hun nieuwe Vaderland zagen, was op de kade van Free- mantle een motorcarrier, met in gro te letters „Karei Mijnsbergen". Het was een jongen uit Bergen op Zoom, die een transportbedrijfje begonnen was. Dit voorbeeld gaf de mensen moed, die hier een nieuw bestaan willen gaan opbouwen. Tegelijk dook in Freemantle ook een ongewenste gast op, n.l, het spook der- werkloos heid. De Nederlandse emigratie-at taché die aan boord kwam, bevestig de de geruchten, door te verklaren, dat vooral in de grote steden werk loosheid heerst. Begrijpelijk drukte deze verklaring zwaar op de emigran ten. Velen wachtten dan ook met ge mengde gevoelens op hun ontsche ping. Er waren verscheidene gezin nen aan boord, die huisvesting en werk in het vooruitzicht hadden, doch het grootste deel van de emi granten ging naar het kamp „Bone- gella", ongeveer 300 km. van Mel bourne. Over de verzorging in het kamp niets dan goeds, doch de ont vangst was weinig moedgevend. Er waren namelijk nog tal van emigran ten aanwezig, die met vorige schepen in April en Mei waren gearriveerd en len om werk, van het kamp niet te vinden is. Ook onze briefschrijver had geen bemoedigende ontvangst. Hoewel hij voorzien was van huisvesting en werk, bleek dat het huis niet meer te betrekken was. Gelukkig kon hij met zijn gezin voor 2 pond per week een kamer krijgen in een pension. Reeds na één week echter kon een groot farmershuis betrokken worden, on geveer drie kwartier van Euroa, mid den op het platteland. De kinderen gaan met de bus naar school en de man die hier als timmerman werk zaam is, gaat er met de fiets op uit. De huizen worden voor het overgro te deel van hout gemaakt, met diepe waranda's en zinken daken. NIET ONTEVREDEN. Over het salaris is de Goesse emi grant niet ontevreden. Hij verdient 13 pond per week, plus 2% pond voor de Zaterdag en 2 pond kindertoeslag, dus totaal 17% pond. Intussen is hij enkele weken geleden voorman ge worden en kreeg toen nog 2 pond per week méér Zijn wouw ziet kans van deze 19% pond per week, 9 pond over te houden. Voor hen die erin slagen om werk te vinden, zijn er dus zeker goede perspectieven. Hoewel de bevolking sterk Engels georiënteerd is, hebben de Hollanders toch niet over belangstelling te kla gen. Men interesseert zich sterk voor ons land. De heer Dootjes, die een aantal kleurenplaatjes over Neder land en in het bijzonder over Zeeland had meegenomen, ontvangt tal van uitnodigingen om de plaatjes te ko men vertonen. Zelfs gaf de school waar zjjn kinderen thans verblijven, onlangs een Nederlandse avond, waarbij hoe kan het anders in het buitenland 'alle kinderen in een soort Volendams costuum gekleed werden! WALCHEREN Grepen uit Middelburgs „huishoudboekje" Aan de begroting der gemeente Mid delburg voor het dienstjaar 1953, waaraan wij in ons blad van Maandag reeds uitvoerig aandacht schonken, ontlenen wij nog de volgende bijzon derheden. De baten van de gemeente woning wet-woningen zijn geraamd op f511,822 (vorig jaar f477.555), de kos ten op f528.191 (f492.522). Aan brug-, haven- en kraangelden hoopt de ge meente f12.300 (v. j. f8300) te ont vangen, aan marktgelden f 12.000 (f9800), aan staangeld van de kermis f 10.000 (f 11.000) en uit de begrafenis rechten f12.000 (f 11.000). De heffing op het gebruik van openbare gronden en wateren moet f14.000 (f7000) op leveren. Voor het onderhoud van stra ten en pleinen is f 84.944 (f66.857) uitgetrokken, van wegen, voetpaden en rijwielpaden f5910 (f8837) en van wandelplaatsen en plantsoenen f 75.446 (f 70.176). De kosten van de bruggen zijn begroot op f 10.893 (f14.380), de kosten van de begraafplaatsen van het begraven op f24.587 (f24.308), Voor volksfeesten is f2272 uitge trokken, voor uitgaven in het belang van het aanzien der gemeente f16.040 (f 15.774) en voor steun aan culturele doeleinden weer f3000. De baten van de zwemschool zijn geraamd op f. 1800 (f 1500), de kosten op f 3649 (f 4610), De vermakelijkheidsbelasting moet. f 46.000 (v. j. f 44.000) in het laatje brengen. De uitkering van het rijk wegens opbrengst van de onderne mingsbelasting is begroot op f 411.000. Wat de straatverlichting betreft, wordt nog opgemerkt, dat, hoewel de stroomprijzen ook hiervoor vanzelf sprekend een belangrijke verhoging ondergingen, het toch mogelijk is ge bleken de raming voor 1953 slechts f 1000 hoger te stellen dan die van het boekjaar 1952. Voor 1953 worden de exploitatiekosten geraamd op f 61.000. In de begrotinng voor het waterlei dingbedrijf is de water opbrengst ge raamd op f 205.500 (f 201,500). in die voor het slachthuis en de keurings dienst de slachthuisrechten op f41.827 (f 53.144). De Ontsmettingsdienst heeft een nadelig saldo van f 2187, de Reinigingsdienst een kwaad slot van f 83.478. De opbrengst uit de reini gingsrechten voor het ophalen van huisvuil is begroo-t op f 33.800. De be groting van de sportterreinen heeft een nadeilg slot van f 3753. Het be stuur van de Godshuizen komt tot de volgende resultaten: nadelige saldi Gasthuis f 53.507 (f 34.539) en bejaar dentehuis f 10.333 (f 11.821), batig sal do Burgerweeshuis f 4680. Op de be groting van de dienst voor maatschap pelijke zorg drukt een nadelig saldo van de B.I. voor maatschappelijke zorg van f 340.418 (f 319.585). De stroomverkoop moet f 862.400 (f 810.900) opleveren; de stroomaan- koop is begroot op f 623.300 (f599.000). Het Gasbedrijf heeft de inkoop ge raamd op f305.500 (afstandgas) en de gasopbrengst op f 418.300 (f 418.761). ONZE DAMRUBR1EK 2S zetten per uur is een tè hoog tempo. „Myn standpunt ten opzichte van denksport is, dat men vanzelfspre kend onderscheid moet maken tussen al die takken van sport, die de lichamelijke oefening en ontwikkeling nastreven en bevorderen, en de denksport. Doch dat ooit schaken, dammen enz. als sporten beschouwd moeten worden is daérom, omdat hiervoor talrijke van de goede sportieve eigenschappen vereist zyn en tot ontwikkeling gebracht moeten worden; omdat ook deze takken van denksport sportieve begrippen eisen ais toe wijding, training, strijdvaardigheid, energie, kortom die specifieke hoeda nigheden, welke de wedstrijdspeler de kracht geven zyn aanleg of geniali teit tot volle ontplooiing te brengen". Tot zover het oordeel van de beken de voorzitter der K.N.V.B., de heer K. J. J. Lotsy. Het zal de dammers goed doen de ze woorden te vernemen uit de mond van een sport-autoriteit als de heer Lotsy. In het algemeen zullen de „niet-denksporters" echter moeilijk kunnen bevroeden welke eisen er in derdaad aan een speler gesteld moe- tén worden, alvorens hij gerijpt is tot een ervaren wedstrijdspeler er dus ook niet, welke betekenis hierin voor het dagelijkse leven verscholen ligt. Wij denken b.v. aan het snel handelen in critieke situaties. Vele wedstrijdspe- lers zullen zich de momenten herin neren, dat zij in een moeilijke situatie een belangrijke beslissing moesten nemen, terwijl de tijd om hierover rustig na te denken ontbrak. Het vlaggetje stond op vallen, de onvex*- bidaelyke klok kwam zich als een cynische derde man in de strijd men- gen. Nog een halve minuut....... een wir-war van opkomende gedachten, twintig secondende ogen vliegen schichtig heen en weer tussen klok en bord, je weet in de verste verte niet welke zet gedaan moet worden en het is of je met lamheid geslagen wordt; nog twintig secondenJa, die zet neen, toch niet, dan volgt dit en dat; nog vijftien seconden mensen, ga liever, bij een ander bord kijken, het wordt hier een drama, 31- 26. 21-27, 37-31, 20-24, nee dat kan niét; nog vijf secondenZetten 38-33 volkomen impulsief uit het on derbewustzijn schiet deze zet naar voren. Klap op de klok. Rust. Net op tijd binnen. TIJDNOOD BEDERFT HET SPEL De tqdnood, schrikbeeld voor elke wedstrijdspeler en sensatieobject voor de toeschouwer. Het moment, waarop zorgvuldig opgezette posities als een kaartenhuis in elkaar zakken. Een historisch voorbeeld van de moeilijkheden met de klok is het vol gende. Wij citeren Roozenburg in zijn analyse van de beroemde partij Keiler (Wit) Ghestem uit het we reldkampioenschap 1948. „Keiler en Ghestem als sprinters! Men moet het gezien hebben om het te geloven. I Het ging als volgt: In de periode, voorafgaande aan de tweede ty'dscon- tróle, hadden beide spelers veel tijd gebruikt. Aanvankelijk was dat voor Chestem pijnlijker dan voor Keiler, eerst 13 zetten in 2% minuut, even later nog 10 zetten, terwijl het vlag getje reeds „hing". Met iedere nog 8 zetten te spelen was Keiler ook zo ver; overigens weinig benijdenswaar dig. Toen ging het: Ghestem zet, klap óp de klok; Keiler zet, klap; Chestem zet, klap, enz. Niemand kan het aantal zetten volgen, ook de spe lers niet. Ghestem zegt op een gege ven moment: con ter. Keiler ant- woodt: alors. Beide spelers, zichtbaar nerveus, staan op en verlaten hun plaats. Ghestem wandelt al peinzend en ziet niemand, terwijl Keiler troost zoekt bij zijn ega. Eensklaps klinkt het: Ghestem nog één zet Keiler vliegt naar het bord en mokert de klok in. Ghestem zit zrjn tegenstan der, bijna, letterlijk op de hielen, komt bij het bord, zet tegelijk en drukt zijn „pendule" in. De stand in deze partij was na Zwarts 37e zet (38) als volgt: CLUBKAMPIOENSCHAPPEN „ZEELANDIA". Nu het vliegseizoen 1952 weer voor bij is. zijn de verschillende kampioen schappen van de postduivenhouders- vereniging „Zeelandia" te Middelburg bepaald. De volgende resultaten wer den bereikt: Hokkampioensehap Vitesse 100300 km.: 1. A. Hooftman; 2. P. van Sab- ben; 3. G. Verburg. Hokkampioensehap Middenfond 300500 km.: 1. A. Hooftman; 2. P. van Sabben; 3. L. van Geel. Hokkampioensehap Fond 500900 km.: 1. J. de Buck; 2. G. Verburg; 3. P. van Sabben. Duif kampioenschap Vitesse: 1. A. Hooftman; 2- Chr. de Graaf; 3. G. Verburg. Duifkampioenschap Middenfond: 1. A. Hooftman; 2. J. de Buck; 3. P. van Sabben. Duif kampioenschap Fond: 1. J. de Buck; 2. G. Verburg; 3. J. de Buck. Hokkampioensehap Jonge duiven: 1. P. van Sabben; 2. J. P. Davidse; 3. J. de Buck. Duifkampioenschap Jonge duiven: 1. J. P. Davidse; 2. J. de Buck; 3. J. de Buck. Kampioen-generaal: A. Hooftman. Zwart: 6/9, 12, 13, 16, 18, 19. 23/25. Wit: 27, 28, 30/36, 38, 42 en 43. Ghestem kiest wel een zeer kans rijke variant, maar niet de scherpste. Wit op zijn beurt, verzuimt de remise, maar in razende tijdnood laat zwart daarna de winst glippen. 38. 42-37 6- 11 (Hier geeft 9-14 vrij zekef winst)39. 27-22 18x27 40. 31x22 12* 17 41. 37-31 8-12 42. 31-26 Hier is 34-29 (23x34) 30x39 aange wezen. 4216-21. 43. 22-18 13x22 44. 32-27 23x32 45. 27x18 12x23 46. 38x16 9-13 Met deze en ook nog zijn volgende zet, geeft zwart, onder de druk van zijn hevige tijdnood, de winst uit handen. Hier moest 23-28 (33x22) 17x28 en wit staat reddeloos. 47. 36-31 Onver wijld had wit hier 34-29 moeten spe len, waarna zwart wel voordeel be houdt, doch onvoldoende om dit in winst om te zetten. 4713-18?? Wit kruipt nu toch wel door het oog van de naald. Wederom verzuimt zwart gemakkelijk dè winst door 23- 28! VREEMDE ZETTEN. Tot zover dit fragment. Het geeft te denken. Twee van de allerbeste spelers zitten tot oVer hun oren in tijdnood, doen daardoor de meest vreemde zetten. Is dit de bedoeling van het spel Natuurlijk, er moet een tijdslimiet gesteld worden. Maar het aantal voorvallen, dat met het bo venstaande vergeleken kan worden is zo groot, dat het middel erger dan de kwaal schijnt te zijn. Het huidige tempo 25 zetten per uur is te vlug. et gemiddelde tempo van een par tij ligt waarschijnlijk op een 25 zetten per uur. Maar de moeilijke situaties tijdens de partij ontstaan meestijds om en nabij de 25e zet of iets later. De opening gaat meestal vrij vlot. In dien nu de duur van een partij op 5 uur gesteld kan worden, waarom de speler dan geen 2% uur gegeven, zonder controle om het uur. Wat voor zin heeft het op een bepaald mo ment te moeten jakkeven om aan het eind nog een zee van tijd over te hou den. En als dit bepaalde bezwaren op levert, dan het tempo omlaag. Zeker voor zulke belangrijke wedstrijden als het wereldkampioenschap. De Heer en Mevrouw C. KREPEL-ROSENDAAL geven met grote vreugde kennis van de geboorte van hun Dochter MARJAN MARIA SOPHIA. Domburg, 1 October 1952. Zeester 2, Villapark, Heden overleed, zacht en rustig, onze lieve Echtgenote, Moeder, Behuwdmoeder en Grootmoeder JEANNE MARGUERITHE KAMSTEEG in de leeftijd van 82 jaar. Blaricum: C. J. DE LUSSANET DE LA SABLONIÈRE Laren (N.H.) C. J. DE LUSSANET DE LA SABLONIÈRE H. DE LUSSANET DE LA SABLONIÈRE. VAN DE WERK. Middelburg: H. DE LUSSANET DE LA SABLONIÈRE— J. H. DE LUSSANET DE LA SABLONIÈRE En Kleinkinderen. Blaricum, 1 Oct. 1952. De begrafenis zal geschieden op de Alge mene Begraafplaats aan het St. Janskerk hof te Laren (N.H.) op Zaterdag 4 October a.s., des namiddags te 13.30 uur. Maandag 6 October, hoopt onze gei.efde i£ f Vader, Behuwd-, Groot- ij; en Overgrootvader. MARINUS GELOK, zijn 85e geboortedag te herdenken. t- Zijn dankbare Klnde- ren, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinde- ren. Wolfaartsdijk, Oct. '52. Wegens vaeantie gesloten van 6 tot 10 October M. CASTENMILLER, Herenkapper, Middelburg, Telefoon 3780. JONGE JENEVER WENNEKER De Ned. Middenstandsbamk N.V., kantoor Middelburg, bericht, dat haar kantoor met ingang van Zaterdag 4 October wordt van Stationsstraat 2 naar EEN „KLEINTJE" KOST SLECHTS ÉÉN GULDEN. Uw haar en Uw uiterlijk! Ga voor een goede permanent naar een goede vakman. Ga naar JACQUES CORBEEL Scheldestraat 66 Vlissingen Telefoon .804 VERHUISD van Klein Vlaanderen 103 naar Veerseweg 155, Middelburg, A. VERSTRATEN. Aanleg en onderhoud van tuinen. Ned. Concertdïr. J. Beek CONCERT- en GEHOORZAAL Middelburg Woensdag 8 October 8 u. Een enkel recital d.d. be roemde pianist: JULIUS K A T C H E N U.d.p. „EEN PIANISTISCH GENIE!" Progr. o.a Bach- Beethoven-Brahms-Chopin. Krt. pl. bespr. dag. a. d. zaal. Tel. 2700. Toegangs prijs f 2.65 (bel. inbegr.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 10