NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN WALCHERSE PLATTELANDSARTS BLEEF ZIJN DORP TROUW DONDERDAG 2 OCTOBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Vlissingse bakkers tegen winkelsluiting op Dinsdagmiddag Op een Dinsdagavond gehouden ver gadering van de brood- en banketbak kers in Viissingen werd de verplicht gestelde winkelsluiting op Dinsdag middag besproken. De voorzitter gaf hierover een uiteenzetting, waarbij hij verklaarde, dat men in de veronder stelling leefde, dat alleen wanneer een meerderheid een sluiting wenste, deze in de verordening zou worden opge nomen. Bij de besprekingen van B. en W. met de verschillende bedrijfsgroe pen is duidelijk naar voren gekomen, dat dit de bedoeling was. Daar er bij de bakkers geen meer derheid voor sluiting was, vertrouwde het bestuur er dan ook op, dat deze niet zonder meer zou worden doorge voerd, temeer, daar er ook in de me morie van toelichting op deze wet staat, dat het gewenst is rekening te houden met de verlangens van de meerderheid uit het bedrijfsleven. Dat er tegen deze voornemens en wensen in toch bij raadsbesluit een middagsluiting werd vastgesteld, was ook voor het bestuur een teleurstel ling. Bij de verdere besprekingen in deze bijeenkomst bleek, dat men het niet erg democratisch vond, dat de raad een meerderheid van drie stem men niet voldoende achtte, terwijl men voor het eigen besluit een meer derheid van één stem wél voldoende oordeelde. Tevens bleek, dat de op het laatste ogenblik nog gehouden enquête door enige leden verkeerd was begrepen, zodat de minderheid in feite nog klei ner was, dan uit deze enquête bleek. Zelfs bij dé voorstanders van de mid dagsluiting was de Dinsdagmiddag niet favoriet, omdat de Dinsdag over het algemeen de beste verkoopdag is. Algemeen werd dan ook betreurd, dat zonder verder overleg de Dinsdag middag voor sluiting werd bestemd. Ook keerde men zich tegen de in de raad uitgesproken gedachte, dat de vrije middag voor het winkelpersoneel onverbrekelijk met deze middagslui- ting is verbonden, daar deze vrije hal ve dag in de Arbeidswet verplicht is gesteld en voor zover bekend niet ge bleken is, dat de bakkers deze ver plichting niet nakomen. Meegedeeld werd, dat bij het winkelpersoneel geen voorkeur voor de Dinsdag bestaat; de Donderdag is méér gewild. Ook werd er op gewezen, dat, op een enkele uit zondering na, de verkoop van banket bij de voorstemmers niet zo belangrijk Het bestuur werd verzocht alle po gingen in het werk te stellen om deze voor het bedrijf funest genoemde be paling tot sluiting op Dinsdagmid dag opgeheven of gewijzigd te krijgen." Verder werd besloten om te trach ten een vroeger verkoopsuur voor het verse kadetje te verkrijgen, omdat dit voor Viissingen speciaal in de vacan- tiemaanden van belang is. Verbetering rijksweg bij Schoondijke en Oostburg Namens de minister van verkeer en waterstaat werd Woensdag door de hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat in Zeeland te Middelburg in het openbaar aanbesteed het ma ken van klinkerkei-, kei-, klinker- en tegelverhardingen met bijkomende werken in Schoondijke en Oostburg (rijksweg 58). De inschrijvingen luidden: Fa. Gebr, de Bokx, Terneuzen, f 85.000; P. de Regt, Terneuzen, f83.900; M. Wandel, Souburg, f 73.300; J. en K. T. de Oude, Biervliet, f69,875; A. J. Blijlevens, Breda, f69.800; H. A. den Exter en P J. v. d. Sande, Groede/Breskens, f70.450; Th. P. Cambier, Breskens, f62.160; C. D. de Ruysscher, Biervliet, f 54.500; Fa. Bunschoten en Zn., Noord- wijk, f54.146; P. Mollet, Hoofdplaat, f53.137; J. Kooyman, Voorschoten, f45.360. Viissingen JAARVERGADERING V. EN A.V. „DE ZEEUWEN". De V. en A.V. „De Zeeuwen" te Viissingen hield haar jaarlijkse alge mene vergadering in de bovenzaal van café Kiviet, onder voorzitterschap van de heer A. Roose. Het jaarverslag van de secretaris,- de heer M. Korver, gewaagde van een opgewekt verenigingsleven, waarin door vele leden zeer actief voor de belangen van de vereniging werd ge ijverd. Een bijzondere pluim kreeg de heer A. de Smit voor de wijze, waar op hij de athleten in het afgelopen jaar heeft getraind. De jaarrekening van de penning meester, de heer J. D. de Ruijter, ver toonde aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f 6709,87. De rekening sloot met een nadelig saldo van f 403,60. Beide verslagen werden goedgekeurd en aan de penningmeester werd de charge verleend. Ook de verslagen van de diverse technische commissies wer den aan de leden aangeboden. Hierna kwamen de bestuursverkie zingen aan de orde. Aftredend, maar herkiesbaar waren de heren J. D. de Ruijter en A. de Wijze. Aftredend en niet-herkiesbaar was de voorzitter, de heer A. J. Roose. Als nieuw bestuurs lid werd gekozen de heer J. Net. Het bestuur ziet er in zijn nieuwe samenstelling als volgt uit: J. D. de Ruijter, A. de Wijze, M. Korver, G. de Pagter, Z. C. v. d. Berge, J. de Voogd en J. Net. Uit deze leden zal later nog een voorzitter worden geko zen in de vacature van de heer A. J. Roose. "In de technische commissie voor voetbal hebben nu zitting de heren: J. de Bruijn, L. Sanderse, J. de Voogd, J. C. Net en A. Geelhoed. De techni sche commissie voor athletiek en handbal telt de volgende leden: de heren A. de Wijze, A. W. Smits, J. Laport, A. Bilius en G. de Pagter en de dames M. Tabak en R. van Zwee- den. In de technische commissie voor de junioren kregen zitting: de heren A. Geelhoed, A. In den .Bosch, J. Oos terling, J. Florusse, A. Twigt en J. van Dis. De kascommissie wordt ge vormd door de heren J. Teirlinck, G. Vrage en M. H. J. v. d. Hof. De re dactie van „Spurt" bestaat voor het volgende jaar uit de dames M. J. van Zweeden en M. Geljon en uit de he ren J. Mulder, D. van Wolferen en A. H. v. d. Bulek. De scheidende voorzitter werd hierna toegesproken door de heren J. de Ruijter, J. C. Net en A. In den Bosch, die a-llen de. heer Roose dank ten voor het vele werk, dat deze in het belang van „De Zeeuwen" heeft venicht. Middelburg GOUDEN BRUILOFT Het echtpaar J. GildeBugs te Middelbui'g viert 3 October a.s. zijn 50-jarig huwelijksfeest. VOETBAL Hulsi won van E.M.M. een wedstrijd zonder spanning Door een 2-1 overwinning op E.M.M. heeft Hulst twee puntjes in de wacht gesleept. Over het algemeen was de wedstrijd een vrij slappe vertoning en het was een strafschop, die Hulst de overwinning moest bezorgen. Hulst liep direct hard van stapel en deed alle mogelijke moeite om een voorsprong te forceren. Dat lukte na een kwartier en met deze 1-0 stand ging tevens de rust in. Dat Hulst niet meer het E.M.M.-doel wist te vinden, was te danken aan de doel man van E.M.M., die voor de rust prima werk verrichtte. Na de rust was het een gelijk gaande strijd. De Hulster voorhoede bracht het maar zelden meer tot voor het doel van E.M.M. en ook bij de Vlissingers ontbrak de nodige stoot kracht. Toen er nog een kwartier te spelen was, maakte een der E.M.M.- kanthalfs hands in het strafschop gebied. De Nijs bestrafte deze over treding door de penalty in de touwen te jagen (2-0). Preijer slaagde er even later in, voor E.M.M. de eer te redden (2-1). Met deze stand kwam het einde. Dramatisch zwanengevecht in Middelburgse vest Woensdag heeft een dramatische strijd op leven en dood tussen twee zwanen in de Middelburgse vest nabij de Koepoortbrug de aandacht van tal rijke voorbijgangers en omwonenden getrokken. De ene zwaan, die kennelijk de sterkste van het tweetal was, had de andere bij de lange nek vastgegrepen en duwde de kop onder water, waar door de vogel dreigde te verdrinken. Het geschreeuw van de toeschouwers, die ontzet dit hevige gevecht gadesloe gen, vermocht de zwanen niet te schei den. Een van de omstanders gooide toen een steen naar de vechtersbazen en bereikte daarmee, dat de sterkste zwaan de andere losliet. Deze laatste begaf zich ijlings naar de vaste wal en zocht snel, terwijl het dons rond- stoof, het veiliger water aan de andere zijdé van de brug op. Waarschijnlijk heeft deze overmoe dige zwaan het territoir van de an dere vogel geschonden, een roekeloze daad, die bijna met de verdrinkings dood werd bekocht. BIJBELTENTOONSTELLING IN NIEUWE KERK. Het Nederlands Bijbelgenootschap organiseert van 14 tot en met 17 Oc tober in de Nieuwe Kerk te Middel burg een tentoonstelling rondom de nieuwe Bijbelvertaling. „Het altijd nieuwe boek". Deze expositie wordt Dinsdagavond 14 October geopend door de presidente van de afdeling Middelburg, mej. dr. A. H. A. Bakker. Elke avond om 8 uur wordt een kor te causerie gehouden, op 14 October door mej. dr. Bakker, op 15 October door de heer J. Th. Ligteiijn, kapitein van het Leger der Heils, op 16 Octo ber door ds. E. Sneller, Ned. Hervormd predikant en op 17 October door ds. H. Veldkamp, Gereformeerd predikant. Voorts wordt telkens om 9 uur 's avonds een filmpje gedraaid, ver band houdende met de nieuwe verta ling. De tentoonstelling zal interessan te oude handschriften, kaarten, diver se Bijbeluitgaven, enz. omvatten. MUZIEK- EN ZANGUITVOERING. De afdeling Middelburg van het Leger des Heils geeft hedenavond in haar gebouw een zang- en muziek uitvoering. De opbrengst zal ten goe de komen aan heit zendingswerk van het Leger des Heils. NIEUW ZAKENPAND IN DE LANGE DELFT. Door de architect K. Boot te Mid delburg werd onderhands aanbesteed de bouw van een winkel met fabriek en bovenwoning aan de Lange Delft te Middelburg voor rekening van de heer A. Beugelink en ten behoeve van Palthe's Textielveredelingsbedrijven N.V. te Almelo. Dit pand wordt ge bouwd tussen de panden van de fir ma's Bos en Peterse. Er komt een volledig machinepark in voor reini gen, stomen en persen van kleding stukken e.d. De uitslag van de aanbesteding luidde als volgt: L. de Rijk, Middel burg 42.831; B. Stegink, Viissingen 42.333; J. Geschiere, Middelburg 41.400; Fa. M. Walraven en Zoon, Middelburg 41.276; Fa. De Muynck en Petri Viissingen 38.775; J. Ver- hage. Middelburg 38.590. VAARDIGHEIDSPROEVEN. Enige dames-, heren- en adspirant- leden van de Middelburgse gymnas tiekvereniging „Medioburgum" heb ben het door de Kon. Ned. Gymnas- tiekverbond voorgeschreven examen voor het diploma vaardigheidsproe- ven athletiek afgelegd. Hiervoor slaagden de dames J. Serel, R. Sorel, de heer J. Vader, de meisjes R. Jele- ma, H. Joosse en W. Dingemanse en de jongens C. Kant, A. Bouwens, F. Dieleman en A. Schouten. Jongen te Viissingen speelde met vuur Doordat het 5-jarig zoontje van de familie A. aan de Kolvenierstraat te Viissingen in het schuurtje achter het huis met lucifers speelde, ontstond brand in een stapel hout, welke in het. gebouwtje was opgeslagen. De brand weer werd weliswaar gealarmeerd en rukte ook uit, doch de commandant van het korps was zelf eerder ter plaatse en wist met een Minimax het vuur te doven, zodat van het grotere materiaal geen gebruik moest worden gemaakt Nogmaals zij met klem ge wezen op het gevaar dat kinderen, die met lucifers spelen, kunnen veroorza ken. Wegverbetering tussen Woensdrecht en Rilland Naar wij vernemen wordt Woens dag a.s. te Middelburg door de Rijks waterstaat aanbesteed het herstel van het wegdek op de Kreekkrakdam (ryksweg 58) door vervanging van het klinkergedeelte door een beton- wegdek en de aanleg van 23 parkeer plaatsen langs deze rijksweg onder de gemeenten Woensdrecht en Ril- lana-Bath. Woensdag jl. besteedde de hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswa terstaat namens de minister van Verkeer en Waterstaat in Middelburg in het openbaar aan het maken van een rijwielpad van. cementbeton op het gedeelte van de. rijksweg 58 tussen km 2.3 en km 5.1 onder de gemeen ten Woensdrecht en Rilland-Bath. Voor dit werk werd als volgt inge schreven: A. J. Blijlevens, Breda 58.000; J. Haringman, Goes 54.100; C. V. J. Verwater en Co., Made 53.700; A. W. Wandel, Nieu- werkerk 53.700; Gebr. Knuist, Goes 53.600; Th. P. Cambier, Breskens 51.975; N.V. van Splunder, Ridder kerk 51.280; Aannemingsbedrijf Zeeland, Middelburg 47.858. Het herstel van het wegdek ge schiedt over een lengte van drie km. Het rijwielpad wordt weer met drie km. verlengd. De 23 parkeerplaatsen zullen worden aangebracht over een langte van vijf km. INGEBRUIKNEMING NIEUW VOETBALVELD Zaterdag, 4 October a.s. zal het nieuwe voetbalveld te Arnemuiden in gebruik wórden genomen. Dit zal een enigszins feestelijk karakter dragen, waarbij de muziekvereniging „Arne's Genoegen" haar medewerking zal verlenen. Na de opening zal de competitie wedstrijd Arnemuiden INieuwdorpl gespeeld worden. De voetbalvereniging heeft aan het college van B. en W. gevraagd om de openingswedstrijd bij. te wonen en de burgemeester of een der wethou ders de aftrap te willen verrichten, hetgeen reeds werd toegezegd. Raad Nieuw- en St. Joosland Arnemuiden WONINGEN MOGEN WORDEN GEBOUWD Het gemeentebestuur van Arnemui den heeft belicht ontvangen dat een aanvang kan worden 'gemaakt met de bouw van 10 duplexwoningen. De ze woningen zullen aan. de Oostelijke zijde van de Burgemeester Lange- beekestraat verrijzen. Voor Arnemui den betekent dit, dat er 20 gezinnen geholpen kunnen worden aan een be tere woning. Openstelling kapperszaken en sigarenwinkels De gemeenteraad van Nieuw- en Sint Joosland kwam in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. S. K. J. Graaf van Rand wij ck. Ingekomen was het rapport van het bevolkingsonderzoek op tuberculose, naar aanleiding waarvan de heer S. Janse (Arb.) opmerkte, dat de resul taten niet ongunstig zijn. De voorzitter antwoordde, dat dit voor de gehele bevolking nog maar weinig zegt, om dat slechts ongeveer 60 procent zich heeft laten onderzoeken. De slechte opkomst is ook te wijten aan het stuk gaan van het toestel tijdens het on derzoek. Naar aanleiding van een klacht over het afzetten van het openbare voet pad De Hoogte met schrikdraad (on derbroken door een hekje voor de weggebruikers), werd besloten dat de schuldige zal worden aangemaand de ze afzetting ten spoedigste te verwij deren. De ziektekostenregeling 1952»» van het rijkspersoneel werd van toe passing verklaard op het gemeente- personeel. Op een aanvrage van het bestuur der Christelijke school om toekenning van gelden voor nieuwe leermiddelen werd gunstig beschikt. Een wijziging der begroting 1952 werd vastgesteld. Een adres van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren met betrekking tot het aan schaffen van toestellen voor het pijn loos doden van katten en honden, werd voor kennisgeving aangenomen. Be sloten werd tot opheffing van de rege ling noodziekenhuis Westhove en het nog aanwezige saldo te schenken aan de Stichting Westhove als bijdrage in de geleden oorlogsschade. J Ook werd besloten met de P.Z.E.M. een nieuw straatverlichtingscontract aan te gaan. De heer Janse vroeg aan dacht voor de openbare verlichting op de Oude Dijk, waarnaar B. en W. een onderzoek zullen instellen. De raad stelde enige verordeningen vast ingevolge de Winkelsluitingswet, waarbij bepaald is, dat de kapperswin kels op Dinsdag tot en met Vrijdag geopend mogen blijven tot 20 uur en op Maandagmiddag moeten sluiten. De sigarenwinkels mogen geopend blijven tot 20 uur.op Maandag tot en met Vrijdag. Tot leden van de adviescommissie ingevolge de Woonruimtewet werden voor de tijd van één jaar herbenoemd de heren E. Verlare, A. J. de Weerd, Joh. Joosse, J. Knuijt Sr. en C. A. Polderdijk. Bij de rondvraag vroeg de heer C. A. Polderdijk (G.B.) naar de plannen tot verbetering van de haventoegang, waarop de voorzitter antwoordde, dat deze plannen bij de behandeling der begroting 1953 ter sprake zullen ko men. De heer J .Knuijt (Arb.) vestigde de aandacht op de papïerafval bij de patates-friteszaak in de Veerstraat en op het toenemend aantal ongevallen door het slippen van motorrijwielen in de bocht van de Rijksweg. Nederland in beginsel bereid tot hervatting van de besprekingen met Indonesië Het ministerie van Buitenlandse Zaken en het Hoge Commissariaat van Indonesië delen mede: De waarnemend Hoge Commissa ris van Indonesië, de lieer Soesanto Tirtoprodjo, heeft onlangs namens zijn regering het voorstel gedaan de besprekingen over de Unie en de kwestie Nieuw Guinea tussen beide landen, die in Februari 1952 werden onderbroken, te hervatten. De minis ter zonder portefeuille, mr. Luns, heeft Woensdagmiddag aan de waar nemend Hoge Commissaris van In donesië medegedeeld, dat de Neder landse regering hiertoe in- principe bereid is en hem tevens in kennis ge steld van de inzichten van de Neder landse regering omtrent de basis en de wijze wa fÊm gens haar z vat. Eigenaardige gang van zaken bij „De Ommelanden" In mededelingen aan de melkleve- canciers en in advertenties in de Gro ninger bladen heeft de directie van „De Ommelanden" te Groningen jon ge mensen opgeroepen „met een goede schoolopleiding en de nodige karak tervastheid alsmede ook vooral van huis uit ingesteld tegen de revolutie", die bij gebleken geschiktheid vast werk bij „De Ommelanden" kunnen krijgen. Verder deelt de directie van „D, Ommelanden" mede, dat èn de directeur èn de voorzitter van deze fabriek zich gaarne beschikbaar stel len voor spreekbeurten op vergade ringen van boeren, alsmede van melk- leveranciers van andere fabrieken. Inmiddels heeft de A.N.A.B. bekend gemaakt, dat ook zij zich beschikbaar stelt voor vergaderingen waarop het zelfde onderwérp, n.l. de achtergron den van de staking bij „De Ommelan den", ter sprake zal komen. Tilburgs gezin woont al drie maanden onder zeildoek Bijna drie maanden reeds woont een Tilburgs gezin op straat. De heer Versluis met vróuw en kind woont onder een stuk zeildoek op een gras veld van de gemeente. Hoewel dit een van de urgentste gevallen van woningnood is en het gemeentelijk bureau naai' een oplossing zoekt, wordt er geen haast gemaakt, omdat de gemeente vreest, dat wanneer het gezin Versluis onmiddellijk een huis toegewezen krijgt, er geen eind meer zal komen aan mensen, die zo lang dan maar op straat gaan wonen. Het zeildoek, waaronder het gezin woont, verdient de naam tent nog niet eens; er is juist plaats genoeg voor een tweepersoonsledikant. Over dag is Versluis naar de fabriek en dan zit zijn vrouw met de zorg over de spullen, die buiten opgeslagen moesten worden. Artilleristen veroverden befaamde Citadelvan K.M.A. Het Span.jerdsgat, achter de gebou wen van de .K.M.A. te Breda, waar eens de Spanjaarden rondslopen, was een dezer nachten opnieuw het to neel, waar militairen zicli oo steelse wijze voortbewogen. Het leek een ogenblik op een reprise van een bele gering der oude stad. Zestig wachtmeesters van de school voor reserve.officieren der artillerie te Breda, staken in het duister per roeiboot de pikdonkere Prinsenkade over en maakten volkomen bij ver rassing de trots der K.M.A., de be faamde bronzen gedenkplaat, „De Citadel" buit. Zoals bekend bezit Nederland slechts drie van deze gedenkplaten. Noch de wacht in het poortgebouw, noch een van de slapende cadetten is door enig geluid opmerkzaam ge worden, een bewijs voor de zorg. waarmee de „actie-Citadel" door de artilleristen werd uitgevoerd. Via een brandraam, dat een dag tevoren reeds door een „voorpost" was geo pend, drongen de invallers het lokaal binnen waar „De Citadel" stond op gesteld. In no time werd toen ae plaat in drie delen gedemonteerd door een stel artilleristen op (natte) kousenvoeten, die toen plotseling be merkten, dat „de weg terug" niet door het brandraam voerde, daar de zware bronzen stukken een te grote belemmering vormden. In arren moe de heeft men toen maar gebruik ge maakt met de ingang, met een grote kans ontdekt te worden. De waak zaamheid der Jonkers was echter blijkbaar niet groot, want ongestoord bereikte de groep de Wal, waarachter de boot wachtte. ZELF MAAR ÉÉNMAAL ZIEK Dokter A. J. de Weerd van Nieuw- en St. Joosland Zaterdag 40 jaar arts. De bewoners van Nieuw, en St. Joosland zouden hun kleine, plezierige dorpsgemeenschap moeilijk kunnen voorstellen zonder de figuur van dok ter A. J. de Weerd, die nu reeds acht en dertig jaar zijn welhaast vaderly- ke zorg aan de zieke Nieuwlanders besteedt. Hij kent iedereen en iedereen waardeert hem, niet alleen als een prima huisarts, inaar ook als een goed huisvriend. Hij is „de dorpsdokter" In de mooiste betekenis, welke men aan deze betiteling mag toekennen en e>r kan dan ook geen twijfel aan bestaan, dat hy Zaterdag, wanneer hy zyn veertigjarig jubileum als arts mag vieren, de belangstelling krijgt, welke hy zo ten volle verdient. Marktberichten VEILING WALCHEREN MIDDELBURG. 1 October. Appels: Manks Codlin 46. Present van Lunteren 1319. Allington Pippin 7—14. Cox Orange Pippin 9—33. Rode Kibbeling 23. Glorie van Holland 8 —20. Laxton Superbe 813. Groninger Kroon 10. Transp. de Croncel 21. Ster appels 23. Goudreinet 1218. Kroetappels 316. Tomaten 1628. Frankenthalers 71 —81. Black Alicante 7587. Peren: Bonne Louise d'Avranches 1117. Conference 314. Légipont 5—14. Nouveau Poiteau 3 —5. Beurré Hardy 15. Maagdepeer 7. St. Remy 710. Herzogin Elsa 717. Kraai- peer 910. Rietperen 1213. Kroetperen 38- Ananasmeloenen 1220. Suiker-me loenen 1224. Bramen (p. doos) 18. Pom poenen (p. stuk) 45. Groenten: Bloemkool A 17—18. Idem B 16—27. Idem C 9—22. Komko'mmers A 8—19. Idem B 16. Idem C 8—12. Witte kool 45. Snijbonen 2070. Rode kool 918. Andijvie 58. Dubb. Princessebo- nen 5373. Kroten 7—12. Kroten (bos) 8 11. Uien 817. Bosramenas 9. Spruiten 2946. Sla 4—9. Spinazie 1335. Prei 9 18. Bospeen 1927. Savoye kool 613. Stokprincessebonen 6177. Pronkbonen 2947. Waspeen 22—29. Postelein 4113. Aardappelen': Koopmans blauwe grote 9,10. VISMIJN TE VEERE. 1 October. Aangevoerd: 1965 kg. handels garnalen 42—52. 63 kg. schar 60—64. 113 kg. bot 42—68. 201 kg. wijting 3544. 10 kg. tong (middel) 99—2,40. 394 leg. rog Dokter De Weerd is een Middel burger van geboorte en een echte Zeeuw: zijn ouders kwamen van Zie- rikzee. Hij bezocht de Middelburgse H.B.S. en deed daar niet alleen de be ginselen van de wetenschap op, maar leerde op deze school ook zijn toe komstige vrouw kennen. Toen hij de schooldeur voor de laatste maal ach ter zich hoorde sluiten, wist hij ei genlijk niet goed, welke betrekking hrj zou kiezen. Een plannetje om bij de Indische cavalerie te gaan, moest al ras worden opgegeven, omdat hij daarvoor werd afgekeurd. Op een goed dag kwam een huisvriend, wiens zoon zich in Leiden voor apo theker ging bekwamen, met de vraag, of deze studie ook niet iets was voor de jonge De Weerd. De jongeman voelde daar echter niets voor hij kon toen nog niet vermoeden, dat hij later, met een apotheek aan huis, dagelijks te maken zou krijgen met pilletjes en zalfjes maar toen hem de vraag werd gesteld, of de doktersstudie hem dan niet leek, antwoordde hy bevestigend: daar had hij zelf nog niet aangedacht. Hij toog naar Leiden en de bewoners van Nieuw- en St. Joosland, die hij door de jaren heen trouw is gebleven, zyn dankbaar, dat hij deze richting is uitgegaan! Dokter De Weerd, een bescheiden mens en een gezellige prater, heeft een generatie in zijn dorp zien op- froeien: het komt thans wel voor, at hij nieuwe burgers ter wereld helpt, wier gelukkige jonge moeders hij destijds ook geboren heeft zien worden; Zoals een goed arts betaamt, staat hg altijd voor zijn mensen klaar en hij zal onder geen beding het dorp verlaten, indien een bevalling aan- Aanklacht tegen prof. Coremans Bedrog in onderzoek naar Van Meegeren's schilderijen Volgens berichten uit Brussel heeft de Nederlandse kunstverzamelaar van Beuningen, tegen prof. dr. Core mans. de directeur van het Centraal Laboratorium der Belgische musea, een proces aanhangig gemaakt Als van Beuningen zijn proces wint, zal prof. Coremans boven eventuele boe te een schadevergoeding te betalen krijgen. Van Beuningen eist verder, dat het vonnis in 5 Belgische, drie Nederlandse, 2 Engelse en 2 Ameri kaanse bladen zal worden gepubli ceerd. Prof. Coremans wordt in de dag vaarding beschuldigd van bedrog tij dens, vóór en na het onderzoek, dat hij na de bevrijding in opdracht van de Nederlandse justitie heeft inge steld naar de schilderijenvervalsing door Han van Meegeren. Attlee wil de strijd met Bevan c.s. uitvechten Brits vakverbond contra de linkervleugel Arthur Deakin, leider van de grote bond van transportarbeiders en ver leden jaar voorzitter van het verbond van Britse vakverenigingen, T.U.C., heeft de linkervleugel Woensdag op het partijcongres te Morecombe be schuldigd van „het zaaien van wan trouwen, dat het vertrouwen van het volk in de Labourbeweging zal ver nietigen". Onder toejuichingen èn af keuringen verklaarde hij, dat de bijna 5 millioen vakverenigingsleden van de Labourpartij altijd het recht zul len handhaven om hun mening ken baar te maken. Deakin zeide, dat de vakbeweging ernstig bezorgd was over het meningsverschil, dat binnen de partij bestaat. Na zijn toespraak verklaarde Dea kin tegenover verslaggevers, dat vak verenigingsleden zal worden verzocht een grotere rol te spelen in hun plaat selijke Labourorganisaties, teneinde de opkomst van de Bevanisten te remmen. De inwendige strijd, een gevolg van Bevans overwinning bij de verkiezin gen voor het partijbestuur, dreigt in tussen alle andere kwesties op de agenda te overschaduwen. Attlee's aanhangers schijnen vastbesloten de strijd met Bevans aanhangers uit te vechten, aldus Reuter. Het partijbestuur heeft op zijn eer ste in de nieuwe samenstelling gehou den bijeenkomst, Arthur Greenwood, een man van ae rechtervleugel en partij-penningmeester, tot voorzitter gekozen. Kostbare viool van Nap de Klijn verdwenen De violist Nap de Klyn uit Laren bemerkte Woensdagochtend na zyn reis met de trein van 8.10 uur uit Rotterdam bij aankomst in Den Haag, dat zyn viool was verdwenen. De kunstenaar is door het gemis van dit kostbare instrument, een Paolo Maggini, zee gedupeerd. Nederlandse vlieger in de V.S. verongelukt In de nabijheid van Luke Airforce Base in Arizona (V.S.) is Maandag de 24-jarige reserve sergeant-vlieger C. de Kok van de Nederlandse lucht macht, die in de Ver. Staten tot vlie ger was opgeleid, met een vliegtuig verongelukt en om het leven geko men. Sergeant De Kok was onge huwd en in Scheveningen woonachtig, staande is of een ziekte een kwade wending neemt. Ook is hij altijd in het ziekenhuis te Middelburg te vin den, wanneer één van zijn patiënten een vrij zware operatie moet onder gaan. GEZONDE ZUIGELINGEN. De jubilerende geneesheer vindt nog tijd in het dorpsleven allerlei functies te bekleden. Zo is hij voor zitter van het Groene Kruis, be stuurslid van de Oranjevereniging en leider van het nog jonge consul tatiebureau voor zuigelingen. Hij is er trots op, dat het dorp zoveel kern- fezonde babies bezit. De moeilykhe- en in de oorlog niet meegerekend zo verloor hy zyn huis en al zijn be zittingen bij een bombardement heeft dokter De Weerd, zorls hij zelf zegt, rustige en zeer prettige jaren in Nieuw- en St. Joosland beleefd. Het is zeker de wens van de gehele burgerij, dat het hem gegeven zal zijn nog enige tijd in de goede ge zondheid, die steeds zijn deel is ge weest hjj is zelf in dio 40 jaar maar éénmaal ziek geweest met dezelfde toewijding en liefde, die hij steeds aan de dag heeft gelegd, zijn schone arbeid als „dorpsdokter" te vervullen. Tsjoekof eist sluiting van „spionnagecentra" Het hoofd van de Russische contrö- le-commissie, generaal Tsjoekof, heeft Woensdag in nota's aan de drie Weste lijke Hoge Commissarissen, de sluiting geëist van „spionnage- en terroristen- centra" in West-Berlijn, die betrokken zijn bij „misdrijven" tegen Oost-Duits- land en Oost-Berlijn. Kortelings in Oost-Duitsland gevoerde processen te gen „terroristen en tweedrachtzaaiers" hadden aangetoond, dat deze opdrach ten en gelden van genoemde centra hadden ontvangen, aldus Tsjoekof. Het gaat hier o.m. om de bekende Strijdgroep tegen de onmenselijkheid, de Vereniging van Vluchtelingen, enz. Anna Pauker op de achterste rij. Toen het Roemeense parlement on langs in herfstzitting bijeen kwam, bleek, dat Anna Pauker, de in onge nade gevallen Roemeense minister van buitenlandse zaken, op de ach terste ry zat. Het was de eerste keer in vele weken, dat mevrouw Pauker in het openbaar verscheen, sinds zij eerder dit jaar was „gezuiverd" we gens afwijking van dé partijpolitiek. Scheepsramp voor Sumatra's Westkust Het motorschip „Bawean" van de Indonesische maatschappij .Kali- mantan" heeft een schipbreukeling opgepikt die waarschijnlijk de enige overlevende is van het vorige week omgeslagen en gezonken scnip „Ho Sing" van de maatschappij „Padjar Padang". Er worden 21 leden van de bemanning en 6 passagiers vermist. Het schip is omgeslagen op de route van Djakarta naar Padang. VOETBAL Belgen en Nederlanders bereiden zich voor op 19 October Met het oog op de landen wedstrijd BelgiëNederland, welke Zondag 19 October te Antwerpen wordt gespeeld, is men in beide kampen met de voor bereiding begonnen. In het Olympisch Stadion te Am sterdam komt elke Dinsdagavond de Nederlandse elftalclub bijeen om on der leiding van coach Van der Lek te oefenen en de Belgische voetbalbond heeft aangekondigd, dat de centrale training voor de Rode Duivels Woens dag 8 October begint. Dit wil zeggen, dat de Belgen vóór de wedstrijden van het A-elftal tegen Nederland en het B-elftal tegen Luxemburg, op dezelfde dag in de hoofdstad van het Groot- Hertogdom, slechts tweemaal geza menlijk bij Bill Gormlie zullen trai nen. Voor deze trainingsavonden in het Heyselstadion zijn o.a. opgeroepen: de doelverdedigers: Boogaerts (Standard), Gebruers (Herenthals), Geerts (Beer schot) en Seghers (La Gantoise). Ver der: Saeren (F.C. Luik), Carré (F.C. Luik), Mees (Antwerp F.C.), Van der Auwera (R.C. Mechelen), Anoul (F.C. Luik), Henri Coppens (Beer schot), Lemberechts (F.C. Mechelen). Mermans (Anderlecht) en Moes (F.C. Luik). KERKNIEUWS BEVESTIGING EN INTREDE. Op Zondag 5 October a.s. des na middags om half drie, zal vicaris J, Homan uit Hulst zijn intrede doen in de Nederlands Hervormde kerk te Nieuwdorp. 's Morgens wordt de heer Homan bevestigd door ds. A. P. v. d. Made uit Nieuwdorp. Nagekomen advertentie. Te koop HUIS MET TUIN Zuldwal 11, Arnemuiden. Na verkoop direct te aan vaarden. Briefjes inleveren vóór 15 Oct. a.s., C. VAN SLUIJS, Zuidwal 11, Arne muiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5