Kominform, machtig werktuig in Sowjet-handen VLIEGDEKSCHEPEN UITGERUST VOOR VERVOER VAN A-BOMMEN KRIJGSPLAN TEGEN HERBOREN HAAGSE SPEELCLUB DONDERDAG 2 OCTOBER 1952 PROV IN Cl ALE ZEEUWSE COURANT VIJF JAAR GELEDEN OPGERICHT. Onvoorwaardelijke solidariteit met de Sowjet-Unie Ook de C.P.N. ondergeschikt aan de Kominform. (Van onze parlementaire redacteur) Vyf jaar geleden vond te Warschau een conferentie plaats van vertegen woordigers van de Sowjet-Russisehe, Joego-Slavische, Bulgaarse, Roe< meense, Poolse, Tsjecho.Slovaakse, Franse en Italiaanse communistische partyen. Deze op Russisch initiatief bijeengeroepen conferentie kwam tot de conclusie, dat het ontbreken van behoorlijk contact tussen de commu nistische partijen onjuist en schadelijk was gebleken. Een uitwisseling van ervaringen en vrijwillige coördinatie van acties der afzonderlijke partijen was naar het oordeel der conferentie met name met het oog op de inge wikkelde na-oorlogse internationale situatie dan ook bijzonder dringend geboden. Derhalve besloot men tot de oprichting van een Informatie bureau van Communistische Partyen: in de wandeling vrijwel onmiddellijk de Kominform genoemd. Officieel omschreef men de taak van de Kominform als het bevorderen van de uitwisseling van ervaringen en, indien noodzakelijk, het „coördi neren van de activiteit van commu nistische partijen op basis van vrije instemming". De eigenlijke betekenis van deze tamelijk duistere zinsnede kwam in de loop van het volgende jaar aan het licht. Naar aanleiding van het ernstige verschil van mening tussen de Joego-Slavische communis ten-leider Tito en Stalin deelde laatst genoemde in een gepubliceerde brief namelijk mee, dat „bij het in het le ven roepen van de Kominform alle communistische partijen accoord wa ren gegaan met het onbetwistbare beginsel, dat iedere communistische partij verantwoording schuldig is aan de Kominform". Daar Tito met dit beginsel niet wenste in te stemmen, besloot de Ko minform tijdens haar tweede officiële en volledige bijeenkomst, in de tweede helft van Juni 1948 te Praag gehou den de Joego-Slavische leider en zijn medestanders uit de Kominform te stoten. Op voorstel van de Russische afgevaardigden werd ïtiet algemene stemmen een daartoe strekkende re solutie aangenomen, waarin naast een uitvoerige uiteenzetting over de door Tito en de zijnen gemaakte fouten, onder meer als motief voor hun uit sluiting wordt gesteld: „De weigering der Joego-Slavische leiders om tegen over de Kominform rekenschap af te leggen en de critische opmerkingen van andere communistische partyen aan te horen betekent een schending van het beginsel der gelijkheid van deze partijen". Enkele dagen later reeds maakte de Kominform officieel bekend, dat de communistische partijen van Albanië, Engeland, Argentinië, Oostenrijk. België, Denemarken, Finland, Neder land, de Ver. Stateri en andere lan den zich bij het oordeel van de Ko minform hadden aangesloten. KOMINFORM IN ACTIE. Sinds de uitstoting van Tito is de Kominform zonder voorbehoud, gelijk Stalin het in 1948 uitdrukte „de partij-politieke basis van het verenig- MAARSCHALK STALIN drijfkracht van Kominform. de internationale front; elke van haar afwijkende politiek leidt tot verraad". Zo is het ook te verstaan, dat niet tegenstaande slechts acht partgen tot de officiële beraadslagingen van de Kominform zijn toegelaten, haar re soluties aanwijzingen en opdrachten voor alle communistische partijen in houden. Overigens vinden officiële bijeen komsten van de Kominform slechts j zelden plaats. Naast de twee reeds genoemde bijeenkomsten kan alleen Het moge dan waar zijn dat de dut- nGg ,je Hongaarse samenkomst in de kerklok een uit Nederland stammende I tweede helft van November 1949 tarisme, welke thans op hen kleeft. Inmiddels is in de Franse partij reeds een „zuivering" van te sectarische en onafhankelijke elementen begonnen. Voortaan zullen de communistische partijen nog nauwer dan te voren aan de Kominform zijn gebonden en wel licht aanzienlijk veelvuldiger hun „door de Kominform ontdekte zwak heden" moeten corrigeren, gelijk een Oost-Europese partijleider het eens uitdrukte. Het belangrykste orgaan van de Kominform is ongetwijfeld het zwaar bewaakte en met veel prikkeldraad tegen ongewenste nieuwsgierigheid beschermde secretariaat, dat sinds 1948 even buiten de Roemeense hoofdstad Boekarest is gehuisvest. Dit secretariaat, dat een zeer groot aantal specialisten en andere perso- nen in dienst heeft, bestaat uit ten minste vyf hoofdafdelingen: voor propaganda, voor financiële en eco nomische aangelegenheden, voor po. litieke /.aken, voor inlichtingen en voor militaire vraagstukken. Alle hoofdafdelingen, die ieder ver schillende onderafdelingen omvatten, doen onderzoekingen, winnen inlich tingen in, bereiden plannen voor toe komstige acties voor en vaardigen aanwijzingen en richtlijnen uit. Een onderafdeling van de hoofdafdeling voor politieke zaken is belast met de controle op de wyze van uitvoe ring van de besluiten van de Komin form en haar organen door de ver schillende communistische partijen; zy houdt tevens toezicht op en rap porteert naar aanleiding van het overige werk van deze partijen. Sinds 1950 heeft het secretariaat vooruitgeschoven afdelingen in Ber lijn, speciaal voor het werk in West- Europa. SOWJET-OVERHEERSING. Gelijk uit het bovenstaande al blijkt, neemt de Sowjet-Russische commu- l nistische partij in de Kominform een dominerende plaats in. Deze partij en haar leiders vormen de eigenlijke drijfkracht van de Kominform. Om met Dimitrov te spreken: „Alle com munistische partijen in de wereld vormen één enkelvoudig communis tisch front onder de leiding van de machtigste en ervarendste commu nistische partij: de partij van Lenin en Stalin. Alle communistische par tyen hebben één door allen erkende leider en leraar: kameraad Stalin". Met uitzondering van Tito hebben alle communistische leiders deze positie van Stalin en zijn partij onderschre ven; de voornaamste deugd van een communist is zijn „onvoorwaardelijke solidariteit met de Sowjet-Unie". C.P.N. EN KOMINFORM. De oprichting van de Kominform en de daarmede gepaard gaande ver scherpte politiek tegen de Westerse democratieën kwam voor de Neder landse communistische leiders, even als voor hun Belgische, Engelse en andere buitenlandse collega's volko- vinding uit de 17e eeuw is, het is on juist hieruit te concluderen dat dui kerklokken vóórdien niet hebben be staan. Laten we voor degeen, die met een dergelijk apparaat niet op de hoogte is, een kleine beschrijving hiervan mogen geven. Welnu, een omgekeerd waterglas dat rechtstandig in het wa ter wordt gedompeld, is eigenlijk al een duikerklok. Als het glas zich on der water bevindt verzamelt de lucht zich boven in het glas en ieder die be neden de waterspiegel werkzaamhe den heeft te verrichten, behoeft slechts te zorgen dat z'n ademhalings organen in deze luchtmassa vertoeven, zodat hij voor verstikking gespaard blijft. Het principe van de duikerklok is hieraan gelijk, doch de afmetingen daarvan zijn natuurlijk wat groter dan van een drinkglas. Een dergelijke d.uikerklok wordz eveneens vervaardigd door de water spin, die tussen waterplanten van fij ne draden een klok construeert. Het dier is bekleed met een harige vacht, waarin zich lucht verzamelt wanneer zij zich boven water bevindt. Deze lucht-pakketjes worden nu in de dui kerklok afgezet door herhaaldelijk de reis naar de oppervlakte te onderne men. En omgekeerd, wanneer 't zuur stofgehalte var. de lucht in de klok te laag is geworden, ivordt deze afge werkte lucht door vele reizen naar de oppervlakte gebracht en vervolgens wordt weer verse lucht aangevoerd. In deze klok loert de waterspin op voorbijschietende watermotten of op insectenlarven, maar tevens moet deze stulp beschouwd worden als het huis, waarin de eieren tot ontwikkeling worden gebracht. Zo ver is het echter nog niet, want de a.s. papa is even eens in het bezit van een dergelijke klokwonfiig en hoe moeten nu deze twee tezamen komen? De oplossing is even gezellig als eenvoudig. Want de beide duiker klokken ivorden door een tunnelach tig v>eb onder water met elkaarver bonden, zodat de beide echtlieden zich door deze gang naar eikaars wo ning kunnen begeven teneinde weder zijdse Jiulp te verlenen bij de berei ding der maaltijden en bij al datgene wat tot de bevordering van een nor maal waterspinnenhuishouden kan dienen. Bovendien wordt papa na de huwelijksvoltrekking niet tot 'n sma kelijk schoteltje verwerkt. We zouden nog even aandacht kun nen schenken aan de dansen en ca priolen die de mannelijke dieren in de briiidstijd ten beste geven en waar van de populaire verklaring luidt, dat zij op deze wijze trachten het wijfje te bevallen en haar gunsten te win nen. Door deze poëtische veronder stelling wordt hel dier echter wel een beetje te zeer vermenselijkt. H. Petition» worden vermeld. Dit betekent echter niet, dat de Kominform stil zit. Het tegendeel is waar: informele bijeenkomsten vin- den regelmatig plaats. Voor deze worden ook vertegenwoordigers van nog niet tot de officiële verga deringen van de Kominform toegela ten communistische partijen opgeroe pen. Op deze informele samenkomsten worden de Kominform-riclitiynen voor de toekomstige acties der be trokken partijen bekend gemaakt en toegelicht. De laatste vergadering van dezi aard had, voor zover bekend, de vori ge maand te Praag plaats. Alle con tinentale West-Europese communisti sche partijen waren hier vertegen woordigd. Naar verluidt hebben zij zeer stringente instructies ontvangen voor een nieuwe tactiek. Met name de Franse partij toch had in de ogen van de Kominform-machthebbers mis bruik gemaakt van de haar nog door vroegere richtlijnen gelaten vrijheid. Doör ruimere ledenwerving en an ders gerichte propaganda moeten de communistische partijen trachten zich te ontdoen van de smet van sec- men onverwacht. De C.P.N. haastte zich echter te verklaren, dat het ma nifest van Warschau „in grote lynen j overeenstemt met de door de C.P.N. toegepaste politiek". En einde De cember 1947 sprak het congres van de C.P.N. er zich voor uit, dat de partij contact zou zoeken met de Ko minform „teneinde zich op de hoogte te stellen van de ervaringen van dit bureau". Reeds korte tijd later namen ver tegenwoordigers van de C.P.N. voor het eerst deel aan een informele sa menkomst van de Kominform. Sinds dien volgen de communisten hier te lande trouw haar aanwijzingen op. Dit bleek al byzonder duidelijk, toen de secretaris van de C.P.N.. Paul de Groot, zich op 7 Maart 1949 solidair verklaarde met Thorez en tal van andere buitenlandse communistische leiders, die hadden medegedeeld, dat de communisten geen weerstand zou den bieden tegen eventueel binp en- rukkende Russische legers. Zulke openlijke verklaringen zijn echter zeldzaam. Veeleer zoeken de communisten op aanwijzing van de Kominform hun heil in het werken in en met tal van mantel- en andere organisaties, zoals in ons land de Eenheidsvakcentrale, het Algemeen Nederlands Jeugd Verbond, de Neder landse Vrouwenbeweging en de Ne derlandse Vredesraad. Een en ander onder streng toezicht van de partij en haar controle-commissies. En on der verantwoording voor haar gehe le doen en laten aan de Kominform, met welker beslissingen de C.P.N. bij herhaling „haar volledige instem ming" betuigde. (Nadruk verboden). m MAARSCHALK TITO uitgestoten De Saarkwestie De Franse vertegenwoordiger in de Saar, Grandval, heeft Dinsdag er zijn twijfel over uitgesproken, of het Fran se parlement het verdrag inzake het Europese leger en de Conventie van Bonn zal bekrachtigen, voordat de Saar-kwestie met West-Duitsland zal zijn opgelost. VERKLARING VAN KIMBALL Amerika toont atoomkanon De Amerikaanse minister voor de marine, Kimball, heeft Woensdag te Parijs medegedeeld, dat alle Amerikaanse vliegdekschepen binnenkort zul len worden uitgerust voor het vervoer van atoombommen. Verschillende vliegdekschepen zyn reeds voor dit vervoer uitgerust. Deze voorziening is getroffen om in geval van oorlog zo snel mogelyk de beschikking te heb ben over mobiele atoombases. Binnenkort zullen de Amerikaanse vliegdekschepen ook vliegtuigen aan boord hebben die een atoombom kunnen meenemen. Kimball, die op een rondreis door Europa is, zeide dit op een perscon ferentie Naar zijn mening bestaat er geen onmiddellyk oorlogsgevaar. Het grootste gevaar acht Kimball de Russische duikboten, waarvan hij het aantal op minstens 300 schat vier of vijfmaal zoveel als de Duit sers er in 1939 hadden. De eerste taak van de Amerikaan se marine in een oorlog zou het open houden van de zeewegen zijn en de tweede het steunen van landstrijd krachten. DE AUTORITEITEN PEINZEN.. Niet aardig van onze Benelux-partner (Van onze Haagse redacteur). DEN HAAG, October. De Nederlandse autoriteiten zitten met het geval verlegen. De vestiging van de, „opgerolde" Haagse speelclub „Aris- to" in Raarle Hertog onder de naam „Arcadia" heeft hen voor problemen geplaatst, waarvoor zij niet onmiddellijk een oplossing weien.. Op het ogenblik breken de fiscale autoriteiten zich het hoofd over een mogelykheid tot optreden tegen „Arcadia", want het schijnt voor hen wel vast. te staan, zo vernemen wy, dat waar hier duidelyk sprake is van een poging om een verboden roulette toeli voor Nederlanders te doen draaien er iets tegen ondernomen moet worden. Men wil niet niet zich laten spotten. De justitie moet voorlopig werkeloos toezien,- haar macht houdt aan de grens van de Belgische enclave opPas als de financiële heren overtredingen constateren, komt zij in actie. Inmiddels vindt men het van Ne derlandse zijde weinig vriendelijk van onze Benelux-partner, dat hij de roulette-spelers, zij het op de encla ve, maar dan toch binnen Nederlands gebied, rustig hun gang laat gaan. Men kent in België het Nederlandse standpunt. Het bestuur van de vereniging heeft verklaard, dat het bereid is aan de leden, die bij de inval in de Aristo- club in het Casino in Scheveningen in Augustus van het vorige jaar, een vordering op de bank hadden een aantal spelers was op dat ogenblik in het bezit van fiches, die nog geho noreerd moesten worden deze vor- dering uit te betalen. Hiermede is een bedrag van 17.000 a 18.000 ge moeid. Tot nu toe is van deze schuld, vereffening niets gekomen. De club „Arcadia" is trouwens pas M KOMINFORM EN HAAR VERTAKKINGEN Volgens Kimball zal de Westelijke wereld nog gedurende 10 tot 15 jaar een aanzienlijke strydkracht op de been moeten houden. De Russen bezitten volgens Kim ball enkele snelle kruisers en worden andere gebouwd, die veel moeilijkhe den zouden kunnen veroorzaken. Vergeleken bij het vorige jaar was de omvang van het materieel, dat door de V. S. naar Europa werd ge zonden, zeer toegenomen. Kimball noemde de vooruitgang echter nog niet snel genoeg. De aanwezigheid van de zesde vloot in de Middellandse Zee had vol gens Kimball een afschrikkende uit werking tegen een mogelijke agres sie. Tenslotte zeide Kimball dat wordt nagegaan hoe Amerikaanse schepen waaronder de grootste, met atoom kracht voortbewogen kunnen wor den. Het is slechts een kwestie van tijd aleer wy gebruik kunnen maken van atoomkracht op dat gebied", al dus Kimball. AMERIKA TOONT ATOOMKANON. Amerikaanse bladen hebben foto's gepubliceerd van wat genoemd wordt, het eerste atoomkanon ter wereld. Het is een gemotoriseerd stuk veldgeschut van 85 ton met een kaliber van 280 mm. Het kanon kan in 20 minuten in stelling worden ge bracht en kan atoom- of andere pro jectielen met grote ontploffings- krachfafschieten. Het zou 32 km. ver dragen, zodat de tegenstander onder een spervuur van atoomgranaten kan worden ge legd, zonder dat de eigen troepen ge vaar lopen. enkele dagen geopend. Als men over voldoende geld beschikt, komen deze leden vermoedelijk wel aan hun trek. En is er dan nog geld over, dan denkt men aan schenkingen voor liefdadige doeleinden. Voor zover men in Nederland weldadigheid wil betrachten, zyn daartegen geen de- viezenbezwaren. Doch de secretaris van de vereniging heeft zich laten ontvallen, dat eventueel ook Belgi sche instellingen bedacht zullen wor den. Nu is Financiën hier te lande niet zo hard, dat in het algemeen voor steun aan buitenlandse instellingen geen deviezenvergunning verleend zou worden, maar men staat op het departement of bij de Nederlandse Bank niet te dringen, om „Arca dia" diensten te bewijzen. Zou clan destien geld overgemaakt worden, dan schroomt men hier niet om bij ontdekking daarvan scherpe maatre gelen te treffen. De vereniging zal zich echter wel wachten om deze ver boden paden te betreden. Als men ergens een vinger achter wil krijgen, dan zal het moeten zijn achter de wijze waarop „Arcadia" de aan de Belgische staat verschuldigde belastingpenningen betaalt. Op het ogenblik gebeurt dit, naar de secre taris van de club ons mededeelde, in francs door een Belgische relatie. Die Belg krijgt op een Nederlandse bankrekening de tegenwaarde in Ne derlands geld terug. Een buitenlander mag zonder bepaalde faciliteiten in ons land evenwel niet „zo maar" over onze goede Nederlandse guldens be schikken. Men gaat thans na. in hoeverre hier van een deviezenovertreding sprake kan zijn. De oplossing van dit probleem, dat vele kanten heeft, schijnt niet gemakkelijk te zyn. De Nederlandse autoriteiten hebben geen haast: komt tyd, komt raad. In de voormalige danszaal „Bij Fien" zal de roulette intussen op Vrijdag-, Zaterdag- en Zondagavond lustig blyven doordraaien. Veel be zoekers waren er ih het laatste week eind nog niet. Baarle Hertog ligt niet naast de deur. De Haagse leden moe ten er in de donkere avond altijd nog ongeveer 100 km. heen en 100 km. terug voor rijden... Het Wereldgebeuren. Twee socialistische congressen Na het grote congres van de so ciaal-democratische partij in West-Duitsland, is thans ook dc Labour-party in Engeland in jaar congres byeen. De Engelse socialis ten kiezen daarvoor gemeenlijk een van hun riante badplaatsen uit en het feit, dat zy niet in „het seizoen" naar Morecombe trokken, heeft journalisten in Engeland reeds de ondeugende opmerking in de pen ge geven, dat de politici blijkbaar de spinnewebben in hun hoofd eens door een fikse herfststorm willen la ten wegblazen. "Gelukkig behoeft niet alleen Labour zich deze opmerking aan te trekken. Volgende week ko men ook de Conservatieven in par tijcongres in een badplaats bijeen, ni. in Scarborough. En ook daar kan het geducht waaien Het Labour-congres is belangrijk omdat het weer eens gelegenheid biedt de krachten van de beide „vleugels" in de partij te vergelijken. Ten dele is dit reeds gebeurd bij de bestuursverkiezing, welke een vrij duidelyke overwinning voor de aan hang van Bevan heeft opgeleverd. De „Bevanieten" hebben van de ze ven zetels, welke voor de plaatselij ke party-organisaties beschikbaar zijn, er thans zes veroverd, Al bete kent dit geenszins, dat zij het daar mede in het partybestuur voortaan voor het zeggen, zullen hebben de officiële partyleiding, d.w.z. Altlee c.s., zal toch terdege met deze uit slag rekening moeten houden. De figuur is overigens zo, dat slechts zeven van de 28 bestuursle den door de partij-afdelingen wor den aangewezen en de 21 overige door de vakbonden, vrouwenorgani saties en andere partij-instanties. Ongetwijfeld zal dus Attlee ook na het congres nog een voldoende meer derheid in het partybestuur achter zich weten. De tegenstelingen schenen over het algemeen partijbeleid er tot dusver wel heel wat minder scherp bij te liggen dan enige tijd geleden. Het feit, dat de ontwikkeling der dingen Bevan bijv. in het gelijk heb ben gesteld ten aanzien van de druk der bewapeningslasten op de Engel se volkshuishouding zelfs Churchill heeft water in de wijn moeten doen! zal hieraan wel niet vreemd zijn. Maar de huidige gang van zaken heeft de strijd weer in scherpte doen toenemen, Wellicht is er ook nog aanleiding nog even terug te grypen op het West-Duitse socialistische partijcongres, dat vorige week in Dortmund werd gehouden Ook hier dus een congres van een' oppositie partij, maar de eenheid binnen de oppositie lijkt ons in West-Duitsland toch sterker dan in Engeland. Deze eenheid is bijv. duidelyk aan het licht getreden toen het congres zijn goed keuring hechtte aan de in het jong ste verleden reeds gevoerde opposi tie-politiek en met name besloot het verzet tegen de ratificatie van de overeenkomsten van Bonn en de hei-militarisering van het land voort te zetten. Het was de politiek van de onlangs overleden leider Schuh- maeher en men behoeft er geen ogenblik aan te twijfelen of diens opvolger, Erich Ollenhauer, die op het congres in Dortmund werd aan gewezen, zal dezelfde wegen bewan delen. Ollenhauer moet een merkwaardig man zijn. Mensen, die hem goed kennen, kenschetsen hem als een ins- tig, bekwaam en integer politicus, die in het verleden hy loopt al meer dan 25 jaar mee in de partij steeds met een bescheiden plaats op de achtergrond tevreden is ge weest Hy is 51 jaar oud, zelfs reeds grootvader, en moeten we de verhalen werkelijk geloven, dan bestaat zijn grootste genoegen in een gezellige avond thuis, liefst heel gemoedelijk in zijn hemdsmouwen om de keuken tafel met een fles wijn en een spel kaarten Deze gemoedelijke man uit Bonn wordt nu door velen gezien als toekomstig Duits minister, mis schien zelfs wel als premier. Dat hangt er natuurlijk helemaal van af hoe de eerstvolgende verkiezin gen zullen uitpakken. Maar men dient er ernstig rekening mede te houden, dat Erich Ollenhauer wel eens de opvolger van dr. Adenauer zou kunnen worden en de Amerika nen hebben in het verleden zelfs reeds getoond, dat zy zulks doen. Reeds het vorig jaar had Ollenhau er in Bad-Homburg met generaal Eisenhower en de Amerikaanse Ho ge Commissaris in West-Duitsland, McCIoy, een onderhoud, over welk onderhoud president Truman zich in een speciaal rapport uitvoerig deed voorlichten. Wat later werd Ollen hauer zelf naar Washington uitge nodigd en het staat wel vast. dat hij bij al die gelegenheden geen duim breed is afgeweken van zijn oude standpunt: een duidelyk neen tegen over de Europese integratie-politiek, zoals die op het ogenblik wordt ge voerd, en met name tegenover de rol, die men West-Duitsland daarin wil laten spelen. Het congres van Dortmund heeft dit alles nog eens onderstreept en men kan dus slechts met belangstel ling en in spanning afwachten hoe de tegenstellingen zich in de Bonds republiek verder zullen ontwikkelen. Voor de toekomst van geheel West- Europa kan daarvan heel veel af hangen Eerste Kamerlid: treinen te koud De koude, waaraan in deze gure dagen treinreizigers vooral 's mor gens en 's avonds bloot staan, heeft het Eerste-Kamerlid H. D. Louwes (WD) aanleiding gegeven de mi nister van Verkeer en Waterstaat enkele vragen te stellen. Hij dringt aan op een regeling, waarby het treinpersoneel de be voegdheid heeft de verwarming in te schakelen als het dat wenselijk oordeelt. Tot nu toe is de verwarming in geschakeld in een afgebakende perio de van het jaar, ongeacht de weers omstandigheden buiten die periode.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3