BROUWERSHAVEN HEEFT WEER EEN BURGEMEESTER Zeeuwse Almanak DERTIGDUIZENDSTE ABONNÉ IN SLUIS AANGESLOTEN Alles gaat beter MOEILIJKHEDEN BIJ DE OVERLADING VAN BIETEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 2 OCTOBER 1952 NA ANDERHALF JAAR TERUG IN ZEELAND De heer JL. van Leeuwen met ingang van 1 December a.s, benoemd Bij koninklijk besluit van 80 September ïs met ingang van 1 December a.s. tot burgemeester der gemeente Brouwershaven benoemd de heer J. L. van Leeuwen, thans wonende te Scheveningen. Een in Zeeland algemeen geachte en hoog gewaardeerde figuur, die daar vooral na de oorlog zeer belangrijk werk verrichtte en met name in de visserijwereld een goede be kende is, keert dus, na een afwezigheid van anderhalf jaar, terug naar zyn geboorteprovincie, waar dit benoemingsbesluit zeker met grote instem ming zal worden ontvangen. De heer Van Leeuwen, die van 1948 •tot 1951 directeur was van het visse rijbedrijf te Vlissingen, heeft zich vooral voor de Zeeuwse visserij bij zonder verdienstelijk' gemaakt. Als secretaris van de Stichting voor de Zeeuwse Visserijbelangen (thans om gevormd in de vereniging „Zevib.el") heeft hij haar belangen zo goed als het hem maar mogelyk was behar tigd en geen moeite was hem daarbij ooit teveel. Men zou zelfs de vraag kunnen opwerpen, of de Zeeuwse vis serij er niet bij gebaat zou zijn, indien hij, nu hij in Zeeland tot burgemees ter is benoemd, de nog altijd vacante functie van secretaris der „Zevibel" op zich zou kunnen nemen, of wan neer hij op een andere wijze weer in dit werk betrokken zou worden. Ook de belangen van Zeeland en van de Zeeuwen in het algemeen zocht hij steeds te dienen, getuige ondermeer zijn bestuurslidmaatschap van het E.T.I., de Stichting „Nieuw- Walcheren", het Vlissings H.A.R.K.- comité, de Vlissingse commissie van het Fonds voor bijzondere noden, de Stichting' Herstel Zeeland en talrijke commissies, getuige ook het feit, dat hij lid is geweest van het illegale stadsbestuur van Vlissingen. In 1951 werd hij benoemd tot chef van de vis- afslag in Scheveningen, welke func tie hij thans nog vervult. In een kort onderhoud, dat wij met de nieuw benoemde burgemeester hadden, toonde deze zich zeer ver heugd over zijn benoeming, welke hem naar zijn geliefde Zeeland terug brengt. Brouwershaven heeft hij reeds verschillende malen bezocht, doch uiteraard kent hij de daar be staande problemen slechts oppervlak kig. Natuurlijk gaat zijn interesse in de eerste plaats uit naai' de gama- len-vissery in Brouwershaven, maar ook vöor de landbouw de voor naamste bron van inkomsten in deze gemeente heeft hij een levendige belangstelling. „Ik sta er niet vreemd tegenover omdat ik zelf uit een,.boerenfamilie staan en hetJs mijn, vaste voornemen,""'niét alleen aan dè' visserij, maar ook aan de landbouw grote aandacht te schenken", ver telde hij ons. BIOGRAFIE De heer Jan Levinus van Leeuwen werd op 20 Juli 1912 in Vlissingen geboren. Na van 1929 tot 1932 als schrijver bij de Raad van Arbeid te Middelburg en van 1932 af in de han del werkzaam të zyn geweest, werd hij in 1937 benoemd tot mijnmeester en in 1948 tot directeur van het ge- I meentelyk vismynbedrfjf te Vlisingen.1 In 1941 werd hij tevens belast met het directeurschap van de distributie- kring Vlissingen. Op 1 Apiil 1951 verliet hij Vlissingen om als chef van de visafslag te Scheveningen op te treden. Op maatschappelijk gebied heeft de heer Van Leeuwen in diverse com missies zitting gehad. Hij was o.a. lid van het bestuur Ondervakgroep Veilingen van vis, secretaris van het Provinciaal comité tot herstel van de Zeeuwse vissersvloot, bestuurslid van „Nieuw-Walcheren" *en voorzitter van de sectie Visserij dier stichting, [bestuurslid'van de Stichting Herstel Zeeland en secretaris van de sectie Visserij, secretaris van de Stichting Advertentie. vonden, kloven, geschaafde hald DE NAAM.... Omdat de busdie ons van Draai brug naar Sluis zou vervoeren, een tiental minuten moest wachten, was het voor ons weggelegd om te luiste ren naar de conversatie van een drie tal dames. Of eigenlijk van één dame; de beide anderen volstonden met bevestigende of ontkennende haofdbewegmgen, af gewisseld door een opgewekt „ja, ja" of een neutraal ,,'t is toch niet waar zeker" De converserende dame verhaalde van rampspoedige gebeurtenissen, welke zich over het hoofd van haar broer hadden uitgestort.'Bestolen was de man, onder meer van een gouden horloge en, zo sprak de vrouw, „doe er is wat aan, als de naam er niet bij staat". Nergens, zo betoogde zij herhaalde lijk, nergens „doe je wat aan, als de naam er niet bij stond". Men was het met deze levenswijs heid hartgrondig eens. En hoewel wij deze uitspraak aan vankelijk. om haar voor ons nogal vage algemeenheid niet voetstoots konden aannemen, moesten wij even later de juistheid er van erkennen. Want toen de dame in Sluis de bus had verlaten, sprak verschrikt de chauffeur: „Ze heeft haar parapluie vergeten"! En omdat de naam er niet bij stond, bon niemand er wat aan doen voor de Zeeuwse Visserijbelangen, se cretaris van de Vlissingse commissie van het Fonds voor bijzondere noden, lid van 't Vlissings H.A.R.K.-comité, van de commissie van toezicht uit de lezers van de PZC en van het hoofd bestuur der Stichting van de Ned. Vissery, bestuurslid van het E.T.I., voorzitter van het Opvangf'onds voor de ijle haringvisserij en secretaris van het Opvangfonds voor de bliek- vissery, lid van de Garnalencommis- sie van het Bedrijfschap voor Visse rijproducten, lid van het uit zes leden bestaande illegale stadsbestuur der gemeente Vlissingen, en adviseur in vele visserijzaken ten behoeve van gemeentebesturen in Zeeland, terwijl hij ook als raadsman voor visserij- ver-enigingen optrad in geschillen voor het Scheidsgerecht voor de Voedselvoorziening en de Tuehti*echt- spraak. De nieuw benoemde burgemeester, die de heer C. Gast in Brouwershaven opvolgt, is gehuwd en heeft geen kin deren. Hij is Ned. Hervormd en lid van de Partij van de Arbeid. VACATURES IN ZEELAND Momenteel is er in Zeeland nog één burgemeestersvacature, n.l. te Hein- kenszand, maar nog dit najaar ko men Aagtekerke en St. Annaland en volgend jaar St. Jansteen vacant. Advertentie. Onrustig;, gejaagd? Mijnhardt's Zenuwtabletteu sterken cd kalmeren Uw icnuwen. Automatische peiler voor luchtverkeer bij Vlissingen Als enig land op het Europese continent heeft Nederland op 1 Sep tember j.l. een volledig luchtwegen stelsel ingevoerd. Van die 'dag af, heeft het luchtverkeer boven ons land een aanzienlijke wijziging on dergaan. Vliegtuigen, die ons land binnenvliegen, mogen dat nu niet meer op elke willekeurig punt doen, maar moeten vliegen langs z.g. „luchtkanalen". De piloot wordt de weg gewezen door middel van radio bakens en automatische peilers. Be halve bij Spijkerboor in de buurt van Krommenie, dat het middelpunt van het luehtwegenstelsel is, zullen auto matische peilers geplaatst worden bij Schiphol, Eelde, Vlissingen, Eind hoven en Beek. Vergadering Vereniging voor handenarbeid in Middelburg Dinsdagavond hield de afdeling Zee- landia van de Ned. Vereniging, voor Handenarbeid haar algemene leden vergadering in de Rijkskweekschool te Middelburg. De voorzittel', de heer A. S. de Jonge, sprak zijn. blijdschap uit over de toenemende activiteit van de vereniging'. Het aantal leden is ge stegen van 38 tot 52. De penningmees ter meldde een goed slot van f 182. In het afgelopen jaar werd een leer cursus gehouden; dertien van de vijf tien candidaten slaagden. De vereni ging doet stappen om te komen tot een metaalcursus, een leercursus en een cursus boekbinden. Alle scholen in Zeeland zullen hierover worden aangeschreven. Voorts ligt het in de bedoeling om gedurende de Paas- vacantie in Goes een tentoonstelling te organiseren van wat op de Zeeuwse scholen op het gebied van de handen arbeid wordt gepresteerd. Afscheid op Provinciale Griffie te Middelburg DE HEER W. A. DORMAAR MET PENSIOEN. De heer W. A. Dormaar, commies ter provinciale griffie van Zeeland in Middelburg, nam na een 42Zr-jarige diensttijd op deze griffie afscheid in verband mt het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Namens de gezamenlijke ambtena ren, uitgezonderd die van de tweede afdeling, werd hem door de heer J. M. Hertogh, hoofdcommies, een Delfts blauw bord aangeboden. De heer Her togh, die 37 jaar lang de heer Dor maar op de griffie heeft meegemaakt, had in een lang gedicht vele persoon lijke herinneringen aan al die jaren op humoristische wijze verwerkt. Vervolgens werd de scheidende commies nog gehuldigd door zijn col lega's en oud-collega's van de tweede afdeling, op welke hij niet minder dan 28 jaar heeft gewerkt. De griffier der Staten, mr. J. M. Pilaar, oud-chef van de tweede afdeling en de huidige chef, dr. A. H. Böhm, prezen de heer Dor maar om de prettige samenwerking,1 zijn nauwgezetheid en zijn plichtsbe- trachting, waarna namens de afdeling een grote, geïllustreerde kunstuitgave werd aangeboden. Verder spraken nog mr. J. K. Munters, hoofdcommies en jhr. S. O. de Casembroot, oud-com mies, die talrijke jaren met de heer Dormaar hebben samengewerkt. De gehuldigde' ambtenaar dankte beide malen in gloedvolle bewoordin gen. Een bijzonderheid is, dat drie ge neraties Dormaar, te weten de groot vader, diens zoon en thans de schei dende heer Dormaar, de kleinzoon, te zamen maar liefst 120 achtereenvol gende jaren op de provinciale griffie van Zeeland werkzaam zijn geweest. Gestolen konijnen rauw opgepeuzeld Enkele jongelieden; die op de kermis te Koewacht wel een beetje te diep in het glaasje keken, hebben ten nadele van de heer V. aldaar, enige konij nen „soldaat gemaakt". Zij had den blijkbaar zo'n behoefte aan 'n hartige beet, dat zij de lang oren ter plaatse keelden en rauw oppeuzelden. De konijn tjes zullen voor deze liefheb bers van „rauwkost" wel een staartje hebben.... Nieuw schoolgebouw te Vlissingen Eerste van scholencomplex aan de Pres. Rooseveltlaan Een gezelschap bestaande uit de wethouders van vlissingen, een aan tal raadsleden, belangstellenden uit onderwijskringen en besturen van schoolverenigingen heeft Woensdag morgen een bezoek gebracht aan het nieuwe schoolgebouw, dat kort gele den aan de President Rooseveltlaan te-Vlissingen in gebruik is genomen. Dit gebouw is het eerste van een drietal schoolgebouwen, welke daar geprojecteerd zyn ten behoeve van het lager onderwijs. rten van de gebouwen zal bestemd zijn voor het Hervormd lager onder wijs, een voor het Gereformeerd en een voor het openbaar. Thans delen voorlopig deze drie richtingen broe derlijk het ene gebouw, dat gereed kwam, waardoor direct alle zes de lokalen elke richting ltreeg er twee bezet konden worden met leerlingen. Wethouder W. Poppe heette Woens dagochtend de bezoekers namens het gemeentebestuur welkom. Hij uitte zijn vreugde over het gereedkomen vn het nieuwe,moderne schoolge bouw, dat hij een „zonnehuis" noem de. Spr. roemde- de' prettige samen werking tussen gemeentebestuur en aannemers, die, hij, tcomplimenteerde met het goede weidt," en zwaaide lof toe aan het genieéiïtëptrsoneel, dat met het toezicht was belast. Daarna werd een rondgang gemaakt. Men betreedt de school, die slechts uit één verdieping- bestaat, via een ruime vestibule, waarop de brede gang aansluit, welke langs de zes lokalen loopt. Voor het schoolhoofd is er een ruim vertrek, waar' ook. gelegenheid bestaat tot het houden van: kleine vergaderingen met;' het- personeel. De verwarming'van de school ge schiedt centraal.- De inrichting van de klasselokalen banken van hout op staal en een schrijfbureau voor de onderwijzer doet aangenaam aan. Alles maakte een fleurige en frisse indruk, die nog werd versterkt doordat van twee zij den in de klassen het licht volop toegang heeft. De nieuwe wijk van Vlissingen mag zich gelukkig prijzen met deze, aanwinst! Chef electrische centrale te Westdorpenam afscheid Dinsdagmiddag heeft de heer J; Doornebos te Westc^prpe, chef van.' dè electrische centrale-derP.Z.E.M. al daar, afscheid genomen in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd.;-;.•: In één der dienstlókalen bij de cen trale werd de heer Doornebos, die vergezeld was door zijn echtgenote en kinderen, temidden vaii het personeel', op zeer waarderende wijze toegespro ken door de directeur, ir. T. Michiel- sen, die 'de scheidende dank bracht voor alles, wat hij voor het bedrijf op zo voortreffelijke wijze heeft ge daan en hem nog vele goede jaren toewenste. De JiOOfdingenieur, ir. A, P. Lindenbergh',1die .gedurende vele jaren nauw' met 4e heer Doornebos heeft samengewerkt, haalde herinne ringen op aan dè eerste bedrijfsjaren van de centrale en, sprak dankwoor den voor de goede samenwerking, die er steeds heeft bestaan tussen stoöm en electrieiteit. De bedrijfsingenieur in Zeeuwsch-Vlaanderen, ir. J. Lan- gebaerd, sprak eveneens hartelijke woorden en bood als herinnering een ingelijste foto van de centrale aan. De administrateur, de heer J. M. Baan, dankte voor de goede harmonie tus sen de heer Doornebos en de admini stratie. Namens directie en perso neel bood de heer L. Cornelissens een fraaie, blijvende herinnering aan; me vrouw Doornebos ontving een bloe menhulde, benevens een persoonlijk geschenk. De heer J. Huser, sëcretaris der personeelsvereniging, overhandig de een kistje sigaren. Nadat de tech nisch ambtenaar, de heer M. Mille- naar, speciale dankwoorden had ge richt tot mevrouw Doornebos, die ve le malen het personeel, als onder moeilijke omstandigheden gewerkt moest worden, hulp en lafenis aan bood, sprak de heer Doornebos een dankwoord. Advertentie ENAVO AUTO-VEILING iedere VRIJDAG VEEMARKTHALLEN ROTTERDAM Nieuw lid Provinciale Staten benoemd In de vacature, ontstaan door het ontslag van de heer D. Immig, die uit de provincie is vertrokken, is de heer H. van der Meer (P.v.d.A.), vroeger te Vlissingen, benoemd ver klaard tot lid van de Provinciale Sta ten van Zeeland. De heer Van der Meer zal deze benoeming echter niet kunnen aanvaarden, daar hij inmid dels naar Amsterdam, is vei'huisd. Vogeltentoonstelling in Middelburg De Walcheree kanariehöudersver- eniging „Onze zangers" zal op 6 en 7 December in de bovenzaal van. de Schouwburg te Middelburg voor het eerst na dertien' jaar weer een ten toonstelling en wedstrijd van zang en kleurvogels houdea. Middelburger kweekte gele tomaten Een Middelburgse koopman, de heer I. J. van Sluijs, die tevens uit liefheb berij groente teelt, -is er in geslaagd van zaadjes, die een kennis uit Ame rika meebracht,-gele tomaten te kwe ken. Deze hebben dezelfde smaak als de rode tomaat, maar de stam is wat dikker en de vrucht iets groter. De heer Van Sluijs wint nieuw zaad uit rijpe tomaten. De als speldelcnop-. pen zo grote zaadjes worden, na goed gewassen te zijn, stuk voor stuk ge droogd, hetgeen uiteraard een geduld werkje is. Aan geen enkele Nederlandse vei ling worden gele tomaten aangevoerd, omdat het kweken hiervan de vele moeite niet loont, daar de smaak toch niet. verschilt en de rode kleur blij kens de ervai'ing een grotere aantrek kingskracht uitoefent dan de gele. Jubileum bij de Belastingen Woensdagmorgen is de heer J. Snoodijk, hoofdassistent van 's rijks belastingen in Vlissingen, op het Be lastingkantoor te Middelburg harte lijk gehuldigd in verband met zijn 40- jarig jubileum in rijksdienst. De heer Snoodijk werd met zijn echtgenote en zijn dochter ontvangen in een bijeenkomst van het gezamen lijk personeel der inspectie en achter eenvolgens in hartelijke bewoordin- §en toegesproken door de inspecteur, e heer H. W. Colmjon, de chef-tle bureau, de heer A. K. Louws, de con troleur de heer A. D. Grims namens de collega's en de heer J. J. Omee van het ontvangerskantoor mede na mens de ontvanger. De jubilaris werd een geschenk aangeboden en mevr. Snoodijk ontving bloemen. Nadat de heer Snoodijk een dankwoord had ;esprolten, .bleef men nog enige tijd PROVINCIALE COMMISSIE ZEELAND VAN HET C.J.M.V. In de Zaterdag a.s. te Wemeldinge door de provinciale commissie Zee land van het C.J.M.V. te organiseren gewestelijke, appèlvergadering van le den en jeugdleiders, zal ook het woord worden gevoerd door de oud-districts- secretaris van het C.J.M.V. in Zeeland, de heer J. C. Gordeau, die zal spreken over zijn bezoek aan Amerika. IN TELEFOONDISTRICT BREDA „Plechtige viering" van heuglijk feit „Komt er allemaal maar in", sprak de heer J. Ceulanaere te Sluis Woensdagmiddag gastvry, en binnentraden de directeur van het telefoon- district Breda omvattende West-Brabant en Zeeland ir. R. Diks, de burgemeester van Sluis, de heer P. F. v. Hootegem, wethouder J. P. J. Wage van Sluis, een achttal P.T.T.-beambten en een vijftal persmensen Zy waren bijeen gekomen ter „plechtige viering" van het feit, dat Woens dag 1 October 1952 in het telefoondïstrict Breda de dertigduizendste aan sluiting tot stand was gekomen en wel in de woning van de heer Ceulenae- re, Nieuwstraat 36 te Sluis. gebracht en overhandigde hem voorts een oorkonde, ter herinnering aan de- Dit voor de P.T.T. heuglijk feit mocht niet onopgemerkt passeren. In het hulppostkantoor te Sluis had de burgemeester tevoren met een een voudige technische handeling de „aan- sluitings-nleehtigheid" verricht en gewaagden zowel de heer .Diks als de heer Van Hootegem van hun vreugde bij het bereiken van deze mijlpaal. Ir. Diks zeide o.m., dat het aantal aansluitingen in het district Breda na de bevrijding snel was toegeno men. In 1944 was er een dieptepunt; in totaal telde het district toen nog slechts een 2500 abonné's. In de gemeente Sluis bedroeg het aantal aansluitingen 64 in 1939; 85 op 1 Januari 1949 en thans 140. Burgemeester Van Hootegem zag in de uitbreiding' een teken van eco nomische vooruitgang van zijn ge meente. hetgeen hem uiteraard ver heugde.' NAAR DE „JUBILARIS". Na de bijeenkomst in het postkan toor begaf men zich naar de dertig duizendste abonné, de heer Ceulenae- re, die het gezelschap uitermate har telijk en gastvry ontving, ondanks zijn afkeer van telefoon! „Want", zo verklaarde hy, „ik ben loondorser en in het seizoen kunnen de boeren maar knap lastig zijnHy hoop te dan ook „het ding zo nodig te kun nen afzetten". Niettemin wist de heer Ceulenarere opperbest in de P.T.T.- vreugd' te kunnen delen, hetgeen, zo als burgemeester Van Hootegem in een toespraak opmerkte, vooral was gebleken uit het feit, dat de „jubila ris" zelfs de markt had willen verzui men om de gasten te kunnen ontvan gen! Ir. Diks deelde zyn nieuwe abonné mede,, dat de kosten van aanleg dit maal niet in rekening zouden worden Nadat men nog geruime tijd ten huize van de heer Ceulenaere bijeen was geweest, begaf men zich naar Oostburg, alwaar in een feestelijk versierd lokaal van de P.T.T.-maga zijnen de dertigduizendste abonné, te zamen met P.T.T.-functionai'issen en werklieden uit Breda, Goes en Oost burg, vereeuwigd werd. VERBETERINGEN. Naar ir. Diks mededeelde zal waar schijnlijk nog dit jaar worden overge gaan tot een dag- en nachtopenstel ling van telefoonkantoren in gemeen ten met meer dan honderd aanslui tingen. Voorts hoopt men volgend jaar ge reed te komen met de automatisering- van een gedeelte van de sector Ter- neuzen o.m. omvattende Sas van Gent, Sluiskil, Axel, Westdorpe en Zaamslag. De automatisering van het gehele district zal naar men verwacht nog een vijftal jaren in beslag nemen. Diefstallen worden berecht Voor de rechtbank te Middelburg staat Vrydag terecht de 36-jarige los werkman F. K. uit Vlissingen, die van vier diefstallen wórdt beschuldigd. Uit een perceel aan de Boulevard Evertsen zou hij een rijwiel, een kof fer, een -aantal overhemden, een re gen jaö'ért een aantal flessen slaolie' hebben weggenomen, voorts zou hij tweemaal een rywiel hebben gestolen en verder zou hij zich ontfermd heb ben over een tas met gereedschappen. Tevens staat terecht de 28-jarige scheepsmaker W. G. K. uit Vlissin gen, aie in zijn woonplaats twee f: sen en een tas, inhoudende een por tefeuille en enig geld, zou hebl ontvreemd. als Uw stofwisseling in orde isNiets beter dan VREEMDE HISTORIE TE MIDDELBURG Transportarbeiders dupe van concurrentiestrijd der fabrieken De coöperatieve suikerfabriek Putterslioek betrekt dit jaar voor het eerst suikerbieten van Walcheren, hetgeen by de haven van Middelburg tot merkwaardige moeilijkheden aanleiding heeft gegeven. De Centrale Sui- kermaatschappy en de coöperatieve suikerfabriek Dinteloord stelden na melijk het havenbedrijf fa L. Potter en Zoon te Middelburg', dat zich telken- jare met de verlading der bieten belast, de eis, dat het „Puttershoek" moest boycotten. Toen dit bedrijf ingevolge zyn verplichtingen aan deze eis niet wilde en kon voldoen, hebben beide fabrieken een andere vorm van overlading gekozen, waarvan éen aantal transportarbeiders uit Middelburg de dupe dreigt te worden. Er is hier geen sprake van een 'conflict tussen de stuwadoor-verla der, het bedrijf van de heer Potter, dat 39 jaar lang de overlading voor de Centrale en „Dinteloord" heeft verzorgd en deze suikerondernemin gen of van een geschil tussen de ar beiders en die ondernemingen. De moeilijkheden zijn uitsluitend te wij ten aan de concurrentiestrijd tussen de fabrieken. De Centrale en „Din teloord" zien ongaarne, dat „Put tershoek" ook Walcheren gaat be stikken en stelden daarom de verla der de eis, dat hij niet voor deze fa briek werkt, op straffe van verlies der overlading voor genoemde twee ondernemingen. De firma Potter is evenwel gebon den aan de gemeentelijke verorde ning op het havenbedrijf, krachtens welke zij verplicht is iedere bonafide opdrachtgever te helpen. Derhalve kon deze transportondernemer aan de gestelde eis niet voldoen, temeer, omdat hy niet het reoht heeft in het onderlinge conflict van de suiker ondernemingen partij te kiezen. De Centrale en „Dinteloord" laten thans het overladingswerk door eigen personeel verrichten. De Centrale bond van werknemers in het trans portbedrijf heeft hier reeds tegen ge ageerd en daarbij aangevoerd, dat op deze wijze onnodig te veel arbeiders naar de havenkaden zouden worden aftrokken, waardoor het wekelijks inkomen van de transportarbeiders zou worden gedrukt, terwijl na de bietencampagne ontslag op vrij grote schaal zou moeten volgen. DE DUPE De firma Potter heeft een kern van dertig arbeiders, die ook loon uitbetaald krijgen,- wanneer er geen werk aan de winkel is. Daarnaast is er een reserve van twaalf man los personeel, welke volledig ingescha keld pleegt te zijn bij de bietenover lading. Door het geschil kan dit re- servepersoneel niet worden ingescha keld en heeft het geen verdiensten, wanneer er niet toevallig ander los- o£ laadwerlc te verrichten valt. Burgemeester en wethoudters van Middelbui-g zijn, met het og op de ge meenteverordening, die dit werk re gelt, in kennis gesteld van de stand van zaken en hebben reeds te kennen gegeven, dat zij zich met het stand punt van de werkgever en de werk nemers in het transportbedrijf volko men kunnen verenigen. Het college heeft de zaak uitgebreid onderzocht en ook de politie heeft een onderzoek, ingesteld om na te gaan in hoeverre de gemeenteverordening wellicht door de Centrale en „Dinteloord" zou woi'den overtreden. Men is echter tot de conclusie gekomen, dat waar schijnlijk tegen de huidige gang van zaken weinig te doen valt, aangezien laad- en losarbeid met eigen perso neel in de haven niet verboden is. Verhoogde Sandboiiwlonen in Zeeland Ten behoeve van werkgevers en arbeiders in de akker- en weidebouw en de veehouderij kan thans worden medegedeeld, dat de reeds aangekon digde loonsverhoging in deze* be drijfstak op 28 September 1952 is in gegaan. Reeds eerder kon worden medegedeeld, dat met ingang van deze datum ook de premie voor het bedrijfspensioenfonds voor de land bouw wordt verhoogd en wel voor arbeiders van 21 jaar en ouder van f 2.50 tot f 3.per week (resp. van 5 cent tot 6 cent per uur) en voor ar beiders van 17 tot en met 20 jaar van f 1.25 töt 1,50 per week, (resp. van 2 cent tot 3 cent per; uur)Zoals bekend wordt deze premie door. werkgevers en arbeiders ieder voor de helft betaald. Daar ten aanzien van het werk nemersgedeelte der pensioenpremie looncompensatie plaats vindt, zullen derhalve naast de reeds vermelde loonsverhoging alle uurlonen in ver band met de premieverhoging met cent dienen te worden vermeerderd. In de provincies Friesland, Gelder land, Utrecht Zeeland. Noord-Bra bant en Limburg, alwaar tussen werkgevers- en werknemers-organi saties reeds overeenstemming over een C.A.O. kon worden bereikt, zul len dan ook van 28 September af voor vakarbeiders de volgende basis- uurlonen gelden: 23 jaar en ouder 88 cent (inclusief 3 cent pensioenpremie); 22 jaar 84 cent (id.)21 jaar 79 cent (id.); 20 jaar 73 cent (inclusief 1% cent pensioenpremie); 19 jaar 67 cent (id.); 18 jaar 58 cent (id.); 17 jaar 51 cent (ia.). Schuur met graan uitgebrand bij Stavenisse Woensdagavond omstreeks negen uur is brand uitgebroken in de schuur van de heer J. van N., even buiten Stavenisse. Deze schuur staat bij een woning, welke door de zoon van de heer Van N. wordt bewoond. Defa milie had bezoek gehad en de heer des huizes begeleidde zijn gasten te rug naar het dorp. Toen hij weer thuiskwam, ontdekte hij tot zijn gro te schrik, dat brand was ontstaan in het graan, dat nog in de schuur lag opgeslagen. De schuur stond reeds in lichter laaie en de brandweer, die 3poedig ter plaatse was, kon dan ook niet meer verhinderen, dat schuur en inhoud verloren gingen. Een bijzon dere handicap vormde daarbij de om standigheid, dat ter plaatse niet on middellijk water was te krijgen. Gelukkig bleef het woonhuis ge- .paard; de inboedel had men echter veiligheidshalve reeds naar buiten ge bracht en elders opgeslagen. De echt genote van de heer Van N. Jr. en twee van diens kinderen, die ziek waren, werden bij buren onderge bracht. Ook de brandweer van Sint Maar tensdijk verscheen nog op het terrein van de brand, doch zij behoefde geen dienst meer te doen. Omtrent de oorzaak tast men in het duister; de schuur was verzekerd. De schade wordt op f 20.000 geraamd. KATH. AMATEUR TONEEL. Tot voorzitter van liet Werkver band Katholiek Amateur Toneel in Zeeland werd op een vergadering te Temeuzen gekozen Drs Louis Locke- feer, de bekende regisseur en schi'ij- ver uit Hulst. VISSERIJPOLITIE OP DE ZEEUWSE STROMEN. Bij beschikking van do minister van Financiën is met ingang van 1 Octo ber 1952 bevorderd tot schipper bij de Visserypolitle op de Zeeuwse stro men de lieer P. A. Wari'ens te Yer- seke, thans motordrijvei'-dekknecht. IN LANDELIJKE GROEPSRAAD GEKOZEN. In de te Utrecht gehouden algeme ne vergadering van het Chr. P;T.T.- personeel (onderdeel van de Ned. Chr. Bond van Ovei'heidspersoneel) werd tot lid ve~ ds landelijke groeps raad gekozen ae heer J. Dourleijn te Sluiskil.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2