NIEUWS UIT ZEELAND SCHOUWEN EN DUIVELAND BEPERKT WEDEROPBOÜWPLAN WALCHERSE PLATTELANDSARTS BLEEF ZIJN DORP TROUW WISSEL SCHOUWEN DONDERDAG 2 OCTOBER 1952 PROVINCIALE Z EEUW8E COURANT Vlissingse bakkers tegen winkelsluiting op Dinsdagmiddag Op een Dinsdagavond gehouden ver gadering van de brood- en banketbak kers in Vlissingen werd de verplicht gestelde winkelsluiting op Dinsdag middag besproken. De voorzitter gaf hierover een uiteenzetting, waarbij hij verklaarde, dat men in de veronder stelling leefde, dat alleen wanneer een meerderheid een sluiting wenste, deze in de verordening zou worden opge nomen. Bij de besprekingen van B. en W. met de verschillende bedrijfsgroe pen is duidelijk naar voren gekomen, dat dit de bedoeling was. Daar er bij de bakkers geen meer derheid voor sluiting was, vertrouwde het bestuur er dan ook op, dat deze niet zonder meer zou worden doorge voerd, temeer, daar er ook in de me morie van toelichting op deze wet staat, dat het gewenst is rekening te houden met de verlangens van de meerderheid uit het bedrijfsleven. Dat er tegen deze voornemens en wensen in toch bij raadsbesluit een middagsluiting werd vastgesteld, was ook voor het bestuur een teleurstel ling. Bij de verdere besprekingen in deze bijeenkomst bleek, dat men het niet erg democratisch vond, dat de raad een meerderheid van drie stem men niet voldoende achtte, terwijl men voor het eigen besluit een meer derheid van één stem wél voldoende oordeelde. Tevens bleek, dat de op het laatste ogenblik nog gehouden enquête door enige leden verkeerd was begrepen, zodat de minderheid in feite nog klei ner was, dan uit deze enquête bleek. Zelfs bij de voorstanders van de mid dagsluiting was de Dinsdagmiddag niet favoriet, omdat de Dinsdag over het algemeen de beste verkoopdag is. Algemeen werd 'dan ook betreurd, dat zonder verder overleg de Dinsdag middag voor sluiting werd bestemd. Ook keerde men zich tegen de in de raad uitgesproken gedachte, dat de vrije middag voor het winkelpersoneel onverbrekelijk met deze middagslui ting is verbonden, daar deze vrije hal ve dag in de Arbeidswet verplicht is gesteld en voor zover bekend niet ge bleken is, dat de bakkers deze ver plichting niet nakomen. Meegedeeld werd, dat bij het winkelpersoneel geen voorkeur voor de Dinsdag bestaat; de Donderdag is méér gewild. Ook werd er op gewezen, dat, op een enkele uit zondering na, de verkoop van banket bij de voorstemmers niet zo belangrijk is. Het bestuur werd verzocht alle po gingen in het werk te stellen om deze voor het bedrijf funest genoemde be paling tot sluiting op Dinsdagmid dag opgeheven of gewijzigd te krijgen. Verder werd besloten om te trach ten een vroeger verkoopsuur voor het verse kadetje te verkrijgen, omdat dit voor Vlissingen speciaal in de vacan- tiemaanden van belang is. Verbetering rijksweg bij Schoondijke en Oostburg Namens de minister van verkeer en waterstaat werd Woensdag door de hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat in Zeeland te Middelburg in het openbaar aanbesteed het ma ken van klinkerkei-, kei-, klinker- en tegelverhardingen met bijkomende werken in Schoondijke en Oostburg (rijksweg 58). De inschrijvingen luidden: Fa. Gebr. de Bokx, Terneuzen, f 85.000; P. de Regt, Terneuzen, f83.900; M. Wandel, Souburg, f 73.300; J. en K. T. de Oude, Biervliet, f69,875; A. J. Biijlevens, Breda, f 69.800; H. A. den Exter en P, J. v. d. Sande, Groede/Breskens, f70.450; Th. P. Cambier, Breskens, f62.160; C. D. de Ruysscher, Biervliet, f54.500; Fa. Bunschoten en Zn., Noord- wijk, f54.146; P. Mollet, Hoofdplaat, f53.137; J. Kooyman, Voorschoten, f 45.360. RAAD DUIVENDIJKE Winkels op werkdagen open tot zes uur De raad der gemeente Duivendijke kwam bijeen onder voorzitterschap van burgemeester H. R. Nieborg. Het nieuwe raadslid, de heer J. van Oeveren, werd beëdigd. De voorzitter bracht de dank over van de kamp commandant der Ambon I zen, bij hun vertrek naai' Schattenberg. De jaar wedde van de secretaris-penning meester van het Burgerlijk Armbe stuur werd met ingang van 1 Janua ri 1953 vastgesteld op 200. Op het verzoek van de Bond tegen het vloe ken om een subsidie, werd afwijkend beschikt. De voorzitter deelde mede, dat binnenkort de bevolking van de gemeente voor de tweede keer zal worden onderzocht op t.b.c. Beslo ten werd, de kosten welke niet door vrijwillige bijdragen worden gedekt, teri laste van de gemeente te nemen. Vervolgens werd de rekening 1949 voorlopig vastgesteld. De gewone dienst sluit met een nadelig saldo van f 5317,49, de inkomsten en uitgaven van de kapitaaldienst bedragen f 82.725,86. De voorzitter merkte op, dat er een groot gebrek aan berg ruimte op de^ secretarie is. Na enige discussie wend op voorstel van wet houder I. W. Padmos besloten door de gemeenteopzichter een onderzoek te «laten instellen naar dé kosten van uitbreiding van het gemeentehuis Marktberichten VEEMARKT ROTTERDAM. Aangevoerd werden in totaal 3182 stuks rundvee, waarvan naar schatting 1628 vette koeien en 1554 gebruiksvee w.o. 229 t.b.c.-vrij; 70 vette kalveren; 635 gras kal veren; 525 nuchtere kalveren; 402 var- Scens; 158 paarden; 32 veulens; 295 scha pen of lammeren; 67 bokken of geiten. Vette koeien per kg. iri ct. Ie kw. 272 282. 2e kw. 255—265, 3e kw. 200—220. Vette kalveren per kg. in ct. Ie kw. 270 —290, 2e kw. 250—265. 3e kw. 230—245. Pr, in ct. p. kg. Pr. in gld. p. st. Ie 115 90 70 95 80 60 1150 1000 875 1150 1000 875- 780 700 630 875 775 680 600 500 375 le 2e 3e kwaliteit Graskalveren Nuchtere kalveren Varkens 1. g. 226 222 2 SI .paarden 195 190 1 Schapen Lammeren Kalfkoeien Melkkoeien Vare koeien Vaarzen Pinken VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 30 Sept.: Fruit: Meloenen 20. Druiven 66—1.29. Appelen: Binnenland: Glorie van Hol land 10—26. Tr. de Croncel 12—24. S. Till. 1213. Cox Orange Pippin 2845. Laxton Superbe 13. Ellison Orange 27—35. Notaris 1115. James Grieve 3236. Peren1: Binnenland: B. Hardy 1922. Conference 1021. Legipont 1719. G. Wildeman 715. B. Louise 14—28. Triumph d'e Vienne 1724. Groenten: Bloemkool 1634. Snijbonen 42—1.01. Stamprincessen 32—60. Pronkbo- nen 3147. Kroten 1112. Rode kool 9 12. Gele kool 6—9. Bospeen 1416. Was- peen 1718. Grote peen 812. Prèi 1215. Andijvie 510. Groene kool 79. Selderij 2—6. Knolselderij 14—16. Sla 6.60—10.30. Spinazie 2536. Spiiüten 1726. Tomaten A 10-42, B 27—37, S 18—29, CC 18. Uien 7—12. VEILING BERGEN OP ZOOM. 1 October. Sla 2G. Andijvie 814. Sa- voye kool 612. Rode kool 610. Witte kool 68. Bospeen 813. Waspeen 1317. Stamboon dubbele Princessebonen 39 55. Staak princessebonen 4678. Snijbo nen 53—78. Prei 10—11. Kroten 5—10. Spi nazie 2027. Bloemkool AA 2130. Idem A 1326. Idem B 813. Idem C 8. Natuur tomaten 1625. Kas tomaten 1937. Spruiten 3960, Druiven 7385. Fruit: Légipont AAAA 15. Idem AAA 14. Edem AA 12. Idem A 14—15. Idem B 13. Idem H 1011. Schonen van Nordhau- sen AAAA21. Idem AAA 18. Idem AA 15. Idem A 12. Idem B 11. Idem H 7—10. Cox Orange Pippin AAAAA 37. Idem AA AA3036. Idem AAA 35. Idem AA 33. Idem A 24—31. Idem H 14—23. Sterappels AA 2224. Idem A 20. Idem B 16. Idem C 11. Idem H 1113. Glorie van Holland AA 15—19. Idem A 13. Idem B 12. aan de achterzijde. Tenslotte stelde de raad een winkelsluitingsverorde ning vast. Behoudens goedkeuring door de Kamer van Koophandel zul len de winkels op alle werkdagen tot 18 uur voor het publiek geopend zijn behalve Vrijdags, waarop de win kels tot 22 uur geopend zullen zijn. Bij de rondvraag merkte de heer G. A. de Wild» op, dat de beplanting op verschillende plaatsen het uitzicht op de wegen belemmert. Deze zal waar nodig gesnoeid worden. Hierna werd de vergadering geslo ten. Noordgouwe VISSEN IN DE KERKGRACHT Dezer dagen is de kerkgracht in de kom der gemeente Noordgouwe wederom met vissen bevolkt. Een drietal soorten, waaronder ook goud vissen, zijn aan het water toever trouwd. Hopelijk worden deze vissen -vooral door de jeugd met rust gelaten! Wegverbetering tussen Woensdrecht en Rilland Naar wij vernemen wordt Woens dag a.s. te Middelburg door de Rijks waterstaat aanbesteed het herstel van het wegdek op de Kreekkrakdam (rijksweg 58) door vervanging van het klinkergedeelte door een beton- wegdek en cte aanleg van 23 parkeer plaatsen langs deze rijksweg onder de gemeenten Woensdrecht en Ril- lana-Bath, Woensdag jl. besteedde de hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswa terstaat namens de minister van Verkeer en Waterstaat in Middelburg in het openbaar aan het maken van een rijwielpad van cementbeton op het gedeelte van de ryksweg 58 tussen km 2.3 en km 5.1 onder de gemeen ten Woensdrecht en Rilland-Bath. Voor dit werk werd als volgt inge schreven: A. J. Biijlevens, Breda 58.000; J, Haringman, Goes 54.100; C. V. J. Verwater en Co., Made 53.700; A. W. Wandel, Nieu- werkerk 53.700; Gebr. Knuist, Goes 53.600; Th. P. Cambier, Breskens 51.975; N.V. van Spiunder, Ridder kerk 51.280; Aannemingsbedrijf Zeeland, Middelburg 47.858. Het herstel van het wegdek ge schiedt over een lengte van drie km. Het rijwielpad wordt weer met drie km. verlengd. De 23 parkeerplaatsen zullen worden aangebracht over een langte van vijf km. Nieuwerkerk KLEUTER DOOR FIETS GEGREPEN. Dinsdagmiddag werd het 3-jarig zoontje van de heer C. V., op weg van de kleuterschool naar huis, in de Post- straat te Nieuwerkerk, door een wiel rijder aangereden en tegen de grond gesmakt. Nadat hét slachtoffertje bij de heer de B. was binnen gedragen, verleende dokter Vleugels Schutter van Oosterland medische hulp. Een lichte hersenschudding werd geconsta teerd. THOLEN St. Arinaland CATECHISATIES BEGINNEN WEER. Op Maandag 6 October begint ds. D. J. van Dijk, Ned. Herv. predikant te St. Annaland, weer met geven van catechisaties aan de jeugd van deze gemeente. Voor verschillende leeftijds groepen zullen de lessen op verschil lende uren worden gegeven. Verder zal er een catechisatie voor gehuw den worden gehouden. Voor de leer lingen, die buiten de gemeente een school bezoeken, bestaat de gelegen heid om Zaterdagavond een catechi satie bij te wonen. ST. PHILIPSLAND AUTOBOTSING Op de hoek Achterweg-Zuiddijk te St. Philipsland deed zich een aanrij ding voor tussen een vrachtauto van de fa. IJzelenberg te Bruinisse en een personenauto, bestuurd door mej. L. Neele te St. Philipsland. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor; dé personenauto werd zwaar beschadigd. GEMEENTERAAD BRUINISSE Geen slingerbos om het dorp Maandagavond kwam de raad van Bruinisse onder voorzitterschap van burgemeester Michaelis, in openbare vergadering byeen. Waarin drie be langrijke problemen aan de orde kwamen namelijk de bouw van een riool- zuiverings-instaJlatie, herziening van het wederopbouwplan en de inrich ting van een sportveld. Een verzoek van D. van den Berg- de Graaff, om vergoeding krachtens artikel 13 van de L.O.-wet, werd toe gestaan. Een serie voorstellen tot aankoop, verkoop of ruiling van grond werden aangenomen. RIOOLWATER ZUIVERINGSINRICHTING. De heer Argelo, directeur van de Centrale Dienst Noord-Zeeland, deel de mede, dat de firma, aan wie ver zocht was prijs op te geven voor de bouw van een bouwkundig en water bouwkundig gedeelte van de te stich ten rioolwater zuiveringsinrichting, aan dit verzoek heeft voldaan. De Erijs ligt echter belangrijk boven de egroting, die van dit object is ge maakt, De heer Argelo achtte nu openbare aanbesteding de aangewe zen weg. Ook firma's van het eiland kunnen dart inschrijven, al zal men voor het maken van het betere be tonwerk toch aangewezen blijven op firma's van buiten het eiland. Spre ker wenste in het bestek te zien om schreven, dat de directie in voorko mende gevallen kan eisen, dat het betonwerk zal worden uitgevoerd door specialisten in het betonvak. Besloten werd zo spoedig mogelijk tot aanbesteding over te gaan. Bo vendien zal in het bestek een artikel worden opgenomen, over het schoon opleveren van de afvoersloten langs het Stenen Pad en een gedeelte van de Molenweg. De toegangswaterlei ding tussen de hofstede van de heer K. Kik en de woning van dokter Quaak zal worden gedempt, gerio- leerd en bestraat. HET WEDEROPBOUWPLAN. De voorzitter deelde mede, dat op 23 September j.l. een conferentie is gehouden met diverse autoriteiten over de wederopbouw te Bruinisse. Gebleken is, dat het rijk niet bereid is bij te dragen aan wederopbouw of nieuwbouw in gebieden buiten de kom van het dorp, waar vroeger niet gebouwd is. Nodig was daarom een wijziging en beperking van het we deropbouwplan zoals dat destijds door de Centrale Dienst is ontwor pen. Van de nieuwe situatie werden reeds tekeningen gemaakt, die aan de raad werden getoond. De heer Ar gelo gaf een toelichting daarby. Onpopulaire en dure gebieden zijn nu van het herbouwplan geschrapt. Er wordt nu onderscheid gemaakt tussen herbouwplan en uitbreidings plan. Bij het laatste is gedacht aan de noodwoningen. De stenen noodwo ningen zijn indertijd zo solied gezet, dat de fundering te zijner tijd kan dienen tot het bouwen van normale huizen. De straat midden tussen de noodwoningen zou dan later'kunnen worden doorgetrokken naar de Schipperslaan en aan deze nieuw aan te leggen straat, zou dan even eens kunnén worden gebouwd. De voorzitter zegde de heer Arge lo dank voor zijn uitvoerige en dui delijke toelichting, alsmede voor de voortvarendheid, waarmee deze de nieuwe situatie aan de oude heeft Deze laatste bracht daarna nog ter sprake, de groene stroken c.q. het Slingerbos, dat op het oude wederop bouwplan, langs het dorp was ge dacht, De raad was echter huiverig om goede landbouwgrond, te beplan ten, ook al was uit aesthetisch oog punt een en ander misschien wel aantrekkelijk. Met Staatsbosbeheer is men in onderhandeling over be planting en plantsoenaanleg, binnen de kom, maar men zag voorlopig liever af van groene singels rona het dorp. Een verordening winkelsluiting- werd door de raad aangenomen. De sluitingstijd zal voor kapperszaken op 20.00 uur worden gesteld. De verho ging van de tarieven voor de vlees keuringsdienst werd met algemene stemmen afgewezen. Een verzoek van de School met de Bijbel om een vergoeding voor leermiddelen en ma teriaal voor het vak handenarbeid en lichamelijke oefening werd toege staan. De begroting 1952 is door Ge deputeerde Staten goedgekeurd. Wat betreft het aanleggen van een sport veld, deelde de voorzitter mede, dat in de nabijheid van de O.L. School een speelweide van 90 bij 60 nieter kan worden gemaakt. Hiertoe werd besloten. Financiering zal geschie den uit het door de Stichting Hulp actie Scheldemonden enige jaren ge leden ter beschikking gestelde Be drag van 3500. Door alle leden werd met nadruk betoogd, dat er des Zondags niet mag worden gespeeld. Bij de rondvraag deelde de voor zitter, naar aanleiding van enkele vragen van de heer Bal, mede, dat de heer Kik tegen de afsluiting van de Padjes voor vee in beroep is gegaan bij de Kroon, zodat in afwachting van de procedure, de padjes niet kunnen worden afgesloten, dat men het er nog niet over eens is. in welke richting men de riolering van het Nooddorp zal laten lopen en dat de verbetering van het Stenen Pad niet meer urgent is, nu er tot de aanleg van een nieuwe straat besloten is. Hierna werd de vergadering geslo ten. Nederland in beginsel bereid tot hervatting van de besprekingen met Indonesië Het ministerie van Buitenlandse Zaken en het Hoge Commissariaat van Indonesië delen mede: De waarnemend Hoge Commissa ris van Indonesië, de neer Soesanto Tirtoprodjo, heeft onlangs namens zijn regering het voorstel gedaan de besprekingen over de Unie en de kwestie Nieuw Guinea tussen beide landen, die in Februari 1952 werden onderbroken, te hervatten. De minis ter zonder portefeuille, mr. Luns, heeft Woensdagmiddag aan de waar nemend Hoge Commissaris van In donesië medegedeeld, dat de Neder landse regering hiertoe in principe bereid is en hem tevens in kennis ge steld van de inzichten van de Neder landse regering omtrent de basis en de wijze waarop de besprekingen vol gens haar zullen kunnen worden her vat. Eigenaardige gang van zaken bij „De Ommelanden" In mededelingen aan de melkleve- canciers en in advertenties in de Gro ninger bladen heeft, de directie van „De Ommelanden" te Groningen jon ge mensen opgeroepen „met een goede schoolopleiding en de nodige karak tervastheid alsmede ook vooral van huis uit ingesteld tegen de revolutie", die bij gebleken geschiktheid vast werk bij „De Ommelanden" kunnen krijgen. Verder deelt de directie van „D, Ommelanden" mede, dat èn de directeur èn de voorzitter van deze fabriek zich gaarne beschikbaar stel len voor spreekbeurten op vergade ringen van boeren, alsmede van melk- leveranciers van andere fabrieken. Inmiddels heeft de A.N.A.B. bekend gemaakt, dat ook zij zich beschikbaar stelt voor vergaderingen waarop het zelfde onderwerp, n.l. de achtergron den van de staking bij „De Ommelan den", ter sprake zal komen. Jeugdige lasser strooide geld op straat Een 19-jarige lasser uit Arnhem had van zijn baas 2200 gestolen. Hij legde dat geld in gedeelten op straat neer en liet het oprapen door zijn meisje of familieleden. In de di verse huishoudens werd een dank baar gebruik gemaakt van het geld. De lasser kwam Dinsdag voor de rechtbank waar hij 10 maanden te gen zich hoorde eisen. Tegen zijn moeder werd drie, tegen zijn a.s. schoonmoeder en zijn meisje werd een maand geëist. Tilburgs gezin woont al drie maanden onder zeildoek Brjna drie maanden reeds woont een Tilburgs gezin op straat. De heer Versluis met vrouw en kind woont onder een stuk zeildoek op een gras veld van de gemeente. Hoewel dit een van de urgentste gevallen van woningnood is en het gemeentelijk bureau naar een oplossing zoekt, wordt er geen haast gemaakt, omdat de gemeente vreest, dat wanneer het gezin Versluis onmiddellijk een huis toegewezen krijgt, er geen eind meer zal komen aan mensen, die zo lang dan maar op straat gaan wonen. Het zeildoek, waaronder hel gezin woont, verdient de naam tent nog" niet eens; er is juist plaats genoeg voor een tweepersoonsledikant. Over dag is Versluis naar de fabriek en dan zit zijn vrouw met de zorg over de spullen, die buiten opgeslagen moesten worden. Artilleristen veroverden befdamde „Citadel" van K.M.A. Het Spanjerdsgat, achter de gebou wen van de K.M.A. te Breda, waar eens de Spanjaarden rondslopen, was een dezer nachten opnieuw het to neel, waar militairen zich od steelse wijze voortbewogen. Het leek een ogenblik op een reprise van een bele gering der oude stad. Zestig wachtmeesters van de school voor reserve-officieren der artillerie te Breda., staken in het duister per roeiboot de pikdonkere Prinsenkade over en maakten volkomen by ver rassing de trots der K.M.A., de be faamde bronzen gedenkplaat, „De Citadel" buit. Zoals bekend bezit Nederland slechts drie van deze gedenkplaten. Noch de wacht in het poortgebouw, noch een van de slapende cadetten is door enig geluid opmerkzaam ge worden. een bewijs voor de zorg, waarmee de „actie-Citadel" door de artilleristen werd uitgevoerd. Via een brandraam, dat een dag tevoren reeds door een „voorpost" was geo- gend, drongen de invallers het lokaal innen waar „De Citadel" stond op gesteld. In no time werd toen de plaat in drie delen gedemonteerd door een stel artilleristen op (natte) kousenvoeten, die toen plotseling be merkten, dat „de weg terug" niet door het brandraam voerde, daar de zware bronzen stukken een te grote belemmering vormden. In arren moe de heeft men toen maar gebruik ge maakt met de ingang, met een grote kans ontdekt te worden. De waak zaamheid der Jonkers was echter blijkbaar niet groot, want ongestoord bereikte de groep de wal, waarachter de boot wachtte. Donderdagavond te 19.00 uur zal in de kerk der Oud-Gereformeerde Gemeente te St. Philipsland optreden prof. Van der Meiden van Apeldoorn. De in de Nea', Herv. kerk te St. Aniia- land gehouden extra collecte voor de kerkvoogdij heeft f 134.82 opgebracht. Bij K.B. van 18 September j.l. is de heer L. A. Verburg herbenoemd tot bur gemeester van Stavenisse. Tot president-kerkvoogd in de Ned. Herv. kerk te St. Philipsland is benoemd de heer G. v. d. Dussen. ZELF MAAR ÉÉNMAAL ZIEK Dokter A. J. de Weerd van Nieuw- en St. Joosland Zaterdag 40 jaar arts. De bewoners van Nieuw, en St. Joosland zouden bun kleine, plezierige dorpsgemeenschap moeilijk kunnen voorstellen zonder de figuur van dele ter A. J. de Weerd, die nu reeds acht en dertig jaar zijn welhaast vaderlij ke zorg aan de zieke Nieuwlanders besteedt. Hij kent ledereen en iedereen waardeert hem, niet alleen als een prima huisarts, maar ook als een goed huisvriend. Hy is „de dorpsdokter" in de mooiste betekenis, welke men aan deze betiteling mag toekennen en er kan dan ook geen twyfel aan bestaan, dat hij Zaterdag, wanneer hü zijn veertigjarig jubileum als arts mag vieren, de belangstelling krygt, welke hy zo ten volle verdient. staande is of een ziekte een kwade wending neemt. Ook is hg altijd in het ziekenhuis te Middelburg te vin den, wanneer één van zijn patiënten een vrij zware operatie moet onder gaan. GEZONDE ZUIGELINGEN. De jubilerende geneesheer vindt nog tijd in het dorpsleven allerlei fdneties te bekleden. Zo is hij voor zitter van het Groene Kruis, be stuurslid van de Oranjevereniging en leider van het nog jonge consul tatiebureau voor zuigelingen. Hij is er trots op, dat het dorp zoveel kern gezonde babies bezit. De moeilijkhe den in de oorlog niet meegerekend zo verloor hg zijn huis en al zrjn be zittingen bi) eer. bombardement heeft dokter De Weerd, zoals hij zelf zegt, rustige en zeer prettige jaren in Nieuw- en St. Joosland beleefd. Het is zeker de wens van de gehele burgerij, dat het hem gegeven zal zijn nog enige tijd in de goede ge zondheid, die steeds zijn deel is ge weest hij is zelf in die 40 jaar maar éénmaal ziek geweest met dezelfde toewijding en liefde die hij steeds aan de dag heeft gelegd, zijn schone arbeid als „dorpsdokter" ie vervullen. Dokter De Weerd is een Middel burger van geboorte en een echte Zeeuw; z'yn ouders kwamen van Zie- rikzee. Hij bezocht de Middelburgse H.B.S. en deed daar niet alleen de be ginselen van de wetenschap op, maar leerde op deze school ook zijn toe komstige vrouw kennen. Toen hij de schooldeur voor de laatste maal ach ter zich hoorde sluiten, wist hij ei genlijk niet goed, welke betrekking hij zou kiezen. Een plannetje om bij de Indische cavalerie te gaan, moest al ras worden opgegeven, omdat hij daarvoor werd afgekeurd. Op een goéd dag kwam een huisvriend, wiens zoon zich in Leiden voor apo theker ging bekwamen, met de vraag, of deze studie ook niet iets was voor de jonge De Weerd. De jongeman voelde daar echter niets voor hij kon toen nog niet vermoeden, dat liij later, met een apotheek aan huis, dagelijks te maken zou krygen met pilletjes en zalfjes maar toen hem de vraag werd gesteld, of de doktersstudie hem dan niet leek, antwoordde hg bevestigend: daar had hij zelf nog niet aangedacht. Hij toog naar Leiden en de bewoners van Nieuw- en St. Joosland, die hij door de jaren heen trouw is gebleven, zijn dankbaar, dat hij deze richting is uitgegaan Dokter De Weerd, een bescheiden mens en een gezellige prater, heeft een generatie in zyn dorp zien op groeien: het komt thans wel voor, dat hij nieuwe burgers ter wereld helpt, wier gelukkige jonge moeders hij destijds ook geboren heeft zien worden. Zoals een goed arts betaamt, staat hij altijd voor zijn mensen klaar en hij zal onder geen beding het dorp verlaten, indien een bevalling aan- Aanklacht tegen prof. Coremans Bedrog in onderzoek naar Van Meegeren's schilderijen Volgens berichten uit Bmssel heeft de Nederlandse kunstverzamelaar van Beuningen, tegen prof. dr. Core mans, de directeur van het Centraal Laboratorium der Belgische musea, een proces aanhangig gemaakt Als van Beuningen zijn proces wiiit, zal prof. Coremans boven eventuele boe te een schadevergoeding te betalen krijgen. Van Beuningen eist verder, dat het vonnis in 5 Belgische, drie Nederlandse, 2 Engelse en 2 Ameri kaanse bladen zal worden gepubli ceerd. Prof. Coremans wordt in de dag vaarding beschuldigd van bedrog tij dens, vóór en na het onderzoek, dat hij na de'bevrijding in opdracht van de Nederlandse justitie heeft inge steld naar de schilderijenvervalsing door Han van Meegeren. Attlee wil de strijd met Bevan c.s. uitvechten Brits vakverbond contra de linkervleugel Arthur Deakin, leider van de grote bond van transportarbeiders en ver leden jaar voorzitter van het verbond van Britse vakverenigingen, T.U.C., heeft de linkervleugel Woensdag op het partijcongres te Morecombe be schuldigd van „het zaaien van wan trouwen, dat het vertrouwen van het volk in de Labourbeweging zal ver nietigen". Onder toejuichingen èn af keuringen verklaarde hij, dat de by na 5 millioen vakverenigingsleden van de Labourpartij altijd het recht zul len handhaven om hun mening ken baar te maken. Deakin zeide, dat de vakbeweging ernstig bezorgd was over het meningsverschil, dat binnen de partij bestaat. Na zijn toespraak verklaarde Dea kin tegenover verslaggevers, dat vak verenigingsleden zal worden verzocht een grotere rol te spelen in hun plaat selijke Labourorganisaties, teneinde de opkomst van de Bevanisten te remmen. De inwendige strijd, een gevolg van Bevans overwinning bij de verkiezin gen voor het partijbestuur, dreigt in tussen alle andere kwesties op de agenda te overschaduwen. Attlee's aanhangers schijnen vastbesloten de stryd met Bevans aanhangers uit te vechten, aldus Reuter. Het partijbestuur heeft op zijn eer ste in de nieuwe samenstelling gehou den bijeenkomst, Arthur Greenwood, een man van de rechtervleugel en partij-penningmeester, tot voorzitter gekozen. Kostbare viool van Nap de Klijn verdwenen De violist Nap de Klijn uit Laren bemerkte Woensdagochtend na zijn reis met de trein van 8.10 uur "uit Rotterdam fog aankomst in Den Haag, dat zijn viool was verdwenen. De kunstenaar is door het gemis van dit kostbare instrument, een Paolo Maggini, zee gedupeerd. Nederlandse vlieger in de V.S. verongelukt In de nabijheid van Luke Airforce Base in Arizona (V.S.) is Maandag de 24-jarige reserve sergeant-vlieger C. de Kok van de Nederlandse lucht macht, die in de Ver. Staten tot vlie ger was opgeleid, met een vliegtuig verongelukt en om het leven geko men Sergeant De Kok was onge huwd en in Scheveningen woonachtig. Tsjoekof eist sluiting van „spionnagecentra" Het hoofd van de Russische contro le-commissie, generaal Tsjoekof, heeft Woensdag in nota's aan de drie Weste lijke Hoge Commissarissen, de sluiting geëist van „spionnage- en terroristen centra" in West-Berlijn, die betrokken zijn bij „misdrijven" tegen Oost-Duits- land en Oost-Berlijn. Kortelings in Oost-Duitsland gevoerde processen te gen „terroristen en tweedrachtzaaiers" hadden aangetoond, dat deze opdrach ten en gelden van genoemde centra hadden ontvangen, aldus Tsjoekof. Het gaat hier o.m. om de bekende Strijdgroep tegen de onmenselijkheid, de Vereniging van Vluchtelingen, enz. Anna Pauker op de achterste rij. Toen het Roemeense parlement on langs in herfstzitting bijeen kwam, bleek, dat Anna Pauker, de in onge nade gevallen Roemeense minister van buitenlandse zaken, op de ach terste rij zat. Het was de eerste keer in vele weken, dat mevrouw Pauker in het openbaar verscheen, sinds zij eerder dit jaar was „gezuiverd" we gens afwijking van de partijpolitiek. Scheepsramp voor Sumatra's Westkust Het motorschip „Bawean" van de Indonesische maatschappij „Kali- mantan" heeft een schipbreukeling opgepikt, die waarschijnlijk de enige overlevende is van het vorige week omgeslagen en gezonken scnip ..Ho Sing" van de maatschappij „Padjar Padang". Er worden 21 leden van de bemanning en 6 passagiers vermist. Het schip is omgeslagen op de route van Djakarta naar Padang. VOETBAL Belgen en Nederlanders bereiden zich voor op 19 October Met het oog op de landenwedstrijd BelgiëNederland, welke Zondag 19 October te Antwerpen wordt gespeeld, is men in beide kampen met de voor bereiding begonnen. In het Olympisch Stadion te Am sterdam komt elke Dinsdagavond de Nederlandse elftalclub bijeen om on der leiding van coach Van der Lek te oefenen en de Belgische voetbalbond heeft aangekondigd, dat de centrale training voor de Rode Duivels Woens dag 8 October begint. Dit wil zeggen, dat de Belgen vóór de wedstrijden van het A-elftal tegen Nederland en het B-elftal tegen Luxemburg, op dezelfde dag in de hoofdstad van het Groot- Hertogdom, slechts tweemaal geza menlijk bij Bill Gormlie zullen trai nen. Voor deze trainingsavonden in het Heyselstadion zijn o.a. opgeroepen: de doelverdedigers: Boogaerts (Standard). Gebruers (Herenthals). Geerts (Beer schot) en Seghers (La Gantoise). Ver der: Saeren (F.C. Luik), Carré (F.C. Luik), Mees (Antwerp F.C.), Van der Auwera (R.C. Mechelen), Anoul (F.C. Luik). Henri Coppens (Beer schot), Lemberechts (F.C. Mechelen), Mermans (Anderlecht) en Moes (F.C. Luik). KERKNIEUWS BEVESTIGING EN INTREDE. Op Zondag 5 October a.s. des na middags om half drie zal vicaris J. Homan uit Hulst zijn intrede doen in de Nederlands Hervormde kerk te Nieuwdorp. 's Morgens wordt de heer Homan bevestigd door ds. A. P. v. d. Made uit Nieuwdorp. Nagekomen advertentie. Te koop HUIS MET TUIN Zuidwal 11, Arnemuiden. Na verkoop direct te aan vaarden. Briefjes inleveren vóór 15 Oct. a.s., C. VAN SLUIJS, Zuidwal 11, Arne muiden,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13