z NIEUWS UIT ZEELAND WISSEL SCHOUWEN SCHOUWEN EN DUIVELAND GOEDE KWALITEIT VEE OP FOKDAG ZUID-BEVELAND WOENSDAG 1 OCTOBER 1952. PROVINCIALE EBUWBBCOURANT Rotterdamse rechtbank kwam naar Terneuzen Schroot of bruikbaar materiaal De hoop oud materiaal, de momen teel op het terrein aan het Zevenaar- dok te Terneuzen ligt opgeslagen en die in Mei jl. te Sas van Gent aan boord van het m.s. „Atalanta" door de douane in beslag werd genomen, daar men deze lading niet als .bruik bare auto-onderdelen", waarvoor zij was aangegeven, beschouwde, staat thans volop in de belangstelling. Zo als eerder gemeld, stonden in verband hiermede de vorige week oen Rotter damse koopman en een auto-hande laar voor de economische kamer van de Rotterdamse rechtbank terecht. Aangezien de meningen der experts verschillen over de vraag of de lading van de „Atalanta" al dan niet als schroot is te beschouwen, besloot de rechtbank een en ander ter plaatse in ogenschouw te gaan nemen. Zo ai'ri- veerdè Dinsdagmiddag omstreeks het middaguur een gezelschap, waarvan o.a. deel uitmaakte de president van de economische kamer, verscheidene rechterlijke ambtenaren en experts, aan het Zevenaardok, om de partij materiaal te bezichtigen. Naar wij vernemen, zal einde vol gende week uitspraak in deze zaak worden gedaan. Ongedierte in voormalig Ambonezenkamp D.U.W. TROF ONMIDDELLIJK MAATREGELEN Het vroegere Ambonezenkamp te Noordwelle op Schouwen, dat Maan dag door de D.U.W. weer in gebruik werd genomen, is Dinsdagmorgen weer gesloten omdat er ongedierte werd aangetroffen. Het kamp werd onmiddellijk bij de komst der Ambo nezen in Nederland ter beschikking van de Ambonezen gesteld. Het werd 12 September ontruimd en daarna zeer grondig gezuiverd. Maandag kwamen de D.U.W.-arbeiders er weer in en reeds Dinsdagochtend bleek, dat zich toch nog wandluizen in de barakken bevonden. De arbeiders werden daarna overgebracht naar Aagtekerke en Biggekerke. Het kamp zal heden door de zuiverings- dienst uit Rotterdam volledig met gas worden gezuiverd en zal Maan dag a.s. weer in gebruik worden ge nomen. Voortaan zal door dc D.U.W. geen enkel Ambonezenkamp in dienst worden gesteld zonder dat het uitge- gast is. Ook het kamp Breidorpe op Schouwen, dat Maandag a.s. in ge bruik zal worden genomen, wordt.te voren uitgegast. RAAD ELLEMEET Schuddebeurs VERGADERING „DE REISDUIF". In haar clublokaal te Schuddebeurs vergaderde de postduivenbouders- vereniging „De Reisduif" voor Noordgouwe en omstreken, onder voorzitterschap van de heer S. van den Houten. De vergadering bepaal de zich hoofdzakelijk tot de a.s. ten toonstellingen. De eerste tentoonstel ling zal gehouden worden te Brou wershaven op 28 en 29 November a.s. Hieraan zullen vele attracties wor den verbonden. Op 12 en 13 December a.s. zal een uitdagingstentoonstelling worden ge houden te Schuddebeurs, waaraan iedere vereniging van het eiland kan deelnemen. „De Reisduif" stelt een fraaie beker beschikbaar als wissel- prijs voor die vereniging, die als kampioen naar voren treedt. De eigenaar van de mooiste duif dezer tentoonstelling zal bovendien een lauwerkrans worden aangeboden. Bij het bekendmaken van de kam pioenschappen bleek, dat „De Reis duif" dit jaar bijzonder goede pres taties geleverd had, zowel in de af deling Zeeland als op het eiland. In het bijzonder noemde de voorzitter de heer Botting, die met zijn duiven op de vitessevluehten zeer goéd had gevlogen. Op de fondvluchten wer den dit jaar buitengewoon goede prestaties geleverd door de duiven van de heer C. J. Ovenveel te Zonne- maire. Door dit lid werd met een duif de 4e prijs over geheel Nederland be- haald op de wedvlucht vanuit Libour- VOETBAL DREISCHOR WON MET 7—1 VAN ZIERIKZEE III. Dreischor heeft Zondag het nieu we seizoen uitstekend ingezet door met 71 van Zierikzee III te win nen. Met een fraaie kopbal gaf Lind- hout de blauwhemden na 35 min. de lekiyig (10). Uit een penalty maakte Oor Vei'west gelijk (1-ij. Dries van Gastel bezorgde Dreischor weer de leiding (21) en met deze stand brak de rust aan. In de twede helft waren de blauwhemden heer en meester en door M. J. de Waaij werd het 31. Ook het vierde doelpunt kwam van de voet van M. de Waaij (4—1). Een corner door C. de Waay genomen werd door Lindhout ingekopt (51) Toen Lindhout op unfaire wijze Werd aangevallen, wees scheidsrech ter Jacobs naar de witte stip en Kees de Waaij kende geen genade (61). Het was Lindhout die er 71 van maakte toen iiij zich keurig vrijspeelde en scoorde (71), met welke stand het einde kwam. NAC IV WAS STERKER. In een voor de rust aardige wed strijd heeft Zierikzee II beide punt jes aan NAC IV moeten laten. Het eerste half uur waren de ver dedigingen de aanvalslimes de baas, maar nadien kwam Zierikzee sterk in de aanval, waarbij menige goede leans werd gemist. Zierikzee nam de leiding door Ver ton (10). Even voor de rust kreeg Koster een kans, die hij benutte (20). Zierikzee was evenwel enke le minuten na de rust een geslagen ploeg. NAC nam direct na de.aan vang het heft in banden en spoedig verkleinde de linksbinnen de ach terstand tot 21. Even later liet de doelman van Zierikzee een 'on benullig schot van de midvoor glip pen. Dezelfde speler maakte er na een soloren 23 van. NAC bleef sterk in de aanval en de midvoor gaf Kou ijzer voor de vierde maal het nakijken (24). Zierikzee wist nu het spel enigs zins te verplaatsen en verkleinde de achterstand toen C. v d. Westen inschoot (34). De gasten bleven echter sterker en nadat zij de stand op 35 hadden gebracht vonden beide ploegen het welletjes. Toen de scheidsrechter voor de laatste maal floot, had de technisch beste ploeg verdiend gewonnen. DREISCHOR H WAS KANSLOOS TEGEN ZIERIKZEE IV (0—4). De Dreischor reserves konden het tegen Zierikzee 4 niet bolwerken en gingen met 04 ten onder. Henry Volkeri gaf de róód-zwarten al na 8 minuten de leiding en het was dezelfde speler die er 02 van maak te. Nog in de eerste helft werd het 0 3 uit een kopbal van Volkeri. Na de rust waren de blauw-witten veel sterker, maar een doelpunt viel juist aan de andere kant toen C. van Schelven inschoot. Met 04 kwam het einde van deze aardige wedstrijd. Verhoging der keurlonen De raad van de gemeente Ellemeet kwam bijeen onder voorzitterschap van burgemeester A. J. de Bruijn. Afwijzend werd beschikt op 'n ver zoek van de Ned. Vereniging tot bescherming van dieren tot het aan schaffen van enkele hulpmiddelen voor het afmaken van honden en katten. Op voorstel van B. en W. werd be sloten de regeling geneeskundige verzorging gemeentepersoneel aan te passen aan de voor het rijkspersoneel getroffen regeling. Op verzoek van de minister- van sociale zaken werd vastgesteld een wijziging der kinderbijslagverorde ning voor het personeel dezer ge meente. Het verzoek van B. en W. van Zie rikzee tot verhoging der keurlonen voor het keuren van vee en vlees ontlokte een uitgebreide discussie. Wethouder De Jonge achtte de be zoldiging van de keuringsveearts, hoofd van dienst, te hoog. Volgens hem was destijds op een algemene vergadering in Zierikzee besproken om de werkzaamheden der hulpkeur meesters in de zomer, wat bezoldi ging betreft, te compenseren met de jaarwedde van de keuringsveeartsen, doch over dit onderwerp wordt thans niets meer gehoord. De heer C. de Gast was niet overtuigd van de nood zakelijkheid, dat hulpkeurmeesters van auto's moeten gebruik maken. Misschien zou het mogelijk zijn om met een keuringsveearts minder te volstaan. De heer By de Vaate kon het betoog van de heer Gast geheel onderschrijven. Ook de andere leden stonden sceptisch tegenover de orga nisatie van de vleeskeuringsdienst. Voor een nadere bespreking met het hoofd van dienst in de raadsverga dering voelde men weinig. Hoewel met enige tegenzin, besloot de raad met algemene stemmen tot verho ging der keurlonen. Bij de inzending der verordening zal worden verzocht deze niet eerder goed te keuren, dan nadat alle gemeenten binnen de kring van de vleeskeuringsdienst tot de verhoging hebben beslofen. De leden der Commissie Woon- ruimtewet werden herbenoemd. Tot leden der Commissie, belast met het nazien der gemeenterekeningen over 1951 werden gekozen de heren: Goos- sens, Korsman en Bij de Vaate. Hierna werd de bluswatervoorzie ning besproken. Besloten werd de sloten tussen de woning van H. Flo- hil en de boerderij van L-. Houtman, alsmede die voor deze boerderij te laten uitdelven, zo mogelijk door ge bruik te maken van een dragline. Goedgekeurd werd verder nog een wijziging der begroting 1952 van het Burger] ijk Armbes tuu r, Zierikzee WEDVLUCHT „GEVLEUGELDE VRIENDEN". De poslduivenhoudersvereniging „Ge vleugelde Vrienden" te Zierikzee nam deel aan een wedvlucht uit Query. On derstaande eigenaren behaalden met hun duiven de volgende prijzen: I. 2 en 16 A. Bakker: 3 en 12 C. M. van Westenbrugge; 4. 6. 7 en 10 W. V. Pankow; 5 C. Seijbel; 8. 9, 14 en 15 L. Simmers; 11 C. Berre- voets; 13 J. A. v. d. Bos; 17 J. B. Heyboer. Uitslag kampioenschappen 1952: Vitesse: 1 A. Bakker: 2 .T. Dalebout; 3 F. Maijs. Jonge duiven: 1 A. Bakker; 2 C. Berre- voets; 3 W. Heyboer. Fond; 1 J. A. ten Kaap; 2 A. J. Stoutjesdijk; 3 G. Kristalijn. Navlucht: 1 W. V. Pankow; 2 C. Seybel; 3 A. Bakker. Generale kampioenen; 1 A. Bakker; 2 J. A. ten Kaap; 3 F. Maijs: 4 A. J. Stoutjesdijk; 5 W. Heyboer. Noordgouwe WEDVLUCHTEN. De uilslag van de viucht van Quievrain gehouden- door de postduivenhoudersver- eniging „De Reisduif" voor Noordgouwe en omstreken luidt: A. J. Flikweert, Zon- nemaire 1, 4, 7 en 10; J. M. Kloet, Brou wershaven 2 en 13; J. Klomp, Zonnemairc 3. 11 en 12; C. J. Ovenveel, Zonnemaïre 5; C. N. Botting. Schuddebeurs 6 en 9; L. A. van der Werf. Dreischor 8 en T. M. Da lebout. Nieuwerkerk 14. De uilslag van dezelfde vlucht door de concourscombinatie „Schouwen en Dui- vélanü" luidt: J. Pankow, Zierikzee 1, 2, 6, 7. 8. 15, 16 en 17; A. J. Flikweert, Zon- nemaire 3, 11 en 14; A. M. Berrevoets. Zierikzee 4: J. M. Kloet, Brouwershaven 5; F. D. Hillebrand, Zierikzee 9 en 20; J. Klomp. Zonnemaïre 10; C. J. Overweel. Zonnemaire 12; C. N. Botting. Schudde beurs 13 en 19 en L. A. van der Werf, Dreischor 18. TH0LEN Tholen SLECHTE VISVANGSTEN. Door het koude weer in de week van 22 tot 27 September j.L waren de besommingen van de Thoolse vis sers aan de lage kant. De vangst van bot en garnalen was nog lonend, doch, de vangst van andere vissoor ten leverde heel weinig op. Bij de verzending van mosselen naar het buitenland, vnl. België en Frankrijk is het nog steeds druk, evenals in de pellerijen en inmakerrjen. BETONNING SLAAK EN ZIJPE. De onlangs aangekondigde tonnen- verlegging ten Noord Westen van St Philipsland in het Slaak en Zijpe is thans gereed gekomen. Spitse ton no. 1 Slaak is gelegd op 51 °39'40" en 4U16'46", dit is ongeveer 500 meter Oost ten Noorden van het vuur van Stoofpolder op Schouwen en Duive- land. Spitse ton no. la is opgenomen en spitse ton no. 2 is verlegd naar 51°39'41" en 4°7T6", dit is plm. 900 meter Oost van spits 1. De spitse ton no. 10 Keeten is gelegd op 51°39'26" en 4°6'36" dit is ongeveer 450 meter Zuid-Oost ten Oosten van Stoofpolder. DE EERSTE SUIKERBIETEN. Maandag 29 September j.l. werden te Tholen aan de haven de eerste suikerbieten aangevoerd door de landbouwer D. Giljam van de Dee- hoeve. Per schip worden deze bieten naar de fabriek Dïnteloord vervoerd. Gepasseerd op 29 September. Roger, Sleeuwaart. Brugg, Claeys. Avontuur, Visser. Libia. Mudde. Simon, Huizen. Si- cilia, Sandifort. Tunisia. Hamers, Coad, van- Oosten. Telegraaf 6. v. d. Ouden. Dirk, Schouwstra. Telegraaf 16, Hoek. Neska 10. Rohrcass. Telegraaf 21, Venri'e- Ville. Adriana Cornelia, v. d. Vliet. Corjo. van Dijke, allen naar Rotterdam. Andre 2, Wagenmakers. Electra, Franse. Volke rak, Diepeveen. Joca, van Meel, Pelikaan, Dijkema, allen naar Dordrecht. Jochrl, Dupre. Rehoboth, Visser. Joma, Ruiten berg. Verandering, Rijkers, allen naar Werkendam. Vinkeveen, Wassenaar. Oynacker, Bultje. Stad Amsterdam 1, Merrelaar. Stad Amsterdam 3, Durlnck. Amstel 8, van ICessel. Amstel 9, Akker mans, allen naar Amsterdam. Elodie, van Zanten. Scheldezonen, De Koning, beiden naar KerkdrieL Res Nova, Blom. Corne lia, Vendeville, beiden naar Wemeldinge, Jean-, de Jong, naar Rossmn. Eva, Bon newei, naar Arnhem. Transporteur. Droog, naar Broek op Langend-ijk. Corline, van Groezen, naar Delft. Tony, Geirnaert, naar Heeselt. Machinsteen 21, De Brljn, naar Stevensweert. Volkerak, Diepeveen, naar Dordrecht. Marie Louise, Bliek, naar Gennep. Fleurie, Gross, naar Straatsburg. Rcscapé. Bracke. Sulina, Schott. Fluviale 9. van Schijndel. Rijn Schelde 15. Du- rinck. Thelebrug 6. Crapoel. Poseidon-, Didier. Rhenus 146. Weisenburger. Neeltje, Groeneweg, Reveil, Nauwelaarts. Alphon- se. de Backer. Rupel, Buitelaar. Sardinia. Verduin. Rheinunion 10. de Heel. Nussia 3, Klöckner. Ollevos 4, Volk, allen naar Duitsland. Rheinunion 1, Janssens. Waal, Schoots. Roland Geldner, Janssen. Sana- ra 102. Rossbach. Totondo, de Bruijn. Esso Nederland 1, Timmermans, allen naar Ba sel. Rijn Schelde 12. van Eisen-. Butania 1. v. d. Stroom. Leonidas 4. van Djjk. Damco 87, Naayen. Stad Amsterdam 7. Korstanje. Stad Amsterdam 4, Schou_ wenaar. Nautilus 13. Heymans. Rijn Schel de 14, Verhagen. Telegraaf XI, Hul- brechts. Raab Karcher 88, Oehler. Stad Tilburg, den Engelsman. Amstel 6, Schreu- ders. Arag 15, Blum. Damco 52, Hamel. Damco 69, Maas, allen naar België. Ver trouwen. Hartman. Energie, Kuipers. Prins Alexander, Bakker. Anna. Nooit Gedacht. Pleternella, de Haas. Jema, Cre- tel. Elisabeth. Avontuur. Charles, van Leeuwen. Tevredenheid. Pielkenrood. Sterna, Burm. Hillegïens, Drost, Knollen dam, Duynmeyer. Maria, de Vries. Jaco- ba, v. d. Wel, Augst, Van Eersel. Gerard, Valk, Porta, de Petter. Juma, Leunis. Wilma, Bevelander. Trlalgo, Koopmans. Gewi, Blok. Amethyste, van Wijk. 3 Ge broeders, van Yseldljk. Adriana, v. d. Boogaart. Jata 2, Geervliet. Zeeland, Gort. Aller, Schipper. Actief. Kornet. Animo, Teekman. Margus. Visser. Am bulant, de Waal. Annie, de Jong. Maria Broekman. Jadi. Jongman. Salf 16. de Laet. Marja, Worst. Margien. Boertlen. Seam 3, Dubbelman. Neerlandia, Schouw stra. Disponibel, Bonman, Adriaantje, v, d. Heuvel. Creseo, Opperman. Alvracht 8, v, d. Stolk. Joachim, Meyzel. Berlioz, Mo- chel. Vertrouwen, Schram, Anna. Koenen. Comptoir 4. Baldee. Matterhom 4, v. d. Hoeven, St. Rita. Mathys. Onderneming. Snijders. 3 Gebroeders, Struyck. Picardie. Eendel. Matheo, v. d. Spek. Castor, Bou- mann. Clara, van Lopik. Jurancon, Holle. Expres 23, van Lang. Seydlitz, Kern. Na val, van Reemoortel. Jean- Millot, Balzer. Marktberichten GRAANBEURS GRONINGEN. 30 Sept.: Rode tarwe 22,25—25.65; witte tarwe 22.25—25.75: rogge 25.25—30.50; win- tergerst vrij 28.2535.25. idem inlevering 20.25—25.50; Zomergerst vrij 30.2537.—; witte haver vrij 24 25—31.75; Capucijners 35.30—43.30. groene erwten 47.3048.50; paardenbonen 30.30—35.30, waalse bonen 50.3057.80, koolzaad 53.3560.85; duive- bonen 70.30—93.30, karwijzaad 50.58—59; geel mosterdzaad 50.4063,40; blauwmaan- zaad f 100.60—127.60. VEILING THOLEN. 30 Sept. Uien gewone 15,60. Drielingen 15,30, Picklers 20,98. Aanvoer 27% ton. VEILING SINT ANNALAND. 30 Sept. Uien miadélsoort 15,07. Bon ken 14,02. Drielingen 15,13. Picklers 20,23. Aanvoer 12 ton. VEILING SCHERPENISSE. 30 Sept. Uien middelsoort 14,99. Bon ken 14,13. Drielingen 15,12. Picklers 20,17. Aanvoer 20 ton. VEILING SINT MAARTENSDIJK. 30 Sept. Aardappelen: Koopmans blau we I 10.50. Eigenheimers I bonken 7,70. Aanvoer 5 ton. Uien bonken 14,16. Drielingen 15,20. Picklers 20,70, Aanvoer 12 ton. Provinciale dag Geref. Vrouwenverenigingen Twee referaten In „De Prins van Oranje" te Goes werd de provinciale dag van de Gere formeerde vrouwenverenigingen ge houden. Nadat de morgenvergade ring geopend was met zang, gebed en schriftlezing, sprak de presidente, mej. M. Witte uit Goes, er haar blijd schap over uit, dat God het nog steeds geeft bondsdagen te kunnen houden. Zij begroette de genodigden van diverse verenigingen. De jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse getuigden van een gestadige groei der Zeeuwse ver enigingen, een opgewekt verenigings leven en een gezond financieel beheer. Na het afwikkelen van enkele huis houdelijke zaken en na samenzang, sprak mevrouw Kraanvan den Burg over „Vrouwen uit de tijd van het Réveil". Zij schetste de toestand in die periode. Er was geen vrijheid in godsdienst en waar deze vrijheid nog wel gevonden werd, was deze zeer beperkt. In die tijd kwam 't ré veil, de ontwaking, waarin vrouwen een zeer grote rol hebben gespeeld. De vrouwen van de predikanten Brummelkamp. Van Raalte en Van Velsen steunden hun mannen in al les. Uitvoerig ging spreekster in op het leven van mevrouw Groen van Prinsterer, die in haar dagen een steunpilaar der kerk was. Na het be antwoorden van enkele vragen werd gezongen „O God, die droeg ons voor- geslacnt". De middagbyeenkomst werd ge opend met het zingen van het bonds-, lied. Het referaat van deze middag werd gehouden door ds. W. van dei- Linden uit Rotterdam, die ds. B. A. Bos verving. Spreker had als onder werp „De rykabm van ons kerkelijk leven". Deze rijkdom bestaat hierin, dat allen, mannen en vrouwen, reeds als kinderen gedoopt één zyn in de middelen der Genade en één in de ge nieting der Genade. De predikant sprak over de rijkdom, die wy allen vinden door Jezus' sterven aan het kruis. De schaduw uit Genesis 3 over de vrouw is in Christus heerlijkheid geworden. Spreker wees er op, dat het verenigingsleven de vrouw sterkt in de beloften Gods. die waar blijven. Ook in de kerkgeschiedenis speelden vrouwen een grote rol. Nu moet de vrouw haar man eveneens sterken in het kerkelijk leven; de man blijft het hoofd, de vrouw zijn heerlijkheid. Tot slot werd onder leiding van me vrouw Meindersma nog opgevoerd het spreek-zangstukje „Ons leven", dat de groei van kind tot mens. aan moeders hand geleid, behandelde. Ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd bijeen Onder auspiciën van de afdeling Breda der Vereniging van Expoge werd in hotel Tivoli te Goes een bij eenkomst gehouden van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd, met het doel te komen tot oprichting van een Zeeuwse afdeling. De bijeenkomst stond onder leiding van de' heer Vermeulen, die uiteen zette, wat reeds door de vereniging is bereikt en nog bereikt kan worden. Dat er nog niet voldoende bereikt is, weet spreker aan het feit, dat vele mensen niet beseffen, wat het bete kent een paar jaar in de gevangenis te hebben gezeten met het vooruit zicht nimmer meer in het eigen ge zin terug te keren. Hoevelen zijn in derdaad niet teruggekeerd! De ge vangenen, die de hel overleefden, heb ben hun plicht jegens het vaderland gedaan zonder zich af te vragen welke gevaren zij liepen. Maar heeft het na-oorlogse vaderland begrip toond voor hun daden en hun ofre Het heeft zeven jaar geduurd voordat de Ned. Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd ko ninklijk goedgekeurd werd. De „ex- pogé's" hebben niet gedacht, dat'on- dank hun loon zou zijn, aldus de heer Vermeulen, evenmin, dat zij zouden moeten strijden tegen wanbegrip en onrecht. Na de toespraak volgde een geani meerde discussie, waarna de spreker nog een aantal vragen beantwoordde. In beginsel werd besloten tot oprich ting van een afdeling Zeeland over te gaan, waarvan de zetel te Goes zal worden gevestigd. Veertig jaar arts DOKTER A. J. DE WEERD TE NIEUW- EN SINT JOOSLAND JUBILEERT. Dokter A. J. de Weerd te Nieuw- en Sint Joosland viert Zaterdag a.s. zijn veertigjarig artsenjubileum. Hij is reeds 38 jaar in Nieuw- en Sint Joos land gevestigd. Dodelijke val in scheepsruim De 57-jarige v. B. uit Lamswaarde, werkzaam op de scheepswerf te Kruis polder, viel Dinsdag in het ruim van een in aanbouw zijnd schip en kwam zo ongelukkig te vallen, dat hij aan de gevolgen overleed. .VAN "TOT WIN IJPE" De heer A. de Bie, wachtmeester bij de Rijkspolitie van de brigade Sluis is met ingang van I October overgeplaatst naar de verkeersgroep van de rijkspolitie te Middelburg. De heer Ed. Bonte te Clinge werd be noemd tot secretaris van de Boerenbond. De H.L.O.-proeven werden voor de tweede maal afgelegd door jlir. H. L. Ver- spyck te Zierikzee; Mej. C. Sliekèr te Brouwershaven en jhr. mr. J. B. de Beaufort te Zierikzee behaalden het 4e graads diploma. De heer Etienne Hermans uit Koe wacht slaagde te Rotterdam voor het Rijksdiploma schoenhersteller. Zijn dorps- genote, mej. Emmy Raes, behaalde te Tilburg het diploma machineschrijven. Maandag werden door de landbouwer A. J. Bolle te Sirjansland de eerste bieten naar de haven „de Staart" vervoerd. Een kip, die toebehoort aan d'e heer M. Bierens te Sfc. Philipsland heeft een ei gelegd van 151 gram. Toen men het ei onderzocht kwam men tot de ontdekking, dat het nog een ei bevatte. Ook in St. Philipsland zijn de eerste suikerbleten gerooid. De eerste bieten werden ter verscheping aangevoerd door, de landbouwer K, de Ronde. ONDANKS KLEINE AANVOER Regen was ook te Goes spelbreker Twee dingen heeft de rundvee- en geitenfokdag vor Zuid-Beveland, welke Dinsdag oj» de Beestenmarkt te Goes werd gehouden, met de fokdag Wal cheren 1952 te Middelburg gemeen gehad. In de eerste plaats stroomde ook to Goes de regen voortdurend neer op mens en dier. In de tweede plaats wat veel belangrijker is werden ook in de Ganzestad dieren van uitste kende kwaliteit voorgeleid. Natuurlijk, uitzonderingen waren er, maar het oordeel van de jury was over het algemeen gunstig. Ook de fokkers van Beveland kunnen tevreden zijn. De aangevoerde hoeveelheid dieren was echter aanzienlijk kleiner dan in Middelburg. Er verschenen een kleine honderd stuks rundvee ter keuring en circa veertig geiten. Toen het keuringsterrein tegen half elf bijna geheel was gevuld met rundvee en geiten en ook tal van be langstellenden, ondanks het slechte weer op de Beestenmarkt verschenen waren, nam de keuring een aanvang. Eegonnen werd met het keuren van de geiten en reeds de eerste klasse die werd voorgeleid, in de lammeren- afdeling, werd door de jury, bestaan de uit de heren C. den Engelsen uit Middelburg en J. Versluijs uit Seroos- kerke, als een zeer goede groep ge classificeerd. Ook bij het keuren van de andere klassen lieten de heren van de jury optimistische geluiden horen, die pleitten voor de zorg, wel ke ook in Beveland aan de geit wordt besteed. Vooral de kampioene, Koosje van dé heer J. Ruissen te Katten- dijke, was een fraai dier met veel adel. De reserve-kampioene van de Dirigent „St. Caecilia" te Vlissingen neemt ontslag DE HEER JAC. HOLLAERS. Naar wij vernemen heeft de heer Jac. Hollaers, directeur van de har monie „Sint Caecilia" te Vlissingen, als zodanig ontslag genomen. In het Vlissingse muziekleven neemt de heer Hollaers sedert vijftig jaar een zeer bijzondere plaats in, terwijl hij met name aan „Sint Caecilia" bijna een halve eeuw zijn beste krachten heeft gegeven, waarvan 18 jaar als dirigent. Voor deze vereniging moet het besluit van de heer Hollaers ongetwij'feld als een groot verlies worden aangemerkt. De oorzaak van het ontslag is o.m. hierin gelegen, dat de heer Hollaers te weinig medewerking meende te ontvangen van de zijde der leden. De heer Hollaers was reeds als 19- jarige jongeman stafmuzikant van het 6e regiment te Eindhoven en kwam daarna naar Vlissingen in dienst van de posterijen. Hier trad hij o.m. op als directeur van d'e destijds bestaan de „Postfanfare", een betrekkelijk klein corps, dat echter grote ver maardheid genoot. In de oorlog 1914— 1918 was hij kapelmeester van het z.g. „Landweerbataljon", dat in Domburg was gesiationneerd. De „stafmuziek" van dit bataljon was zeer populair en trad bij allerlei gelegenheden voor 't voetlicht. Voorts was de heer Hol laers directeur van de fanfare „Luc- tor et Emergo" te Zoutelande, terwijl hij zich bovendien als koordirigent onderscheidde. Zo was hij gedurende lange jaren directeur van het R.K. Kerkkoor te Vlissingen, van het Man nenkoor- „D.O.U." aldaar, terwijl hij thans nog dirigent is van de zangver eniging „Hosanna" te Zoutelande. Op concoursen behaalde hij met zijn ko ren en corpsen diverse eerste prijzen. In de mobilisatie 1939 stelde hij zich op verzoek beschikbaar als instruc teur van het balalj onsmuziekcorps te Vlissingen. Vele jaren werkte hij als instrumentalist mede aan concerten, oratorium-uitvoeringen enz. te Vlis singen, Middelburg, Goes enz. De heer Hollaers, die thans 70 jaar is. heeft echter nog niet het plan ,.de harp aan de wilgen te hangen", doch zal als dirigent werkzaam blij- heer J. van Oosten uit Nicuwdorp deed trouwens maar weinig voor de kampioene onder, HET RUNDVEE Bij de keuring van het rundvee door de heren M. Kleinepier uit Mid delburg en A. F. Kloek uit Peursum ir W. L. Harmsen uit Middelburg trad als arbiter op moest vaak lang gewikt en gewogen worden om uit de kleine maar selecte groep de prijswinnaars te halen. De oudere stieren waren op deze fokdag niet zo talrijk, zodat spoedig was uitge maakt, dat aan Poelster Bertus B. P. van de vereniging voor K. I. „Naar Productief vee op de Bevelanden" de kampioenstitel moest worden toege kend. Het is een zeer typische stier, die een beste indruk maakt. By de koeien werd kampioene Coo- rie van J. Sïnke te Wolfaartsöijk, die hierdoor in het bezit kwam van de beker, beschikbaar gesteld door de N.V. „Hollandia". Reserve-kampioene werd Mina 15 van gebroeders Rouw te Goes. Dit dier bezat naast een be hoorlijke kop een goede diepte en was de titel ten volle waard. Een bijzondere attractie van deze tentoonstelling was de expositie, wel ke in een van de zalen van de heer Krijger was ingericht. Hier werden tal van bestrijdingsmiddelen getoond door de firma Bogena, terwijl er ver der een aantal melkmachines van de F.N.-fabrieken uit Herstal (B.) te be wonderen vielen. EERVOL ONTSLAG SfeCRETARlS VOOGDIJRAAD. Bij koninklijk besluit van 25 Augus tus is thans op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan mr. A. M. J. Post Uiterweer uit zijn functie van secre taris van de Voogdijraad te Middel burg. UNIVERSITAIR EXAMEN. De heer W. Adriaenssens te Honte- nisse slaagde voor het artsexamen te Utrecht. MOTORSPORT GEZELLIGHEIDSRIT. ue M.A.C. „Inter-Scaldes" houdt a.s. Zaterdag weer een gezelligheidsrlt, ditmaal op Noord-Beveland. Het is een knobel-kaartspelrit en de deelna me staat open voor alle motorrijders, automobilisten en bromfietsers. De start is des middags om 4 uur te Kort- gene, de finish om 7 uur te Colijns- plaat. De overige controles zijn te Kamperland, Wissekerke, Kats en Geersdijk. KERKNIEUWS Ds. S. H. J. JAMES 75 JAAR Vandaag viert S. H. J. James, em.- pred. van de Ned. Hcrv. Gemeente te Delfshaven en thans wonende te Am stelveen zijn 75ste verjaardag. Ds. James werd 1 October 1877 ge boren en in 1902 door het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. 8 Maart van het daarop volgend jaar (1903) verbond cand. James zich aan zijn eerste gemeente Biggekerke (classis Middelburg). In 1905 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Lage Zwalu- we, vanwaar hij 25 October 1914 naar Delfshaven vertrok. Deze zijn derde en laatste gemeente diende ds. James tot 1 Augustus 1943, toen hem na 40 volbrachte dienstjaren emeritaat werd verleend. Ds. James, die zich na zijn emeri taat metterwoon te Amstelveen ves tigde. was tijdens zijn verblijf in Delfshaven vele jaren praetor van de ring Schiedam. Nieuws in een Noiedop Door brand is eon gedeelte van een villa te Nijmegen verwoest. De schade wordt geschat op 25 mille. 9 Een van de zwaarste stormen in vele jaren heeft Dinsdagochtend West-Frankrijk getroffen. De storm ging gepaard met een ongewoon zware regenval. Verscheidene rivieren zijn buiten de oevers getreden. Afgelegen boerderijen zijn overstroomd. West- Duitsland heeft eerr bedrag van 2.4 mil- lioen DM toegewezen voor de invoer van boter uit Nederland, fe De Zuid-Koreaan- se premier Tsjang Taik Sang heeft om gezondheidsredenen zijn ontslag Inge diend bij president Syngman Rhee. De afgelopen twee weken heeft de premier aan critiek bloot gestaan, omdat hij deze zomer een Japanner naar men zegt Soesomi Itsji, tijdens de Japanse bezet ting de burgemeester van Seoel bij zich heeft ontvangen zonder dat deze een verblijfsvergunning had. In Den Haag heeft een zware binnenbrand gewoed in een meubelmakerij. De brandweerlieden moesten door de enorme rookontwikkeling gebruik maken van zuurstofmaskers. Een grote hoeveelheid eiken- en beukenhout ging verloren. Dr. Hjalmar Schacht, die In de afgelopen drie weken Perzië en Egypte heeft bezocht en d'e regeringen- van deze landen Van advies diende over financiële vraagstukken, is thans naar Spanje vertrokken en zal waarschijnlijk een bespreking hebben met Franco. Schacht blijft een wèek in Spanje. Amsterdamse Beurs Bank v. Ned. Gem. 4% Bank v. Ned. Gem. 0-5-10 Nederland 1951 (3%) Nederland 1948 (3%) Nederland 1947 (3%) 3 Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 InvesterJngscertificaten 3 Nederland 1962-64 z.b. 3 Nederland 1962-64 m.b. 3 Nederland N.W.S. 2% Ned. Indië 1937 A 3 Nat, Handelsbank Ned. Handelmij. A.K.U. Bergn's en Jurgens Calvé-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton-Feljenoord BiUiton Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamse Lloyd Ned. Scheepvaart Unie Stv. Mij. Nederland H.V.A. Deli-Batavia Mij. Deli My. Baltimore-Ohio Missouri K.T. New York Central Pennsylvania Anaconda Bethlehem Steel General Motors Intern. Nicket Kennecott Republic Steel U.S. Steel North American Cy. Midcontinental Shell Union Tide Water De beurs heeft ook gisteren een uiter mate lusteloos verloop gehad. De handel had weinig te betekenen. De cultuurmarkt was weinig interessant. Alleen Deii werd af en toe genoteerd, stemming prijshou dend. Gisteren stond de»inschrijving open op de tweede premielening 's-Gravenhage van f 10 millioen. De kans van slagen acht men redelijk goed. Sept. 30 Sept. 10014 100% 105 97!4 8914 89% 90% 90% 90% 90). 9334 94" 9214 92% 92 92% 92 92% 74% 74% 91 li- 91% 92% 91% 142 Vi 142% 152)4 152% 240V2 242% 112*4 114 159 159% 15514 155 174 174% 192% 192% 3541/j 154% 158% 158% 176 318% 318% 7314 73 143% 143% 101 101 119% 119% 120% 120% 134% 135% 87% 86 63 62% 21% 21% 18% 19!» 20 41% 41% 48% 48% 59% 59% 45% 45% 74 74 39% 393; 38% 33% 22% 22% 62% 62% 70% 71 21% 21%

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13