f.110 Zwitsaletten BURGEMEESTER B. FUNK NAM AFSCHEID VAN HEINKENSZAND r Zeeuwse Almanak RILLAND BATH KREEG EEN NIEUWE GYMNASTIEKZAAL ONTWIKKELING VAN THOLEN EEN GEBIEDENDE EIS ZENUWPIJN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG isu aKfi tiivLCS^rc xvoZ BUITENGEWONE RAADSVERGADERING Uit vele hartelijke toespraken bleek, dat men hem ongaarne ziet gaan In een buitengewone vergadering van de gemeenteraad van Heinkens. zand hebben Maandagmiddag de raad en vele genodigden afscheid ge nomen van burgemeester B. Funk, die per 1 October a.s. benoemd is tot burgemeester van Oudenbosch. Vele hartelijke woorden werden gesproken om de scheidende dank te brengen voor zijn werkkracht en de ondervonden vriendschap. Algemeen werd hem de mooie promotie gegund, doch ander zijds was er een zekere teleurstelling, dat men de heer Funk als burge meester van Heinkenszand moet gaan missen. foto's van Heinkenszand in lijst aan geboden. Hierna voerden nog vele sprekers het woord om dank te brengen voor de van burgemeester Funk ontvan gen medewerking en vriendschap en hem geluk te wensen met zijn pro motie. Mr dr A. J. J. M. Mes opende de rij als voorganger van burge meester Funk, als vriend, als voor zitter van de Vereniging van Burge meesters en Secretarissen in Z.- en N.-Beveland, alsmede namens de vele burgemeestersvan nabuurgemeenten, die mede tegenwoordig waren. Voorts spraken nog pastoor J. L. Witkamp, de heer M. C. de Leeuw namens de Geref. Kerk, dokter P. Staverman namens de plaatselijke verenigingen en als vriend, kapitein C. J. Deurloo namens de rijkspolitie, 'de heer L. Evertse uit Oudelande voor de oplei ders van de cursussen gemeente-ad ministratie, de heer N. C. de Regt voor de oudercommissie van de O. L. school en de Heinkenszandse ijsver- eniging en de heer Th. W. Spelier, hoofd R.K. school, namens het onder wijzend personeel en de schooljeugd. Het was een aardig intermezzo, toen de oudste inwoonster, de 90- jarige mej. wed. Tramper, op onge kunstelde wyze de dank van de ouden van dagen vertolkte. Hierna spraken nog de heer A. Spee, hoofd van de O.L. school, de heer J. v. Belle, hoofd Chr. school, de heer J. v. Nieuwenhuize namens de Oranjevereniging, de Ned. Herv. Kerk en de commissie voor rijtoei ouden van dagen, en tenslotte de heer J. Koens, namens de voetbalvereni ging „Luctor". Met een dankwoord van burge meester Funk, die zijn verblijf in Zee land een gezegende tijd noemde, werd deze bijeenkomst besloten. Met een handdruk namen daarop velen af scheid van de heer en mevrouw Funic. Nadat besloten was burgemeester Funk ontslag te verlenen als ambte naar van de burgerlijke stand en o.m. voorlezing was gedaan van het be- noemings- en ontslagbesluit, richtte de vertrekkende magistraat zich voor de laatste maal als voorzitter van de raad tot de raadsleden en ge nodigden. Hij heette hierbij ook de wethouders en secretaris van Ouden bosch welkom. Vervolgens sprak hij zijn erkentelijkheid uit voor de mede werking, steun en vriendschap, welke hij steeds mocht ontvangen. Toen de heer Funk op 21 September 1946 als burgemeester werd geïnstalleerd, was dit ambt nog een ongeopend boek voor hem. Nu verklaarde hij dankbaar te zijn het te hebben mo gen uitoefenen, hoewel er ook moei lijkheden te overwinnen waren. Het is niet altijd mogelijk goede vrienden met iedereen te blijven, hoewel spr. daar steeds naar gestreefd heeft. De voorschriften van het centraal gezag belemmerden in de beginperiode vaak de opbouw van het gemeente lijk leven. Geleidelijk zijn de mogelijk heden voor de gemeentebesturen gro ter geworden, al vormt het gebrek aan geld nog vaak een hinderpaal. Dit is echter geen reden om niet te blijven nagaan, wat binnen het raam van de financiën wèl mogelijk is. Ver der memoreerde burgemeester Funk het nauwe contact met de nabuurge meenten. Hoewel hij een voorstander is van een zo groot mogelijke autono mie voor de gemeenten, moest hg toch toegeven, dat doof gemeen schappelijke regelingen veel tot 3tand kan komen. Het is hem vaak moei lijk geweest de centralistische ten- denzen te verwerken. Tenslotte sprak hij een dankwoord tot allen waarmee hij heeft mogen samenwerken, waarna hij de ambts keten overdroeg aan de loco-burge meester, wethouder C. Nijsse. Hij deed dat met de wens dat Heinkens zand spoedig een nieuwe burgemees ter zal krijgen en dat het deze ge meente goed moge gaan. Wethouder Nijsse, die hierna het woord verkreeg, sprak eveneens de hoop uit dat spoedig een nieuwe bur gemeester zal worden benoemd, daar hij de last van de waarneming te zwaar achtte. Vervolgens bracht hij burgemeester Funk dank voor de prettige samenwerking en goede lei ding, waarna hij èen overzicht gaf van hetgeen in de afgelopen zes jaar tot stand kwam. Zo werden o.m. 54 huizen gebouwd, de financiële positie van de gemeente werd gezond en burgemeester Funk heeft zich een waar burgervader getoond. Ook me vrouw Funk werd in de dankwoorden betrokken. TALRIJKE SPREKERS Op de officiële raadsvergadering spraken verder nog wethouder C. Dellebeke, het oudste raadslid, de heer A. Simonse, en de gemeente secretaris. de heer J. J. Meulendijk, welke laatste namens het gemeente- personeel de prettige omgang me moreerde. Namens raad en personeel werd de burgemeester een aantal Goed nieuws voor de Postabonné's. DE KRANT OP ZATERDAG IN HUN BEZIT Het hoofdbestuur van de P. T.T. is er mede accoord gegaan dat door de dagbladonderne mingen voortaan op Zaterdag alle postexemplaren van hun blad met een orange strook- band worden verzonden, zodat alle postabonné's, die de voor hen bestemde kranten op Za terdagmiddag wensen af te ha len, daartoe voortaan in de ge legenheid zijn. Er behoeft daartoe geen enkele formali teit te worden vervuld. Dit wordt by wijze van proef mogelyk gemaakt. Het spreekt vanzelf, clat deze maatregel al leen gehandhaafd zal blijven, als voldoende postabonné's van deze mogelijkheid gebruik ma ken. Immers: de P.T.T. moet zich hiertoe vele moeiten ge troosten en zij doet dat gaarne ten behoeve van het krantenle zend publiek. Bestaat ër ech ter geen animo voor dan zou P.T.T. die offers ook 'niet meer brengen. Nestor der Nederlandse notarissen jubileert 45-j'arig ambtsjubileum van notaris E. C. van Dissel te Goes Zaterdag a.s. viert notaris E. C. van Dissel te Goes zijn 45-jarig ambts jubileum. Sinds 4 October 1907 is de thans 86- jarige notaris Van Dissel als zodanig te Goes werkzaam. Hij verwierf zich daar in brede kring hoogachting en waardering. In verband met zijn hoge leeftijd heeft hij diverse functies, wel ke hij bekleedde, moeten neerleggen. Momenteel is hij nog lid van de Ka mer van Toezicht op de notarissen en candidaat-notarissen in het arrondis sement Middelburg. Vele jaren was hij ook bestuurslid van de ring Mid delburg van de Broederschap van No tarissen, waarvan hij tevens hoofdbe stuurslid is geweest. Voorts heeft hij ongeveer 35 jaar deel uitgemaakt van het Burgerlijk Armbestuur in Goes. Voor zijn talrijke verdiensten werd hij koninklijk onderscheiden door de benoeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De jubilaris is thans de nestor van de Nederlandse nota rissen. UNIVERSITAIRE EXAMENS. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen geneeskunde de heer A. E. E. Lievens te IJzendijke en voor het semi-arts examen de heer W. Snethlage te Mid delburg. Advertentie. Maak Uw bloed zuiver met Kruschen Salts.. En voorkom zo Rheumatisehe Pijnen. De bloedzuiverende organen tot jeug dige, krachtige werking brengen, het bloed vrij maken van pijnverwekken- de onzuiverheden, die zich anders vastzetten in spieren en gewrichten: dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regelmatig gebruik van Kruschen daarmee bevrijdt ge Uzelf van de jammer en de chagrijnige pij nen die U het leven maken tot een last. Koop vandaag Kruschen bij uw apo theker of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. ALS BAKENS.... Tussen IJzendijke en Philippine, langs de moderne betonweg, ligt het verleden uitgestald In een drassig weiland liggen daar als fragiele, verstarde wezentjes, twee mosselscheepjes; twee schamele restantjes van een vloot, welke eens de Braakman beheerste Ze liggen daar als de weggeworpen speelgoedstukjes van een kind, ver waarloosd achtergebleven na een in tensief gebruik De tere mastjes wijzen als in ontzet ting geheven armen ten hemel. In ontzetting ovr hetgeen kon ge schieden; over de wereld, die onder hen ineenstortte, wegebde, gelijk het leven uit een aangeschoten dier. Twee mosselscheepjes, verbaasd achtergebleven, verplaatst uit een we reld van water naar een wereld van gras, klei en koeien; geketend aan een levenslange nachtmerrie Trieste toonbeelden van een wereld, waarin alle glorie vergaat. Twee scheepjes in een weiland, als bakens op de levenszee.,.. FRAAIER DAN TEVOREN Spoedig wordt ook begonnen met de bouw van een nieuw Wijkgebouw Op feestelijke wy'ze werd Zaterdagmiddag te Rilland-Bath aan de Marijlte- straat een gemeentelijke gymnastiekzaal geopend. Deze zaal, de eerste na de oorlog in de onderwys-inspec tie Goes, zal behalve voor de school kinderen ook door de verenigingen kunnen worden benut. Nadat de leden van de gemeente raad en verdere genodigden in het gemeentehuis waren verwelkomd, be gaf men zich naar het nieuwe ge bouw, waar de burgemeester, de heer J. A. de Goffau, met een toespraak de officiële opening verrichtte en de zaal in gebruik overdroeg aan de la gere scholen in deze gemeente. Spr. memoreerde de zware materiële schade welke in Rilland-Bath werd geleden by de bevrijding. Zeer veel is thans hersteld, vaak fraaier dan te voren. O.a. kon een 100-tal woningen worden gebouwd. Voorts verrees een brandweergarage, annex bergplaat sen, een openbare lagere school, een kleuterschool, een stationsgebouw en een kerkgebouw te Bath. Thans is een gemeentelijk gymnastieklokaal gereed gekomen, dat in alle opzichten voldoet aan de daarvoor gestelde eisen. De burgemeester bracht dank aan de diverse instanties en autori teiten, die hieraan hun medewerking gaven. Behalve de schooljeugd zullen ook de verenigingen van deze zaal kunnen profiteren, in hoofdzaak voor sportbeoefening. Voorts wees de burgemeester er nog op, dat thans in Rilland-Bath nog gebrek Is aan een geschikt wijkgebouw voor het Gree ne Kruis. De bouw is reeds aanbe steed en de uitvoering zal vermoede lijk spoedig kunnen aanvangen. Voorts staat nog een badlokaal en een gebouw voor ouden van dagen op het verlanglijstje. Tot slot deed burgemeester De Goffau een beroep op de leerkrachten van de scholen en de verenigingen om deze zaal in goede staat te houden. ANDERE SPREKERS Na de burgemeester spraken nog de heer S. J. Klompe, rijksconsulent voor de lichamelijke opvoeding, de heer C. J. v. d. Sande, aannemer, de heer J. W. P. de Jonge als architect, de heer R. Rijk namens het onderwrl- Grenskantoren te Putte en Nispen Door het steeds toenemende goe derenvervoer via de Zuid-Nederland se grensposten werd het door vele bedrijven als een ernstig bezwaar gevoeld dat een aantal grensposten gedurende de middaguren van 12 tot 14 uur voor het handelsverkeer wa ren gesloten. Dit gold in het bijzon der voor de posten Putte en Nispen. Op aandrang van de E.V.O. is de middagsluiting voor deze kantoren thans vervallen hetgeen voor vele bedrijven in Zeeland en Westelijk Noord-Brabant een belangrijke ver betering is. zend personeel en de heer C. van Gorssel, voorzitter van de gymnas tiekvereniging W.I.K. Na afloop van de openingsplechtig heid werd met het muziekcorps „Ril- landia" voorop, alsmede de gymnas tiekvereniging en de schooljeugd, naar de weide van de lieer C. van Gorssel gemarcheerd, waar tot 's avonds zes uur diverse kinderspe len werden gehouden. De kinderen van de kleuterschool hadden Vrijdag reeds tractaties ontvangen. Des avonds gaf de gymnastiekver eniging een demonstratie vóór het gemeentehuis, terwijl de mondhar monicaclub „Erato" een concert op de tent gaf. Helaas trad de regen in de avonduren enigszins als spelbre ker op. Zeeland krijgt een Eerste Kamerlid De heer M. v. d. Himst uit Goes nam benoeming aan Naar wij vernemen heeft de heer M. van der Himst te Goes, die be noemd was verklaard tot lid van de Eerste Kamer voor de K.V.P., van de leiding der K.A.B., waarvan hij dis trictsbestuurder is, de vereiste toe stemming gekregen. De heer Van der Himst zal nu zijn benoeming aanvaarden. In verband hiermede zal hij aftreden als lid van de Prov. Staten. Als zijn opvolger komt op de candidatenlijst voor de heer C. Plasschaert te Sint Jansteen. Verantwoordelijk voor treinvertraging te Arnemuiden Zaterdag j.l. hebben wij gemeld, dat te Arnemuiden op Vrijdag wel een heel ongewone treinvertraging voorviel, doordat een vrachtauto met gasbuizen op een spoorwegovergang was geplaatst om gelost te worden. De Dieseltrein van 7.27 uit Middel burg moest stoppen en kreeg een half uur achterstand. Naar wij thans vernemen zullen de Ned. Spoorwegen de chauffeur van het expeditiebedrijf T. aansprakelijk stellen voor de ver traging. De man was tevoren ge waarschuwd zijn vrachtauto niet op de spoorwegovergang te plaatsen, maar hg meende geen andere ge schikte losplaats te kunnen vinden. WEEKEND „OP WEG NAAR HET HUWELIJK". Onder de titel „Op weg naar het huwelijk" wordt op 18 en 19 October in het jeugdcentrum „Hedenesse" te Cadzand een weekend gehouden, waar gesproken zal worden over: „De verantwoordelijkheid voor ons lichaam en dat van een ander" en ,,De verantwoordelijkheid voor onze geest en die van een ander". Dr. P. J. F. Dupuit zal het eerste onderwerp in leiden. Engels jacht werd moeizaam geborgen Op het strand te Oostkapelle op rollen gezet Zoals gisteren werd gemeld, is het Engelse jacht Klaydes, afkomstig van Sandwich, dat onder Oostkapelle Woensdag 16 September strandde, Zondag vlot gesleept en de haven van Veere binnengesleept. Het bergen van dit jacht heeft heel wat moeite gekost en aanvankelijk zag het er zelfs naar uit, dat dit kar wei niet zou slagen. Schipper G. van Belzen van de Arm. in te Veere had aangenomen het jacht vlot te brengen, maar hij had al direct" tegenslag. Een ijzeren sloepje ging verloren en toen men eenmaal kon gaan slepen bleek het jacht veel te hoog op het strand te zitten om er beweging in te kunnen krijgen. Dat was tien dagen geleden. Mannen uit Arnemuiden zijn toen gemobiliseerd om in te grijpen. De heren J. Meerman, C. Bliek en J. de Nooijer van de scheepswerf Meerman uit Arnemuiden, tezamen met de smid J. J. Beije uit Arnemuiden trokken naar het strand te Oostkapelle. Ze hebben daar het jacht op rollen ge zet en het vervolgens met de voorste ven naar zeë gekeerd. Het werd vele meters naar zee ge rold. Zaterdag werd een poging ge waagd om het vlot te slepen, maar deze poging mislukte. Zondagavond had men succes en dat was juist op tijd, want schipper Van Belzen had een mondelinge afspraak gemaakt, waarbij hem tot 28 September tijd werd gelaten om het schip te bergen. Het jacht had uiteraard wel enigs zins geleden. Door het stoten en schuren op het strand was het lek geworden, maar dat kan nog in orde gebracht worden. De Klaydes is een jacht van 36 voet lengte. Het scheepje ligt thans op de werf van de heer Meerman te Arnemuiden voor reparatie. Smokkel van pootaardappelen Door ambtenaren der invoerrechten i accijnzen te Clinge werden plm. 1000 kg. pootaardappelen in beslag ge nomen, die smokkelaars over de grens trachtten te brengen. De eigenaar, ze kere De L. van De Klinge (B.), werd aangehouden. Scheerapperraiea slijten, evenals alle dingen. IU denkt misschien dat hei Uwe nog goed genoeg is, maar U scheert eicb pas werkelijk prettig als U een Blauw Gillette mesje in het daar* voor gemaakte Gillette precisie* echeerapparaat gebruikt. Voor slechts 11.10 krijgt O niet alleen een Gilleue '32' precisie-scheerappa raat, maar bovendien twee Blauwe Gillette mesjes. Een buitengewone aao* bieding. [Een ngoeie morgen"_begint met GillettefJ STUDIECOMMISSIE GEÏNSTALLEERD Anders is over tien jaar 20 van de mannelijke beroepsbevolking werkloos In het gemeentehuis te Tholen wenl, zoals in het kort reeds door ons gemeld, de commissie geïnstalleerd, welke Gedeputeerde Staten van Zee land hebben ingesteld teneinde maatregelen te bestuderen om het gebied Tholen tot ontwikkeling te brengen. In zyn installatierede, zo vernemen \vy thans nader, stelde de voorzitter, het lid van G. S. de heer A. L. S. Lockefeer, het uitgangspunt van de te volgen procedure vast, te weten de bestrijding van de toenemende werkloosheid op Tholen, die procentueel tot de ernstigste van Nederland behoort. Bovendien wordt het karakter van deze. werkloosheid, steeds, meer per manent in plaats van een seizoenver schijnsel. De minister van Economi sche Zaken huldigt het standpunt, dat van de zijde van het Zeeuws pro vinciaal bestuur gedocumenteerde voorstellen moeten worden gedaan. Wil Tholen inderdaad tot ontwik kelingsgebied worden verklaard, dan dient het te voldoen aan enkele cri teria, onder welke voornamelijk gel den een structurele werkloosheid en een sterke honkvastheid van de be volking, zodat verplaatsing naar an dere gebieden bezwaren oplevert. Een zodanige situatie dreigt namelijk te leiden tot een sociale en morele ver ontrusting. De voorzitter wees er in zijn uit voerige installatierede vervolgens op, dat ontwikkelingsgebieden door rijk en provincie worden gesteund bij de aanleg van industrieterreinen, de bouw van industriehallen, verkeers- verbetering, bevordering van de vak- scholing, verbetering van de openba re nutsvoorzieningen en beschikbaar steling van woningen. IN IEDER GEVAL VOORSTELLEN De commissie zal volgens de heer Lockefeer dienen te onderzoeken, of er termen aanwezig zijn om Tholen als officieel ontwikkelingsgebied voor te stellen en zo ja, welke maatrege len dan wenselijk zijn. Indien het ant woord op de eerste vraag negatief mocht luiden, zouden desondanks tóch ontwikkelingsvoorstellen kun nen worden geformuleerd. De in deze inslallatierede gestelde punten van onderzoek werden reeds voor een deel aan besprekingen on derworpen. Daarbij kwam ondermeer naar vo ren, dat de werkloosheid zonder te genmaatregelen omstreeks 1962 wel licht duizend mannen zou kunnen omvatten, dat is ruim 20 pet. van de mannelijke beroepsbevolking. Dit is een gevolg van de rationalisatie in de landbouw en van de geboorteaanwas. Grote landbouwschuur te Nieuw Namen afgebrand Zes runderen kwamen In de vlammen om Te Nieuw-Namen brak brand uit in de grote landbouwschuur van de heer van der H. De schuur, waarin zich behalve de oogst, ook nog landbouw- materialen bevonden, ging geheel in vlammen op. Door 't flinke optreden van de plaatselijke brandweer en de brandweer van Hulst konden de be lendende percelen gespaard blijven. Een zestal runderen kwamen even eens in de vlammen om. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het omval len van een petroleum-lantaarn. Suikercampagne Dinteloord Maandag is aan de Coöp. Suiker fabriek „Dinteloord" te Dinteloord de levering van bieten begonnen. De campagne zal in het midden van de ze week beginnen. Tijdens deze cam pagne zal aan 1300 arbeiders werk gelegenheid gegeven worden, tegen 600 in de normale werkperiode. Enkele bestrijdingsmiddelen wer den* reeds besproken en men. gesloot, dat het rapport van het Economisch Technologisch Instituut voor Zee land, dat bijna is voltooid, zich zal bepalen tot een economische analyse. Daarnaast zal de commissie ontwik kelingsvoorstellen formuleren als vervolg op dit rapport Behalve de in ons blad van Zater dag reeds genoemde heren hebben in de commissie ook zitting de heren J. H. Bal, directeur van de oestermaat- schappy „Bonafides" te Tholen en drs P. van Hoofstadt, tydelïjk eco noom bij het E.T.I. te Middelburg, de laatste als adjunct-secretaris. Advertentie pijn die U het leven ondragelijk maakt en U berooft van Uw werklust? Waarom langer die pijn te dulden, verdrijf Uw pijnen snel en afdoend met Restauratie Jacobskerk (Slot van pag. 1) Binnenkort zullen de stellingen, welke langs de kerk worden opge richt, betrokken worden door de man nen van de aannemersfirma D. Wou denberg uit Middelburg en zal men een aanvang maken met het uitwis sen van de sporen, nagelaten door het oorlogsgeweld. De gaten in de muren, vooral te zien aan de zijde van de Branderijstraat, zullen weggewerkt worden en volgend voorjaar komen de leidekkers aan bod om de nood-dak bedekking, het „Icopal" (dakleer), te verwijderen en de Jacobskerk weer te voorzien van een passender dakbe dekking, van lei. De kosten van het werk worden ge raamd op totaal 200.000.De ge meente Vlissingen zal hierin tien pro cent moeten bijdragen, het leeuwen deel komt op de post herstel oorlogs schade van de Dienst Monumenten zorg. „ONTMANTELING". Sinds jaren reeds streeft men naar „ontmanteling" van het kerkgebouw, dat aan vele zijden wordt ingesloten door particuliere panden. Een klein stapje in deze richting hoopt men te kunnen zetten bxj het nerstel van het verenigingslokaal aan de Branderij straat dat uiteraard niet valt onder de voorzieningen van Monumenten zorg. De herbouw hiervan zal moeten geschieden in overleg met het ge meentebestuur. Indien nu toestem ming kan worden verkregen om het onbeschadigde kantoorgebouw samen te voegen met het nieuw te bouwen verenigingslokaal, kan een „doorkijk" ontstaan vanaf de Lepelstraat waar het oorlogsgeweld een open plek achterliet op het kerkgebouw. Hetgeen aan het stadsschoon sterk ten goede zou komen, want temeer nu de Jacobskerk weer in vroegere glo rie hersteld zal worden, verdient zij het, ook zoveel mogelijk aanschouwd te kunnen worden!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2