PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT L Strijdkrachten onvoldoende voor verdediging van Europa BILT Jacobskerk in Vlissingen terug naar oude luister Vandaag PORTUGEES SCHIP BIJ DE AZOREN GEZONKEN MOEDER VOND NA JAREN HAAR ZOON TERUG DE VERWACHTt 195e Jaargang-No. 230 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P, B. den Boer, Adj. W. de Pagter. Iloofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 et- per week, f 5.45 p. kw., £r, p. p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 30 J5ept. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie 13 Ing. mededelingen driemaal tariel. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven ol adres Bureau yan dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 ol 2160). Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, 'eiei 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Finlandstraat 2. telel. 16; ferneuzea Brouwerijstr. 2; Zlerikzee. N. Bogerdsir. C^0^teleL26. VERKLARING VAN RIDGWAY Ook de reservés zijn ontoereikend Generaal Matthew Ridgway acht de sterkte van de Atlantische strijd krachten ïn alle opzichten onvoldoende voor de verdediging van Europa. Dit heeft Ridgway Maandag te Parys tegenover Amerikaanse journalisten, die de oefening „Main Brace" hebben meegemaakt, verklaard. „Indien er thans oorlog zou komen, zouden wy tot de verdediging moeten overgaan. De geallieerde strijdkrachten in Europa zyn thans nog over de gehele linie ontoereikend om op gelyke voet het hoofd te kunnen bieden aan een krach tige aanvaller", aldus Ridgway. Volgens de generaal zijn ook de re serves ontoereikend. Tot de journa listen zei Ridgway: „Het Westerse geallieerde opperbe vel dringt er bij de regeringen der Staten-leden van het Noordatlanti- sche Verdrag op aan ons een abso luut minimum aan strijdkrachten ter beschikking te stellen. Wij kunnen ons niet met minder tevreden stellen en zolang ik commandant ben, zullen wij ook aan dit minimum vasthou den." In antwoord op een vraag of hij meende, dat het moreel in het Wes ten was verslechterd, antwoordde Ridgway: „Integendeel, ik zie een zeer positieve en definitieve verbe tering." De Atlantische opperbevelhebber verklaarde, dat hij thans met de Franse regering onderhandelt over Franse duikboten uit de dienst genomen Drie zusterschepen van de gezon ken duikboot Sibylle, die door Enge land aan Frankrijk zijn geleend, zul len tijdelijk uit de dienst worden ge nomen aldus wordt door de Fran se Marine medegedeeld. De duikboten, welke tot de „s -klasse behoren, zijn de Sirene, de Sultane en de Saphïr. Ofschoon er geen reden voor het uit de dienst nemen wordt opgegeven, vermoedt men dat het in verband staat met de verklaringen van leden der bemanning aan hun familieleden vóór dat de boot haar laatste tocht ondernam, nl. dat de Sibylle „rieus- zwaar" was. Bij twee vorige gelegen heden zou de duikboot niet aan de stelde eisen hebben voldaan. Mossadeq heeft succes met zijn ultimatum De Britse regeling zou voornemens zijn binnen de door de Perzische pre mier dr Mossadeq gestelde antwoord- termijn van tien dagen te reageren op de jongste Perzische voorstellen ter regeling van het oliegesehiL Mos- sadeqs termijn loopt af op 4 October. De Perzische regering had gedreigd de diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië te zullen verbreken, indien vóór die datum geen antwoord was ontvangen. De Britse en Amerikaanse regerin gen wisselen thans van gedachten over de vorm van haar, naar ver wachting gemeenschappelijke, ant woord op de Perzische tegenvoor stellen. Gromyko naar Moskou De Sow jet-ambassadeur te Londen, Andrej Gromyko, zal vanmiddag naar Moskou vertrekken. Op de ambassade van de Sowj et-Unie te Londen wei gert men de reden van dit bezoek be kend te maken. Zes maanden voorwaardelijk voor penningmeester van voetbalclub Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft in hoger' beroep de 36-jarige Heerlense restaurateur J, L, B. ver oordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden. B. had destijds als gemeente-ambtenaar, verbonden aan de volkscredietbank te Heerlen, in de jaren 19481950 een bedrag van ongeveer f 11.000 aan de volkscredietbank onttrokken ten gun ste van de voetbalclub „S.V. Heer len", van welke club B. penningmees ter was. In verband met dit vergrijp werd B. door de rechtbank in Maas tricht veroordeeld tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van zes maanden. viert prof. mr. P. Lief- tinck, oud-minister van financi en en vertegenwoordiger van de Wereldbank in Turkije zijn 50e verjaardag. Oud-ministers onderscheiden. Bij K.B. zijn benoemd tot groot-of ficier in de orde van Oranje Nassau de oud-ministers prof. mr. P. Lief- tinck en mr. D. U. Stikker. Tot commandeur in de orde van Oranje Nassau de oud-ministers prof. dr. J R. M. van den Brink, mr. A. M. Joekes, prof. dr. F. J. T. Rutten, mr. F. G. C. J. M. Teulings, mr. dr. J. in 't Veld, de heer H. H. Wem- mers. Tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw de oud-ministers prof. dr. A. H M. Albregts, mr. H. Mulderye en ir. L. A. H. Peters en tot commandeur in de orde van Oran je Nassau bij bevordering de afgetre den staatssecretaris L. GëtscB, de aanleg van een pijpleiding, met het doel de aanvoer van brandstof voor straaljagers te verzekeren. ADMIRAAL MCCORMICK Admiraal McConnick, opperbevel hebber der Atlantische zeestrijd- krachten, heeft op een Maandagmid dag te Luxemburg gehouden pers conferentie verklaard, dat het ver loop van „Main Brace" heeft aange- tond, dat daarmede een grote stap voorwaarts is gedaan in de richting van het instellen van een Atlantisch opperbevel. Kennan keert terug naar Moskou Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Maandag bekend gemaakt, dat George Ken nan, die door het Moskous© blad „Prawda" een „lasteraar onder het mom van een diplomaat" is genoemd, naar Moskou zal terugkeren om zijn werkzaamheden als ambassadeur te hervatten. De woordvoerder van 't ministerie, Michael McDermott, zeide, dat niet de Sowjet-regering zelf tegen Ken- nans verklaringen had geprotesteerd. Kennan heeft de vorige week het le ven in Moskou vergeleken met de tijd, dat hjj in 1942 door de Nazi's in Berlijn was geïnterneerd. Naguib wenst geen partijstrijd Zolang er Britse soldaten bij het Suezkanaal staan Generaal Naguib heeft Maandag ver klaard, dat hij geen partijstrijd wenst zolang er Britse soldaten bij het Suez kanaal staan. In de Egyptische staatscourant is Maandag het besluit van het bestuur der „Wafd" om „de nieuwe bepalingen op de partijorganisatie in de wind te slaan in alle opzichten betreurens waardig" genoemd. Volgens de staats courant was dit „even mokkend als onverstandig. Bovendien was het uiterst uitdagend op een ogenblik, dat het land een rustperiode nodig heeft om de gebeurtenissen sedert 23 Juli (de dag van de militaire staatsgreep) te verwerken". „De lucht is vervuld van aanklach ten tegen Nahas en tegen familieleden van Nahas", aldus de staatscourant. De 73-jarige voorzitter van de Wafd, Nahas, is ziek. Hij is sinds Zondag middag bedlegerig en heeft geen an der dan zijn dokter ontvangen. Aanbod van wanhopige Oost-Duitse vluchteling Een 31-jarige vluchteling uit Oost Duitsland heeft, uit wanhoop door zijn werkloosheid, van Beieren uit een brief naar een dagblad in Auck land in Nieuw Zeeland gezonden, waarin hij een van zjjn ogen aanbiedt om een blinde het licht in zijn ogen terug te geven. Als tegenprestatie wenst hij de kans te krijgen naar Nieuw Zeeland te emigreren. De man, Rudolf Kiese- wetter, is getrouwd en heeft twee kinderen. Hij noemt zichzelf bedre ven hersteller van tapijten, maar hij zou gaarne in Nieuw-Zeeland op een boerderij, bij de bouwnijverheid of in de mijnen willen werken. SCHEEPSRAMP OP ATLANTISCHE OCEAAN Twaalf man opgepikt, tachtig drijven nog rond op de zee Op de Atlantische Oceaan, in de omgeving van de Azoren, is dezer dagen het Portugese schip „Joao Costa" gezonken. Het schip had bijna honderd man aan boord. Dit is pas Maandag bekend gemaakt door de gezagvoerder van het Amerikaanse schip „Compass", dat twaalf opvarenden van de „Joao Costa" aan boord heeft genomen. Deze twaalf man werden door het Amerikaanse schip in d© nabijheid van de Azoren opgepikt. Zij bevonden zich op 3 kleine vletten. Ruim tachtig personen dryven nog op de zee rond. De gezagvoerder van de „Com pass" meldde aanvankelijk geen hulp nodig te hebben, maar later seinde hij, dat de „Compass" tengevolge van machinestoring het zoeken had moe ten staken. Het schip verzocht alle naburige schepen scherp uit te zien naar overlevenden van de „Joao Cos ta" en het vroeg de schepen in dit zeegebied met spoed koers te zetten naar het toneel van de ramp. Ameri- Ontplof t Britse atoombom boven Indische Oceaan Het wordt thans waarschijnlijk ge acht, dat de Britse atoomgeleerden slechts één atoombom op de Monte Bello-eilanden tot ontploffing zullen brengen en dat daarna elders in de Indische Oceaan een tweede proef zal worden genomen. De mogelijkheid be staat, dat bij de tweede proefneming een atoombom op een ander punt ter hoogte van de kust van Noord-West- Australië uit een vliegtuig zal worden geworpen. Bronzen Leeuw posthuum toegekend aan J. Haeck Bij K. B. is toegekend de Bronzen Leeuw posthuum aan J. Haeck. De heer J. Haeck heeft tijdens de bezettingsjaren aan ongeveer 100 le den van geallieerde vliegtuigbeman ningen en 400 ontsnapte geallieerde krijgsgevangenen hulp verschaft bij de ontvangst en de verzorging, als mede bij het transport naar het Zui den des lands, vanwaar zij over de Nederlands-Belgische grens werden gebracht. Hij is de stichter geweest van de in en om Hengelo opgebouwde organisatie, die tot aan zjjn arresta tie in October 1944 heeft gewerkt. Hij werd op het vliegveld Twenthe dooi de Duitsers gefusilleerd. Dagboek van Mussolini gestolen. Te Rome zijn aan Romano Mussoli ni, de zoon van de vroegere dictator, belangrijke documenten ontstolen, die hij van plan was in Spanje te verko pen. zo meldt „Giornale d'Italia". On der de documenten bevonden zich het dagboek van Mussolini over de jaren 1941 en '42 en talrijke brieven van Churchill, Hitler en Von Ribbentrop aan de Dictator. kaanse en Portugese vliegtuigen zijn opgestegen om naar overlevenden te zoeken. De „Joao Costa" zou een vissers vaartuig zijn geweest voor de kabel jauwvangst. Al heeft het wat langer geduurd, dan aanvankelijk was gedacht, „Jonas" de vinwalvis, is Maandag te Rotterdam aangekomen. De drijvende bok „Heracles" zorgde ervoor, dat „Jonas" na een klein luchtreisje, aange vangen op het s.s. „Claus", dat hem uit Noorwegen had gebracht, veilig op het tentoonstellingsschip in de Rotterdamse haven, de „Viking", be landde. De „Viking" zal plaats kiezen in de Coolhaven by de Lage Erf- brug, waar geïnteresseerden hem voor een vergoeding, die ten dele ten goede zal komen aan het Koningin Wilhelminafonds, zullen kunnen be zoeken, om „Jonas" te bezichtigen. „Jonas" in de takels; de „Viking" op de voorgrond. Ontslag van verpleegster Haagse gemeenteraad wenst ingelicht te worden In de vergadering van de Haagse gemeenteraad is Maandagmiddag net ontslag ter sprake gekomen van een tijdelijke verpleegster bij het gemeen teziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag. Deze verpleegster, mej. R. K. Ruivenkamp, had in een adres aan de raad gesteld, dat zij door de directie van het ziekenhuis was ontslagen, omdat zij voor haar indiensttreding een patiënt naar Boedapest, dus ach ter het IJzeren Gordijn, had bege leid. De officiële motivering sprak echter van een eervol ontslag als ge volg van een noodzakelijk geachte vermindering en verdere afvloeiing van het aantal maandzusters. Het voorstel van B. en W. om het adres, waarin rechtsherstel werd gevraagd, in handen te stellen van B. en W. ter afdoening werd door de raad niet ge accepteerd. Alle fracties verlangden openbaarheid en volledige inlichtin gen. Onder druk van de raad beloofde ae wethouder van sociale zaken, dat de ontslagkwestie behandeld zal wor den in de commissie voor openbare gezondheid en de ziekenhuizen. De raad zal daarna in een nota worden ingelicht. Thailand vreest invasie van Chinese nationalisten De regering van Thailand heeft po- litieversterkingen naar de Noordgrens van het land gestuurd teneinde een intocht van Chinese nationalistische soldaten, die op handen zou zijn, te kunnen verhinderen. I Referendum over politiek gezagsorgaan In Delft en Bolsward Onder auspiciën van de Nederland se Raad der Europese Beweging zal op nog nader te bepalen data in No vember of December een referendum worden gehouden in de gemeenten Bolsward en Delft om de mening van de bevolking in deze gemeenten te peilen over de wenselijkheid van een Europees politiek gezagsorgaan. Het i-eferendum zal geheel in de stijl van een normale verkiezing worden ge houden. Men acht Bolsward en Delft representatief voor de politieke sa menstelling van de Nederlandse be volking. De referenda zullen worden gehou den in 'het-kader van de campagne, die in de zes landen van het Plan- Schuman zal worden gevoerd voor een spoedige instelling van een Euro pese grondwet, een Europese rege ring en een Europees parlement. „Vriendelijk" Groningen toog naar Parijs MAAR DE GRONINGER KOEKEN MOCHTEN NIET OVER DE GRENS De Franse douane had klaarblijke lijk nog weinig of niets gehoord van de vriendelijkheidsacties in Parijs en Groningen, want toen de stoet uit Groningen aan de Franse grens arri veerde, moest een deel van de 250 meegebrachte en voor zieke Parijse kinderen bedoelde Groninger koeken in het douanekantoor achterblijven. Wellicht hebben ze thans in de Parij se bladen gelezen hoe de ontvangst in de lichtstad is geweest en wat nu eigenlijk de bedoeling van de acties is. De koeken zijn houdbaar, ze kunnen dus alsnog naar de Nederlandse am bassade worden verzonden voor de verdere verspreiding. OM HET LOT VAN EEN KIND Maar de 11-jarige Ivan wil bij zijn Duitse pleegouders blijven Zes maanden was de thans elfjarige Ivan Perecnik, toen de Duitsers in zijn vaderland Joego-SIavië hemt na zijn vader te hebben doodgeschoten en zyn moeder naar het concentratiekamp van Auschwitz te hebben ge zonden, in een weeshuis deden opnemen. Doch hij bleef daar niet lang. Een kinderloos Sudetenduits echtpaar nam hem aldra in huis en voedde hem op als hun eigen zoon. De oorlog kwam ten einde, het Sudetenduitse echtpaar Sirsch moest naar West-Duitsland uitwijken en Ivans moeder, de thans 42-jarige Pavla Pirecnik, stelde, na baar bevrijding uit het concentratiekamp, via het Rode Kruis, alles in het werk om haar kind op te sporen. Zodra zij wist, waar Ivan zich ophield, eiste zy haar kind op. In eerste aanleg was haar eis door het gerechtshof van het Amerikaan se Hoge Commissariaat in West- Duitsland verworpen, waarbij twee van de drie rechters zich uitspraken voor het doen blijven van Ivan bij zijn Duitse pleegouders. Deze uit spraak verwekte hevig rumoer in de Joego-Slavische pers, speciaal, toen de voorzitter van het Amerikaanse gerechtshof, Clark, zeide dat zij ge deeltelijk was gegrondvest op de overtuiging, dat de jongen beter in het democratische West-Duitsland, dan in het communistische Joego-Sla- vië opgevoed zou kunnen worden. Pavla Pirecnik verzocht persoonlijk gehoord te worden en een nieuwe zitting van het gerechtshof werd uit geschreven. Een der Amerikaanse rechters was nu van mening veran derd en hij sprak zich uit voor het toewijzen van de elfjarige jongen die zelf te kennen had gegeven bij zyn pleegouders te willen olijven aan zijn moeder. De elfjarige Ivan die zeer op zijn Duitse pleegmoeder is gesteld, ook al weet hij dat zij niet zyn eigen moe der is, zeide Maandag: „Ik zal vech ten wanneer zij proberen mij mee te nemen". En tegen zijn pleegmoeder zeide hij: „Laat mij toch bij U blij ven". WONDEN WORDEN GEHEELD. Gehele restauratie zal einde volgend jaar gereed zijn Het is Zaterdagmiddag en aan de voet van de Jacobskerk in Vlissingen, op de oude Markt, manifesteert zich op deze laatste weekdag het dage lijks leven in al zijn drukte en beweeglijkheid. Een koopman heeft een kraam opgeslagen tegen een muur van het kerkgebouw, dat wel geduldig kramen, huizen en mensen laat leunen tegen de massieve onverzettelijk heid van zijn muren De Jacobskerk is als een oude eik, als een symbool van rustige kracht tenjiddeu van het opgewonden stadsgewoel, maar helaas ook als een eik, welke eens werd getroffen door het hemelvuur. De koster, die on$ op deze Septembermiddag via een zij-ingang toegang tot het immense interieur heeft verschaft, wyst ons de wonden. Het is stil in de kerk. Het gewoel van liet dagelijks leven, dat daar bui ten af en aan golft, klinkt slechts ge dempt door tot binnen de kerkmuren, waar zelfs het daglicht maar spaar zaam toegang kan vinden. Dat dag licht wordt in zijn baan belemmerd door de pleisters op de wonden, gesla gen op 1 November 1944, nu bijna acht jaren geleden. Het zijn hechte pleisters geweest, zó hecht, dat de heren van de Dienst voor Monumentenzorg er hun bewon-, dering voor hebben uitgesproken. „Het noodherstel aan de Jacobs kerk in Vlissingen", zo spraken zij, „is dermate solide, dat het monument voor verder verval gevrijwaard is. El ders wordt de schade aan monumen ten regelmatig groter en dus moeten wij onze krachten eerst aan de bouw werken elders wijden". Het was een compliment voor de mannen, die in 1945 in hun vrye uren gezwoegd hebben om de Jacobskerk wind- en waterdicht te maken, nadat twintig voltreffers het dak op vele plaatsen hadden doorzeefd, nadat de prachtige boogramen merendeels ver nietigd waren, en terwijl heel Vlissin gen nog kreunde onder de gevolgen van de door het oorlogsgeweld toege brachte slagen. De Jacobskerk was voor verder verval gevrijwaard maar dat het nog zeven jaren zou duren, alvorens tot definitief herstel zou worden overge gaan, zullen weinigen vermoed heb- Thans is echter het herstelplan goedgekeurd en dit betekent, dat men óver ongeveer vier weken zal aanvan gen met de restauratie. Naar de heer J. Moll, president der Ned. Hervorm, de Kerkvoogdij te Vlissingen. ons me dedeelde, heeft de Dienst Monumen tenzorg een zeer loyaal standpunt in genomen. Nog voor het einde van de ze winter hoopt men gereed te zjjn met het herstel van de raamtracerin- gen en van het muurwerk en intus sen heeft men de toezegging gekre gen, dat begin volgend jaar met de reparatie van het dak kan worden begonnen. Indien alles volgens de plannen verloopt, zal de Jacobskerk aan het einde van 1953 geheel in haar oude luister hersteld kunnen zijn. HET GEDULDIG GEDRAGEN KLEED. Dan, zo hoopt men van ganser har te, zal de oude Jacobskerk zich heb ben ontdaan van haar gedurende ze ven jaren zo geduldig gedragen have loze kleed; dan zullen de planken verwijderd zijn, het imitatie-glas, het „Windolite", vervangen door het ver trouwde glas-in-lood en dan ook zal het zonlicht weer door de kostelijk gekleurde ruiten kunnen binnenstro men. ongehinderd. Na zeven jaren zal de kerk einde lijk weer tochtvrij kunnen zyn, want hoezeer het noodherstel ook de be wondering kon wegdragen, het was onmogelijk om in de Scheldestad een kerk tegen de wind te behoeden met niets dan planken en ipiitatieglas Deze nooddichting werd destijds aan de binnenzijde aangebracht, zodat het herstel van de ramen thans kan ge schieden, zonder de tijdelijke afsnii- ting te verwijderen. Bij het herstel van de raamtraceringen zal zoveel mogelijk gebruik worden gemaakt van Franse kalksteen. Men heeft evenwel toestemming gekregen om voor de beschadigde gedeelten waar kleine stukken moeten worden inge zet, zandsteen te gebruiken. Met de werkzaamheden aan muren en ramen hoopt men dus nog voor het einde van deze winter gereed te zijn; begin volgend jaar zullen het dak en de goten aan de beurt zijn. (Vervolg op pag. 2.) Half October Benelux- conferentie te Knokke Belgische stem over de concurrentie Naar alle waarschijnlijkheid zal de Benelux-minister-conferentie rond 15 October in ,,La Reserve" aan het Al- bertstrand te Knokke worden gehou den. Van officiële zijde kon nog geen bevestiging van het vaststellen de zer conferentie worden verkregen. „Wij aanvaarden niet dat de Belgi- gische werkgevers de verantwoorde lijkheid voor de in hun bedrijven heersende misstanden en hun gebrek Cool, voorzitter van het Belgische Katholieke Vakverbond (A.C.V,) tij dens een Maandag te Brussel gehou den vergadering. Het probleem der Benelux kan vol gens de heer Cool niet opgelost wor den zolang er in België en Neder land een verschillende levensstand aard _bestaat. „Wy" zullen door besprekingen met onze Nederlandse vrienden moeten trachten deze ervan te overtuigen, dat ze iedere gelegenheid te baat moeten nemen, om het levensniveau der Nederlandse arbeiders te verbe teren en dat ze moeten verhinderen dat Nederlandse arbeiders in België komen werken voro te lage lonen Het A.C.V. wenst, aldus de heer Cool, dat een orgaan wordt op gericht, waarin Nederlandse en Bel gische werkgevers en werknemers hun moeilijkheden onder elkaar kun nen bespreken. Dit zou doeltreffender zijn dan onderhandelingen langs di plomatieke weg. Ook Eisenhower verantwoordt zich Eisenhower, de republikeinse can- didaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten, heeft Maandag meegedeeld, dat hij zijn gehele finan ciële toestand openbaar zal maken. Hij gaat dus in op de bedekte uit daging- van de democratische candi- daat Stevenson. KRIMPENDE WIND. Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen, voornamelijk in de Zuidelijke helft van het land. Over wegend matige wind tussen Zuid en Oost en ongeveer dezelfde middag- temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1