Toekomst Polder Walcheren blijft duister Zeeuwse Almanak WEK DE GAL IN UW LEVER OP POLITIE ZORGENKIND VAN GEMEENTE MIDDELBURG 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 29 SEPTEMBER 1952 ONZEKERHEID OVER RIJKSSTEUN Aan verhoging dijkgeschot zal niet zijn te ontkomen „Het dykgeschot zal in de komende jaren nog verhoogd moeten worden", aldus de voorzitter van de Polder Walcheren, mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, by een bespreking van do begroting voor 1958, welke Zaterdag morgen in de algemene vergadering van het Polderbestuur te Middelburg werd behandeld en vastgesteld. Dit geschot werd voor het komende jaar weer vastgesteld op f 50 per H.A. schotbaar en f 41,80 per H.A. vry land voor de ongebouwde eigendommen en op f 6 per f 100 belastbare opbrengst voor de gebouwde eigendommen. Een minderheid van het dagelijks bestuur wilde aanvankelijk een dykgeschot voor het ongebouwd van f 52 per H.A. schotbaar land, doch bleek thans het voorstel van de meerderheid te ondersteunen. De voorzitter achtte het echter nodig, er nadrukkelijk op te wijzen, dat allerminst sprake is van rozengeur en maneschyn. Het te kort is weliswaar gedaald van zes ton tot vyf en wen halve ton, maar verreweg het grootste deel van dit bedrag zal ten laste van de Polder biyven. Vaststelling van het geschot op f 50 was voor de heer Van Lynden geen daad van wijs beleid. In zijn toelichting zeide de voor zitter, dat er een grote achterstand moet worden ingehaald. Het tekort is ten dele veroorzaakt door de grote uitgaven tengevolge van de oorlogs schade, waarvoor de vergoedingen van het rijk nog niet ten volle zijn ontvangen, ten dele ook, doordat ge durende de oorlog het gewone onder houd aan de zeewering achterwege bleef en daarvoor ook geen reserve werd gekweekt. Het is bekend, dat de toestand van de zeewering op diverse plaatsen zorg baart. Van de studiecommissie van Rijkswaterstaat is thans een nota ontvangen, waarin verzocht wordt nader overleg te plegen met de hoofd ingenieur-directeur, waarna deze een voorstel zal doen, opdat de minister een beslissing kan nemen. Het is ech ter moeilijk ten aanzien van de re sultaten nu al een voorspelling te doen. Nieuwe lasten wachten de Pol der: de bemalingskosten zullen stij gen en na de herverkaveling zal men thans nog door het rijk gedra gen kosten krijgen te betalen. De meeste zorg verwekt echter het ge wone onderhoud aan de zeewering, waarvoor jaarlijks f 450.000 nodig zou zijn. Mr. dr. Van Lynden kwam tot de conclusie, dat verhoging van het dijk geschot in de komende jaren onaf wendbaar is. De begroting voor 1953 is aan de krappe kant. De lopende uitgaven zijn wel gedekt, maar het tekort van 1951 kan niet worden in gehaald, tenzy 1953 weinig storm schade en geen grote stijging van de bemalingskosten met zich meebrengt. Het komt er dus op neer, dat de las ten naar de toekomst worden ver schoven. een toekomst, die toch reeds grotere "uitgaven zal vergen. Mr. W. F. E. Baron van' der'Fel tz bleek geschrokken,, te zijn van deze toelichting. Het geschot is ontstellend hoog, met het gevolg, dat grondeige naren, die het land verpachten, van de pachtsom slechts zeer weinig over houden, omdat zij ook hoge belas tingen moeen betalen. Het onderhoud van de zeewering noemde spreker een rijksbelang en hij achtte het billijk, dat het rijk in de kosten bijdraagt. Wanneer na de herverkaveling de polderlasten stijgen, zou dit eveneens moeten geschieden, daar deze her verkaveling toch eén rijkszaak is. HULP TOEGEZEGD. De voorzitter gaf toe, dat de zee wering ook voor het rijk van belang- is, maar ongelukkigerwijs is de ver zorging daarvan aan Walcheren^ op voering van nieuwe werken, nodig om de toestand van de Walcherse oevers te verbeteren. De heer J. Bosselaar meende, dat de Westkappelse dijk nu toch in goe de conditie verkeert en was het er niet mee eens, dat de bemalingskos ten zullen stijgen, maar hij kreeg ten antwoord, dat die dijk boven wa ter weliswaar - prima is doch onder water beslist niet en dat door de die pere ontwatering de bemalingskosten wel degelijk toenemen. Mr. Th. Portheine vroeg de onbil lijkheid weg te nemen, welke by de heffing van het dijkgeschot dreigt te ontstaan, doordat sommige schot- plichtigen na de voorlopige toewij zing van nieuwe percelen land door de Herverkavelingsdienst minder grond hebben dan voorheen, terwijl zij krachtens het Polderreglement naar de oude toestand worden aan geslagen Met algemene stemmen be sloot de vergadering het dag. bestuur opdracht te geven, bij de Hervake- lingsdienst aan te dringen op ver snelling van het werktempo, opdat ten spoedigste tot de definitieve ka veltoewijzing kan worden overge gaan. Nadat in de begroting van de ge bouwde eigendommen de raming der kosten van onderhoudswerk aan de zeewering in de Noordwatering in verband met de vernieuwing van paal hoofd 37 met f25.782 wes verhoogd, waardoor het batig saldo daalde van f54.087 tot f28.305, werd de totale begroting 1953 zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. ged*ragén. Niettemin heeft de Polder het rijk'te hulp geroepen. Mocht de door de vorige minister gegeven toe zegging gestand worden gedaan, dan zal deze hulp ook gegeven worden, maar zij zal zich beperken tot de uit- Sanapm/t:^ a. in elk tablet ter bestrijding van kou, griep en pijnen. Een artikel met wereldnaam. Beschermd in 26 staten. Kokar 25 (sbletlen 45 c«. 50 tabletten 80 ct. DAG SUFFERDS.... „Dag sufferds" Deze meer oprechte dan beleejde begroeting is gegrift in een overigens keurige brievenbus van de P.T.T., er gens in Goes en het is klaarblijkelijk het geestesproduct van een overmoe dige knaap. Een jongmens, dat op een vrije Woensdagmiddag zijn nieuwe zakmes heeft willen aanwenden om deze tar tende inscriptie aan te brengen op dat overigens zo keurige brievenbusje. Na beëindiging van het karwei zal deze knaap ongetwijfeld z'n onbezorgde knupenweg zijn gegaan en beslist niet. hebben gedacht aan de gruwzame ge- xiolgen van zijn gedachtenloos ge~ wrocht werkstuk. „Dag sufferds" Zakenlieden met de voldoening over 't zo juist geschreven listige antwoord op een sluw voorstel nog op hun za kelijke gezichtenverliefden, nog voortschrijdend op de romige wolken ener amoureuze gedachtengang, zo juist in zoet proza toevertrouwd aan maagdelijke vellen papier, zij vormen de slachtoffers van de knaap met z'n nieuwe zakmes Nog vóór zij de zakelijk of liefderijk dichtgelikte enveloppen kunnen doen verdwijnen in de geduldig wachtende brievenbus, zijn zij reedst geconfron teerd met de verrassende' zwijgende groet van het dode ding, waar zij hun op schrift gestelde harts- en andere geheimen aan moeten overleveren „Dag sufferds" Vergeten de voldoening schenkende zakenbrief, vergéten de vellen vol tederheden. Een koude douche enin hoeveel gevallen zou de zakmesvirtuoos ook nog gelijk hebben? Middelburgs B. en W. willen culturele leven steunen VOORSTEL TOT BELASTINGVERLAGING. B. en W. van Middelburg hébben de gemeenteraad voorgesteld de ver makelijkheidsbelasting op bioscoop voorstellingen te verlagen van 35 tot 25 Met de mindere opbrengst, ge raamd op ongeveer f 8000, is de be- froting-1953 reeds rekening gehou- en. Om het culturele leven te stimu leren, willen B. en YV. ook tegemoet komen aan een verzoek van de Z:V. U. om vrijstelling van belasting te verlenen voor de door haar te orga niseren volksconcerten en .toneeluit voeringen. Daaraan wordt echter de voorwaarde verbonden, dat de toe gangsgelden per bezoeker niet meer bedragen dan 1.50, daar anders het karakter „volksuitvoeringen" verlo ren gaat. Bij de verlenging van de Wet Nood voorziening 1948 is de ingevoerde korting op de uitkering uit het ge meentefonds ingetrokken, zodat de gemeente thans in de gelegenheid is om, indien daarvoor motieven aanwe zig zijn, tot belastingverlaging over te gaan. In verband met een desbe treffend verzoek van de heer H. H. A. Wöhler, bioscoopexploitant te Middelburg, deelt het college mede, het niet onredelijk te achten een vei-- laging toe te passen en wel met in gang van 1 Januari a.s. B. en W. stellen gelijktijdig voor nog enige wijzigingen in de desbe treffende verordening aan te bren gen, ondermeer verhoging van het z.g. oppervlaktetarief, waarmede een hogere belastingopbrengst wordt be oogd. Het oppervlaktetarief in Mid delburg is in vergelijking met de meeste andere gemeenten veel te laag. Teneinde te voorkomen, dat privilege op belastingheffing zou worden geschapen, is aan de vrij stellingsbepalingen uitbreiding gege ven. Advertentie m ma* VERWIJDERD HET LIKDOORNS WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzo- caïne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van I, 1.35 be spaart U veel ellende. T eraardebestelling C. Bakker te Goes Zaterdagmiddag werd te Goes op de Alg. Begraafplaats, onder grote belangstelling het. stoffelijk over schot van de heer C. Bakker, eertijds hoofdboekhouder van de Z.L.M. en sinds 1942 administrateur van de Keuringsdienst Zeeland van de N. A. K.t ter aarde besteld. Talrijke bloemstukken dekten de baar. Aan de groeve voerden het woord de heer J A. Stols, namens het bestuur van de NAK, ir. J. Versteeg, directeur van de R.L.W.S. namens het perso neel, terwijl tenslotte ir. M. A. Geuze als voorzitter van de Z.L.M. sprak Nadat ds C. Metselaar was voorge gaan in gebed, dankte een zwager van de overledene voor de vele be langstelling en de troostvolle woor den tot de familie gericht. Gedenkteken in Schotland onthuld Koningin Elisabeth, de moeder van de Engelse vorstin, heeft op grond gebied van de gemeente Inverness (Schotland) op een daar gelegen heu vel het gedenkteken onthuld voor de in de laatste wereldoorlog gesneuvel de commando-troepers. Tot de Ne derlandse vertegenwoordigers bij de ze onthulling behoorde de burgemees- ster van Vlissingen mr. B. Kolff, die daarmee de nagedachtenis eerde van de mannen behorende tot het Vierde Commando, dat bij de bevrijding van Vlissingen in actie was. Voetballer te Temeuzen brak been Tijdens de voetbalwedstrijd Terneu. zen—Goes, Zondagmiddag in Terneu zen gespeeld kwam de Terneuzen- spil M. Klouwers in botsing met de Goes-speler Mos. Van ruw spel was feen sprake, maar niettemin kwam e botsing zo hard aan, dat Klouwers met' een gebroken been van het veld moest worden gedragen. Nadat dok ter C. V. de Koek eerste hulp had verleend, werd Klouwers naar het ziekenhuis vervoerd. Oesterpropaganda te Brussel Zaterdag a.s. wordt in Brussel de 23e voedingsmiddelensalon geopend, die ditmaal ook een oesterzending zal bevatten. Deze is tot stand gekomen door samenwerking van Vebo, Ver voer en het Bedrijfschap voor Visse rijproducten en is .georganiseerd door bet Voorlichtingsbureau voor de Voe dingsraad. Op vakkundige wijze zul len oesters worden opengestoken en geserveerd, teneinde dit Zeeuwse pro duct nog grotere bekendheid bij onze Zuiderburen te geven. U zult 's morgens „kiplekker" uit lied springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES oih die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijkerwijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gat :te doeii stromen. Eist Carter's Leverpillétjes. Advertentie. Enorme fruitaanvoer Schelde-schroeven op Zeeuwse veilingen Record te Kapelle De oogst van appels en peren is dit jaar bijzonder groot. Duidelijk blijkt dat uit de massale aanvoer van ap pels en peren op de Zeeuwse veilin gen. Zo werd alleen-op de veiling in Ka pelle Vrijdag ruim. 350 ton appels en peren aangevoerd. Voor de veiling Kapelle betekent dit tevens als dag- aaanvoer een record. Daar de pluk van het winterfruit pas begonnen is worden er echter nog enorme aan voeren verwacht. Het feit dat de vei lingen thans door hun voorraden kis ten heen zijn, zal. zeer zeker hierop remmend werken. Middelburgs vaste schuld bedraagt f 15.470.975 Het totaal bedrag aan vaste schuld van de gemeente Middelburg is op 1 Januarii 1953 groot 15.470.974,87. Daarvan moet aan rente worden be taald een totale som van 525.769.55. Voor aflossingen in het komende be grotingsjaar is een bedrag geraamd van 414.849,17. Overtreding van de wel op de aardappelmoeheid Uit de gemeente Sint-Annaland zijn twee personen tot een geldboete veroordeeld vsfegens het overtreden van de wet op de aardappelmoeheid. BEGROTING VERSCHENEN Normvergoeding van het rijk is te laag In de Zaterdag verschenen begroting voor 1953 van de gemeente Middel burg constateren B. en W. met blijdschap, dat de toezichthoudende organen volledig begrip hebben voor de financiële moeilijkheden, waarmede het ge meentebestuur nog steeds kampt. Aan deze begroting ontlenen wij hieron der nog enige belangwekkende bijzonderheden, waariut o.a. blijkt, dat het politiecorps een zorgenkind is van de gemeente. Voor algemeen beheer is een nade lig slot' geraamd van f 232.951. Opge merkt wordt, dat de volledige inge bruikneming van het stadhuis op de gemeente een zware last zal leggen. Deze is moeilijk nauwkeurig te ramen, maar het verschilten opzichte van 1952 bedraagt pijn. f 12.000. Voor ver lichting en verwarming is f 30.000 (v. j. f 20.000) geraamd. Het hoofdstuk openbare veiligheid heeft een slecht slot van f 120.382. Al zijn de kosten van het politiecorps niet hoger dan vorig jaar, toch vervult deze tak van de gemeentehuishouding B. en W. met zorg. De personeelsformatie is door het rijk opgelegd, voor de salariëring is men aan rijksvoorschriften gebon den en toch zal de gemeente daarop naar raming f 15.000 tekort komen, wel een bewijs, dat de normvergoeding te laag wordt gehouden. Het college zal niet schromen op deze onjuiste behan deling te wijzen en zal zeer voorzich tig zijn met het doen van materiële uitgaven. De bijdrage van het rijk in de kosten van het politiecorps be draagt f 170.833; ten laste van de ge meente blijft f 19.525. De kosten van de brandweer zijn begroot op f- 30.364. Met betrekking tot de kosten van de burgerlijke bescherming is de begroting belast met f 7500. Volksgezondheid heeft een kwaad slot van f 19.056, volkshuisvesting van f 52.346, openbare werken van f 271,902. De uitkering aan het Grondbedrijf is geraamd op f 58.664. Voor het onder wijs denkt men f 643.841 uit te geven, waar tegenover f 282.931 aan inkom sten staan. De kosten van de sportter reinen zijn begroot op f 24.794 (v.j. f 7833), de ontvangsten op f 5048 (zie ook het bericht elders in dit blad). Niettegenstaande de onlangs inge voerde verhoging van de slachthuis rechten vertoont het nadelig saldo van het slachthuis en de keuringsdienst een gestadige stijging (f 18.950 tegen v.j. f 8009). B. en W. zien dit met lede ogen aan en verklaren, dat nog niet nader aan te kondigen maatregelen ge troffen zullen moeten worden. Ondanks de minder rooskleurige toestand van de gemeentefinanciën heeft het college toch gemeend het bedrag per leerling van de kleuter scholen met f 5 te verhogen en te brengen op f 40. De post subsidie bij zonder M. O. (f 10.240)) verschijnt voor de eerste maal op de begroting. BELASTINGEN. De inkomsten uit belastingen zijn begroot op f 688.262, het voordelig slot op f 674.997. Voor de uitkering aan de dienst voor de maatschappelijke zorg moest ditmaal f 409.109 (v.j. 390.075) worden uitgetrokken, voor de vergoe ding in het exploitatietekort van de i Godshuizen ditmaal f 59.159 (algeme- I ne kostenstijgingen vragen een hoger j subsidie van plm. f 18.000). Het hoofd stuk economische aangelegenheden I vermeldt een goed slot van f 22.082. De bijdrage tot vorming van een re serve garatiefonds „Algemene Zeeuw se tentoonstelling 1953" is pro memorie geraamd; er bestaat geen zekerheid, dat deze expositie doorgaat. De kapïtaaldienst geeft de volgende totalen te zien: inkomsten f 25.161.318, uitgaven f 30.345.789 lcwaad slot f 5.184.471. De ramingskosten weder opbouw bedraagt f 775.000. 'HOGERE TARIEVEN WATER- LEIDING. De begroting van het Waterleiding bedrijf sluit in inkomsten en uitgaven met een totaal van f 214.700 met een winst van f 9900. In de toekomst zul len als gevolg van nieuwe investerin gen de interest- en afschrijvingscij- fers zich in stijgende lijn bewegen, zo dat verdere tariefsverhoging de aan dacht 2al vragen. De begroting van Gemeentewerken heeft in ontvangsten en uitgaven een totaal van f 421.538 met een nadelig slot van f 19. Een ge leidelijke opheffing' van de Dienst Her bouw Middelburg heeft de voortdu rende aandacht van B. en W. De Rei nigingsdienst heeft een nadelig saldo van f 83.478. De winst van het elec- triciteitsbedrijf is geraamd op f 24.300. Bij de raming der cijfers van het Gas bedrijf is er rekening mee gehouden, dat het eigen productiebedrijf per 1 Januari a.s. wordt stopgezet in ver band met d.e afstandsgas-levering. De totalen van inkomsten en uitgaven zijn begroot op f 430.350 (v.j. f 596.769), zonder winst of verlies. Handelsreiziger stal handtas te Axel De handelsreiziger O., afkomstig uit Amersfoort, kwam voor zaken op bezoek bij de fa. B. H Pot te Axel en werd even alleen 'gelaten in de winkel. Mevrouw P. E. miste even later haar tas. Toen deze na een uurtje werd terugbezorgd door een chauffeur van de Z.V.T.M., die de tas op de Buth- drjk had gevonden rees een vermoe den tegen „mijnheer" O. Uit de tas was een som geld verdwenen. De po litie wist het heerschap nog dezelf de morgen in Sas van Gent te ar resteren. Hij legde een bekentenis af. Bliksem sloeg in slro-klamp; brandweer was machieloos Zaterdagavond omstreeks half I sloeg de bliksem in een stroklamp vai de heer N. Hage te St. Annaland. De klamp verbrandde totaal. De brandweer van St. Annaland was spoedig ter plaatse, maar kon niets uitrichten wegens een defect aan de spuit. Een half uur later verscheen de brandweer van Stavenisse, waarna met de blussingswerkzaamheden kon worden begonnen. Voor de hofstede bestond geen gevaar. voor de Kon. Marine De 32 nieuwe mijnenvegers zuilen er mede uilgerusl worden Naar wij vernemen, zal de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen een belangrijke opdracht uit te voe ren krijgen in verband met de bouw van de 32 mijnenvegers voor de Kon. Marine, waarvoor ae contracten, zo als gemeld, Vrijdag werden getekend. Elk van deze schepen zal n.T. worden uitgerust met 2 omkeerbare schroe ven van het speciale Schelde-patent, zodat het bedrijf te Vlissingen er hier van 64 met een aantal reserve- delen zal leveren. Het Schelde-bedrijf te Dordrecht kreeg voorts opdracht voor de leve rantie van een belangrijk deel van het lichtmetaalwerk, dat voor de bouw van de 32 mijnenvegers nodig is. Engels jacht vlotgesleept Het Engelse jacht Klaydes, dat ruim een week geleden onder Oostkapelle op de Walcherse kust strandde, is Zon dagavond omstreeks half acht bij hoog tij vlotgesleept door de Arm. III uit Veere. Het jacht werd in de haven van Veere binnengebracht. Woningprobleem te Poortvliet GEEN ONDERDAK VOOR GROOT GEZIN. De gemeente Poortvliet vorderde enige tijd geleden woonruimte voor het gezin Van A„ bestaande uit man, vrouw en zeven kinderen, doch deze vordering werd door de Arrondisse mentsrechtbank te Middelburg nietig verklaard. De gemeente werd veroor deeld tot betaling van f 50 voor iedere dag, dat de familie Van A. in de wo ning verbleef, doch er wérd uitstel verkregen, waardoor dit onderdeel van het vonnis eerst, op 1 October a.s. van kracht' wordt. De gemeente ver keert thans in een dwangpositie, in verband waarmede de raad in spoed eisende vergadering bijeenkwam. Het viel niet mee een oplossing voor deze kwestie te vinden. B. en W. durf den niet voor dit grote gezin een ge deelte van een woning te vorderen, aangezien zij dit uit moreel oogpunt onverantwoord achtten. Wel is öp min nelijke wijze getracht vrije beschik king over woonruimte te verkrijgen, doch dit is mislukt. Volgens het col lege rest de raad niets anders dan de nodige gelden te voteren voor de aan koop van een noodwoning. Een Rot terdamse firma, bleek er één te koop te hebben, groot 32 m2, dubbelwandig en bestaande uit keuken, portaaltje, grote woonkamer en - slaapkamertje. Hier zou dus met recht gesproken kunnen worden van een noodoplossing, maar ook indien een permanente wo ning kan worden gevonden, zal het gezin niet geholpen kunnen worden zoals het in feite behoort. Om de gemeente uit de impasse te helpen, was het raadslid de heer E. de Graaff (C.H.) bereid een gedeelte van een hem toebehorend pakhuis in be woonbare staat te brengen. Hij zou een huur willen vragen van f 2.50 per week, maar de gemeente zou bij moe ten springen voor gedeeltelijke dek king der kosten. De raad besloot ten slotte, dat dit voorstel nader zal wor den overwogen en machtigde B. en W. tot het doen van de nodige uitgaven. Mislukt dit plan, dan zal het college gerechtigd zijn te doen wat het nood zakelijk acht, d.w.z. aankoop van de noodwoning, waarvoor de raad bij de ze gelden voteerde. Tweede prijs voor fruit uil Kapelle Dat het Zeeuwse fruit wat betreft de kwaliteit een goede naam heeft verworven, bleek vorige week op de groenten en fruittentoonstelling AMATO, gehouden in de centrale Markthallen te Amsterdam. Op deze tentoonstelling wist de grossier W. v. d. Eykel met een stand fruit van de veilingsvereniging „Ka- pelle-Biezelinge en Omgeving" een tweede prijs te behalen. AFSCHEID MINISTER WITTE. Zaterdagmiddag heeft minister ir. H. B. J. Witte, oud-burgemeester van Bergen op Zoom, afscheid van de Ber- genopzoornse burgerij genomen. Namens het huldigings-comité werd het woord gevoerd door de heer Hub. Beckers, die als erkentelijkheid van de gehele burgerij een herenkamer ameublement aanbood. Advertentie. Stop dat branden op Uw maag! Neem 'n paar Bennies. Met een pak Rennies in nuis is bran dend maagzuur eigenlijk geen pro bleem meer. Nog vóór bet branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smeken op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze sma ken lekker en fris. Uitbreiding Middelburgse sportterreinen De raad kan nu spijkers met koppen slaan De voorbereiding van de reeds door ons beschreven plannen tot uitbrei ding van de sportterreinen te Middel burg heeft een zodanig stadium be reikt, dat thans in de eerstvolgende raadszitting op 7 October spijkers met koppen kunnen worden geslagen. Het college van B. en W. stelt de raad na melijk voor tot de uitbreiding te be sluiten en hiervoor een crediet van f 200.000.te verstrekken. B. en W. delen mede zich met het door de Nederlandse Heidemaatschap pij samengestelde plan, het advies en de kostenbegroting, met inachtneming der opmerkingen van de Centrale ad viescommissie voor sport- en speelter reinen. te verenigen en gaan op de financiële zijde van de zaak wat die per in. Het door de Heidemaatschappij uit te voeren werk is begroot op een be drag van f 472.323.79, te weten aan ai"- beidslonen f 309.583,79 en aan andere kosten f 162.740. In de arbeidslonen zal een subsidie van 100 pet worden verleend door de D.U.W. De totalen voor rekening der ge meente komende kosten zullen bedra gen: a. bijkomende kosten f 162.740. b. de benodigde grinden zijn voor het kosten van grondverwerving f 24.000 overgrote deel reeds eigendom der ge meente en het ontbrekende deel zal in ruil voor elders gelegen grond toe gewezen worden door de Dienst Her verkaveling), c. aankoop grasmaaima- chine f 3500, d. toezicht Gemeentew. f 3500, d. toezicht Gemeentewerken f 25Ö0, e. kosten plan en begroting Ned. Heidemij f 5000, dat is in totaal f 197.740. De post voor onvoorziene uitgaven is geraamd op f 200.000.—, als volgt gesjSlitst: sportterrein f 150.838, speelweide f 7904, overhoelcen f 20.575, randweg f 20.683. Het jaarlijks nadelig saldo van de sportterreinen zal bij volledige ex ploitatie f 15.194.23 bedragen, dat van de speelweide f 493 en de kapitaals- lasten van de overhoeken f 1285,94 en van de randweg f 1568,45, in totaal f 18.541.67. In de begroting voor 1952 is reeds een last geraamd van f 2793.17, zodat op de begroting een hogere last wordt gelegd van f 15.748.50. De mid delen tot dekking daarvan kunnen worden gevonden aoor verlaging van de post voor onvoorziene uitgaven. Op de begroting voor 1953 is een last ge- ramad van f 19.746.64. Tengevolge van het" sohrappen - der kleedkamers en het ramen van 100 pet. subsidie van de D.U.W. in plaats van 95 pet. is de uit dit plan voortvloeiende last echter la ger. Voor de financiering zal de op brengst worden aangewend van de geldlening ad f 200.000, welke begin 1952 met de N.V. Rotterdamse Verze keringssociëteiten is aangegaan. Advertentie De R.T.M. en de bieten op Schouwen en Duivel and Onder voorzitterschap van de heer G. P. J. Caspersz is te Rotterdam in „Caland West" de algemene vergade ring gehouden van aandeelhouders der R.T.M. Er waren slechts 7 aan deelhouders vertegenwoordgd, uit brengende 406 stemmen. De jaar stukken werden goedgekeurd. Bij de discussies werd ontkend, dat de R.T. M. spoedig door de investeringen heen zou zijn, want aan baan en ma teriaal moet nog veel gebeuren. Er zal met nog meer vernieuwingen re kening gehouden moeten worden. Medegedeeld werd, dat de R.T.M. voor het bietenvervoer doet wat mo gelijk is, maar ook niet meer, want dan zou het een oneconomische af faire worden. Op Schouwen en Dui- veland werd gedurende twee seizoe nen het bietenvervoer door vracht auto's verricht, maar het is thans weer voor V aan de R.T.M. terugge geven. Er wordt gestreefd naar meer die- seltrtactie, omdat een stoomlocomo tief duurder is. Ook voor de schepen op de veerdienssten zouden dieselmo toren economischer werken. Het voordelig saldo is in de eerste acht maanden van dit jaar al belang rijk hoger, ongeveer 80 dan in de overeenkomende periode van het vo rig jaar. Er is op het ogenblik 133.000 meer ontvangen. Valt de bietencampagne wat mee, 'dan is het niet ortmmogelïjk dat de R.T.M. in aanmerking nemende dat er in 1951 nog een bedrag aan oorlogsschade uitkering van 215.000 kon worden geboekt, die dit jaar niet terugkeert dezelfde resultaten zal behalen als het ofgelopen jaar. APPÈLAVOND V.P.R.O. Op Vrijdagavond in het Grand-the- ater Gooiland te Hilversum gehouden appèlavond van de V.P.R.O., welke ook werd uitgezonden, voerde de heer J. L. Verhagen uit Vlissingen, hoofd consul voor Zeeland van de V.P.R.O., het woord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2