PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Controverse Naguib-Nahas leidt tot alarmtoestand in Caïro BILT Middelburgs financiële positie nog niet rooskleurig NIEUWE G00DWILL-REIS VAN DE PRINS AAN Z.-AMERIKA GEALLIEERDEN IN KOREA DOEN DRIE NIEUWE VOORSTELLEN 195e Jaargang-No. 229 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en f. b. den Boer, Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Baliintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 29 Sept. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3 Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels t 1.Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllssingen Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 1 of 2160). Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, 'eiel 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Finlandstraat 2, telcf, 16; ferneuüea Brouwerijstr. 2; Zierikzee N. Bogerdstr, C 160. tolef. 1 WAFDPARTIJ HANDHAAFT NAHAS Stroom van beschuldigingen aan adres van Wafdleider De militaire commandant van Cairo heeft Zaterdagavond de alarm toestand afgekondigd in de Egyptische hoofdstad, nadat officieel bekend was gemaakt, dat Moestafa Nahas het leiderschap van de Wafelpartij zal behouden. De controverse Naguib-Nahas heeft zich hiermede toegespitst. Militairen, die op wacht stonden voor belangrijke gebouwen, kregen op- dracht stalen helmen te dragen en de bajonet op het geweer te plaatsen. Het bestuur van de Wafdparty heeft besloten geen verzoek in te dienen voor registratie krachtens de nieuwe wet betreffende de hervorming van politieke partijen, zo lang Soliman Hafez minister van binnenlandse zaken is. rialisme". Het afbreken van het Brits Egyptisch verdrag van 1936 dooi de regering-Nahas was slechts ge richt op de handhaving van Nahas. Minister Hafez stelt Nahas verant woordelijk voor „de slachting van po litiemannen in Ismailia tijdens 'de vrijheidsstrijd in de Kanaalzone". KONINGSSCHAP BLIJFT. In een vraaggesprek met een Ame rikaanse correspondent heeft premier Naguib verklaard, dat het konings schap niet zou worden afgeschaft. „Er zullen zo spoedig mogelijk ver kiezingen worden gehouden", aldus Naguib. Voorts verklaarde de Egyptische premier, dat de Soedan een deel van het koningrijk Egypte is. „Wat het Britse bestuur betreft, dat is een vraag, die de Britten zelf moeten be antwoorden", zo zeide Naguib ver der. Hij deelde mede, dat Egypte nog overweegt of het zich zal aansluiten by een Westelijk defensiepact voor het Midden-Oosten of by het Arabi sche wederzijds verdedingsverdrag. In politieke kringen werd verklaard, dat de Wafd beschouwd zal worden als niet te bestaan, indien zij zich niet laat inschrijven, wanneer de nieuwe wet op het partijwezen op 6 October a.s. van kracht wordt. De Wafd zou dan, hetzij alle politieke activiteit moeten staken, hetzij zich „in de illegaliteit" moeten begeven. Politieke commentators hebben verklaard, dat de regering het recht zal hebben de Wafd onwettig te ver klaren, haar fondsen in beslag te ne men en haar hoofdkwartier te sluiten, indien de ..zuiveringswet" van kracht wordt. De minister van binnenlandse za ken Hafez, die onlangs verklaarde te kunnen bewijzen dat Nahas in een gereorganiseerde Wafdpartij geen voorzitter zou kunnen zijn heeft thans o.m. gezegd, dat Nahas de pers beïnvloed heeft, uitspraken van het oppergerechtshof in de wind gesla gen, en overal zijn bloedverwanten in overheidsbetrekkingen geplaatst heeft. Voorts zou Nahas getracht hebben het wapensehandaal te ver doezelen. MET DE BRITTEN SAMEN GEWERKT. Nahas, aldus de verklaringen van minister Hafez, werkte met de Brit ten samen en verrijkte zich in een tijdperk van „strijd tegen het impe- Duitse bisschop gaat naar Moskou Dr. Dibelius in voetsporen van Martin Niemö'ller Bisschop dr Otto Dibelius, voor zitter van de evangelische kerk voor geheel Duitsland, heeft een uitnodi ging van de Moskouse metropoliet, Nicolai, van de Russische orthodoxe kerk, aanvaard om een bezoek aan de hoofdstad der Sowjet-Unie te brengen. Na de bekende ds Niemöller, is dr Dibelius de tweede protestantse leider uit Duitsland, die sinds de oor log een oezoek aan Moskou brengt. Volgens kerkelijke functionaris sen hoopt dr. Dibelius politieke kwesties, die de kerk betreffen, te kunnen oplossen. De Duitse eenheid is de voornaamste hiervan. Daérom drinkt hij liever wat anders De, ..Microwereld" in Artis in Amsterdam wordt dezer da gen gesloten. Zij heeft vele tien duizenden doen genieten van het onverwacht rijke leven in een „druppel slootwater". Ook de man, die Zaterdag een der altijd in de Artis' „Micro- wereld" aanwezige biologen aanklampte, scheen een schier onverzadigbare nieuwsgierigheid ten aanzien van de geheimzinni ge waterdruppel te koesteren en zo oppervlakkig te oordelen ook voor glaasjes met meer krachtige vloeistoffen. Hij wil de alles weten over de minuscu le diertjes en bovenal of al dat gewriemel nu ook in een drup pel drinkwater voorkam. „Neen" zei de bioloog, „alleen, in vuil water". De bezoeker dook enke le ogenblikken in z'n eigen ge dachten weg en vroeg toen: „Weet u dat zeker?" Waarop de bioloog nadrukkelijk knikte en nog maals uitlegde hoe lei dingwater wordt gezuiverd. De man scheen diep teleurgesteld door dit antwoord. Maar eens klaps klaarde z'n gezicht op en met grote passen snelde hij naar buiten om enkele ogenblikken later terug te keren in gezelschap van een dame, kennelijk z'n echtgenote. Hij troonde haar mee langs de matglazen platen en vertelde haar hetgeen hij van de verhalen van de bioloog had onthouden. En toen hij bij de laatste projectie was gekomen, keek hij even schichtig naar de Artis-man en fluisterde tegen z'n vrouw: „Zie je, dat zit nou allemaal in water. Begrijp je nou, waarom ik liever wat an ders drink?" Vandaag loonsverhoging in de landbouw De aangekondigde loonsverhoging in de landbouw voor vakarbeiders in de akker- en weidebouw en veehouderij gaat vandaag in, evenals de verhoogde premies voor het bedrijfspensioen fonds. Stevenson noemt namen en feiten Gouverneur Adlai Stevenson, demo cratisch candidaat voor het president schap in de Verenigde Staten, lieeft alle namen en feiten, welke betrek- Icing hebben op geldschenkingen aan ambtenaren van de staat Illinois ge publiceerd. Steveson was door de republi keinen uitgedaagd om te zeggen, wie geld hadden gegeven voor, en ontvangen van een speciaal fonds voor bepaalde ambtenaren. „Zeer no de", omdat de schenkers anoniem hadden willen blijven, deelde hij de bijzonderheden mede omtrent de acht vooraanstaande ambtenaren, die 18.1505 dollar aan „giften" hadden ontvangen en over de duizend perso nen, die bijgedragen hadden tot het fonds. Het hoogste bedrag van één schen ker, dat op Stevensons lijst voorkomt is 7.100 dollar, 't laagste één dollars. Stevenson zeide nog, dat van zijn campagne voor het gouverneurschap van Illinois in 1948, nog 18.774 dol lar over was geweest en dat daarna nog 2..900 dollar was ontvangen van „bepaalde zakenlieden te Chicago". President Truman is Zaterdagavond met een speciale trein uit Washing ton vertrokken voor het houden van een verkiezingstocht ter ondersteu ning van de democratische candi daat, Stevenson. Zijn dochter Margaret vergezelt hem op deze reis, die hem door 22 staten zal voeren. Sowjet-Unie onwrikbaar in Oostenrijkse kwestie Volgens een te Londen ontvangen Tass-bericht heeft de Sowjet-Unie Zaterdag een nota aan de V.S., Groot-Brittannië en Frankrijk ge zonden betreffende een verdrag met Oostenrijk. De nota is een antwoord op de Westelijke nota van 6 Septem ber jl.. waarin aan Rusland wordt meegedeeld, dat de drie landen geen hinderpaal zien voor het sluiten van een verdrag met Oostenrijk en waar in zij een bijeenkomst van de plaats vervangers der ministers van bui tenlandse zaken voorstellen. In de jongste nota van de Sow jet-Unie wordt gezeggd dat de Sowjet regering het nodig acht vast te stel len, of de regeringen van de drie Westelijke landen bereid zijn het ont werp van het zg. verkorte verdrag in te trekken en mede te werken aan de vestiging van een werkelijk onafhankelijke en democratische Oostenrijkse staat. Auto door trein gegrepen Slechts twee licht gewonden Zondagavond is te Amersfoort een auto uit Rotterdam op een overweg door een trein gegrepen. Van de ^ier inzittenden kreeg het echt paar B. slechts lichte verwondin-' gen, terwijl een tweede echtpaar won der boven wonder ongedeerd bleef. Een man en twee kinderen werden ge troffen door de bij de botsing weg geslingerde motorkap, maar ook zij kwamen vrijwel met de schrik vrij. Het treinverkeer ondervond één uur vertraging. VAN 27 OCTOBER TOT 3 DECEMBER Bezoek onder meer aan Columbia en Peru Z.K.H. Prins Bernhard zal in November a.s. wederom enige Zuid- amerikaanse landen bezoeken. Dit wordt de derde „goodwill-reis" van de prins naar Zuid-Amerika. De prins, die op 27 October a.s. met een klein gevolg naar Mexico vertrekt, om daar de opening van de Nederlandse ten toonstelling in Mexico City by te wonen, zal onder meer een bezoek bren gen aan Columbia en Peru. Behalve Mexico City staat een be zoek aan Vera Cruz op het voorlopig programma. De Zuidamerikaanse reis begint vanuit Vera Cruz. De tocht wordt gemaakt in een charterloestel een DC 4 van het West Indisch lynbedrijf van de KLM. Deze machine zal worden gevlogen door een beman ning van het West Indisch bedrijf. Van Vera Cruz vliegt de prins naar Bogota. Een tussenlanding zal wor den gemaakt in Cartagena in Noord- Columbia, waar de nacht zal worden doorgebracht. In Peru zullen worden bezocht de hopfdstad Lima en de stad Cuzco. Op de terugweg zal de prins ander maal Columbia aandoen en wei de ha venplaats Barranquilla. Op uitnodi ging van de Mexicaanse regering zal de prins eind November enkele dagen verblijven in de bekende badplaats Acapulco aan de Grote Oceaan. DE KWESTIE DER KRIJGSGEVANGENEN Communisten zien er „niets nieuws" in De leider van de geallieerde delegatie in Panmoendjon, luitenant-generaal Harrison, heeft Zondag drie voorstellen ingediend ter regeling van de krygsgevangenkwestie. Hij verklaarde, dat elk van de drie voorstellen tot een bestand zou kunnen leiden, indien de communisten dit werkelijk zou den wensen. Generaal Nam II, leider van de communistische delegatie, deelde mede niets nieuws in deze nieuwe voorsteilen ontdekt te hebben. De geallieerden houden vast aan vrijwillige repatriëring. Het eerste voorstel luidt: Alle gevangenen van beide partijen zullen worden beschouwd te zijn „ge repatrieerd}', na identificatie op een overeengekomen punt in de gedemi litariseerde zone. Na identificatie zullen die gevangenen, die nadruk kelijk te kennen geven, dat zij niet ferepatrieerd willen worden, mogen lijven in het gebied waar zij zijn. Zij moeten de burgerlijke staat terug krijgen en mogen nooit meer worden opgeroepen voor strijd in Korea. Identificatie zou kunnen geschieden door het Rode Kruis of gemengde Rode Kruis- of militaire commissies. Volgens het tweede voorstel zouden alle gevangenen, die dat wensen, on middellijk gerepatrieerd worden. Zij, die dit niet wensen, zouden in kleine groepen in de gedemilitariseerde zone worden afgeleverd en bevrijd van militair toezicht. Vertegenwoordigers van wederzijds overeengekomen Ie den, zonder strijdkrachten in Korea, zouden deze mensen ondervragen. Hierna zouden zij naar het land van hun keus mogen vertrekken. Het derde voorstel volgt de proce dure van net tweede, doch de in de gedemilitariseerde zone vrijgelaten gevangenen zouden daar niet door commissies worden opgevangen en ondervraagd, doch onafhankelijk kun nen reizen naar het gebied, waar zij zich willen vestigen. Over tien dagen, op 8 October, ko men de delegaties weer bijeen. Motie van Fens door Europese Assemblee aangenomen Alle verbonden landen hebben gelijke rechten op verdedig'ng van hun gebied De Europese Assemblee heeft Za terdagmiddag vrywel unaniem een door de Nederlander Fens verdedig de motie aangenomen, waarin de re geringen verzocht wordt bij alle be sluiten van de N.A.T.O. uit te gaan van het beginsel, dat alle verbonden landen gelijke rechten op de verde diging van hun gebied hebben. De motie spreekt voorts de overtuiging der Assemblee uit, dat het tempo der offshore-aankopen binnen de N.A.T.O. aan een op lange termijn berekend plan zou moeten worden gebonden voor het leiden tot een werkelijke integratie van de Europe se bewapeningspolitiek. De Duitse afgevaardigden namen niet aan het debat deel teneinde geen nieuwe verontrusting in de Franse kringen te wekken, die vrees voor een Duitse bewapening koesteren. Ook de Franse afgevaardigden na men niet aan de besprekingen 'deel. Volgens het Britse ministerie van buitenlandse zaken meent men, dat 14.000 van de door de Verenigde Na ties vastgehouden 20.000 Chinezen niet willen worden gerepatrieerd en 34.000 van de 96.000 Noord-Koreanen. Vermoedelijk met een lijntoestel van de KLM zal de prins dan via de Ver. Staten naar Nederland terugke ren. Prins Bernhard hoopt enkele da gen in Washington en New York te kunnen vertoeven. Omstreeks 3 De cember wordt de prins op Schiphol terug verwacht. De derde Zuidamerikaanse reis van prins Bernhard wordt niet alleen ge maakt op initiatief van Nederlandse zijde. Reeds enige malen hadden de vertegenwoordigers van enkele der nog niet bezochte Zuidamerikaanse landen de Nederlandse regering en de prins doen blijken, dat zij een „good will-reis" naar hun gebied op prijs zouden stellen. De Amerikaanse bus-driver van Third Avenue, George Brennan, die een poosje van plaats heeft verwisseld met zijn Amersfoortse collega Jan van Gent, heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan Spakenburg. Straks zal Brennan zyn collega's verhalen doen over visrokerijen, want hij heeft kunnen zien, hoe de bokkings hun goudgele kleurtjes krijgen en keurig in kistjes voor de handel worden gepakt. NOG GEEN SLUITENDE BEGROTING Toch ziet de toekomst er niet meer zo somber uit Zaterdag is de nieuwe begroting van de gemeente Middelburg ver schenen, d.w.z. byna drie maanden vroeger dan vorig jaar het geval was en op tyd om vóór 1 November ter goedkeuring aan Ged. Staten te wor den doorgezonden. Het collége van B. en W. toont zich daarover terecht zeer tevreden en verklaart zelfs er naar te streven, de begroting vóór 1 October aan de raadsleden aan te bieden. Geeft hét tijdstip van de indiening reden tot verheuging, omtrent de algemene financiële positie van de gemeente kunnen wy ons helaas nog niet in optimistische zin uitlaten", zo zegt het college in een begeleiden de brief aan de raad. De toekomst ziet er echter niet meer zo somber Uit als vorig jaar het geval was. Het was het- vaste voornemen voor 1953 een sluitende begroting aan te bieden, maar belaas is dit niet gelukt. Al zijn alle ramingen zeer scherp gesteld, toch vertoont deze begroting nog een tekort aan middelen van f 76.782,26, tot uitdrukking gebracht in een 10 procent verhoging van de algemene en byzondere rjjksuitkering. De wet noodvoorziening gemeente- financiën, waarbij de financiële ver houding tussen het rijk en de gemeen ten wordt geregeld, zou oorspronke lijk gelden van 1948 t.e.m. 1950. Met een mogelijkheid tot herziening van de bijzondere uitkering, afgestemd op de behoeften der gemeenten, werd de ze regeling met twee jaar verlengd. Men koesterde de hoop, dat deze tijd voldoende zou zyn om een nieuwe, zo mogelijk definitieve regeling te be werken, een hoop, die tot nu toe ydel bleek te zijn. Het uitblijven van een nieuwe re geling, weer voorlopig of nu definitief, heeft tot gevolg, dat alle gemeente besturen in het duister tasten met betrekking tot het ramen van de be langrijkste inkomstenbronnen als de ryksuitkeringen zijn. En dit voelen uiteraard het beste de besturen van de gemeenten, die er financieel het slechtst voorstaan. B. en W. spreken in hun brief de hoop uit, dat 't én de adviescommissie-Oud én de regering ling uit te denken dat elke gemeen te krijgt, wat zij nodig heeft en daar bij haar volle aandacht te schenken aan de schier ondragelijke lasten, waaronder de zwaar getroffen ge meenten gebukt gaan. Voor het werkelijk sluitend maken van de begroting is het wachten dus op de ontwikkeling van de financiële verhouding, maar B. en W. hebben gemeend dè aanbieding daarvan niet afhankelijk te maken, temeer waar zy de verwachting hebben, dat de rijks uitkeringen zullen worden verhoogd. KAPITAALSWERKEN. Bij de gewone dienst zijn de inkom sten en uitgaven geraamd op f5.115.065 en de totalen van de ba tige en van de nadelige sloten op f 1.887.334. Daarbij zijn de algemene en de byzondere uitkering uit het ge meentefonds geraamd als voor 1952, vermeerderd met 10 procent ten einde opgetreden kostenstijgingen te kun nen opvangen. De raming van de al gegeven zal zijn een zodanige rege- gemene uitkering bedraagt f605.775 (vorig jaar f539.195), van de bijzon dere f584.350 (f858.000). Daarbij moetdus worden afgewacht, welke definitieve maatregelen ten aanzien van de financiële verhouding rijk-ge meenten worden getroffen. De onvoorziene uitgaven zijn be groot op f41.005 (v. i. f95.191). Te vergeefs zoekt men in deze begro ting naar ramingen van voorgenomen kapitaalswerken. De practijk heeft namelijk geleerd, dat uitvoering van voorgenomen plannen om bepaalde redenen steeds weer moet worden uitgesteld: de minste tegenslag doet 't voornemen soms teniet gaan. Daar om achtten B. en W. het juister onder de post onvoorziene uitgaven een be drag van f20.000 te ramen tot dek king van de lasten, voortvloeiende uit de kapitaalswerken, die verwe zenlijkt worden. Werken, waarnaar de gedachten van het college uitgaan, zijn de volgende: uitdiepen rioolwatergang naar Veere f( 18.000), herstel Seisbinnenbrug (f 18.000). vernieuwing Vlissingsebrug (f60.000), aanleg riolering Poelen- De staking bij „De Ommelanden' Laatste bemiddelingspoging op niets uitgelopen Naar wij vernemen, is de laatste bemiddelingspoging in zake het con flict tussen de coöperatieve melkpro- duclenfabriek „De Ommelanden" te Groningen enerzijds en de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbon tl anderzijds, afgebroken. Twee weken lang heeft de directeur van het gewesteïyk ar- beidsbubreau te Groningen, drs. W. van der Mast als persoon bemiddeld In dit conflict, dat nu reeds de vyfde week ingaat. Hij betreurde het, dat hij in een poging om het bestuur van ,,De Ommelanden" en hef hoofdbe stuur van de A.N.A.B. tot elkan der te brengen niet is geslaagd, om dat een der partijen zyn concreet voorstel ter wegruiming van de ge rezen geschilpunten, niet meende te kunnen accepteren. Volgens het vooorstel van de be middelaar zou „De Ommelanden" al le stakers moeten terugnemen, ter wijl het tijdens de staking nieuw aangenomen personeel ontslagen zou moeten worden. Bovendien zou „De Ommelanden" zich verplichten een pensioenregeling te treffen, bepaald in de Pensioenregeling van de Zui- velingindustrie en verder vacantietoe- slag moeten uitkeren De ANAB heeft dit voorstel aanvaard, „De Omme landen" niet. „De Ommelanden" wenst de nieuw aangenomen mensen niet te ontslaan. De A.N.A.B. heeft thans verklaard dat er scherpere maatregelen geno men zullen worden. Om dit conflict voor de arbeiders tot een goed einde te brengen zullen alle beschikbare middelen aangewend worden Erich Ollenhauer oovolger van dr. Kurt Schumacher „OorlogsverkIaring" aan Adenauer Erich Ollenhauer. waarnemend voorzitter van de Westduitse sociaal democratische parfij (S.D.P.) is op het te Dordmund gehouden congres met 357 van de 363 geldige stemmen tot voorzitter gekozen. Hij is de op volger van de onlangs overleden dr. Kurt Schumacher. Erich Ollenhauer opende op een bijeenkomst met ongeveer 40.000 mensen de verkiezingscampagne voor 1953 mef een „oorlogsverklaring" aan de regering van Bondskanselier Adenauer. Hij en de partij zouden de „regering van de bezittende klasse bestrjjden, totdat er grondige so ciale voorzieningen zouden zijn uitge voerd". Bomaanslag in vliegtuig Poging tot zesvoudige moord mislukte In een Mexicaans lynvliegtuig is tussen Mexico en Oaxaca 'een tyd- bom ontploft, waardoor hej toestel werd beschadigd. De piloot slaagde er in zijn machine aan de grond te zet ten. De passagiers en bemanning ble ven ongedeerd. De dader van de aanslag is be- liuv.uuwi aaiuct iluit-[Ulï rutjieil- TT-; daelesingel (f4000), aanleg sportter- kend' Hq had fes arbeiders aangeno- reinen (f55.000), herstel molen Vlis- u in Oaxaca en hun -- vliegtocht daarheen bekostigd Een der arbeiders zou hij in een koffer een tijdbom hebben meegegeven. De kracht van de ontploffing was ge lukkig niet groot genoeg om de ma chine te doen verongelukken. De ple ger van de aanslag had zijn arbeiders voor 60.000 pesos verzekerd en heeft op deze brute wijze getracht het geld in de wacht te slepen sings Bolwerk (f28.200), aanleg uit. valsweg tussen Herengracht en Seis- buitenbrug f( 65.000), bouw brug over de Herengracht (f65.000), her stel sluis Stadsschuur (f 27.000), aan leg van gedeelten bestrating, riole. ring en trottoirs in de binnenstad (f45.000). Hij bouwde zijn eigen auto Een inwoner van Heiloo heeft een goed deel van zijn vrije tijd besteed aan het bouwen van een auto. Het re sultaat zijn G 75754, is een sierlijke open driewieler 1,60 meter breed, 3,60 meter lang. De beide voorwielen worden aangedreven door een 10 P.K. F.N. motor. Het achterste wiel dient voor de besturing. Ondanks het lage gewicht 260 kg. (belastingklasse: motorfiets) biedt het wagentje plaats aan 5 vol wassen personen en kan het een snel heid van 80 km. per uur hereiken. DE VERWACHT: nu en dan buien. Half tot zwaar bewolkt nu en dan buien. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit Zuidelijke, later uit Westelijke richtingen. Iets lagere mid- dagtemperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1