KAPPIE en de Luijewierder bankrovers LEZERS SCHRIJVEN Tanneke Dom KRUININGEN-HANSW.BOYS: EEN STRIJD TUSSEN FAVORIETEN ZAL KLOETINGE OOK WINNEN VAN COLIJNSPLAATSE BOYS (ïr 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1952. PROGRAMMA K.N.V.B., AFD. ZEELAND Blijft Vogelwaarde Zuiddorpe de baas? Voor de afdelingsvoctballers is een uitgebreid programma samengesteld en lattin we hopen, dat de weersomstandigheden toestaan, dat dit gehele programma ook afgewerkt wordt. In Ia krygt Rapenburg Cortgenc op be zoek en we vermoeden, dat de uitslag niet erg ver van een gelukspel zal afliggen. Krulniugen ziet alch voor een zware opgave geplaatst nu het te gen Hanweertse Boys gaat, maar de thuisclub zal toch do punten wel bin nenhalen. Vogelwaarde gaat naar Zuiddorpe en lean een kleine zege boe. ken. Kampioen Luctor zal wel raad weton met 's Heer Arendskerke, al zal het wel geen korfbahiltslag worden. W.K, l.Brouwershaven 1, In Ib zullen Noormannen en Groe- de elkaar wel niet veel ont lopen en Walcheren zal de winst wel moeten laten aan het bezoeken, de Hoofdplaat. Ie KLASSE C Zierikzee 3 trekt naar Dreischor en zal daar wel met een nederlaag genoegen moeten nemen. Renesse heeft o.i. de beste papieren, tegen Zonnemaire. RES. Ie KLASSE A Oostburg 2 krygt in Sluiskil 2 een zeer lastige tegenstander, maar de Hulst-reserves kunnen zeker winnen van EMM 2. Psk 2 en IJzendijke 2 zouden de punten wel eens kunnen delen. Aardenburg 2 is favoriet in de strijd tegen Steen 2 en Terneuzen 3 moet al heel wat in zyn mars hebben om Hontenisse 2 de baas te bleven. RES. Ie KLASSE B Biervliet 2 kan de winst thuis houden, nu het tegen Breskens 3 gaat, maar of Axel 3 dat kan tegen linge 2 is nog te bezien. De Zeeu wen 3 moet oppassen voor Kruinin- gen 2. Middelburg 3 zal zich wel niet door Robur 2 laten verrassen. Vlissingen 3 krijgt het iets moeilij ker tegen Yerseke 2, Luctor 2 en Goes 3 zullen elkaar niet erg veel ontlopen. 2e KLASSE A Middelburg 4 moet Biervliet 3 de baas kunnen, evenals RCS 3, dat de gast is van Zeelandia 3. Van Vlis singen 4-Breskens 4 is weinig te zeggen en Zuidzande kan, mits het aanpakt, van Noormannen 2 winnen. 2e KLASSE B Goes 4 krijgt een zware wedstrijd tegen Hulst en we geloven niet, dat de winst in Goes zal blijven. Kwa- dendamme zal het tegen Graauw wel laten zitten en voor Hontenisse 3 kan het een kleine overwinning worden tegen Koewacht 2. 2e KLASSE O SVOWK 1 zal het tegen Brouwers haven wel klaarspelen, evenals Dreischor 2 tegen Zierikzee 4. Re- nesse 2 zou wel eens de punten uit Zonnemaire kunnen meebrengen. Het volledige programma voor Zondag a.s. luidt: le klasse A: Rapenburg 1-Cortgene i; Krulningen 1-Hansw, Boys 1; Zuiddorpe 1-Vogelwaarde l;,'s' H.- Arendskerke 1-Luctor 1. le klasse B: Noormannen 1-Groede 1; Walcheren 1 - Hoofdplaat 1. le klasse C: Dreischor 1-Zierikzee 3; Zonnemaire l-Renesse 1. Reres. le klasse A: Oostburg 2- SlUiskil 2; Huist 2-EMM 2; PSK 2- IJzendtjke 2; Aardenburg 2-Steen 2; Terneuzen 3-Hontenisse 2. Reserve le klasse B: Biervliet 2- Breskens 3; Axel 3-Clinge 2; Krui- ningen 2-Zeeuwen 3; Middelburg 3- Robur 2; Vlissingen 3-Yerseke 2; Luctor 2-Goes 3. 2e klasse A: Middelburg 4-Biervliet 3; Zeelandia 3-RCS 3; Vlissingen 4- Breskens 4; Zuidzande 1-Noormun- nen 2. 2e klasse B: Goes 4-Hulst 3; Graauw 1-Kwadendamme 1; Koe wacht 2-Hontenisse 3 3e klasse C: Dreischor 2-Zlerlkzee 4; Zonnemaire 2-Renesse 2; S.V.O. 3e klasse A: RCS 4-Aardenburg 3; Walcheren 2-Hoofdplaat 2. 3e klasse B: Clinge 3-Rapenburg 2; Vogelwaarde 2-Graauw 2; Steen 3- Hulst 4; Corn Boys 3-Terneuzen 4. 8e klasse C: Goes 5-EMM 3; Zee landia 4-Vlissingen 5; Middelburg 5-Domburg 2. 27. Kapple zette het stuurrad vast en holde, gevolgd door Jelle, de brug af, naar de hut van de maat toe. Hy rukte daar de deur open en riep al bij voorbaat: „Kom maar onder de dekens vandaan, klont! Waar om ben je weer in je kooi gegaan! Je had op moeten letten! Nu is die baggermolen weg door jouw schuld!" Maar Kap- pie kreeg geen antwoord en de dekens van het bed bleven plat liggen. Tot zyn grote verbazing zag Kappie, dat de maat niet in zijn hut was. „Waar is die klont dan?" riep Kappie. „Ga jij het schip afzoeken, Jelle! Die aard appel moet toch ergens zijn! Misschien wel in de machinekamer, of in het vooronder, of in de poetsdoeken-kist! Kijk goed overal. Ik ga weer naar do brug, want we moeten meteen terug varen om die baggermolen weer te vinden!" Kappie rende weer naar de brug toe, terwijl Jelle op zoek ging naar de maat. Kappie draai de het stuurrad met wilde rukken om, zodat de neus van de „Kraak" net andersom kwam te liggen. ,,Ik had beter op moeten letten!" mompelde Kappie vol zelfverwijt. „Die kerels proberen natuurlijk met baggermolen en geld te ontsnappen. Maar ze vergeten, dat ik ook niet van gisteren ben! En zo is het maar net!" PROGRAMMA ZATERDAGCOMPETITIE Tweede-klassers Veere en Wolfaartsdijk kunnen eveneens nog zonder verlies blijven In de eerste klasse van de Zaterdageompetitie Itan Kloetinge ongeslagen blyven door Colynsplaatse Boys te kloppen. Hoewel Arnemulden nog niet veel heeft gepresteerd, geloven we, dat het tegen IMevo de beide punten wel binnen kan halen. Kapelle zou door het terreinvoordèel VCK wel eens zonder winst naar huis kunnen laten gaan. Dat Wemeldinge tegen Krabbendijke de eerste winst boekt, is niet te verwachten. Nieuwdorp blijft natuurlijk in de running door een overwinning op Rillandia, In de 2e klasse A lean vVolfaarts- dyk eveneens nog zonder puntenver lies blijven, nu het naar Cortgene II gaat. 's-Heer Arendskerke II en Yer seke III z^n van vrijwel gelijke sterk te. 's-Heer Hendrikskmderen gaat ongetwijfeld de derde nederlaag te gemoet, of Serooskerke zou erg tegen moeten vallen. Veere heeft de beste papieren in de stryd tegen Kats. 2e KLASSE B. E.M.M. IV kan wellicht enige winst halen uit de ontmoeting tegen de Veere-reserves, evenals Meeuwen tegen Wolfaartsdijk II. R.C.S. V, dat reeds twee grote overwinningen boekte, zal tegen Middelburg VI da nig op zyn teilen moeten passen. Voor Serooskerke II is er winst weg gelegd, nu het tegen Nieuwland gaat en we vermoeden niet, dat Oostka- pelle van V.C.K, III zal winnen, 2e KLASSE C. In de 2e klasse C kan Arnemuiden de derde zege in successie behalen: de reis gaat naar Mevo II in Zierik zee. In de wedstrijden V.C.K. H^- Kapelle n, Colynsplaatse Boys II— Kloetinge II, Wemeldinge IIKrab bendijke II en Rillandia IINieuw dorp n is de bezoekende club steeds favoriet. 2e KLASSE D. Terneuzense Boys krygt A.Z.V.V, op bezoek. De punten blijven wel ge reserveerd voor de thuisclub, denken we. Spui zal nu wel gelijk komen met de leider Zaamslag, want Driewegen mogen we niet in staat achten Spui veel ln de weg te leggen. Het Drie- weegse S.V.D. moet alle winst kunnen halen uit de stryd tegen Hoek. 2e KLASSE Ook de reserves van A.Z.V.V. en Terneuzense Boys binden de stryd aan met als waarschijnlijke uitslag een kleine overwinning voor de Boys. Beren I zal hard moeten werken om van de Zaamslag-reserves te winnen en we vermoeden, dat de thuisclub wel niet veel wijzer zal worden van deze wedstrijd. Puntenwinst voor Driewegen II is zeer wel mogeiyk, nu Spul J3 op bezoek komt. Tenslotte staat de wedstrijd Hoek H—S.V.D. II op het program, met een mogelijk gunstige uitslag voor Hoek. Het programma luidt dan als volgt: le klasse: Mevo IArnemuiden I; Kapelle I—V.C.K. I; Kloetinge I— Colynsplaatse Boys I; Krabbendijke IWemeldinge I; Nieuwdorp IRik landla I. 2e klasse A: Cortgene HWol faartsdijk I; 's-Heer Arendskerke II -Yerseke Hl; 's-Heer Hendriks kinderen ISerooskerke I; Kats I— Veere I. 2e klasse B: Veere H—E.M.M. IV; Wolfaartsdijk HMeeuwen I; R.C.S. V—Middelburg VI; Serooskerke n Nieuwland I; V.C.K. III—Oostkapel- le I. 2e klasse C: Mevo IIArnemuiden H; V.C.K, HKapelle II; Colijnspl. Boys HKloetinge II; Wemeldinge IIKrabbendyks H; Rillandia H— Nieuwdorp II. 2e klasse p: Terneuzense Boys X— A.Z.V.V. I; Spui IPriewegen I; S. V.D. I—Hoek I. 2e klasse E: A.Z.V.V. II—Terneu zense Boys II; Beren I—Zaamslag II; Driewegen H—Spui II; Hoek II—-S. V.D. IL (Opname van ingezonden stukken be tekent niet, dat de redactie met de in houd instemt. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid d'er rédactle. De re dactie behoudt zich het recht voor inge zonden stukken té bekorten of plaatsing te weigeren. Over deze rubriek wordt geen correspondentie gevoerd. Stukken, waarvan naam en adres van inzender on- bekend zijn, worden niet opgenomen. Niet geplaatste stukken worden niet te ruggezonden). CHR. WERKMEESTERSBOND Als afgevaardigde naar de buiten gewone algemene vergadering van de Ned. Chr. Werkmeerstersbond te Utrecht, verzoek ik Uw aandacht voor het volgende. Uw verslaggever schrijft: „Bij de behandeling van het ontbindingsvoor- stel deelde de afd. Vlissingen mede, dat zy, indien de fusie niet doorging, verplicht zou zyh de vereniging te verlaten." Woordelijk is daar eenter door mij gezegd: „Als deze fusie niet tot stand zou komen, zullen de leden van de afd. Vlissingen zich genood zaakt zien, individueel een onderko men te zoeken in één der andere or ganisaties." Hiermede werden bedoeld de Ned. Ver. van Chr. Handels- en Kantoorbedienden en de Ned. Vér. van Clir. Technici. J. CASTEL, Glacisstraat 142, "lisslngên. DE VLISSINGSE WATERLEIDINGTARIEVEN. De heer J. Kroonen te Vlissingen stuurde ons ter publicatie een uit voerig scliryven, dat hij aan de Wa terleiding-Mij. „Midden-Zeeland" heeft gezonden. Hij neemt hierin stel ling tegen de opvatting, dat het pu bliek het Water Ln het verleden steeds onder de kostprijs zou hebben ont vangen en vraagt iö dit verband hoe het dan mogelijk was het bedryf in "stand te houden. De adressant voert daarna een aantal cijfers en bereke ningen aan om duidelyk te maken, dat de winst op hét water steeds bo ven het normale zou hebben gelegen en dat dit dóór het nieuwe tarief nog veel erger wordt. Cyfers van zijn eigen verbruik over 1948 tonen aan, dat hy gemiddeld per maand 2.11 kubieke meter water ge bruikte tegen een prijs van 56 cent per kubieke meter. Uitgaande van eên normale prijs van 50 cent, noemt de briefschrijver dit een extra-winst van 12 procent. In 19511952 gebruikte hy gemid deld per maand 0,5 kubieke meter tegen een prys van £2,-- per ku bieke meter! Nu zal volgens de nieuwe tarieven moeten worden betaald, waarbij wordt uitgegaan van de veronderstel ling, dat extra veel wordt gebruikt, peil te hou den, aldus de heer K, die meent dan misschien tot 12 kubieke meter te kunnen komen in een periode van 18 maanden. De briefschrijver becyfert dan, dat hiervoor een kubieke meter-prijs van f 3,92 en f 5,40 moet worden betaald en voegt daaraan toe, dat dit een overwinst van 1122, resp. 1681 pro cent betekent. Hij gaat daarby uit van het feit, dat het bedrijf blyltens een rondschrijven, het water met 30 cent per kubieke meter voldoende ,betaald" zou krygt bete ;en. alleen om het bedryf op Voortgaande, betoogt de heer K., dat het nieuwe tarief dus niet te handhaven is. Hy wyst er ook op, dat een grotere woning lang niet altijd een groter waterverbruik betekent en komt tenslotte tot de conclusie, dat een vastrechttarief van f 1,per maand met een meter-pry's van 30 cent, desnoods 5,0 cent voor huishou- delyk gebruik, redelyk zou zyn, voor het bedryf en voor de geringe ver bruikers. Clochemerle. Graag zou ik uw aandacht willen vragen voor iets dat my persoonlyk zeer ergert. 's-Avonds wandel ik dik- wyls nog even langs de prachtige Nieuwe- en Koorkerk, die altyd weer ;yn bewondering opwekt. Toen op een keer een van die mooie poortjes verlicht was, ging ik kyken en zag tot mij verbazing dat daai- een waterplaats is ingericht Kijk, ik begrilp niet dat zoiets mo gelijk is. Waarom wordt nu juist zo'n mooi, stemmig en sfeervol hoek je daarvoor gebruikt? Ik vind het ergerlijk en een groot gebrek aan schoonheidszin van de Kerlcenrestaureer Iers tegenover alle mensen die nog zullen komen kyken! Lezers, loop er 's-avonde maar ■ns- langs, en overtuigt U van dé misdaad, onze schone Middelburgse Kerk aangedaan! Middelburg p. BOS „MET BRANDEDE ZORG". H. Het door ds. Van Dalen gelanceer de stuk in uw blad d.d. 24 September, kwam mij eenzydig en aanstellerig voor. Ik zou gaarne mijn visie daar op geven vooral, daar na de vorige reeks artikelen dódr bovengenoemd schrijver, dit stuk mij een enigszins nare smaak bezorgde. De mentalitoit die uit het stuk van ds. Van Dalen spreekt, vervult mij met „brandende zorg"! Zoveel ver geetachtigheid en struisvogelpolitiek verwacht men niet van iemand, wiens haren ten berge rhzen over een arti keltje en die zich teü dienste geroerd voelt door het rapport over Hirosji- ma. Wanneer ds. Van Dalen zulke ge weldige reacties te verwerken krygt door berichtjes in de P.Z.C., begri maar alleen een „koude" oorlog ge voerd wordt. Denkt onze herder helemaal niet aan al die volksmassa's die dag in, dag uit jarenlang, in de heftigste spanningen leven en die, om zich al thans tydeiyk iets veiliger te voelen, er toe gebracht worden hun naasten te verraden? Niet alleen de techniek gaat met rasse schreden vooruit, maar ook de feraffineerde methoden om mensen e pynigen en tot valse getuigenissen te dwingen worden steeds erger. Sterke, flinke mensen komen na en kele weken gevangenisstraf als wrak ken in de verdachtenbank en beken nen alles wat hen in de mond wordt gelegd, schuldig aan een of ander reit. of niet. Vergeet ds. Van Dalen soms, hoe in bepaalde landen de mensen geleefd worden en zo nodig „weggepaukerd" Vergeet men de „gevaarlijken" in Praag en de boeren uit de 6-km.-zone ten Oosten van Berlijn, die meestal met achterlating van bijna alles wer den „weggeorganiseerd" Dit zyn allemaal dingen, die geluk kig lang niet zo erg zyn als die drills- op-de-knop granaten! Ook die niil- lioenen krygsgevangenen, die niet te- rugkerden nebben hoogstwaarschyn- lyk een goed leven gehad, veel beter dan die 300.000 van Hiro'sjima! Wanneer ds. Van Dalen eens na denkt, waarom al die voorbereidingen worden getroffen, dan zal hij mis schien gaan beseffen, dat de meeste mensen liever door zo'n druk-op-de- knop granaten getroffen worden, dan jarenlang een hels lijden in. Siberië of in uraniummijnen. Zolang' hèt ge- bod uit het Nieuwe Testament „hebt Uw naaste lief als U zelve" nog niet is doorgedrongen tot achter het ijze ren gordyn, voel ilt mo veiliger bij de techniek. EÊN HUISVROUW. NIET JUIST. Ter gelegenheid van de Oostburgse winkelweek 1952 is een rcclame- krantje verspreid, waarin naast recla mes van ondernemingen de diverse at tracties met enkele stukjes nader wor den uiteengezet en toegelicht. Ook de voorzitter van de wieler sportvereniging doet enkele, speciaal voor liefhebbers van de wielersport, lezenswaardige mededelingen betref fende het derde criterium van Oost- burg. Het moet echter degenen welke ge loven in het bestaan van Almachtig God zijn tegengevallen wanneer in het hogergenoemde stukje de volgende zinsnede voorkomt, t.w.: Wanneer de „weermaker" die dag zich ook van zijn beste zijde laat zien, dan belooft deze sportgebeurtenis zeer spannend te worden. Het ware wenselijk, dat in dergelij ke publicaties rekening wordt gehou- ik niet, waarom hij geen veiliger oor- den' met do opvattingen van "dV'vêr- wi?a.r van dtuk-op-de- schillende bevolkingsgroepen knop granaten niet gesproken wordt, I J J B Oostburg u Tinneke Knibbel en Tanneke Knap die gingen tezamen gezéllig op stap. Ze zagen een vogeltje op een tak en Tanneke Knap die lachte en sprak: „Jij bent een kanarie wat ik je brom!" „Nee", zei toen de vogel, „doe niet zo dom!" Ik ben een specht en pik in het hout. „Oh", zei toen Knap, „dan had ik het foUl!" Ze zagen een visje in éen sloot en Tanneke zei: „Oh, dat visje is dood!" Maar 't visje sprak kwaad: ,,'kben gezond als êen vis!" En Tanneke zei: ,,Oh, dan had ik het mis!" 1 Ze zagen oen dier dat stond in de wei en Tanneke lachte alweer en zei: „Jij bent vast een paard dat zie ilt Vlug!" Maar 't beest zei: „Ga naar school terug!" „Ik ben een koe, zoals men beweert!" en Tanheke sprak: dan was ik verkeerd!" En na een uur Was 't tweetal weer thuis. Ze praatten nog even voor Tanneke's huis. En Tinneke zei: „als ik wéér by je kom dan noem ik je lekker: Tanneke DOM!" Een paar boekensteunen Jullie hebben allemaal wel wat boeken en ik'weet veel te goed dat die boeken vaak onder in de kast Slingeren, omdat jullie er geen goede plaats Voor kunnen vinden. Mies vond op de rommelzolder, Eens een prachtig schilderij. Dat hang ik boven mijn bedje!", Riep het kleine muisje blij. Miesje zocht een grote hamir En een dikke spijker op. Sloeg de spijker tn haar muurtje, Met de hamer klop klop klop.... Mies de Muis was best tevreden En ze zei: „Dat 's naar mijn zin!" 's Avonds stapte 't muisje Lachend .haar opgemaakte bedje in. Wat heb ik toch een mooie kamer!". Sprak de trotse, kleine guit En ze rekte toen, al gapend, Fijn haar muizen-armpjes uit. Maar.... ze wipte héél per ongeluk, 't Schilderij van de spijker af.... „Pang", daar viel het - op haar kopje.... Miesje zat gewoonweg paf. WAT ER IN DE KLAS GEBEUREN KAN Ja, jongens en meisjes, Jullie zien op school altyd de onderwijzer voor de klas staan. Jullie vinden mis schien meneer Jansen leu ker dan menoer Van Dalen en Juffrouw Steenstra strenger dan Juffrouw Pie- terse. Maar stel je nu eens voor dat je zelf onderwijzer of onderwijzeres was en dat je de hele dag voor zo'n klas riiet kinderen stond. Ik zal Je vertellen dat je wat mee maakte, want er zijn kinde- ren, die mooie antwoorden kunnen geven maar er zijn er ook, die verschrikkelijk domme dingen kunnen zeg gen en tenslotte zijn er nog, die heel raar oi heel grappig uit de hoek kunnen komen. 2o vroeg de onderwyzer eens aan Kareltie Spiek. „Zeg jy eens een zin waar het woord „handlanger" in voor komt. Je weet tooh wat éen handlanger is, hè?" Ka- reltje dacht even diep na en zei toen: „MUn moeder vond myn trüi te kort en daarom maakte ze hem een hand langer!" Nu, je kunt je voorstellen dat de hele klas pret had. In een andere school vroeg de onderwijzeres aan Truusje Eos: „Wie was Co lumbus?" „Columbus", ant woordde Truusje, „Colum bus is een vogel!" De juf frouw zette grote ogen op. „Ja!", legde Truusje uit „Want ik heb wel eens ge- noord van het ei van Colum bus!" Joop Glasstra maakte het wel erg bont onder de natuurkunde les. De mees- Ier vroeg hem: „Wat is wa- ter?", en Joop antwoordde: „Water is een witte vloei stof. maar als ik mijn han den er ln steek wordt het zwart!" Tenslotte moet ik jullie nog vertellen van Flentje van Dam. Flentje kwam 's middags op school terwyi de tranen uit hnar ogen stroomden. „Gunst Fientje!". schrok de juf frouw medeiydend. „Wat is er met jou aan de hand?" „Hu", huilde Fientje, „myn broertje heeft gezwollen amandelen en... en ik k4)g er niets van...I" Daarom gaan we vandaag een paar boekensteunen maken. Je hebt hiervoor een plankje nodig (liefst van beukenhout) dat ongeveer 3 om. dik, 10 om. breed en 21 cm. lang is (fig. A), Dit plankje zaag je dóör, zodat het eerste stuk 9 cm. en het twééde 12 cm. lang wordt. Van ieder stuk maak je twee hoeken keurig rond en je schuurt daarna alle kanten prachtig glad (B. en C.). Nu boor je in het langste stuk (C) op lVz cm. van de onderkant twee gaatjes en schroef je vervolgens de beide delen aan elkaar (fig. D.), Om de verblhdlng nog steviger te maken Schroefje In de hoek nog een blokje van 5x3x3 cm., en daarna beits je het geheel mooi donkerbruin (zie fig. E), Zo, nu trek je op ruitjespapier twee maal de olifant over. Eén keer mot de slurf naar links en één keer met de slurf naar réchts. Hierna druk je ze door op triplex en zat.g je ze uit. Vervolgens worden de olifanten goed geschuind eh -aan belde kan- ten mooi licht grijs geschil derd. De lynen zet je er la ter met blauw weer op. Denk er om dat het oog Wit wordt en dé pupil zwart. Tenslotte timmer je met kleine spijkertjes de olifan tjes aan beidé kanten vali het blokje en je boeken steun is klaar,. De tweede steun gaat natuurlijk op (le zelfde wyze. Veel succes en ik hoop maar dat het je boeken ten goede komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 8