PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Sibylle" werd op 750 meter diepte in elkaar gedrukt Over een jaar reeds stroom van de nieuwe P.Z.E.M-centraIe D£ BILT H< Kantlijn Vandaag PERZIE WIL ZIJN GOEDE WIL TONEN 195e Jaargang-No. 227 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer, Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Baliintijn. Pi. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 26 Sept. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie 13 Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels I van 1—5 regels f 1.Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad'* 25 cent meer. qiro nr. 35S300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, teief 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzëa Brouwerijstr. 2; Zierilt^e: N. Bogerdstr1£m_teleL26. FRANSE DUIKBOOT ALS VERLOREN BESCHOUWD. Ontroerende tonelen in Frans marine hoofdkwartier te Toulon De Franse duikboot „Sibylle", die na een duikoefening voor de Franse Middellandse-zeekust niet op de vastg estelde tyd aan de oppervlakte kwam, wordt als verloren beschouwd. De verwanten van de leden der bemanning zijn van het omkomen van de 48 opvarenden in kennis gesteld. Aldus heeft een woordvoerder van de Franse admiraliteit Donderdagmorgen meege deeld. Een deskundige heeft verklaard, dat de „Sibylle" onder het duiken stuurloos is geworden. Daardoor zonk z\j steeds verder, tot op een diepte van ongeveer 750 meter de druk van het water te groot werd en de boot in elkaar is gedrukt. De gehele Middellandse-zeevloot, die in Toulon is gestationneerd, heeft in de nacht van Woensdag op Donder dag. onder leiding van vliegtuigen en hencoptères, het zeegebied van de Ri- vièra afgezocht. Reeds spoedig ont dekte men een boei van de duikboot. Een vliegtuig nam op ongeveer tien kilometer ten Oosten van kaap Ca- marat brj Saint Tropez een zeer gro te olievlek waar, die een ongeluk deed vermoeden. Hoewel de opvarenden tot Vrijdagmorgen voldoende zuurstof hadden, moest meegedeeld worden, dat de hoop om de „Sibylle" te vinden snel afnam, temeer daar men ook ver schillende ronddrijvende voorwerpen had aangetroffen. VERSCHRIKKELIJKE TIJDING. Donderdagmorgen om kwart over elf Nederlandse tijd deelde het mari- ret gebeurt niet vaak, dat er zich een diplomatiek drama afspeelt, waarvan de hoofdpersoon een man is, die zijn leeftijd niet wilde we ten. Maar het hééft zich nu voorge daan. Ten dele in Nederland! Zoals bekend werd onlangs de West- Duitse gezant in Den Haag van zijn post ontheven. Iedereen vroeg zich af, wat hiervan de reden kon zijn. Het doorgaans goed ingelichte weekblad Der Spiegel onthult nu, dat dr. Karl Dumont gevallen is omdat hij zowel in Duitsland als in Nederland een valse leeftijd had opgegeven. Hij had zich jonger voorgedaan, dan hij in werke lijkheid was. Volgens de officiële stuk ken zou dr. Dumont thans 63 jaar zijn. In werkelijkheid is hij. althans vol gens Der Spiegel, verscheidene jaren ouder Het schijnt de eerste keer te zijn m de diplomatieke geschiedenis, dat een dergelijk bedrog is voorgekomen. Dr. Dumont zou vlak na de oorlog zijn leeftijd in de Russische bezettingszone onjuist hebben opgegeven om aan gro tere levensmiddelen rantsoenen te ko men. Daarna zou hij zijn onjuiste op gave gehandhaafd hebben om als ge zant met pensioen te gaan, inplaats van als consul-generaal. Dr. Dumont was een van de beste diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland, waarover Duitsland kon beschikken. Van 1920 tot 1935 be hoorde hij tot de Duitse diplomaten- staf. In laatst genoemd jaar werd hij door Von Ribbentrop de laan uitge stuurd. In 1950 werd Dumont consul- generaal in Nederland en weldra volg de daarna zijn benoeming tot gezant. En nu dit Een merkwaardig diplomatiek dra ma Er wordt nog gezocht naar een ge schikte opvolger. Der Spiegel merkt in verband daarmede op, dat alleen een figuur zonder nazi-smetten voor Ne derland aanvaardbaar is. Terecht. De Duitse oorlogsmisdadiger Willy Lages. in Nederland ter dood ver oordeeld, heeft gratie gekregen. Reeds twee jaar geleden werd dit doodvonnis geveld. Mr. Donner, de nieuwe minister van justitie, acht het onmenselijk om iemand, die reeds twee jaar in het onzekere heeft verkeerd, toch nog ter dood te brengen, voor misdaden, waarvan de laatste reeds zeven en een half jaar geleden is ge- Hoe weinig sympathie een figuur als Lages ook zal ontmoeten, voor de overwegingen van minister Donner moet men respect hebben. De gratieverlening aan Lages, die nu levenslang krijgt, was een der eerste regeringsdaden van de nieuwe be windsman. Men kan zich een antipathieker start indenken! De Haagse kantonrechter heeft de zer dagen uitgemaakt, dat de ver koop van nylonkousen door ons reeds eerder gesignaleerd door mid del van het sneeuwbalsysteem, niet in strijd is met de wet. De kantonrechter stelde zich daarbij op het standpunt, dat de deelnemer aan dit soort ver koop zelf invloed kan uitoefenen op zijn kansen. Hij kan nl. tevoren mede kopers opzoeken. Bovendien kan hij alle bonnen, die hij nodig heeft, zelf kopen. Hij betaalt dan weliswaar veel te veel, maar dat was niet ten laste De sneeuwbalexploitanten kunnen dus voorlopig hun gang gaan. En slachtoffers maken. Die zijn immers altijd te vinden. De ambtenaar van het O.M. heeft evenwel appèl aangetekend. En de kans dat aan deze sneeuwballerij een eind gemaakt wordt, blijft dus be staan. ne-hoofdkwartier mede, dat de „Si bylle" met de gehele bemanning ver loren was gegaan. Vrouwen, die de gehele nacht hadden gewacht, vielen in zwijm en snikten toen een hoge of ficier de volle wachtkamer in het ma rinegebouw binnentrad en de droeve mededeling deed. Terwijl hij de lijst van officieren en manschappen aan boord van de onderzeeboot oplas, Komt er een Oostduits leger Volgens welingelichte kringen te Bonn, die zich beroepen op berichten uit Oost-Duitsland, heeft de Sowjet- contröle-commissie aan de Oostduit- se minister van binnenlandse zaken opdracht gegeven de organisatie van een Oostduits leger voor te bereiden. De richtlijnen hebben betrekking op de nieuwe registratie van alle gewe zen Duitse officieren, het gadeslaan van de gewezen officieren, die geen positief standpunt voor het Sowjet- regiem innemen en het werven en de scholing van „progressief ingestelde" gewezen officieren. Beschuldigingen tegen Nafeas Te Cairo wordt het mogelijk geacht, dat tegen Nahas aanklachten wegens misbruik van macht worden ingediend.. Het blad „Al Ahram" deelde mee, dat toen de Wafd aan de macht was konink Faroek 91.000 Egyptische pon den nodig had voor zaken in Amerika. Serag ed Din, toenmalig minister van binnenlandse zaken en financiën zou een lening uit staatsgelden voor de koning hebben geregeld. Het blad schreef, dat Nahas, die toen eerste mi nister was, de verantwoordelijkheid voor een „nog niet eerder voorgeko men schending" van de Egyptische grondwet mede droeg. Indien Nahas inderdaad schuldig zou worden bevonden zou hij krachtens de nieuwe wet op de politieke partijen uit de leiding van de Wafd en het po litieke leven moeten treden. werd hij door uitroepen en snikken onderbroken. De bemanning van de „Sibylle" be stond uit' gezagvoerder Curot, vier officieren, onder wie Jean Billot, die beschouwd wordt als de bekwaamste duikbootingenieur van Frankrijk, en voorts negen onderofficieren en 34 matrozen. Van de zijde der marine is ver klaard, dat het schip niet geborgen kan worden. Wèl is het mogelijk, dat aan Engeland gevraagd zal worden een televisie-installatie voor gebruik onder water ter beschikking te stel len. OLIEVLEK. Franse oorlogsschepen kruisen nog rond de olievlek, waar de onderzee boot „Sibylle" ten onder is gegaan, op zoek naar lijken en wrakstukken. Vrgdag zullen de schepen langs de plaats des onheils varen als laatste eerbewijs tegenover de verdronken opvarenden. Een stafofficier zei, dat de mannen onmiddellijk gestorven moeten zijn. De onderzeeboot was uitgerust met ontsnappingsapparaten, .naar des kundigen zeggen, dat deze slechts werken tot op een diepte van onge veer negentig meter. Sinds 1905 hebben zich de volgende belangrijkste rampen met Franse on derzeeboten voorgedaan: De „Farfadet", gezonken in 1905 bij Bizerta: 14 doden; de ..Pluviose", in 1910 in het Kanaal: 27 doden; de „Cendemiaire" in 1912, nabij Brest: 25 doden; de „Ondine", 1928, bij Por tugal: 43 doden; de „Promethee", 1932, bij Cherbourg: 56 doden; de „Phoenix" 1939, bij Indo-China: 71 doden. Bij een onderzeebootramp bij Tou lon kwamen in 1946 voorts nog 22 personen om het leven. Herder met 800 schapen nam de vlucht Naar het Westduitse perbureau D.P.A. meldt is een herder uit Oost-Duitsland met 800 schapen naar West-Berlijn gevlucht. Hij weidde zijn kudde op het Russische vliegveld Schönefeld bij Berlijn, en maakte van mis tig weer gebruik om met zijn schapen naar de Amerikaanse zone uit te wijken. Brand op scheepswerf aan Winschoterdiep Op een van de grootste scheepswer ven aan het Winschoterdiep, namelijk die van Bodewes-scheepswerven te Martenshoek is Donderdagmiddag brand uitgebroken. Als gevolg van de straffe wind, stond de grote con structiewerkplaats spoedig in lichter laaie. Met diverse stralen bestreed men het vuur, maar men kon niet verhinderen, dat de grote werkloods een prooi der vlammen werd. De te keningen voor het in aanbouw zijnde schip en voor de daarna te bouwen schepen zijn eveneens in vlammen op gegaan. viert de beroemde Franse pianist en dirigent Alfred Cox- tot te Parijs zijn 75e verjaar dag. RIDGWAY OP SCHIPHOL Geheel West- Europa wordt verdedigd Getroffen door hoffelijk, ontvangst in Nederland, Generaal Ridgway, opperbevelheb ber van de N.A.T.O. strijdkrachten in Europa, die thans in ons land ver toeft, bracht Donderdagmorgen, in ge zelschap van minister Staf een be zoek aan minister-pres. Drees. Ver volgens woonde hij een bijzondere zit ting van de ministerraad bij. Voor zijn vertrek van Schiphol ver klaarde Ridgway, dat West-Europa nog in genen dele de militaire kracht heeft, die het nodig heeft, maar dat toch reeds grote vooruitgang merk baar was. De generaal wees er voorts op, dat geen militaire sterkte kan wor den opgebouwd op een zwakke, eco nomische ondergrond. Ridgway zeide getroffen te zijn door de hoffelijkheid, waarmede hij in Nederland was ont vangen. Hij noemde het voorts een voorrecht aan de zijde van het Neder landse detachement in Korea te heb ben gestreden. Over de recente berichten, volgens welke bepaalde delen van West-Euro pa niet verdedigd zouden worden, zeide Ridgway, dat de verdediging van geheel West-Europa het doel is. Of dat op dit ogenblik mogelijk zou zyn, is een tweede, aldus Ridgway. Maar de mogelijkheid daartoe wordt elke dag groter. Over de duur van de diensttijd kon Ridgway niets zeggen. Ook kinderverlamming in Denemarken In Denemarken woedt op het ogen blik de hevigste kinderverlammings epidemie sinas vele jaren. Volgens de gezondheidsdienst zijn vierhonderd schoolkinderen in Kopenhagen door de ziekte aangetast. De toestand van een honderdtal van hen zou zeer ern stig zijn. Ongeveer vierhonderd vol wassenen lyden ook aan de ziekte. Protest tegen gratie- verlening aan Wüly Lages. Verenigd Verzet 19401945 heeft Donderdag bh de minister van justi tie, mr. L. A. Donker, in een?telegram geprotesteerd tegen de gratieverle ning aan de chef van de voormalige Sicherheitspolizei te Amsterdam, Willy Lages. In het telegram wordt o.a. gezegd, dat Verenigd Verzet „de gratieverle ning van de beul Lages een belediging acht aan hen die vielen in de strijd voor de vrijheid van hun land". Het telegram wordt besloten met de eis deze gratieverlening, „die in strijd is met elk getoel van recht", ongedaan te maken. WERK IN VLISSINGEN VORDERT SNEL. Officiële ingebruikstelling in 1954 Wie, zoals wij gisteren hebben mogen doen, eens zou kunnen ronddwalen over het terrein aan het Kanaal door Walcheren bij Vlissingen, waar het nieuwe P.Z.E.M.-complex werd geprojecteerd, zou versteld staan. Hij zou zich waarschijnlijk nauwelijks kunnen indenken, dat het nog geen jaar ge leden is, dat men hier de eerste enorme spanten zag verrijzen, die het sta len geraamte moesten gaan vormen voor de centrale, welke straks geheel Zeeland van electriciteit zal voorzien. Het is tot dusver eigenlijk verbazingwekkend vlot en hard gegaan: Bin. nen het stalen geraamte zag men al spoedig de grote ketels hoog boven de begane grond zweven, fundamenten werden gelegd voor de machtige turbo, generatoren, welke de electrische energie zullen opwekken, en overal op het terrein werd gegraven en gebouwd. Nu is men reeds zover, dat over ruim een maand de enorme machinezaal glas- en waterdicht zal zijn en de opbouw van de machines, welke reeds is begonnen, full speed kan worden aangepakt. Ir. T. Micliielsen, directeur van de P.ZJE.M., die ons over het bouwwerk rondleidde, kon hieraan nog toevoegen, dat naar alle waarschijnlijkheid reeds in het najaar van 1953 de eerste turbo-generator stroom zal leveren en de tweede slechts weinige maanden later. De ongetwijfeld feestelijke opening heeft men echter voorlopig op „in de loop van 1954" gepland, om dat eerst nog allerlei bijgebouwen en ook de verdere terrein-aanleg gereed moeten zyn en men er bovendien prys op stelt op dat plechtige moment ook de eerste onvermijdelijke kinderziekten overwonnen te hebben. Men kent de voorgeschiedenis van dit werk: in 1947 werden de plannen voor een geheel nieuwe electrische centrale_voor Zeeland, gecombineerd met een> nieuw 50.000 volts net voor de stroomdistributie over de provin cie, door de Prov. Staten goedge keurd. De nieuwe centrale zou op het terrein van de oude komen. Dat plan is later gewijzigd, toen zich andere en betere mogelijkheden voordeden. Een veel ruimer terrein aan de overzijde van het kanaal, meet in de richting van Souburg werd gekocht; het com plex, dat daar nu verrijst, kon logi scher worden ingedeeld en zal dien tengevolge ook economischer kunnen werken. Bovendien biedt het uitbrei dingsmogelijkheden, welke op het oude terrein niet aanwezig waren en kan de bouw natuurlijk heel wat ge makkelijker en vlotter voortgang vin den, dan wanneer men steeds reke ning zou moeten houden met de eisen van een bedrijf in werking. Ook bleek het koelwaterprobleem hier beter op losbaar. Het eigenlijke werk begon op 31 October 1950, toen de eerste paal met enig feestelijk vertoon de grond in ging. Er zouden er nog 1439 volgen... Iets meer dan een jaar later verrees de eerste stalen spant en toen kon de gehele skelet-constructie in snel tem po worden opgetrokken. HET COMPLEX. Nu begint het beeld van de eigen lijke centrale zich reeds heel duide lijk af te tekenen. Aan de oever van het kanaal bouwt men het pompsta tion. dat het koelwater voor de con densors moet aanvoeren. Door een betonnen ondergronds kanaal bereikt dit het enorme ketelgebouw, dat, ge kroond door vier machtige stalen schoorstenen, als hoogste het gehele complex overheerst. Hier in hangen, slechts even onder het bij na 3o m. hoge dak, de vier stalen stoomketels, die twee aan twee een der beide turbo-generatoren zullen aandrijven. De mannen van „De Schelde", die deze ketels bouwen, zwoegen hier dag aan dag over de hoge stellingen rond de ketels, terwijl andere ai'beiders om hen heen nog bezig zijn met de muren van het ke telgebouw op te trekken. Onder de ketels ziet men x-eeds hoe daar de grote kettingroosters zullen worden aangebracht, waarop via een vernuf tige transportinstallatie de kolen worden gestort, die in het kolenpark liggen opgeslagen: 23.000 ton kan daar in voorraad worden opgeslagen, naar bei-ekening voldoende om de centrale drie maanden draaiende te houden. En deze capaciteit kan later nog verdubbeld worden! Naast het ketelhuis ligt de machi- De vroegere Engelse duikboot „Sportsman", die in Juli van dit jaar werd overgedragen aan de Franse marine, en toen de naam „Sibylle" kreeg, Is als vermist opgegeven, na oefeningen in de Middellandse Zee. De „Sibylle" na de overdracht. NIEUW VOORSTEL VAN MOSSADEQ. Eisen van Anglo-Iranian zouden aan het Internationaal Gerechtshof worden voorgelegd. De Perzische premier Mossadeq heeft aan Churchill en Truman voorge steld, dat de eisen van de Brits-Iraanse Oliemaatschappij worden voorge legd aan het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Dit voorstel geldt tot Zaterdag 4 October. Mossadeq spreekt in zyn boodschap echter niet over verbreking der diplomatieke betrekkingen met Engeland voor het geval het voorstel niet binnen de aangegeven tyd wordt aangenomen. Perzië vraagt voorts o.m. 49 milli- oen pond sterling in omwisselbare dollars, te betalen als vooi'schot op de definitieve afrekening met de olie maatschappij. Mossadeq vex-werpt het Brits- Amerikaanse voorstel van 30 Augus tus, dat volgens hem een poging is om de „ongeldige" concessie-overeen komst van 1933 nieuw leven in te bla zen. Hij verklaart dat eigenlijk alleen de Perzische rechtbanken bevoegd zijn de aanspraken van de oliemaat schappij te onderzoeken. Om de goede wil te tonen gaat Perzië er echter mee accoord dat zij aan het Interna tionaal Gerechtshof ter beoordeling worden voorgelegd, mits aan enige voorwaarden wordt voldaan. Het zal bijv. een kwestie moeten zijn tussen de Perzische xegex-ing en de oliemaat schappij, niet tussen de Perzische en de Britse regering. Dr. Mossadeq verklaarde, dat Per- nezaal: een wat lager gebouw, waar Werkspoor en de firma Smit uit Slik ker-veer de turbines en generatoren zullen opstellen. De voorbereidingen daarvoor zijn nu reeds in volle gang. Achter deze zaal vindt men de trans formatorcellen die de energie voor de distributie door Zeeland op een span ning van 50.000 volt brengen, en het schakelstation, dat voor de stroom voorziening van Walcheren weer voor een spanning van 10.000 volt zorgt. Maai voor dit laatste is men nog maar juist met het heien begonnen. Afzonderlijke vermelding verdient het schakelgebouw voor het eigen be drijf. Daar zetelt immers de schakel- wacht, welke de beschikking heeft over een instrumentarium en verbin dingen om niet alleen van de gehele centrale, maar van hieruit overal in de provincie elk§ onregelmatigheid te kunnen aflezen en controleren. Zelfs kan men hier „op afstand" ingrijpen en aldus corrigerend optreden. (Vervolg op pag. 2.) De nieuwe P.Z.E.M.-centrale te Vlissingen. Op de voorgrond de machine zaal en daarachter het ketelgebouw, bekroond door vier machtige stalen schoorstenen. zië de kwestie van de belemmering van de olieverkoop door Engeland en i .1.: uitvoer en het aan het jgen ter vaststelling van het bedrag der scha de. In Korea gesneuveld. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 20 September 1952 tijdens gevechtshandelingen in Korea, is gesneuveld de soldaat T. Bajema, legernummer 290722174. De soldaat Bajema was geboren 22 Juli 1929 en afkomstig uit Blokker. Hij was onge huwd. Uitvaart van Cor Ruys Op indrukwekkende wijze heeft de hoofdstad Donderdag afscheid geno men van de populaire toneelspeler Cor Ruys. Tussen de twee a drie dui zend pex-sonen brachten een laatste groet aan deze ook bij zijn collega's zo geziene acteur. In de tot chapelle ardente ingerichte hal van de Stadsschouwburg stond het stoffelijk overschot opgebaard. Naast de door vier kaarsen geflankeerde kist hadden de acteui-s van het ge zelschap Ruys, de dodenwacht betrok ken. Om tien uur 's morgens werden de deuren van de schouwburg ge opend en nam het zwijgend voorbij- txekken een aanvang. Een uur later werden de deuren van de Schouwburg gesloten. Buiten hadden zich toen reeds velen achter de uitgebreide af zetting van de politie opgesteld om getuigen te zijn van het uitdragen van de kist. Deze was gedekt met een krans van de naaste medewerkers van Cor Ruys. Duizenden sloegen vanaf de trot toirs aan het Leidseplein, waar het verkeer was stilgelegd, in stromende regen het uitdragen van het stoffelijk ovex-schor gade. Honderden collega toneelspelers van Cor Ruys liepen mee in de stoet. In de aula van het crematorium te Westerv^ld kwamen des middags een kleine 500 mensen bijeen om Cor Ruys op zijn laatste gang te bege leiden. VERWACHTt ENKELE BUIEN. Half tot zwaar bewolkt met enke le buien. Matige tot vrij krachtige langs de kust af en toe harde wind tussen Zuid-West en West. Ongeveer dezelfde temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1